Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν λέω ότι δεν πρέπει να το ξέρουν. Λέω ότι δεν χρειάζεται, δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό ώστε να οργανωσω πώς θα το πω. Όλα τα παιδιά θα μάθουν ότι υπάρχει κι αυτός ο τρόπος, γιατί πρέπει να ξέρουν συγκεκριμένα ποια έγιναν έτσι και ποια αλλιώς; Αν όταν μάθει για την εξωσωματική ρωτησει αν συνελήφθη ετσι ή αλλιώς θα πω, αλλά μπορεί και να μη ρωτήσει. Εγώ που έμεινα έγκυος ευκολα ας πούμε δεν θεωρώ ότι χρειάζεται κάπως να το πω στο παιδί μου, αν τύχει και το ακούσει κάποια στιγμή οκ, αλλιώς γιατί το πώς συνελήφθη κάποιος είναι μια τόσο σημαντική πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ναι αν είναι με δωρεά είναι απαραίτητο για να ξέρει για ιατρικό ιστορικό κλπ. Αλλιώς αν εχω γεννηθεί με εξωσωματική ή όχι δεν με πολυενδιαφερει να το μάθω.

θα σου πω πως το βλεπω εγω.οπως θα ηθελα να μου πει η μαμα μου για την περιοδο κλπ,θα ηθελα να μου πει κ για πρακτικους λογους ιατρικο ιστορικο που μπορει να επηρεαζει γυναικολογικα,αλλα κ οτι μπορει σαν γυναικα να αντιμετωπισω κ δυσκολια στην συλληψη

στην τελικη μονο το ιατρικο ιστορικο μου ειχε αναφερει οταν το χρειαστηκα:neutral:

το ιδιο ισχυει κ για αγορι,απλα το λεω απο την πλευρα του παιδιου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν ιστορικό ναι. Αλλά και πάλι όλα τα παιδιά θα μάθουν για την εξωσωματική, οπότε αν ρωτήσουν αν έγιναν ετσι λες ναι. Το ότι θεωρούμε ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία για να το μάθουν, αυτό είναι που δείχνει ότι ίσως το σκεφτόμαστε εμείς σαν ένα δύσκολο θέμα. Πάντως νομίζω είναι τυχαία η δυσκολία στη σύλληψη, δηλαδή όλα τα παιδιά μπορεί να το έχουν, είτε τα συλλάβαμε εύκολα είτε όχι. Εμένα η μητέρα μου δυσκολεύτηκε πολύ να με συλλάβει, έχουν αναφέρει ότι έπαιρνε και ορμόνες (δεν έχω ρωτήσει ποτέ αν έκαναν εξωσωματική αλλά πιστεύω θα το έλεγαν) και παρόλα αυτά εγώ συνέλαβα τον δεύτερο μήνα. Το παιδί μου όμως μπορεί να δυσκολευτεί,οπότε θα το έχω πει σαν πιθανότητα άσχετα με το αν δυσκολεύτηκα εγώ. Όπως και να'χει αυτό συζητιέται σε μεγαλύτερη ηλικία. Εδώ λέγαμε προηγουμένως για το νήπιο ότι δεν χρειάζεται να ξέρει ότι οι γονείς κάνουν σ..ξ και ότι δεν πειράζει να νομίζει ότι το έκαναν μόνο όταν ήθελαν παιδί κ τέλος, και τώρα χρειάζεται να ξέρει αν συνελήφθη με εξωσωματική; :-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 said:

Εσείς πάντως κορίτσια που συλλάβατε με την παραδοσιακή μέθοδο έχετε τουλάχιστον ένα πράγμα να εξηγήσετε. Εμας τις καημένες που συλλάβαμε με εξωσωματική και πρέπει να κάνουμε ενημέρωση και για τις 2 μεθόδους και να θέσουμε και το θέμα της υπογονιμότητας ποιός θα μας λυπηθεί; :-P:-P

Ούτε που μου έχει περάσει από το μυαλό να του το αναφέρω αυτό και ούτε πρόκειται. Για ποιο λόγο? Τί αλλάζει ? Γιατί να δώσουμε τόσες πληροφορίες? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ούτε που μου έχει περάσει από το μυαλό να του το αναφέρω αυτό και ούτε πρόκειται. Για ποιο λόγο? Τί αλλάζει ? Γιατί να δώσουμε τόσες πληροφορίες? 

Σε παιδική-εφηβική ηλικία δεν θα έλεγα κάτι, αργότερα έστω κ για λόγους ιατρικού ιστορικού δεν θα είχα θέμα να το πω. Όμως είμαστε απλή περίπτωση, δεν τίθεται θέμα δωρεάς που θα ήταν πιο περίπλοκο. Δηλαδή κ νωρίτερα να το μάθαινε, εννοώ σε ηλικία που να γνωρίζει τη μέθοδο, δεν θα ήταν κάτι δύσκολα διαχειρίσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, little lamb είπε:

Ναι σαν ιστορικό ναι. Αλλά και πάλι όλα τα παιδιά θα μάθουν για την εξωσωματική, οπότε αν ρωτήσουν αν έγιναν ετσι λες ναι. Το ότι θεωρούμε ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία για να το μάθουν, αυτό είναι που δείχνει ότι ίσως το σκεφτόμαστε εμείς σαν ένα δύσκολο θέμα. Πάντως νομίζω είναι τυχαία η δυσκολία στη σύλληψη, δηλαδή όλα τα παιδιά μπορεί να το έχουν, είτε τα συλλάβαμε εύκολα είτε όχι. Εμένα η μητέρα μου δυσκολεύτηκε πολύ να με συλλάβει, έχουν αναφέρει ότι έπαιρνε και ορμόνες (δεν έχω ρωτήσει ποτέ αν έκαναν εξωσωματική αλλά πιστεύω θα το έλεγαν) και παρόλα αυτά εγώ συνέλαβα τον δεύτερο μήνα. Το παιδί μου όμως μπορεί να δυσκολευτεί,οπότε θα το έχω πει σαν πιθανότητα άσχετα με το αν δυσκολεύτηκα εγώ. Όπως και να'χει αυτό συζητιέται σε μεγαλύτερη ηλικία. Εδώ λέγαμε προηγουμένως για το νήπιο ότι δεν χρειάζεται να ξέρει ότι οι γονείς κάνουν σ..ξ και ότι δεν πειράζει να νομίζει ότι το έκαναν μόνο όταν ήθελαν παιδί κ τέλος, και τώρα χρειάζεται να ξέρει αν συνελήφθη με εξωσωματική; :-P

Είπα καλέ πουθενά ότι θα μιλήσω για εξωσωματική στο νήπιο; Παιδιά ηρεμία. Μη διυλίζουμε τον κώνωπα. Είπα απλά με δόση πλάκας ότι εμείς θα πρέπει να εξηγήσουμε και τις 2 διαδικασίες αντί της μίας. Όποια έκανε εξωσωματική και δε θέλει να το αναφέρει και καθόλου, δικό της θέμα. Εγω θεωρώ ότι δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κρυφτεί. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

 

Είπα καλέ πουθενά ότι θα μιλήσω για εξωσωματική στο νήπιο; Παιδιά ηρεμία. Μη διυλίζουμε τον κώνωπα. Είπα απλά με δόση πλάκας ότι εμείς θα πρέπει να εξηγήσουμε και τις 2 διαδικασίες αντί της μίας. Όποια έκανε εξωσωματική και δε θέλει να το αναφέρει και καθόλου, δικό της θέμα. Εγω θεωρώ ότι δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κρυφτεί. 

Σίγουρα δεν χρευαζεται να κρυφτεί γιατί κ εκεί υπάρχουν κάποιες παρεξηγήσεις κ ταμπού πχ η ανδρική υπογονιμότητα κ καλό είναι τα παιδθα να εξοικειώνονται με την ιδέα ότι αυτά συμβαίνουν κ δεν υποδηλώνουν κάτι άλλο πέραν μιας βιολογικής δυσλειτουργίας. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

 

Είπα καλέ πουθενά ότι θα μιλήσω για εξωσωματική στο νήπιο; Παιδιά ηρεμία. Μη διυλίζουμε τον κώνωπα. Είπα απλά με δόση πλάκας ότι εμείς θα πρέπει να εξηγήσουμε και τις 2 διαδικασίες αντί της μίας. Όποια έκανε εξωσωματική και δε θέλει να το αναφέρει και καθόλου, δικό της θέμα. Εγω θεωρώ ότι δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κρυφτεί. 

 

Α οκ μπερδεύτηκα επειδή για το τι λέμε στα νήπια ήταν η συζήτηση. Σε μεγαλύτερα παιδιά ούτως ή άλλως όλοι θα πουν και τις δύο διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Σε παιδική-εφηβική ηλικία δεν θα έλεγα κάτι, αργότερα έστω κ για λόγους ιατρικού ιστορικού δεν θα είχα θέμα να το πω. Όμως είμαστε απλή περίπτωση, δεν τίθεται θέμα δωρεάς που θα ήταν πιο περίπλοκο. Δηλαδή κ νωρίτερα να το μάθαινε, εννοώ σε ηλικία που να γνωρίζει τη μέθοδο, δεν θα ήταν κάτι δύσκολα διαχειρίσιμο. 

A εντάξει, αν ενηλικιωθεί και γνωρίζει την πρακτική αυτή , δεν θα έχω πρόβλημα να του το πω. Όσον αφορά το ιατρικό ιστορικό, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Α οκ μπερδεύτηκα επειδή για το τι λέμε στα νήπια ήταν η συζήτηση. Σε μεγαλύτερα παιδιά ούτως ή άλλως όλοι θα πουν και τις δύο διαδικασίες.

Ναι μωρέ για αργότερα έλεγα. Φαντάζεσαι να πιάσω το 5χρονο και να αρχίσω να του μιλάω για ενέσεις και ωοληψίες; Πάει το κατέστρεψα το παιδί! :) Είπαμε να είμαστε ειλικρινείς με τα παιδιά αλλά μέχρι εκεί που επιτρέπει η ηλικία τους.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Ναι μωρέ για αργότερα έλεγα. Φαντάζεσαι να πιάσω το 5χρονο και να αρχίσω να του μιλάω για ενέσεις και ωοληψίες; Πάει το κατέστρεψα το παιδί! :) Είπαμε να είμαστε ειλικρινείς με τα παιδιά αλλά μέχρι εκεί που επιτρέπει η ηλικία τους.

στη γνωστή ομάδα πάντως ένα ζευγάρι που θα πήγαινε στο κέντρο εξωσωματικής για δεύτερο παιδί κ θα είχαν μαζί το πρώτο γιατί δεν είχαν πού να το αφήσουν (δεν θυμάμαι ηλικία), ρωτούσε για το τι ακριβώς θα εξηγούσαν κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

στη γνωστή ομάδα πάντως ένα ζευγάρι που θα πήγαινε στο κέντρο εξωσωματικής για δεύτερο παιδί κ θα είχαν μαζί το πρώτο γιατί δεν είχαν πού να το αφήσουν (δεν θυμάμαι ηλικία), ρωτούσε για το τι ακριβώς θα εξηγούσαν κλπ. 

Και τι συμβούλεψε η ομάδα; Λεπτομερή περιγραφή όλης της διαδικασίας με εκτενή αναφορά στις πιθανές παρενέργειες; Γιατί με αυτά που ακούω έχω τρομάξει με αυτή την ομάδα! :)

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή νομίζετε ότι όσα δεν τολμάτε να πείτε στα 5 θα είναι εύκολα στα 15:

Παιδιά από την γειτονιά, ετών 16-19 σχεδιάζουν να πάνε διακοπές το καλοκαίρι. Μεγάλη μεικτή παρέα.

Κάποιοι γονείς δεν το επιτρέπουν, κάποιοι ναι, ο καθένας έχει τους λόγους του.

Μιλώντας με μαμά συμμαθήτριας της κόρης μου που έχει κλείσει τα 17, έμαθα ότι θα αφήσει την κόρη της να πάει (μέχρι εδώ θα μπορούσαν να είναι όλα καλά ) αλλά το σκεπτικό είναι ότι "η Μαρίνα μου είναι καλό παιδί και δεν παρασύρεται, ούτε θα πιει ούτε τίποτα". Επίσης έβαλε τα γέλια στην ερώτηση περί επαφές, και εννοείται ότι η κόρη της είναι πολύ μικρή για τέτοια και όχι δεν έχει πάει σε γυναικολόγο ακόμη και ούτε έχουν μιλήσει για αντισύλληψη. 17, όχι 7. Ακόμη περιμένει να μεγαλώσει :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω το γιατί το θεωρούν πιο εύκολο σε μεγαλύτερη ηλικία. Παρόλο που κι εγώ δεν νιώθω άνετα, πιστευω ότι στο μικρότερο περνάει πιο απαρατήρητο (κοινώς σκοτιστηκε) απ'ο,τι σε ένα 8-9 χρονών που πρώτον ηδη έχει άποψη για τα δύο φύλα (είναι η φάση κόντρας των φύλων) οπότε μπορεί να του φανεί ψιλοαηδια, δεύτερον ήδη αρχίζει η ψιλοκοντρα με τους γονείς οπότε και γι'αυτους μπορεί να του φανεί κάπως και τρίτον και κυριοτερον μπορεί ήδη να το έχει ακούσει από φίλους κ τελικά να έρθει να σ'το πει αυτό αντί να του το πεις εσύ! Το μόνο που θα με φοβιζε σε μικρή ηλικία θα ήταν μήπως πήγαινε και το έλεγε σε άλλα παιδιά που δεν το ήξεραν και θυμωναν οι γονείς τους! Το ίδιο ισχύει βέβαια και για άλλα θέματα όπως Άγιος Βασίλης, θάνατος, πόλεμοι κ.α. 

Άσχετο αλλά το να μην έχει πάει σε γυναικολόγο 17 ετών δεν μου φαίνεται περίεργο. Γιατί να έχει πάει αν δεν είχε κάποιο ιατρικό λόγο πχ πολυκυστικες; Θυμάμαι ότι οι φίλες μου που είχαν πολυκυστικες είχαν πάει, οι υπόλοιπες ως ενήλικες πήγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Και τι συμβούλεψε η ομάδα; Λεπτομερή περιγραφή όλης της διαδικασίας με εκτενή αναφορά στις πιθανές παρενέργειες; Γιατί με αυτά που ακούω έχω τρομάξει με αυτή την ομάδα! :)

είχε γίνει έντονη συζήτηση αλλά γενικα θεωρούσαν αυτονόητο ότι θα το μάθει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

είχε γίνει έντονη συζήτηση αλλά γενικα θεωρούσαν αυτονόητο ότι θα το μάθει. 

 

Λεπτομέρειες δηλαδή ή κάτι του στυλ "οι γιατροί θα εξετασουν τη μαμά για να δουν αν μπορεί να κάνει παιδάκι"/"θα τη βοηθήσουν να κάνει παιδάκι"; (Το δεύτερο βέβαια φέρνει την ερώτηση "πώς")

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Άσχετο αλλά το να μην έχει πάει σε γυναικολόγο 17 ετών δεν μου φαίνεται περίεργο. Γιατί να έχει πάει αν δεν είχε κάποιο ιατρικό λόγο πχ πολυκυστικες; Θυμάμαι ότι οι φίλες μου που είχαν πολυκυστικες είχαν πάει, οι υπόλοιπες ως ενήλικες πήγαμε.

 

Γιατί αν η μαμά περιμένει να μεγαλώσει για να της μιλήσει για το επαφές, τα αφροδίσια και την αντισύλληψη, και δεν το έχει κάνει ούτε ο γυναικολόγος, παίζει με την υγεία του παιδιού πλέον στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου, όπου μπορεί να μην έχουν ακόμη όλα τα παιδιά ολοκληρωμένη σχέση, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό προφανώς ναι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Λεπτομέρειες δηλαδή ή κάτι του στυλ "οι γιατροί θα εξετασουν τη μαμά για να δουν αν μπορεί να κάνει παιδάκι"/"θα τη βοηθήσουν να κάνει παιδάκι"; (Το δεύτερο βέβαια φέρνει την ερώτηση "πώς")

λεπτομερειες αλλά δεν θυμάμαι κ την ηλικία του παιδιού. νηπιακή νομίζω. όταν λέω λεπτομερειες εννοώ ότι υπάρχει μια διαφιξασια που βοηθάει κλπ κ έτσι γεννήθηκες κ εσυ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί αν η μαμά περιμένει να μεγαλώσει για να της μιλήσει για το επαφές, τα αφροδίσια και την αντισύλληψη, και δεν το έχει κάνει ούτε ο γυναικολόγος, παίζει με την υγεία του παιδιού πλέον στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου, όπου μπορεί να μην έχουν ακόμη όλα τα παιδιά ολοκληρωμένη σχέση, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό προφανώς ναι.

 

Του γονιού δουλειά ναι, του γυναικολόγου δεν μου κολλάει. Είναι σαν να λέμε θα πάω στον γαστρεντερολογο/οφθαλμίατρο/ωριλα χωρίς να έχω κάποιο θέμα, απλά για να μου εξηγήσει πώς λειτουργεί το τάδε σύστημα για να προσέχω να μην πάθω κάτι. Ναι, πρέπει να ενημερωθείς κ να προσέχεις για όλα αυτά τα συστήματα, να διαβάσεις κλπ αλλά δεν πας σε γιατρό προληπτικά έτσι απλά για ενημέρωση. Εκτός αν της έκανε και κάτι σαν τσεκ απ ο γυναικολόγος, όχι απλά ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι ότι μπορεί να ρωτήσει τον γυναικολόγο ό,τι θέλει, χωρίς τη μαμά της μέσα, και ο γονιός να ξέρει ότι θα πάρει απαντήσεις από επαγγελματία υγείας κι όχι από τις φίλες της και το ίντερνετ. 

Προσωπικά είμαι πολύ υπέρ. Ο γυναικολόγος πρέπει να είναι μια σχέση ζωής, κι αυτό το καλλιεργείς στο παιδί. 17 είναι μια χαρά ηλικία για να πάει να δει πώς είναι, να τον γνωρίσει, να ρωτήσει, και να της γίνει συνήθεια να το φροντίζει αυτό για τον εαυτό της στην ενήλικη ζωή της, όπως ακριβώς πάει στον οδοντίατρο για καθαρισμό δυο φορές τον χρόνο. (Για τις επαφές θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα τις έχει ξεκινήσει - εδώ τις είχαμε ξεκινήσει εμείς στα 17, δυο δεκαετίες πριν, που σε σχέση με τα σημερινά παιδιά ήμασταν χάπατα. Αλλά ακόμα κι αν δεν, κακό δεν κάνει.)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για να δικαιολογήσω λίγο κι αυτή τη μαμά (ή τον οποίο γονιό πει κάτι παρόμοιο, γιατί τη συγκεκριμένη προφανώς την ξέρεις καλύτερα) μπορεί κάποιος γονιός όντως να ξέρει καλά ότι το παιδί του δεν έχει ακόμα τέτοια ενδιαφεροντα. Αν το παιδί είναι του στυλ που παλιά λέγαμε "φυτό" (όπως ήμουν εγώ μικρή) τότε ναι πιθανώς δεν ενδιαφέρεται ακόμα για τα σεξουαλικά και φαίνεται ξεκάθαρα αυτό όχι απλά στον γονιό αλλά σε όλους. Είναι αυτό που λέγαμε πριν για τα 25. Οκ τώρα μπορεί να μη φτάνουν εύκολα τα 25, αλλά στα 20 πολύ πιθανό να υπάρχουν νέοι που δεν έχουν κάνει κάτι. Εκτός αν δεν είναι σε αυτό το στυλ το παιδί και όντως άνετα μπορεί να θελήσει να κάνει κάτι και απλά η μαμα είναι σε άλλο κόσμο. Πάντως και για την αντισύλληψη θυμάμαι ξέραμε χωρίς να μας έχουν μιλήσει οι γονείς. Στην εκδρομή της γ'γυμνασιου θυμάμαι ότι ένας συμμαθητής είχε αγοράσει προφύλαξη (για σουβενίρ γιατί δεν τον κόβω να είχε κάνει σ..ξ) όπως επίσης από τις αρχές του γυμνασίου θυμάμαι συμμαθητές-συμμαθητριες να παίζουν με προφυλακτικά κ να τα κάνουν μπαλόνια ή νερομπομπες. Δεν σημαίνει δηλαδή οτι αν δεν μιλήσεις στο παιδί για αντισύλληψη δεν θα χρησιμοποιήσει, το πιο πιθανό είναι να το ξέρει ήδη. Όπως επίσης φυσικά δεν σημαίνει ότι αν του μιλήσεις θα χρησιμοποιήσει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Η λογική είναι ότι μπορεί να ρωτήσει τον γυναικολόγο ό,τι θέλει, χωρίς τη μαμά της μέσα, και ο γονιός να ξέρει ότι θα πάρει απαντήσεις από επαγγελματία υγείας κι όχι από τις φίλες της και το ίντερνετ. 

Προσωπικά είμαι πολύ υπέρ. Ο γυναικολόγος πρέπει να είναι μια σχέση ζωής, κι αυτό το καλλιεργείς στο παιδί. 17 είναι μια χαρά ηλικία για να πάει να δει πώς είναι, να τον γνωρίσει, να ρωτήσει, και να της γίνει συνήθεια να το φροντίζει αυτό για τον εαυτό της στην ενήλικη ζωή της, όπως ακριβώς πάει στον οδοντίατρο για καθαρισμό δυο φορές τον χρόνο. (Για τις επαφές θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα τις έχει ξεκινήσει - εδώ τις είχαμε ξεκινήσει εμείς στα 17, δυο δεκαετίες πριν, που σε σχέση με τα σημερινά παιδιά ήμασταν χάπατα. Αλλά ακόμα κι αν δεν, κακό δεν κάνει.)

Και να συμπληρώσω ότι ο γυναικολόγος μπορεί να "λύσει τα χέρια" σε γονείς που δε μπορούν να διαχειριστούν τέτοια θέματα είτε λόγω σεμνοτυφίας και ταμπού, είτε λόγω του ότι δεν βρίσκονται για τους χψ λόγους κοντά στα παιδιά τους. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κατάλληλοι να προσφέρουν σωστή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα παιδιά τους. 

Just now, little lamb είπε:

Δεν σημαίνει δηλαδή οτι αν δεν μιλήσεις στο παιδί για αντισύλληψη δεν θα χρησιμοποιήσει, το πιο πιθανό είναι να το ξέρει ήδη. Όπως επίσης φυσικά δεν σημαίνει ότι αν του μιλήσεις θα χρησιμοποιήσει! 

Γενικά πάντως στόχος είναι να ενημερωθεί το παιδί από μια σοβαρή πηγή και όχι από τη συνομήλικη κολλητή ή το συμμαθητή που έκανε τα προφυλακτικά μπαλόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...