Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , little lamb είπε:

Βασικά όσες λέτε ότι κάνετε τόσο συχνά και δεν έχετε κανένα ενοχικό συναίσθημα απέναντι στα παιδιά (βασικά όλες το λέτε αυτό) τα παιδιά σας είναι σε ηλικία που τους έχετε μιλήσει για αυτό; Κι αν ναι, πώς το πήραν; (Αν και υποθέτω ότι αν νιώσει άβολα το παιδί δεν θα το πει στον γονιό, αλλά τα είδατε να ζοριζονται κάπως ή να αλλάζουν λίγο συμπεριφορά απέναντί σας μέχρι να το συνειδητοποιήσουν; ) Τέλος πάντων τώρα ίσως βγαίνω πολύ από το θέμα, θα ψάξω να βρω σχετικο τοπικ όταν έρθει η ώρα. Το έχω λιγο το να αγχώνομαι προκαταβολικά για θέματα που δεν είναι του παρόντος!

καλε ακομα κ ερωτησεις vα αρχισει το παιδακι θα κατσεις vα του πεις λεπτομερειες ? μια ιστορια για vα καταvοησει καποια πραγματα θα του πεις. Οχι τι ακριβως ειvαι το σ..χ . Εκτος κ αv εvvοεις οταv το παιδι παει γυμvασιο??? Για τοσο μελλοv αvχωθηκες?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ninaki80 είπε:

καλε ακομα κ ερωτησεις vα αρχισει το παιδακι θα κατσεις vα του πεις λεπτομερειες ? μια ιστορια για vα καταvοησει καποια πραγματα θα του πεις. Οχι τι ακριβως ειvαι το σ..χ . Εκτος κ αv εvvοεις οταv το παιδι παει γυμvασιο??? Για τοσο μελλοv αvχωθηκες?? 

 

Εγώ παντού διαβάζω ότι πρέπει να τα πεις απο νηπιακή ηλικία λεπτομερώς (για στύση, για κλειτορίδα κ.α.) για να καταλάβει εξ αρχής ότι είναι φυσιολογικό κλπ. Και τα βιβλία που παρουσιάζονται ως ιδανικα έχουν ζωγραφιές με τη διείσδυση, με ζευγάρια την ώρα της πράξης κλπ. Είναι για μικρά παιδιά, όχι γυμνάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ παντού διαβάζω ότι πρέπει να τα πεις απο νηπιακή ηλικία λεπτομερώς (για στύση, για κλειτορίδα κ.α.) για να καταλάβει εξ αρχής ότι είναι φυσιολογικό κλπ. Και τα βιβλία που παρουσιάζονται ως ιδανικα έχουν ζωγραφιές με τη διείσδυση, με ζευγάρια την ώρα της πράξης κλπ. Είναι για μικρά παιδιά, όχι γυμνάσιο.

Τι λες καλε lamb... Εγώ δε λεω τέτοια πραγμαυα στο παιδι. Το μόνο που προσφαυα της είπα καθώς διαβαζαμε ένα βιβλίο που προταθηκε από εδώ από αυτό το φόρουμ αλλά τελικά εμένα δε μου άρεσε αλλά επειδή το πήραμε το άλλαξα λίγο κ της το διάβασα, το μόνο που της είπα είναι ότι το πιπι κανονικά λέγεται αιδοίο κ το πουλακι του άνδρα λέγεται πεος. Ως εκεί κι αμφιβάλλω αν σκοτιστηκε κιόλας. Σιγά μην πουμε για διείσδυση. Ποιος τα γράφει αυτά? Ποια βιβλία έχουν διείσδυση να τα βλέπουν τα νηπια??? Εγώ πρωτη φορα το ακουω, οχι πως με έχει απασχόλησει για να το ψάξω... Είναι πολυ μικρά ακόμα γι αυτά τα θέματα!!!! 

 

Α κι  ενα άλλο ότι τελευταία την έπιανα να σκαλίζει το πιπι της και το έκανε σχετικά ελευθερα στο σαλόνι, στη κουζίνα, και μια φορά ήμασταν έξω και μετά σπίτι της είπα πως δεν υπάρχει πρόβλημα να πειράζει το πιπι της πως είναι φυσιολογικό και ολοι οι ανθρωποι το κάνουν αρκεί να το κάνει ιδιωτικά στο χώρο της η στην τουαλέτα χωρίς αλλες εξηγήσεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια έχουν εικόνες, αλλά κάποια βιβλία που παρουσιάζονται ως καλά είναι "ο Περ, η Ίντα και το Μικρούτσικο", " το πρώτο μου βιβλίο για το σ..ξ" και "ας μιλήσουμε για μελισσουλες και λουλουδάκια". Μπορεί να μην είναι για νηπιακες ηλικίες τα βιβλία, αλλά σίγουρα είναι για κάτω των 9-10. Αλλά γενικά λένε να λέμε την αλήθεια από νηπιακή ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια έχουν εικόνες, αλλά κάποια βιβλία που παρουσιάζονται ως καλά είναι "ο Περ, η Ίντα και το Μικρούτσικο", " το πρώτο μου βιβλίο για το επαφές" και "ας μιλήσουμε για μελισσουλες και λουλουδάκια". Μπορεί να μην είναι για νηπιακες ηλικίες τα βιβλία, αλλά σίγουρα είναι για κάτω των 9-10. Αλλά γενικά λένε να λέμε την αλήθεια από νηπιακή ηλικία.

άλλο 9 αλλο 4 και 5 χρονών!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα βιβλία είναι για 9 (που και πάλι την εικονογράφηση τη θεωρώ περιττή) αλλά γενικά λένε ότι πρέπει να πουμε για την πράξη από νηπιακή ηλικία. Να μη λέμε απλά ότι κάνουμε αγκαλίτσες, να πούμε τι γίνεται. Και όχι μόνο στο πλαίσιο της αναπαραγωγής, να πούμε ότι γίνεται και για ευχαρίστηση. 

 

Αυτό που λες για το αιδοίο το έχω διαβάσει κι εγώ πολλές φορές και πραγματικά έχω απορία αν τα σημερινά νήπια πλέον το λένε έτσι. Το πέος οκ, αλλά το αιδοίο μου φαίνεται κουφό γιατί ούτε οι μεγάλοι το ονομάζουμε ποτέ έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Τα βιβλία είναι για 9 (που και πάλι την εικονογράφηση τη θεωρώ περιττή) αλλά γενικά λένε ότι πρέπει να πουμε για την πράξη από νηπιακή ηλικία. Να μη λέμε απλά ότι κάνουμε αγκαλίτσες, να πούμε τι γίνεται. Και όχι μόνο στο πλαίσιο της αναπαραγωγής, να πούμε ότι γίνεται και για ευχαρίστηση. 

 

Αυτό που λες για το αιδοίο το έχω διαβάσει κι εγώ πολλές φορές και πραγματικά έχω απορία αν τα σημερινά νήπια πλέον το λένε έτσι. Το πέος οκ, αλλά το αιδοίο μου φαίνεται κουφό γιατί ούτε οι μεγάλοι το ονομάζουμε ποτέ έτσι.

. Κοίτα δεν ξέρω τι λένε τα βιβλία και οι "ειδικοί". Τελ χρόνια πολλα ακουω αλλά δε σημαίνει ότι τα ασπαζόμαστε και όλα... Αλλά εγώ δεν θα έπαιζε να πω τέτοια πραγματα τώρα. Πιστευω πονηρευεις ένα παιδι χωρίς λόγο.η τελοσπαντων τα βρίσκω ακαιρα, ατοπα.. Μου θυμησες τώρα(κάπως σχετικό)τη μαμά μιας φιλης της κόρης μου που ανησυχεί (απο τώρα με θερμη ε μιλάμε για ανησυχία όχι αστεία) που μεγαλώνει κοριτσι μη της μείνει έγκυος στα 12 κι επειτα και τι θα κάνει αν συμβεί και σκέφτεται τι θα κανει:shock: :lol:

Ένα είναι αυτό και το άλλο με το αιδοίο, εγώ έτσι το λέω, και πιπι^_^. Ανέκαθεν δηλαδή. :rolleyes:

Συζήτηση τώρα τρεις τα ξημερωματα περι πιπιου :mrgreen:

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Εγώ παντού διαβάζω ότι πρέπει να τα πεις απο νηπιακή ηλικία λεπτομερώς (για στύση, για κλειτορίδα κ.α.) για να καταλάβει εξ αρχής ότι είναι φυσιολογικό κλπ. Και τα βιβλία που παρουσιάζονται ως ιδανικα έχουν ζωγραφιές με τη διείσδυση, με ζευγάρια την ώρα της πράξης κλπ. Είναι για μικρά παιδιά, όχι γυμνάσιο.

Ti les paidi moy tha peis sto nipio gia dihsdish k tha toy deikseis k fotografies? 

K ME tin logiki na to baleis kato den les tetoia sto paidi.  K ME tin psixologia na to baleis kato pali den Les tetoia se ena paidi giati aytomatos toy kineis tin periergeia na to dokimasei.. 

 

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

. Κοίτα δεν ξέρω τι λένε τα βιβλία και οι "ειδικοί". Τελ χρόνια πολλα ακουω αλλά δε σημαίνει ότι τα ασπαζόμαστε και όλα... Αλλά εγώ δεν θα έπαιζε να πω τέτοια πραγματα τώρα. Πιστευω πονηρευεις ένα παιδι χωρίς λόγο.η τελοσπαντων τα βρίσκω ακαιρα, ατοπα.. Μου θυμησες τώρα(κάπως σχετικό)τη μαμά μιας φιλης της κόρης μου που ανησυχεί (απο τώρα με θερμη ε μιλάμε για ανησυχία όχι αστεία) που μεγαλώνει κοριτσι μη της μείνει έγκυος στα 12 κι επειτα και τι θα κάνει αν συμβεί και σκέφτεται τι θα κανει:shock: :lol:

Ένα είναι αυτό και το άλλο με το αιδοίο, εγώ έτσι το λέω, και πιπι^_^. Ανέκαθεν δηλαδή. :rolleyes:

Συζήτηση τώρα τρεις τα ξημερωματα περι πιπιου :mrgreen:

 

Akribos ayto to bazeis se periergeia na dokimasei pragmata...  

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, little lamb said:

 

Εγώ παντού διαβάζω ότι πρέπει να τα πεις απο νηπιακή ηλικία λεπτομερώς (για στύση, για κλειτορίδα κ.α.) για να καταλάβει εξ αρχής ότι είναι φυσιολογικό κλπ. Και τα βιβλία που παρουσιάζονται ως ιδανικα έχουν ζωγραφιές με τη διείσδυση, με ζευγάρια την ώρα της πράξης κλπ. Είναι για μικρά παιδιά, όχι γυμνάσιο.

Όταν ένα παιδί είναι 4-5-6 απαντάς μέχρι εκεί που σε ρωτάει δεν προχωράς παραπάνω. Όταν σε ρωτήσει ένα παιδί πως γίνονται τα παιδιά προφανώς και δεν θα πεις πως τα φέρνει ο πελαργός, θα πεις πως γίνονται όμως χωρίς λεπτομέρειες (για να μην παρεξηγηθώ όταν λέω χωρίς λεπτομέρειες εννοώ χωρίς πράγματα περιττά που το ίδιο δεν θα ρωτήσει ένα παιδί στα 4-5 έχει απορία πως μπήκε το παιδί στην κοιλιά και από που βγαίνει, δεν θα ρωτήσει να μάθει για την πράξη με την παραμικρή λεπτομέρεια- συνήθως τουλάχιστον ) . Πρέπει να αναφερόμαστε στα γεννητικά όργανα με το όνομα τους,  γενικότερα  πρέπει να αποενοχοποιηθεί η πράξη στο μυαλό μας ώστε να μπορέσουμε να ενημερώσουμε τα παιδιά μας σωστά, να μάθουν να αγαπούν και να προστατεύουν το σώμα τους. Πόσες φορές εδώ στο φορουμ  έχουν μπει έφηβοι και ρωτούν πληροφορίες για την πράξη επειδή δεν νιώθουν άνετα να το συζητήσουν με τους γονείς ή τον γιατρό τους ενώ με έναν άγνωστο πίσω από μία οθόνη τους είναι εύκολο να το κάνουν. Προσωπικά τρέμω στην ιδέα το παιδί μου στην εφηβεία να έχει ερωτήσεις πάνω σε αυτό το θέμα και να ψάξει να βρει απαντήσεις από αγνώστους στο νετ επειδή δεν νιώθει οικεία να το συζητήσει μαζί μου. Και ως αποτέλεσμα αυτό δεν είναι κάτι τραβηγμένο, αν εμείς οι ίδιοι δείξουμε στο παιδί πως αυτό είναι κρυφό που δεν συζητάμε ποτέ τότε πως θα πάρει το θάρρος να ρωτήσει το οτιδήποτε?

Αν νιώθεις πως δεν μπορείς αυτό να το διαχειριστείς μπορείς να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό ώστε να σε βοηθήσει , (όπως και αν το κάνουμε ένας παιδοψυχολόγος κάτι παραπάνω θα γνωρίζει από εμάς εδώ στο φορουμ- όσο και αν κάποιοι θέλουν να απαξιώσουν τον ρόλο του ειδικού είναι άνθρωποι που γνωρίζουν καλύτερα -), θα σου δώσει κατευθύνσεις. εμένα πάντως με βοήθησε αρκετά. Είναι ένα θέμα πολύ σοβαρό (κατά την γνώμη μου), που θέλει ιδιαίτερη προσοχή. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

To ερώτημα δεν είναι αν θες το παιδί να μάθει για το επαφές σε ηλικίες δημοτικού, και εννοώ πριν τα 8-9.

Είναι αν θες να εξηγήσεις εσύ, ή ο συμμαθητής.

Προφανώς στο βαθμό που το παιδί ρωτάει.

Δε θα έρθει η μέρα που ένα ώριμο παιδί 17 ετών ξέρω γω θα έρθει να μιλήσετε. Και αν δε νιώθετε μία φορά άνετα να τα πείτε αυτά στα 5 λίγα λίγα, πού να δείτε πώς θα νιώθετε να τα πείτε στο 13χρονο, που σαφέστατα και θα έχει δει ουκ ολίγες τσόντες ήδη, έστω στο κινητό του φίλου ή της φίλης.

Αυτό που υπάρχουν σήμερα γονείς που θεωρούν ότι έστω 1 παιδάκι γυμνασίου, περιμένει από εσάς πια να μάθει, με ξεπερνά.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα με χαλαρώσετε κάπως. Είπα κι εγώ πώς είναι τόσο άνετες ξέροντας ότι σε 3-4 χρόνια θα πρέπει το παιδί να ξέρει τι κάνουν ακριβώς. Πραγματικά έτσι διαβάζω παντού και όντως υπάρχουν αυτά τα βιβλία. Ότι εξηγείς ότι το ένα μπαίνει στο άλλο και ότι είναι ευχάριστο και δεν γίνεται μόνο για αναπαραγωγή. Γιατί έτσι λέει απενοχοποιειται και θεωρείται φυσιολογικό, αν το ξέρει από μικρό. Να σκεφτείτε ότι στην ομάδα ενσυναίσθηση που γενικά πρεσβεύει να μη λέμε ποτέ ψέματα στα παιδιά, είχα δει ποστ μιας μαμάς που ρωτούσε το εξής: όταν το παιδάκι τη ρωτήσει τι κάνανε το βράδυ που αυτό κοιμήθηκε αν πρέπει στα πλαίσια του να μη λέμε ψέματα και του να μη νιώσει το σ..ξ σαν κάτι ιδιαίτερο/κακό, να πει μεταξύ άλλων και εντελώς φυσιολογικά "φάγαμε, είδαμε τηλεόραση και κάναμε έρωτα". Και είχαν μεγάλη συζήτηση για το αν το να πεις τη μισή αλήθεια είναι ψέμα ή όχι κλπ.

@kotsifikos δεν λέμε για το αν θα το γνωρίζουν παιδιά που κοντεύουν την εφηβεία, για νήπια λέμε. 

Link to comment
Share on other sites

Πως απαντάμε σε ερώτηση σε ένα μικρό παιδάκι πως γίνονται τα παιδιά? Πιστεύω κάποια στιγμή θα με ρωτήσει η κόρη μου κ σκεφτόμουν να της πω ότι ο μπαμπάς μέσα στο πουλάκι του (μάλλον πρέπει να το πω όρχεις;) έχει σπερματοζωάρια κ ενώνονται με τα ωάρια της μαμάς που είναι στη μήτρα μέσα στην κοιλίτσα της και δημιουργούνται τα μωράκια που τα έχει η μαμά για κάποιο διάστημα στην κοιλίτσα της μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά κ να τα γεννήσει! Αλλά δεν ξέρω αν με ρωτήσει πώς ενώνονται τι θα της πω κ αν είναι κ αυτός σωστός τρόπος.. Εσείς πως το είπατε ή θα το πείτε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αυτό που υπάρχουν σήμερα γονείς που θεωρούν ότι έστω 1 παιδάκι γυμνασίου, περιμένει από εσάς πια να μάθει, με ξεπερνά.

Έλα ντε, αυτό μου κάνει κι εμένα εντύπωση. Εγώ θυμάμαι ότι ήδη στα 8 περίπου ξέραμε τι είναι το σ..ξ επειδή τα συζητούσαμε με συμμαθητές. Μη σου πω ότι θυμάμαι και ποια παιδάκια ήξεραν κ μας τα είχαν εξηγήσει! Αποκλείεται να υπάρχει παιδί που φτάνει γυμνάσιο κ δεν ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

@kotsifikos δεν λέμε για το αν θα το γνωρίζουν παιδιά που κοντεύουν την εφηβεία, για νήπια λέμε. 

Στα νήπια αναφέρομαι, αν δεν προσεγγίσει ένα γονέας σωστά το θέμα και βοηθητικά για το παιδί ως έφηβος δεν  θα  έχει το θάρρος - οικειότητα να ζητήσει περισσότερες πληροφορίες από τους γονείς του.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Στα νήπια αναφέρομαι, αν δεν προσεγγίσει ένα γονέας σωστά το θέμα και βοηθητικά για το παιδί ως έφηβος δεν  θα  έχει το θάρρος - οικειότητα να ζητήσει περισσότερες πληροφορίες από τους γονείς του.

 

Λίγο λίγο με την ηλικία. Αν στα 3-4 αλλάζεις θέμα και λες για πελαργούς, πότε θα αρχίσεις να μιλάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Πως απαντάμε σε ερώτηση σε ένα μικρό παιδάκι πως γίνονται τα παιδιά? Πιστεύω κάποια στιγμή θα με ρωτήσει η κόρη μου κ σκεφτόμουν να της πω ότι ο μπαμπάς μέσα στο πουλάκι του (μάλλον πρέπει να το πω όρχεις;) έχει σπερματοζωάρια κ ενώνονται με τα ωάρια της μαμάς που είναι στη μήτρα μέσα στην κοιλίτσα της και δημιουργούνται τα μωράκια που τα έχει η μαμά για κάποιο διάστημα στην κοιλίτσα της μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά κ να τα γεννήσει! Αλλά δεν ξέρω αν με ρωτήσει πώς ενώνονται τι θα της πω κ αν είναι κ αυτός σωστός τρόπος.. Εσείς πως το είπατε ή θα το πείτε?

 

Κανονικά πρέπει να το πεις, ότι μπαίνει μέσα. Γιατί αν το ξέρει από την αρχή θα του φανεί φυσιολογικό.

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο να πω αυτό. Το καθαρά βιολογικό. Το δύσκολο μου φαίνεται το να πω ότι δεν γίνεται μόνο όταν θες παιδί, αλλά γίνεται και για ευχαρίστηση και κατ'επεκτασιν ότι θα συνδέσει στο μυαλό του ότι κάθε βραδυ που αυτό κοιμάται οι γονείς το κάνουν. Να μη σιχαθεί τα σεντόνια κλπ. Να μη σκεφτεί ότι του χάιδεψες τα μαλλιά χωρίς να έχεις πλύνει τα χέρια σου μετά την πράξη κλπ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κανονικά πρέπει να το πεις, ότι μπαίνει μέσα. Γιατί αν το ξέρει από την αρχή θα του φανεί φυσιολογικό.

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο να πω αυτό. Το καθαρά βιολογικό. Το δύσκολο μου φαίνεται το να πω ότι δεν γίνεται μόνο όταν θες παιδί, αλλά γίνεται και για ευχαρίστηση και κατ'επεκτασιν ότι θα συνδέσει στο μυαλό του ότι κάθε βραδυ που αυτό κοιμάται οι γονείς το κάνουν. Να μη σιχαθεί τα σεντόνια κλπ. Να μη σκεφτεί ότι του χάιδεψες τα μαλλιά χωρίς να έχεις πλύνει τα χέρια σου μετά την πράξη κλπ. 

 

 

Πωπω δύσκολο μου φαίνεται να πω ότι μπαίνει μέσα... Πρέπει να το επεξεργαστώ καλά μέχρι να το πω για να μου βγει φυσικά χωρίς ντροπες! Κ εννοείται ότι δεν θα έμπαινα σε τέτοιες λεπτομέρειες που λες... Αργότερα αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Να μη σιχαθεί τα σεντόνια κλπ. Να μη σκεφτεί ότι του χάιδεψες τα μαλλιά χωρίς να έχεις πλύνει τα χέρια σου μετά την πράξη κλπ. 

 

 

 

3, 4, 5 χρονών, αν δεν σιχαίνεσαι εσύ, ούτε που θα του πάει ο νους να σιχαθεί τα σεντόνια και να σκεφτεί αν έπλυνες τα χέρια σου πριν του χαϊδέψεις τα μαλλιά. 

Προσωπικά πιο πολύ με ανησυχεί ότι μπορεί να θελήσει να το κάνει κι αυτό για ευχαρίστηση, παρά ότι μπορεί να σιχαθεί. Γι' αυτό το έχω στο μυαλό μου ότι η μαμά κι ο μπαμπάς αγαπιούνται και αγκαλιάζονται και για αργότερα βλέπουμε.

Αγχώθηκα τώρα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Στα νήπια αναφέρομαι, αν δεν προσεγγίσει ένα γονέας σωστά το θέμα και βοηθητικά για το παιδί ως έφηβος δεν  θα  έχει το θάρρος - οικειότητα να ζητήσει περισσότερες πληροφορίες από τους γονείς του.

 

Μα εσύ προηγουμένως είπες ότι δεν θα έλεγες στο παιδί λεπτομέρειες σε νηπιακή ηλικία. Ενώ η προσέγγιση που λες, ότι μιλάμε ανοιχτά από την αρχή για να νιώθει άνετα με το θέμα, λέει ότι τα λες όλα. Και όχι δεν είναι τόσο απίθανο να σε ρωτήσει πώς μπήκε το σπορακι στην κοιλιά, απ' ο,τι έχω διαβάσει. Εμένα πάντως δεν με δυσκολεύει τόσο το κομμάτι της αναπαραγωγής. Αλλά το να πω ότι δεν το κάναμε μόνο τότε, παλιά, αλλά είναι κάτι που συμβαίνει. Και πώς θα το πάρει αυτό. Το μικρό παιδί λογικά δεν το ενδιαφέρει κ δεν το πειράζει, ο έφηβος όμως που γενικά νιώθει μια αμφισβητηση για τους γονείς συνήθως νιώθει ένα "ίου" που οι γονείς του το κάνουν, γιατί νιώθει ότι πλέον το σ...ξ αφορά αυτόν και όχι τους... γέρους! Γι'αυτό λοιπόν λένε να ξέρει από μικρό ως δεδομένο ότι οι γονείς το κάνουν, ώστε να μην νιώσει έτσι στην εφηβεία. Έτσι έχω καταλάβει.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Μα εσύ προηγουμένως είπες ότι δεν θα έλεγες στο παιδί λεπτομέρειες σε νηπιακή ηλικία. Ενώ η προσέγγιση που λες, ότι μιλάμε ανοιχτά από την αρχή για να νιώθει άνετα με το θέμα, λέει ότι τα λες όλα. Και όχι δεν είναι τόσο απίθανο να σε ρωτήσει πώς μπήκε το σπιτάκι στην κοιλιά, απ' ο,τι έχω διαβάσει. Εμένα πάντως δεν με δυσκολεύει τόσο το κομμάτι της αναπαραγωγής. Αλλά το να πω ότι δεν το κάναμε μόνο τότε, παλιά, αλλά είναι κάτι που συμβαίνει. Και πώς θα το πάρει αυτό. Το μικρό παιδί λογικά δεν το ενδιαφέρει κ δεν το πειράζει, ο έφηβος όμως που γενικά νιώθει μια αμφισβητηση για τους γονείς συνήθως νιώθει ένα "ίου" που οι γονείς του το κάνουν, γιατί νιώθει ότι πλέον το σ...ξ αφορά αυτόν και όχι τους... γέρους! Γι'αυτό λοιπόν λένε να ξέρει από μικρό ως δεδομένο ότι οι γονείς το κάνουν, ώστε να μην νιώσει έτσι στην εφηβεία. Έτσι έχω καταλάβει.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες την τοποθέτηση μου και για αυτό είχα βάλει και την παρένθεση στην οποία ανέφερα το εξής:(για να μην παρεξηγηθώ όταν λέω χωρίς λεπτομέρειες εννοώ χωρίς πράγματα περιττά που το ίδιο δεν θα ρωτήσει ένα παιδί στα 4-5 έχει απορία πως μπήκε το παιδί στην κοιλιά και από που βγαίνει, δεν θα ρωτήσει να μάθει για την πράξη με την παραμικρή λεπτομέρεια- συνήθως τουλάχιστον ).

Αρχικά είχα καταλάβει πως δυσκολεύεσαι να το επικοινωνήσεις με το παιδί σε ένα γενικότερο πλαίσιο, αυτό παρερμήνευσα, όμως η τοποθέτηση μου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχεις καταλάβει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το βιολογικό-αναπαραγωγη δεν με ανησυχεί. Απλά λέγοντας το βιολογικό, το παιδί μπορεί να θεωρήσει ότι γίνεται μόνο τότε (όπως θεωρούσαμε εμεις παλιά) και νιώσει άσχημα όταν συνειδητοποιήσει (κοντά στην εφηβεία) ότι γίνεται γενικοτερα, το ευχαριστοουνται κλπ. Απ'ο,τι έχω καταλάβει αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να ξέρει από μικρό ότι γίνεται και για ευχαρίστηση και τι ακριβώς γίνεται (όχι απλά "αγκαλίτσες"). Για να το έχει δεδομένο και φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα εσύ προηγουμένως είπες ότι δεν θα έλεγες στο παιδί λεπτομέρειες σε νηπιακή ηλικία. Ενώ η προσέγγιση που λες, ότι μιλάμε ανοιχτά από την αρχή για να νιώθει άνετα με το θέμα, λέει ότι τα λες όλα. Και όχι δεν είναι τόσο απίθανο να σε ρωτήσει πώς μπήκε το σπορακι στην κοιλιά, απ' ο,τι έχω διαβάσει. Εμένα πάντως δεν με δυσκολεύει τόσο το κομμάτι της αναπαραγωγής. Αλλά το να πω ότι δεν το κάναμε μόνο τότε, παλιά, αλλά είναι κάτι που συμβαίνει. Και πώς θα το πάρει αυτό. Το μικρό παιδί λογικά δεν το ενδιαφέρει κ δεν το πειράζει, ο έφηβος όμως που γενικά νιώθει μια αμφισβητηση για τους γονείς συνήθως νιώθει ένα "ίου" που οι γονείς του το κάνουν, γιατί νιώθει ότι πλέον το σ...ξ αφορά αυτόν και όχι τους... γέρους! Γι'αυτό λοιπόν λένε να ξέρει από μικρό ως δεδομένο ότι οι γονείς το κάνουν, ώστε να μην νιώσει έτσι στην εφηβεία. Έτσι έχω καταλάβει.

 

Κοίτα αν ρωτήσει το παιδί πώς γίνονται τα παιδιά κ απαντήσεις δεν χρειάζεται να πεις κάτι άλλο, ούτε το μικρό από μόνο του θα ρωτήσει αν το κάνετε κ άλλες φορές. 

 

Πάντως εγώ με το σύζυγό μου πολλές φορές έχει τύχει όπως ξαπλώνει στον καναπέ ή κάθεται να πάω κ εγώ για να με πάρει αγκαλιά μπροστά στα παιδιά για να δείξουμε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό ο μπαμπάς κ η μαμά να αγκαλιάζονται γιατί αγαπιούνται κ ότι δεν παίρνουμε μόνο αυτά αγκαλιά. Όταν το βλέπουν βέβαια γελάνε κ έρχονται κ αυτά κ αγκαλιαζομαστε όλοι μαζί!! :x

Just now, little lamb είπε:

Όχι, το βιολογικό-αναπαραγωγη δεν με ανησυχεί. Απλά λέγοντας το βιολογικό, το παιδί μπορεί να θεωρήσει ότι γίνεται μόνο τότε (όπως θεωρούσαμε εμεις παλιά) και νιώσει άσχημα όταν συνειδητοποιήσει (κοντά στην εφηβεία) ότι γίνεται γενικοτερα, το ευχαριστοουνται κλπ. Απ'ο,τι έχω καταλάβει αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να ξέρει από μικρό ότι γίνεται και για ευχαρίστηση και τι ακριβώς γίνεται (όχι απλά "αγκαλίτσες"). Για να το έχει δεδομένο και φυσιολογικό.

Εντάξει αν πεις κάτι τέτοιο δεν θα το πεις ως ευχαρίστηση αλλά ως κάτι που κάνει η μαμά κ ο μπαμπάς γιατί αγαπιούνται

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε βρε παιδιά για ποια απενοχοποίηση μιλάμε αν απλά του λέμε ότι κάνουμε αγκαλίτσες γιατί αγαπιόμαστε; Χαίρω πολύ, δεν νομίζω κανεις να δυσκολεύεται να πει αυτό. Ούτε το καθαρά αναπαραγωγικό.

Έβλεπα κι εγώ τόση άνεση πριν, λέω πω πω μόνο εγώ δυσκολεύομαι για το πώς θα φανεί στο παιδί ότι οι γονείς του κάνουν την πράξη αυτή καθεαυτή; Όλες είναι άνετες να το πουν; Και βλέπω τώρα ότι όλες μιλάτε για αγκαλίτσες τελικά. Ή τζάμπα αγχώνομαι ή κανείς δεν εφαρμόζει αυτά που διαβάζω στις ομάδες ότι υποτίθεται πρέπει να λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Να σκεφτείτε ότι στην ομάδα ενσυναίσθηση που γενικά πρεσβεύει να μη λέμε ποτέ ψέματα στα παιδιά, είχα δει ποστ μιας μαμάς που ρωτούσε το εξής: όταν το παιδάκι τη ρωτήσει τι κάνανε το βράδυ που αυτό κοιμήθηκε αν πρέπει στα πλαίσια του να μη λέμε ψέματα και του να μη νιώσει το σ..ξ σαν κάτι ιδιαίτερο/κακό, να πει μεταξύ άλλων και εντελώς φυσιολογικά "φάγαμε, είδαμε τηλεόραση και κάναμε έρωτα". Και είχαν μεγάλη συζήτηση για το αν το να πεις τη μισή αλήθεια είναι ψέμα ή όχι κλπ.

Aυτό το είχα δει κι εγώ και σκέφτηκα ότι τρολάρει! Μα είπαμε να είμαστε ειλικρινείς μέχρι εκεί που ρωτάνε τα παιδιά.. όχι να σου πει το παιδί: τι έκανες χθες το βράδυ, και να απαντήσεις ότι έκανα σ..ξ! Αυτό ήταν τρελή υπερβολή!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...