Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενδομητριωση..πως να μεινω εγκυος;


Recommended Posts

θελω να κλαιω!!!!!!προσπαθω να μην ειμαι χαλια,να μην το σκεφτομαι καθολου..αυτο εδω ειναι περισσοτερο ημερολογιο,δεν περιμενω να βρω λυση αλλα θελω καπου να τα πω!!!με τον αντρα μου δεν εχω μιλησει ακομα γιατι και αυτος εχει τα προβληματα του στην δουλεια..μακαρι να ειχα και εγω τετοιο προβλημα!!για δευτερη φορα εμφανισα μια κυστη ενδομητριωσης 3μισυ εκατοστα!!!την πρωτη φορα τον μαιο του 2008 αφαιρεσα χειρουργικα μια κυστη,ηταν σε σταδιο να σπασει και εκει διαπιστωθηκε,δυστυχως ΜΟΝΟ χειρουργικα οτι ειχα FULL ενδομητριωση..τα λογια του γιατρου μου..πηρα 6 μηνες ενεσεις για τεχνητη εμμυνοπαυση και περασα μια κολαση!!!!φαντασου να μην επαιρνα και χαπια για να μειωνονται τα συμπτωματα!!!!3 μηνες περασαν αφοτου τις σταματησα για την πρωτη ακατανομαστη!!!επρεπε να προσπαθησω αμεσως αλλα εγω ημουν χαλια ψυχοσωματικα!!!!κρισεις πανικου..συνηλθα και απο 'κει λιγο με χαπακια και καλες φιλες...σιγα σιγα βρηκα τον εαυτο μου,τον ξαναγαπησα και ειμαι καλυτερα απο ποτε!!!!απο τις 12/09 κανουμε προσπαθειες για το δευτερο αλλα τιποτα μεχρι και σημερα...την τριτη πηγα στον γιατρο μου να με βοηθησει να κανω κατι πιο γρηγορα και εκει βρηκαμε οτι ειχα παλι κυστη!!!δεν θελω παλι ενεσεις του ειπα!!δεν το ξαναπερναω αυτο!!θελω να ειμαι καλα και για το 5χρονο κοριτσακι μου,το οποιο παρεπιπτοντως εγινε φυσιολογικα,μετα απο 2 χρονια που ξεκινησα για το δευτερο αρχισαν ολα!!!!μου ειπε να παρω αντισυλληπτικα 2 μηνες συνεχως,να μην εχω περιοδο,μηπως πεσει απο μονο του το ενδομητριο και γλυτωσω παλι την επεμβαση...θελω ενα μωρακι!!!!γιατι να ειναι τοσο δυσκολο;;;;;;;;;;:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου πω το εξης...Προσφατα διαβασα συνεντευξη της Γιολαντας Διαμαντη,ξερεις,της ραδιοφωνικης παραγωγου,που ελεγε οτι πρινκαποια χρονια ειχε τοσο μεγαλο προβλημα ενδομητριωσης που οι γιατροι της απεκλειαν σχεδον το ενδεχομενο εγκυμοσυνης...Τελικα οχι απλα εμεινε εγκυος φυσιολογικα,αλλα σχεδον στο καπακι με το που γεννησε την πρωτη της κορη ξαναεμεινε εγκυος...Αυτη τη στιγμη εχει τρια κοριτσακια αφου πριν λιγο καιρο γεννησε το τριτο της παιδι...κι ολα αυτα,σου ξαναλεω,ενω ειχε πολυ μεγαλο θεμα με την ενδομητριωση.

Link to comment
Share on other sites

το ακουσα...κατι εκανε ομως..τι;και βεβαια καλα εκανε και τα εκανε αμεσως γιατι με την εγκυμοσυνη η ενδομητριωση μενει ανενεργη..εγω μετα την θεραπεια επρεπε να ειχα προσπαθησει αμεσως!!εχασα την ευκαιρια..και χρονο..και ξαναμπηκε σε δραση,το περιμενα αλλα οχι τοσο γρηγορα..:cry:

Link to comment
Share on other sites

Afroditi moy κουραγιο! Ειναι δυσκολες οι καταστάσεις αλλά πρέπει να φανεις έδυνατή. Σκεψου οτι δεν είσαι μόνη. Και βεβαια έχεις την κορούλα σου, και να δεις που θα έρθει και το δεύτερο.

Το ψυχολογικό κόστος είναι σημαντικότερο από το σωματικό, αλλά είμαι σίγουρη ότι μπορείς να τα καταφέρεις και να βγεις νικήτρια!

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia.thelw na rwtisw pws anakalipsate oti exete auto to provlima?endomitriwsis ennow.

eixa mia palindromi stin8 evdomada logw thromvofilias opws fanike meta tin apoksesi.twra eixa mia apovoli.apo tin arxi den itan kali egkomosini.poli xamili xoriaki, aima klp.mou proteine o giatros na kanoume kapious elegxous perilamvanomenis kai tis endomitriwsis.mexri twra den eixa tipota stin periodo mou pou na me provlimatisei oti kai dn paei kala.aima oxi poli pou paei 2-3 meres, ponous katholou kai enan stathero kiklo 32-35 meres.ginete se tetoia periptwsi na iparxei provlima endomitriwsis?den thelw na kanw askopes epemvaseis.

sas euxaristw

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia.thelw na rwtisw pws anakalipsate oti exete auto to provlima?endomitriwsis ennow.

eixa mia palindromi stin8 evdomada logw thromvofilias opws fanike meta tin apoksesi.twra eixa mia apovoli.apo tin arxi den itan kali egkomosini.poli xamili xoriaki, aima klp.mou proteine o giatros na kanoume kapious elegxous perilamvanomenis kai tis endomitriwsis.mexri twra den eixa tipota stin periodo mou pou na me provlimatisei oti kai dn paei kala.aima oxi poli pou paei 2-3 meres, ponous katholou kai enan stathero kiklo 32-35 meres.ginete se tetoia periptwsi na iparxei provlima endomitriwsis?den thelw na kanw askopes epemvaseis.

sas euxaristw

Marilena εγω δεν αντιμετωπιζω προβλημα ενδομητριωσης, δηλαδη ο γιατρος δεν μου εχει πει κατι τετοιο, οποτε δεν ειμαι καταλληλη να σου απαντησω (μονη μου φοβαμαι ομως μηπως εχω). Ωστοσο, αντιμετωπισα καποιο αλλο προβλημα με το ενδομητριο αλλα δεν ηταν ενδομητριωση. Εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων και επισης δεν εχω θεμα με την περιοδο (ιδιαιτερους πονους κτλ, αλλα οταν περιμενω.. ειμαι..).Ποιος ελεγχους σου ειπε ο γιατρος σου να κανεις? Εγω ειχα κανει βιοψια ενδομητριου.

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia.thelw na rwtisw pws anakalipsate oti exete auto to provlima?endomitriwsis ennow.

eixa mia palindromi stin8 evdomada logw thromvofilias opws fanike meta tin apoksesi.twra eixa mia apovoli.apo tin arxi den itan kali egkomosini.poli xamili xoriaki, aima klp.mou proteine o giatros na kanoume kapious elegxous perilamvanomenis kai tis endomitriwsis.mexri twra den eixa tipota stin periodo mou pou na me provlimatisei oti kai dn paei kala.aima oxi poli pou paei 2-3 meres, ponous katholou kai enan stathero kiklo 32-35 meres.ginete se tetoia periptwsi na iparxei provlima endomitriwsis?den thelw na kanw askopes epemvaseis.

sas euxaristw

Γειά σου Μαριλένα!

Νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη, χρειάζεται κάποιος ειδικός για να σου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνεις...

Σύμφωνα με όσα εγώ γνωρίζω, η ενδομητρίωση σε εμποδίζει να συλλάβεις, δεν ξέρω αν οδηγεί σε αποβολές. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξανακούσει. Η ενδομητρίωση μπορεί να μην έχει συμπτώματα, αλλά μπορεί να χαρακτηρίζεται από βαριές και επίπονες περιόδους, καθώς και από αίμα μεταξύ των κύκλων. Εχω διαβάσει ότι μπορεί να γίνουν κάποιες ψιλοδιαγνωστικές εξετάσεις, αλλά το σίγουρο είναι ότι μόνο με διαγνωστική λαπαροσκόπηση μπορείς να καταλάβεις τι παίζει. Εγώ μετά από χρόνια ολόκληρα προσπάθειας, άλλαξα γιατρό και διέγνωσε έναν πολύποδα (που οι άλλοι οι μ@#$κες δεν τον έβλεπαν, αν και δεν είναι σίγουρο ότι υπήρχε πολύ καιρό). Ετσι προγραμμάτισα υστεροσκόπηση για την αφαίρεσή του και ο γιατρός πρότεινε να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση για να τα τσεκάρει όλα και να μην χρειαστεί να κάνω σαλπιγγογραφίες και επιμέρους εξετάσεις. Ετσι και έκανα. Αποδείχθηκε ότι είχα εστίες ενδομητρίωσης, οι οποίες αφαιρέθηκαν λαπαροσκοπικά. Πρέπει όμως να μην ήταν βαριά περίπτωση, δεν πήρα στη συνέχεια καμία φαρμακευτική αγωγή (συνήθως κόβουν την περίοδο για ένα 6μηνο). Μου είπε ότι θα μείνω έγκυος σε 1 με 2 μήνες. Εχει περάσει 1,5 χρόνος και ακόμη περιμένω χαχαχα...

Εγώ σκέφτομαι μήπως έκανες όλες τις άλλες εξετάσεις τύπου τοξοπλάσματα και όλα αυτά, να δεις αν βρεθεί κάτι και να αφήσεις την ενδομητρίωση στο τέλος (αφού πάρεις και μία δεύτερη γνώμη). Δεν νομίζω ότι αξίζει να σου ανοίγουν τρύπες στην κοιλιά χωρίς λόγο, από τη στιγμή που μένεις έγκυος από μόνη σου.

Ελπίζω να βοήθησα με την πολυλογία μου...

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia.thelw na rwtisw pws anakalipsate oti exete auto to provlima?endomitriwsis ennow.

eixa mia palindromi stin8 evdomada logw thromvofilias opws fanike meta tin apoksesi.twra eixa mia apovoli.apo tin arxi den itan kali egkomosini.poli xamili xoriaki, aima klp.mou proteine o giatros na kanoume kapious elegxous perilamvanomenis kai tis endomitriwsis.mexri twra den eixa tipota stin periodo mou pou na me provlimatisei oti kai dn paei kala.aima oxi poli pou paei 2-3 meres, ponous katholou kai enan stathero kiklo 32-35 meres.ginete se tetoia periptwsi na iparxei provlima endomitriwsis?den thelw na kanw askopes epemvaseis.

sas euxaristw

 

Καλησπέρα σας.

Εγώ από το 2000 μέχρι και μέσα του 2004 είχα ενδομητρίωση και δεν υπήρχε ένας γιατρός να το δει. Τα συμπτώματά της μοιάζουν αρκετά με αυτά της σπαστικής κολίτιδας. Εγώ είχα έντονους πόνους κατά την διάρκεια της περιόδου (τόσο πολύ που κάθε φορά πήγαινα στο νοσοκομείο) και σχετικά άστατη περίοδο, τελικά το 2004 μετά από 7 κυστίτιδες σε διάστημα περίπου 6 μηνών πήγα για υπέρυχο νεφρών γιατί νόμιζα ότι είχα πρόβλημα και τελικά φάνηκε ότι έχω εδομητρίωση και στις 2 ωοθήκες. Μετά από υπερήχους τις αφαίρεσα μετά από 3 μήνες με κανονικό χειρουργείο.

Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα συμπτώματα. Αυτά είχα εγώ και όσες κοπέλες είχε τύχει να έχουν αυτό το πρόβλημα και έχω μιλήσει μαζί τους.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κουκλιτσες....

εχω ενδομητριωση απο τα 25 μου που πηγα στο γιατρο και το ανακαλυψε στον υπερηχο,εγω μεχρι τοτε ηταν εντονοι πονοι κατα τη σεξουαλικη επαφη και εντονοι πονοι στην περιοδο και καποιες φορες στο ασχετο στα ενδιαμεσα του κυκλου....ο γιατρος μου (και σε οσους αλλους γιατρους πηγα) μου προτειναν λαπαροσκοπηση,ομως εγω δεν ηθελα με τιποτα να το ακουσω...εκανα θεραπειες με αντισυλληπτικα για μεγαλο χρονικο διαστημα με καποια κενα ενδιαμεσα ωστε να ηρεμει ο οργανισμος απο τα αντισυλληπτικα....

στη συνεχεια και αφου περασαν μερικα χρονια ο γιατρος μου αρχισε να επιμενει για εγκυμοσυνη αφου ημουν καθετη στο θεμα της λαπροσκοπησης...(ξεχασα να σας πω οτι τοτε ειχα μονο στην μια ωοθηκη κυστη ενδομητριωσης)...με τα πολλα το Νοεμβριο του 2008 εμεινα εγκυος,αλλα δυστυχως η εγκυμοσυνη μου τερματισε την 5η βδομαδα κυησης(ειχα αλλαξει μετα απο πεντε χρονια γιατρο ,ο οποιος τελικα δεν καταφερε να με βοηθησει και χασαμε το μωρακι)...μετα απο αυτο απεκτησα αλλη μια κυστη στην αλλη ωοθηκη καθε μια κοντα στα 3 εκ.(αν θυμαμαι καλα απο την τελευταια μετρηση)...για ενα χρονο προσπαθουσαμε για μωρακι....τελικα μολις εγω ηρεμησα και ξεαγχωθηκα ηρθε και το μωρακι μου το νοεμβριο του 2009...(και φυσικα ειχα γυρισει στον αρχικο μου γιατρο,ο οποιος πραγματικα με βοηθηε παρα πολυ και αυτη τη στιγμη ειμαι στο 8ο μηνα της κυησης μου)και περιμενουμε σε λιγο καιρο να αγκαλιασουμε το ζουζουνι μας....

ξερω οτι σας ζαλισα αλλα θελω να σας πω οτι δεν πρεπει να αγχωνεστε ,ναι η ενδομητριωση δυσκολευει πολυ τη συλληψη αλλα το αγχος ειναι χειροτερος εχθρος απο την ενδομητριωση...εμεινα εγκυος με δυο μεγαλες κυστες ενδομητριωσης σε καθε ωοθηκη μου ααα να μια προσωπικη μου γνωμη...μην σας πειθουν οι γιατροι να πειραζεται με χειρουργεια τετοια θεματα,δυστυχως οσες ξερω που εχουν αφαιρεσει τις κυστες ενδομητριωσης δυσκολευονται παρα πολυ να μεινουν εγκυες(αυτο ειναι προσωπικη μου γνωμη και σημαινει οτι πρεπει να την ακολουθησετε αλλα και σιγουρα ισως να μην ειναι σωστη)

Link to comment
Share on other sites

soooo soooo sad :( πρεπει κ γω να τα πω καπου γιατι δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ!Δεν αντεχω κ αυτο..το να κρυβομαι δηλαδη κ να επινοω δικαιολογιες..κλαιω κλαιω κλαιω μονη μου..και τωρα...γιατι κ αυτο σε μενα???(αλλα γιατι κ σε αλλη??Σε καμια!).Παλευω με την ενδομητριωση κ ασχετους γιατρους απ τα 18.Οταν επιτελους το πηραν χαμπαρι κοντευα να 'πεθανω'!κι αυτο εγινε οταν πηγα 25.Μπηκα στο νοσοκομειο επειγοντως με βαρια μορφη ενδομητριωσης κ τις μεγιστες σοκολ.κυστεις εκανα ανοιχτο χειρουργειο.Ακολουθησαν χαπια ενεσεις κλπ αλλα πολυ γρηγορα "ξανακυλησα".(Να σας πω εμπειριες απο γιατρους-που θεωρουνταν απ τους καλυτερους κ σε πολυ γνωστα νοσοκ.να φριξετε!).Μια ζωη με θυμαμαι να ποναω,να υποφερω,να διπλωνομαι στα δυο να ανεβαζω πυρετο να παθαινω κραμπες-οι χειροτερες αυτες της κοιλιας να χω χιλια προβληματα με το εντερο κ γενικα με ολο μου το σωμα να κανς εξετασεις κ ν αναρωτιεμαι γιατι..ολα απαντηθηκαν με μια λεξη¨ενδομητριωση.Ματαιες οι προσπαθειες για παιδι κ τελικα το αποδεχτηκα.Δε θα κανω!!!τελος!!αλλα ευκολα τα λογια..περυσι εκανα σαλπιγγογραφια-υπεφερα!τωρα μιλαμε για λαπαροσκοπηση κ μετα 6μηνες απο αυτη εξωσωματικη...Θεε μου..τοσα λεφτα...τοση ταλαιπωρια...τοση πιεση...διαβαζω κ ξαναδιαβαζω τα φορουμ μπας κ παρω κουραγιο..αλλα που...γιατι η πραγματικοτητα για τον καθενα ειναι διαφορετικη...τςρα ειμαι 31..ειμαι πλεον ειδικη στην ενδομητριωση κ ΟΛΑ τα προβληματα που τη συνοδευουν...τη μισω αλλα εχω μαθει να ζω με αυτη..ελπιζω σε ενα θαυμα..κι υστερα παλι αναιρω τα παντα...:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

soooo soooo sad :( πρεπει κ γω να τα πω καπου γιατι δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ!Δεν αντεχω κ αυτο..το να κρυβομαι δηλαδη κ να επινοω δικαιολογιες..κλαιω κλαιω κλαιω μονη μου..και τωρα...γιατι κ αυτο σε μενα???(αλλα γιατι κ σε αλλη??Σε καμια!).Παλευω με την ενδομητριωση κ ασχετους γιατρους απ τα 18.Οταν επιτελους το πηραν χαμπαρι κοντευα να 'πεθανω'!κι αυτο εγινε οταν πηγα 25.Μπηκα στο νοσοκομειο επειγοντως με βαρια μορφη ενδομητριωσης κ τις μεγιστες σοκολ.κυστεις εκανα ανοιχτο χειρουργειο.Ακολουθησαν χαπια ενεσεις κλπ αλλα πολυ γρηγορα "ξανακυλησα".(Να σας πω εμπειριες απο γιατρους-που θεωρουνταν απ τους καλυτερους κ σε πολυ γνωστα νοσοκ.να φριξετε!).Μια ζωη με θυμαμαι να ποναω,να υποφερω,να διπλωνομαι στα δυο να ανεβαζω πυρετο να παθαινω κραμπες-οι χειροτερες αυτες της κοιλιας να χω χιλια προβληματα με το εντερο κ γενικα με ολο μου το σωμα να κανς εξετασεις κ ν αναρωτιεμαι γιατι..ολα απαντηθηκαν με μια λεξη¨ενδομητριωση.Ματαιες οι προσπαθειες για παιδι κ τελικα το αποδεχτηκα.Δε θα κανω!!!τελος!!αλλα ευκολα τα λογια..περυσι εκανα σαλπιγγογραφια-υπεφερα!τωρα μιλαμε για λαπαροσκοπηση κ μετα 6μηνες απο αυτη εξωσωματικη...Θεε μου..τοσα λεφτα...τοση ταλαιπωρια...τοση πιεση...διαβαζω κ ξαναδιαβαζω τα φορουμ μπας κ παρω κουραγιο..αλλα που...γιατι η πραγματικοτητα για τον καθενα ειναι διαφορετικη...τςρα ειμαι 31..ειμαι πλεον ειδικη στην ενδομητριωση κ ΟΛΑ τα προβληματα που τη συνοδευουν...τη μισω αλλα εχω μαθει να ζω με αυτη..ελπιζω σε ενα θαυμα..κι υστερα παλι αναιρω τα παντα...:oops:

 

ολα μα ολα, καθε λεξη μια προς μια θα μπορουσα να τα ειχα γραψει εγω πριν ααπο τρια περιπου χρονια...τωρα περιμενουμε το δευτερο παιδακι μας, εντελως ξαφνικα διχως ενα χαπακι η θεραπεια...στα προθυρα εξωσωματικης δεν ηρθα ποτε διοτι τελικα και η πρωτη μας κορουλα...ηρθε εντελως μονη της, ακριβως μετα απο μια αποβολη, την οποια να ειναι καλα ο γιατρος μου τοτε που μου εβαλε υπονοιες μη τυχον και αποβαλω διχως να το καταλαβω....και εγω ετρωγα ολη μου την ημερα στο νετ σε ξενα πανεπιστημια και βιβλιογραφιες και χανομουνα ως τα ξημερωματα...οταν τελικα ειπαμε στοπ θα χαρουμε λιγο με κανενα ταξιδακι, ψωνια κ.λ.π. μη μας τα φανε ολα οι γιατροι...τσουπ ηρθε η κορη...και μετα σε ενα χριστουγεννιατικο ταξιδι που ειπαμε να χαλαρωσουμε λιγο οι τρεις μας...τσουπ με το καλο ο μπεμπης...ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗ ΧΑΝΕΤΕ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!δεν ξερω τι ζημια προκαλει η κεθε περιπτωση ενδομητριωσης σε καθε κοπελα εγω ομως με μια χειρ. λαπαροσκοπηση και επανεμφανιση της τελικα και μαλιστα σε προχωρημενο σταδιο εμεινα εγκυος...την πρωτη φορα, διοτι μετα την πρωτη γεννα δεν προλαβε να εμφανιστει- σε 18 μηνες που ξαναειμεινα εγκυος...συγγνωμη αν κουρασα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΣΕΣ ΣΥΜΠΑΣΧΟΥΝ...ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΜΠΡΑΒΟ!!!!ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΦΟΤΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΩ!!!!ΘΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΩ!!!!!!!!!!!:P:PΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ!!!!!ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΚΑΛΩΣ..ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!!!!!!!!ΤΕΡΜΑ!!!Η ΖΩΗ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΙΔΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ.....ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ,ΔΥΝΑΜΗ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΣΕΣ ΣΥΜΠΑΣΧΟΥΝ...ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΜΠΡΑΒΟ!!!!ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΦΟΤΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΩ!!!!ΘΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΩ!!!!!!!!!!!:P:PΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ!!!!!ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΚΑΛΩΣ..ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!!!!!!!!ΤΕΡΜΑ!!!Η ΖΩΗ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΙΔΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ.....ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ,ΔΥΝΑΜΗ!!!!!!!!!!!!!!

 

Αχ γλυκια μου αφροδιτη....ποσοσ κουραγιο κ δυναμη σου δεινει η κορουλα σου...να την χαιρεσαι κ οπως επιθυμεις να την δεις....κ γρηγορα να της χαρισεις ενα αδερφακι....

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, λύστε μου μια απορία. Η ενδομητρίωση μπορεί να ανιχνευτεί και μ'έναν απλό υπέρηχο? Γιατί εμένα η γιατρός μου είπε μόνο με σαλπιγγογραφία. Στον υπέρηχο που κάνω κάθε χρόνο, μια χαρά όλα. Εμείς είμαστε 33 και 32, προσπαθούμε 2 χρόνια και κάτι για παιδάκι. Σπερμοδιάγγραμμα και ορμονολογικές είναι όλα καλά, σταθερός κύκλος 30-32 ημερών. Το φθινόπωρο η γιατρός μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω μια σαλπιγγογραφία (τρέμω και μόνο με τη σκέψη γιατί έχω ακούσει διάφορα γιαυτή την εξέταση και συν τοις άλλοις είμαι πολύ φοβιτσιάρα) για να κοιτάξουμε το ενδεχόμενο κλειστών σαλπίγγων ή ενδομητρίωσης κλπ. Εγώ δεν έχω ιδιαίτερα εμφανή συμπτώματα σαν αυτά που διάβασα εδώ από κοπέλες που είχαν ενδομητρίωση. Η περίοδος μου κρατάει 3-5 μέρες. Την πρώτη μέρα πονάω πολύ (παίρνω 2-3 πονστάν για να μου περάσει και μένω κάποιες ώρες στο κρεβάτι με ζαλάδες εκτός από πόνους στην κοιλιά, και πόνο στη μέση), όμως δεν έιναι τόσο χάλια ο πόνος ώστε να κάνω ενέσεις ή να πάω νοσοκομέιο. Μετά από κάποιες΄ώρες περνάει. Αίμα στη μέση του κύκλου δε βλέπω ποτέ, ούτε κάτι άλλο έχω. Υπάρχει άλλος τρόπος να διαγνώσεις την ενδομητρίωση? Σόρυ αν σας ζάλισα, αλλά με απασχολεί το θέμα...

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο τα λεγομενα του δικου μου γιατρου και απο οσα διαβαζω σε διαφορες επιστημονικες ιστοσελιδες ο μονος ασφαλης τροπος για να διαγνωστει η ενδομητριωση ειναι η λαπαροσκοπηση.Απο τις αλλες εξετασεις οπως υστεροσκοπηση και σαλπιγγογραφια μπορουν να βγουν καποια συμπερασματα που και παλι δεν θα ειναι σιγουρο αν υπαρχει η οχι και ποιου βαθμου ειναι.Συμπτωματα δεν εμφανιζονται σε ολες τις γυναικες που εχουν ενδομητριωση ακομα κι αν ειναι πολυ προχωρημενη!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρινουλα.πριν μια εβδομαδα εκανα λαπαροσκοπηση για να δουμε τη μια σαλπιγγα που ειχε προβλημα και ο γιατρος μου βρηκε εστιες ενδομητριωσησ.εχω κανει 2 σαλπιγγογραφιες που δεν ειχαν δειξει τοποτα και δεν ειχα ποτε ποτε κανενα συμπτωμα.ηταν ομωσ ηπιας μορφης

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρινουλα.πριν μια εβδομαδα εκανα λαπαροσκοπηση για να δουμε τη μια σαλπιγγα που ειχε προβλημα και ο γιατρος μου βρηκε εστιες ενδομητριωσησ.εχω κανει 2 σαλπιγγογραφιες που δεν ειχαν δειξει τοποτα και δεν ειχα ποτε ποτε κανενα συμπτωμα.ηταν ομωσ ηπιας μορφης

 

Δηλαδή μ'αυτή τη λογική, όλες οι γυναίκες που έχουν πρόβλημα σύλληψης, πρέπει να υποβληθούν σε επέμβαση για να δουν αν το πρόβλημα έγκειται στην ενδομητρίωση???

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μ'αυτή τη λογική, όλες οι γυναίκες που έχουν πρόβλημα σύλληψης, πρέπει να υποβληθούν σε επέμβαση για να δουν αν το πρόβλημα έγκειται στην ενδομητρίωση???

θεωρω πωσ ναι αν εχεις εξαντλησει ολα τα αλλα και το χρονο σου.περισσοτερο η αποφαση ειναι.εκει φαινονται τα παντα.με προσεκτικη επιλογη γιατρου

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούρια στο forum! Έχω την εξής απορία: ο γιατρός μου διέγνωσε ενδομητρίωση. Έκανα 1 τρίμηνη ένεση arvekap 11.25 την πρωτοχρονιά και άλλη μία τρίμηνη την 14η Απριλίου. Μέχρι και σήμερα 06/09/2010 δεν μου έχει έρθει περίοδος (σήμερα κλείνω την 148η ημέρα από την τελευταία ένεση). Τί λέτε να φταίει? Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία? Ανυπομονώ γιατί θέλω να ξεκινήσω προσπάθειες για μωράκι. Την πιθανότητα εγκυμοσύνης να τη θεωρήσω μηδενική λόγω της επίδρασης του φαρμάκου? Ανυπομονώ για κάποια απάντηση από κάποια από εσάς....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεία σας και απο μένα,

Όταν μου διαγνώσθηκε ενδομητρίωση νόμιζα οτι μόνο σε εμένα μπορούσε να τύχει... τελικά όμως είμαστε πολλές.

Το πρόβλημά μου το ανακάληψα πριν 1 χρόνο οταν ΕΓΩ επέμενα στους γιατρούς μου οτι δεν ειναι φυσιολογικό να μην έχει τύχει εγκυμοσύνη μετά απο 2,5χρόνια ελεύθερων επαφών.

Ανακαλύφθηκαν λοιπών 2 κύστεις των 7,5 εκατοστών και στις 2 ωοθήκες μου.

Υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση και έπειτα σε φαρμακευτική θεραπεία 3μηνη.

Απο τότε οι γιατροί μου περιμένουν να μείνω έγκυος. Τώρα 1 χρόνο μετά μου επιμένουν οτι καλύτερα θα ήταν να προχωρήσουμε σε μια εξωσωματική.

Εγώ κρίβω ελπίδες μπας και μας έρθει φυσιολογικά.

Τι να πώ....

Υπάρχει καμία εκεί έξω που μετά απο την ενδομητρίωση να έμεινε έγκυος φυσιολογικά χωρίς φάρμακα και εξωσωματικές.????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κ απο μενα! Ειμαι 34 χρονων κ προσπαθουμε για μωρο εδω κ ενα σχεδον χρονο.... Υπαρχουν ομως καποια προβληματα... Ειχα κανει λαπαροσκοπηση πριν 4 χρονια κ εδω και αρκετους μηνες υποφερω σχεδον δυο εβδομαδες καθε μηνα απο αφορητους πονους σε κοιλια-εντερο, που ξεκιναν καθε φορα με την περιοδο μου. Εχω παει σε απειρους γιατρους κ ολοι μου λενε πως ειναι πιθανων συμφυσεις-ενδομητριωση και η μονη λυση ειναι να μεινω εγκυος το συντομοτερο... Αλλα μεχρι στιγμης τιποτα:(

Ποναω παρα πολυ καθε μηνα και κλεινομαι στο σπιτι... Υπαρχει καποια κοπελα που να περνα το ιδιο μαρτυριο; Ή καποια με το ιδιο προβλημα που να βρηκε λυση;

Σας ευχαριστω!

Ελιζα

Link to comment
Share on other sites

krita μου ειχες κανει λαπαροσκοπηση πριν 4 χρονια για ενδομητριωση?

αυτο που μας γραφεις ειναι ενδειξη ενδομητριωσης..δυστυχως η ενδομητριωση επανεμφανιζεται και μετα τη λαπαροσκοπηση(μεσα σε καποια χρονια), καλο θα ηταν να το κοιταξεις με εναν εξειδικευμενο γιατρο, στο λεω γιατι κι εγω εκανα στις 8/6 λαπαροσκοπηση.

εγω δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα ειχα υπογονιμοτητα κι ετσι μετα απο 4 χρονια συμπεραναμε οτι ειναι ενδομητριωση!

συζητησε με το γιατρο σου για πιθανη λαπαροσκοπηση ή φαρμακευτικη αγωγη το δυνατον συντομοτερο.

αν θες μπορω να σου στειλω pm με τα στοιχεια του γιατρου μου ο οποιος ειναι και εξειδικευμενος λαπαροσκοπος.

ευχομαι να λυθει το προβλημα σου και να μεινεις γρηγορα εγκυουλι

Link to comment
Share on other sites

krita μου ειχες κανει λαπαροσκοπηση πριν 4 χρονια για ενδομητριωση?

αυτο που μας γραφεις ειναι ενδειξη ενδομητριωσης..δυστυχως η ενδομητριωση επανεμφανιζεται και μετα τη λαπαροσκοπηση(μεσα σε καποια χρονια), καλο θα ηταν να το κοιταξεις με εναν εξειδικευμενο γιατρο, στο λεω γιατι κι εγω εκανα στις 8/6 λαπαροσκοπηση.

εγω δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα ειχα υπογονιμοτητα κι ετσι μετα απο 4 χρονια συμπεραναμε οτι ειναι ενδομητριωση!

συζητησε με το γιατρο σου για πιθανη λαπαροσκοπηση ή φαρμακευτικη αγωγη το δυνατον συντομοτερο.

αν θες μπορω να σου στειλω pm με τα στοιχεια του γιατρου μου ο οποιος ειναι και εξειδικευμενος λαπαροσκοπος.

ευχομαι να λυθει το προβλημα σου και να μεινεις γρηγορα εγκυουλι

 

Lagudaki, ειχα κανει λαπαροσκοπηση πριν 4 χρονια και ο γιατρος (υποτιθεται κορυφαιος) μου πειραξε και το εντερο παροτι δεν ειναι γαστρεντερολογος..... Εδω και δυο χρονια εχω αφορητους πονους με το ξεκινημα της περιοδου μου. Δεν μπορω ουτε να σηκωθω απο το κρεβατι... Ολοι οι γιατροι που εχω παει μου λενε για συμφυσεις στο εντερο και ισως ενδομητριωση, αλλα η γνωμη τους ειναι να αποφυγω το χειρουργειο και να μεινω αμεσα εγκυος. Κανουμε προσπαθειες απο τον Ιανουαριο και ακομη τιποτε.... μετα απο χρονο λενε θα πρεπει να το ψαξουμε περαιτερω.

Οταν ειχα κανει λαπαροσκοπηση ειχα 6μηνο σταματημα περιοδου και επειδη ειχα πολλες εξαψεις έπαιρνα και τα livia (ειδα που τα ανεφερες σε αλλη συζητηση). Βοηθουσαν αλλα μη φανταστεις τρομερες αλλαγες. Αλλα να τα παρεις εφοσον σου τα εδωσαν.

Αν μπορεις στειλε μου το ονομα του γιατρου σου για να δω ποιος σε παρακολουθει. Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κ εγώ το ίδιο φρικτές πόνους πριν την περίοδο,δεν μπορούσα να σηκώθω ούτε να κουνηθω...μια φορά κιόλας κάλεσα κ ασθενοφόρο αφού σχεδόν λυποθυμησα.ενδομητριωση που χτύπησε στο έντερο.ο γιατρός μου μου είχε πει να μείνω έγκυος είναι η καλύτερη θεραπεία.αν σε προσπάθειες ενός έτους δεν εμένα έπρεπε να κάνω λαπαροσκοπηση.τελικα έμεινα αναπάντεχα έγκυος.θα σε συμβούλευα να το ψάξεις καλύτερα για να πρόλαβε ιός τυχόν εξάπλωση σε σαλπιγγες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...