Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώιμη εφηβεία


Recommended Posts

Κορίτσι μου κουράγιο , όλα θα είναι καλά θα δεις ! Ας είναι μόνο η εμφάνιση που θα είναι διαφορετική για την ηλικία και τίποτα άλλο, την υγεία τους να έχουν και αρκεί ! Είναι αυτές οι άτιμες οι σκέψεις που μας βασανίζουν , το μυαλό που τρέχει μίλια μακριά και μας παιδεύει! Οι φόβοι που ξυπνάνε στην ιδέα πως το παιδί μπορεί να έχει το ένα ή το άλλο. Ακόμα και οι σκέψεις για την σύγχυση που νιώθουν μέσα τους από την καταιγίδα των ορμονών και φυσικά η ιδέα του bulling, όλα αυτά που ένα μικρό παιδί δύσκολα θα χειριστεί και εμείς που πρέπει να αναλάβουμε το δύσκολο και επώδυνο για εμάς σαν γονείς έργο να τα θωρακίσουμε, να τα κάνουμε δυνατά , να μην τα ακουμπά τίποτα.  Όμως στο τέλος θα είσαι περήφανη, θα είμαστε περήφανες που θα τα καταφέρουμε τόσο καλά που ούτε οι ίδιες δεν θα το πιστεύουμε!!!!! Όλα καλά θα είναι !!!! Όλα καλά θα πάνε !!!!! 

Εμεις θα πάμε για εξετάσεις την Δευτέρα, έχω μιλήσει όμως ήδη με ψυχολόγο για να βοηθήσει και εμένα και το παιδί ! Η κόρη μου παρουσίασε αύξηση στο χνουδακι στο εφηβαιο και αν και είναι κατάξανθο παιδί εκεί το χνούδι είναι πιο σκούρο. Στήθος ευτυχώς όχι! Όταν στεναχωρηθεί και στρεσαριστει έχει οσμή και φυσικά επιθετικότητα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου ξανά. Ακριβώς όπως τα λες είναι. Και το άτιμο το google δε βοηθάει. Θα μου πεις «εσύ φταις που διαβάζεις», αλλά άντε να αντισταθείς όταν νιώθεις την ανάγκη να μάθεις περισσότερα για πράγματα τόσο περίεργα. Πώς μιλάμε για εφηβεία ένα κοριτσάκι με κοτσιδάκια που δεν ξέρει ακόμα να διαβάζει και παίζει με τις κούκλες της και ακόμα

μου ζητάει να τη σηκώνω αγκαλιά... Και μιλάμε για ωοθήκες και ενέσεις και μαγνητικές :( 

 

Το πιο σημαντικό είναι να μην το «πάρει μέσα του» το παιδί. Προσπαθούμε να μη δείχνουμε την ανησυχία μας, εννοείται. Μας ρώτησε γιατί κάνουμε εξετάσεις και της είπαμε ότι το κάνουν όλα τα παιδάκια για να δουν πόσο γρήγορα μεγαλώνει

το κορμάκι τους. 

 

Πάντως κι εγώ θέλω να σου πω ότι δεν φταις εσύ για το «μεγάλωμα» της μικρής σου, δε μπορεί να είναι έτσι. Είσαι προφανώς μια μαμά που νοιάζεται. Μόνο καλό μπορείς να της κάνεις. :) 

 

Εσείς τι εξετάσεις θα κάνετε τη Δευτέρα;

Επεξεργάστηκαν by nihai
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοιμάμαι και ξυπνάω με την σκέψη του παιδιού, την Δευτέρα θα πάμε στον παιδίατρο να την εξετάσει και μου είπε να είναι νηστική για να της πάρει αίμα, λογικά θα μας παραπέμψει και για όλα τα υπόλοιπα, φαντάζομαι και εμάς υπέρηχο και ακτίνα. Όσο για το μεγάλωμα είμαι μια μαμά που δίνει πολλές αγκαλιές και πολλά σ΄αγαπώ και γενικώς προσφέρω απλόχερα πολλά για να βλέπω χαμόγελα στα πρόσωπα των κοριτσιών μου (έχω και ένα άλλο αγγελούδι 6 ετών), όμως απαιτώ από αυτές κάποια πράγματα, όπως καλή συμπεριφορά, ευγένεια, καθαριότητα, καλούς τρόπους παντού και πάντα, και να είναι σωστές με τις υποχρεώσεις τους και στο σχολείο και στον αθλητισμό. Έτσι προς στιγμή πίστεψα πως μήπως απαιτώ πολλά? και τονίζω δεν είμαι κέρβερος! αντίθετα θα έλεγα! απλώς δεν λυγίζω εύκολα, όμως και αυτές έχουν άτιμο πείσμα! χιχιχι! όλα καλά θα πάνε, θα είμαστε σε επαφή να ενημερώνουμε για τις εξελίξεις και φυσικά με την πρώτη επίσκεψη στην ψυχολόγο θα σε ενημερώσω για να βοηθηθείς και εσύ. φιλιά και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι κέρβερος. Είναι μια μαμά που νοιάζεται για τα κορίτσια της.

Εμείς τελικά θα πάμε αύριο για τις αιματολογικές, ώστε την Τετάρτη στο ραντεβού με την ενδοκρινολόγο να έχουμε όλες τις εξετάσεις μαζεμένες.

Ναι, να μιλάμε για να μοιραζόμαστε :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2016 at 2:22 ΜΜ, ΒΕΡΑ είπε:

 

 

Καλησπέρα!

 

Οι 2-3 τριχούλες που εμφάνισε ήταν σκούρες? Δεν ανησύχησε αυτό τους γιατρούς? δλδ ... τι εννοούν αυτοί λίγες τριχούλες δεν έχω καταλάβει ...

 

Εμένα έχει και στη μασχάλη χνούδι βγάλει και κάποιες σκούρυναν στο εφηβαίο. Εϊναι 8,5 μεν αλλά 1,30 μόνο! Οπότε και σε 2 χρόνια να αδιαθετήσει δε μου κάνει .... γιατί μετά δεν τη βλέπω να γίνεται πάνω από 1,50

Βέρα τελικά τι έγινε με την κόρη σου; Αδιαθέτησε;

Πες μας λίγο αν θες την εξέλιξη σας αυτά τα 2 χρόνια που πέρασαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανέρχομαι με τα νέα μας. 

Κάναμε τις αιματολογικές, είδαμε και την ενδοκρινολόγο και τα πράγματα έχουν ως εξής:

- Οι αιματολογικές φυσιολογικές - μόνο ένας δείκτης του θυρεοειδούς ήταν πολύ οριακά τσιμπημένος

- Η οστική ηλικία αμετάβλητη σε σχέση με την περσινή.

- Κλινική εικόνα πολύ καλή. Δεν έχουμε τριχούλες πουθενά και ο μαζικός αδένας που είχαμε ψηλαφίσει δεν είναι πια ψηλαφητός-μάλλον γιατί η μικρή έχει χάσει ενάμιση κιλό.

- Αλλά: οι ωοθήκες έχουν ανάπτυξη κοριτσιού 10 ετών και έχουν σχεδόν διπλασιαστεί σε σχέση με τον Απρίλιο του 17.

Η γιατρός μας είπε ότι αν δεν υπήρχε αυτό θα μας είχε στείλει σπίτι μας. Αλλά υπάρχει και αυτό την κάνει να πιστεύει ότι κάτι (=πρώιμη ήβη) αρχίζει.

Το θέμα είναι πόσο γρήγορα θα εξελιχθεί αυτό που αρχίζει.

Επομένως ελέγχουμε κάθε μήνα για στήθος και την ενημερώνουμε, στο 3 μηνο κάνουμε επαναληπτικό υπέρηχο και στο 5μηνο τη βλέπει ξανά, εκτός απροόπτου.

 

Με άλλα λόγια το παρακολουθούμε. Στενά. Πολύ στενά...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ πάτε καλύτερα ! Εύχομαι και στις επόμενες εξετάσεις να είναι ακόμα πιο καλά τα νέα !!!!! Εμείς ακόμα δεν κάναμε κάτι γιατί το κορίτσι αρρώστησε με πυρετό και έτσι αναβάλαμε τις εξετάσεις . Μόλις συνέλθει για τα καλά και από τον βήχα και την καταρροή θα πάμε να δούμε το γίνεται . 

Την Δευτέρα που πέρασε επισκέφτηκα την ψυχολόγο και μου είπε πως θα πρέπει να δείξω κατανόηση και να της συμπεριφέρομαι με ευγένεια , χωρίς επίκριση ακόμα και όταν κάνει λάθος , μόνο να της εξηγώ χωρίς να έχω ύφος επικριτικό, γενικά θέλει σταθερότητα και αγκαλιά για να νιώσει ασφάλεια τώρα που όσο να ναι είναι μέσα της μπερδεμένη . Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω ! 

Επεξεργάστηκαν by xrisaki
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας. Η κόρη μου 9,5 χωρίς κανένα σημάδι εξωτερικής αλλαγής έκανε ορμονικές εξετάσεις και εμφάνισε Ε2 125. Είναι μόνο 1,30 και ανησυχώ πολύ, γιατί ο γιατρός που την παρακολουθεί είπε ότι αυτό είναι σημάδι εφηβείας. Περνάει καμιά τίποτα ανάλογο; Ανησυχώ μην της έρθει νωρίς περίοδος και σταματήσει η ανάπτυξη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σας, περναμε το ιδιο με την κορη μου, που θα κλεισει το Φεβρουαριο τα 8 χρονια.

Επισκεπτόμαστε τον παιδοενδοκρινολογο από το καλοκαιρη, εχουμε κανει ολες τις εξετασεις, από της εξετασεις αιματος μεχρι και την μαγνητικη εγκεφαλου.

Η ωστικη ηλικια της βγηκε πολύ ανεβασμενη, στα 9 χρονων. 

Τωρα μας ζητησε ο γιατρος να ξανα κανουμε ορμονολογικες εξετασεις και το τεστ LHRH, ώστε να δουμε εάν τελικα χρεαιστει να ξεκινήσουμε την θεραπεια η όχι.

Ωσες εχετε κανει αυτό το τεστ, η ακομα και την θεραπεια, μπορειτε να μοιραστείτε μαζι μου τις εμπειριες σας?

Ο γιατρος μας μιλησε λιγο σχετικα με την θεραπεια, και αναφερε τις πηθανες παρενεργιες όπως και ότι είναι εποδυνη η συγκεκριμενη θεραπεια.

Όπως εχετε καταλαβει, εχουμε σκασει, και επληζουμε οι εξετασεις να βγουν καλες, και να μην χρειαστεί η θεραπεια.

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερον για τις απαντησεις σας.

Καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...