Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω ήδη έναν μικρούλη 2 ετών και προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε άλλο ένα παιδάκι. Το θέμα είναι ότι έχουν περάσει ήδη έξι μήνες και τίποτα. Το χερότερο από όλα είναι ότι έχω δώσει ένα σωρό λεφτά στα τεστ ωορηξίας και τίποτα. Ο κύκλος μου έχει αλλάξει , έχω περίοδο κάθε 30 με 31 ημέρες και δεν μπορώ να εντοπίσω την ωορηξία μου. Αυτό τον μήνα είχα αδιαθετήσει στις 02/01/11 και έκανα τεστ ωορηξίας από την πρώτη κι όλας ημέρα που τελείωσε η περίοδός μου, χάλασα δύο κουτιά των 7 τεστ αλλά τίποτα δεν φάνηκε. Κατά τις 25 του μήνα αισθάνθηκα τσιμπηματάκια και νομίζω ότι είχα ωορηξία. Αν έγινε κάτι τότε είναι λογικό που έκανα τεστ την δεύτερη ημέρα καθυστέρησης και βγήκε αρνητικό; Σήμερα είναι η πέμπτη ημέρα καθυστέρησης αλλά φοβάμαι ότι είναι από το άγχος μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατα την διαρκια που το φοραει ο συντροφος μου λογικα ακουμπανε τα δαχτυλα του στα προσπερματικα....αν μετα στα προκαταρκτικα με αγγιξει?σορρυ για την αννοητη ερωτηση!!!

 

[/url]Nike Air Max 2009 Shoes

 

UGG Classic AAA Boots

 

 

Συγνώμη για τον ανόητο τρόπο που βρήκες να διαφημίσεις παπούτσια να ζητάς καλύτερα. :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.ειμαι κ εγω καινουρια στην τεραστια παρεα σας.σας παρακολουθω πολυ καιρο κ ηθελα να μοιραστω κ εγω μαζι σας την ιστορια μου.με τον αντρουλη μου παντρευτηκαμε τον αυγουστο του 08 κ βαλαμε αμεσως πλωρη για μωρακι χωρις αποτελεσμα ακομη.εχω πολυκυστηκες οωθηκες κ μου δυσκολευουν την ζωη.ευτυχως οι εξετασεις του αντρα μου ηταν τελειες.το κακο ειναι οτι χασαμε 1.5 χρονο με αδιαφορο γιατρο ευτυχως τωρα αλλαξα κ επιτελους επεσα σε πολυ καλο ανθρωπο κ αρχισα να νοιωθω παλι εμπιστοσυνη.με εστειλε για εξετασεις ορμονες καλες σαλπιγγογραφεια καλη κ σπερμοδιαγραμμα τελειο οπως προειπα.μου ξεκινησε 1 κυκλο με κλομιφενη αλλα ο οργανισμος δεν την δεχτηκε κ μου εκανε κυστη με αποτελεσμα την καθυστερηση περιοδου.ετσι μη γνωριζοντας τι γινεται εκανε τεστ εγγυμοσυνης κ βγαινει θετικο με πιανουν τα κλαματα κ δε μπορουσα να ηραμησω να πω στον αντρα μου τι επαθα.κανω κ 2 θετικο παιρνω γνωστους κ φιλους μεστη χαρα.την αλλη μερα παω για χοριακη καθως ηταν αυγουστος κ ο γιατρος μ ηταν σε αδεια κ τρωω το χαστουκι τιποτα μηδενικη.δε το πιστευα οτι 2 τεστ εκαναν λαθος,κ αντε να ξαναπαρω ολο τον κοσμο κ να τους πω ακυρο κ κυριως στον αντρα μου....μετα ξεκινησα με ενεσεις puregon για ελεγχομενη οωρηξια .εκανα ενα κυκλο τον νοεμβρη και δυστυχως ηρθε η σιχαμενη πριν τα χριστουγεννα κ μου χαλασε τις γιορτες.τωρα εκανα 2η προσπαθεια και ενω θα περιμενα γυρω στις 18/2 απο χθες αρχισε να κανει την εμφανιση της σταγονα σταγονα αλλα χωρις να ερθει καλα.νοιωθω πολυ χαλια αλλα δε θελω να το δειχνω για να μη μαυριζω κ τον αντρα μου που ειναι εκει κ μου δινει κουραγιο συνεχεια λεγοντας μου οτι ειμαι μικρη ακομη για να αγχονομαι (εγω 29 κ ο αντρας μου 36) .αυριο θα παω στο γιατρο να δει τι γινεται.δε ξερω γιατι αλλα ακομη ελπιζω μηπως μου πει οτι δεν τελιωσαν ολα ακομη κ οτι εχω ελπιδες.παιρνω κ κουραγιο κ απτην κολλητη μου κ ξαδερφη μου που κ αυτη με πολυκυστηκες κ σε πιο βαρια μορφη απο μενα μια φορα εκαναν ελευθερα κ τωρα ειναι εγγυος 10 εβδομαδων κ σε λιγο καιρο θα εχουμε το ανηψακι μου.ελπιζω να μη σας κουρασα καλη τυχη σε ολες μας μεσα απτην ψυχη μου.

nadn72.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ δεν ξερεις ποσο σε καταλαβαινω..και εγω προσπαθω εδω και εναμιση χρονο..τον περαμενο Μαιο ειχα εμεινει εγκυος αλλα το εχασα(συνδρομο κενου εμβρυικου σακου). Απο τοτε τιποτα ξανα και ολες γυρω μου να ειναι με μωρα η εγκυες. Ειμαι η μονη απο τους συγγενεις και γνωστους που δυσκολευομαι τοσο..Ξερω οτι δεν ειναι σωστο αλλα εχω αρχισει και ντρεπομαι. Ειδικα σημερα που ανακοινωσα στα πεθερικα μου οτι η αδερφη μου ειναι εγκυος. Δεν ξερω πως θα τους δω..τι θα σκεφτονται για εμενα..

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτα που σκεφτεσαι καλη μου yorkshire!ειναι δυνατον να ντρεπεσαι;τι να κανουμε καποιες ειναι τυχερες και μενουν εγκυες με τον αερα και καποιες αλλες οπως εμεις δυσκολευομαστε!να μην σε νοιαζει τι σκεφτονται οι αλλοι!κοιτα τον εαυτουλη σου μονο και πως θα μπορεσεις να ηρεμησεις!αφου εμεινες μια φορα γιατι να μην ξαναμεινεις;χαλαρωσε!ξερω οτι δεν ειναι ευκολο αλλα πρεπει να βρεις ενα τροπο να το κανεις και θα δεις πως ολα θα ερθουν!αυτα λεω και σε μενα...δεν μπορει θα τα καταφερουμε!

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες

είναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum.. Με τον αντρα μου προσπαθούμε περίπου ενάμιση χρόνο και εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι η μια αποτυχια διαδεχεται την αλλη.... Κανονικα αυριο το πρωι θα αδιαθετησω και ειμαι σε τραγικη κατασταση απο χθες που ενιωσα τα συμπτωματα.... Γιατι για μερικους να ειναι τοσο δυσκολο???? Νιωθω αχρηστη και ανημπορη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες

είναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum.. Με τον αντρα μου προσπαθούμε περίπου ενάμιση χρόνο και εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι η μια αποτυχια διαδεχεται την αλλη.... Κανονικα αυριο το πρωι θα αδιαθετησω και ειμαι σε τραγικη κατασταση απο χθες που ενιωσα τα συμπτωματα.... Γιατι για μερικους να ειναι τοσο δυσκολο???? Νιωθω αχρηστη και ανημπορη....

Ιoanna καλώς ήρθες στην παρεούλα μας!Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τίποτα,το διάστημα που προσπαθείτε άλλωστε είναι σχετικά μικρό.Τι να πουν κ άλλα κορίτσια εδώ μέσα που προσπαθούν 2-3-4 χρόνια:cry:??Θέλει υπομονή κ επιμονή το θέμα!Η αναμονή είναι δύσκολη κάθε μήνα κ σε καταλαβαίνω γιατί τα έχω περάσει κι εγώ, αλλά το να το σκέφτεσαι συνέχεια δεν ωφελεί,πίστεψέ με.Ειδικά αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε σας ,δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς!Χαλάρωσε,απόλαυσε τις στιγμές σου και θα έρθει σύντομα κ το πολυπόθητο μωράκι!!!!:P:p:p:p:p

φιλιά κ σύντομα να έχεις καλά νέα σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Κορίτσια να σας πω και εγώ την δική μου εμπειρία; 2 μήνες με ατελείωτο σεξ σε γόνιμες μέρες και 0 αποτέλεσμα, πανηγυρική περίοδος. Να τι σκέφτηκα σήμερα και ξεαγχώθηκα. Αντικειμενικά, δε ξέρω κανένα ζευγάρι μικρότερο ή μεγαλύτερο σε ηλικία που να θέλει παιδί και να μη τα κατάφερε. Όλοι έχουν παιδιά! Το πότε το απέκτησε ο καθένας δεν έχει σημασία, όσο το αποτέλεσμα. 'Ετσι κι εμεις λοιπόν. Κάποια στιγμή θα έρθει:)

 

 

 

 

http://www.tickerclub.com/cache/2f95....png?html"></a>

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

giannaki σε ευχαριστω πολύ για τα πολυ γλυκα και ενθαρρυντικα σου λόγια... Ανακουφίζει πολύ να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που σε καταλαβαίνουν!!! Ο άντρας μου με στηρίζει πολύ αλλά νιώθω ότι και αυτός έχει άγχος και αυτό με καταβάλλει περισσότερο...

Να εισαι καλά και ο,τι καλύτερο για σένα και για όλες τις γυναίκες στη συζήτηση αυτή...

Μόνο καλά νέα να ακούμε

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σκεφτείτε θετικά!σας καταλαβαίνω απόλυτα.7χρονια προσπαθούσα κ ο κάθε μήνας που περναγε με έριχνε πιο κάτω!τη μια στιγμή ήμουν αισιόδοξη την άλλη τελείως απαισιοδοξη κ ενιωθα τόση απόγνωση δεν το αντεχα!αλλά κορίτσια επιτέλους τώρα έχουν αλλάξει όλα έχουμε ένα μπεμπακο και ήρθε η απόλυτη ευτυχία πάλι Σπιτι μας!

Εύχομαι βέβαια να μη χρειαστεί να περιμένετε τόσο αλλά πιστέψτε το Θα γίνει!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην απογοητεύεστε κορίτσια !

Μην αγχόνεστε ! Ξέρω πόσο δύσκολο σας φαίνετε τώρα όμως η ψυχολογία είναι σοβαρότατος παράγοντας!

Προσπαθούσα σχεδόν πέντε χρόνια χωρίς επιτυχία όταν έκανα την πρώτη σαλπιγγογραφία!

Τρείς γυναικολογοι μου είπαν ότι είναι αδύνατον να συλλάβω φυσιολογικά.

Όλο αυτό μου στοίχισε συν τοις άλλοις και ένα διαζύγιο!

Τώρα έχω δύο μαναράκια υγιέστατα από φυσιολογικότατες συλλήψεις !!!

Αυτό που θα ηθελα να σας συμβουλεψω είναι να αποβάλετε το αγχος! Θέλει πολύ προσπάθεια... Αφήστε τα τεστ , τους υπολογισμούς και χαρείτε τον αντρούλη σας !

Κάντε έρωτα και όχι αναπαραγωγικό σεξ!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Σας διαβάζω αρκετό καιρό τώρα, και σας νιώθω αρκέτα...Κι εγώ είμαι σε φάση που προσπαθω να μείνω έγκυος.Κι έτσι αποφάσισα να γράψω κι εγώ.. Λοιπόν θέλω τα φώτα σας. Έιμαι 26 χρονών και έχω πολυκυστικές ωοθήκες. Είναι η δεύτερη προσπάθεια που προσπαθώ αν και ουσιαστικα η πρώτη ήταν αποτυχία αφού κατέβασα μόνο ένα μικρό ωοθυλλάκιο και δε μεγάλωσε! Πήρα τα κλομιφέν για δεύτερη φορά (1 ωοθυλλακιο) και έκανα pregnyl 5000 μονάδες τη Δευτέρα 7 .Την Τετάρτη 9 για πρώτη φορά νομίζω ένιωσα την ωορρηξία. Από χθές με πονάει πάρα πολύ το στήθος το νιώθω να πρήζεται. 9 μέρες από την ωορρηξία. Γύρω στις 22 με 23 του μηνός περιμένω να αδιαθετήσω. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι πρήστηκε το στήθος μου. Συνήθως όταν μου έρχεται περίοδος δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Μόνο το πρωί συνήθως πονάει λίγο η κοιλιά μου κι έρχεται. Θέλω να μου πει καμιά με ανάλογη εμπειρία αν υπάρχει πιθανότητα να έγινε η σύλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατ' αρχήν να ευχηθώ σε όλες όσες προσπαθούν να γίνουν μανούλες σύντομα να τα καταφέρουν. Σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Μέχρι πριν από λίγο καιρό, δεν ήξερα πόση αγωνία έχει μία γυναίκα για να γίνει επιτέλους μανούλα. Βλέπετε, είμαι από τις "τυχερές" που δεν είχα προβλήματα και ο γιος μου ήρθε στη ζωή μου, από τη στιγμή που το θέλησα, σχετικά γρήγορα. Διαβάζοντας όμως ιστορίες ζωής μέσα στο φόρουμ, πραγματικά συγκλονίστηκα, συγκινήθηκα και κατάλαβα πόσο ευγνώμονες αφενός πρέπει να είμαστε όσες δεν αντιμετωπίσαμε "προβλήματα", και αφετέρου, όσες ακόμα δε γίνατε μανούλες, να μην το βάζετε κάτω, να είσαστε αισιόδοξες και θα δείτε που σίγουρα κάποια στιγμή "θα γυρίσει" και όλα θα πάνε καλά. ;)

 

Το τελευταίο διάστημα (2 χρόνια) ζω την αγωνία ενός πολύ πολύ αγαπημένου μου προσώπου που προσπαθεί να αποκτήσει παιδί. Η "αδελφή" μου, είναι 41 ετών, έχει προσπαθήσει 2 φορές με σπερματέγχυση, 4 εξωσωματικές ( εκ των οποίων οι 2 με ωάρια δότριας) και δεν κατάφερε να μείνει έγκυος (καμία φορά). Τώρα προσπαθεί με φυσιολογικό κύκλο, όπως της είπε ο νέος γιατρός που πήγε. Να σας πω, ότι δεν ξέρω λεπτομέρειες πολλές, (το θέμα είναι πολύ λεπτό και τη στενοχωρεί), όμως και ο προηγούμενος γιατρός και ο τωρινός δεν της έχουν αποκλείσει την περίπτωση να κάνει παιδιά. Δε μπορούν να βρουν μάλιστα τι φταίει, και δεν έχει τουλάχιστον συλλάβει.

 

Εχει κάνει πάρα πολλές εξετάσεις, έχει πάρει του κόσμου τα φάρμακα αλλά μέχρι στιγμής δυστυχώς δεν υπήρξε αποτέλεσμα, με συνέπεια να προσπαθεί μεν, αλλά να την έχει πάρει από κάτω (και λίγα λέω). Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ εάν μου γράφατε περιπτώσεις ίσως ανάλογες που τελικά να πήγαν όλα καλά. Θέλω τόσο πολύ να τη βοηθήσω. Να της στείλω ένα μήνυμα αισιοδοξίας. Οτι κοίτα. Είχε τύχει και σε άλλες γυναίκες που τελικά τα κατάφεραν. Εγιναν μανούλες. :P Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και απο εμένα!Γράφω για πρώτη φορά και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα μου και να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες!Κατ'αρχήν να ευχηθώ σε όλες μας το γρηγορότερο μια εγκυμοσύνη που τόσο επιθυμούμε!!Λοιπόν είμαι 30 ετών και εδώ και κάμποσο καιρό προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε μωράκι.Έχω πολυκυστικές ωοθήκες και ο κύκλος μου ανέκαθεν ήταν άστα να πάνε... Έχει φτάσει και πάνω απο 60 ημέρες!Επίσης πριν 9 χρόνια έκανα και μια αφαίρεση κύστης ωοθήκης η οποία τελικα ήταν κολλημένη πάνω στη δεξιά μου σάλπιγγα και έτσι μου την αφαιρεσαν!!Για 3 περίπου χρόνια-πριν το γάμο-έπαιρνα αντισυλληπτικα για να φτιάξω τον κύκλο μου και να αποφύγουμε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη!Το Σεπτέμβρη του 2009 έγινε ο γάμος και κατά το Γενάρη σταμάτησα τα χάπια και αρχίσαμε τισ προσπάθειες!1-2 μηνες μου ήρθε η περίοδοσ κανονικά.Μετά άρχισε τα τρελά της!!Άρχισα κι εγώ να ψάχνομαι!Έκανα κάποιες αιματ.εξετάσεις,πήγα και σε κανα-δυο άλλους γυναικολόγους να πάρω γνώμες και κατέληξα σε μια πολύ καλή γυναικολόγο που με εμψυχώνει συνεχώς!Αφού μ'αυτά και μ'αυτά πέρασε κάμποσος καιρός προσπαθειών χωρίσ καποια αλλη βοήθεια το Σεπτεμβη που μας πέρασε ξεκίνησα να παίρνω το glucophage(1 πρωι-1 βράδυ) για να μου φτιάξει τον κύκλο μου μήπως και βρούμε τισ μέρες ωορρηξίας!!Ταυτόχρονα ξεκίνησα και filicine που ειναι καλό για την εγκυμοσύνη!Τζίφος!Δεν τις πετυχαίναμε με τίποτα ή μπορεί και να μην έκανα καθόλου!Στη συνέχεια ξεκίνησα την clomiphene 2-7 ημέρα περιόδου (2 χαπια τις 3 πρωτες μέρες και απο 1 τις αλλες 2)και με παρακολούθηση της γιατρού με υπερηχογραφημματα είδαμε οτι αντέδρασε ο οργανισμός μου καλά και είχα 2 ωραια ωαρια,ένα απο κάθε ωοθήκη τα οποία οταν έφτασαν στο επιθυμητό μεγεθος μου 'χτύπησε'και μια ενεση pregnyl για να σπάσουν και να έχουμε προγραμματισμένες επαφές!1-2 μερες μετα το περας των επαφών πήρα και τα utrogestan(2 την ημέρα για 7 ημερες) που αυξάνουν το μέγεθος του ενδομητρίου για την πιθανή εμφύτευση!Ο πρώτος μήνας πήγε στράφει και τώρα είμαι στο δευτερο μηνα προσπάθειας με την ίδια αγωγή και περιμένω περιοδο γύρω στις 22/2 που μακάρι να μην έρθει για τους επόμενους 9 μήνες!!!!!Το ενστικτό μου όμως μου λέει πως πάλι δεν έγινε τίποτα και πάμε για 3η φορά!Πρέπει όμως να είμαστε αισιόδοξες!!!Κορίτσια συγγνώμη αν σας κούρασα με την έκθεση μου,αλλά δεν ήξερα πως αλλίως να έμπαινα στην παρέα σας αν δεν σας έλεγα πρώτα το δικό μου 'ιστορικό'!Θα ήθελα να μάθω αν είχαν θετικά αποτελέσματα κοπέλες με παρόμοια περιστατικά και αγωγή!!Ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε!!!

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia!!!!!!!!!!

 

kali epituxia euxomai katarxin se oles!!!egw ta katafera epeita apo 5 apotyximenes prospatheies!!! eimai twra stin 10 ebdomada!!!

apla epeidi kserw poso lepto einai ayto to thema, kai tha ithela na profilaksw kai alles gynaikes apo to na to valoun katw, tis prohgoumenes fores kai ola ayta ta xronia ekana adika prospathiees, gt o giatros mou mou eixe pei oti allou itan to provlima me apotelesma na min menw egyos.

Afou efyga apo ton Vergeti ola pigan kat eyxin!!

exw gia giatro enan iperoxo anthrwpo pou mou edwse mia teleiws diaforetiki therapeia!!!!!!!!

eyxomai kai pali oti kalytero!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Σας διαβάζω αρκετό καιρό τώρα, και σας νιώθω αρκέτα...Κι εγώ είμαι σε φάση που προσπαθω να μείνω έγκυος.Κι έτσι αποφάσισα να γράψω κι εγώ.. Λοιπόν θέλω τα φώτα σας. Έιμαι 26 χρονών και έχω πολυκυστικές ωοθήκες. Είναι η δεύτερη προσπάθεια που προσπαθώ αν και ουσιαστικα η πρώτη ήταν αποτυχία αφού κατέβασα μόνο ένα μικρό ωοθυλλάκιο και δε μεγάλωσε! Πήρα τα κλομιφέν για δεύτερη φορά (1 ωοθυλλακιο) και έκανα pregnyl 5000 μονάδες τη Δευτέρα 7 .Την Τετάρτη 9 για πρώτη φορά νομίζω ένιωσα την ωορρηξία. Από χθές με πονάει πάρα πολύ το στήθος το νιώθω να πρήζεται. 9 μέρες από την ωορρηξία. Γύρω στις 22 με 23 του μηνός περιμένω να αδιαθετήσω. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι πρήστηκε το στήθος μου. Συνήθως όταν μου έρχεται περίοδος δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Μόνο το πρωί συνήθως πονάει λίγο η κοιλιά μου κι έρχεται. Θέλω να μου πει καμιά με ανάλογη εμπειρία αν υπάρχει πιθανότητα να έγινε η σύλληψη.

 

Καλημέρα κορίτσια!!!

euais8itoula,τι έγινε τελικά με την περίοδο?Εύχομαι να μην ήρθε και να έγινε η επιθυμητή εγκυμοσύνη!Θα ήθελα να σου πω οτι απ'ότι ξέρω και έχω διαβάσει και εδώ μέσα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με της περιόδου!Κι εγώ ποτέ δεν καταλάβαινα κανένα σύμπτωμα,αλλά τώρα πια που έφτιαξε ο κύκλος μου-με τόσα φάρμακα που παίρνουμε έρχεται στάνταρ η περίοδος στην ώρα της-και ωορρηξία καταλαβαίνω και κατόπιν το στήθος μου πρήζεται και πονάκια χαμηλά έχω όταν πλησιάζει!Έτσι και προχθές στις 22/2,ενώ ήλπιζα και όλο κοίταγα για κάποια επιπλέον διαφορά στο σώμα μου που θα μου έδειχνε οτι είμαι έγκυος,μου ήρθε τελικά και τώρα πάω για 3η προσπάθεια με κλομιφένη και πρεγκνύλ!Ελπίζω να μην συμβαίνει το ίδιο και με σένα και αν δεν σου ήρθε ακόμα περίοδος να τρέξεις να κάνεις τέστ......Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

euais8itoula,τι έγινε τελικά με την περίοδο?Εύχομαι να μην ήρθε και να έγινε η επιθυμητή εγκυμοσύνη!Θα ήθελα να σου πω οτι απ'ότι ξέρω και έχω διαβάσει και εδώ μέσα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με της περιόδου!Κι εγώ ποτέ δεν καταλάβαινα κανένα σύμπτωμα,αλλά τώρα πια που έφτιαξε ο κύκλος μου-με τόσα φάρμακα που παίρνουμε έρχεται στάνταρ η περίοδος στην ώρα της-και ωορρηξία καταλαβαίνω και κατόπιν το στήθος μου πρήζεται και πονάκια χαμηλά έχω όταν πλησιάζει!Έτσι και προχθές στις 22/2,ενώ ήλπιζα και όλο κοίταγα για κάποια επιπλέον διαφορά στο σώμα μου που θα μου έδειχνε οτι είμαι έγκυος,μου ήρθε τελικά και τώρα πάω για 3η προσπάθεια με κλομιφένη και πρεγκνύλ!Ελπίζω να μην συμβαίνει το ίδιο και με σένα και αν δεν σου ήρθε ακόμα περίοδος να τρέξεις να κάνεις τέστ......Καλή επιτυχία!!!

 

Καλησπέρα, και σε σένα και σε όλα τα κορίτσια. Να κάνω μια χαζή ερώτηση, γιατί για πρώτη φορά αυτό το μήνα πήρα pregnyl 5000 μονάδες? Υπάρχει πιθανότητα παρά την pregnyl η ωορηξία να μην έγινε? Και μετά? αυτό το ωοθυλάκι θα γίνει κύστη? Ρωτάω αν ξέρεις εσύ ή κάποιο απο τα κορίτσια εδώ μέσα. Επίσης, είναι δυνατόν μία βδομάδα μετά την pregnyl να έχω πόνους περιόδου και ναυτία? Αυτά συνήθως είναι συμπτώματα για μένα ότι έρχεται περίοδος, αλλά μία βδομάδα πριν την αναμενόμενη μέρα? Δεν έχω ιδέα πώς γίνονται όλα αυτά και χρειάζομαι την πείρα σας (Εν συντομία, καλοκαίρι χειρουργήθηκα για μόρφωμα απο κυστικό, με πολλές συμφύσεις, μία υδροσάλπιγγα και μία σάλπιγγα με μανσέτα. Χαρακτηριστικά η γιατρός μου είπε έπειτα...ότι σε έχω αφήσει σε θέση να κάνεις παιδί! Για αυτό και προσπαθώ!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και σε σένα και σε όλα τα κορίτσια. Να κάνω μια χαζή ερώτηση, γιατί για πρώτη φορά αυτό το μήνα πήρα pregnyl 5000 μονάδες? Υπάρχει πιθανότητα παρά την pregnyl η ωορηξία να μην έγινε? Και μετά? αυτό το ωοθυλάκι θα γίνει κύστη? Ρωτάω αν ξέρεις εσύ ή κάποιο απο τα κορίτσια εδώ μέσα. Επίσης, είναι δυνατόν μία βδομάδα μετά την pregnyl να έχω πόνους περιόδου και ναυτία? Αυτά συνήθως είναι συμπτώματα για μένα ότι έρχεται περίοδος, αλλά μία βδομάδα πριν την αναμενόμενη μέρα? Δεν έχω ιδέα πώς γίνονται όλα αυτά και χρειάζομαι την πείρα σας (Εν συντομία, καλοκαίρι χειρουργήθηκα για μόρφωμα απο κυστικό, με πολλές συμφύσεις, μία υδροσάλπιγγα και μία σάλπιγγα με μανσέτα. Χαρακτηριστικά η γιατρός μου είπε έπειτα...ότι σε έχω αφήσει σε θέση να κάνεις παιδί! Για αυτό και προσπαθώ!)

 

Καλησπέρα κοπέλα μου!Απ'οτι ξέρω πάντα μετα την πρεγκνυλ γίνεται ωορρηξία μετά από 36 ώρες.Γι'αυτό αλλωστε και την κάνουμε,για να σπάσουν τα ωοθηλάκια και να απελευθερωθούν τα ωάρια!Η γιατρός μου μου έχει πει πως αν δεν την κάνουμε τότε τα ωοθηλάκια σπάνε όταν έρθει η ώρα τους,ή μπορεί να γίνουνε κυστούλες οι οποίες φεύγουν με την περίοδο!!Εγώ την έχω κάνει και τισ 2 φορές μετα απο τα ωοθηλακια που δημιουργήθηκαν με κλομιφαινη για να ξέρω πότε θα έχω ωορρηξια και να προγραμματισουμε τισ επαφές!(Οχι και ό,τι καλύτερο αυτό αλλά πιο σίγουρο γιατι αλλιώς ούτε ωορρηξία καταλαβαίνω ούτε τίποτα).Το μόνο που έκανα τον πρώτο μήνα ηταν μετα το 36ωρο μια εξέταση προγεστερόνης για να δούμε την τιμή και η γιατρος μου είπε οτι ο οργανισμός μου ανταποκρίνεται κανονικότατα!(Δηλ.οτι όντως έγινε η ωορρηξία και τα ωάρια που απελευθερώθηκαν είχαν ωριμάσει κανονικά).Κι έτσι προχωράω κανονικά με την ίδια μέθοδο.. Ελπίζω να σε κατατόπισα έστω και λίγο!!

Όσο αφορά τα συμπτώματα,μήπως έχουμε "ουα ουα"???Για κοιταξέ το αφου περασει η πιθανή ημερομηνια περιόδου γιατι τα συμπτώματα είναι τα ίδια!!

Link to comment
Share on other sites

Αρνάκι σε ευχαριστώ. Ξέρω ότι όπως οι περισσότερες που θέλουν ένα μωράκι αγωνιούν όπως εγώ. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην υπερβάλλω και επειδή εκτός απο τον άντρα μου κανείς άλλος δεν ξέρει για την προσπάθειά μου, έχω ανάγκη να το συζητήσω. Η γιατρός μου δεν ανησυχεί για τον πόνο που νιώθω και μου είπε να μην προτρέχω και τον θεωρώ ως πόνο περιόδου. Όσο για την ναυτία, συνηθισμένη καθε μήνα πριν την περίοδο φαντάζομαι ότι από αυτό δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Τεσπα, μια βδομάδα έμεινε, θα περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Μη νομίζεις-δεν ξέρω αν απο το γράψιμο φαίνομαι κουλ-αλλά κι εγώ μια από τα ίδια είμαι!Έχω πολύ άγχος και κάθε μέρα που περνάει τη ζω αναλύοντας το κάθε τι που μου συμβαίνει.. Ειδικά μετά την ένεση περιμένω πάντα να δω κάτι διαφορετικό... Δεν χρειάζεται όμως τόσο αγχος σε αυτές τις περιπτώσεις-η γιατρός μου άλλο που δε μου λέει οταν φεύγω απο εκεί!!Υπομονή θέλει και πίστη σ'αυτό που περιμένουμε και πιστεύω αργά ή γρήγορα θα έρθει για ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, απόλυτο κιόλας. Δεν τολμώ να τα συζητήσω αυτά με κανένα γύρω μου. Τουλάχιστον εδώ, ξέρω ότι όλες έχουμε πάνω κάτω τις ίδιες αγωνίες και μοιραζόμαστε το ίδιο άγχος. Ξέρεις όταν το δύσκολο μοιράζεται απαλαίνει...

Σήμερα που δεν πονάει καθόλου η κοιλιά μου και το στήθος μου είναι πρησμένο δεν του δίνω καν σημασία. Το αποφάσισα, αν θε να γίνει θα γίνει.

Αλήθεια, εσύ αρνάκι προσπαθείς για το πρώτο σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!!!

Fribalina μου εννοείται οτι προσπαθούμε για το πρώτο μας,γι'αυτό εξάλλου και τόσο άγχος!(Λίγο παραπάνω στο 1ο μου μηνυμα έχω γράψει όλο το 'ιστορικό μου'..).Μετά πιστεύω θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.Απ'ό,τι μου λέει και η γυναικολόγος μου,εμείς με πολυκυστικές μετά την πρώτη εγκυμοσύνη,με όλα αυτά τα σκαμπανευάσματα ορμονών,φτιαχνει ο κύκλος μας και όλα στρώνουν..Βέβαια ξέρω και περιπτώσεις που έφτιαξε για κάμποσο διάστημα στην αρχή και μετά πάλι τα ίδια...Αλλά είπαμε ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και μπορεί να υπάρχουν και άλλα προβλήματα!

Τώρα όσο αφορά το άλλο θέμα που θίγεις καλύτερα να μην πω την αποψή μου...Κι εγώ μόνο εδώ μέσα,κρυμμενη πίσω απο την ανωνυμία,μπορώ και λέω όλα αυτά που μου συμβαίνουν και μοιράζομαι εμπειρίες μαζί με ομοιοπαθούσες που ξέρω οτι καταλαβαίνουν τον πόνο μου,γιατι περνάνε τα ίδια,περισσότερο από κάτι άλλους..Συζητάω κάποια πράγματα και με τους δικούς μου,αλλά τί ακριβώς περνάμε κάθε μήνα,αναλυτικά,μόνο εγώ και ο άντρας μου το ξέρουμε!!!Τώρα πια υπάρχει πολύ κακία στον κόσμο και οι περισσότεροι χαίρονται με τη δυστυχία σου παρά με τη χαρά σου!

Κι επειδή με το σύζυγο είχαμε μακροχρόνια σχέση,μόλις παντρευτήκαμε όλοι περίμεναν να με δουν με μια κοιλια ως εκειιιιιιι περα!!!Και όταν μου λένε αυτή την ατάκα 'κάνα μωράκι έχουμε',τρελαίνομαι και μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα.. Γι'αυτό πλέον αποφεύγω και έχω αποξενωθεί απ'όλους και όλα!!!Αλλά που θα μου πάει,κοντοζυγώνει...Πρέπει να το πιστέψουμε για να έρθει κι αυτό με το καλό!!!!Καλό βράδυ!!

Υ.Γ. Κι εσείς για το πρώτο σας προσπαθείτε ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!!!

Fribalina μου εννοείται οτι προσπαθούμε για το πρώτο μας,γι'αυτό εξάλλου και τόσο άγχος!(Λίγο παραπάνω στο 1ο μου μηνυμα έχω γράψει όλο το 'ιστορικό μου'..).Μετά πιστεύω θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.Απ'ό,τι μου λέει και η γυναικολόγος μου,εμείς με πολυκυστικές μετά την πρώτη εγκυμοσύνη,με όλα αυτά τα σκαμπανευάσματα ορμονών,φτιαχνει ο κύκλος μας και όλα στρώνουν..Βέβαια ξέρω και περιπτώσεις που έφτιαξε για κάμποσο διάστημα στην αρχή και μετά πάλι τα ίδια...Αλλά είπαμε ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και μπορεί να υπάρχουν και άλλα προβλήματα!

Τώρα όσο αφορά το άλλο θέμα που θίγεις καλύτερα να μην πω την αποψή μου...Κι εγώ μόνο εδώ μέσα,κρυμμενη πίσω απο την ανωνυμία,μπορώ και λέω όλα αυτά που μου συμβαίνουν και μοιράζομαι εμπειρίες μαζί με ομοιοπαθούσες που ξέρω οτι καταλαβαίνουν τον πόνο μου,γιατι περνάνε τα ίδια,περισσότερο από κάτι άλλους..Συζητάω κάποια πράγματα και με τους δικούς μου,αλλά τί ακριβώς περνάμε κάθε μήνα,αναλυτικά,μόνο εγώ και ο άντρας μου το ξέρουμε!!!Τώρα πια υπάρχει πολύ κακία στον κόσμο και οι περισσότεροι χαίρονται με τη δυστυχία σου παρά με τη χαρά σου!

Κι επειδή με το σύζυγο είχαμε μακροχρόνια σχέση,μόλις παντρευτήκαμε όλοι περίμεναν να με δουν με μια κοιλια ως εκειιιιιιι περα!!!Και όταν μου λένε αυτή την ατάκα 'κάνα μωράκι έχουμε',τρελαίνομαι και μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα.. Γι'αυτό πλέον αποφεύγω και έχω αποξενωθεί απ'όλους και όλα!!!Αλλά που θα μου πάει,κοντοζυγώνει...Πρέπει να το πιστέψουμε για να έρθει κι αυτό με το καλό!!!!Καλό βράδυ!!

Υ.Γ. Κι εσείς για το πρώτο σας προσπαθείτε ή όχι?

 

Εγώ πάλι είμαι στην άλλη περίπτωση! Δεύτερο δεν θα κάνετε? Έχω μία κόρη κοντεύει τα 9. Έμεινα έγκυος σε απίστευτη στιγμή, φυσικά χωρίς κανένα προγραμματισμό όταν ήμουν 24. Το ήθελα και το κράτησα, γιατί για μένα δεν υπήρχε άλλη επιλογή. Να φανταστείς ήθελα πολλά παιδιά στη ζωή μου. Πριν 4 χρόνια ξαναέμεινα έγκυος, με όχι καλή κατάληξη. Προφανώς! Σου εύχομαι ολόψυχα να αποκτήσεις σύντομα το πρώτο σου παιδάκι. Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που τότε έκανα τη σωστή επιλογή. Δεν πίστευτα ποτέ ότι η ζωή θα μου έφερνε έπειτα τόσες αναποδιές. Και μιλάω για πολλές και σοβαρές αναποδιές. Για αυτό αν θέλει μάλλον ο θεός να στείλει άλλο ένα θα το στείλει. Από την άλλη εύχομαι να στείλει πρώτα στους ανθρώπους που λαχταρούν να κάνουν ένα και μετά ας πάρω κι εγώ σειρά. Εγώ πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

Καλή σου μέρα! (θα γυρίσω πίσω να διαβάσω και το 1ο σου μήνυμα να μη σε ρωτάω συνέχεια).

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,ποσο πολυ θα συμφωνησω με τα οσα ειπε η fribalina.

Εγω θα γινω 36 το Μαη,εχω ενα κοριτσακι που εκλεισε τα 10,και μετα απο μια αναγκαστικη διακοπη κυησης και μια παλινδρομη,προσπαθω για το δευτερο,αν και κατα πως φαινεται δεν θελει να μου κανει τη χαρη.

Πιστευω πως δεν εχει σημασια για το αν ειναι το 1ο,το 2ο και παει λεγοντας....αν ειναι κατι που το θελεις πολυ και αυτο δε γινεται η απογοητευση και το αγχος ειναι το ιδιο για ολες μας....

Ευχομαι να πανε ολα καλα και θα δειτε που ετσι θα γινει,αρκει να χαλαρωσουμε λιγο,νομιζω πως σε πολλες περιπτωσεις,αυτο ειναι το μυστικο:wink:

fc01f465d2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και απο εμενα γραφω και εγω πρωτη φορα εδω αν και δεν ειναι η πρωτη φορα που διαβαζω τισ ιστοριες σας

και εγω κανω προσπαθειες ενα χρονο τωρα και συνεχωσ ημουν απογοητευμενη (ειμαι 29 χρ) εφτασε η ωρα να κανω τις απαραιτητες εξετασεις για αρχη και εχω κανει τισ πρωτες ορμονικες και την πιο αγχωτικη για εμενα παντα την υστεροσαλπιγγογραφια αλλα μεχρι τωρα τα αποτελεσματα ηταν ικανοποιητικα αρα συνεχιζω με τισ επομενες ξεχασα να πω οτι και ο συζυγοσ εκανε σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια και το αποτελεσμα ηταν πωσ το σπερμα ειναι πολυ καλης ποιοτητας και αρκετο αλλα χαμηλη κινητηκοτητα

 

συγνωμη αν σασ κουρασα με ολα αυτα αλλα νομιζω πωσ και εγω επρεπε να συστηθω με την ιστορια μου

 

πραγματικα εχω παρει δυναμη απο ολες σασ κοριτσια διαβαζοντασ τισ ιστοριεσ σας και λεω πωσ τελικα δεν ειμαι μονη μου ολες δινουμε τον αγωνα μας να γινουμε μανουλεσ τελικα

θελω επισης να αναφερθω και στην κοπελα με το ονομα <<alex cross>>

πως ειναι πολυ σημαντικο κοπελα μου που εισαι διπλα στην αδερφη σου οσο βεβαια εκεινη σου το επιτρεπει γιατι ειναι λεπτο το θεμα (δυστηχωσ οι δικεσ μου αδερφουλες ειναι πολυ πιο μικρες και δεν θα εκανα με τιποτα το λαθος να τους πω για ολα αυτα και να τισ αγχωσω οταν ερθει η ωρα θα μαθουν και εκεινεσ )

 

πρεπει η αδερφουλα σου μονο να χαλαρωσει το αγχος εχει τα αντιθετα αποτελεσματα ολα θα πανε καλα (δινω κουραγιο και σε εμενα) στις μερες μασ και οσο εχει προχωρησει η τεχνολογια ειναι πολυ δυσκολο να μην καταφερει μια γυναικα τουλαχιστον μια φορα να τεκνοποιησει

 

ελπιζω συντομα να ακουσουμε καλα νεα απο την αδερφουλα σου

ευχομαι συντομα ολες μας να κραταμε απο ενα αγγελουδι στην αγκαλια μας

ελπιδα...!!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...