Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

καλωσηρθες λια και ελπιζω αυτοςο μηνας να ειναι γουρικος και για σενα.

μουσουδι μετρας μερες???????

βαλια τα εβαλες σε εφαρμογη τα τεστακια

μακαρι ολα να μας πανε καλα:lol::lol::lol:

 

Τίποτα δε μετράω. Απλά έχω γυρίσει τους μισούς γυναικολόγους της πόλης μου, οπότε παρακολούθησα αυτό το μήνα και την ωορρηξία (χωρίς φυσικά να είναι αυτός ο σκοπός)

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα τα ξεκινήσω απο σήμερα κι ελπιζω να προλάβω τις γόνιμες γιατί ο καλός μου θα φύγει επαγγελματικό ταξίδι εκτός Ελλάδας και εάν πέσουν τότε οι γόνιμες θα τραβάω τα μαλλιά μου!!! :evil:

Κι εσύ με το καλό να δεχτείς το τηλεφώνημα που περιμένεις!

 

Να αφήσεις τα μαλλάκια σου στη θέση τους!!! Τι να την κάνει το μωρό μια φαλακρή μαμά;

 

δεν εχω άδεια, δεν μπορώ να λείψω απο τη δουλειά... δυστυχώς...

Τα χριστούγεννα έπρεπε να με βρουν στο μαιευτήριο και η Πρωτοχρονιά με το μωρο στο σπίτι. Μου το χρωστάνε... Τουλάχιστον ας μου φέρουν τα νέα για ένα γερό και τελειόμηνο νέο μωρό τότε...

Με το καλό να μας πάει κορίτσια!

 

Μπορείς όμως να "αρρωστήσεις" ;):twisted:

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Δεν πρόλαβα να διαβάσω όοοοολες τις σελίδες σας αλλά θέλω να σας γράψω κ τη δική μου εμπειρία.

Λοιπόν, το Σεπτέμβρη του 2007 κάναμε πολιτικό γάμο με τον αγαπημένο μου. Μετά από 2 εβδομάδες, μια ζάλη που ένιωσα κ μια μικρή καθυστέρηση στην περίοδο μου, έκανα τεστ φαρμακείου κ δεν έβγαλε τίποτα! Ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Πήγα λοιπόν στην μικροβιολόγο μου κ όντως ήταν θετικό το τεστ με πολύ χαμηλή τιμή όμως. Ήταν απρόσμενη η χαρά μας, γιατί δεν το επιδιώκαμε ιδαίτερα τότε. Περίμενα πως κ πως να γίνω 6 εβδομάδων για να πάμε για υπέρηχο. Στο μεταξύ είχα πόνους περιόδου κ κάτι καφέ υγρά, οπότε ήμουν ξάπλα. Όταν επιτέλους πήγαμε στο γιατρό για να δούμε το μωρό μας ανακαλύψαμε ότι η κύηση ήταν εξωμήτρια κ έπρεπε να μπω επειγόντως χειρουργείο με αποτέλεσμα εκτομή της δεξιάς μου σάλπιγγας.

Η ψυχολογία χάλια, η απογοήτευση τεράστια, οι γιατροί καθησυχαστικοί ότι μόλις αναρρώσω να αρχίσουμε προσπάθειες. Αποφάσισα να κάνω σαλπιγγογραφία της μοναδικής σάλπιγγας που μου απέμεινε κ είδαμε ότι ήταν κλειστή. Νόμιζα πως δεν θα τα καταφέρω ποτέ να κάνω παιδιά. Ένιωθα άδεια, άχρηστη κ ανάπηρη.

Ο αγαπημένος μου μου έδινε κουράγιο κ ήταν δίπλα μου να με στηρίζει. Αποφασίσαμε να μην χάνουμε χρόνο (32 ετών κ οι δύο τότε) κ προχωρήσαμε σε εξωσωματική. Πρώτη προσπάθεια Μάρτιο 2008 αποτυχημένη. Αιμορραγία λίγες μέρες μετά την εμβρυομεταφορά.

Αποφασίσαμε να χαλαρώσουμε, να περάσουμε το καλοκαίρι μας κ ξεκινησαμε απο Σεπτέμβρη τη 2η άκρως επιτυχημένη προσπάθεια.

Δεν ξέρω κορίτσια αν πιστεύετε στον Θεό. Εκείνες τις μέρες πριν την εμβρυμεταφορά ήμουν πολύ κοντά με τον πνευματικό μου, κοινώνησα, μου έδωσε τρομερό κουράγιο κ πίστη. Την ώρα που ήμουν στο κρεβάτι του διαβαλκανικού για την εμβρυομεταφορά, κρατούσα σφιχτά το φυλαχτό μου, προσευχόμουν, αφέθηκα ελέυθερη κ ήμουν σίγουρη πως θα μείνω έγκυος. Βέβαια αυτές τις 2 εβδομάδες που μεσολαβούν μέχρι να κάνεις τη χοριακή, δεν ζείς, δεν αναπνέεις, μόνο ελπίζεις κ περιμένεις. Όταν τηλεφώνησα στην μικροβιολόγο μου με κομμένη την ανάσα, η τιμή της χοριακής μου είχε πιάσει κόκκινο. Πάνω από 2000 μονάδες. Δηλ. έπιασαν κ τα τρία τα μωρά. Είδαμε τρεις σάκκους, αλλά στο τέλος ακούσαμε 2 καρδούλες. Το ένα μωράκι μας παλλινδρόμησε.

Για να μην σας κουράζω άλλο κορίτσια μου, το αποτέλεσμα είναι ότι ο Θεός μας χάρισε 2 υπέροχα κοριτσάκια που σήμερα είναι 17 μηνών!!!

Βέβαια από τη στιγμή που βγήκε θετικό το τεστ η αγωνία κ ο φόβος ήταν απίστευτος σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ώστε να περάσει ο καιρός κ να γεννηθούν υγιέστατα τα μωρά μου. Σχεδόν όλο το διάστημα το πέρασα στο κρεβάτι κ στον καναπέ, κλωσσώντας τα αυγά μου.

 

Να μην απελπίζεστε, να μην απογοητεύεστε κ να μην το βάζετε κάτω. Έύχομαι σε όλες σας να είστε γερές κ δυνατές κ σύντομα να γεμίσει το σπίτι σας παιδικές φωνούλες.

 

Ευχαριστούμε για το θάρρος και το κουράγιο που μας δίνεις!!! Να σου ζήσουν οι κοράκλες σου!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπελάρες καλημέρα!

 

Νέο αίμα έσκασε μύτη και είπε να πει μια καλημέρα και να συστηθεί.

 

...οκ...κόβω τον τρίτο ενικό και ξεκινάω...

 

Με λένε Δήμητρα (Μήτσο,Μητσάρα,Μίκο,Τούλα...όπως και να με φωνάξεις απαντάω) και είμαι 25 χρονών.Είμαι αρραβωνιασμένη 2 1/2 χρόνια και είμαι στην προσπάθεια για απόγονο 28 μήνες συνολικά...αλλά ακόμη τίποτα.

 

Έχω κλάψει,έχω πονέσει,έχω πιάσει πάτο,έχω μετρήσει μέρες,θερμοκρασίες,έχω "δει" συμπτώματα...έχω βιώσει και μια βιοχημική κύηση το Μάρτη του ΄09.Αλλά για τελειόμηνη εγκυμοσύνη...τσου.

 

Ως που τα πήρα κρανιοεγκεφαλικά,έπαθα κοκομπλόκο και στρούμπλαμπλα και παράτησα τις προσπάθειες το καλοκαίρι που μας πέρασε.Οχι πως δε κάνω σεξ,αν είναι δυνατόν!Κόβεται το σεξ;Απλά,είπα ότι όποτε είναι να'ρθει θε να'ρθεί,αλλιώς ας προσπεράσει.

 

Τι να κάνω δηλαδή;Να πέσω να (ξανα)πεθάνω;Τι μου φταίει και ο έρμος ο άντρας μου;Που όταν εγώ έπεφτα στα πατώματα μόλις έβλεπα την Αλέκα,κι αυτός έκανε τον καραγκιόζη για να γελάσω...Αρκετά τον ταλαιπώρησα κι αυτόν.ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ,έφτασα στο σημείο να πω ΦΤΑΝΕΙ.

 

Και φτάνουμε στο σήμερα...που έχασα την περίοδό μου.Που τι στην ταράτσα ανέβηκα,έβαλα το ένα χέρι πάνω από τα μάτια για σκίαστρο και το άλλο στη μέση (πονάει,γι'αυτό,αλλά βόλεψε και στο να φαίνομαι σαν τη Γκόλφω) και φώναξα "Α-ΛΕ-ΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!" ...σιωπήήήήή... ξαναφώναξα "Α-ΛΕ-ΚΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!! ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΑΡΗ;;;" ,κι αντί να μου απαντήσει η Αλέκα-περίοδος,έκλεισε η πόρτα της ταράτσας κι έμεινα εκεί 3 ώρες.

 

Που τι βγήκα στους δρόμους κι έτρεχα πάνω κάτω να τη βρω,αλλά αυτή άφαντη.

 

Που αν βάλω στη σειρά τα χιλιόμετρα που έτρεξα να τη βρώ πάνω κάτω,θα'χα φτάσει στο Σουφλί το ζωντανό.

 

...Αλλά αυτή εκεί...πουθενάάάά...και γω αναρωτιέμαι που να πήγε...κι οχι τιποτ'άλλο,αλλά βρίσκομαι και σε δίαιτα.'Εχασα τα πρώτα 4 κιλά και μαζί τους έκοψε λάσπη και η περίοδος.Και δε λέει να'ρθει η σιχαμένη γιατί από τα 4 κιλά που έχασα,τα 2 γύρισαν πίσω.Ναι τα άχρηστα.

 

Και κει που λέτε που ανακαλύπτω ότι έχω μια μινι καθυστέρηση 4 ημερών,ψάχνω καπάκι και για τα συμπτώματα της σιχαμένης αλλά τίποτα...Ούτε ένας πόνος,στο ένα βυζί έστω (μόνο πρησμένα είναι) ,ούτε ένας τόσος δα πονουλάκος,έτσι,για το γαμώτο...που εγώ ΠΑΝΤΑ μετά την ωορηξία σχεδόν υποφέρω από το ΠΕΣ...

 

Μια-δυο μέρες μετά,ανακαλύπτω το ίδιο ξαφνικά,ότι με πονάει το στήθος λίίίγο (άσχετα από το πρήξιμο,αυτό προϋπήρξε του πόνου) και πονάει και η κοιλίτσα.Λέω "δόξα τον Ύψιστο,έρχεται επιτέλους" ...ναι καλά...

 

Σήμερα είμαι στην 8η μέρα καθυστέρησης και η Αλέκα άφαντη.Το στήθος μια πονάει,μια δεν πονάει (το πρήξιμο όμως,σταθερή αξία) ,το ίδιο και η κοιλιά.Για να μη μιλήσω για το πρήξιμο στην κοιλιά...πως είναι όταν έχεις φάει του θανατά και λες "παει,αυτό ήταν,τετέλεστε" ; Ε,κάπως έτσι....

 

Οχι τίποτ'άλλο,αλλά τσάμπα η δίαιτα.Όλα τα κιλά με βλέπω να τα παίρνω πίσω...

 

Αυτά τα δικά μου κοπελάρες μου.Κι αν δείτε την Αλέκα μου πουθενά,πήτε της να μη τη βρω...κάηκε!

 

Χάρηκα πολύ και συγνώμη για το σεντόνι!

 

Δήμητρα

Θέλω ένα μωρό...οχι για μένα,για τη φουκαριάρα τη μάνα μου που έχει 3 και δε θέλει άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Μίκο, καλώς ήρθες στην παρέα. Καλέεεε, τι username είναι τούτο; Τι θα πει Maniamounias??? :lol: :lol: :lol:

 

Κορίτσι μου με 8 μέρες καθυστέρηση, πώς κρατιέσαι και δεν έχεις κάνει ακόμα χοριακή; Ένα τεστ ίσως; Άιντε, μην κάθεσαι, ίσα που προλαβαίνεις να μην κλείσουν τα φαρμακεία. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τίποτα δε μετράω. Απλά έχω γυρίσει τους μισούς γυναικολόγους της πόλης μου, οπότε παρακολούθησα αυτό το μήνα και την ωορρηξία (χωρίς φυσικά να είναι αυτός ο σκοπός)

 

oxi εννοω αντιστροφη μετρηση εως το 2011!!!!!!!!!!!!!!!με το καλο:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Μίκο, καλώς ήρθες στην παρέα. Καλέεεε, τι username είναι τούτο; Τι θα πει Maniamounias??? :lol: :lol: :lol:

 

Κορίτσι μου με 8 μέρες καθυστέρηση, πώς κρατιέσαι και δεν έχεις κάνει ακόμα χοριακή; Ένα τεστ ίσως; Άιντε, μην κάθεσαι, ίσα που προλαβαίνεις να μην κλείσουν τα φαρμακεία. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!! :mrgreen:

 

συμφωνω με την newbie.ακομα ψαχνεις την αλεκα???????

Link to comment
Share on other sites

oxi εννοω αντιστροφη μετρηση εως το 2011!!!!!!!!!!!!!!!με το καλο:P:p:p

 

Α, αυτό...να σου πω, ούτε αυτό προλαβαίνω να μετρήσω...τουλάχιστον ακόμη, γιατί με το να τρέχω σε γυναικολόγους, μικροβιολογικά εργαστήρια, αιματολόγους, νοσοκομεία (πάντα για εξετάσεις), δεν περισσεύει και πολύς χρόνος!

Κι ακόμη ο κύκλος των εξετάσεων δεν τελείωσε! Αισίως ελπίζω να τελειώσω τη Δευτέρα, εκτός κι αν μου βγει κανένα καινούργιο φασούλι και περάσω έτσι και όλο τον Δεκέμβριο!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

newbg και xenia αντέχω και παραντέχω!

 

ΕΓΩ να κάνω τεστ από το φαρμακείο;;;Μετά από τόσα αρνητικά που'χω δει,τι να το κάνω άλλο ένα καλές μου;

 

Θα περιμένω μέχρι Δευτέρα (ΣΚ έχω κανονίσει ταξιδάκι με το φανταστικό σύζυγο και ένα ζευγάρι ακόμη) και μετά πάω για χοριακή.

 

Δε νόμιζω όμως να τίθεται θέμα εγκυμοσύνης,γιατί από τη μία ΑΔΥΝΑΤΩ να θυμηθώ αν ήρθαμε σε επαφή τις γόνιμες (αν υπήρξαν δηλαδή,αφού σύμφωνα με το γιατρό μου,από τους 12 μήνες του χρόνου,οι 10 είναι γόνιμοι,οι άλλοι δύο είναι ανωορρηκτικοί) και από την άλλη τα συμπτώματα της Αλέκας έρχονται και φεύγουν.'Εχω μπερδευτεί η 'ερμη wannabe μάνα...

 

Όσο για το ψευδόνυμό μου,έτσι με φώναζε ένας φίλος του πατέρα μου όταν ήμουν μικρή.Παρ'όλα αυτά,δε ξέρω τι θα πει...ε,εντάξει,ότι και να σημαίνει,δε με νοιάζει.Δε με είπε και καμπούρα ο χριστιανός.

Θέλω ένα μωρό...οχι για μένα,για τη φουκαριάρα τη μάνα μου που έχει 3 και δε θέλει άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Α, αυτό...να σου πω, ούτε αυτό προλαβαίνω να μετρήσω...τουλάχιστον ακόμη, γιατί με το να τρέχω σε γυναικολόγους, μικροβιολογικά εργαστήρια, αιματολόγους, νοσοκομεία (πάντα για εξετάσεις), δεν περισσεύει και πολύς χρόνος!

Κι ακόμη ο κύκλος των εξετάσεων δεν τελείωσε! Αισίως ελπίζω να τελειώσω τη Δευτέρα, εκτός κι αν μου βγει κανένα καινούργιο φασούλι και περάσω έτσι και όλο τον Δεκέμβριο!

 

να σου ευχηθω να τελειωσουν ολα την δευτερα και να αλλαξεις σελιδα συντομαΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

newbg και xenia αντέχω και παραντέχω!

 

ΕΓΩ να κάνω τεστ από το φαρμακείο;;;Μετά από τόσα αρνητικά που'χω δει,τι να το κάνω άλλο ένα καλές μου;

 

Θα περιμένω μέχρι Δευτέρα (ΣΚ έχω κανονίσει ταξιδάκι με το φανταστικό σύζυγο και ένα ζευγάρι ακόμη) και μετά πάω για χοριακή.

 

Δε νόμιζω όμως να τίθεται θέμα εγκυμοσύνης,γιατί από τη μία ΑΔΥΝΑΤΩ να θυμηθώ αν ήρθαμε σε επαφή τις γόνιμες (αν υπήρξαν δηλαδή,αφού σύμφωνα με το γιατρό μου,από τους 12 μήνες του χρόνου,οι 10 είναι γόνιμοι,οι άλλοι δύο είναι ανωορρηκτικοί) και από την άλλη τα συμπτώματα της Αλέκας έρχονται και φεύγουν.'Εχω μπερδευτεί η 'ερμη wanna

Όσο για το ψευδόνυμό μου,έτσι με φώναζε ένας φίλος του πατέρα μου όταν ήμουν μικρή.Παρ'όλα αυτά,δε ξέρω τι θα πει...ε,εντάξει,ότι και να σημαίνει,δε με νοιάζει.Δε με είπε και καμπούρα ο χριστιανός.

 

σε βρισκω SUPER.Θα περιμενουμε νεα σου τοτε:P

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ πολύ να αρχίσω να μετράω μέρες... αντίστροφα όμως... περιμένω περίοδο γύρω στις 10/12, έχω και κάτι τσιμπιματάκια αυτές τις μέρες και δεν ξέρω που να τα αποδόσω..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ mousoudi για την συμπαράσταση σου... Α ! Σήμερα μίλησα και με τη γυναικολόγο μου για το θέμα της ωορρηξίας και μου είπε ότι αν κρίνουμε και σύμφωνα με την προηγούμενη σύλληψη τότε η ωορρηξία μου γίνεται νωρίς χωρίς κακό αυτό... και χωρίς να σημαίνει οτί μέσα στο κύκλο κάνω και δεύτερη, αυτό είναι λίγο σπάνιο... θα το παρακολουθήσω από τα υγρά μου. Βάζω κυάλια λοιπόν και ξεκινάμε για παρακολούθηση τον άλλο μήνα (αν και εύχομαι να μην χρειαστεί). Καληνύχτα σας

Link to comment
Share on other sites

Και φτάνουμε στο σήμερα...που έχασα την περίοδό μου.Που τι στην ταράτσα ανέβηκα,έβαλα το ένα χέρι πάνω από τα μάτια για σκίαστρο και το άλλο στη μέση (πονάει,γι'αυτό,αλλά βόλεψε και στο να φαίνομαι σαν τη Γκόλφω) και φώναξα "Α-ΛΕ-ΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!" ...σιωπήήήήή... ξαναφώναξα "Α-ΛΕ-ΚΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!! ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΑΡΗ;;;" ,κι αντί να μου απαντήσει η Αλέκα-περίοδος,έκλεισε η πόρτα της ταράτσας κι έμεινα εκεί 3 ώρες.

 

 

 

:lol::lol::lol::lol:....Τρελό γέλιο...:lol::lol::lol::lol:.

 

Εύχομαι να μη τη βρείς την Αλέκα...και στη θέση της να βρείς ένα σποράκι....:D.

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες τις μελλουσες μαμάδες!!!!!

μπορεί με καποιες απο δω να τα εχουμε ξαναπει σε αλλο τοπικ ωστόσο εδώ είναι η πρώτη μου φορα!!!!!!!!

Είμαι και εγω μία από τις γυναίκες που θέλουν να γίνουν μαμάδες αλλά δεν ξέρουν το πότε!!!!

Αλλά εγώ δεν ξέρω και γιατί δεν μ'ενω έγκυος!!!

Προσπάθεια 2,5 χρόνων με ένα καλό σπέρμα και όλες τις εξετάσεις μου σωστές ( ορμόνες και σαλπιγγογραφία).

Έχω στο ιστορικό μου δύο αποτυχημένες σπερματεγχύσεις με πολύ καλές προοπτικές ( 12 ωάρια και 80000000 σπέρμα,τη μία φορά, για τρίδυμα πήγαινα αλλά τίποτα)

τώρα θέλουν να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία, αυτοάνοσα και Νκ κύτταρα γιατί δεν μπορούν να βρουν τι πραγματικά έχω!!!!

Αλλά εγώ δεν το αφήνω έτσι!!!

Εχω ξεκινήσει χαπια σερπαφαρ ( γιατι δεν έχω καθολου σταθερό κύκλο και δεν ξέρω πότε κάνω ωορρηξία) οπότε τις γόνιμες μου μέρες του δίνω και καταλαβαίνει.....!!!!!

Βέβαια ο πρώτος μήνας απέτυχε τώρα περιμένω τον δεύτερο ( περίμενω την καταραμένη 8-14/12) αλλά είμαι απαισιόδοξη!

Αφού δεν τα έχω καταφέρει 2,5 χρ και με δύο σπερματεγχύσεις θα τα καταφέρω τώρα μόνο με τα χαπια????

Κάτι μου λενε οτι δεν παει καλά αλλά τι?????

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας. Είμαι καινούρια και γράφω πρώτη φορά.

Είμαι 34 χρονών και πριν λίγες μέρες ξεκίνησα την 4η προσπάθεια εξωσωματικής.

Οι πρώτες 3 ήταν αποτυχία και κυρίως φταίει ο τότε γιατρός μου ...αλλά αυτά είναι άλλη ιστορία. Ουσιαστικά αυτή είναι η πρώτη σωστή ολοκληρωμένη προσπάθεια με φάρμακα (έκανα και 1 φυσικό κύκλο).

Ελπίζω και εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

καλως σας βρήκα

...είναι θέμα χρόνου!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας. Είμαι καινούρια και γράφω πρώτη φορά.

Είμαι 34 χρονών και πριν λίγες μέρες ξεκίνησα την 4η προσπάθεια εξωσωματικής.

Οι πρώτες 3 ήταν αποτυχία και κυρίως φταίει ο τότε γιατρός μου ...αλλά αυτά είναι άλλη ιστορία. Ουσιαστικά αυτή είναι η πρώτη σωστή ολοκληρωμένη προσπάθεια με φάρμακα (έκανα και 1 φυσικό κύκλο).

Ελπίζω και εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

καλως σας βρήκα

Κι εμείς σου ευχόμαστε να πάνε όλα καλά...και σύντομα να έχεις μια τεράστια και θετικότατη χοριακή.....:D. Να μας ενημερώνεις.....καλή επιτυχία....:D

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα..

Παρακολουθώ το forum εδώ και πολύ καιρό έχω κλάψει κι έχω χαρεί με ιστορίες μελών κι έτσι αποφάσισα να γράψω κι εγώ τη δικιά μου για να δείτε ότι κάποια στιγμή ο Θεός ακούει τις προσευχές όλων μας..!!

Με τον άντρα μου είμαστε μαζί παιδιά και τα τελευταία 5 χρόνια παντρεμένοι…

Από την πρώτη νύχτα του γάμου μας αποφασίσαμε πως δε θα προσέχουμε αφού ένας από τους λόγους που παντρευτήκαμε ήταν για να κάνουμε παιδιά.. Στους δύο μήνες εγώ είχα αρχίσει ήδη να αγχώνομαι ότι κάτι δε πάει καλά αλλά ευτυχώς στον τρίτο ήρθε το πολυπόθητο θετικό τεστ και απόκτησα το αστεράκι μου, τον Χαρούλη μου!!!

Λόγω του ότι ξεκίνησα καινούρια δουλειά είπαμε να αφήσουμε να περάσει λίγος καιρός και μετά να ξεκινήσουμε προσπάθειες για το δεύτερο… αλλά όταν το αποφασίσαμε εμείς το μωράκι δεν ερχόταν… Ο Χαρούλης μου μεγάλωνε και μου ζήταγε όλο και πιο έντονα αδερφάκι αφού όλοι γύρω του είχαν αρχίσει να αποκτούν αυτό το δώρο…(έτσι το έβλεπε και το βλέπει). Όσο μου ζήταγε αδερφάκι το μωρό μου τόσο εγώ αγχωνόμουνα & τρελαινόμουνα …

Μετά από 2,5 χρόνια προσπάθειας αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε για εξετάσεις κι εκεί ανακαλύπτουμε πως έχω χάσει τη μία σάλπιγγα από.. σκολεικωειδήτη και η άλλη δεν έχει καλή απορροφητικότητα... Συνεχίσαμε με παρακολούθηση ωορρηξίας και προγραμματισμένες επαφές και 5 κύκλους serpafar.

Όταν μας είπαν πως το επόμενο βήμα είναι η σπερματέγχυση πάγωσα…

Ευτυχώς έχω τον καλό μου τον αντρούλη που ήταν δίπλα μου σε όλα κι όταν αποφάσισα να μην πάμε σε σπερματέγχυση αλλά κατευθείαν εξωσωματική το δέχτηκε και προχωρήσαμε αν και όλοι γύρω μας (γονείς, αδέρφια κτλ) μας έλεγαν: «Τι τα θέλετε τώρα αυτά αφού έχετε ήδη ένα παιδί γιατί να μπείτε σε αυτή τη διαδικασία?»

Πήγαμε λοιπόν σε κάποια κέντρα καταλήξαμε που θα κάνουμε την προσπάθεια μας και με την πρώτη προσπάθεια …. ήρθανε τα διδυμάκια μας!!!!!!

Εχθές πήγαμε για την αυχενική… όταν είδα τα ματάκια του Χαρούλη μου να λάμπουν από χαρά και μας είπε ο γιατρός πως όλα είναι καλά και τα μωράκια μας είναι υγιέστατα και με φυσιολογική ανάπτυξη τότε κατάλαβα πώς όλη η προσπάθεια άξιζε και με το παραπάνω..!!!!

Όλα αυτά τα γράφω για να καταλάβουν όλες οι κοπέλες που προσπαθούν πως τίποτα δεν είναι δεδομένο, σε άλλους έρχονται τα πράγματα εύκολα και σε άλλους όχι και τόσο... αλλά στο τέλος όλοι μπορούν να τα καταφέρουν…!!!!!

Sorry για το μεγάλο post κι ευχαριστώ όσες κατάφεραν να διαβάσουν αυτά που έγραψα….

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλή επιτυχία στην προσπάθεια τους και του χρόνου να έχουν αγκαλιά τους από ένα αγγελούδι…!!!!!!

SPAnp2.png

gNbsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την ιστορία σου. Να σας ζήσει ο Χάρης σας και με το καλό να έρθουν γερά τα μωράκια σας!!!

 

Ευχαριστώ καλή μου και σε σένα ότι καλύτερο

Να σου ζήσει το αγγελουδι σου!!

SPAnp2.png

gNbsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, διαβάζω το φόρουμ καιρό τώρα σε όλα τα θέματα αλλά δεν έχω γράψει πολλές φορές. Επειδή τις τελευταίες μέρες διάβαζα κυρίως τα δικά σας θέματα είπα να σας γράψω κι εγώ την ιστορία μου που είχε πολύ ωραίο τέλος για να πάρετε κουράγιο και να ανέβει το ηθικό ενόψει χριστουγέννων! Λοιπόν, εμείς παντρευτήκαμε πριν επτά χρόνια. Είχαμε ψιλοαρχίσει τις προσπάθειες πριν τον γάμο αλλά όχι πολύ φανατικά γιατί τότε ήμασταν σε μια δουλειά πολύ απαιτητική και οι δύο και φοβόμουν λίγο να μείνω έγγυος. Για κανέναν χρόνο περίπου πότε κάναμε προσπάθειες πότε όχι αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα. Δεν είχα αγχωθεί ιδιαίτερα γιατί επειδή δεν μέτραγα μέρες και γενικά δεν το πάλευα πολύ κι έλεγα ότι μπορεί να φταίει αυτό. Όταν τελειώσαμε από τη δουλειά που με άγχωνε αρχίσαμε την προσπάθεια κανονικά (με τεστ ωορρηξίας κλπ.) Πέρασαν δυο, τρεις μήνες, πάλι τίποτα. Λέμε πάμε να ψαχτούμε. Εγώ εντωμεταξύ δεν είχα ούτε γυναικολόγο. Παίρνω τηλέφωνο σ'ένα κέντρο εξωσωματικής και μου λένε ότι χρειάζονται σπερμοδιάγραμμα και σαλπιγγογραφία για να μας δούνε. Κλείνουμε τα ραντεβού στο άσχετο και με το σπερμοδιάγραμμα τρώμε το χαστούκι. Ολιγοσπερμία και τερατοσπερμία, γενικά πολύ κακή εικόνα. Εμένα ευτυχώς οι εξετάσεις βγήκαν καλές. Βρίσκουμε ότι ο άντρας μου έχει κιρσοκήλη, εγχειρίζεται και στο καπάκι φεύγουμε για το εξωτερικό γιατί είχαμε βρει δουλειά εκεί. Κάναμε κάθε μήνα προσπάθεις αλλά τίποτα. Κάνουμε κι άλλο σπερμοδιάγραμμα και η εικόνα ήταν και πάλι κακή. Ψυχολογία υπό του μηδενός. Είχε περάσει και ενάμισι χρόνος ακόμη, είχα φτάσει 34 και τρελαινόμουν. Δεν ήμουν κι εδώ για να ψαχτώ σε γιατρούς, η χώρα που ζούσαμε ήταν και κάπως περίεργη, δεν ήξερα τι να κάνω. Μια μέρα που έψαχνα διάφορα στο ίντερνετ βάζω το όνομα της χώρας που μέναμε και εξωσωματική ή κάτι τέτοιο και μου βγαίνει μια συζήτηση σε φόρουμ όπου μια κοπέλα έλεγε ότι έκανε εξωσωματική εκεί και έμεινε έγκυος. Της έστειλά μέιλ και μου είπε το όνομα του γιατρού που πήγε. Πήγα εκεί, μου είπε κατευθείαν να κάνω εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση και ξεκινήσαμε. Να πηγαίνω μόνη μου στις εξετάσεις (οι άντρες απαγορευόταν να μπαίνουν στους γυναικείους χώρους), να μην μιλάω τη γλώσσα τους και τα αγγλικά τους νά'ναι ψιλοχάλια, να μην ξέρω αν πηγαίνω καλά ή όχι (δεν μου πολυλέγανε), γενικά μια πολύ δύσκολη περίοδος και με λίγες ελπίδες. Κάνουμε την εμβρυομεταφορά και σε δυο βδομάδες μου λένε ότι είμαι έγγυος! Κόντεψα να πεθάνω από τη χαρά και την αγωνία μου! Όλα πήγαν καλά, γέννησα ένα υγιέστατο μωρό, τελειόμηνο (με πρόκληση γέννησα), με κανονικό τοκετό (γιατί άκουσα τις χίλιες μπούρδες όταν γύρισα εδώ για υποχρεωτική καισαρική επειδή το μωρό ήταν "πολύτιμο"!!! λες και τα άλλα δεν είναι) και μετά από 9 μήνες έμεινα έγκυος ξανά κανονικά κι έκανα τη δεύτερη κορούλα μου! Πιστεύω ότι σε πολύ μεγάλο βαθμό, από τη στιγμή που έγινε η εγχείρηση και διορθώθηκε κάπως το πρόβλημα του σπέρματος δεν έμενα έγκυος λόγω άγχους. Χαλαρώστε λοιπόν (ξέρω ότι είναι δύσκολο, το έχω περάσει) και εύχομαι φέτος τα χριστούγεννα ο άι βασίλης να φέρει καλά νέα σε όλες τις wannabe μανούλες! Φιλιά πολλά και συγγνώμη για τη φλυαρία!

RnI5p3.pngjxUep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια από σήμερα περιμένω περίοδο (28 μέρες) και μέχρι Δευτέρα, λέτε να έρθει πάλι η άτιμη.... Έχω τα συνηθισμένα πονάκια της περιόδου, λέτε να μην παίρνω θάρρος ; Άσε που πάω κάθε τρεις και λίγο τουαλέτα για να ελέγχω την κατάσταση... Λέτε να απογοητευθώ πάλι αυτόν τον μήνα ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου τελείωσε η περίοδος...Από αύριο με το καλημέρα,συχνή επαφή γιατί δεν έχω σταθερό κύκλο...μα καθόλου....θα δείξει τέλος του μήνα..ελπίζω να είναι δώρο από τον Άη Βασίλη!!!:D

tt114203.aspxLlVyp2.png

 

Μεγαλώνεις μέσα μου, σχηματίζεσαι μέσα μου, θρέφεσαι μέσα μου, νιώθεις τα άγχη μου, τις χαρές μου...αυτούς τους μήνες θα αλλάζω και θα αλλάζεις μαζί μου...γλυκό μου είσαι εγώ!!! Σε περμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι λίγο σε απόγνωση... Υπάρχει κάποια που μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι ; Ενώ περίμενα περίοδο απο 26-30 μέρες, σήμερα 31 είπα να μην κάνω ακόμα το τεστ, βλέπω κάτι ροζ υγρά, έχω και πόνους στη μέση, αυτό που βλέπω θα εξελιχτεί σε περίοδο; Να απογοητεύομαι σιγά σιγά ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...