Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

ακριβώς αυτή τη στιγμη σκεφτόμουν ότι τελικά μόνο εμεις είμαστε που δε μπορούμε να κάνουμε δεύτερο παιδι.

galateiakritι σε καταλαβαίνω απόλυτα...κ εμεις κάναμε το πρωτο μας παιδακι πολύ γρήγορα αφού παντρευτήκαμε αλλα το δεύτερο δεν έρχεται με τίποτα....ο πρωτος μας είναι τριών ετών και ακόμα δεν έχουμε κάνει δεύτερο...κ εγώ θηλάζω αλλά δεν ξέρω έχω ακούσει πολλές μανούλες να μένουν έγκυες θηλάζοντας........κ εγώ το θέλω πολύ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας μανούλες!!!

 

Μπήκα να σας γράψω και γω τα ευχάριστα...

Προσπαθούσαμε και μεις για δεύτερο παιδάκι από πέρυσι το καλοκαίρι και να που ήρθε!!

 

Μεγάλη Πέμπτη, περιμένοντας τον νονό της κόρης μας να φέρει τη λαμπάδα της, αποφάσισα να κάνω και γω ένα δώρο σε μπαμπά και κόρη!

Το υποψιαζόμουν μέρες και ήμουν πολύ αισιόδοξη αυτή τη φορά και με πολύ λιγότερες επαφές εκείνο το μήνα από άλλους!

Έκανα 2 τεστ ενώ μπαμπάς και κόρη έλειπαν και μόλις ήρθαν τους έδωσα από ένα! Η μικρή δεν ήξερε τι ήταν φυσικά..και μόλις της εξηγήσαμε τσίριζε από χαρά και πήραμε τηλέφωνο τις γιαγιάδες να το ανακοινώσει!!

Πλέον είμαι στην 11η εβδομάδα, πάνε όλα καλά, μόνο με μια μικρή ταλαιπωρία από τον υπερθυρεοειδισμό μου η οποία παλεύεται!!

 

Πιθανή ημερομηνία τοκετού: 25/12!!! Ένα Πασχαλινό Δωράκι που θα το λάβουμε τα Χριστούγεννα!!!

 

Ελπίζω να σας δίνω λίγο κουράγιο και γω!!! Δείτε το χωρίς άγχος και όλα θα γίνουν!! Εύχομαι σε όλες που προσπαθείτε να τα καταφέρετε πολύ σύντομα!!! Και όσες είστε εγκυούλες, εύχομαι να έχετε εύκολες εγκυμοσύνες και ακόμη ευκολότερους τοκετούς!!!

μπράβο και τα συγχαρητήρια μου!!!!και εγώ γέννησαν στις 23/12/2012!!!

δωράκι και μας!!!

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτή τη στιγμη σκεφτόμουν ότι τελικά μόνο εμεις είμαστε που δε μπορούμε να κάνουμε δεύτερο παιδι.

galateiakritι σε καταλαβαίνω απόλυτα...κ εμεις κάναμε το πρωτο μας παιδακι πολύ γρήγορα αφού παντρευτήκαμε αλλα το δεύτερο δεν έρχεται με τίποτα....ο πρωτος μας είναι τριών ετών και ακόμα δεν έχουμε κάνει δεύτερο...κ εγώ θηλάζω αλλά δεν ξέρω έχω ακούσει πολλές μανούλες να μένουν έγκυες θηλάζοντας........κ εγώ το θέλω πολύ.......

μαμασπυρου να ξερες πως σε καταλαβαινω.Δε ξερω γιατι μπορει να συμβαίνει αυτό κ αν όντως φταίει ο θηλασμος.Σε αυτό μόνο ίσως η Αγλαια θα μπορουσε να μας απαντησει.Ευχομαι συντομα να κρατήσουμε και οι 2 μας μωράκια ξανα.Εσείς έχετε κάνει εξετάσεις;Ο γιατρός σου τι σας λέει;

Link to comment
Share on other sites

εμεις έχουμε κάνει μόνο έναν κολπικό υπέρηχο ο οποίος ήταν κανονικός...τίποτε άλλο, ο γιατρός λέει να σταματήσουμε το θηλασμό και μετά το συζητάμε....εμείς θηλάζουμε μόνο 3 φορές την ημέρα δε νομίζω να φταίει αυτο...τώρα πήρα τηλ τον γιατρό και του είπα να κάνω κάποιες εξετάσεις....

galateiakriti πρέπει να κάνουμε υπομονή...εσεις είσαστε λιγότερο καιρό...εμας το παιδάκι μας έκλεισε τα τρία πριν λίγο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι η κόρη σου;Εγω έχω ενα γιο 2,5 ετων και προσπαθουμε κ εμεις απο το καλοκαίρι αλλα τιποτα.Θηλάζεις τη μικρή; Γιατι εμενα μου λένε οτι φταιει ο θηλασμος.Έκανες τίποτα επιπλέον εξετάσεις εκτοςς απο τις εξετασεις ρουτίνας;Συγνώμη που σε ρωτάω τοσα αλλά η επιθυμία μου είνια τοση που ξεπαιρνά τη λογική!Καταλαβαίνεις.Πραγματικα μου δίνεις πολύ κουράγιο γιατί είμαστε παρόμοια περίπτωση.Σε ευχαριστω

 

Είναι 3,5 και θήλασα 7 μήνες μόνο... Αλλά δεν ξέρω αν επηρεάζει αυτό, ίσως όμως, γιατί ο οργανισμός ουσιαστικά δουλεύει και για το πρώτο παιδάκι ακόμη, αλλά αυτό είναι απλά μια σκέψη!! Ρώτησε και τον γυναικολόγο σου γα σιγουριά!!

Καλά κάνεις και με ρωτάς, φυσικά και σε καταλαβαίνω!! Μόνο εξετάσεις ρουτίνας έκανα, σταμάτησα να μετράω γόνιμες, σταμάτησα να το σκέφτομαι και μόλις χαλάρωσα, τσουπ!!

Και γω το ήθελα τόσο και γι'αυτό πιστεύω ταλαιπωρήθηκα λίγο, γιατί δεν αφηνόμουν και το σκεφτόμουν συνεχώς!!!

 

Απόλαυσε τις επαφές και θα έρθει!!!! Και σου εύχομαι πολύ πολύ σύντομα!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπράβο και τα συγχαρητήρια μου!!!!και εγώ γέννησαν στις 23/12/2012!!!

δωράκι και μας!!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Να χαίρεσαι και συ το δικό σου αγγελούδι!!!

Άντε σύντομα να παίρνουν σειρά και άλλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή εγκυμοσύνη και με το καλό!!!!

Μακάρι να ακολουθήσουν γρήγορα και άλλες που το προσπαθούν!!!

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Ευτυχώς δεν καταλαβαίνω τίποτα από τα κλασικά συμπτώματα, πέρα από μια απλή συχνοουρία!!

 

Και σε όλες αυτό εύχομαι!!! Άντε κορίτσια, θέλουμε παρέα στην εγκυμοσύνη!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Είναι 3,5 και θήλασα 7 μήνες μόνο... Αλλά δεν ξέρω αν επηρεάζει αυτό, ίσως όμως, γιατί ο οργανισμός ουσιαστικά δουλεύει και για το πρώτο παιδάκι ακόμη, αλλά αυτό είναι απλά μια σκέψη!! Ρώτησε και τον γυναικολόγο σου γα σιγουριά!!

Καλά κάνεις και με ρωτάς, φυσικά και σε καταλαβαίνω!! Μόνο εξετάσεις ρουτίνας έκανα, σταμάτησα να μετράω γόνιμες, σταμάτησα να το σκέφτομαι και μόλις χαλάρωσα, τσουπ!!

Και γω το ήθελα τόσο και γι'αυτό πιστεύω ταλαιπωρήθηκα λίγο, γιατί δεν αφηνόμουν και το σκεφτόμουν συνεχώς!!!

 

Απόλαυσε τις επαφές και θα έρθει!!!! Και σου εύχομαι πολύ πολύ σύντομα!! :)

Ολοι οι γιατροί που έχω ρωτήσει ο ένας περισσότερο ο άλλος λιγότερο ρίχνουν το φταίξιμο στο θηλασμο αλλα δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.Πάντως και το άγχος και η αναμονη για τον ερχομό του δεύτερου παιδιού σίγουρα το καθυστερτεί αλλά τι να κάνουμε πολλές φορές δεν είναι κ στο χέρι μας.Η επιθυμία μας και η λαχτάρα μας ξεπαιρνά τα όρια της λογικής!Σου έυχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και την απολαύσετε αυτή τη φορά και οι 3 σας.Κ με το καλό να έρθει και το νεό σας αγγελούδι!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις έχουμε κάνει μόνο έναν κολπικό υπέρηχο ο οποίος ήταν κανονικός...τίποτε άλλο, ο γιατρός λέει να σταματήσουμε το θηλασμό και μετά το συζητάμε....εμείς θηλάζουμε μόνο 3 φορές την ημέρα δε νομίζω να φταίει αυτο...τώρα πήρα τηλ τον γιατρό και του είπα να κάνω κάποιες εξετάσεις....

galateiakriti πρέπει να κάνουμε υπομονή...εσεις είσαστε λιγότερο καιρό...εμας το παιδάκι μας έκλεισε τα τρία πριν λίγο καιρό...

Έχω κάνει τα πάντα εκτός από σαλπιγγογραφία που μου είπε να κάνουμε σε 3 μήνες αν δεν έχουμε θετικό αποτέλεσμα.Όλα φυσιολογικά κ όμως τίποτα.Να σου πώ την αλήθεια σκέφτομαι μήπως να έπαιρνα κανένα συμπλήρωμα για να τονώσω λίγο τον οργανισμό μου μήπως και λόγω θηλασμού......VITABIOTICS PREGNACARE Conception.το έχεις καθόλου ακουστά; ή κάτι αντιστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι γιατροί που έχω ρωτήσει ο ένας περισσότερο ο άλλος λιγότερο ρίχνουν το φταίξιμο στο θηλασμο αλλα δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.Πάντως και το άγχος και η αναμονη για τον ερχομό του δεύτερου παιδιού σίγουρα το καθυστερτεί αλλά τι να κάνουμε πολλές φορές δεν είναι κ στο χέρι μας.Η επιθυμία μας και η λαχτάρα μας ξεπαιρνά τα όρια της λογικής!Σου έυχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και την απολαύσετε αυτή τη φορά και οι 3 σας.Κ με το καλό να έρθει και το νεό σας αγγελούδι!!!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις όμορες ευχές, μακάρι να με προλάβεις ;)

Έτσι είναι πάντως... πιστεύω και γω τυχαία χαλάρωσα, δεν είναι καθόλου εύκολο!!

Όσο για το θηλασμό, παίζει ρόλο και αν θες να σταματήσεις... γιατί εγώ δεν ήθελα αλλά έπρεπε... Το θετικό είναι ότι θήλασες αρκετό καιρό και μπορείς να σκεφτείς και τη διακοπή, για να ξεκουραστεί και ο οργανισμός ενδεχομένως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις όμορες ευχές, μακάρι να με προλάβεις ;)

Έτσι είναι πάντως... πιστεύω και γω τυχαία χαλάρωσα, δεν είναι καθόλου εύκολο!!

Όσο για το θηλασμό, παίζει ρόλο και αν θες να σταματήσεις... γιατί εγώ δεν ήθελα αλλά έπρεπε... Το θετικό είναι ότι θήλασες αρκετό καιρό και μπορείς να σκεφτείς και τη διακοπή, για να ξεκουραστεί και ο οργανισμός ενδεχομένως!!

Το θέμα τώρα Ρία μου είναι οτι στην ηλικία που είναι εγω και να θέλω να το κόψω που θέλω δεν το κόβει αυτός!!!!Αμάν κάνουμε να θηλάσουν λίγο και μετά δεν το σταματάνε!!!!!:lol:Τι να πώ θα κάνω υπομονή και θα πάω για σαλπιγγογραφία και βλέπουμε.Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

galateiakriti,όχι δεν έχω ακούσει καθόλου για αυτό το συμπλήρωμα και γενικά για συμπληρώματα.....εγώ τώρα έκλεισα ραντεβού για να κάνω κάποιες ορμονολογικές αίματος να δούμε....ο άντρας έχει κάνει καμία εξέταση;

αναρωτιέμαι για τον άντρα δεν ισχύει το ότι εφόσον μία φορά έγινε θα ξαναγίνει;

τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήθηκε;;κ σε εμας βέβαια δεν ισχύει το ίδιο;είναι χαζά αυτά που λέω; δεν ξέρω:?:

Link to comment
Share on other sites

galateiakriti,όχι δεν έχω ακούσει καθόλου για αυτό το συμπλήρωμα και γενικά για συμπληρώματα.....εγώ τώρα έκλεισα ραντεβού για να κάνω κάποιες ορμονολογικές αίματος να δούμε....ο άντρας έχει κάνει καμία εξέταση;

αναρωτιέμαι για τον άντρα δεν ισχύει το ότι εφόσον μία φορά έγινε θα ξαναγίνει;

τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήθηκε;;κ σε εμας βέβαια δεν ισχύει το ίδιο;είναι χαζά αυτά που λέω; δεν ξέρω:?:

 

Κάποιες φορές άνδρες με πρόβλημα στο σπέρμα καταφέρνουν να αποκτήσουν και 1 και 2 παιδιά χωρίς καν να γνωρίζουν το πρόβλημα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

galateiakriti,όχι δεν έχω ακούσει καθόλου για αυτό το συμπλήρωμα και γενικά για συμπληρώματα.....εγώ τώρα έκλεισα ραντεβού για να κάνω κάποιες ορμονολογικές αίματος να δούμε....ο άντρας έχει κάνει καμία εξέταση;

αναρωτιέμαι για τον άντρα δεν ισχύει το ότι εφόσον μία φορά έγινε θα ξαναγίνει;

τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήθηκε;;κ σε εμας βέβαια δεν ισχύει το ίδιο;είναι χαζά αυτά που λέω; δεν ξέρω:?:

 

Νομιζω πως εχει δικιο η νικη.πολλοι αντρες με οχι τοσο καλη ποιοτητα "γυρινων"κανουν παιδια κ δεν το ανακαλυπτουν.δε συμβαινει ομως το ιδιο με ολους.εγω να σου πω την αληθεια το παραγγειλα σημερα το συμπληρωμα ετσι για να τονωσω κ λιγο τον οργανισμο μου.αμα εχει αποτελεσμα δε ξερω.θα σε ενημερωσω.ο αντρας μου δεν εχει κανει εξετασεις.ο γιατρος μου ειπε οτι αν κ η σαλπιγγογραφια βγει καλη τοτε θα κανει.καλο ειναι νομιζω που θα κανεις εξετασεις να ξερεις.ελπιζω βεβαια να σε προλαβει ενα θετικο τεστ εγκυμοσυνης πριν απο ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

galateiakriti σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου!!!το ίδιο εύχομαι και για εσένα...την έχεις κάνει τη σαλπιγγογραφία;;πονάει;;είναι μια εξέταση που την φοβάμαι πολύ.........κάπου διάβασα ότι μετά παίρνεις και αντιβίωση, είναι αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

galateiakriti σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου!!!το ίδιο εύχομαι και για εσένα...την έχεις κάνει τη σαλπιγγογραφία;;πονάει;;είναι μια εξέταση που την φοβάμαι πολύ.........κάπου διάβασα ότι μετά παίρνεις και αντιβίωση, είναι αλήθεια;

 

Καλέ μην σε φοβίζει καθόλου η εξέταση. Δεν είναι τίποτα. Πόνο περιόδου νιώθεις και τίποτα άλλο. Διαρκεί ελάχιστα λεπτά και μετά ναι δίνουν αντιβίωση. Α!Και πριν ένα παυσίπονο. Αν χρειάζεται να την κάνεις.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ μην σε φοβίζει καθόλου η εξέταση. Δεν είναι τίποτα. Πόνο περιόδου νιώθεις και τίποτα άλλο. Διαρκεί ελάχιστα λεπτά και μετά ναι δίνουν αντιβίωση. Α!Και πριν ένα παυσίπονο. Αν χρειάζεται να την κάνεις.

 

Δεν ηξερα αυτε τις λεπτομεριες.νομιζα πως ηταν πιο απλη εξεταση.εγω παλι απο τις 6 που περιμενα ακομα τιποτα.κατι καφε εχω 2 μερε τωρα στο σκουπισμα χωρις τιποτα αλλο.η επιθυμια για μωρο δημιουργει ανεμογκ....ρι που λεμε κ εμεις.τι να πω.υπομονη σε ολες.θα ερθει καποια στιγμη............

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω για οσες αγωνιουν τα δικα μου συμπτωματα

 

Προσπαθουσαμε για λιγο πανω απο ενα χρονο. Ειχαμε μυκητιασεις, χαμηλη ρευστοτητα σπερματος και

 

Τον μηνα που εμεινα εγκυος παρακολουθουσα τη θερμοκρασια μου, Τις μερες που ηταν χαμηλοτερη ξεκινησαμε προσπαθειες. 3 φορες ολες κι ολες.

 

Αμεσως μετα τη ωορρηξια οι θηλες μου εγιναν πολυ ευαισθητες για 2 μερες.

 

Μια εβδομαδα μετα ειχα ελαφριους πονους περιοδου για 2 μερες. Μαλλον ηταν η εμφυτευση

 

4 μερες πριν την περιοδο αρχισε να με ποναει το στηθος οπως πριν την περιοδο

 

Τη μερα που περιμενα (δλδ 14 μερες μετα την ωορρηξια) αρχισε να με ποναει η κοιλια οπως οταν περιμενεις περιοδο. Αφου ημουν σιγουρη οτι θα μου ερθει. Το ιδιο και την επομενη.

 

Την τριτη μερα καθυστερησης ειχα μαι θετικη χοριακη :-D

 

Καλη επιτυχια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, τι κάνετε; Εγώ έχω αγοράσει τα φάρμακα της έξωσωματικής και περιμένω να αδιαθετησω για να ξεκινήσω. Είμαι ψυχολογικά πολύ χάλια και δεν έχω όρεξη για τίποτα. έν τω μεταξύ είμαι στην 28η μέρα και περιμένω περίοδο αλλά ακόμη. Ωορρηξια είχα 13η μέρα είχα παει στο γιατρό. έχω θερμοκρασία 37,2 και και έχω αρχίσει να ελπίζω μήπως αυτή τη φορά τα κατάφερα και γλιτωσω όλη αυτή τη διαδικασία. εσείς κορίτσια τι λέτε έχω ελπίδες;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους κ ολες...εχω καιρο να γραψω αλλα ειμαστε στη διαδικασια των εξετασεων.λοιπον ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα κ καλλιεργεια κ ειναι παρα πολυ καλα.εγω εκανα ορμονικες εξετασεις κ την antimulleria-καπως ετσι νομιζω λεγεται- κ ειναι κ αυτες πολυ καλες.ομως χθες εκανα υπερηχοσαλπιγγοφραφια κ πονεσα τοσο πολυ.εχει πονεσει καμια τοσο οσο εγω?σας λεω αφορητο πονο για εκεινο το τεταρτο που διηρκησε η εξεταση.δε θελω να τρομαξω οσες δεν το εχουν κανει γιατι μπορει να ειμαι η εξαιρεση.το αποτελεσμα?ενα οιδημα στη μια σαλπιγγα που μπορει να προηλθε απο καποια φλεγμονη πιο παλια κ αυτο λεει ο ακτινολογος ειναι που εμποδιζει το σπερματοζωαριο να μπει στη σαλπιγγα.απο αυριο κ για 5 μερες θα πρεπει να κανω τεστ ωορηξιας κ τριτη να παω στο γιατρο μου για να δει ολα τα αποτελεσματα.ευχομαι αυτο το ευρημα να μπορει να γιατρευτει.οποα μπορει να με βοηθησει δινοντας μου σχετικες πληροφοριες θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.φιλια σε ολες κ ευχομαι ολες να γινουμε μανουλες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και πάλι. Οπως σας είπα έχω πάρει τα φάρμακα της έξωσωματικής και περιμένω να αδιαθετησω αλλά ακόμα τίποτα. Τελευταία περίοδος 22/5. Ωορρηξια 13η μέρα. Σήμερα είμαι στην 32η και ακόμα να αδιαθετησω. Εκανα τεστ πριν λίγο κλιαρ μπλου αλλά έδειξε αρνητικό. Τι μπορεί να συμβαίνει; Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποια; Της έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα

Αποφάσισα να γράψω την ιστορία μου για να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου από το δύσκολο ταξίδι που διανύω εδώ και 4 χρόνια.

Ιούλιος 2009

-Τι θα έλεγες να κάνουμε ένα μωράκι?

-Αχ ναι το θέλω πολύ!

-Μετά τις διακοπές όμως, να προλάβουμε να πάμε στο νησί και να είμαστε άνετοι!

-Εεεεε.... ξέρεις δεν γινονται τόσο εύκολα τα παιδιά..... Θέλει χρόνο.

(Δε μάσαγα τσίχλα καλυτερα εκείνη την ώρα?)

......

Περνάνε 2...3....6.....8.....10 μήνες.... τίποτα.....

Ιούλιος 2010

Παντρευόμαστε!! Γιουχουυυυυυ!!!!

Σεπτεμβριος 2010

Μα καλά, που είναι η περίοδος μου?

Τεστ? Θετικό!

Χοριακή? 8800!

Πρώτος υπέρηχος? ........... Άτονη καρδιακή λειτουργία.......

(Εγώ χαμπάρι δεν πήρα ότι δε θα προχωρήσει)

Άγνωστη λέξη σε εμένα η "παλλίνδρομη" κύηση......

Δέκα μέρες μετά, στο δεύτερο υπέρηχο... τίποτα.... Κενό....

.....

Μαζεύω τα κομμάτια μου, αρχίζω να λέω σε γνωστους και φιλους τι έγινε (άλλο επώδυνο πράγμα κι αυτό - δεν έπρεπε να το έχω πει)....

.......

Περνάνε μερικές βδομάδες...

-Γιατρέ θέλω να κάνω εξέταση θρομβοφιλίας

-Δε χρειάζεται. Μετά τις 3 αποβολές γινονται αυτες οι εξετασεις...

-ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ!! ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ!!!!!!! (ένστικτο????)

Αποτέλεσμα? Ομόζυγη στη μετάλλαξη MTHFR.....

..........

Περνάνε οι μήνες, τίποτα.

Μάιος 2011

Σαλπιγγογραφία

Ιούνιος 2011

Αλλάζω γιατρό.

Τίποτα.....

Οκτώβριος 2011 - Νοέμβριος 2011

Γυρίζω ξανά η χαζή στον πρώτο γιατρό (α! ξέχασα να πω ότι ειχα ΚΑΙ ουρολοιμωξη στην εγκυμοσύνη και δε μου εδωσε αντιβιωση!!!!!)

2 σπερματεγχύσεις αρνητικές

.......

Εξετάσεις άπειρες, ηθικό στα πατώματα, άδειες τσέπες.....

Ιούνιος 2012

Αλλάζω γιατρό - υστεροκόπηση

Οκτώβριος 2012

Μετά από συμβουλή του γιατρού πάμε σε ένα κέντρο για εξωσωματική.

Νοέμβριος 2012

Διέγερση

Δεκέμβριος 2012

Εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων εμβρύων.

Χοριακή? Θετική!

Χαμόγελο? Όχι ακόμα.... Κάτσε να δούμε.....

Χοριακή ξανά και ξανά και ξανά....

Μέρα παρά μέρα....

Φτάνει 2.000 και σταματάει να διπλασιαζει... Ανεβαίνει αλλά λίγο....

Πανικός...

Ήδη έχω γράψει πολλά οπότε ας μη γραψω άλλες λεπτομέρειες.

Σάκος άδειος ως την 9η βδομάδα που περιμέναμε..

Φεβρουάριος 2013

Πάλι απόξεση γμτ.... Περιμέναμε μήπως και γίνει το θαύμα αλλά...................

.........

Μετά είχαμε πολλά οικογενειακά προβλήματα, νοσοκομεία και ένα θάνατο στην οικογένεια και το μυαλό μας πλέον είχε ταξιδέψει πολύ μακριά από το θέμα οικογενειας πια.

Άδειες ψυχές, άδεια ταμεία, μηδέν δύναμη......

Μάιος 2013

-Μα καλά ακόμα να αδιαθετήσεις? (λέει το παρεάκι μου από το parents cafe)

- Σώπα ρε παιδιά που είμαι έγκυος, μη με τσιτώνετε άδικα!

- Πήγαινε για τεστ γιατί θα σε πάμε σηκωτή!!!!!

Χοριακή? Θετική!

Κι άλλη χοριακή? Διπλάσια!

Η άααααλλη χοριακή? Τριπλάσια!!

Η παράλλη χοριακή? Διπλάσια!!

Χαμόγελο? ΝΑΙ ΟΚ!!

Υπέρηχος? Σουπερ!

Μωρό υπάρχει? Υπάρχει!

Καρδιά? Ναιιιιιιιιιι!!!!!!

Δυνατή? Δυνατήηηηηηηηη!!!!!!

:):):):):):):):):):):):):):):):)

Ακόμα είμαι επιφυλακτική, ακόμα φοβάμαι, ακόμα δυσκολεύομαι να αποφασίσω αν θα πατήσω "Καταχώρηση" στο post που γράφω....

Η ουσία είναι ότι μόλις μπήκα στην 11η βδομάδα και είμαι πολύ χαρούμενη.

Και ήθελα να σας πω τι πέρασα γιατί είμαστε πολλές.

Πάρα πολλές....

Εγώ από τον κύκλο μου νόμιζα ότι είμαι η μόνη...

Της Αθήνας? Της Ελλάδας? Του πλανήτη????? Ως και τέτοια είχα σκεφτεί.

Αλλά έκανα λάθος.

Εδώ μέσα και στο cafe, βρήκα αληθινές φίλες.

 

Η ιστορία μου με έμαθε να μη το βάζω κάτω. Όλα γίνονται αρκεί να το πιστέψουμε. Ο Θεός θα μας βοηθήσει όλες μας να γίνουμε μανούλες!

 

Εύχομαι να έδωσα λίγο θάρρος, έστω και σε μία κοπέλα.

Αν έστω και μια, πήρε κουράγιο από την ιστορία μου, εγώ θα είμαι πιο ευτυχισμένη....

Καλή τύχη σε όλες μας!

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και πάλι. Οπως σας είπα έχω πάρει τα φάρμακα της έξωσωματικής και περιμένω να αδιαθετησω αλλά ακόμα τίποτα. Τελευταία περίοδος 22/5. Ωορρηξια 13η μέρα. Σήμερα είμαι στην 32η και ακόμα να αδιαθετησω. Εκανα τεστ πριν λίγο κλιαρ μπλου αλλά έδειξε αρνητικό. Τι μπορεί να συμβαίνει; Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποια; Της έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης;

Καλησπέρα

εγώ ειμαι περαστική (είμαι από άλλο παρεάκι) συνεπώς δεν ξερω ακριβώς τι φαρμακα πήρες.

37,2 θερμοκρασία και καθυστέρηση είναι πολύ καλό....

Το τεστ το έκανες με τα πρώτα πρωινά ούρα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα

Αποφάσισα να γράψω την ιστορία μου για να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου από το δύσκολο ταξίδι που διανύω εδώ και 4 χρόνια.

Ιούλιος 2009

-Τι θα έλεγες να κάνουμε ένα μωράκι?

-Αχ ναι το θέλω πολύ!

-Μετά τις διακοπές όμως, να προλάβουμε να πάμε στο νησί και να είμαστε άνετοι!

-Εεεεε.... ξέρεις δεν γινονται τόσο εύκολα τα παιδιά..... Θέλει χρόνο.

(Δε μάσαγα τσίχλα καλυτερα εκείνη την ώρα?)

......

Περνάνε 2...3....6.....8.....10 μήνες.... τίποτα.....

Ιούλιος 2010

Παντρευόμαστε!! Γιουχουυυυυυ!!!!

Σεπτεμβριος 2010

Μα καλά, που είναι η περίοδος μου?

Τεστ? Θετικό!

Χοριακή? 8800!

Πρώτος υπέρηχος? ........... Άτονη καρδιακή λειτουργία.......

(Εγώ χαμπάρι δεν πήρα ότι δε θα προχωρήσει)

Άγνωστη λέξη σε εμένα η "παλλίνδρομη" κύηση......

Δέκα μέρες μετά, στο δεύτερο υπέρηχο... τίποτα.... Κενό....

.....

Μαζεύω τα κομμάτια μου, αρχίζω να λέω σε γνωστους και φιλους τι έγινε (άλλο επώδυνο πράγμα κι αυτό - δεν έπρεπε να το έχω πει)....

.......

Περνάνε μερικές βδομάδες...

-Γιατρέ θέλω να κάνω εξέταση θρομβοφιλίας

-Δε χρειάζεται. Μετά τις 3 αποβολές γινονται αυτες οι εξετασεις...

-ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ!! ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ!!!!!!! (ένστικτο????)

Αποτέλεσμα? Ομόζυγη στη μετάλλαξη MTHFR.....

..........

Περνάνε οι μήνες, τίποτα.

Μάιος 2011

Σαλπιγγογραφία

Ιούνιος 2011

Αλλάζω γιατρό.

Τίποτα.....

Οκτώβριος 2011 - Νοέμβριος 2011

Γυρίζω ξανά η χαζή στον πρώτο γιατρό (α! ξέχασα να πω ότι ειχα ΚΑΙ ουρολοιμωξη στην εγκυμοσύνη και δε μου εδωσε αντιβιωση!!!!!)

2 σπερματεγχύσεις αρνητικές

.......

Εξετάσεις άπειρες, ηθικό στα πατώματα, άδειες τσέπες.....

Ιούνιος 2012

Αλλάζω γιατρό - υστεροκόπηση

Οκτώβριος 2012

Μετά από συμβουλή του γιατρού πάμε σε ένα κέντρο για εξωσωματική.

Νοέμβριος 2012

Διέγερση

Δεκέμβριος 2012

Εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων εμβρύων.

Χοριακή? Θετική!

Χαμόγελο? Όχι ακόμα.... Κάτσε να δούμε.....

Χοριακή ξανά και ξανά και ξανά....

Μέρα παρά μέρα....

Φτάνει 2.000 και σταματάει να διπλασιαζει... Ανεβαίνει αλλά λίγο....

Πανικός...

Ήδη έχω γράψει πολλά οπότε ας μη γραψω άλλες λεπτομέρειες.

Σάκος άδειος ως την 9η βδομάδα που περιμέναμε..

Φεβρουάριος 2013

Πάλι απόξεση γμτ.... Περιμέναμε μήπως και γίνει το θαύμα αλλά...................

.........

Μετά είχαμε πολλά οικογενειακά προβλήματα, νοσοκομεία και ένα θάνατο στην οικογένεια και το μυαλό μας πλέον είχε ταξιδέψει πολύ μακριά από το θέμα οικογενειας πια.

Άδειες ψυχές, άδεια ταμεία, μηδέν δύναμη......

Μάιος 2013

-Μα καλά ακόμα να αδιαθετήσεις? (λέει το παρεάκι μου από το parents cafe)

- Σώπα ρε παιδιά που είμαι έγκυος, μη με τσιτώνετε άδικα!

- Πήγαινε για τεστ γιατί θα σε πάμε σηκωτή!!!!!

Χοριακή? Θετική!

Κι άλλη χοριακή? Διπλάσια!

Η άααααλλη χοριακή? Τριπλάσια!!

Η παράλλη χοριακή? Διπλάσια!!

Χαμόγελο? ΝΑΙ ΟΚ!!

Υπέρηχος? Σουπερ!

Μωρό υπάρχει? Υπάρχει!

Καρδιά? Ναιιιιιιιιιι!!!!!!

Δυνατή? Δυνατήηηηηηηηη!!!!!!

:):):):):):):):):):):):):):):):)

Ακόμα είμαι επιφυλακτική, ακόμα φοβάμαι, ακόμα δυσκολεύομαι να αποφασίσω αν θα πατήσω "Καταχώρηση" στο post που γράφω....

Η ουσία είναι ότι μόλις μπήκα στην 11η βδομάδα και είμαι πολύ χαρούμενη.

Και ήθελα να σας πω τι πέρασα γιατί είμαστε πολλές.

Πάρα πολλές....

Εγώ από τον κύκλο μου νόμιζα ότι είμαι η μόνη...

Της Αθήνας? Της Ελλάδας? Του πλανήτη????? Ως και τέτοια είχα σκεφτεί.

Αλλά έκανα λάθος.

Εδώ μέσα και στο cafe, βρήκα αληθινές φίλες.

 

Η ιστορία μου με έμαθε να μη το βάζω κάτω. Όλα γίνονται αρκεί να το πιστέψουμε. Ο Θεός θα μας βοηθήσει όλες μας να γίνουμε μανούλες!

 

Εύχομαι να έδωσα λίγο θάρρος, έστω και σε μία κοπέλα.

Αν έστω και μια, πήρε κουράγιο από την ιστορία μου, εγώ θα είμαι πιο ευτυχισμένη....

Καλή τύχη σε όλες μας!

:):):)

 

 

Όλα καλά να σου πάνε και να ολοκληρώσεις με επιτυχία την εγκυμοσύνη σου!!! Να είσαι καλά!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

εγώ ειμαι περαστική (είμαι από άλλο παρεάκι) συνεπώς δεν ξερω ακριβώς τι φαρμακα πήρες.

37,2 θερμοκρασία και καθυστέρηση είναι πολύ καλό....

Το τεστ το έκανες με τα πρώτα πρωινά ούρα?

 

Δεν την έκανα με τα πρώτα πρωινά ούρα την έκανα αργότερα, φάρμακα δεν πήρα καθόλου, εννοώ ότι αγόρασαν τα φάρμακα της έξωσωματικής και περιμένω να έρθει η περίοδος για να ξεκινήσω αλλά δεν έρχεται. Συμπτώματα δεν έχω καθόλου, τι μπορεί να συμβαίνει; Μπορεί να μην έδειξε το τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...