Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

 

Και για να σου πω και ενα θετικο, χθες, μετα απο 2χρονια συνολικά,

είδαμε θετικο τεστάκι, κάναμε και χοριακη θετική και αυτή!

Ξέρεις τι κατάλαβα; Πως όσο εκλαιγα τόσο χειροτέρευα την κατάσταση.

 

 

 

Pegky ειχατε καποιο προβλημα που διορθωσατε και πιασατε μετα απο 2 χρονια η τιποτα και απλα τοτε ετυχε?

 

εμεις κλεινουμε εναν χρονο και μαλιστα με επαφες στις γονιμες και τιποτα :-(

και δεν εχω κουραγιο να μπω σε διαδικασια ψαξιματος...

 

δεν πιστευω οτι εχουμε καποιο προβλημα, απλα αισθανομαι οτι εγω φταιω επειδη το σκεφτομαι,επειδη ειμαι γενικα ανθρωπος που παραπροβληματιζομαι για τα παντα... τελοσπαντων νιωθω οτι εγω κ το κεφαλι μου φταιει κ οχι κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι βιταμίνες που σου έλεγα είναι:

τους πρώτους τρεις μήνες έπαιρνε Andrositol (είναι διανυόμενο) και Viridian L-Carnitine. Μετά του αντικατέστησε το Andrositol με το Spermotrend.

 

To Spermotrend απότι μας είπε είναι ειδικό για την περίπτωσή μας.

 

Μπηκα για να ενημερωσω πως τα δικα μου συμπτωματα ηταν τελικα συμπτωματα περιοδου

 

νιωθω πολυ κουρασμενη πραγματικα

 

κλεινουμε ενα χρονο και δεν εχω κουραγιο να μπω στη διαδικασια ψαξιματος για το τι μπορει να συμβαινει

 

νιωθω οτι φταιω εγω που δεν μπορω να μεινω εγκυος

 

εγω και οι αρνητικες μου σκεψεις

 

 

σ΄ευχαριστω αν ειναι θα ρωτησουμε μηπως τις χρειαστουμε,,

quarter μην απελπιζεσαι...το ξερουμε ολες οτι ειναι παααααααρα πολυ κουραστικη ολη αυτη η διαδικασια αλλα σκεψου τον στοχο σου..ενα ομορφο και υγιες μωρακι στην αγκαλια σου..αυτο μονο να σκεφτεσαι και τιποτα αλλο.

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα για να ενημερωσω πως τα δικα μου συμπτωματα ηταν τελικα συμπτωματα περιοδου

 

νιωθω πολυ κουρασμενη πραγματικα

 

κλεινουμε ενα χρονο και δεν εχω κουραγιο να μπω στη διαδικασια ψαξιματος για το τι μπορει να συμβαινει

 

νιωθω οτι φταιω εγω που δεν μπορω να μεινω εγκυος

 

εγω και οι αρνητικες μου σκεψεις

Ψυχραιμία quarter! όλα θα πάνε καλά! Δε φταις εσύ, σε τίποτα και αυτό είναι βέβαιο!! Η φύση και η τύχη κινούν τα νήματα...δυστυχώς! Εγώ δέκα χρόνια παλεύω...όχι συνεχόμενα, αλλά με φυσικές συλλήψεις, εξωσωματικές, αποβολές, απ'όλα...σήμερα είμαι έγκυος 6,5 εβδομάδων, με φυσιολγική σύλληψη, σαφώς τεράστια αγωνία για την εξέλιξη, αλλά αισιοδοξώ πάντα!! Συνέχισε τις προσπάθειες, με αγάπη και με ένα γιατρό που θα νιώσεις ότι έχετε καλή χημεία! Το ψάξιμο δε σημαίνει ότι απαραίτητα θα σου δείξει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά κι έτσι να είναι, όλα αντιμετωπίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια.....

 

Εγω κοντεύω να τρελάθω.....

μέσα σε 2 μέρες έχω ακούσει 2 κοπέλες απο τον κύκλο μου που ανακύνωσαν την εγκυμοσυνη τους....

μέχρι σήμερα που άκουσα για τη δευτερη κοπέλα δέν είχα αισθανθεί ζηλία σήμερα το αισθάνθηκα...

Τσαντιστικα τόσο πολύ!!!

Με εμένα φυσικά....

Μετά τσακίθηκαι και με τον αντρα μου που δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

όλα χάλια δεν ξέρω τι να κάνω....

Εγω έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτος απο σαλπιγγογραφία που θα την κάνω και αυτη τον άλλο μήνα...

 

Αλλα πάω στα τυφΛά βρε κοριτσία γιατι δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

Είμαι επισήμως σε απογνωση....

 

Με όλα

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια.....

 

Εγω κοντεύω να τρελάθω.....

μέσα σε 2 μέρες έχω ακούσει 2 κοπέλες απο τον κύκλο μου που ανακύνωσαν την εγκυμοσυνη τους....

μέχρι σήμερα που άκουσα για τη δευτερη κοπέλα δέν είχα αισθανθεί ζηλία σήμερα το αισθάνθηκα...

Τσαντιστικα τόσο πολύ!!!

Με εμένα φυσικά....

Μετά τσακίθηκαι και με τον αντρα μου που δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

όλα χάλια δεν ξέρω τι να κάνω....

Εγω έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτος απο σαλπιγγογραφία που θα την κάνω και αυτη τον άλλο μήνα...

 

Αλλα πάω στα τυφΛά βρε κοριτσία γιατι δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

Είμαι επισήμως σε απογνωση....

 

Με όλα

Αχ αυτοί οι άντρες! Αχ! Τί κότες που είναι! Λίγες εξετάσεις τους ζητάμε να κάνουν, μετά να κάνουν την πράξη που τους ευχαριστεί περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, εμείς τραβάμε ΟΛΑ τα υπόλοιπα και πάλι τρέμουν να τα κάνουν! Υπομονή φιλενάδα, υπομονή! Να κανονίσετε να πάτε μαζί, την ημέρα της σαλπιγγογραφίας...ενδιαμέσως κάνετε και λίγο σεξ, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να έρθει έτσι απλά!

Όσο για τη ζήλεια, σε καταλαβαίνω τόσο πολύ! Εγώ όταν ακούω νέες εγκυμοσύνες, χαίρομαι και ζηλεύω συγχρόνως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεία σας κορίτσια.....

 

Εγω κοντεύω να τρελάθω.....

μέσα σε 2 μέρες έχω ακούσει 2 κοπέλες απο τον κύκλο μου που ανακύνωσαν την εγκυμοσυνη τους....

μέχρι σήμερα που άκουσα για τη δευτερη κοπέλα δέν είχα αισθανθεί ζηλία σήμερα το αισθάνθηκα...

Τσαντιστικα τόσο πολύ!!!

Με εμένα φυσικά....

Μετά τσακίθηκαι και με τον αντρα μου που δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

όλα χάλια δεν ξέρω τι να κάνω....

Εγω έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτος απο σαλπιγγογραφία που θα την κάνω και αυτη τον άλλο μήνα...

 

Αλλα πάω στα τυφΛά βρε κοριτσία γιατι δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

Είμαι επισήμως σε απογνωση....

 

Με όλα

 

αν εσυ εισαι αγχωμενη μια φορα αυτος ειναι δεκα γιατι φοβαται τι θα δειξει η εξεταση

 

τον κατανοω αλλα δεν τον δικαιολογω

 

κανε και τη σαπλιγγογραφια οπως ειχες στο μυαλο σου κανονικα και οταν ολα δεξουν οτι εισαι οκ ε τι θα κανει? θα αναγκαστει

 

θα χει και παραπανω χρονο να το χωνεψει πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια.....

..

Μετά τσακίθηκαι και με τον αντρα μου που δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

όλα χάλια δεν ξέρω τι να κάνω....

Εγω έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτος απο σαλπιγγογραφία που θα την κάνω και αυτη τον άλλο μήνα...

 

Αλλα πάω στα τυφΛά βρε κοριτσία γιατι δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

Είμαι επισήμως σε απογνωση.... Με όλα

 

Καταρχας μην εισαι σε απογνωση. Χαλάρωσε ηρεμησε και να σκεφτεσαι θετικά.

 

Φέρτον προς τετελεσμένων γεγονοτων, όπως εκανα εγώ. Κλείσε του ραντεβού εσύ ή παρτων μαζι σου σε μία επισκεψη και ανοιξε κουβεντα εσυ με τον γιατρό σου για το θεμα.

 

Ο γιατρός μου, μού τόνισε ξεκάθαρα, ότι το 80% των αντρών δεν πάνε για την εξέταση, φοβούμενοι το αποτέλεσμα και θα ήταν καλό να μην τους λέμε τα αποτελέσματα τα δικά μας με όρο να πάνε στην εξέταση.

 

Εμένα επιασε παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία quarter! όλα θα πάνε καλά! Δε φταις εσύ, σε τίποτα και αυτό είναι βέβαιο!! Η φύση και η τύχη κινούν τα νήματα...δυστυχώς! Εγώ δέκα χρόνια παλεύω...όχι συνεχόμενα, αλλά με φυσικές συλλήψεις, εξωσωματικές, αποβολές, απ'όλα...σήμερα είμαι έγκυος 6,5 εβδομάδων, με φυσιολογική σύλληψη, σαφώς τεράστια αγωνία για την εξέλιξη, αλλά αισιοδοξώ πάντα!! Συνέχισε τις προσπάθειες, με αγάπη και με ένα γιατρό που θα νιώσεις ότι έχετε καλή χημεία! Το ψάξιμο δε σημαίνει ότι απαραίτητα θα σου δείξει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά κι έτσι να είναι, όλα αντιμετωπίζονται!

 

Εύχομαι απ την καρδιά μου να πάνε όλα καλά πραγματικά! τόσα χρονιά υπομονής θα βγάλουν κάτι πολύ καλό πιστεύω! έναν υγιέστατο αινσταιν πχ :-D

 

αυτο το ψαξιμο ξερεις το φοβαμαι. φοβαμαι οτι θα βγαλει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλήμα και θα καταληξουμε στο αγχος το δικο μου :-(

 

νομιζω οτι αυτο που πρεπει να κανω ειναι να δω το ολο θεμα πολυ χαλαρα και γενικα να δω ετσι τη ζωη μου

 

τελικα το παιδι μπορει να αλλαξει τη ζωη σου πριν καν ερθει το ιδιο στη ζωη

Link to comment
Share on other sites

quarter μην απελπιζεσαι...το ξερουμε ολες οτι ειναι παααααααρα πολυ κουραστικη ολη αυτη η διαδικασια αλλα σκεψου τον στοχο σου..ενα ομορφο και υγιες μωρακι στην αγκαλια σου..αυτο μονο να σκεφτεσαι και τιποτα αλλο.

 

Αχ ειναι ειναι πολυ κουραστικη και ψυχοφθορα.

 

θαυμαζω οσες αν σου πω οτι εμενα πιο πολυ με συγκινει η σκεψη οτι θα το ανακοινωσω στους δικους μου και η χαρα που θα παρουν παρα το μωρακι στην αγκαλια μου... αυτο ακομα δεν μπορω να το κανω εικονα. μου φαινεται ακομα πολυ περιεργο

 

τελοσπαντων το ζητημα είναι να το αφησω πισω μου σημερα κιολας

 

δεν εχω κ πολλες επιλογες αλλωστε!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας μην εισαι σε απογνωση. Χαλάρωσε ηρεμησε και να σκεφτεσαι θετικά.

 

Φέρτον προς τετελεσμένων γεγονοτων, όπως εκανα εγώ. Κλείσε του ραντεβού εσύ ή παρτων μαζι σου σε μία επισκεψη και ανοιξε κουβεντα εσυ με τον γιατρό σου για το θεμα.

 

Ο γιατρός μου, μού τόνισε ξεκάθαρα, ότι το 80% των αντρών δεν πάνε για την εξέταση, φοβούμενοι το αποτέλεσμα και θα ήταν καλό να μην τους λέμε τα αποτελέσματα τα δικά μας με όρο να πάνε στην εξέταση.

 

Εμένα επιασε παντως.

 

 

χμμ σωστο αυτο... οσο του λες εσυ οτι εισαι υγιης τοσο αγχωνεται αυτος οτι εκεινος ειναι ο "προβληματικος" αρα πρεπει να λες οτι απλα ειναι τυπικη εξεταση κι οτι σιγουρα θα ειναι μια χαρα κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμ σωστο αυτο... οσο του λες εσυ οτι εισαι υγιης τοσο αγχωνεται αυτος οτι εκεινος ειναι ο "προβληματικος" αρα πρεπει να λες οτι απλα ειναι τυπικη εξεταση κι οτι σιγουρα θα ειναι μια χαρα κτλ κτλ

έτσι ακριβώς είναι! Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο!! Το πρώτο μωρό που μεγαλώνουμε, είναι ο άντρας μας!! Όσο για τον υγιέστατο Αινστάιν, ας είναι υγιέστατο και ασ γίνει απλά αστροφυσικόσ! Επίσης, για τους γονείς και γενικά τον κόσμο γύρω μας, τους σκέφτομαι κι εγώ...την αντίδραση του καθενός!! Σ'αυτή τη φάση που είμαι όμως, μετά από τόσες αποτυχίες, αν δεν κλείσω τρίμηνο, δεν θα το μάθει κανείς...είναι πολύ ψυχοφθόρο να το λες και να το παίρνεις πίσω στη συνέχεια...

Και τέλος, το άγχος σου δε φταίει σε τίποτα! Ολα θα πάνε καλά...αλλά αν χαλαρώσεις και λίγο, απλά θα νιώθεις πιο όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς είναι! Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο!! Το πρώτο μωρό που μεγαλώνουμε, είναι ο άντρας μας!! Όσο για τον υγιέστατο Αινστάιν, ας είναι υγιέστατο και ασ γίνει απλά αστροφυσικόσ! Επίσης, για τους γονείς και γενικά τον κόσμο γύρω μας, τους σκέφτομαι κι εγώ...την αντίδραση του καθενός!! Σ'αυτή τη φάση που είμαι όμως, μετά από τόσες αποτυχίες, αν δεν κλείσω τρίμηνο, δεν θα το μάθει κανείς...είναι πολύ ψυχοφθόρο να το λες και να το παίρνεις πίσω στη συνέχεια...

Και τέλος, το άγχος σου δε φταίει σε τίποτα! Ολα θα πάνε καλά...αλλά αν χαλαρώσεις και λίγο, απλά θα νιώθεις πιο όμορφα!

 

 

Το πρωτο μωρο που μεγαλωνουμε ειναι ο αντρας μας....

 

Μεγαλη κουβεντα!!! Σοφη!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα.Ψυχραιμία και όλες θα γίνουμε μανούλες.

quarter μου το αγχός είναι σαφώς ανασταλτικός παράγοντας,αλλά αν προσπαθείτε ήδη ένα χρόνο τακτικά και χωρίς αποτέλεσμα,τότε πρέπει να κάνετε εξετάσεις.Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα φοβερό,όμως η γνώμη μου είναι πως πρέπει να ξέρετε που βαδίζετε.Μπορεί να βρουν κάτι μπορεί και όχι.Αν βρουν να ξέρεις πως όλα αντιμετωπίζονται και αν όχι ακόμα καλύτερα.Όμως στο λέω με πολλή αγάπη κάθε εξέταση που θα κάνετε θα σας φέρνει πιο κοντά στο στόχο σας.Αυτό να βλέπεις και τίποτε άλλο.Ο γιατρός σου τι σου λέει?Δεν σου έχει πει να κάνετε εξετάσεις?

Όσον αφορά στο σπερμοδιάγραμμα εμείς ξεκινήσαμε από αυτό και παράλληλα έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου.Οι άντρες είναι περίεργα όντα.Ευτυχώς ο δικός μου πήγε αμέσως και πάλι καλά γιατί το σπέρμα έχει θεματάκι και τώρα προσπαθούμε να το διορθώσουμε πριν καταφύγουμε στην εξωσωματική.Και σκεφτείτε ότι το σπέρμα ανανεώνεται κάθε 3 μήνες περίπου οπότε μερικές φορές χρειάζεται και επανάληψη,αν βρεθεί κάτι.Δεν σας τα λέω αυτά για να σας αγχώσω,αλλά νομίζω πως αν θέλουμε να φτάσουμε στο στόχο μας πρέπει να ψαχνόμαστε από το να καθόμαστε να περιμένουμε και να τρώμε κάθε μήνα την απογοήτευση χωρίς λόγο.Τουλάχιστον αν βρούμε ότι κάτι φταίει η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ και θα μας βοηθήσει να το αντιμετωπίσουμε.

Σας φιλώ και εύχομαι όλες σύντομα έγκυες και με γερά μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

αν εσυ εισαι αγχωμενη μια φορα αυτος ειναι δεκα γιατι φοβαται τι θα δειξει η εξεταση

 

τον κατανοω αλλα δεν τον δικαιολογω

 

κανε και τη σαπλιγγογραφια οπως ειχες στο μυαλο σου κανονικα και οταν ολα δεξουν οτι εισαι οκ ε τι θα κανει? θα αναγκαστει

 

θα χει και παραπανω χρονο να το χωνεψει πιστευω!

Κανε το σταυρο σου κ πηγαινε να κανεις τις εξετασεις που εχεις προγραμματισει . Και πεισε με τον τροπο σου τον αντρα σου να παει να κανει κ εκεινος την εξεταση . Δεν ειναι ντροπη ουτε ταμπου , ισα ισα ειναι προς τιμην τους γιατι θελουν κ εκεινοι οπως κ εμεις την αποκτηση ενος παιδιου . Εξαλλου καποιες φορες μπαινει η γυναικα σε μια τεραστια διαδιακασια εξετασεων χωρις να υπαρχει προβλημα κ τελικα ειναι το σπερμα του αντρα αδυναμο , μα ακομα κ ετσι αυτο θεραπευεται ευκολα. Κανενας δεν ξεκιναει με το να σκεφτεται οτι κατι εχει......ολα πια γιατρευοντε . Ας ξεκολλησουμε απο ταμπου κλπ , κ ας κοιταξουμε τον στοχο μας σαν ζευγαρι .

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια.....

 

Εγω κοντεύω να τρελάθω.....

μέσα σε 2 μέρες έχω ακούσει 2 κοπέλες απο τον κύκλο μου που ανακύνωσαν την εγκυμοσυνη τους....

μέχρι σήμερα που άκουσα για τη δευτερη κοπέλα δέν είχα αισθανθεί ζηλία σήμερα το αισθάνθηκα...

Τσαντιστικα τόσο πολύ!!!

Με εμένα φυσικά....

Μετά τσακίθηκαι και με τον αντρα μου που δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

όλα χάλια δεν ξέρω τι να κάνω....

Εγω έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτος απο σαλπιγγογραφία που θα την κάνω και αυτη τον άλλο μήνα...

 

Αλλα πάω στα τυφΛά βρε κοριτσία γιατι δεν πάει να κάνει την εξέταση....

 

Είμαι επισήμως σε απογνωση....

 

Με όλα

Ειμαστε ολες σε μια ηλικια κ σε μια φαση που θελουμε να γινουμε μανουλες . Κ ετσι ακριβως στην ιδια φαση ειναι κ ο κυκλος μας . Οποτε βγαλτο απο το μυαλο σου γιατι συνεχεια τετοια θα ακους , αλλα σκεψου οτι συντομα θα ακουσουν κ τα ευχαριστα απο σενα . Να σκεφτεσαι μονο θετικα . Εγω ειμαι σε μια παρεα με κολλητες φιλες (η μια 3 παιδια η αλλη δυο η αλλη ενα κ η αλλη εγκυος ) τι θα επρεπε να κανω ??:(:(:(:(:(:(να πεσω να πεθανω ? Σκεφτομαι οτι συντομα κ εγω θα μπω στο κλαμπ της μανουλας :D:D:D:D:Dοπως κ ολες σας. Απλα οπως εχουμε ξαναπει εμας μας ηθελε να ταλαιπωρηθουμε λιγο σε σχεση με αλλες που τους ηρθε ευκολα κ φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα.Ψυχραιμία και όλες θα γίνουμε μανούλες.

quarter μου το αγχός είναι σαφώς ανασταλτικός παράγοντας,αλλά αν προσπαθείτε ήδη ένα χρόνο τακτικά και χωρίς αποτέλεσμα,τότε πρέπει να κάνετε εξετάσεις.Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα φοβερό,όμως η γνώμη μου είναι πως πρέπει να ξέρετε που βαδίζετε.Μπορεί να βρουν κάτι μπορεί και όχι.Αν βρουν να ξέρεις πως όλα αντιμετωπίζονται και αν όχι ακόμα καλύτερα.Όμως στο λέω με πολλή αγάπη κάθε εξέταση που θα κάνετε θα σας φέρνει πιο κοντά στο στόχο σας.Αυτό να βλέπεις και τίποτε άλλο.Ο γιατρός σου τι σου λέει?Δεν σου έχει πει να κάνετε εξετάσεις?

Όσον αφορά στο σπερμοδιάγραμμα εμείς ξεκινήσαμε από αυτό και παράλληλα έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου.Οι άντρες είναι περίεργα όντα.Ευτυχώς ο δικός μου πήγε αμέσως και πάλι καλά γιατί το σπέρμα έχει θεματάκι και τώρα προσπαθούμε να το διορθώσουμε πριν καταφύγουμε στην εξωσωματική.Και σκεφτείτε ότι το σπέρμα ανανεώνεται κάθε 3 μήνες περίπου οπότε μερικές φορές χρειάζεται και επανάληψη,αν βρεθεί κάτι.Δεν σας τα λέω αυτά για να σας αγχώσω,αλλά νομίζω πως αν θέλουμε να φτάσουμε στο στόχο μας πρέπει να ψαχνόμαστε από το να καθόμαστε να περιμένουμε και να τρώμε κάθε μήνα την απογοήτευση χωρίς λόγο.Τουλάχιστον αν βρούμε ότι κάτι φταίει η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ και θα μας βοηθήσει να το αντιμετωπίσουμε.

Σας φιλώ και εύχομαι όλες σύντομα έγκυες και με γερά μωράκια.

 

 

Κι ο δικος μου ευτυχως εκανε απο μονος του χωρις να μου το πει καν. Δεν ηταν τελειο αλλα ηταν οκ. Του εβγαλε ενα θεμα στη ρευστοτητα πηρε μια αγωγη και τωρα αφου κι αυτος ο μηνας ηταν ακαρπος θα παει για επαναληπτικη.

 

κι εγω ... για εξετασεις. Απο που ξεκιναω?

Link to comment
Share on other sites

χαρά1981 οι χοριακές μου ήταν 77, κι 90.Σήμερα έκανα την τρίτη στη σειρά κ τ απόγευμα θα πάρω την απάντηση.Ο γιατρός μου είπε βιοχημική,κ μέχρι χτες έπρεπε κόβωντας τα utrogestan να αδιαθετίσω κανονικά.Σήμερα κάτι γίνεται αλλά δεν έχω και κανονική περίοδο.Θα δούμε.Πάντως μου απέκλεισε το γεγονός να χρειαστώ απόξεση λόγω των τιμών της χοριακής.Θέλω να τελίώνω μ αυτήν την κατάσταση να προχωρήσω μπροστά.Εσύ σκοπεύεις να κάνεις κάποιες εξετάσεις πριν ξαναπροσπαθήσεις?

 

elsa μου εμενα δε μου ειπε βιοχημικη αλλα και εγω δε χρειαστηκα αποξεση.. μολις εκοψα τα utrogestan το αλλο βραδυ αδιαθετησα μονο που σημερα ειναι η 10η ημερα και δεν εχω καθαρισει ακομα, ενω συνηθως καθαριζω την εβδομη..

Να σου πω την αληθεια μου, ο γιατρος ειναι σιγουρος πλεον, μετα και τη δευτερη παλινδρομηση οτι ειμαι θρομβοφιλικη και μου ειπε καθε 16η ημερα του κυκλου θα ξεκιναω τα utrogestan και καθε 20η τα salospir..θα κανω χοριακη την 28η και εαν ειναι θετικη θα τα συνεχιζω και επιπλεον θα κανω και αντιπηκτικες ενεσεις...αν ειναι αρνητικη θα τα κοβω ολα..

Ομωςεπειδη θελω να ξερω τι μου γινεται πηγα χωρις να το ξερει και εκανα εξετασεις για τη θρομβοφιλια..πανακριβες αλλα θα ξερω τι μου γινεται!!! αν και οσοι το ξερουν μου ειπαν οτι αδικος κοπος ειναι αφου και να μην ισχυει κατι τετοιο τα φαρμακα αυτα θα τα παιρνω ουτως ή αλλως..σαλπιγγογραφια και σπερματοδιαγραμμα καναμε και ηταν μια χαρα..αλλα εχω προγραμματισει να κανω και καλλιεργεια κολπικου υγρου (αυτο ηταν ιδεα του αντρα μου) γιατι διαβασαμε οτι υπαρχουν και καποια μικροβια που προκαλουν αποβολες..οταν τελειωσω και με αυτα δεν ασχολουμε με τιποτα αλλο..τα παραταω γιατι βαρεθηκα και ειναι καλυτερα οταν δεν το σκεφτομαι για να συλλαβω παλι γρηγορα..Εσυ απο εξετασεις?

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά και από μένα !!!! Με το σύντροφο μου είμαστε στη προσπάθεια τους τελευταίους δύο μήνες . Οι μόνες εξετάσεις που έχουμε στα χέρια είναι το τεστ ΠΑΠ. Δεν θεωρήσαμε σκόπιμο να γίνει κάτι άλλο. Ωστόσο ήθελα να σας ρωτήσω κατα πόσο παίζει ρόλο το άγχος ; Κάνουμε και οι δύο πολύ αγχωτικές δουλειές . Είμαστε στις πωλήσεις. Εύχομαι το καλύτερο σε όλες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικος μου ευτυχως εκανε απο μονος του χωρις να μου το πει καν. Δεν ηταν τελειο αλλα ηταν οκ. Του εβγαλε ενα θεμα στη ρευστοτητα πηρε μια αγωγη και τωρα αφου κι αυτος ο μηνας ηταν ακαρπος θα παει για επαναληπτικη.

 

κι εγω ... για εξετασεις. Απο που ξεκιναω?

 

Καλημέρα κορίτσι μου.Εμένα μου έγραψε ο γιατρός αρχικά ορμονολογικές εξετάσεις και καλλιέργια κολπικού υγρού.Μετά έκανα σαλπιγγογραφία.Οι σάλπιγγές μου ήταν διαβατές,αλλά φάνηκε ανατομικό πρόβλημα στη μήτρα οπότε έκανα και υστεροσκόπηση για να το διορθώσουμε.Εσύ μπορεί να μην το χρειαστείς αυτό,αλλά οι 3 πρώτες εξετάσεις είναι απαραίτητες αν προσπαθείτε γύρώ στον έναν χρόνο χωρίς αποτέλεσμα.Φυσικά θα το συζητήσεις με το γιατρό σου γιατί οι ορμονολογικές και η σαλπιγγογραφία πρέπει να γίνουν σε συγκεκριμένες μέρες του κύκλου.Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα.Μίλα με τον γιατρό σου και κάνε ένα βήμα τη φορά.Και φυσικά πρέπει και ο άντρα σου να κάνει σπερμοδιάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά και από μένα !!!! Με το σύντροφο μου είμαστε στη προσπάθεια τους τελευταίους δύο μήνες . Οι μόνες εξετάσεις που έχουμε στα χέρια είναι το τεστ ΠΑΠ. Δεν θεωρήσαμε σκόπιμο να γίνει κάτι άλλο. Ωστόσο ήθελα να σας ρωτήσω κατα πόσο παίζει ρόλο το άγχος ; Κάνουμε και οι δύο πολύ αγχωτικές δουλειές . Είμαστε στις πωλήσεις. Εύχομαι το καλύτερο σε όλες σας!!!

 

Καλημέρα κούκλα μου.Ακόμα είναι νωρίς να σκέφτεστε για εξετάσεις.Φυσικά το άγχος παίζει ρόλο,αλλά αν είστε κοντά στα 35 μπορείτε να αρχίσετε να ψάχνεστε με εξετάσεις στους 6 μήνες προσπαθειών.Αν είστε πιο νέοι μπορείτε και γύρω στο χρόνο να αρχίσετε το ψάξιμο.Πάντως είναι ακόμα νωρίς αφού σε κάθε κύκλο έχουμε 25% πιθανότητες να μείνουμε έγκυες ακόμα κι αν όλα είναι καλά.Οπότε μην αγχώνεσαι.Εύχομαι το καλύτερο και το συντομότερο να είσαι εγκυούλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά και από μένα !!!! Με το σύντροφο μου είμαστε στη προσπάθεια τους τελευταίους δύο μήνες . Οι μόνες εξετάσεις που έχουμε στα χέρια είναι το τεστ ΠΑΠ. Δεν θεωρήσαμε σκόπιμο να γίνει κάτι άλλο. Ωστόσο ήθελα να σας ρωτήσω κατα πόσο παίζει ρόλο το άγχος ; Κάνουμε και οι δύο πολύ αγχωτικές δουλειές . Είμαστε στις πωλήσεις. Εύχομαι το καλύτερο σε όλες σας!!!

Καλημέρα! Όπως σου είπε και η άλλη φίλη, σίγουρα είναι πολύ νωρίς για να ψάχνεστε, φυσικά παίζει ρόλο σε ποια ηλικία είστε, πιθανά να επηρεάζει λίγο και το άγχος, αλλά δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο! Τα μωράκια που είναι να έρθουν, έρχονται, ανεξαρτήτως συνθηκών!! Καταλαβαίνω την επαγγελματική πίεση, η μόνη συμβουλή που θα ήθελα να σας δώσω, λόγω εμπειρίας, είναι αν πραγματικά θελετε να μπείτε στη διαδικασία τεκνοποίησης, βάλτε αυτό προτεραιότητα κι όχι τους επαγγελματικούς στόχους, γιατί ξαφνικά μια μέρα ξυπνάς κι έχουν περάσει πολλά χρόνια, χωρίς μωρό, αλλά με πολλές επιτεύξεις στόχων! Οι στόχοι πιάνονται και μετά, τα μωρά καλό είναι να γίνουν σε συγκεκριμένη περίοδο...Φυσικά, όπως είπαμε και στην αρχή, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ηλικία σας για το αν θα πρέπει να βιαστείτε ή όχι...όπως και να έχει, χαλαρά και όλα θα γίνουν!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ξέρω πολύ καλά πως είναι να περιμένεις κάθε μήνα και να λες δεν πειράζει τον επόμενο. Εμείς προσπαθούσαμε 5 χρόνια. Μετά απο 1,5 χρόνο ελεύθερων επαφών κάναμε εξετάσεις ορμονικές, σπέρμα, σαλπιγγογραφία (ιδιαίτερα επώδυνη) και για 2, 3 μήνες παρακολουθήσαμε την ωορρηξία μου. Όλα φυσιολογικά δεν μπορούσαμε να βρούμε τίποτα που να μην πάει καλά. Όσο για το άγχος ναι μεν υπήρχε κάθε φορά που ήταν να αδιαθετήσω αλλά όχι και τρελά πράγματα. Ο άντρας μου ήταν απόλυτα πεπεισμένος ότι θα ερχόταν το παιδάκι όταν θα ήταν η κατάλληλη στιγμή ενώ εμένα είχε αρχίσει με είχε πιάσει η απόλυτη απαισιοδοξία και είπα στον εαυτό μου εάν είναι να έρθει ας έρθει αλλιώς δεν πειράζει θα ζήσουμε έτσι και θα κάνουμε άλλα πράγματα. Και ξαφνικά ήρθε... και τώρα διανύω τον έβδομο μήνα μιας υπέροχης εγκυμοσύνης χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το μόνο διαφορετικό που έκανα την χρονιά που πέρασε ήταν ότι παρόλο που δεν πηγαίνω στην εκκλησία αποφάσισα να εξομολογηθώ και να νηστέψω το ΠΆΣΧΑ και είπα μέσα μου ότι εάν ο Θεος θέλει θα μας το στείλει διαφορετικά κάποιος λόγος υπάρχει.

Τώρα χαίρομαι πραγματικά που δεν άκουσα κανέναν και δεν ακολούθησα άλλες μεθόδους μια και δεν το θέλαμε ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου. Σημασία έχει το ζευγάρι να είναι ενωμένο και να μην ακούει κανένα γιατί κανένας δεν ξέρει πόσο ψυχοφθόρο είναι να κάνεις έρωτα με ραντεβού. Τα παιδιά έρχονται με αγάπη και υπομονή.

Μην χάνετε τις ελπίδες σας περάστε καλά με τον άντρα σας και το ζουζούνι θα έρθει όταν δεν θα το περιμένετε. Ίσως έτσι διαλέγουν και αυτά το πότε θέλουν να έρθουν. ποιος ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ξέρω πολύ καλά πως είναι να περιμένεις κάθε μήνα και να λες δεν πειράζει τον επόμενο. Εμείς προσπαθούσαμε 5 χρόνια. Μετά απο 1,5 χρόνο ελεύθερων επαφών κάναμε εξετάσεις ορμονικές, σπέρμα, σαλπιγγογραφία (ιδιαίτερα επώδυνη) και για 2, 3 μήνες παρακολουθήσαμε την ωορρηξία μου. Όλα φυσιολογικά δεν μπορούσαμε να βρούμε τίποτα που να μην πάει καλά. Όσο για το άγχος ναι μεν υπήρχε κάθε φορά που ήταν να αδιαθετήσω αλλά όχι και τρελά πράγματα. Ο άντρας μου ήταν απόλυτα πεπεισμένος ότι θα ερχόταν το παιδάκι όταν θα ήταν η κατάλληλη στιγμή ενώ εμένα είχε αρχίσει με είχε πιάσει η απόλυτη απαισιοδοξία και είπα στον εαυτό μου εάν είναι να έρθει ας έρθει αλλιώς δεν πειράζει θα ζήσουμε έτσι και θα κάνουμε άλλα πράγματα. Και ξαφνικά ήρθε... και τώρα διανύω τον έβδομο μήνα μιας υπέροχης εγκυμοσύνης χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το μόνο διαφορετικό που έκανα την χρονιά που πέρασε ήταν ότι παρόλο που δεν πηγαίνω στην εκκλησία αποφάσισα να εξομολογηθώ και να νηστέψω το ΠΆΣΧΑ και είπα μέσα μου ότι εάν ο Θεος θέλει θα μας το στείλει διαφορετικά κάποιος λόγος υπάρχει.

Τώρα χαίρομαι πραγματικά που δεν άκουσα κανέναν και δεν ακολούθησα άλλες μεθόδους μια και δεν το θέλαμε ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου. Σημασία έχει το ζευγάρι να είναι ενωμένο και να μην ακούει κανένα γιατί κανένας δεν ξέρει πόσο ψυχοφθόρο είναι να κάνεις έρωτα με ραντεβού. Τα παιδιά έρχονται με αγάπη και υπομονή.

Μην χάνετε τις ελπίδες σας περάστε καλά με τον άντρα σας και το ζουζούνι θα έρθει όταν δεν θα το περιμένετε. Ίσως έτσι διαλέγουν και αυτά το πότε θέλουν να έρθουν. ποιος ξέρει?

Πάρα πολύ ωραία τα λες και σ'ευχαριστούμε που αποφάσισες να γράψεις σ'αυτή την ομάδα την πολύ θετική εμπειρία σου!!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας, γεμάτο υγεία! Τα παιδιά όντως έρχονται με αγάπη και με αγάπη μόνο μπορούν να μεγαλώσουν!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία τα λες και σ'ευχαριστούμε που αποφάσισες να γράψεις σ'αυτή την ομάδα την πολύ θετική εμπειρία σου!!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας, γεμάτο υγεία! Τα παιδιά όντως έρχονται με αγάπη και με αγάπη μόνο μπορούν να μεγαλώσουν!!

 

 

 

ποοοοοοσο σωστο ειναι αυτο που ειπες για την αγαπη...ολα τα καλα και αγαθα του κοσμου να εχουν τα παιδια αν δεν εχουν αγαπη δεν θα ειναι πραγματικα ευτυχισμενα...

σοφη κουβεντα

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

elsa μου εμενα δε μου ειπε βιοχημικη αλλα και εγω δε χρειαστηκα αποξεση.. μολις εκοψα τα utrogestan το αλλο βραδυ αδιαθετησα μονο που σημερα ειναι η 10η ημερα και δεν εχω καθαρισει ακομα, ενω συνηθως καθαριζω την εβδομη..

Να σου πω την αληθεια μου, ο γιατρος ειναι σιγουρος πλεον, μετα και τη δευτερη παλινδρομηση οτι ειμαι θρομβοφιλικη και μου ειπε καθε 16η ημερα του κυκλου θα ξεκιναω τα utrogestan και καθε 20η τα salospir..θα κανω χοριακη την 28η και εαν ειναι θετικη θα τα συνεχιζω και επιπλεον θα κανω και αντιπηκτικες ενεσεις...αν ειναι αρνητικη θα τα κοβω ολα..

Ομωςεπειδη θελω να ξερω τι μου γινεται πηγα χωρις να το ξερει και εκανα εξετασεις για τη θρομβοφιλια..πανακριβες αλλα θα ξερω τι μου γινεται!!! αν και οσοι το ξερουν μου ειπαν οτι αδικος κοπος ειναι αφου και να μην ισχυει κατι τετοιο τα φαρμακα αυτα θα τα παιρνω ουτως ή αλλως..σαλπιγγογραφια και σπερματοδιαγραμμα καναμε και ηταν μια χαρα..αλλα εχω προγραμματισει να κανω και καλλιεργεια κολπικου υγρου (αυτο ηταν ιδεα του αντρα μου) γιατι διαβασαμε οτι υπαρχουν και καποια μικροβια που προκαλουν αποβολες..οταν τελειωσω και με αυτα δεν ασχολουμε με τιποτα αλλο..τα παραταω γιατι βαρεθηκα και ειναι καλυτερα οταν δεν το σκεφτομαι για να συλλαβω παλι γρηγορα..Εσυ απο εξετασεις?

 

Δεν μ εχει δει ο γιατρός ακόμη καθώς μόλις χτες επεσε η χοριακή μου κ περιμένω να καθαρίσω ώστε να πάω για υπέρηχο.Σκοπεύω να του ζητήσω εξετάσεις τα γνωστα(ορμονικές αντισώματα θρομβοφιλία,Ουρεόπλασμα κτλ).Δεν θέλω να το ξαναπεράσω αυτό τουλάχιστον να ξέρω ότι ήταν πραγματικά τυχαίο γεγονός.Επίσης δεν έχω κάνει σαλπιγγογραφία κι απ ότι τον ρώτησα δεν το θεωρεί απαραίτητο καθώς υπήρξε φυσιολογική σύλληψη.Και καλά θα κάνεις να μην το σκέφτεσαι.19 μήνες μ ετρωγε η αγωνία γιατί και πώς.Μόλις πήρα απόφαση να πάω για εξετάσεις έμεινα έγκυος!Όλα καλά θα πάνε!Το καλό πράγμα αργεί να γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...