Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μέγεθος στήθους & σουτιέν θηλασμού


Recommended Posts

Εγώ από τον 2ο μήνα αγόρασα 2 σουτιέν εγκυμοσύνης από τα Mothercare. Τα πήρα λίγο μεγαλύτερα και χρειάστηκε να μαζέψω τιράντες για να είναι καλά. Απλά επειδή έχω μεγάλο στήθος χωρίς να νιώθω ότι έχει μεγαλώσει νιώθω ένα πρήξιμο και έτσι με τα κανονικά μου σουτιέν πονούσα. Φυσικά αν θέλω να ντυθώ με βραδινά ρούχα ακόμη βολεύομαι και με τα στράπλες σουτιέν μου...Πιστεύω πως θα χρειαστώ μεγαλύτερο σε 1-2 μήνες (είμαι στον 40 τώρα).

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ από τον 2ο μήνα αγόρασα 2 σουτιέν εγκυμοσύνης από τα Mothercare. Τα πήρα λίγο μεγαλύτερα και χρειάστηκε να μαζέψω τιράντες για να είναι καλά. Απλά επειδή έχω μεγάλο στήθος χωρίς να νιώθω ότι έχει μεγαλώσει νιώθω ένα πρήξιμο και έτσι με τα κανονικά μου σουτιέν πονούσα. Φυσικά αν θέλω να ντυθώ με βραδινά ρούχα ακόμη βολεύομαι και με τα στράπλες σουτιέν μου...Πιστεύω πως θα χρειαστώ μεγαλύτερο σε 1-2 μήνες (είμαι στον 40 τώρα).

...4ο ήθελα να πω...

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τώρα μπηκα στον 3ο...το στήθος μου έχει μεγάλώσει αρκέτά απο 75Β αγόρασα 80 C ...η θηλή έχει σκουρύνει και το στήθος μου κατα περιόδους δεν αγγίζεται :oops:

 

θα περιμένω κανα μήνα και θα πάω να αγοράσω μάλλον ειδικά σουτιέν θηλασμού :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ νωρίς για σουτιεν θηλασμού

εντάξει εγκυμοσύνης αλλά θηλασμου καλύτερα να περιμένεις μέχρι τον 7-8 τουλάχιστον.

Εγώ είχα πάρει στο τέλος του 8ου αν θυμάμαι καλά.

Το στήθος προς το τέλος αλλάζει πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο μένα κορίτσια!

 

Μία ερώτηση σχετική με το θέμα, είμαι στον 7ο μήνα και το στήθος μου είναι ακριβώς όπως και πριν μείνω έγκυος. ειναι μικρό και είχα μια ελπίδα πως θα πάρει λίγο τωρα αλλα που! ουτε μισο νουμερο πάνω. δεν έχω αλλάξει σουτιέν. συγκεκριμένα δεν έχω αγοράσει τίποτα εγκυμοσύνης γιατι φοράω τα παλιά μου ρούχα (καναμε και οικονομία) εκτός απο τα τζην βέβαια. Η μόνη διαφορά στο στήθος μου είναι οτι είνα λίγο πιο σκούρες οι θηλές. θα ακουστεί χαζό αλλα υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα στον θηλασμό? είναι φυσιολογικό όλες σας να ανεβενετε εστω και μισό νουμερο και εγω στα ίδια???

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σου δεν ελέγχει το στήθος σου σε κάθε επίσκεψη? Αν το κάνει, σημαίνει πως αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα θα στο είχε πει. Αν δεν το κάνει, δεν ξέρω τι πρέπει να σου πω. Εμένα ελέγχει το στήθος μου από την αρχή της εγκυμοσύνης και με ενημερώνει για ότι βρίσκει.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα... εγώ από τον 3ο κορίτσια άρχισε να πρήζεται το στήθος σαν να περίμενα περίοδο και έτσι τώρα που μπείνω στον 7ο μπορώ να σας πω ότι έχω αλλάξει 3 νούμερα από 3 πήγα στο 6 σχεδόν 7 αφήστε τα...και ας έχω πάρει μονο 10 κιλά δεν ξέρω πόσο σχετικό είναι αυτό??

Οι θυλές έχουν σκουρίνει και έχουν τσιτώσει, ούτε για αστείο δεν το ακουμπάω αν και ώρες ώρες έχω τρελή φαγούρα....έτσι όπως πάει, που λέει και η μάνα μου, θα έχω γάλα για 10 παιδιά, άντε να ΄δω μετά πως θα το επαναφέρω :cry:

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που έχετε γεννήσει για πείτε μου σας παρακαλώ... Σε περίπου 2 εβδομάδες μπαίνω στον 8ο. Αρχές Απρίλη γεννάω. Πρέπει να αγοράσω σουτιέν θηλασμού πριν γεννήσω, δεν γίνεται να περιμένω να γεννήσω! Με τα νούμερα τι γίνεται? Διαβάζω ότι μεγαλώνει κι άλλο το στήθος αμέσως μετά τη γέννα. Πιστεύετε πως αν ρωτήσω την πωλήτρια θα ξέρει να με κατατοπίσει?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που έχετε γεννήσει για πείτε μου σας παρακαλώ... Σε περίπου 2 εβδομάδες μπαίνω στον 8ο. Αρχές Απρίλη γεννάω. Πρέπει να αγοράσω σουτιέν θηλασμού πριν γεννήσω, δεν γίνεται να περιμένω να γεννήσω! Με τα νούμερα τι γίνεται? Διαβάζω ότι μεγαλώνει κι άλλο το στήθος αμέσως μετά τη γέννα. Πιστεύετε πως αν ρωτήσω την πωλήτρια θα ξέρει να με κατατοπίσει?

 

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΑΣΑ, Η ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΗΣΕ ΓΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ. ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΜΩΡΕ...ΤΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΗΡΑ ΔΥΟ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΟΥΝ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια. εμενα το στηθος μου εχει μεγαλωσει ενα νουμερο σε σχεση με πριν. πιστευω οτι μεχρι τελους θα παρει κανα 2-3 νουμερα ακομα. παντως σουτιεν θηλασμου σκεφτομια να μην παρω. συζητησα λιγο με μια κοπελα οταν ειχα παει να αγορασω ενα σουτιεν πριν απο κανα μηνα και μου ειπε οτι δεν αξιζει τον κοπο. καλυτερα να χρησιμοποιησω κανονικα σουτιεν. αυτα του θηλασμου δεν κρατανε καθολου το στηθος και ειδικα το δικο μου που ειναι αρκετα μεγαλο θα εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. εμενα το στηθος μου εχει μεγαλωσει ενα νουμερο σε σχεση με πριν. πιστευω οτι μεχρι τελους θα παρει κανα 2-3 νουμερα ακομα. παντως σουτιεν θηλασμου σκεφτομια να μην παρω. συζητησα λιγο με μια κοπελα οταν ειχα παει να αγορασω ενα σουτιεν πριν απο κανα μηνα και μου ειπε οτι δεν αξιζει τον κοπο. καλυτερα να χρησιμοποιησω κανονικα σουτιεν. αυτα του θηλασμου δεν κρατανε καθολου το στηθος και ειδικα το δικο μου που ειναι αρκετα μεγαλο θα εχω προβλημα.

 

κ εγω ειχα μεγαλο στηθος κ αυξυθηκε 1 νουμερο απο τον 2ο μηνα!!

το προβλημα ηταν οτι με πονουσε χωρις σουτιεν!!!

αγορασα 2 της lovable τα οποια ηταν ελαστικα , κ με πολη καλυ στηριξη!!!

κ αγορασα κ ενα φανελακι που μεγαλωνει μαζι με την κοιλια σσου κ ενα σουτιεν θηλασμου MEDELA για να τον υπνο κ για τον θηλασμο μετα!! ακομη τα φοραω!!!

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

marw_arg νομίζω πως η κοπέλα κάτι λάθος έκανε και έβγαλε αυτό το συμπέρασμα. Χθες πήγα τελικά και αγόρασα σουτιέν θηλασμού και τουλάχιστον τα 2 που πήρα έχουν πολύ καλύτερη στήριξη (και πίστεψέ με, έχω μεγάααλο στήθος) ακόμα και από τα εγκυμοσύνης. Επιπλέον, τι θα κάνεις αν δεν πάρεις σουτιέν θηλασμού? Θα βγάζεις τελείως το σουτιέν για να θηλάσεις? Κάνεις τη ζωή σου δύσκολη χωρίς λόγο νομίζω.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα κι εγώ σήμερα σουτιέν θηλασμού απ' το Λητω, έψαχνα τόσο καιρό και δεν έβρισκα στο νούμερό μου, φοράω εγκυμοσύνης απ τα mothercare. Αν και από πρίν είχα μεγάλο στήθος, δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, περισσότερο μου φαίνεται άλλαξε σχήμα, είναι και η κοιλιά τούρλα τώρα πια, πού να φανεί το στήθος, το ψάχνω! :roll:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως θα παώ να αγοράσω σουτιέν εγκυμοσύνης το συντομότερο ..έλαγα να το καθυστερλησω αλλά τα σουτιέν μου κάνουν τρέλα σημάδια πια ...και πηρα και 1 μεγαλυτερο νουμερο ..αλλα΄δεν έχει διαφορά ..οπότε αν όχι αυτό το άλλο σάββατο θα πάω σίγουρα :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, τώρα στη 2η εγκυμοσύνη, πιο πολύ φοράω τα σουτιέν θηλασμού παρά τα εγκυμοσύνης που είχα από την προηγούμενη :wink:

(και το στήθος μου και στις 2 εγκυμοσύνες έχει μεγαλώσει τραγικά :cry: -ήταν κι ήταν μπόλικο....)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει σε αυτή την ενότητα.

Στο h&m έχει σουτιέν θηλασμού που δεν είναι τοσο ... χάλια στην όψη. μάλιστα έχει τώρα ένα μαύρο με φούξια βούλες. :D εντάξει, τουλάχιστον δεν είναι σκέτο! και οι τιμές είναι αρκετά καλές.

Επίσης έχει μπλουζάκι μακό με τιραντάκι που έχει ενσωματωμένο μπουστάκι θηλασμού! πακέτο των δύο σε λευκό μαύρο. Εγώ τα έχω καταβολευτεί.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.mothercare.com/b/42796041?ie=UTF8&pf_rd_r=136KMYJXEQFKWRC2ZJWR&pf_rd_p=222674291&pf_rd_i=42767041&pf_rd_s=left-nav-3&pf_rd_m=A2LBKNDJ2KZUGQ&pf_rd_t=101

 

Κορίτσια, αν κάνετε αγορές από ίντερνετ, ρίξτε μια ματιά και εδώ:

 

http://www.mothercare.com/b/42796041?ie=UTF8&pf_rd_r=136KMYJXEQFKWRC2ZJWR&pf_rd_p=222674291&pf_rd_i=42767041&pf_rd_s=left-nav-3&pf_rd_m=A2LBKNDJ2KZUGQ&pf_rd_t=101

 

Είναι το αγγλικό mothercare. Μην κοιτάτε τα πρώτα. Έχει 12 σελίδες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα,

 

Εγω διανυω τον 7 μηνα και ειχα μεγαλο στηθος πριν την εγκυμοσυνη και τωρα ακομα μεγαλυτερο!!!!! Λογω σοβαρων προβληματων υγειας δεν θα θηλασω τον μπεμπη μου αν και θα ηθελα παρα πολυ γιατι εχω διαβασει τα παντα εδω στο parents για τη χρησιμοτητα του θηλασμου. Γιαυτο το λογο ενω εχω αγορασει τα παντα σουτιεν θηλασμου δεν πηρα. Γνωριζετε αν πρεπει να παρω μεγαλυτερο νουμερο σουτιεν εγκυμοσυνης για μετα η θα μου κανουν αυτα που ηδη εχω????? Τις τελευταιες ημερες ηδη το στηθος μου μαλλον ετοιμαζει γαλα γιατι εχει πετρωσει και βγαζει και σταγονες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

MarcoPolo,

Αν πραγματικά επιθυμείς να θηλάσεις, θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς στην ενότητα του θηλασμού και στην Αγλαΐα προσωπικά, ώστε να είσαι σίγουρη πως είσαι σωστά ενημερωμένη ως προς τη δυνατότητα που έχεις να το κάνεις. Πολύ συχνά οι γιατροί , λόγω άγνοιας στο συγκεκριμένο θέμα, δεν σε κατευθύνουν σωστά :roll::?

Το ότι το στήθος σου βγάζει σταγόνες σ'αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης είναι απόλυτα φυσιολογικό :)

Σε ότι αφορά το μέγεθος, αν τελικά κόψεις το γάλα σου μάλλον το στήθος δεν θα μεγαλώσει ιδαίτερα, παρά μόνο για μερικές μέρες οπότε θα σου έλεγα να μην αγοράσεις άλλα σουτιέν από πριν. Περίμενε να δεις τι θα γίνει.

Πάντως σε μένα (έχω μεγάλο στήθος που μεγάλωνει πολύ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και θήλασα κανονικά) το παραπάνω φούσκωμα ήταν τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα μετά γύρισα στα προ γέννας μεγέθη.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliza ευχαριστω για τη συμβουλη και εγω θα ηθελα πολυ να θηλασω αλλα το εχω ψαξει πολυ ειμαι λιγο περιπλοκη περιπτωση κανονικα δεν θα επρεπε καν να κυοφορησω γιατι πασχω απο μια σοβαρη παθηση. Ετσι μολις ερθει με το καλο ο μπεμπης θα μπω αμεσως σε θεραπεια για να ειμαι καλα και δεν μπορω να το ρισκαρω. Εχω διαβασει τα παντα που βρηκα εδω για τον θηλασμο. Μακαρι να ηταν αλλιως τα πραγματα γιατι και εγω το θεωρω πολυ σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...