Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μέγεθος στήθους & σουτιέν θηλασμού


Recommended Posts

Το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω τι νούμερο πρέπει να παραγγείλω.

 

όλα έχουν οδηγίες για το πώς να μετρηθείς και να παραγγείλεις νούμερο. Κατά κανόνα παραγγέλνεις ένα νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που έχεις στο τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

 

Μερικές φορές απλά φοράς το ίδιο νούμερο όπως και στο τρίτο τρίμηνο. Εγώ πάντως φορούσα ίδιο νούμερο με το τρίτο τρίμηνο μόνο για κανένα μήνα, μετά φόρεσα ένα νούμερο μικρότερο (αυτό του δευτέρου τριμήνου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mam to be, όπως βλέπω από το τικεράκι σου για την ώρα είναι πολύ νωρίς για να ξέρεις το μέγεθος. Επίσης δεν ξέρεις κατά πόσο θα σε βολέψουν. Εγώ τα φόρεσα (2 είχα) αρκετά στην αρχή (1,5 μήνα) λίγο τον επόμενο διάστημα (τον επόμενο 1,5 μήνα) και καθόλου μετά. Προτιμούσα τα κανονικά σουτιέν. Από την άλλη ξέρω μαμάδες που τα φοράνε περισσότερο από ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πολύ για κανα 2 μηνο μετά θα το χρειαστώ γιατί επιστρέφω στην δουλειά μου στους 2 μήνες και θα χρειαστώ κανονικό.Απλά επειδή κάποιες κοπέλες τα φοράνε και στην εγκυμοσύνη τους γι΄αυτό ψάχνομαι από τώρα.Μου είπες πριν να μετρηθώ. Τι να περιμένω σε γενικές γραμμές όμως. Ότι μετά την γέννα θα μεγαλώσει κι άλλο ή θα είναι όπως τον 8ο ή 9ο μήνα. Γενικά έχει διαφορά το μέγεθος τον 8ο από τον 9ο?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να βρω κανένα σχέδιο σε σουτιέν εγκυμοσύνης της προκοπής και το 90% έχει μια ραφή στη μέση, που εκτός από (απόλυτα) αντιαισθητική, θα με πονάει κιόλας. Ξέρετε μήπως που πουλάνε χωρίς ραφή στη μέση? Και κάτι άλλο... τα σουτιέν θηλασμού, αν και έχουν 'πορτούλα', μου φαίνονται πιο καλαίσθητα (ελαφρώς). Θα μπορούσα να φοράω από την αρχή ένα τέτοιο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το πολύ για κανα 2 μηνο μετά θα το χρειαστώ γιατί επιστρέφω στην δουλειά μου στους 2 μήνες και θα χρειαστώ κανονικό.

 

Εγώ δεν βολευόμουν με τα σουτιέν θηλασμού, προτιμούσα τα κανονικά μου. Με βολεύουν ελάχιστα σχέδια και δεν ειχα πρόβλημα να θηλάσω με αυτά. Τα σουτιέν θηλασμού τα έβαζα κυρίως όσο ήμουν στο σπίτι με μπυτζάμες, όταν έβγαινα έξω ήθελα τα κανονικά μου με τη μπαλένα.

 

Απλά επειδή κάποιες κοπέλες τα φοράνε και στην εγκυμοσύνη τους γι΄αυτό ψάχνομαι από τώρα.

 

Είναι αλήθεια ότι πολλές βολεύονται με αυτά και πριν τη γέννα και για πολύ καιρό μετά! Το βολικό που έχουν είναι ότι σηκώνουν αυξομειώσεις (όχι τεράστιες, περίπου ένα νούμερο) χωρίς να χάνουν τη φόρμα τους

:wink:

 

Μου είπες πριν να μετρηθώ. Τι να περιμένω σε γενικές γραμμές όμως. Ότι μετά την γέννα θα μεγαλώσει κι άλλο ή θα είναι όπως τον 8ο ή 9ο μήνα. Γενικά έχει διαφορά το μέγεθος τον 8ο από τον 9ο?

 

Νομίζω ότι οι περισσότερες μητέρες δεν βλέπουν διαφορά μεταξύ 8ου και 9ου αν και υπάρχουν κάποιες που βλέπουν... Μετά τον τοκετό, αν εξαιρέσεις την προσορινή αύξηση που θα έχεις από τη στιγμή που θα σου κατέβει το γάλα και για 2-3 μέρες (που μπορεί να είναι εντυπωσιακή!!!) γενικά το μέγεθος είναι αρκετά κοντά σε αυτό που είχες πριν τον τοκετό. Και πάλι όμως δεν είναι σταθερό για όλες τις μαμάδες...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο μενα...εγω τωρα μπηκα στον 3ο μηνα και φοραω ακομη τα σουτιεν που φορουσα και πριν( τα οποια ειναι με πολυ ενισχυση λογου μικρου μεγεθους)..το στηθος μου εχει πρηστει λιγακι αλλα οχι σε σημειο να χρειαζομαι μεγαλυτερο νουμερο καθως και δεν με ποναει ιδιαιτερα....Λετε πρεπει να παρω σουτιεν εγκυμοσυνης ή μπορω να φοραω αυτα με την ενισχυση?Υπαρχει περιπτωση να παθω κατι? :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ πληκτική και περίεργη αλλά έχω βάλει κάποια αγγελία και κανένας δεν έχει απαντήσει. Είναι κρίμα να το πετάξω το κουτί και όντως δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω και καμιά έγκυο. Αν σας στεναχωρώ με αυτή την παρέμβαση συγνώμη αλλά σκέφτηκα μήπως δεν το είδαν οι σωστοί άνθρωποι και εννοώ γυναίκες που εγκυμωνούν. Κατ'αρχήν η ώρα η καλή που θα σφίξετε στην αγκαλιά σας τα μωρά σας. Και κατα δεύτερον...http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3397

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο μενα...εγω τωρα μπηκα στον 3ο μηνα και φοραω ακομη τα σουτιεν που φορουσα και πριν( τα οποια ειναι με πολυ ενισχυση λογου μικρου μεγεθους)..το στηθος μου εχει πρηστει λιγακι αλλα οχι σε σημειο να χρειαζομαι μεγαλυτερο νουμερο καθως και δεν με ποναει ιδιαιτερα....Λετε πρεπει να παρω σουτιεν εγκυμοσυνης ή μπορω να φοραω αυτα με την ενισχυση?Υπαρχει περιπτωση να παθω κατι? :?:?:?

nenaki και εγω λογω μικρου στηθους παντα φορουσα σουτιεν με ενισχυση, αλλα οταν γεννησα σαφως το στηθος μου ειχε μεγαλωσει λιγο και δεν με βολευαν καθολου αυτα τα σουτιεν. Ετσι πηγα και πηρα δυο σουτιεν θηλασμου. Οσο για τα σουτιεν εγκυμοσυνης δεν ειδα διαφορα απο τα κανονικα σουτιεν. Οσο ημουν εγκυος φορουσα αυτα που ειχα με την ενισχυση.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα χρυσα..ναι για οταν γεννησω γνωριζω οτι δεν θα με βολευουν αυτα...για την διαρκεια της εγκυμοσυνης εννοουσα οπως καταλαβες αλλα ενταξει μου εφυγε ενα βαρος αφου βρεθηκε κι αλλη με το ιδιο (προβλημα!!!!)μεχρι στιγμης παντως δεν με ενοχλουν και ολα ειναι οκ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, για τις εγκυμονουσες με μικρό στήθος, μετά από σύντομη έρευνα βρηκα ένα sloggi τριγωνάκι με ενίσχυση αλλά χωρίς μπανελα. είναι αρκετά όμορφο και οικονομικό (23Ε). Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί είναι καλύτερο κάποιο άλλο μόνο και μόνο επειδή πουλιεται σε καταστηματα εγκυμοσύνης..

.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι περιπου 6 εβδομαδων και το στηθος μου(που ειναι μικρο)εχει αρχισει να μεγαλωνει επικινδυνα!Τα σουτιεν μου αρχιζουν να μην με βολευουν.. :? Τι σουτιεν λετε να παω να παρω?Απο αυτα της εγκυμοσυνης η κανα νουμερο παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι περιπου 6 εβδομαδων και το στηθος μου(που ειναι μικρο)εχει αρχισει να μεγαλωνει επικινδυνα!Τα σουτιεν μου αρχιζουν να μην με βολευουν.. :? Τι σουτιεν λετε να παω να παρω?Απο αυτα της εγκυμοσυνης η κανα νουμερο παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

 

τι να πω κι εγω δηλαδή...που περιμενα να γινω μανα μπας και μεγαλωσει λιγο το στηθος μου γιατι μια ζωή την εβγαζα με νουμερο ενα :oops: και αυτο με το ζορι και πολυ ενισχυση..

τωρα στην 15η βδομαδα πηρα το 3 και μου φαινεται τοοσο παραξενο..

αλλα αν λετε πως μπορει μετα να επιστρεψει στο κανονικο αλλα και ακομα λιγοτερο θα φρικαρω..

:twisted:

ελπιζω να ειμαι τυχερη και να μεινει και λιγο για μετα... :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως εγώ κορίτσια είμαι στον 7ο. Το στήθος μου μεγάλωσε στην αρχή κατά ένα νούμερο ίσως και λιγότερο. Πάντα φορούσα 3άρι το οποίο δεν το γέμιζα( πιο πολύ λόγω πλάτης) και τώρα πια το γεμίζω. Οπότε βολεύτηκα με ένα απλό 4άρι ( όχι εγκυμοσύνης) και με ένα 3άρι το οποίο το είχα και απλά είχε πιο φαρδιά γραμμή.Απο το 2ο μήνα πάντως δεν μεγάλωσε άλλο. Τώρα τι θα γίνει αργότερα δεν ξέρω...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

 

τι να πω κι εγω δηλαδή...που περιμενα να γινω μανα μπας και μεγαλωσει λιγο το στηθος μου γιατι μια ζωή την εβγαζα με νουμερο ενα :oops: και αυτο με το ζορι και πολυ ενισχυση..

τωρα στην 15η βδομαδα πηρα το 3 και μου φαινεται τοοσο παραξενο..

αλλα αν λετε πως μπορει μετα να επιστρεψει στο κανονικο αλλα και ακομα λιγοτερο θα φρικαρω..

:twisted:

ελπιζω να ειμαι τυχερη και να μεινει και λιγο για μετα... :):)

και εγω ιδια περιπτωση με εσενα ειμαι,

περιμενα να μεινει λιγο για μετα...αλλα τιποτα, επανηλθε οπως ηταν πριν.

ευχομαι να εισαι πιο τυχερη!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω και γω κάτι αν και ντρέπομαι καπως :oops:

Το πρωτο τριμηνο της εγκυμοσύνης το στηθος μου ήταν μεγαλύτερο απο της Πάμελα Αντερσον και δεν μπορουσα ουτε στο πλαι να κοιμηθώ απο τον πόνο. Βεβαια πάντα ειχα μεγάλο στήθος αλλα τοτε δεν χωρουσε πουθενά .

Τωρα ενώ έχω γινει ολόκληρη μια μπάλα το στηθος μου έχει μικρυνει ! Ειναι πολυ μαλακό (σαν ζελέ ενα πράγμα ) εχει πάρει την κατηφορα και τα σουτιεν που αγορασα το πρωτο τριμηνο τωρα μου κάνουν μεγάλα ! Μα ειναι δυνατόν? Τωρα δεν έπρεπε να προετοιμάζεται και να μεγαλώνει ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου συνέβη το ίδιο.Το βλέπω και με πιάνει απογοήτευση..Αν "πέσει"| από τώρα..

 

Mammyblue απ'οτι λένε 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ ή τέλος πάντων όσο πιο αργά μπορείς γιατί το στήθος πρήζεται πάρα πολύ μετά τον τοκετό που κατεβαίνει το γάλα.Αλλα ας σου απαντήσουν καλύτερα οι ήδη μανούλες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

το μεγεθος παραμενει το ιδιο που εχεις και τον τελευταιο μηνα...ναι μεν πρηζεται το στηθος λιγο αλλα οχι ενα μεγεθος μεγαλυτερο....χρειαζεται λιγο χωρος για επιθεματα αν χρειαστεισ(εγω δεν εβαλα).

 

οποτεδοκιμασε το πριν γεννησεις και θα ειναι μια χαρα...!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοίταξε, στην αρχή φαντάζομαι είναι η κατακράτηση υγρών...νομίζω θα σταθεροποιηθεί αν όχι να ξαναμεγαλώσει!!!χαχαχαχα :D

 

Εμενα παντως η μονη αλλαγη που εχω ειανι απο 3νο πηγα στο 4...δεν εγινε και τεράστιο! Οποτε σας λεω ότι νουμερο σας κανει να νιωθετε ανετα κανα μηνα πριν γεννησετε ειναι οκ και για μετα! :wink:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μεγάλωσε 2 νούμερα- όσο ήταν τον 8ο-9ο μήνα τόσο είναι και μετά τη γέννα.

Αλλά προσοχή στο εξής: είχα πάρει 20 κιλά στην εγκυμοσύνη και κατα συνέπεια η πλάτη μου ήταν πιο γεμάτη. Μετά τη γέννα έχασα αμέσως τα 11, οπότε τώρα αυτά τα σουτιέν που είχα αγοράσει μου είναι καλά στο στήθος αλλά μεγάλα στην πλάτη. Θέλουν μάζεμα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς δεν παίζει ρόλο η ηλικία. Μικρή ή μεγάλη έχει μικρή διαφορά. αυτή η μεγάλη απότομη αλλαγή το επηρεάζει το στήθος και συνήθως δεν επανέρχεται στην πρώτερη κατάσταση. Πρέπει να είσαι πολύ επιμελής με τις βαζελίνες και τις κρέμες (που απο ότι έχω ακούσει αντενδίκνειται κιόλας όταν θηλάζεις κι ας γράφουν ότι δεν παιρνούν στο γάλα) για να μην χαλαρώσει τελείως το στήθος. Εγώ θήλαζα 8 μήνες και δεν τις γλίτωσα τις ραγάδες και την πτώση, έχω και ευαίσθητο δέρμα συν τοις άλλοις... Τα σουτιέν λίγα προσφέρουν. Πιστεύω ότι πάιζει ρόλο η ποιότητα του δέρματος περισσότερο, το πόσο ελαστική επιδερμίδα έχεις, ώστε να επανέλθει χωρίς πολλή πτώση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...