Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιοπαρακέντιση_σχετικά ψύχραιμη!


Recommended Posts

Δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση για να μην περιμενω αλλες 3 εβδομαδες, εκανα ληψη τροφοβλαστη, η οποία επισης δεν ποναει ΚΑΘΟΛΟΥ (αμνιο εκαναν 2 κολλητες και η ξαδελφη μου και μου ειπαν οτι ειναι σα ληψη αιματος, ε το ιδιο και η ληψη τροφοβλαστης μονο που μου εκαναν και τοπικη αναισθησια). Ποναει λιγο η τιμη και η ....αναμονη!

Ευχαριστω πολυ ολες κοριτσια και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και στην eleni89!

Με αισιοδοξια για το αποτελεσμα!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση για να μην περιμενω αλλες 3 εβδομαδες, εκανα ληψη τροφοβλαστη, η οποία επισης δεν ποναει ΚΑΘΟΛΟΥ (αμνιο εκαναν 2 κολλητες και η ξαδελφη μου και μου ειπαν οτι ειναι σα ληψη αιματος, ε το ιδιο και η ληψη τροφοβλαστης μονο που μου εκαναν και τοπικη αναισθησια). Ποναει λιγο η τιμη και η ....αναμονη!

Ευχαριστω πολυ ολες κοριτσια και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και στην eleni89!

Με αισιοδοξια για το αποτελεσμα!

 

 

Είσαι σίγουρη ότι αυτό που νομίζεις για αναισθητικό δεν ήταν απλά απολύμανση; Γιατί εγώ ρώτησα και μου είπαν αυτό ακριβώς. Ότι απολυμαίνουν την περιοχή και τίποτα παραπάνω. Το αναισθητικό α) θέλει και λίγη ώρα για να δράσει και β) είναι καθαρά επιδερμικό. Η βελόνα φτάνει και τρυπάει και τη μήτρα όμως. Σκέψου το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Καταρχάς να πω ότι εδώ έχω διαβάσει πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικές με την εγκυμοσύνη. Έχω ήδη κάνει τον υπέρηχο αυχ. διαφάνειας που βγήκε πολύ καλό, αλλά λόγω του ότι είμαι υπέρ του "ψαξίματος" κανόνισα να κάνω την 16-17 εβδομάδα Αμνιοπαρακέντιση. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε 1 εβδομάδα ΠΡΙΝ την Αμνιοπαρακέντιση να κάνω 1 υπέρηχο για να δουν αν έχει σχηματιστεί αρκετό αμνιακό υγρό.....????? Ξέρετε κάτι γιαυτό; Επίσης την Αμνιοπαρακέντιση θα την κάνω στον Παπαπαναγιώτου (ΕΜΒΡΥΟ), και μου είπαν 1 μέρα ΠΡΙΝ να πάρω CECLOR 750mgr κάθε 12 ώρες.....έχει ακούσει καμιά σας κάτι σχετικό! Είναι η 1η εγκυμοσύνη και πάω....ψάχνοντας!!!!

 

προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην την κανεις αφου η αυχ.διαφανεια ειναι πολυ καλη......μην ξεχνας πως με την αμνιοπαρακεντηση υπαρχουν πιθανοτητες αποβολης.....γιατι να ρισκαρεις χωρις λογο;;;;:?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι αυτό που νομίζεις για αναισθητικό δεν ήταν απλά απολύμανση; Γιατί εγώ ρώτησα και μου είπαν αυτό ακριβώς. Ότι απολυμαίνουν την περιοχή και τίποτα παραπάνω. Το αναισθητικό α) θέλει και λίγη ώρα για να δράσει και β) είναι καθαρά επιδερμικό. Η βελόνα φτάνει και τρυπάει και τη μήτρα όμως. Σκέψου το λίγο.

 

Τι να σου πω κοπέλα μου γλυκεια, ισως καθε γιατρος εχει η δικη του μεθοδο. Εμενα μου ειπε, 'μια ενεσουλα που θα σε μουδιασει λιγάκι' τωρα ισως να ηταν επιδερμικη η δραση, παντως ενα ανατριχιασμα το ενοιωσα πριν μπει η μεγαλη βελονα. Εκει εκλεισα τα ματια για να μη βλεπω-οχι τη βελονα αλλα το εμβρυο στο μονιτορ. Παντως η αισθηση ηταν ακριβως αυτη, δηλ. σα λήψη αιματος και μαλιστα απο ελαφρυχερα νοσοκομα. Μετα αρκετη ωρα ενοιωσα πονακια περιοδου. Σημερα δε νοιωθω τιποτα. Η αγωνια ομως ναι τσουζει πολύ....

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω κοπέλα μου γλυκεια, ισως καθε γιατρος εχει η δικη του μεθοδο. Εμενα μου ειπε, 'μια ενεσουλα που θα σε μουδιασει λιγάκι' τωρα ισως να ηταν επιδερμικη η δραση, παντως ενα ανατριχιασμα το ενοιωσα πριν μπει η μεγαλη βελονα. Εκει εκλεισα τα ματια για να μη βλεπω-οχι τη βελονα αλλα το εμβρυο στο μονιτορ. Παντως η αισθηση ηταν ακριβως αυτη, δηλ. σα λήψη αιματος και μαλιστα απο ελαφρυχερα νοσοκομα. Μετα αρκετη ωρα ενοιωσα πονακια περιοδου. Σημερα δε νοιωθω τιποτα. Η αγωνια ομως ναι τσουζει πολύ....

 

Όντως έχει να κάνει με το γιατρό ή τέλος πάντων με την τακτική που ακολουθούν στο εκάστοτε κέντρο ή νοσοκομείο. Στη συννυφάδα μου που έκανε και εκείνη τροφοβλάστη έκαναν τοπική αναισθησία και μάλιστα σε τρία διαφορετικά σημεία περιμετρικά από το σημείο που θα έμπαινε η μεγάλη βελόνα.Σε εμένα δεν έκαναν απολύτως τίποτα και εκ του αποτελέσματος πράγματι δεν ένιωσα πως χρειαζόταν.Αντίστοιχα εκείνη έμεινε ξαπλωμένη ένα τέταρτο μετά, ενώ εγώ έφυγα απευθείας. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα να έχεις και να προσέχεις τώρα για μερικές μέρες- ξάπλα και μακριά από ιώσεις κ.τ.λ.:wink:

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αννα1703 σ' ευχαριστω! Ειμαι μια χαρα, δε νοιωθω απολυτως τιποτα σα να μην εκανα εγω την εξεταση. Ειμαι ξαπλωμενη και με περιποιούνται -ποιος τη χαρη μου! Η αγωνια ομως ειναι ψυχοφθορα. Το διλημμα αν πρεπει η οχι να γινει διακοπή με βασανιζει γιατι ακομα και αν το εμβρυο ειναι αρρωστο, και οι ανωμαλιες στην τρισωμια 18 ειναι περισσοτερες και πιο σοβαρες απ' ό,τι στο συνδρομο down δεν ειμαι σιγουρη αν θελω να το "σκοτωσω"... Ειμαι ομως αισιοδοξη γιατι οι περισσοτερες κοπέλες, που βιωσαν αναλογη κατασταση, ειχαν καλο αποτελεσμα. Θελω να ελπίζω οτι αφου και ο υπερηχος δεν εδειξε κατι παθολογικο, ειναι πιο πιθανο να ειμαι στην θεση της πλειοψηφιας και προσεύχομαι....

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

ζωημακ9, πότε θα έχεις τα πρώτα αποτελέσματα ?

 

Σημαντικό και για τους δύο σας, εσένα και το μωρό, είναι να μένεις όσο το δυνατόν πιο ήρεμη.

 

Εύχομαι τα καλύτερα !!!!!!!!!

 

Ενημέρωσέ μας !!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα chatzico! Περιμενω την Τριτη -με μια μικρη επιφυλαξη για τη Δευτερα! Οπως και να εχει θα περιμενω και τα τελικα για να ηρεμισω, μου ειπαν θα τα παρω σε 20 μερες περιπου! Προσπαθω να ειμαι ηρεμη οσο μπορω, αλλοτε το καταφερνω, αλλοτε οχι! Τελικα μπορει το μωρακι να ειναι καλα και εγω ωσπου να μαθω.... να εχω γινει καρδιακη!

Σ' ευχαριστω πολύ πάντως εννοειται θα ενημερωσω οταν εχω νεα!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Πότε την έκανες ?

 

Αν θυμάμαι καλά από τα δικά μου, τα πρώτα βγαίνουν σε 5 ημέρες και ο πλήρης χρωμοσωμικός έλεγχος σε 20 ημέρες.

 

Είχα πεί ότι αν είναι εντάξει τα αποτελέσματα, δεν θα μάθω το φύλο του παιδιού. Το τήρησα και στα 2 παιδιά μου.

 

Ήταν το ευχαριστώ μου για τα καλά αποτελέσματα στην καλή νεράιδα των μωρών και των γυναικών με κοιλίτσα τσουρεκάκι ;);):D:D

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα Παρασκευη. Μου ειπαν οτι Τριτη θα μου πουν, ισως και τη Δευτερα αλλα δεν ειναι σιγουρο. Τωρα για το φυλο, ειλικρινα δε με νοιαζει! Ο,τι θελει ας ειναι, ειδικα με αυτη την αγωνια που περναω, σιγα μη με νοιαξει.... Μακαρι η καλη νεραιδα των μωρων και των γυναικων με κοιλιτσα τσουρεκακι να μας αγγιξει με το μαγικο της ραβδακι γιατι το χρειαζομαστε... Τι ωραια να υπηρχε ενα μαγικο χαπι να το επινα και να ξυπνουσα οταν τ αποτελεσματα θα ναι ετοιμα!:mrgreen:

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κάνουν τοπική αναισθησία στην αμνιοκέντηση, γιατί πολύ απλά δεν πονάει καθολου. Σαν αιμοληψία είναι, ένα απλό τσίμπημα με τη βελόνα, πιο πολύ μια μικρή πίεση νιώθεις και κρατάει ελάχιστα. Εγώ απ' το φόβο μου, είχα σταματήσει και ν' ανασαίνω, αλλά μόλις τελείωσε, κατάλαβα ότι άδικα ανησυχούσα κι αγχωνόμουν.

 

 

 

ζωημακ9 & eleni89, καλά αποτελέσματα.

 

 

εγώ μιλάω για τροφοβλάστη, και η ζωημακ νομίζω για τροφοβλάστη ρωτούσε, οπότε επ αυτού απάντησα

είναι αλήθεια πως το topic είναι για αμνιο, οπότε μπορεί να παραπλάνησα άθελά μου, ζητώ συγγνώμη

Link to comment
Share on other sites

εγώ μιλάω για τροφοβλάστη, και η ζωημακ νομίζω για τροφοβλάστη ρωτούσε, οπότε επ αυτού απάντησα

είναι αλήθεια πως το topic είναι για αμνιο, οπότε μπορεί να παραπλάνησα άθελά μου, ζητώ συγγνώμη

 

maria ampelokipi, δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη, ούτως ή άλλως εγώ έγραψα σ' ένα θέμα που αφορά την αμνιοπαρακέντηση, γιατί είδα τρομερές ομοιότητες στη δική μου περίπτωση και της κατσαρόλας (καλή αυχενική, κακή pap-a και μάλιστα για τρισωμια 18- οι περισότερες κοπέλες έχουν κακή αναλογία για την τρισωμια 21). Η newbieG έχει δικιο ότι στην αμνιοπαρακέντηση δε γινεται αναισθησια, οπως και πολλά εργαστηρια δεν κάνουν ούτε στη λήψη τροφοβλάστη όπως έχω διαπιστώσει, είναι καθαρά θεμα γιατρού. Ο λόγος που εγώ επέλεξα την τροφοβλάστη και όχι την αμνιοπαρακέντηση (όπως μου προτάθηκε), ήταν γιατί ήθελα να ξέρω όσο πιο γρηγορα γίνεται.

Αν λοιπόν 'παραπλάνησε' καποια αυτή ήμουν εγώ

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσο λυπάμαι που δεν μπήκα νωρίτερα να δω τα μηνύματά σου να σε ηρεμήσω!Η δική μου papp-a ήταν για τρισωμία 18 1:36!!Και όλα μέχρι τώρα(26η εμδομάδα) είναι καλά δόξα τω θεω.Θα ήθελα να σε ηρεμούσα γιατί ακομη και τώρα σε νιώθω 100%.Χαίρομαι πάρα πολυ΄που είναι γερό το μωρό σου.Μία καλή αυχενική κατάλαβα ότι τελικά σημαίνει πολλά.Να δεις που θα μας πάνε όλα καλά.Να είσαι καλά, ήρεμη και το αγοράκι σας να έρθει γερό..Και αν και καθυστερημένα γαι τη συνέχεια την προσευχή μου θα την 'εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσακι μου, ποσο χαιρομαι που σε βλεπω! Η ιστορια σου μου εδωσε τοση δυναμη απο την αρχη και ας μην ειχες δει το μήνυμά μου. Βλέπεις όλα τα κοριτσια ειχαν θεμα με την τρισωμια 21. Και εμεις ειχαμε τοσα κοινα. Καλα ποσοστα για τις αλλες τρισωμιες, χαλια ποσοστο για το συνδρομο Edwards.Και μια καλη αυχενικη απο πίσω. Δε σου κρυβω πως σε σκεπτομουν συχνά και για την εμπειρια σου αλλα και μια κουβεντα που ειπες και μου εδωσε πολύ κουραγιο στην αγωνια μου "σε μια τρισωμια με τοσα προβλήματα δε θα εδειχνε καποιο παθολογικο ευρημα ο υπερηχος;" και η απαντηση που πηρες απο μια αλλη κοπέλα "γιαυτο η αυχενικη ειναι πιο αξιοπιστη απο την papp-a"!

Αυτα σκεπτομουν και ηρεμουσα μεχρι να χτυπησει το τηλέφωνο.

Με βοηθησες λοιπον πολύ πριν καν μου μιλησεις!

Μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι και με το καλο να κρατησεις το γλυκουλι σου στην αγκαλια σου!

Σ' ευχαριστω πολύ!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο μπράβο μπράβο!!!!!Σήμερα σε σκεφτόμουν από το πρωί και τελικά τώρα μόλις κατάφερα να μπω στο φόρουμ.Χαίρομαι πάρα πολύ που όλα είναι καλά!Σου εύχομαι ότι καλύτερο και με το καλό να υποδεχτείς το αγοράκι σου!Φιλάκια πολλά!:D:D

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω του ιστορικού μου ακόμη τρέμω μήπως και όλα αλλάξουν μία μέρα..Και πέρασα 9 εβδομάδες μέχρι να κάνω την αμνιοπαρακέντηση με όλες αυτές τις σκέψεις.Θα σου πω λοιπόν να σκέφτεσαι κάθε μέρα ότι η αυχενική είναι που μας λέει ότι όλα θα πάνε καλά.Έχεις τη σκέψη μου και όλες μου τις ευχές..Μέσα από την καρδιά μου..

Link to comment
Share on other sites

ζωημακ9, πολύ χάρηκα με τα αποτελέσματά σου !!!!

 

Με το καλό ο μικρός πρίγκηπας, μαχητής από τα πρώτα του φαίνεται !!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο μπράβο!!!!!Σήμερα σε σκεφτόμουν από το πρωί και τελικά τώρα μόλις κατάφερα να μπω στο φόρουμ.Χαίρομαι πάρα πολύ που όλα είναι καλά!Σου εύχομαι ότι καλύτερο και με το καλό να υποδεχτείς το αγοράκι σου!Φιλάκια πολλά!:D:D

 

Σε υπερ-ευχαριστω! Κι εσυ με το καλο να παρεις αγκαλιτσα το δικο σου μωράκι!

 

Εγώ λόγω του ιστορικού μου ακόμη τρέμω μήπως και όλα αλλάξουν μία μέρα..Και πέρασα 9 εβδομάδες μέχρι να κάνω την αμνιοπαρακέντηση με όλες αυτές τις σκέψεις.Θα σου πω λοιπόν να σκέφτεσαι κάθε μέρα ότι η αυχενική είναι που μας λέει ότι όλα θα πάνε καλά.Έχεις τη σκέψη μου και όλες μου τις ευχές..Μέσα από την καρδιά μου..

 

Δε θ' αλλαξουν! Ειδικα για σενα που εχεις εκτος απο καλη αυχενικη και καλή διαγνωση (αμνιοπαρακεντηση) και επιβεβαιωση απο β επιπεδου! Και μακαρι και αλλα κοριτσια που μπηκαν στο τρυπακι της αγωνιας να μας διαβασουν και να συνειδητοποιήσουν οτι η αυχενική και η papp-a δίνουν απλώς στατιστικές πιθανότητες , δεν αποτελουν ΔΙΑΓΝΩΣΗ (οπως η αμνιοπαρακεντηση και το cvs) και ότι σε καθε περιπτωση, η αυχενικη εχει μεγαλυτερη βαρυτητα από την papp-a!

 

ζωημακ9, πολύ χάρηκα με τα αποτελέσματά σου !!!!

 

Με το καλό ο μικρός πρίγκηπας, μαχητής από τα πρώτα του φαίνεται !!!!!

Σε ευχαριστω πολύ κοπέλα μου! Να χαιρεσαι τα παιδάκια σου!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

ζωημακ9, πολύ χάρηκα με τα αποτελέσματά σου !!!!

 

Με το καλό ο μικρός πρίγκηπας, μαχητής από τα πρώτα του φαίνεται !!!!!

 

 

Ζωη κι εγω χαρηκα πολυ για τα αποτελεσματα σου και το μωρακι σου!!μια καλη εγκυμοσυνη και ηρεμη σου ευχομαι απο εδω κι επειτα!!!και με το καλο να κρατησεις το αγγελουδι σου στην αγκαλια σου!!!

WTHap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
650 ευρώ για την αμνιοπαρακέντηση?????

Ήμαρτον πια!!![/QUOΤΕ

 

εμενα τον Φεβρουαριο μου ειχαν πει 450...σε ποια πολη εισαι???

 

Στην Αθήνα είμαι....απλώς διαβάζω διάφορες τιμε στο forum... για 550-650 ευρώ!!!!!!!!!!!

 

Ξέρει μήπως κανένας την τιμή για ΕΜΒΡΥΟ και Παπαπαναγιώτου?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

700-800Ε μου ζητησαν εμενα σε ιδιωτικο κεντρο για την αμνιο και τελικα εκλεισα να την κανω σε νοσοκομειο χωρις να πληρωσω τιποτα, αλλα θα πληρωσω το κεντρο που θα στειλω το δειγμα για αναλυση, 300Ε περιπου. Αυτο σημαινει οτι απο τα 700-800Ε που ειπα παραπανω τα πιο πολλα στα παιρνει ο γιατρος για να βαλει τη βελονιτσα. Ειναι σημαντικο βεβαια, γιατι απ'τους χειρισμους του εξαρταται και η συνεχιση της εγκυμοσυνης αλλα πλεον δεν ειναι ευκολο να βρεθουν τοσα λεφτα, οποτε κανεις επιλεγει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...