Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το εψαχνα τωρα τελευταια αυτο το τοπικ ... ...

 

Αχ βαχ αχ βαχ

 

Ηταν οντως τα ατιμα τα δοντακια.

 

Αρχικα περασαμε μια φαση αρνησης σε οτιδηποτε φαγωσιμο ειτε κρεμες ειτε το γαλατακι της μαμας.

 

Μετα αρχισαμε να ξυπναμε κλαιγοντας ανα μια ωρα την νυχτα και παρηγοριομασταν μονο με το γαλα της μαμας. Πονουσε πολυ σε αυτην την φαση :?

 

Τελικα σκασαν μυτη τα δοντακια, τρωμε ξανα κανονικα τα γευματα μας την ημερα αλλα μας εμειναν τα νυχτερινα ξυπνηματα.

Ξυπναει παλι ανα μια ωρα, θηλαζει λιγο και πιπιλαει-νανουριζεται για κανα εικοσαλεπτο ... ... Και μεχρι να γυρισω πλευρο ξανα τα ιδια.

 

Εσεις συνομιλικα μας μωρακια πως τα πατε την νυχτα ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

Γειά σας! Κορίτσια και Aglaia χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Έχω ένα κοριτσάκι 27 ημερών και θηλάζω αποκλειστικά! Γέννησα με καισαρική τομή και με ολική αναισθησία και η εβδομάδα της κύησης ήταν 38+3ημέρες. Κάνει περίπου 7-8 γεύματα την ημέρα (κάνει και κάτι μικρά συμπληρωματικά που δεν ξέρω αν μετρούνται σαν ξεχωριστά γεύματα) και πολλά βράδια δεν ξυπνάει να φάει. Έχει κοιμηθεί και 7 ώρες μένοντας νηστική για 8 ώρες περίπου. Έχει τουλάχιστον 4 κενώσεις την ημέρα. Γεννήθηκε 2920g στις 11/11. Βγήκαμε απο το μαιευτήριο με βάρος 2890g στις 15/11. Στις 21/11 ήταν 3100g. Στις 28/11 ήταν 3380g και στις 5/11 ήταν 3720g. Δηλαδή παίρνει ικανοποιητικό βάρος. Η παιδίατρος μου λέει να μην την αφήνω να κοιμάται και να την ξυπνάω κάθε 4 ώρες γιατί μπορεί να πάθει υπογλυκαιμία. Μου είπε μόνο όταν πάει 4Kg να την ξυπνάω στις 5-6 ώρες. Όμως εκτός του ότι είμαι υπναρού και δεν αντέχω το βραδυνό ξενύχτι (ειδικά αν εγώ ξυπνάω το μωράκι που κοιμάται ήσυχο-ήσυχο), η μικρή αν την ξυπνήσω συνήθως δυσκολεύεται να ξανακοιμηθεί και μπορεί να περάσουμε δύο ώρες ξύπνιες με κλάματα μετά το φαγητό. Επίσης φοβάμαι μήπως της χαλάσω τους ρυθμούς της και μετά μεγαλώνοντας ξυπνάει τη νύχτα από μόνη της. Να σημειώσω ότι έχω άλλη μια κορούλα που είχε γεννηθεί με λίγο μικρότερο βάρος και έκανε τα ίδια με τον βραδυνό ύπνο. Τότε δεν είχα προβληματιστεί και την άφηνα να κοιμάται(ειδικά μετά τις 40 ημέρες κοιμόταν 9 ώρες). Έπαιρνε το βάρος της κανονικά τους 3 πρώτους μήνες. Μετά παρουσίασε αλλεργίες και έπαιρνε λιγότερο. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε 2920g στις 11/11. Βγήκαμε απο το μαιευτήριο με βάρος 2890g στις 15/11. Στις 21/11 ήταν 3100g. Στις 28/11 ήταν 3380g και στις 5/11 ήταν 3720g. Δηλαδή παίρνει ικανοποιητικό βάρος.

 

:shock: παίρνει το διπλάσιο από το κανονικό!

Να σου ζήσει και συγχαρητήρια για το τούρμπο παιδί!

Μην ανησυχήσεις αν φρενάρει!

 

Η παιδίατρος μου λέει να μην την αφήνω να κοιμάται και να την ξυπνάω κάθε 4 ώρες γιατί μπορεί να πάθει υπογλυκαιμία.

Η υπογλυκαιμία είνα πράγματι επικίνδυνη και αυτοί που την παθαίνουν δεν ξέρουν τι λένε... ας το κοιτάξει λίγο η παιδίατρος!

 

(συγνώμη που κάνω τέτοιο χιούμορ αλλά η γιατρός φαίνεται να είναι εντελώς χαμένη!)

 

 

και μπορεί να περάσουμε δύο ώρες ξύπνιες με κλάματα μετά το φαγητό.

 

προφανώς η παιδίατρος απολαμβάνει το βασανίζονται τα μωρά...

 

Έπαιρνε το βάρος της κανονικά τους 3 πρώτους μήνες. Μετά παρουσίασε αλλεργίες και έπαιρνε λιγότερο.

 

Όλα τα μωρά παίρνουν λιγότερο βάρος μετά τους 3 μήνες όχι λόγω αλλεργιών. Μερικά μπορεί να μην πάρουν και καθόλου βάρος, αυτό συμβαίνει συχνά όταν έχουν πάρει παραπανίσιο βάρος τους 3 πρώτους μήνες.

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Να βρεις έναν παιδίατρο που έχει κατανοήσει στοιχειωδώς την ανάπτυξη των βρεφών και φυσικά να απολαμβάνεις τον ύπνο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Aglaia σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το πρώτο παιδί είχε πράγματι αλλεργίες όπως αποδείχθηκε και αργότερα όταν άρχισε να τρώει στερεές τροφές. Μάλλον κάποιες ουσίες από τις τροφές που έτρωγα περνούσαν μέσω του γάλακτος μου στο παιδί. Βέβαια επειδή δεν έπαιρνε βάρος αρκετό το παιδί στον 5ο μήνα η γιατρός μου είπε να ξεκινήσουμε την κρέμα, ενώ εγώ ήθελα να τη θηλάσω αποκλειστικά τους 6 πρώτους μήνες. Το μετάνοιωσα μετά που της έδωσα την κρέμα νωρίτερα αλλά όταν σε αγχώνουν αυτά παθαίνεις! Τώρα είναι25 μηνών και είναι μια χαρά και πολυ καλό βάρος. Τώρα, για τη μικρούλα μου (27 ημερών) αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να μην την ξυπνάω και να ακολουθήσω τους ρυθμούς της; (αυτό άλλωστε σκέφτομαι να κάνω) Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Aglaia σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το πρώτο παιδί είχε πράγματι αλλεργίες όπως αποδείχθηκε και αργότερα όταν άρχισε να τρώει στερεές τροφές. Μάλλον κάποιες ουσίες από τις τροφές που έτρωγα περνούσαν μέσω του γάλακτος μου στο παιδί.

Το πιο σύνηθες είναι το γάλα της αγελάδος. Τα περισσότερα παιδιά εμφανίζουν αλλεργία στο γάλα και μετά εμφανίζουν αλλεργία σε πολλά άλλα τρόφιμα. Αν εξαφανιστεί το γάλα από τη διατροφή τους, συχνά εξαφανίζονται και οι περισσότερες αλλεργίες.

 

Βέβαια επειδή δεν έπαιρνε βάρος αρκετό το παιδί στον 5ο μήνα η γιατρός μου είπε να ξεκινήσουμε την κρέμα, ενώ εγώ ήθελα να τη θηλάσω αποκλειστικά τους 6 πρώτους μήνες.

Αν θέλεις γράψε μου τις ζυγίσεις με τις ημερομηνίες για να σου πω αν ίσχυε όντως κάτι τέτοιο.

 

Συνήθως η προσθήκη στερεών δεν αυξάνει την πρόσληψη βάρους, πιο συχνά τη μειώνει.

 

Υποθέτω ότι σας πρότεινε κρέμα εμπορίου με αγελαδινό γάλα, δηλαδή ότι πιο αλλεργιογόνο μπορούσε...

 

Τώρα, για τη μικρούλα μου (27 ημερών) αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να μην την ξυπνάω και να ακολουθήσω τους ρυθμούς της;

Να τους ακολουθείς και να τους απολμβάνεις! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόκειται για το μωρό μιας φίλης που έχει αρχίσει το μωρό της και χτυπάει κάτι εξάωρους ύπνους, να το ταίζει την νύχτα?

 

Το γάλα της λέει ότι μειώνεται. Το μωρό έχει πολύ καλή ανάπτυξη γενικά αλλά η ίδια λέει πώς την τελευταία εβδομάδα έχει πάρει μόνο 50γραμμάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό βρέχει 5-6 πάνες την ημέρα και βάζει κανονικά βάρος, δεν το ξυπνάμε. Αλλιώς πυκνώνουμε τους θηλασμούς και ανάλογα και με την ανταπόκριση του μωρού μπορεί να χρειαστεί να βάλουμε και νυχτερινούς θηλασμούς. Γενικά συνιστώνται 8-12 θηλασμοί το 24ωρο.

Παρόλα αυτά, μια και μόνη μέτρηση μιας εβδομάδας δεν λέει και πολλά, γιατί το μωρό μπορεί να πήρε τον προηγούμενο καιρό πολύ βάρος ή μπορεί να ισοφαρίσει την επόμενη εβδομάδα. Το μωρό κατά τα άλλα έχει τη συνηθισμένη του συμπεριφορά, μήπως είναι αρρωστούλικο;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι μπορεί να της φαίνεται ότι το γάλα της μειώνεται, επειδή προσαρμόζεται το στήθος. Οι πάνες του μωρού επιβεβαιώνουν την καλή πρόσληψη. Σε αυτή την ηλικία δεν ζυγίζουμε κάθε εβδομάδα, εκτός αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό βρέχει 5-6 πάνες την ημέρα και βάζει κανονικά βάρος, δεν το ξυπνάμε. Αλλιώς πυκνώνουμε τους θηλασμούς και ανάλογα και με την ανταπόκριση του μωρού μπορεί να χρειαστεί να βάλουμε και νυχτερινούς θηλασμούς. Γενικά συνιστώνται 8-12 θηλασμοί το 24ωρο.

Παρόλα αυτά, μια και μόνη μέτρηση μιας εβδομάδας δεν λέει και πολλά, γιατί το μωρό μπορεί να πήρε τον προηγούμενο καιρό πολύ βάρος ή μπορεί να ισοφαρίσει την επόμενη εβδομάδα. Το μωρό κατά τα άλλα έχει τη συνηθισμένη του συμπεριφορά, μήπως είναι αρρωστούλικο;

 

Πώς φαίνεται η έμπειρη!! Όντως πέρασε ίωση το μωρουλίνι...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια.εγω κανω κατι αλλο που δεν ξερω αν ειναι και καλο αλλα....η κορουλα μου ειναι 5 μηνων και (χαρη στην αγλαια που μου εδωσε αυτοπεποιηθηση :D )θηλαζω αποκλειστικα.το παιδακι μου τρωει στις 12 και κοιμαται μεχρι το πρωι στις 8ή10.εγω ομως επειδη θελω να το βλεπω και το βραδυ ξυπναω ενστικτωδως σε 3 ωρες και την θηλαζω κοιμησμενη...πιστεψτε με τρωει κανα 15λεπτο και μετα μου γελαει κοιμησμενη και πεφτει παλι για υπνο.εχω βεβαια ενα φοβο με το ρεψιμο αλλα την βαζω στο πλαι και ειμαι καπως ηρεμη.μετα αντε παλι ξυπναω και ου το καθέξης.τι να κανω μωρε ειναι το πρωτο μου και θελω να το βλεπω.εν καμια φορα με πιασει λιγο ο υπνος πανικοβαλλομαι που του στερω το βυζακι μου και στεναχωριεμαι.οταν το ακουνε οι απεξω με λενε τρελλη που εχω τετοιο ησυχο μωρο τη νυχτα και δεν το εκμεταλλευομαι.κανω κατι κακο βρε κοριτσια?τους στερω τον υπνο τους?τι κολληματα εχουνε μερικοι... :roll: μπορει να ειναι κακο αυτο που κανω αλλα τρελενομαι να την εχω αγκαλιτσα μου.μηπως ειμαι εγωιστρια?

Link to comment
Share on other sites

Ααα, δικιά μου είσαι κι εσύ. Κι εγώ έχω φάει τις τελευταίες μέρες το ίδιο κολλημα. Ο μικρός έχει αρχίσει να κοιμάται περισσότερες ώρες το βράδυ και κάθε βράδυ μεγαλώνει πιο πολύ το διάστημα μεταξύ των γευμάτων. Κι εγώ σηκώνομαι και τον θηλάζω κοιμησμένο. Μια φορά με πέτυχε ο άντρας μου να το κάνω και μου έβαλε χέρι. Σιγά μην κάτσω να τον ακούσω. Αυτό που θέλω εγώ θα κάνω. Στο κάτω κάτω, αν το μωρό δεν ήθελε να φάει δεν θα έτρωγε. Ωχ πια!!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Pipi μου...αχ ευτυχως δεν ειμαι η μονη.οσο για τους συζυγους τι να πω ....καλοι χρυσοι αλλα απο φιλτρο (βουλωμενο).και μενα γκρινιαζει οταν το κανω.νοιαζεται λεει για την ξεκουραση μου αλλα οταν ειναι να βοηθησει ολο δικαιολογιες ειναι.βοηθαει λεει αλλα με τον τροπο του.αχ αχ αχ.αμα ομως του λεω επιτηδες να του δωσω ξενο για να ξυπναει να της δινει και αυτος τρελενεται...οχι βυζακι λεει γιατι κανει καλο και απο τοτε δεν μιλαει.ερχεται με βλεπει και κουναει το κεφαλι...αχ τι ολακα που εχουν τελικα οι μπαμπαδες...

Link to comment
Share on other sites

νοιαζεται λεει για την ξεκουραση μου

 

Εμένα "νοιάζεται" για το βάρος του μωρού. Μην γίνει πολύ παχύς. Άσε ο δικός μου φτιάχνει δική του κατηγορία τρελών μπαμπάδων από μόνος του.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

εμας ευτυχως ο μπεμπακος μας απο οταν τον φεραμε στο σπιτι δεν ξυπναει καθολου το βραδυ, μπορει να κοιμηθει κατα τις 11 και να ξυπνησει στις 7 στις 8.

αλλα ολη την υπολοιπη μερα τρωει απιστευτα πολυ.θελει να ειναι συνεχως on line με το στηθος μου.εχουμε ριξει κατι διωρους θηλασμους και μετα απο μιση ωρα να ξαναπειναει.

βεβαια ρωτησα τον παιδιατρο και μου ειπε οτι ειναι αναλογα το παιδι.

θα τρωει και θα κοιμαται τοσο οσο χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γκρινιάρα μου , αφου εχεις όρεξη και το θελεις καλα κανεις και θηλάζεις το μωράκι σου :D Εσυ εισαι η μανούλα και ξερεις καλύτερα απο ολους τους αλλους !!!

Σε καταλαβαινω γιατι οταν ήταν 2 μηνων η μικρή μου ξυπναγε μια φορα το βράδυ και δεν χορταινα να την θηλάζω , μου αρεσε τοσο πολυ :D

Τωρα ξυπνάει τοσες πολλες φορες που δεν προλαβαινει να μου λειψει :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γκρινιάρα μου , αφου εχεις όρεξη και το θελεις καλα κανεις και θηλάζεις το μωράκι σου :D Εσυ εισαι η μανούλα και ξερεις καλύτερα απο ολους τους αλλους !!!

Σε καταλαβαινω γιατι οταν ήταν 2 μηνων η μικρή μου ξυπναγε μια φορα το βράδυ και δεν χορταινα να την θηλάζω , μου αρεσε τοσο πολυ :D

Τωρα ξυπνάει τοσες πολλες φορες που δεν προλαβαινει να μου λειψει :lol:

αχχχχχ μια φορα ε?ποτε θα γινει αυτο? :D:lol:
.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

Γκρινιάρα μου , αφου εχεις όρεξη και το θελεις καλα κανεις και θηλάζεις το μωράκι σου :D Εσυ εισαι η μανούλα και ξερεις καλύτερα απο ολους τους αλλους !!!

Σε καταλαβαινω γιατι οταν ήταν 2 μηνων η μικρή μου ξυπναγε μια φορα το βράδυ και δεν χορταινα να την θηλάζω , μου αρεσε τοσο πολυ :D

Τωρα ξυπνάει τοσες πολλες φορες που δεν προλαβαινει να μου λειψει :lol:

αχχχχχ μια φορα ε?ποτε θα γινει αυτο? :D:lol:

 

Σε λίγους μήνες :)

 

Η μικρούλα μου όταν ήταν περίπου 6-7 μηνών έκοψε τα βραδυνά. Ξυπνούσε μια φορά και στην ουσία δεν ξυπνούσε, ψιλοαναστέναζε οπότε την άρπαζα εγώ για μαμ :wink:

 

Μετά τους 9 μήνες βέβαια άρχισε να βγάζει δοντάκια και άλλαξαν όλα ...

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου Χριστινάκι ξυπνάει 3-4 φορές τη νύχτα για να θηλάσει. Και κλείσαμε χρόνο χθες! Συνήθως το απολαμβάνω πολύ, -αφού κοιμόμαστε αγκαλίτσα!- αλλά μερικές φορές ανησυχώ για το πόσο θα κρατήσει αυτό. Συγκεκριμένα για το όταν γυρίσω στη δουλειά, τον Ιούνιο.

Γιατί όταν τη θηλάζω, μερικές φορές (συνήθως την τελευταία πρωινή) κάνω πολύ ώρα (μπορεί και 1-1,5 ώρα) να ξανακοιμηθώ... Μου βάζουν και φωτιές διάφορες/οι καλοθελητές για το co-sleep, ότι την κακομαθαίνω... Ξέρετε τώρα... Ότι δεν θα το κόψει μέχρι να περάσει στο Πανεπιστήμιο... :roll::roll::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει προβλημα ασ ειναι και κακομαθημενη μεχρι να παντρευτει.κανεις δεν πεθανε απο την αγκαλια και την πολυ αγαπη......αμαν πια να τους ενωσουμε ολους τους καλοθελητες που (τελικα) μας νοιαζονται και να μας πουν πως μεγαλωσαν αυτοι.τα εχω παρει με τους δικους μου τους καλοθελητες και τη πληρωνουν και οι δικοι σου :evil: ....ολα στραβα τα κανουμε εμεις οι νεες μαναδες?εννοω πρωτη φορα μαμαδες.οταν κλαινε τα μωρα μας ομως ο ενας φευγει απο δω και ο αλλος απο κει.και γω κουραζομαι που σηκωνομαι την νυχτα και καθε νυχτα για να ΘΗΛΑΣΩ την μπουλιτσα μου αλλα αυτο που ζω μαζι της μαλλον το εχουν ξεχασει οι αλλοι....αυτα.... :wink: πω πω τελικα τα εχω παρει ε? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Η μπουμπού μου δεν είναι ακόμη 3 μηνών και έχει πάνω από 3 εβδομάδες που δεν ξυπνάει τη νύχτα. Τις πρώτες μέρες ξυπνούσα επειδή δεν μπορούσα να βολέψω το στήθος μου στον ύπνο από το πολύ πρήξιμο και με τα επιθέματα πιο βαριά από τις λερωμένες πάνες της μικρής :oops: . Τώρα δεν το αισθάνομαι βαρύ. Φοβάμαι, όμως, μη μου μειωθεί το γάλα και σηκώνομαι κατά τις 7 για να βγάλω με το θήλαστρο, άφου η μικρή δεν ξυπνάει πριν τις 9. Είναι απαραίτητο να το κάνω αυτό για να διατηρήσω την γαλουχία ή τσάμπα ξυπνάω;

 

ΥΓ: Σας ευχαριστώ όλες που με μάθατε να θηλάζω. Καμία γύρω μου δεν θήλαζε και χαίρομαι που ανακαλύπτοντας το forum και διαβάζοντας τόσα και τόσα θέματα σας ζήλεψα και το προσπάθησα και εγώ. Και είναι τόσο ωραίο και αγνό δώρο προς το παιδί μας...

 

Ειλικρινά ευχαριστώ! :P

.png
Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη και εμενα ακριβως ετσι αρχισε να κοιμαται η μικρη μου.. δε σηκωθηκα ποτε να βγαλω με το θηλαστρο, ασε που αυτο που εχω δεν ηταν και καταλληλο τελικα.

Αφοτου αρχισε να κοιμαται τα βραδυα σερι εκανε πολυ πιο συχνους και μεγαλους θηλασμους στη μερα, προφανως για να κρατησει την παραγωγη. Νομιζω καλυτερα ειναι να μην κουραστεις με κατι τετοιο, ακομα και να μειωθει το γαλα σου ξερει το μωρο τι να κανει για να το επαναφερει.. εμπιστευσου το..

(μαλλον βεβαια εμενα ηταν αυτος ο λογος που μου ηρθε και πολυ νωρις περιοδος.. και εμεινα και εγκυος.. δεν ξερω αν τα αλλα κοριτσια εχουν αλλη γνωμη, εγω παντως βρηκα ευκαιρια τοτε και το εκμεταλλευτηκα.. του εδωσα και καταλαβε.. του υπνου :wink: )

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μπουμπού μου δεν είναι ακόμη 3 μηνών και έχει πάνω από 3 εβδομάδες που δεν ξυπνάει τη νύχτα. Τις πρώτες μέρες ξυπνούσα επειδή δεν μπορούσα να βολέψω το στήθος μου στον ύπνο από το πολύ πρήξιμο και με τα επιθέματα πιο βαριά από τις λερωμένες πάνες της μικρής :oops: . Τώρα δεν το αισθάνομαι βαρύ. Φοβάμαι, όμως, μη μου μειωθεί το γάλα και σηκώνομαι κατά τις 7 για να βγάλω με το θήλαστρο, άφου η μικρή δεν ξυπνάει πριν τις 9. Είναι απαραίτητο να το κάνω αυτό για να διατηρήσω την γαλουχία ή τσάμπα ξυπνάω;

 

ΥΓ: Σας ευχαριστώ όλες που με μάθατε να θηλάζω. Καμία γύρω μου δεν θήλαζε και χαίρομαι που ανακαλύπτοντας το forum και διαβάζοντας τόσα και τόσα θέματα σας ζήλεψα και το προσπάθησα και εγώ. Και είναι τόσο ωραίο και αγνό δώρο προς το παιδί μας...

 

Ειλικρινά ευχαριστώ! :P

Να σου ζήσει η μπέμπα σου!

Έχετε κάποιο πρόβλημα βάρους - δεν βρέχετε 5-6 πάνες;

Αν βγάζεις γάλα μόνο και μονο για να αυξησεις την παραγωγή σου, να ξέρεις ότι και η υπερπαραγωγή δημιουργεί προβλήματα στο μωρο. Η Αγλαΐα τα αναφέρει κάπου πιο συγκεντρωμενα (νομίζω στα συμπληρώματα αύξησης γάλακτος)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...