Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Parentholics !! 29 Νοεμβρίου Κυριακή !


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω gavrias την επομενη φορα θα συναγωνιστουμε στις τουμπες καθως ο Μαριος δεν περπαταει αλλα οπου βρει βουταει με το κεφαλι!!!!!!!!!!!!!

 

:lol::lol::lol: έπεσε απ' τη σκηνή και μου λέει: σνιφ :( μαμά έπεσα απ'το γκρεμό!!

 

οπότε θα βάλουμε στρώμα στο δάπεδο και θα έχουμε πάρτυ με βουτιές :lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Είμασταν κι εμείς εχθές. Περάσαμε τέλεια. Ήταν πολύ ωραία.

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους για το υπέροχο πάρτυ: τα κορίτσια από την ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΛΩΣΤΗ εκπληκτικά, το τραπέζι της ζωγραφικής με πολλά πραγματάκια και χορός... ατελείωτος χόρος, τα εδέσματα ήταν τέλεια.

Ειλικρινά περάσαμε υπέροχα με τη μικρή να φθάνει εξουθενωμένη στο σπίτι και να κοιμάται μέχρι το πρωί. Επιτέλους κι οι γονείς ξεκουράστηκαν.

Εν αναμονή του νέου πάρτυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol: έπεσε απ' τη σκηνή και μου λέει: σνιφ :( μαμά έπεσα απ'το γκρεμό!!

 

οπότε θα βάλουμε στρώμα στο δάπεδο και θα έχουμε πάρτυ με βουτιές :lol::lol::lol:

δε μου λες τι ωρα εγινε αυτο? Μετα το παραμυθι? Το παιδι σου ειναι ενα αγορακι που επαιζε με την αρια τζουνιορ προς το τελος?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

δε μου λες τι ωρα εγινε αυτο? Μετα το παραμυθι? Το παιδι σου ειναι ενα αγορακι που επαιζε με την αρια τζουνιορ προς το τελος?

 

:lol::lol::lol: μετά το παραμύθι έγινε Afrodite,και ναι το παιδί μου αυτό είναι,η άρια junior είναι το κορίτσι του:lol::lol:.Αν έχεις να μου πέις κάτι που δεν είδα...με τρόπο please,με το μαλακό ε?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κατι εδω?

afrodite εκανε κατι ο γιος της στο θαυμα μου, στην ηλιαχτίδα μου στην λιακάδα μου ????

μιλα πες τα όλα !!!

ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΑΞΩ!!!!

χαχαχαχχαχα

Υ.Σ.

γμτ ρε Daf δεν ηερθες να σε γνωρσίω !!! ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ?

μαλλον εγω πρεπει να ημουν αλου νταλου !χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αρια, μαλλον αλλος πρεπει να ανησυχει.... ηταν λοιπον το ζευγος πανω στη σκηνη κ παιζανε με ενα τροχοφορο. Ο γαυριογιος επανω (στο τροχοφόρο, έτσι?) κ η αριοκόρη εσπρωχνε, εσπρωχνε κ πηγαιναν βουρ για τον γκρεμο.... Τοτε επενεβει η υποφαινομενη (η υπογραφομενη μαλλον) κ τους ειπε οτι εκει ειναι γκρεμος και αν συνεχισουν να παιζουν με το αμαξακι πανω στη σκηνη, μπορει να πεσουν. Ετσι, κατεβασαμε το αμαξι απο τη σκηνη κ τα παιδια συνεχισαν να παιζουν... γιαυτο κ σου ειπε ετσι το παιδι μετα που επεσε (εγω την εχασα την τουμπα).

Συγγνωμη που σου χαλαω την μαγεια της ατάκας, αλλα πρεπει να αποκατασταθει η αληθεια :-)

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αρια, μαλλον αλλος πρεπει να ανησυχει.... ηταν λοιπον το ζευγος πανω στη σκηνη κ παιζανε με ενα τροχοφορο. Ο γαυριογιος επανω (στο τροχοφόρο, έτσι?) κ η αριοκόρη εσπρωχνε, εσπρωχνε κ πηγαιναν βουρ για τον γκρεμο.... Τοτε επενεβει η υποφαινομενη (η υπογραφομενη μαλλον) κ τους ειπε οτι εκει ειναι γκρεμος και αν συνεχισουν να παιζουν με το αμαξακι πανω στη σκηνη, μπορει να πεσουν. Ετσι, κατεβασαμε το αμαξι απο τη σκηνη κ τα παιδια συνεχισαν να παιζουν... γιαυτο κ σου ειπε ετσι το παιδι μετα που επεσε (εγω την εχασα την τουμπα).

Συγγνωμη που σου χαλαω την μαγεια της ατάκας, αλλα πρεπει να αποκατασταθει η αληθεια :-)

 

:roll::roll::roll:Αααααχ το παιδάκι μου!!!!.Απο τώρα το σπρώχνει στο γκρεμό ο έρωτας !!! Ακούς άρια???? 8):cool:

Afrodite,τώρα όποτε του ξαναπείς κάτι, το παιδί θα σκέφτεται την "προφητεία" σου με το γκρεμό και θα είσαι Η αξιόπιστη πηγή για κείνον!!!

Μου χάλασες τ'όνειρο βέβαια γιατί χαιρόμουνα ότι θυμάται τους γκρεμούς απ'τα ταξίδια κι έκανε έναν πολύπλοκο συσχετισμό το πανέξυπνο αλλά να 'σαι καλά που μας γλίτωσες απο άλμα με τροχοφόρο :lol::lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε κατι εδω?

afrodite εκανε κατι ο γιος της στο θαυμα μου, στην ηλιαχτίδα μου στην λιακάδα μου ????

μιλα πες τα όλα !!!

ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΑΞΩ!!!!

χαχαχαχχαχα

Υ.Σ.

γμτ ρε Daf δεν ηερθες να σε γνωρσίω !!! ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ?

μαλλον εγω πρεπει να ημουν αλου νταλου !χαχαχα

:confused: κι εγω ελεγα δεν ηρθατε!κοιτα, εχω αβαταρ φωτο της κουκλαρας μου , με τη ds ειχαμε τα δυο μωρουλινια της γιορτης....εεεεεε εσυ φταις!!!:P εγω πού να ερθω να με γνωρισεις;;;;ειδα ουφο και το αγνοησα;;;εεεε;;;;;;;

(μετα την κοκκινη κλωστη καθομασταν προς τη πορτα η ερατω ειχε ενα τσουλουφιδιον και μπλε ζακετα:-P)

πολυ ωραια τα φαγητα, την αλλη φορα περισσοτερα λαχανικα και λιγοτερα κρεατικα πλιιιιιζ!!!(δεν ξερω, εμεις υποτιθεται τα φερναμε; αν ναι την αλλη φορα να φερω μπαστουνακια καροτο κουνουπιδι αγγουρι βρε παιδιααααα)

κι εγω δεν καταλαβα τι εγινε με τους μπατουκα και τους περιμενα πως κ πως!:roll:

Link to comment
Share on other sites

:confused: κι εγω ελεγα δεν ηρθατε!κοιτα, εχω αβαταρ φωτο της κουκλαρας μου , με τη ds ειχαμε τα δυο μωρουλινια της γιορτης....εεεεεε εσυ φταις!!!:P εγω πού να ερθω να με γνωρισεις;;;;ειδα ουφο και το αγνοησα;;;εεεε;;;;;;;

(μετα την κοκκινη κλωστη καθομασταν προς τη πορτα η ερατω ειχε ενα τσουλουφιδιον και μπλε ζακετα:-P)

πολυ ωραια τα φαγητα, την αλλη φορα περισσοτερα λαχανικα και λιγοτερα κρεατικα πλιιιιιζ!!!(δεν ξερω, εμεις υποτιθεται τα φερναμε; αν ναι την αλλη φορα να φερω μπαστουνακια καροτο κουνουπιδι αγγουρι βρε παιδιααααα)

κι εγω δεν καταλαβα τι εγινε με τους μπατουκα και τους περιμενα πως κ πως!:roll:

 

Κι εγώ νόμιζα ότι δεν ήρθες!!!!

Καθόσουνα στη μέσα πλευρα κοντα στην πόρτα ή στο σαλονάκι?

Είδες ούφο αλλά δεν το αναγνώρισες,είχε κεραίες και...δε λέω άλλα :lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κατι εδω?

afrodite εκανε κατι ο γιος της στο θαυμα μου, στην ηλιαχτίδα μου στην λιακάδα μου ????

μιλα πες τα όλα !!!

ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΑΞΩ!!!!

χαχαχαχχαχα

:lol::lol::lol: Να χαρώ εγώ ψύχραιμη μητέρα:lol:

Να σας χέσω με τις γλαφυρές περιγραφές σας ζηλευωωωωωωωωωωω!

Εγώ φταίω που δεν ήρθαμε να σας κολήσουμε γαστρεντερίτιδα (είμασταν και οι τρεις τελικά σας είχαμε άνετα!)... στην τελική λίγη αλληλεγγύη δεν βλάπτει:mrgreen:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

και επειδη απο βλακεια μου δε μιλησα η γλυκια κοπελα με τα ξανθα κοντα -σχεδον αγοριστικα- μαλλια, ποια ηταν? την εχω ξανασυναντησει νομιζω αλλα δεν... (αρια βλεπεις δεν εισαι η μονη που κανεις παρεα με γερμανους)

:oops::oops: αν φορουσε μια καφε πλεχτη κοντομανικη μπλουζιτσα, ενα μαυρο παντελονι και ηταν αυτοκολητη με εναν πιτσιρικα με κοκκινη ζακετα με κουκουλα ...εγω ημουν με το καμαρι μου :D

Ε καλα ...τα εχω κανει και πιο κοντα :lol::lol::lol::lol: ημιμακρα θα τα ελεγα τωρα για τα δικα μου δεδομενα.

 

Υπηρχε ομως αλλη μια κοπελα με κοντα ξανθα μαλλια (εμενα ειναι ανταυγειες :lol:) η οποια ειχε ενα βολικοτατο κοριτσακι που οπου ακουμπαγε κοιμοταν . Καλα ηταν απαιχτη η μικρη.

 

Η αλλη απαιχτη πιτσιρικα με το κοκκινο φουστανακι ποιανης ηταν :D. Μιλαμε για χαρμα οφθαλμον η μικρη. Φτου φτου :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ax και εμεις το χασαμε δυστυχως!!επρεπε να φυγουμε στο χωριο και επιστρεψαμε σημερα ξημερωματα!!κριμα ηθελα να σας συναντησω....gavrias...ελπιζω να υπαρξει και δευτερη ευκαιρια!!καλη αρχη με τη συλλογη υπογραφων!!αληθεια εμεις που δεν ηρθαμε πως μπορουμε να συμβαλλουμε???

Link to comment
Share on other sites

ρεεεεεεεεεεεεεε εγω ημουν η τρελη με τις κεραιες

Η Μαρια μου ειπε

κοιτα ουφο επιδη θα καρφωθείς με τις κεραιες σου βαλε αυτη τη στεκα με τα αυτια ταρανδου για να μην φαίνονται οι δικες σου !!!!

θα φοράω κι εγω μου ειπε

Κι ετσι κι εγινε !!!????

 

μπουχαχαχαχχαχαχα

 

χαχαχαχαχχαχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

κεραιες;;;;μια με μακρυ μαλλι καστανο που φωναζε στα πιτσιρικια "παραμυυυυθι!!!παρααααμυυυθιιιι!!!" ;;;;;;;:confused:

ή αυτη ηταν η μαρια;;;;αχ με μπερδεψατε με τα κερατα!!!!!!!:eek:

και το αντιστοιχο κεραιοφορεμενο , το τεκνο σου;;;;ΑΜΑΝ ρε αριαααααα......:rolleyes:

 

δεν πειραζει θα βρεθει ευκαιρια!

 

ναι μεσα ημασταν, πορτιερηδες για την ακριβεια,:P κ ειχαμε ενα πορτοκαλι καροτσακι που το χρησιμοποιησαμε ελαχιστα γιατι ειχαμε κ ενα ριγε σλινγκ!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Afrodite,τώρα όποτε του ξαναπείς κάτι, το παιδί θα σκέφτεται την "προφητεία" σου με το γκρεμό και θα είσαι Η αξιόπιστη πηγή για κείνον!!!

Μου χάλασες τ'όνειρο βέβαια γιατί χαιρόμουνα ότι θυμάται τους γκρεμούς απ'τα ταξίδια κι έκανε έναν πολύπλοκο συσχετισμό το πανέξυπνο αλλά να 'σαι καλά που μας γλίτωσες απο άλμα με τροχοφόρο :lol::lol::lol::lol:

Κοιτα, τωρα που ξεκαβαλικεψες, πες μου τι αλλο θα ηθελες να πω στο γιο σου μιας και ειμαι Η αξιοπιστη πηγη του!!!:lol::lol:

:oops::oops: αν φορουσε μια καφε πλεχτη κοντομανικη μπλουζιτσα, ενα μαυρο παντελονι και ηταν αυτοκολητη με εναν πιτσιρικα με κοκκινη ζακετα με κουκουλα ...εγω ημουν με το καμαρι μου :D

εσυ ησουν τεκνο μου.... ησουν στην αποκριατικη γιορτη? "Γνωριζομαστε απο καπου?" Γιατι οτι σε εχω ξαναδει, σε εχω, αλλα που?

 

Οσο για την νταφ, ηταν η πιο μικρη μαμα εκει μεσα, αφου ειπαμε, ειναι ανηλικο!!! Και η κορη της κλωνος λέμε!!!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

κεραιες;;;;μια με μακρυ μαλλι καστανο που φωναζε στα πιτσιρικια "παραμυυυυθι!!!παρααααμυυυθιιιι!!!" ;;;;;;;:confused:

ή αυτη ηταν η μαρια;;;;αχ με μπερδεψατε με τα κερατα!!!!!!!:eek:

και το αντιστοιχο κεραιοφορεμενο , το τεκνο σου;;;;ΑΜΑΝ ρε αριαααααα......:rolleyes:

 

δεν πειραζει θα βρεθει ευκαιρια!

 

ναι μεσα ημασταν, πορτιερηδες για την ακριβεια,:P κ ειχαμε ενα πορτοκαλι καροτσακι που το χρησιμοποιησαμε ελαχιστα γιατι ειχαμε κ ενα ριγε σλινγκ!:wink:

 

Aυτή που φώναζε παραμύθι -παραμύθι ήτανε .Το κεραιοφορεμένο ήτανε δικό μου τέκνο αλλά την είχε υιοθετήσει.

Ήρθατε και σχετικά νωρίς daf? Το καρότσι το θυμάμαι :!::!::!:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

ax και εμεις το χασαμε δυστυχως!!επρεπε να φυγουμε στο χωριο και επιστρεψαμε σημερα ξημερωματα!!κριμα ηθελα να σας συναντησω....gavrias...ελπιζω να υπαρξει και δευτερη ευκαιρια!!καλη αρχη με τη συλλογη υπογραφων!!αληθεια εμεις που δεν ηρθαμε πως μπορουμε να συμβαλλουμε???

 

Δεν τη γλιτώνεις spyni :P

Έυχομαι να λείπατε για καλό λόγο.

 

Κοιτα, τωρα που ξεκαβαλικεψες, πες μου τι αλλο θα ηθελες να πω στο γιο σου μιας και ειμαι Η αξιοπιστη πηγη του!!!:lol::lol:

 

:lol::lol::lol:Έχω κάτι στο μυαλό μου να του πείς αλλά θα σου πώ μια μέρα που θα λείπει η άρια.:lol::lol::lol: (εσύ γέννησες και άλλαξες !!! Δε σε αναγνώρισα :oops:)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είμασταν στη γιορτή και τα πιτσιρίκια περάσανε καταπληκτικά! Δε θέλανε να φύγουνε! Εγώ λίγο δυσκολεύτηκα γιατί κυνηγούσα τη μικρή όλη την ώρα αλλά χαλάλι της (άλλωστε πάντα αυτό συμβαίνει!).

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Aυτή που φώναζε παραμύθι -παραμύθι ήτανε .Το κεραιοφορεμένο ήτανε δικό μου τέκνο αλλά την είχε υιοθετήσει.

Ήρθατε και σχετικά νωρίς daf? Το καρότσι το θυμάμαι :!::!::!:

 

ναι ηρθαμε 2 και κατι!ειδαμε κ την κοκκινη κλωστη και η ερατω κοιταζε αποσβολωμενη:lol: την ειχα αγκαλιτσα διπλα απο τα καροτσια των διδυμων!!!φυγαμε γυρω στις 4!

 

 

Οσο για την νταφ, ηταν η πιο μικρη μαμα εκει μεσα, αφου ειπαμε, ειναι ανηλικο!!! Και η κορη της κλωνος λέμε!!!

 

ΚΙ ΟΜΩΣ!!η πιο μικρη ειναι η ντιεσουλα μας!!!;) εγω ειμαι λιιιιγο μεγαλυτερη (1 χρονο)

 

 

ρε αρια.....σε θυμαμαι....μεγαλυτερη σε περιμενα!!!!!!!:roll::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

gavrias κι εσενα σε εψαχνα ειχα την εντυπωση οτι εισαι ξανθια νο; ποια ησουν; καλα ειμαι βλημα η δεν ειμαι;;;θα πρεπε επιτοπου να ρωτω "κι εσυ ποια εισαιαιαιαι;;;;εεεεε;;;" κ οχι χαζοδιαδυκτιακα!!!!:roll: αλλα αρια εισαι ασυγχωρητο ουφο ΚΑΙ με κεραιες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι ηρθαμε 2 και κατι!ειδαμε κ την κοκκινη κλωστη και η ερατω κοιταζε αποσβολωμενη:lol: την ειχα αγκαλιτσα διπλα απο τα καροτσια των διδυμων!!!φυγαμε γυρω στις 4!

 

 

 

ΚΙ ΟΜΩΣ!!η πιο μικρη ειναι η ντιεσουλα μας!!!;) εγω ειμαι λιιιιγο μεγαλυτερη (1 χρονο)

 

 

ρε αρια.....σε θυμαμαι....μεγαλυτερη σε περιμενα!!!!!!!:roll::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

gavrias κι εσενα σε εψαχνα ειχα την εντυπωση οτι εισαι ξανθια νο; ποια ησουν; καλα ειμαι βλημα η δεν ειμαι;;;θα πρεπε επιτοπου να ρωτω "κι εσυ ποια εισαιαιαιαι;;;;εεεεε;;;" κ οχι χαζοδιαδυκτιακα!!!!:roll: αλλα αρια εισαι ασυγχωρητο ουφο ΚΑΙ με κεραιες!!!!!!!

 

Σίγουρα μιλήσαμε.

Ξανθιά είμαι,δε με πρόσεξες :lol::lol::lol: Ήμουν αυτή η ξανθιά με τη μάυρο-ασημί μπλούζα.Αν δεν πρόσεξες αυτό, σου λέω μόνο...η πιό ψήλή εκεί μέσα :lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

DaF θυμαμαι ότι όποτε περνούσα απο τους πορτιέριδες κάτι τρώγατε ΧΑΑΧ μια ενα μωράκι έτρωγε της μαμάς το γαλατάκι μετά ένα άλλο ή το ίδιο μωράκι έφαγε και λίγο φαγητό σε μπώλ, αυτά προλάβαινα να δω μπαινοβγαίνοντας :lol::lol::lol::lol:

 

αχχα και εγώ φορούσα "κεραίες"!:lol:

επιτέλους τελείωσα το κείμενο - ελπίζω να μην ξέχασα κάτι ή κάποιον!

... τι να πώ? ήταν πολύ όμορφα!

όλα δεν θα ήταν δυνατόν να πραγματοποιηθούν εάν δεν είχαν βοηθήσει

οι εθελοντές μας:

γύρω στα 20-25 άτομα εργάστηκαμε σκληρά - βοήθησε ο καθένας με τον τρόπο του, αποτελεσματικότατα, λειτουργήσαμε σαν ρολόι.

Όλα θα γίνουν ένα μικρό και διακριτικό βιντεάκι/slideshow!

 

Η παράσταση, απο την Κόκκινη Κλωστή, http://www.kokiniklosti.gr

όπως πάντα μαγική και υπέροχη.... με το πάντα χαρούμενο διαδραστικό concept και καλλιτεχνική διακόσμηση της σκηνής και υπεύθυνη την Χάρις Γερολουκά!

 

Το catering http://www.alpinacatering.gr/( ήταν πολύ νόστιμο - ένα έχω να πώ - πουγκιά με τυρί, σε παιδικά πάρτυ έχω φάει εδώ και 10 χρόνια, ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ - ε - καμία σχέση. Δεν θα το λεγα πραγματικά αν δεν ήμουν και μιση κρητικιά, οπότε το καλό τυροπιτοειδές (βλέπε καλιτσούνια πχ), ξέρουμε να το αναγνωρίζουμε!!! Μάλιστα θυμάμαι ότι το ανακαλυψα την ωρα της παράστασης αλλά δυστυχώς επειδή ηταν τραγανιστό δεν προλαβα να φάω και άλλο έκανε θόρυβο. :lol::lol: θέλω κιάλλο!

 

Όσο για τις καρεκλίτσες απο τα looneychairs www.looneychairs.gr νομίζω όλοι άρχισαν να φαντάζονται πιο χρώμα/σχήμα καρεκλίτσας θα πηγαιναν στο σπίτι μας.

Εγώ θα ήθελα μία, με αντί τεχνόδερμα, γούνα ψέυτικη σαν απο αρκουδάκι. (απλώς σε σχήμα πολυθρόνας όχι σε σχήμα άλλο περίεργο)

Δεν θα ήταν τέλειο? Αλλά να πλένεται κάπως, δηλαδή απο κάτω να έχει κατι αδιάβροχο έτσι ώστε τη γούνα να μπορείς κάπως να την καθαρίσεις αν χρειαστεί. (χεχε ελπίζω να διαβάζει και να του δωσα ιδέα) - ή να βγαίνει για πλύσιμο ? (με χράτς χράτς?)

 

Δόθηκαν μάλιστα εκτάκτως με την πρωτοβουλία του κ. Λατουσάκη άλλες δύο καρεκλίτσες, η μία στο Κέντρο Υγείας του Παιδιού στη Καισαριανή και η άλλη στην ΕΨΥΠΕ (θα παραδοθεί μέσα στην εβδομάδα).

 

Όσο για τα πολύ ωραία βιβλία http://www.erevnites.gr/, τα φανταστικά diapercakes http://www.diapercakes.gr , και τα υπερσύγχρονα έξυπνα κύπελα για μικρά παιδιά απο www.mybabycenter.gr

και τα άλλα 2 σκαμπό απο την εταιρία www.looneychairs.gr και το Χριστουγεννιάτικο Σετ απο την www.scrapbooking.gr Memories Trends

και το sling απο το www.babywearing.gr έκαναν κάποιους πολύ πολύ χαρούμενους!!!!

 

 

Το τιρκουάζ ζυμάρι απο σαμπουάν, έκανε πάταγο, καθώς ούτε λάδωνε και με αυτό μπορούσες να κάνεις μακρουλά μακρουλά φιδάκια! (οδηγίες χρήσης, εδώ http://parents.org.gr/events/a121 ) - με μισό σωληνάκι σχολικής τέμπερας σε μισή κουπα σαμπουάν - τα 2 λίτρα κάνουν σε κατάστημα παιχνδιών, γύρω στα 2.50 ευρώ - και όσο αλεύρι πάρει, θα έχετε ένα τέλειο ζυμάρι - προσθέστε και 1/4 της κουπας νερό).

 

Επίσης οι φανατικοί των κατασκευών, είδαν εν δράσει και την Γεωργία Ανουσάκη του www.scrapbooking.gr η οποία μας έδειξε πως λειτουργεί το Cuttlebug, με τις διάφορες στάμπες και σφραγίδες και προμήθευσε τα παιδιά με μικροσκοπικά σχεδιάκια και χαρτιά χριστουγεννιάτικα με διάφορα σχέδια για τις κατασκευές που έκαναν.

 

Τα χρησιμοποίησαν για να διακοσμήσουν τα τετράδια λευκώματα τα οποία είχαμε ετοιμάσει,

- θα φτιάξουμε ένα βίντεο για αυτή την δραστηριότητα, σύντομα. Είναι μια ευχάριστη δημιουργική απασχόληση για παιδάκια, κατά την διακόσμησή του αλλά και μετά όταν θα το χρησιμοποίησουν σαν λεύκωμα.

 

Στο τέλος της βραδιάς ξέραμε ότι καταφέραμε κάτι σημαντικό.

 

ακόμα και αν δεν φτάσαμε τον στόχο που είχαμε όσον αφορά όοοολα τα χρήματα που θέλαμε να μαζέψουμε (όπως και να έχει απο το Κέντρο βοηθήθηκαν με όσα και αν ήταν αυτά που μαζέψαμε - και του χρόνου, θα είναι σίγουρα περισσότερα)

 

ή ακόμα και αν δεν μαζέυτηκε τόοοοοοσος κόσμος όσος θα θέλαμε (δηλ να γεμίσει η αίθουσα μέχρι που δε πάει :idea::cool: - όπου όπως και να έχει εποχή γρίππης διανύουμε οπότε, καλύτερα που δεν ήμασταν και στριμωχτά, άσε που αν ηταν παραπάνω παιδιά δεν είχαμε τελικά προγραμματίσει και τόοοσο χωρο στο τραπέζι των κατασκευών! οπότε έτσι, όλοι εξυπηρετήθηκαν!)

 

ή ακόμα και εάν ένα απο αυτά που περιμέναμε τόοοοοοσο πολύ (και εγώ και τα παιδιά και μαμάδες!) αποδείχτηκε ........ -δεν μπορώ να περιγράψω- (βλέπε ποστ elenik!!!!) και άφησε και τα παιδιά στεναχωρημένα, ....τα οποία μετά απο ένα λεπτό, άκουσαν τη φράση " το έργο έλαβε τέλος" :shock::shock::shock: ... μετά απο ένα λεπτό στο οποίο είχαν κάτσει είχαν ενθουσιαστεί, και περίμεναν με χαρά αυτό που πριν τους είχα και εγώ αναφέρει με εξίσου χαρά και ενθουσιασμό, πήραν μια απόρριψη!! Γιατί?

Μάλλον γιατί ο κύριος, δεν είναι επαγγελματίας. Ένας επαγγελματίας, δεν φέρεται κατ αυτό το τρόπο σε παιδιά. Δεν τα αφήνει, έτσι, ακόμα και εάν δεν είναι εφικτό αυτό που κανονικά είχε σκοπό να κάνει (ήθελε περισσότερα μεγάλα παιδιά και λιγότερα μικρά). Βρές άνθρωπέ μου λύση. Αυτό κάνει ένας επαγγελματίας που ασχολείται με παιδιά.

Δηλαδή οι υπόλοιποι δεν έχουμε συναντήσει καταστάσεις αντίξοες όπου είναι δύσκολο εώς αδύνατο να κάνουμε αυτό που θέλαμε αρχικά ή αυτό που περιμένουν τα παιδιά? Δεν σηκωνόμαστε να φύγουμε! αν είναι δυνατόν..Τι φταίνε τα παιδιά που κάτσανε να μάθουν με χαρά ?(έστω και 1 να είναι αυτό που περιμένει αυτό θα ικανοποιήσουμε!) Ήταν αισχρό! Μου θύμισε κάτι παιδαγωγούς που έλεγαν, α εγώ μόνο μεγαλύτερα παιδιά ξέρω/θέλω/ασχολούμαι..δεν πίστεψα στα αυτιά μου όταν είπε "λυπάμαι δε μπορώ να συνεχίσω, μπλα μπλα.." μετά απο μόνο 1 λεπτό που μόλις ειχαν αρχίσει τα παιδια να ακούνε τις οδηγίες του. Αηδία!

καταφέραμε όμως να το ξεπεράσουμε...

και όλοι όσοι ήρθαν, καταχάρηκαν μετά με τα παιχνίδια τα οποία η Γιούλη Καλλιβρετάκη (http://parents.org.gr/news/a334) διοργάνωσε

- διαγωνισμός χορού, αφήγηση παραμυθιού. Σε μια σκηνή, πολύ όμορφη, τα παιδιά όλων των ηλικιών χορεψαν και έκαναν πολλες πολλες φιγούρες! Οι συμμετέχοντες όπως και οι νικητές τράβηξαν ο καθένας απο ένα λαχνό, κερδίζοντας κάποια απο τα παιχνίδια και δώρα που είχαμε στην λαχειοφόρο αγορά!

 

κουραστήκαμε πολύ! αλλά άξιζε και ήταν η πρώτη φορά που διοργανώσαμε κάτι τέτοιο.

ΌΜΩΣ -

κάτι που δεν με αφήνει σε ησυχία είναι το εξής -

 

τα παιδιά δεν θα πρεπε να νιωθουν ευγνωμοσύνη όταν κάποιος τους δίνει κάτι που δικαιούνται.

Δυστυχώς αυτό είναι κάτι που ένιωσα για κάποια απο τα παιδιά τα οποία ήρθαν στην εκδήλωσή μας. Δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Δεν θα έπρεπε κανένα παιδί να αισθάνεται αυτό το πράγμα, ή εκεί που πάς να το βοηθήσεις σε κάτι, η πρώτη του αντίδραση να είναι φόβος/δυσπιστία/φοβισμένη κίνηση των ώμων...

επειδή προφανώς αυτό είχε σαν εμπειρία στην ζωή του.

Χάρηκα που μπορέσαμε να προσφέρουμε κάτι διαφορετικό στα παιδιά αυτά, μακάρι να μπορέσουμε να το κάνουμε για περισσότερα.

Θέλω οπωσδήποτε να μπει στους στόχους της εταιρείας περισσότερο απο κάθε άλλη δραστηριότητα, να μπορέσουμε στο μέλλον να διοργανώσουμε τέτοιες εκδηλώσεις προσφοράς,

για παιδιά τα οποία δεν μπόρεσαν ως τώρα να έχουν αυτά που δικαιούνται, αυτά που τα δικά σας παιδιά έχουν απο την γέννησή τους.

Απο κάπου ξεκινάμε πάντα, και όπως ξέρουμε,

η αρχή όσο μικρή και να είναι, είναι το ήμισυ του παντός.

Όπως και σε αυτή την συνάντηση οι χορηγοί προσέφεραν όλοι αφιλοκερδώς, τις υπηρεσίες τους,

και αν δεν το έκαναν δεν θα ήταν εφικτή αυτή η συνάντηση,

έτσι και σε επόμενες συναντήσεις, και σε άλλες πόλεις,

θα χρειαστούν χορηγοί οι οποίοι να θέλουν να υιοθετήσουν και εκείνοι αυτό το μύνημα.

Μέσω τέτοιων εκδηλώσεων, τα παιδιά αυτά παίρνουν το μύνημα ότι στην κοινωνία υπάρχει κόσμος που νοιάζεται, και ότι δεν είναι η κοινωνία μόνο αυτό το οποίο ίσως έχουν ζήσει στο παρελθόν. Ότι υπάρχει φώς στον ορίζοντα, κάπου! Επίσης μέσω τέτοιων εκδηλώσεων μαζεύονται πολλά πολλά πράγματα τα οποία αυτά τα παιδιά και οι οικογένειές τους, χρειάζονται!

Τίποτα δεν πετάχτηκε και όλα όσα μάζεψα απο τα αγαπητά μέλη που συνάντησα τις προηγούμενες ημέρες, βρήκαν άτομα τα οποία τα είχαν αναγκη - είτε ήταν ρούχα, ενηλίκων, παιδικά , βιβλία / παιχνίδια. Ακόμα και ρούχα σε όχι τόσο καλή κατάσταση ακόμα και αυτά είναι αναγκαία!

 

Εκδηλώσεις σε άλλους χώρους/πόλεις

 

Η φίλη μας η elachl αναφέρθηκε στο να γίνουν και άλλες τέτοιες εκδηλώσεις σε άλλες πόλεις. Γιατί όχι! όμως, για να γίνει αυτό είναι απαραίτητο στις περιοχές αυτές να έχει κάποιος πρωτοβουλία να διοργανώσει κάτι τέτοιο. Εμείς μπορούμε να στέιλουμε όλα τα χαρτιά και να ζητάμε άδεια για παραχώρηση χώρου (γίνεται δωρεάν καθώς είμαστε μη κερδοσκοπική εταιρεία, κ στέλνουμε το καταστατικό σαν επιβεβαίωση) και να προβάλουμε με τον συνήθη τρόπο τους χορηγούς,

αλλά προφανώς όποιος ενδιαφέρεται θα πρέπει

- να βρεί τους τοπικούς χορηγούς αλλά και

- να αναλάβει να μαζέψει τα μεταχειρισμένα είδη απο όσους δεν ξέρουν τι να τα κάνουν...

- να δεσμευτεί να ειναι παρόν την ημερομηνια της εκδηλωσης για να την διοργανώσει και να την επιβλέψει..

 

Αρχικά θα ήταν καλό να γίνει αυτό τουλάχιστον σε μεγαλύτερες πόλεις όπως Πάτρα, Θεσσαλονίκη - όπου και αν γίνει όμως είμαι σίγουρη ότι παντού υπάρχει ανάγκη αλλά και δυνατότητα να γίνει.

(όποιος θέλει μπορεί να στείλει στο contact(at)parents.gr email)

 

Ας μην κλείνουμε άλλο τα μάτια μας στο οτι λίγο παραδίπλα, τα παιδάκια αυτά, δεν έχουν αυτό που κάθε παιδάκι σε αυτό το κόσμο, θά πρεπε να δικαιούται να έχει. Είδα τα ματάκια αυτά, γεμάτα απορία - "γιατί αυτή η κυρία είναι τόσο γλυκιά μαζί μου, γιατί μου δίνει όλα αυτά τα πράγματα χρυσόσκονες και αυτοκόλλητα?"

Γιατί αυτό δικαιούσαι! Γιατί αυτό δικαιούνται όλα τα παιδιά! και παιχνίδια και χρυσόσκονες, και βιβλία! Μια ευτυχισμένη παιδική ηλικία! Μπορούμε να βοηθήσουμε κάπως, λίγο λίγο!....

Ενισχύστε τους τοπικούς σας φορείς, καταγράψτε τους ίσως, σε ένα νέο τοπικ - ενδιαφερθείτε. Σας χρειάζονται!

 

Εκστρατεία κατά της παιδικής κακοποίησης:

 

Επίσης κάτι άλλο που ξέχασα να σημειώσω είναι ότι

για την Εκστρατεία κατά της παιδική κακοποίησης θα χρειαστούμε καταστήματα (κάθε είδους!!!), σε όλη την Ελλάδα τα οποία να επιθυμούν να έχουν αντίτυπο του φυλλαδίου των υπογραφών ή να δέχονται να είναι σημείο συγκέντρωσης όλων των υπογραφών.

Τα καταστήματα έχουν πολλές ώρες λειτουργίας και είναι συνήθως ευκολο κ βολικό για κάποιον περάσει κάποια ώρα της μέρας να δώσει τις υπογραφές που μάζεψε.

Αυτό θα βοηθήσει πολύ στην αποτελεσματική συλλογή υπογραφών και στην ασφαλή επιστροφή τους στην Αθήνα στα γραφεία της ΕΕΕΓ. !!!

παρακαλώ να στείλετε στο contact(at)parents.gr εάν επιθυμείτε κάτι τέτοιο για το κατάστημά σας.

Τα καταστήματα θα ανακοινωθούν σε νέο topic έτσι ώστε τα μέλη να γνωρίζουν πως μπορούν να έχουν πρόσβαση στα φυλλάδια αυτά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...