Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπή παιδικού σταθμού λόγω νεογέννητου αδερφού;


Recommended Posts

Κορίτσια είχα και εγώ αυτό το δίλλημα δηλ αν έπρεπε να στείλω την μικρή μου 3 ετών για πρώτη φορά στο σταθμό φέτος ενώ περιμέναμε το αδελφάκι. Μου λέγανε όλη να μην την στείλω για να μην νιώσει αποκομένη να μην ζηλεύει που θα μένω πίσω εγώ με τον μικρο και να μην κουβαλάει ιώσεις.

Τελικά αποφασίσαμε να την στείλουμε γιατί ήταν δύσκολο με 2 παιδιά μέσα στο σπίτι ( παρότι υπάρχει και η γιάγιά κοντά ) και δεν το μετανιώσαμε.

Παρότι ο μπέμπης ήρθε πρόωρα και τρέχαμε στα νοσοκομεία και στις μονάδες η μικρή πήγε παιδικό με πολύ χαρά περνάει υπέροχα και δεν αρρώστησε καθόλου σε σχέση με άλλες χρονιές.

Λέει σε όλους ότι μεγάλωσε και πάει σχολείο και το μωρό μένει σπίτι γιατί είναι μικρό !!

Όμως έψαξα πολύ και είμαι πολύ ευχαριστημένη και εγώ και η μικρή από τον παιδικό και αυτό είναι το πιο σημαντικό τελικά.

Η απόφαση πάντως είναι του καθενός προσωπικά :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα εγω εχω αντιθετη γνωμη .

εχω 2 παιδακια και περιμενω το τριτο ,θα τους σταματησω απο τον σταθμο μεχρι μαρτιο απριλιο.ειναι

 

κατά την γνώμη μου

κάτω απο κάποιες προυποθέσεις,

ειναι πολύ μεγάλο λαθος να αφαιρέσεις απο ένα ήδη προσαρμοσμένο παιδί τον προσωπικό του χώρο .

 

Ενδεικνυται μονο εαν ο παιδίατρος στο πει ρητά οτι πρέπει να γίνει, - εξαιτίας συγκεκριμενων λόγων ευαισθησιων ή σε ειδικές περιπτώσεις.

 

αλλιώς είναι κάτι που έχει πολυ αρνητική επίπτωση

καθώς η αλλαγη ενος ερχομού νέου μέλους στην οικογένεια είναι ήδη μια τεράστια αλλαγή.

 

Η οδηγία όλων των ψυχολόγων είναι να μην υπάρξει καμία αλλαγή στο πρόγραμμα των άλλων παιδιών,

 

έτσι ώστε να κατλάβουν ότι αυτή η νέα αλλαγή

 

(ερχομός) ΔΕΝ θα αλλάξει τίποτε απο τα καλά που έχουν στην ζωή τους

και για να τους μείνει η εντύπωση οτι γενικά δεν ειναι τόσο μεγάλη αλλαγή, δηλαδή όλα συνεχιζουν όπως πρίν... απλώς προστίθονται ευχάριστες στιγμές thatsall.

 

Ο λόγος που θες να αφησεις αυτη την εντύπωση είναι γιατί σαν παιδιά δεν καταλαβαίνουν τι σημαινει ο ερχομος του νέου μέλους και αν δεν τους δείξεις οτι δεν ειναι κατι εξωπραγματικό αλλά κάτι φυσιολογικό, η εντύπωση που θα εχουν δεν θα ειναι εξισορροπητική αλλά αποδιοργανωτική, καθώς δεν είναι σε θεση να ξερουν τι σημαινει να εχουν αδερφακι κ τι σημαινει αυτο για τη ζωή τους απο εδώ και πέρα.

 

για να είσαι σίγουρη στην επιλογή σου σου συστήνω πραγματικά να επικοινωνήσεις με το τηλέφωνο 801 801 1177 έτσι ώστε να σου επιβεβαιώσουν και εκεί αυτή την οδηγία.

 

Είναι τεράστιας σημασίας ο πρώτος καιρός, και αν αρχίσεις τον πρώτο καιρό με το να επιβεβαιώσεις ότι αυτή η αλλαγή στην οικογένεια,

επηρεάζει τα πάντα (για εκείνα ο παιδικός σταθμός είναι όλα τα υπόλοιπα που υπάρχουν εκτός της οικογένειας),

ειναι εξαιρετικά αποδιογανωτικό για τα παιδιά.

 

Όταν τα παιδιά αποδιοργανώνονται τότε είναι που χάνουν τον μπούσουλα εντελώς! Χάνουν την αίσθηση του φυσιολογικού,

και το πρώτο που γινεται τότε,

είναι η έκφραση του φόβου με αλλαγή συμπεριφοράς προς επιβεβαίωση αυτού του φόβου,

με το να φέρονται περίεργα και προκλητικά!

 

δηλαδή ολα αλλαξαν? οπ! τωρα τοτε μπορώ και εγώ να κανω .............

και ........... !

(ανεπιθυμητες συμπεριφορές, θορυβώδεις καταστάσεις κτλ).

 

η προθεση του γονιού να ειναι ολη η οικογένεια κοντά, μπορεί να έχει τότε το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα! (δυστυχώς!) πραγματικά είναι εξαιρετικά σημαντικό το τι θακάνετε να έχει σχέση με το πως βλέπουν τα παιδάκια αυτή την αλλαγή!

 

επίσης,

το οτι δε μπορουν να πανε παιδικό

δε τους δινει ευκαιρία να εκτονώσουν εξω απο το σπιτι την όποια ανησυχία.

Στο σπιτι επικρατεί συνήθως ένα εντελώς διαφορετικό συναίσθημα,

απο το οποίο αν δεν βγούν απο το σπίτι δεν θα μπορέσουν να αισθανθούν ελεύθερα να εκφράσουν τα δικά τους, άλλα συναισθήματα όποια και αν είναι -

οπότε αναγκαστικά τοτε τα εσωτερικευουν και βγαίνουν παλι σε θυμο και ανησυχια.

 

ενώ στον παιδικό σταθμό θα μπορουν να το επεξεργαστουν

(ακομα και με το να μη θελουν να το κανουν θέμα εκεί!!!!! και να θελουν να το κρατήσουν μακριά! - σαν να μην εγινε δηλαδή! - το εχω δει αρκετές φορές! να εχουν δυσφορία για τη συζητηση :-) )

 

ή μπορεί να θέλουν να τσακωθούν για αυτό ή να το αναφέρουν στη δασκάλα για να δουν την αντιδραση της (και ανάλογα να ηρεμήσουν πχ)

 

είναι ένας τρόπος για να επεξεργαστούν αυτή την αλλαγή,

 

τον οποίο τρόπο πιστεύω ότι όσο και να θέλει η μαμά η ο μπαμπάς, δε μπορούν να προσφέρουν κατ αυτό το τρόπο -

γιατί είναι επηρεασμένοι απο τα δικά τους συναισθήματα φυσικά!! απο τα οποία ειναι και πρέπει να είναι επηρεασμένα ....

 

δηλαδή η επαφή του παιδιού εκείνη τη στιγμή με άτομα που δεν ειναι επηρεασμένα απο αυτή την αλλαγή,

 

συμφωνα με την εμπειρία μου δρά πολύ πολύ εξισορροπητικά,

 

και αυτή η λέξη, θα έλεγα οτι είναι η πιο σημαντική λέξη για την προσαρμογή των παιδιών σε μια αλλαγή.

 

όλα αυτά αφορούν ένα παιδί που είναι ήδη προσαρμοσμένο. (εξαιρετικά σημαντικό! )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

σας ευχαριστώ πολύ όλες και όλους για τις γνώμες και προσωπικές σας εμπειρίες, ευχαριστώ πολύ και την κα Μαρία που εκτιμώ πολύ την γνώμη της.

 

Τελικά θα το παλέψουμε να μην διαταράξουμε το καθημερινό του πρόγραμμα. Ελπίζω να τα καταφέρουμε..

Όλοι εσείς που έχετε ήδη δύο ή περισσότερα παιδάκια ξέρετε τι μας περιμένει με τον ερχομό του μωρού, εμείς απλώς προσπαθούμε να προετοιμαστούμε όσο γίνεται καλύτερα!..

 

ευχαριστώ

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει... .

 

rmEXp3.png cBvXp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

θα σκάσω σήμερα!! το ίδιο θέμα έχω και εγώ, αλλά όχι για μετά , για τώρα που είμαι εγκυμονούσα!! Συμφωνώ απόλυτα με την κυρία Στυλιανάκη και αυτό σκόπευα να κάνω. Τι γίνεται όμως με την καινούρια γρίπη??? Τα στέλνουμε τα μικρά σχολείο ή όχι??

 

οι φίλοι λένε κράτα το σπίτι, οι γονείς του site με συμβουλεύουν να το στείλω κανονικά, ο γυναικολόγος μου - και φίλος - μάλλον "παίζεται" λίγο. Επιμένει πάντως πώς στους υγειείς ανθρώπους, η γρίπη είναι ήπιας μορφής. Τότε τι φωνάζουν οι "ειδικοί" για τις εγκύους?? Εγώ με τον άντρα μου σκεφτόμαστε αν κόψουμε τον παιδικό (3,5 ετών) θα πρέπει να κόψουμε τα παιδιά φίλων ,το σούπερ,τον φούρνο,το σινεμά, τον κόσμο όλο!!!!

 

 

αααααααααααααααααααα!!!!! και έλεγα σ'αυτή την εγκυμοσύνη θα είμαι χαλαρή...πφφφ!!! είναι να το'χει κούτρα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φοβήθηκα και δεν τον έστειλα (δεν είχε ξεκινήσει όμως ακόμα). Πρέπει να πω όμως οτι δυσκολεύομαι πολύ τώρα στο σπίτι και με τα δύο. Και ο μεγάλος βαριέται απίστευτα και γίνεται πιο γκρινιάρης απ οτι συνήθως. Σκέφτομαι μήπως μπορέσω να τον στείλω τουλάχιστον την άνοιξη που η μικρή θα είναι 5-6 μηνών και δεν θα φοβάμαι τόσο πολύ μην κολλήσει τίποτα.

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

χρονια πολλα σε ολεσ τησ μανουλεσ.εχω ενα αγορακι 4ετων και ενα κοριτσακι 8μηνων.αποφασισαμε να διακοψουμε των γιο μασ απο των παιδικο γιατι απο την πρωτη ιωση που κολισε στον σταθμο κολισε και την μικρουλα μασ και μπηκαμε νοσοκομειο.απο των μαρτη σκαιφτομαστε να των ξαναστιλουμε γιατι μασ το ζηταει πολυ.μεχρι τοτε θα εχει αποκτισει και η μηκρουλα μασ αντισοματα και δεν θα κολαει τοσο ευκολα,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...