Recommended Posts

Γειά σας μανούλες, παρακαλώ τα φώτα σας! Ο γιος μου είναι 11 μηνών και από 7 μηνών που αρχισε να μπουσουλάει, δεν κάθεται με τίποτα να του αλλάξω την πάνα. Μόλις τον βάζω πάνω σηκώνεται όρθιος ή γυρίζει μπρούμυτα για να φύγει. Και μιλάμε για σκηνές απείρου κάλλους, πασαλιμένος μέχρι την πλάτη κάθε φορά..! Κάπου άκουσα για μια μαμά που είχε το ίδιο θέμα και κολλούσε σελοτειπ στα χέρια του μωρού της κι εκείνο απασχολιόταν κατά τη διάρκεια της αλλαγής να τα ξεκολλάει. Το δοκίμασα, αλλά τίποτα, απλά δεν κάθεται. Εσείς τι τεχνικές "ακινητοποίησης" χρησιμοποιείτε?

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Διαφημίσεις

εμενα αργησε να φευγει αλλα οταν εγινε η και τωρα,βαζω αυτοκολητα πανω απο την αλλαξιερα γαι να τα κοιταει κ ξεκολλαει,βαζω στο προσωπο μου καμια φορα κ προσπαθει να τα παρει,γνικα προσπαθω να ειναι απασχολημενα τα χερια της κ βοηθαει αυτο.δεν ειναι παντα τελεια τα πραγματα αλλα βοηθαει.στη χειροτερη την αλλαζω πλεον ορθια

το καλύτερο ¨ κόλπο ¨ μας ήταν η όρθια στάση!!!

Οτιδήποτε άλλο κατέληγε σε καταστροφή ....

Με το μικρό ακόμα τα πάμε καλά τώρα αρχίζει λίγο να αντιστέκετε και τον αλλάζω σε διαφορετικά μέρη του σπιτιού και μέχρι να εξερευνήσει το χώρο ...έχω τελειώσει!!!;)

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

κι εμένα ο δικός μου τα ίδια κάνει.όποτε είναι ο άντρας μου στο σπίτι,τον αλλάζουμε μαζί:αυτός του μιλάει , του τραγουδάει, του δείχνει παιχνιδάκια κτλ κι εγώ τον αλλάζω. όταν είμαι μόνη μου του δίνω να κρατάει κάτι να απασχολείται πχ ένα παιχνιδάκι, ένα κυπελλάκι ή κάτι που του κάνει εντύπωση . έτσι αλλάζουμε την πάνα!

χαχαχα το κάνει και ο δικός μου μερικές φορές και το θεωρώ πολύ αστείο. Καταρχάς να τον βάζεις στην αλαξιέρα ήρεμο, εγώ τον κρατάω λίγο αγκαλιά και τον χαλαρώνω με φιλάκια και ζουζουνίσματα προτού τον ξαπλώσω. Ειδικά αν τον πήρα από το παιχνίδι. Μετά του δίνω ένα σωληνάριο κρέμα/μια κάλτσα/μια σακούλα/μια πάνα κάτι τέλος πάντων να ασχολείται και αλλάζω πάνα σε χρόνο μηδέν! Παντελόνια, κάλτσες και παπούτσια τα φοράμε όρθιοι από 6 μηνών το ταλιμπανάκι μου δεν καθόταν και για να μην τον νευριάζω τον κρατούσα όρθιο. Τότε δεν στεκόταν καλά και δεν μπορούσα, τώρα που στέκεται με βολεύει.

Ο δε άντρας μου με έκανε να γελάσω τις προάλλες όταν ξύπνησε ο μικρός (εγώ αντλούσα) κι εκείνος τον πήρε αγκαλιά και τον ξάπλωσε στην αλαξιέρα αμέσως. Καλά λέω ρε συ, κράτα τον λίγο αγκαλίτσα να ξαγρυπνήσει, να συνέλθει. Και μου λέει θα τον κανακέψω μετά, θέλω να προλάβω να του αλλάξω πάνα τώρα που είναι ζαλισμένος γιατί μετά δεν θα μπορώ! ΧΑΧΑΧΑΧΑ Κάνε κι εσύ το ίδιο, άλλαξε με το που ξυπνάει.

Στο πλύσιμο πωπού κάθεται; Εμένα ευτυχώς ναι, του αρέσει.

Γειά σας μανούλες, παρακαλώ τα φώτα σας! Ο γιος μου είναι 11 μηνών και από 7 μηνών που αρχισε να μπουσουλάει, δεν κάθεται με τίποτα να του αλλάξω την πάνα. Μόλις τον βάζω πάνω σηκώνεται όρθιος ή γυρίζει μπρούμυτα για να φύγει. Και μιλάμε για σκηνές απείρου κάλλους, πασαλιμένος μέχρι την πλάτη κάθε φορά..! Κάπου άκουσα για μια μαμά που είχε το ίδιο θέμα και κολλούσε σελοτειπ στα χέρια του μωρού της κι εκείνο απασχολιόταν κατά τη διάρκεια της αλλαγής να τα ξεκολλάει. Το δοκίμασα, αλλά τίποτα, απλά δεν κάθεται. Εσείς τι τεχνικές "ακινητοποίησης" χρησιμοποιείτε?

πάνες-βρακάκι, από την ηλικία του δικού σου, δεν υπήρχε περίπτωση να ξαπλώσει, μη σου πω και ποιος μικρός, προσπαθήσαμε 1-2 με τις άλλες, αλλά να βάλεις κανονική πάνα στον αέρα δύσκολο οπότε γυρίσαμε στα easy up και βρήκαμε την ησυχία μας, λέμε τώρα, άσχετο είδα στην παιδική χαρά παιδάκι κάπου στα 2, αγοράκι, να ξαπλώνει στο παγκάκι για αλλαγή πάνας, ουάου, πάντως η τεχνική με το σελοτέιπ δεν με εμπνέει, άσε που θα φοβόμουν μην το καταπιεί αφού όλα ακόμη τα βάζει στο στόμα του

1FdQp2.png

χαχαχα το κάνει και ο δικός μου μερικές φορές και το θεωρώ πολύ αστείο. Καταρχάς να τον βάζεις στην αλαξιέρα ήρεμο, εγώ τον κρατάω λίγο αγκαλιά και τον χαλαρώνω με φιλάκια και ζουζουνίσματα προτού τον ξαπλώσω. Ειδικά αν τον πήρα από το παιχνίδι. Μετά του δίνω ένα σωληνάριο κρέμα/μια κάλτσα/μια σακούλα/μια πάνα κάτι τέλος πάντων να ασχολείται και αλλάζω πάνα σε χρόνο μηδέν! Παντελόνια, κάλτσες και παπούτσια τα φοράμε όρθιοι από 6 μηνών το ταλιμπανάκι μου δεν καθόταν και για να μην τον νευριάζω τον κρατούσα όρθιο. Τότε δεν στεκόταν καλά και δεν μπορούσα, τώρα που στέκεται με βολεύει.

Ο δε άντρας μου με έκανε να γελάσω τις προάλλες όταν ξύπνησε ο μικρός (εγώ αντλούσα) κι εκείνος τον πήρε αγκαλιά και τον ξάπλωσε στην αλαξιέρα αμέσως. Καλά λέω ρε συ, κράτα τον λίγο αγκαλίτσα να ξαγρυπνήσει, να συνέλθει. Και μου λέει θα τον κανακέψω μετά, θέλω να προλάβω να του αλλάξω πάνα τώρα που είναι ζαλισμένος γιατί μετά δεν θα μπορώ! ΧΑΧΑΧΑΧΑ Κάνε κι εσύ το ίδιο, άλλαξε με το που ξυπνάει.

αυτό όντως πιάνει:lol::lol:

Θα συμφωνήσω με τα κοριτσάκια πιο πάνω..δίνουμε κάποια παιχνίδια ''παράξενα'' για εκείνη την στιγμή...άλλες φορές τα καταφέρνουμε και άλλες φορές αλλάζουμε μετά και ρούχα γιατί ειναι πασαλειμμένα με sudocream...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

βαζω αυτοκολητα πανω απο την αλλαξιερα γαι να τα κοιταει κ ξεκολλαει,βαζω στο προσωπο μου καμια φορα κ προσπαθει να τα παρει,γνικα προσπαθω να ειναι απασχολημενα τα χερια της κ βοηθαει αυτο.

πολύ έξυπνο αυτό με τα αυτοκόλλητα στο πρόσωπο! Θα το δοκιμάσω :-D

Μου εξηγείς γιατί πάντα στους μπαμπάδες κάθονται παναγία ?1?! :?

Και το φετίχ με τα σωληνάρια? χαχαχα :-D

Το πλύσιμο μέχρι τώρα το κουμαντάρω πάντως, τον βάζω καθιστό στον νιπτήρα και τα πόδια απ' έξω.

Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με τα κοριτσάκια πιο πάνω..δίνουμε κάποια παιχνίδια ''παράξενα'' για εκείνη την στιγμή...άλλες φορές τα καταφέρνουμε και άλλες φορές αλλάζουμε μετά και ρούχα γιατί ειναι πασαλειμμένα με sudocream...

Άμα ήταν από τη sudocream το πασάλιμα καλά θα ήταν..! :-D:-D

και εμεις φετιχ με τα σωληναρια με τις κρεμες!:lol::lol::lol:συνηθως της δινω την sudocream και πασαλειβει το συμπαν!χιχιχιχι!τον τελευταιο καιρο ομως την αλλαζω ορθια με τις πανες βρακακια!σωθηκαμε αν και ακομα πρεπει με κατι να την δελεασω για να ερθει κοντα μου!παντως το θεμα ειναι να τα κραταμε απασχολημενα με κατι για να μην τα κυνηγαμε!

PRW0p2.pngORfXp3.png

Κορίτσια καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο!

Είμαι απελπισμένη, δεν πάει αλλο...

Εδώ και μερικούς μήνες, όταν πάω να αλλάξω τον μικρό μου δημιουργεί πρόβλημα.

Ξεκίνησε με το να γυρνάει στο πλάι (οπου τον γυρνουσα πάλι κατω και ολα καλά), αργότερα γυρνούσε στην κοιλιά του (αγόρασα πάνες βρακάκια και του τα φορούσα ευκολότερα), μετά γυρνούσε και ανασηκωνόταν, και τώρα.... τώρα την κάνει με τα κακά στον κωλο!!!

Εχω φτάσει στα όρια μου, έχω ήδη αρκετές δουλειές όπως είναι τα πράγματα, δε μπορώ να μαζεύω κακά και να βρίσκω τις πατούσες του μεσα στην πάνα!!!!!!!

Τι κάνετε εσεις??? τι θα κάνω στον επόμενο 1 χρονο!?!?!

cpVWp3.png

καλημέρα κορίτσι! αυτό ειναι πολυ σπαστικο το ξέρω.. το ζω κ εγώ!δεν καθετε λεπτο στο ιδιο σημείο..κ οταν αλλαζουμε πανα..χαμός!! τελευταια βρηκα ενα 'κολπακι' που σε μας πιάνει! οταν την ξαπλωνω για αλλαγη πάνας, της δίνω την χτενα της στο χερι, της αρεσει να την δαγκωνει κ την κραταει απασχολειμενη,επισεις της δινω το πακετο με τα μωρομαντηλα, της αρεσει η συσκευασια που κανει θορυβο.. κ γενικα οτιδηποτε της κρατα το ενδιαφερον, οπότε μενει ξάπλα απασχολημενη με το 'ενδιαφερον' της!

ισως πιασει κ σε σας.....καλη επιτυχία:lol:;)

καλημέρα κορίτσι! αυτό ειναι πολυ σπαστικο το ξέρω.. το ζω κ εγώ!δεν καθετε λεπτο στο ιδιο σημείο..κ οταν αλλαζουμε πανα..χαμός!! τελευταια βρηκα ενα 'κολπακι' που σε μας πιάνει! οταν την ξαπλωνω για αλλαγη πάνας, της δίνω την χτενα της στο χερι, της αρεσει να την δαγκωνει κ την κραταει απασχολειμενη,επισεις της δινω το πακετο με τα μωρομαντηλα, της αρεσει η συσκευασια που κανει θορυβο.. κ γενικα οτιδηποτε της κρατα το ενδιαφερον, οπότε μενει ξάπλα απασχολημενη με το 'ενδιαφερον' της!

ισως πιασει κ σε σας.....καλη επιτυχία:lol:;)

Despoinaki ευχαριστώ!

Ξεχασα να αναφέρω οτι έχω δοκιμάσει τα πάντα, μαντηλάκια, χαρτιά, πακετο απο τις πάνες, χτένα, πουδρα, κρεμα, ρούχα, πιπιλες, τι να σου λεω!!!

Δεν κάθεται με τιποτα....:cry:

cpVWp3.png

Διαφημίσεις

Despoinaki ευχαριστώ!

Ξεχασα να αναφέρω οτι έχω δοκιμάσει τα πάντα, μαντηλάκια, χαρτιά, πακετο απο τις πάνες, χτένα, πουδρα, κρεμα, ρούχα, πιπιλες, τι να σου λεω!!!

Δεν κάθεται με τιποτα....:cry:

πες του κάποιο τραγούδι που το αρέσει έτσι κ δεν θα σ γυρνάει αλλά θα του αρέσει γιατί το απολάμβανει.εμένα είναι 5,5μηνών κ έχει αρχίσει να γυρνάει.αλλά του αποσπά την προσοχή με τραγούδια που του αρέσουν κ έτσι καθετε!!!!!

hiEW.pngpFRip3.png

πες του κάποιο τραγούδι που το αρέσει έτσι κ δεν θα σ γυρνάει αλλά θα του αρέσει γιατί το απολάμβανει.εμένα είναι 5,5μηνών κ έχει αρχίσει να γυρνάει.αλλά του αποσπά την προσοχή με τραγούδια που του αρέσουν κ έτσι καθετε!!!!!

και τραγουδια λεμε, και του αρεσει να μετραω μεχρι το δεκα, αλλα αυτα ηταν μεχρι πριν 2 βδομαδες.

με το να μετραω καθοταν μεχρι να πω 10. μετα την εκανε λολ

cpVWp3.png

πολυ ζορικος ο μπεμπακος σου!χαχαχα!! ποσο ειναι? εμενα προς το παρον πιανουν αυτα αλλα μη φανταστεις για πολυ!!

χθες τι εκανε??εκανε κακακια, την ειχα ξαπλωμενη στο κρεββατι για αλλαγη πανας, κ τυχαια διπλα της ηταν το τηλεκοντρολ της tv , το πιανει, ανοιξε την tv, (τυχαιο φανταζομαι) κ μετα το ριχνει σχεδον μεσα στην πανα με τα κακααα!! δεν τα προλαβαινεις τα ζουζουνια!!

πολυ ζορικος ο μπεμπακος σου!χαχαχα!! ποσο ειναι? εμενα προς το παρον πιανουν αυτα αλλα μη φανταστεις για πολυ!!

χθες τι εκανε??εκανε κακακια, την ειχα ξαπλωμενη στο κρεββατι για αλλαγη πανας, κ τυχαια διπλα της ηταν το τηλεκοντρολ της tv , το πιανει, ανοιξε την tv, (τυχαιο φανταζομαι) κ μετα το ριχνει σχεδον μεσα στην πανα με τα κακααα!! δεν τα προλαβαινεις τα ζουζουνια!!

11 Μηνων κλεινει σημερα! :-D

χθες το πρωι με γεμισε κακα.... :evil:

cpVWp3.png

να τον απασχολεις συνεχεια,παρε μαζι σου μερικα πραγματακια που του αρεσουν και δινε του ενα ενα μολις βαριεται επομενο!ετσι καπως τον αλλαζα εγω,μετα τα βαρεθηκε κ αυτα και απλα τον γραπωνα σφιχτα για να μην μπορει να φυγει...και εκανα οσο πιο γρηγορα γινεται

Γνώμη μου είναι πως όταν τα μωρά δεν κάθονται για αλλαγή πάνας, είναι καιρός να δοκιμάσουμε πάνα βρακάκι (easy up/up & go κλπ) Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα και σώθηκα.

Ξεκίνησε με το να γυρνάει στο πλάι (οπου τον γυρνουσα πάλι κατω και ολα καλά), αργότερα γυρνούσε στην κοιλιά του (αγόρασα πάνες βρακάκια και του τα φορούσα ευκολότερα), μετά γυρνούσε και ανασηκωνόταν, και τώρα.... τώρα την κάνει με τα κακά στον κωλο!!!

επίσης, δεν στέκεται ακόμη όρθιος για να τον αλλάζω με πάνα βρακάκι.

Πάλι ξαπλωμενο πρέπει να τον καθαρίσω...

cpVWp3.png

Aπό ποιά ηλικία βάζουμε πάνα βρακάκι?

απο οποια θελεις αρκει να βρεις το νουμερο τους και να λαβεις υποψη οτι ειναι πιιο ακριβα,

Εγω στον μεγαλο εβαλα οταν χρονισε και στον μικρο πιο πριν. Υποψη ομως οτι δεν αρεσουν στους σταθμους ιδιετερα,

wQjhp2.png f6fAp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από renik,
        ο μικρός μου είναι 18 μηνών, ενώ τα καταλαβαίνει όλα δεν πολυμιλάει, λέει κάποια πράγματα αλλά όχι κακά ή τσίσα αλλά αν του πω όταν κάνει κακά "τι κάνεις κυριάκο στο βρακάκι σου" μου λέει "κακά" τα τσίσα ακόμα όμως ούτε που τα έχουμε συλλαβήσει το πρόβλημα μου είναι αν είναι ώρα να του ξεκινήσω την διαδικασία να τα κόψουμε γιατί είναι 18 μηνών και βολεύει μιας και είναι καλοκαίρι ή είναι πολύ μικρός ακόμα.εσείς σε ποια ηλικία ξεκινήσατε την διαδικασία και πως?δεν έχω ιδέα πως να το ξεκινήσω!!του έβαλα χθες το γιογιό να κάτσει αλλά ούτε να κάτσει δεν ήθελε..δεν τον πίεσα καθόλου μην το πάρει στραβά!καμιά ιδέα?
      • Από Corinaaa,
        Μέχρι στιγμής πήγαινα σε ένα ιδιωτικό, αλλά τα πράγματα δυσκόλεψαν πάρα πολύ και έτσι τώρα θα πάω στο σχολείο της γειτονιάς μου (σήμερα κάναμε την εγγραφή!!). Να πω την αλήθεια δεν με πειράζει, επειδή από το παλιό μου σχολείο δεν είχα τις καλύτερες αναμνήσεις... σχεδόν σε όλο το δημοτικό ήμουν μόνη μου και τώρα στο γυμνάσιο κάνω με δυσκολία φιλίες.... ένιωθα έξω απ'τα νερά μου, διότι η οικογένεια μου δεν ήταν ποτέ πλούσια, απλά οι γονείς μου πίστευαν ότι άξιζε να πάω σε ιδιωτικό (διότι νόμιζαν ότι είναι καλύτερο- παλιά μυαλά- εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά :ρ) και ας σκεφτόμαστε να πάρουμε μέχρι και μια τυρόπιτα (που λέει ο λόγος...) αυτό όμως με έβγαλε στο περιθώριο...

Αλλά το θέμα μου δεν είναι το παλιό μου σχολείο,είναι αυτό που θα πάω τώρα. Από την μία, είμαι πολύ ενθουσιασμένη! Είναι σαν μια.... "καινούρια αρχή" αλλά απ'την άλλη φοβάμαι... λόγο του ότι δεν έχω αδέλφια, και όπως είπα και πιο πριν δεν είμαι συνηθισμένη σε ..φιλίες... και δυσκολεύομαι πολύ ξέρω μόνο ένα παιδί απ'την περιοχή, με το οποίο δυστυχώς θα είμαι σε άλλο τμήμα (παρόλο που παρακάλεσα να είμαστε στο ίδιο τμήμα, εγώ θα είμαι στο γ4 και αυτός στο γ3) και έτσι, εγώ δεν θα ξέρω κανέναν από την τάξη μου και αυτό με τρομοκρατεί γιατί δεν μπορώ να ξανά- περάσω τα ίδια γιατί έχω και πολύ ευαίσθητη ψυχολογία

Η ερώτηση μου τώρα: (1) Κάποια συμβουλή από αυτούς που έχουν -ίσως- αλλάξει σχολείο;;
        (2) Αν ερχόταν στο τμήμα σας ένα καινούριο παιδί θα πηγαίνατε να του μιλήσετε (έτσι όπως είστε με την παρέα σας ας πούμε... θα δεχόσασταν εύκολα καινούριους;;

Γενικά... νιώθω ΧΑΜΈΝΗ πριν καν αρχίσω!! Απλά είναι ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ!! :Ο μόνο μια εβδομάδα μακρυά... σνιφφφ...
      • Από marianasia,
        Καλησπερα σε ολους παω δευτερα λυκειου και απο δημοσιο σχολειο αποφασισα να αλλαξω σε ιδιωτικο για την τελευταια ταξη ειμαι κλειστος χαρακτηρας και η μονη μ ανησυχία ειναι πως θα κανω νεουσ φιλουσ μιας και οι παρεες συνηθως εχουν.ηδη φτιαχτει καμια απαντηση -λυση κανεις?
      • Από terirho,
        Χαίρετε! Έχω δύο αγοράκια δίδυμα, 3 ετών τα οποία με έχουν πραγματικά προβληματίσει στο θέμα της εκπαίδευσης τουαλέτας. Θα αναφερθώ σύντομα σε αυτή την οδύσσεια γιατί μόνο έτσι θα μπορέσετε να καταλάβετε τι εννοώ. Το περασμένο καλοκαίρι (2.5 χρονών)ο ένας ξεκίνησε να χρησιμοποιεί το γιογιό για τα ψιλά του. Μόλις πήγαμε διακοπές αρνούνταν να το χρησιμοποιήσει, του φορούσα βρακάκι αλλά το έβγαζε και για 2 μήνες έκανε την ανάγκη του όπου έβρισκε με αποτέλεσμα να επιστρέψουμε στις πάνες. Έκτοτε αρνείται να πάει στην τουαλέτα, ακόμα και να πλυθεί όταν είναι λερωμένος...
        Ο δεύτερος ξεκίνησε σχεδόν μόνος του να χρησιμοποιεί τη λεκάνη και φορούσε πάνα μόνο τη νύχτα. Είχαμε και τα ατυχήματά μας, αλλά όλα πήγαιναν καλά μέχρι που ξαναφύγαμε από το σπίτι μας τα χριστούγεννα και επαναλήφθηκε η ιστορία. Δεν ήθελε να χρησιμοποιεί άλλη λεκάνη στο σπίτι της γιαγιάς με αποτέλεσμα έκτοτε να επιστρέψει και αυτός στην πάνα.
        Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις και νομίζω ότι έχω γίνει πια κουραστική. Ξέρω ότι είναι ικανοί να χρησιμοποιήσουν την τουαλέτα, αλλά γι' αυτούς έχει γίνει θέμα για γκρίνιες, φωνές και συνεχείς υπενθυμίσεις. Σκέφτομαι να σταματήσω τις υπενθυμίσεις και να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.Μήπως σε αυτή την περίπτωση η καλύτερη λύση είναι η αδιαφορία;
      • Από nancy77,
        καλημέρα, σκέφτομαι να κρατήσω το πρώτο μου παιδάκι στο σπίτι όταν με το καλό γεννηθεί το δεύτερο για ευνόητους λόγους προφύλαξης του μικρού από ιώσεις κλπ. Το ερώτημα είναι πόσο καιρό; Τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στο πρώτο παιδάκι; Μήπως όλο αυτό το πάει πίσω; Με προβληματίζει αυτό επειδή είναι η δεύτερη χρονιά μας στον παιδικό, έχουμε προσαρμοστεί πολύ καλά και φέτος φαίνονται τα αποτελέσματα της συμμετοχής του παιδιού στις δραστηριότητες του σχολείου, δλδ τον βλέπω χαρούμενο, δραστήριο, πιο αυτόνομο στο παιχνίδι και πιο ανεξάρτητο (να φάει, να ντυθεί, να πάει τουαλέτα κλπ) πιο συνεργάσιμο μαζί μας και πιο υπάκουο. Επίσης σκέφτομαι ότι εάν απέχει για ένα χρονικό διάστημα όταν ξαναπάει θα αρχίσουμε πάλι να κολλάμε ότι κυκλοφορεί;;; Διότι πέρυσι τα περάσαμε όλα βρογχιολίτιδες, βρογχίτιδες, γαστρεντερίτιδες, λαρυγγίτιδες κλπ................Θα εκτιμούσα την γνώμη όποιου έχει ανάλογη εμπειρία ... ευχαριστώ