Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπή παιδικού σταθμού λόγω νεογέννητου αδερφού;


Recommended Posts

καλημέρα, σκέφτομαι να κρατήσω το πρώτο μου παιδάκι στο σπίτι όταν με το καλό γεννηθεί το δεύτερο για ευνόητους λόγους προφύλαξης του μικρού από ιώσεις κλπ. Το ερώτημα είναι πόσο καιρό; Τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στο πρώτο παιδάκι; Μήπως όλο αυτό το πάει πίσω; Με προβληματίζει αυτό επειδή είναι η δεύτερη χρονιά μας στον παιδικό, έχουμε προσαρμοστεί πολύ καλά και φέτος φαίνονται τα αποτελέσματα της συμμετοχής του παιδιού στις δραστηριότητες του σχολείου, δλδ τον βλέπω χαρούμενο, δραστήριο, πιο αυτόνομο στο παιχνίδι και πιο ανεξάρτητο (να φάει, να ντυθεί, να πάει τουαλέτα κλπ) πιο συνεργάσιμο μαζί μας και πιο υπάκουο. Επίσης σκέφτομαι ότι εάν απέχει για ένα χρονικό διάστημα όταν ξαναπάει θα αρχίσουμε πάλι να κολλάμε ότι κυκλοφορεί;;; Διότι πέρυσι τα περάσαμε όλα βρογχιολίτιδες, βρογχίτιδες, γαστρεντερίτιδες, λαρυγγίτιδες κλπ................Θα εκτιμούσα την γνώμη όποιου έχει ανάλογη εμπειρία ... ευχαριστώ

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει... .

 

rmEXp3.png cBvXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα νανσυ!Οπως βλεπεις και εγω μια απο τα ιδια,περιμενω το δευτερο μωρακι μου ενω ο γιος μου ο μεγαλος ειναι 4 χρονων και παμε φετος προνηπια....Δεν μπηκα καν στη διαδικασια να σκεφτω να κοψω το σχολειο του μεγαλου...και εμενα με απασχολει αλλα πιστευω οτι ολα θα μας ερθουν βολικα..ο μεγαλος χαιρεται πολυ με το σχολειο και χαιρομαι και εγω και τον καμαρωνω!Το να τον εχεις ολη μερα σπιτι και μαζι και το μωρο θεωρω οτι θα ειναι εξισου δυσκολο....

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω συμφωνω να μην τον σταματησεις.αφου του αρεσει,θα τον παει πισω αν τον σταματησεις.ασε που θα κουραζεσαι πιο πολυ με το μωρο αν εχεις και τα δυο.απλα θα πρεπει να προσεχεις λιγο πιο πολυ για το μικρο τις αρρωστειες.ασε που μπορει να θεωρησει οτι το νεο του αδερφακι τυο κοβει πραγματα που του αρεσουν οπως το σχολειο.με το καλο το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρισυ ήταν η πιο δύσκολη χρονιά σας. Φέτος δεν θα είναι το ίδιο, θα αρρωστσίνει πολύ λιγότερο. Εγώ πέρισυ γέννησα το Φεβρουάριο (φουλ στις ιώσεις) και δεν σταμάτησα το μεγάλο (2.5 πέρισυ) ούτε για μία μέρα. Δεν είναι σωστό να κάνουμε άνω κάτω το πρόγραμμα του, χρειάζεται τη ρουτίνα του και το προγραμμά του. Η μικρή μου πέρα από 2-3 φορές που είχε πολλές μύξες δεν κόλλησε τίποτε άλλο. Απλά όταν είχε μύξες τις τραβούσαμε με το ειδικό τραβηχτηράκι πολύ συχνά.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ... η αλήθεια είναι ότι σκεφτομαι να τον σταματήσω επηρεασμένη απο άλλες μαμάδες στον κύκλο μου που έκαναν το ίδιο σε ανάλογη περίπτωση. Προσωπικά όμως φοβαμαι ότι θα τον πισογυρίσω. Λέω να ακούσω και την γνώμη του παιδιάτρου μας, αν πραγματικά βάζω σε κίνδυνο την υγεία του νεότερου μέλους... θα το κάνουμε αναγκαστικά τουλάχιστον μέχρι να κάνει το πρώτο του εμβόλιο το μικρό...αλλά και της δασκάλας μας στον παιδικό. Η Μαρία Στυλιανάκη τι γνώμη έχει άραγε..;

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει... .

 

rmEXp3.png cBvXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ αναγκάστικα να σταματήσω απο τον παιδικό το παιδί μου αλλά μόνο επειδη πήγε φέτος πρώτη φορά.

Αν είχε πάει και πέρισυ δεν θα τον σταματούσα.

Το μωρό μου είναι 2 εβδομάδων και αν και δεν πολυζηλέυει ο μέγάλος τα πράγματα είναι λίγο κουραστικά γιατί πρέπει κάθε μου κίνηση να την έχω σκέφτεί πρώτα.....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα το δέυτερο αγοράκι μου ο μεγάλος μου πήγαινε στον παιδικό, τότε σκεφτόμουν τι θα ήταν σωστό, και χωρίς πολύ σκέψη αποφασίσαμε να το συνεχίσουμε. Όταν ο μικρός ηταν 19 ημερόν κόλλησε απο τον μεγάλο μια ίωση το αποτελεσμα ηταν να έχουμε ένα τόσο δα ανθρωπάκι να έχει βήχα και πυρετό και να τρέχουμε στα νοσοκομεία δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνες της στιγμες ηταν οι χειρότερες της ζωής μου. Τωρα το τρίτο αγοράκι μας είναι 34 ημερόν εννοείτε πως τον δεύτερο που ειναι 4 χρονών τον έχουμε στο σπίτι ο πρώτος πάει δευτέρα δημοτικού και τρέμω στην σκέψη μην τυχόν και αρρωστήσουν.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω εχω αντιθετη γνωμη .

εχω 2 παιδακια και περιμενω το τριτο ,θα τους σταματησω απο τον σταθμο μεχρι μαρτιο απριλιο.ειναι σιγουρο οτι το μωρο θα ειναι συναιχεια αρρωστο, το ιδιο εγινε και με τον δευτερο. ερχοταν ο πρωτος απο τον παιδικο εριχνε ενα φτερνισμα και ο μικρος εκανε πυρετο για 2 περιπου χρονια το μικρο ηταν συνεχεια αρρωστο καθε μερα χωρις να ειναι ο μεγαλος μονο κανενα αψου η λιγες μυξουλες.

το καλο τις υποθεσης ειναι οτι τωρα που πηγε και ο μικρος σχολειο δεν κολλαει ΤΙΠΟΤΑ

ολο το τμημα του ειναι αρρωστο εκτος τον μικρο μου.

catcatavi20100110_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου προς αυτό το θέμα, άσχετα με το αν θα σταματήσεις τον μεγάλο σου από τον παιδικό, είναι να θηλάσεις όσο πιο πολύ μπορείς το νέο σου μωράκι. Η προστασία που θα του προσφέρεις απέναντι στις ιωσεις είναι τεράστια (το λέω και από προσωπική πείρα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Εμένα ο μικρός μου είναι 3 και προβληματίστηκα αν θα τον στείλω φέτος στον παιδικό μιας και έχω μωρό 5 μηνών για τον λόγο που όλες αναλύσατε...Η παιδίατρος μου είπε ότι θα κολλάει μεν στην αρχή(του κάναμε και το εμβόλιο της κοινής γρίπης),αλλά με τον καιρό θα κάνει αντισώματα. Όσο για την μικρή την είχα με βήχα και μυξούλες 1 μήνα και φυσικά της κα΄νουμε εντατικά όολα τα εμβόλια...κι ο θεος βοηθός!Πρέπει όμως να κάνουμε και το καλύτερο για τον μεγάλο που σ αυτή την φάση είναι όπως μας είπε να κοινωνικοποιηθεί στον παιδικο σταθμό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα νανσυ!Οπως βλεπεις και εγω μια απο τα ιδια,περιμενω το δευτερο μωρακι μου ενω ο γιος μου ο μεγαλος ειναι 4 χρονων και παμε φετος προνηπια....Δεν μπηκα καν στη διαδικασια να σκεφτω να κοψω το σχολειο του μεγαλου...και εμενα με απασχολει αλλα πιστευω οτι ολα θα μας ερθουν βολικα..ο μεγαλος χαιρεται πολυ με το σχολειο και χαιρομαι και εγω και τον καμαρωνω!Το να τον εχεις ολη μερα σπιτι και μαζι και το μωρο θεωρω οτι θα ειναι εξισου δυσκολο....

 

 

συμφωνώ και εγώ...

ούτε εγώ στη θέση σου θα άλλαζα την καθημερινότητα του μεγάλου παιδιού...

λογικά θα κλειστείτε και περισσότερο στο σπίτι, οπότε θα ξεσκάει και αυτός και εσύ θα είσαι πιο άνετη με το μωρό.

όσο αναφορά αυτό για τις ιώσεις...αν το μεγάλο παιδί πήγαινε νήπια ή πρώτη δημοτικού που είναι υποχρεωτική εκπαίδευση ?:wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tον Μάιο γέννησα τον δεύτερο μου γιο και σταμάτησα τον πρώτο από τον παιδικό λόγω ιώσεων. Το αποτέλεσμα? Ο μεγάλος ήταν μονίμως μέσα στα νεύρα, γιατί εγώ ασχολιόμουν όλη την ημέρα με το μωρό, γιατί δεν έχω καμία βοήθεια, και το πιο σημαντικό, δεν κατάφερα να θηλάσω, γιατί μόλις ο μεγάλος έβλεπε το μωρό απάνω μου ανεβαινε κι εκείνος, τον τραβούσε, και όλη την ημέρα γινόταν χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Να μην τον σταματήσεις από τον παιδικό. Θα το πάρει άσχημα και θα το συνδέσει με τον ερχομό του μωρού. Θα νιώσει ότι το μωρό είναι αιτία να σταματήσει κάτι που του αρέσει και να κλειστεί στο σπίτι (και θα έχει και δίκιο). Εξάλλου είναι αρκετά μεγάλο το παιδάκι σου, οπότε και παιδικό σταθμό να μην πηγαίνει όλο και από κάπου θα φέρει ιώσεις στο σπίτι (από κάποιο πάρτυ, την παιδική χαρά, οπουδήποτε). Δεν μπορείς να το κλείσεις μέσα. Και εγώ ετοιμάζομαι να γεννήσω αλλά δεν πρόκειται να σταματήσω την άλλη μου κόρη από το "σχολείο" της για τους λόγους που είπα. Θα τα βολέψουμε με τις ιώσεις και θα προσπαθώ να προφυλάσσω παράλληλα το μωρό.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θα σταματούσα το μεγάλο μου παιδί από τον παιδικό με τον ερχομό του δεύτερου, όπως και δεν το έκανα. Πέρισυ τον Σεπτέμβριο που η μεγάλη μου θα πήγαινε προνήπιο και ο μικρός ήταν 2 μηνών ούτε για μία στιγμή δεν σκέφτηκα κάτι τέτοιο. Το θεωρό ολέθριο λάθος για την ψυχολογία του πρώτου παιδίου. Δεν φτάνει που έτσι κι αλλιώς αλλάζει τελείως η ζωή του με το αδελφάκι, θα προσθέσουμε κι άλλα? Το μικρούλι μου κόλλησε κάποιες ιωσούλες, πέρασε μία βροχιολίτιδα, νοσηλευτήκαμε και μία βδομαδούλα... αλλά όλα ξεπεράστηκαν...και ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

kmeBp3.png

bMTLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό είναι κάτι που με απασχολεί και εμένα όταν κάνω το δεύτερο παιδάκι. Αυτό μάλλον που θα έκανα θα ήταν να συνέχιζε το σταθμό και απλά να μην τον έφερνα συχνά σε επαφή με το μωρό. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Το να σταματήσει το σταθμό ειδικά αν του αρέσει θα σημαίνει για αυτόν μια ΄΄κακή΄΄αλλαγή λόγω του ερχομού του νέου μωρού. Δύσκολη απόφαση όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω πως πρέπει, όσο γίνεται ,να μην αλλάζει το πρόγραμμα του πρώτου παιδιού ,όταν γεννιέται το δεύτερο.Τουλάχιστον αυτό έκανα.Όταν γεννήθηκε η μικρή,ο μεγάλος ήταν 3μιση ετών και πήγαινε ήδη παιδικό ένα χρόνο.Άν του άλλαζα το πρόγραμμα πιστεύω πως θα επαναστατούσε ,αφού το σχολείο του αρέσει πολύ.

 

Δεν θα τον πήγαινα παιδικό τον πρώτο ,άν δεν είχε ποτέ πάει,γιατί όσο να ΄ναι την πρώτη χρονιά αρρωσταίνουν.11 μήνες τώρα που το μεγάλο παιδί πηγαίναι σταθμό (εκτός απο τον Αύγουστο) δεν έχει αρρωστήσει το μωρό.Ο μεγάλος όμως ναι. Αυτά τα δικά μας...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι???? μηπως καμια γιαγια καμια θεια μενει εκει κοντα??? ετσι μολις βλέπεις το μεγαλο σου λιγο αρωστουλι θα το γιατρευει η γιαγια και ουτε το ενα θα βγει απο την σειρά του ουτε και το αλλο θα τρεχει στο νοσοκομείο (εμενα απο 3 φιλες που γεννησαν χειμώνα οι δυο ήταν για 20 ημερες στο παιδων και μαλιστα η μια επαθε μια επιλοχιο καταθλιψάρα ξεγυρισμένη) απο την αλλη κριμα ειναι και το παιδάκι να χασει τα παρεάκια του και την χαρα του. Ασε που δεν θα σαλταρεις και εσυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω οσο καθησα σπιτι κρατησα και τον μεγαλο σπιτι. Εξαντλητικο αλλα το εκανα γιατι δεν ενοιωθα καλα να του πω ψεματα οτι δουλευω και ξερει πολυ καλα οτι παιδικο πηγαινε επειδη δουλευω.

Χωρια που το να τον αποχαιρεταω με το μωρο αγγαλια και να επιστρεφει και να βρισκει παλι το ιδιο δεν μου καθοταν. :roll:

 

Φυσικα αυτο εγινε αφου ηξερα οτι ο Βασιλης θελει να μεινει σπιτι. Αν ηξερα οτι θελει να συνεχισει σταθμο θα το εκανα (και πιστεψε με ειναι πολυ πιο ξεκουραστο)

Γιατι δεν τον ρωτας?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι???? μηπως καμια γιαγια καμια θεια μενει εκει κοντα??? ετσι μολις βλέπεις το μεγαλο σου λιγο αρωστουλι θα το γιατρευει η γιαγια και ουτε το ενα θα βγει απο την σειρά του ουτε και το αλλο θα τρεχει στο νοσοκομείο (

Eννοεις να το μεταφερει στην γιαγια οσο θα ειναι αρωστο? Το θεωρω λαθος κινηση . Απο την αποψη οτι εχει μια "εισβολη" εκεινη την περιοδο απο το μωρο ......να ειναι και αρωστουλη και να νοιωσει διωγμενο απο το σπιτι θα πεσει βαρυ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Υπονοεις να το μεταφερει στην γιαγια οσο θα ειναι αρωστο? Το θεωρω λαθος κινηση . Απο την αποψη οτι εχει μια "εισβολη" εκεινη την περιοδο απο το μωρο ......να ειναι και αρωστουλη και να νοιωσει διωγμενο απο το σπιτι θα πεσει βαρυ.

 

ναι αυτο λέω πιστεύοντας οτι δεν θα αρρωστένει ολη την ώρα κια ισως και η γιαγια να μένει κοντα ας πουμε πανω κάτω. Μια ιδέα είπα μπας και τα βολέψει ολα :-(:sad::-( ουφ ζόρια τα πραγματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ούτε κι εγώ τον σταμάτησα το Δημήτρη απ το σταθμό, προς το παρόν είναι άρρωστος 2η φορά και τρέχω από πίσω να προφυλάσσω το μωρό! εχι άγχος πολύ η υπόθεση!!!

το ένα στο ένα δωμάτιο το άλλο στο άλλο, και μάσκες. θα δείξει.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που γέννησα τον Μάιο έκανα το λάθος και σταμάτησα την μικρή απο τον παιδικό.Ηταν μια φρίκη.Είχα ένα μωρό με κολικούς να κλαίει συνέχεια και την μικρή όλο νεύρα γιατί δεν μπορούσα να ασχοληθώ μαζί της.Τώρα το μόνο που έχω κάνει είναι ότι έχω συννενοηθεί με την υπεύθυνη του σταθμού και όποτέ υπάρχει κάποια σοβαρή επιδημία ίωσης να με ενημερώνει και θα πράττω αναλόγως για το αν θα τη στείλω.Και όντως με ενημερώνει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν γέννησα το δεύτερο (Μάρτιο) δεν σταμάτησα το μεγάλο από τον παιδικό. Απλά όταν ερχόταν σπίτι και ήταν άρρωστος (η πρώτη φορά έτυχε όταν το μικρό ήταν 2 μηνών) απομόνωνα τον καθένα σε ξεχωριστό δωμάτιο μέχρι να περάσει η ίωση και όταν πήγαινα στο μωρό άλλαζα ρούχα και έπλενα τα χέρια μου πριν μπω στο δωμάτιό του, και έτσι δεν κόλλησε καμία ίωση όσο ήταν μωρό από τον μεγάλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν γέννησα το δεύτερο (Μάρτιο) δεν σταμάτησα το μεγάλο από τον παιδικό. Απλά όταν ερχόταν σπίτι και ήταν άρρωστος (η πρώτη φορά έτυχε όταν το μικρό ήταν 2 μηνών) απομόνωνα τον καθένα σε ξεχωριστό δωμάτιο μέχρι να περάσει η ίωση και όταν πήγαινα στο μωρό άλλαζα ρούχα και έπλενα τα χέρια μου πριν μπω στο δωμάτιό του, και έτσι δεν κόλλησε καμία ίωση όσο ήταν μωρό από τον μεγάλο.

μια απο τα ιδια .....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...