Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή πάνας = μάχη χωρίς τέλος!


Recommended Posts

Eμείς φοράμε πάνα βρακάκι, αλλά από μηνών δεν καθόταν με τίποτα να τον αλλάξω. Τώρα πια στα κακακια του, τον "απειλώ΄" ότι αν δεν κάτσει φρόνιμα να τα βγάλουμε θα έρθουν οι βρωμιάρες μύγες στο "κωλί" του, όσο για τα τσίσα αλλάζουμε πλέον όρθιοι.

Ξεπατικοσούρα το ένα από το άλλο, κάνουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί δεν αρέσουν στους σταθμούς? Πιο βολικά δεν είναι για αλλαγή?

εγώ που δούλευα σε παιδ. σταθμό θα σου πω ότι δεν βολεύουν γιατί όταν έχεις π.χ. να αλλάξεις 20 παιδιά δεν είναι εύκολο η πανα βρακακι...δηλ. στην κανονική πανα δεν χρειάζεται να το γδύνεις το παιδί όλο(εκτός αν έχει κάνει κακα οπότε θέλει πλύσιμο) ενώ στην παναθηναϊκός βρακακι αναγκαστικά πρέπει να το γδύνεις.είναι δηλ θέμα για πιο γρήγορα!!!

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τη χρησιμοποιησα την πανα βρακακι απο τα 2.5 και μετα και τα δυο μου τα παιδια την δεχτηκαν πολυ ευκολα.....εκει κοντα στην ηλικια των 3 χρ παντως ειναι πολυ καλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παραμύθι τελειώνει κάπως έτσι:

"....... μέχρι που στο τέλος η μαμά εκπαιδεύτηκε να αλλάζει πάνα στα όρθια." :lol:

 

Αυτό κάναμε εμείς τότε (μέχρι πριν δυο χρόνια).

Μετά... πάει κι άλλο: "εν κινήσει", "ανάποδα", "καθιστά", "με κλειστά μάτια", "δεμένα χέρια (μαμάς)"

Μετά πάει και σε συνδυασμούς: "όρθια + στο αυτοκίνητο", "εν κινήσει + πάρκο" κτλ κτλ

 

Με λίγα λόγια... Ζήτω οι μαμάδες ζογκλέρ! :P

Καλά κουράγια σε όλες όσες έχετε παιδάκια με πάνες! Κάποτε θα τελειώσει!! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παραμύθι τελειώνει κάπως έτσι:

"....... μέχρι που στο τέλος η μαμά εκπαιδεύτηκε να αλλάζει πάνα στα όρθια." :lol:

 

Αυτό κάναμε εμείς τότε (μέχρι πριν δυο χρόνια).

Μετά... πάει κι άλλο: "εν κινήσει", "ανάποδα", "καθιστά", "με κλειστά μάτια", "δεμένα χέρια (μαμάς)"

Μετά πάει και σε συνδυασμούς: "όρθια + στο αυτοκίνητο", "εν κινήσει + πάρκο" κτλ κτλ

 

Με λίγα λόγια... Ζήτω οι μαμάδες ζογκλέρ! :P

Καλά κουράγια σε όλες όσες έχετε παιδάκια με πάνες! Κάποτε θα τελειώσει!! :D

Αλήθεια????θα τελειώσει??:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς κάπως έτσι είμαστε. Δεν κάθεται να αλλάξουμε πάνα εδώ και καιρό-μην σας πω από νεογέννητο. Αφού σε κάθε αλλαγή πάνας νομίζουν οι γείτονες ότι το σφάζω το παιδί. Μιλάμε για κλάμα. Δοκίμασα τα πάντα αλλά......Τζίφος! :(

Τώρα την βάζω στην τουαλέτα και καμαρώνει. Βάλαμε και πάνα βρακάκι και το αλλάζουμε στα όρθια. (με την μαμά από πίσω να κυνηγάει)

Μετά την τουαλέτα και τα άπειρα παλαμάκια και μπράβο έρχεται πάλι η καταστροφή. Τώρα περάσαμε στο επόμενο στάδιο. Δεν την θέλει καθόλου και την τραβάει με το χέρι της και την πετάει μακριά. Εγώ προσπαθώ να κολλήσω το αυτοκόλλητο και αυτή βάζει το χέρι και το ξεκολλάει. Και το βρακάκι το κατεβάζει. Η μάχη του αιώνα μήνες τώρα.....

Υπομονή θα την βγάλουμε τελείως που θα πάει!

Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω! Χεχεχε :lol::lol:

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας, 

Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 15 μηνών. Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζουμε το έξη πρόβλημα... Όταν έρχεται η στιγμή να αλλάξουμε πάνα(σημειωση:δεν ξαπλώνει στην αλλαξιέρα από 5 μηνών που έμαθε να στέκεται, η αλλαγή γίνεται όρθια ) και να την πλυνουμε, κλαίει και μας παίρνει σφιχτά αγκαλιά σαν να φοβάται.. Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα όταν έχει κάνει κακά όπου εκεί κλαίει σχεδόν με λιγμους... Επίσης δυσανασχετεί όταν καταλαβαίνει ότι πας να της βγάλεις τα ρούχα για να την αλλάξεις.. Τι μπορεί να συμβαίνει;; αυτό ξεκίνησε όταν μια μέρα που την κρατούσε ο μπαμπάς με τη γιαγιά(εγώ ήμουν στη δουλειά), έπρεπε να φύγει ο μπαμπάς και ανέφερε :"θα την αλλάξω και θα φύγω". Από εκείνη την στιγμή άρχισε αυτή η αντίδραση... Είναι ψυχολογικό και αντιδρά με αυτόν τον τρόπο ;; υπάρχει πιθανότητα να πονάει π.χ. όταν κάνει κακά και να το έχει συνδέσει έτσι ;; βοήθεια παρακαλώ.. Έχουμε αγχωθεί πολύ... Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Margie1205 είπε:

Καλημέρα σας, 

Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 15 μηνών. Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζουμε το έξη πρόβλημα... Όταν έρχεται η στιγμή να αλλάξουμε πάνα(σημειωση:δεν ξαπλώνει στην αλλαξιέρα από 5 μηνών που έμαθε να στέκεται, η αλλαγή γίνεται όρθια ) και να την πλυνουμε, κλαίει και μας παίρνει σφιχτά αγκαλιά σαν να φοβάται.. Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα όταν έχει κάνει κακά όπου εκεί κλαίει σχεδόν με λιγμους... Επίσης δυσανασχετεί όταν καταλαβαίνει ότι πας να της βγάλεις τα ρούχα για να την αλλάξεις.. Τι μπορεί να συμβαίνει;; αυτό ξεκίνησε όταν μια μέρα που την κρατούσε ο μπαμπάς με τη γιαγιά(εγώ ήμουν στη δουλειά), έπρεπε να φύγει ο μπαμπάς και ανέφερε :"θα την αλλάξω και θα φύγω". Από εκείνη την στιγμή άρχισε αυτή η αντίδραση... Είναι ψυχολογικό και αντιδρά με αυτόν τον τρόπο ;; υπάρχει πιθανότητα να πονάει π.χ. όταν κάνει κακά και να το έχει συνδέσει έτσι ;; βοήθεια παρακαλώ.. Έχουμε αγχωθεί πολύ... Ευχαριστώ 

 

Δε θέλω καν να πω ποια είναι η πρώτη σκέψη μου, αλλά προσωπικά θα πήγαινα το παιδί άμεσα στον παιδίατρο για εξέταση. Χωρίς τη γιαγιά και το μπαμπά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αντιδρά εντονα καποιες φορες μετα απο συγκαμα, ξερει δλδ οτο ισως πονέσει με το νερο ή το σκουπισμα, βεβαια ειναι φαύλος κύκλος γιατι αν δεν σκουπιςτεις σχολαστικά θα ξανα συγκαει κ θα ποναει παλι κοκ. Αρα μπορει κ εσενα το συνέδεσε με κατι αρνητικο. 

 

βεβαια ειναι κ ηλικια αντίδρασης στην αλλαγη που μαλλον δεν σταματαει οποτε μπορει να ειναι κι αυτο. Νομιζω οτι θελουν σιγα σιγα να εχουν τον ελεγχο του σωματος τους κ αν κανεις εσυ κατι τρομαζουν. κ ο δικος μου διαμαρτυρεται οταν τον παω να του πλυνω χερια ενω μολις ανοιγει το νερο φωναζει να μην το κλεισω. για την πανα δεν το συζητω, εχει γινει ζογκλερικο. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα συνέβη κάτι αντίστοιχο με το μπάνιο. Ένα διάστημα ξεκίνησα να δουλεύω απογεύματα και για να μπορέσω να φύγω χωρίς πρόβλημα ο άνδρας μου της έλεγε πάμε για μπάνιο. Κι ενώ το λάτρευε και δεν είχε πρόβλημα να την κάνει μπάνιο ο μπαμπάς της. Από τότε θέλει οπωσδήποτε να την κάνω μπάνιο εγώ γτ νομίζει πως αν θα πάει με το μπαμπά της εγώ θα φύγω. Επομένως δεν αποκλείω να έχει σύνδεση  το αλλαγμα με τον αποχωρισμό και γι αυτό να αντιδράει έτσι. Τώρα ξεκινήσατε να τον αφήνεται με τη γιαγια; αλλιώς όντως μπορεί να είναι αυτο που λέει η Έσπερος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...