Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Alma δεν κουράζεις καθόλου είναι δύσκολες καταστάσεις και χρειαζόμαστε όλοι ανθρώπους να τις μοιραστούμε και ειδικά άτομα με ίδιες εμπειρίες. Και εγώ φπβάμαι να ξαναπροσπαθήσω και είπα ένα διάστημα να το αφήσω μέχρι να είμαι καλύτερα και πιο δυνατή. Προσπάθησε να χαρείς τις στιγμές με τον άντρα σου, είσαι τυχερή που τον έχεις..Ο χρόνος είναι μεγάλος γιατρος και θα σου φ΄ρει ένα γερό μωρακι σίγουρα...φιλι'α

 

Σ ευχαριστώ πολύ stallitsa!!!Κι εσύ μόλις νιώσεις δυνατότερη(αν και νομίζω ότι ήδη έχουμε μεγάλη δύναμη μέσα μας με αυτό που ζήσαμε και δεν το καταλαβαίνουμε...)θα αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!!!!Ο φόβος δυστυχώς πιστεύω ότι θα υπάρχει αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε να τον αφήσουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας και να σκεφτόμαστε το μωράκι που θα έρθει...και αυτό με το χρόνο όπως λες και συ θα γίνει....Φιλιά και θα τα ξαναπούμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια εχω ξανα γραψει εδω αλλα δεν ξερω αν ετυχε να την διαβασετε την ιστορια μου..λοιπον εγω εκανα διακοπη κυησεως στην 24η εβδομαδα λογω δισχιδης ραχης πριν απο 7 μηνες εδω κ 4 μηνες προσπαθω να ξανα μεινω αλλα μεχρι στιγμης ματαιω..γι αυτο προσπαθηστε να ανακτησετε γρηγορα δυναμης κ βουρ στην μαχη γιατι δεν ειναι τοσο απλα να ξανα μεινεις μην χανετε αδικα χρονο..

εγω την πρωτη φορα εμεινα με την πρωτη ειπα οτι θελω να κανω παιδι κ τσουπ ηρθε με την πρωτη προσπαθεια κ τωρα βρισκομε στην τεταρτη προσπαθεια κ ενας θεος ξερει ποσες θα κανω ακομα...αυτα φιλια

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου:

Δεν μιλώ εκ του ασφαλούς στο δευτερο παιδι μου ειχαμε θεμα με το χρωμόσωμα 21, καναμε πολλα χειρουργεία, το πρωτο έγινε 18 ημερών και το τελευταίο στα 5 του χρονια…..

Όταν η βιωσιμότητα του εμβρύου δεν είναι εφικτή μετα την γέννηση του τοτε ναι να κάνης έκτρωση ,,,,όταν είναι θεμα χρόνου να το παρει ο θεούλης …..ομως…

Ζούμε σε μια κοινωνία η όποια δεν δέχεται δεν θελει άτομα με αναπηρία, ολοι οι γονείς θέλουμε όμορφα και υγείες παιδιά! Χαίρε Σπαρτή!

Έχει πρόβλημα με την κάρδια του! Θα είναι κουφό, τυφλό… εκτρωση…. όταν το υγείες παιδι σου σε ηλικια 5 ετων από μια λοίμωξη του αναπνευστικού του δημιουργήσει μια μυοκαρδίτιδα η οποια του αφήνει κουσούρι για την υπολείπει ζωη του….. εκει τι κάνουμε … ευθανασία? ……

Με λιγα λογια νομιζω ότι σαν κράτος "πρόνοιας" έχουμε ξεφύγει….

Σπύρος 09/10/2001 τριτη απογευμα

Εφραίμ 03/06/2006 σαββατο ξημερωματα

Ελευτέριος 25/09/2007 τριτη πρωει

Μαρίνος 21/09/2012 Παρασκευη πρωι

:P

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου:

Δεν μιλώ εκ του ασφαλούς στο δευτερο παιδι μου ειχαμε θεμα με το χρωμόσωμα 21, καναμε πολλα χειρουργεία, το πρωτο έγινε 18 ημερών και το τελευταίο στα 5 του χρονια…..

Όταν η βιωσιμότητα του εμβρύου δεν είναι εφικτή μετα την γέννηση του τοτε ναι να κάνης έκτρωση ,,,,όταν είναι θεμα χρόνου να το παρει ο θεούλης …..ομως…

Ζούμε σε μια κοινωνία η όποια δεν δέχεται δεν θελει άτομα με αναπηρία, ολοι οι γονείς θέλουμε όμορφα και υγείες παιδιά! Χαίρε Σπαρτή!

Έχει πρόβλημα με την κάρδια του! Θα είναι κουφό, τυφλό… εκτρωση…. όταν το υγείες παιδι σου σε ηλικια 5 ετων από μια λοίμωξη του αναπνευστικού του δημιουργήσει μια μυοκαρδίτιδα η οποια του αφήνει κουσούρι για την υπολείπει ζωη του….. εκει τι κάνουμε … ευθανασία? ……

Με λιγα λογια νομιζω ότι σαν κράτος "πρόνοιας" έχουμε ξεφύγει….

xrisobalanti μου ειναι να μην σου τυχη ουτε το ενα ουτε το αλλο..

εμενα να φανταστης οταν ανακαλυψαμε οτι ειναι αρρωστο το παιδακι μας ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα κανανε συμβουλιο για το τη θα γινοταν δηλαδη αν θα εκανα την εκτρωση σε δημοσιο νοσοκομειο η οχι..γιατι μου ειπε οτι αν το προβλημα που ειχε το παιδι μου δεν ζουσε μετα την γεννηση του θα εκανα την εκτρωση σε δημοσιο νοσοκομειο..αν ομως μπορουσε να ζησει με αυτο που ειχε δεν θα μπορουσα σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι το κρατος τους το απαγορευει κ θα με πηγενε σε ιδιωτηκη κλινικη..

κ φυσικα μετα απο επαναληψη της β επιπεδου κατεληξαν οτι το παιδι μου με το που θα γεννιοταν θα πεθενε δεν θα ζουσε ουτε για 1 ωρα..

πραγματικα ειναι να μην σου τυχη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xrisobalanti μου ειναι να μην σου τυχη ουτε το ενα ουτε το αλλο..

εμενα να φανταστης οταν ανακαλυψαμε οτι ειναι αρρωστο το παιδακι μας ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα κανανε συμβουλιο για το τη θα γινοταν δηλαδη αν θα εκανα την εκτρωση σε δημοσιο νοσοκομειο η οχι..γιατι μου ειπε οτι αν το προβλημα που ειχε το παιδι μου δεν ζουσε μετα την γεννηση του θα εκανα την εκτρωση σε δημοσιο νοσοκομειο..αν ομως μπορουσε να ζησει με αυτο που ειχε δεν θα μπορουσα σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι το κρατος τους το απαγορευει κ θα με πηγενε σε ιδιωτηκη κλινικη..

κ φυσικα μετα απο επαναληψη της β επιπεδου κατεληξαν οτι το παιδι μου με το που θα γεννιοταν θα πεθενε δεν θα ζουσε ουτε για 1 ωρα..

πραγματικα ειναι να μην σου τυχη..

sorry εκανα ενα λαθακι δεν εκανα εκτρωση...διακοπη κυησεως ηθελα να γραψω κ μπερδευτικα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!

Διάβασα σχεδόν όλων τις ιστορίες,σας νιώθω απόλυτα!!! και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και τη δική μας...γιατί είστε νομίζω απ τους λίγους που μπορούν να καταλάβουν....

Πριν 2 μήνες αναγκάστηκα να κάνω διακοπή κύησης λόγω αγγενεσίας μεσολοβίου του μωρού...Το υποψιάστηκαν στην 19η εβδομάδα αλλά έπρεπε να περιμένουμε μέχρι την 24η για να είμαστε σίγουροι.¨Ετσι μπήκαμε στην κλινική και ζήσαμε ένα εφιαλτικό διήμερο...Δυστυχώς μας έτυχε μια άπειρη μαία και από λάθος του αναισθησιολόγου (δεν με έπιασε η επισκληρίδιος)ζήσαμε και ένιωσα πράγματα που η γιατρός μας είπε ότι δε θα νιώθαμε....Ευτυχώς ο σύζυγος μου είναι αυτό που λέμε πραγματικά κολόνα και μου στάθηκε απίστευτα και μέσα στην κλινική (δε με άφησε λεπτό μόνη μου) αλλά και μετά που γυρίσαμε σπίτι μας....Με έχει βοηθήσει να βλέπω το μέλλον με αισιοδοξία.... και να σκέφτομαι ότι σύντομα θα έρθει ένα υγιέστατο μωράκι.....

Δε θα ξεχάσω ποτέ αυτό που μας έτυχε και που ζήσαμε αλλά όντως πρέπει να προχωρήσουμε...

Τώρα είμαι δεύτερη φορά αδιάθετη μετά από το γεγονός και η γιατρός μας μας είπε ότι μετά από αυτό μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε....Φοβάμαι όμως τόσο πολύ....

Συγνώμη αν σας κούρασα!!!

Σας ευχαριστώ!!!

σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου νε ερθει γρηγορα ενα υγιεστατο μωρακι κια επουλωσει τις πληγες σας!

καλησπερα κοριτσια εχω ξανα γραψει εδω αλλα δεν ξερω αν ετυχε να την διαβασετε την ιστορια μου..λοιπον εγω εκανα διακοπη κυησεως στην 24η εβδομαδα λογω δισχιδης ραχης πριν απο 7 μηνες εδω κ 4 μηνες προσπαθω να ξανα μεινω αλλα μεχρι στιγμης ματαιω..γι αυτο προσπαθηστε να ανακτησετε γρηγορα δυναμης κ βουρ στην μαχη γιατι δεν ειναι τοσο απλα να ξανα μεινεις μην χανετε αδικα χρονο..

εγω την πρωτη φορα εμεινα με την πρωτη ειπα οτι θελω να κανω παιδι κ τσουπ ηρθε με την πρωτη προσπαθεια κ τωρα βρισκομε στην τεταρτη προσπαθεια κ ενας θεος ξερει ποσες θα κανω ακομα...αυτα φιλια

το ανχος ειναι ενας παραγωντας (κακος)

προσπαθηστε να το αποβαλετε (δασκαλε που διδασκες) και θα ερθει το μωρακι!

Η άποψη μου:

Δεν μιλώ εκ του ασφαλούς στο δευτερο παιδι μου ειχαμε θεμα με το χρωμόσωμα 21, καναμε πολλα χειρουργεία, το πρωτο έγινε 18 ημερών και το τελευταίο στα 5 του χρονια…..

Όταν η βιωσιμότητα του εμβρύου δεν είναι εφικτή μετα την γέννηση του τοτε ναι να κάνης έκτρωση ,,,,όταν είναι θεμα χρόνου να το παρει ο θεούλης …..ομως…

Ζούμε σε μια κοινωνία η όποια δεν δέχεται δεν θελει άτομα με αναπηρία, ολοι οι γονείς θέλουμε όμορφα και υγείες παιδιά! Χαίρε Σπαρτή!

Έχει πρόβλημα με την κάρδια του! Θα είναι κουφό, τυφλό… εκτρωση…. όταν το υγείες παιδι σου σε ηλικια 5 ετων από μια λοίμωξη του αναπνευστικού του δημιουργήσει μια μυοκαρδίτιδα η οποια του αφήνει κουσούρι για την υπολείπει ζωη του….. εκει τι κάνουμε … ευθανασία? ……

Με λιγα λογια νομιζω ότι σαν κράτος "πρόνοιας" έχουμε ξεφύγει….

 

xrisobalanti μου ειναι να μην σου τυχη ουτε το ενα ουτε το αλλο..

εμενα να φανταστης οταν ανακαλυψαμε οτι ειναι αρρωστο το παιδακι μας ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα κανανε συμβουλιο για το τη θα γινοταν δηλαδη αν θα εκανα την εκτρωση σε δημοσιο νοσοκομειο η οχι..γιατι μου ειπε οτι αν το προβλημα που ειχε το παιδι μου δεν ζουσε μετα την γεννηση του θα εκανα την εκτρωση σε δημοσιο νοσοκομειο..αν ομως μπορουσε να ζησει με αυτο που ειχε δεν θα μπορουσα σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι το κρατος τους το απαγορευει κ θα με πηγενε σε ιδιωτηκη κλινικη..

κ φυσικα μετα απο επαναληψη της β επιπεδου κατεληξαν οτι το παιδι μου με το που θα γεννιοταν θα πεθενε δεν θα ζουσε ουτε για 1 ωρα..

πραγματικα ειναι να μην σου τυχη..

ακριβως ! μην σου τυχει!

εμας δεν μας αφησαν επιλογη

απο την στιγμη που δεν ειχε αναπτηχθει ο εγκεφαλος δεν θα προχωρουσε καν η κυηση,

και επειδη εχω καισαρικη απο το κοριτσακι μου δεν ηθελε να προχωρησει περισσοτερο ,ετσι υην 12η εβδομαδα ολα τελιωσαν!

παρ ολα αυτα , μετανοιωνω που δεν εκανα ακομα εναν υπερηχο! ή κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω! (το τι;; δεν το ξερω )

το καλοκαιρι θα ξανα κανουμε εξωσωματικη και ο Θεος βοηθος!

προχθες η μικρη στο προ νηπιο εκανε για την Ευαγγελισμο και ερχετε και μου λεει: μαμα να ερθει και σενα ο αγγελος να σου βαλει το μωρο μες την κοιλια!

και δεν ειναι το μονο που μου εχει πει! καθε φορα το πως κρατιεμαι και κανω τον καραγκιοζη μονο εγω το ξερω!

 

Ευχομαι σε ολες χρονια πολλα και γρηγορα να πραγματοποιηθουν τα ονειρα σας! Γερα μωρα πανω απο ολα και να εχουμε καλη ζωη με την οικογενεια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γνωριζετε κατι για το εξομφαλο?Εχει το μωρο της κουνιαδας μου κι εχει τρελαθει

 

εξόμφαλο είχε το δικό μας το μωράκι...κάναμε διακοπή στην 14w. το πρόβλημα το είδαμε στην αυχενική, αφήσαμε μια βδομαδα να μεγαλωσει για να έχουμε πιο καθαρή εικόνα και βασικά είδαμε οτι δεν υπήρχε ελπίδα.

οι γιατροι τι της έχουν πει?

βασικά όλα παίζονται απο το ποια όργανα του μωρού ειναι στο εξόμφαλο..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ημουν εγκυος και επιπλεον τα βασανα μου δεν τελειωσανε ακομα. ειχα κανει ενα τεστ παπ και με πηρε ο γιατρος για να μου πει οτι κατι εδειξε. δεν ηταν πολυ ξεκαθαρος και εγω ημουν τοσο σοκαρισμενη που δεν ρωτησα καν τι κατηγορια ηταν. αυριο ειναι να παω για κολποσκοπηση και τρεμω. δεν αντεχω αλλα προβληματα. θέλω ενα μωρακι τοσο πολυ και τωρα μου ειπε να περιμενω μεχρι να ξεκαθαρισει τι εχω. με εχει παρει πολυ απο κατω...

ελπιζω εσυ να εχεις καλυτερη τυχη απο μενα! γρηγορα και ομορφα να ερθει το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

αρτεμις σου ευχομε ολοψηχα να εισαι εγκυουλα...

εγω ακομα τιποτα στης προσπαθειες ειμαι ακομα σημερα ειναι στην 15η μερα του κυκλου μου θα δουμε τωρα μακαρι να μεινω αυτη την φορα..γυρω στης 3/4 με 5/4 περιμενω να αδιαθετησω μακαρι να μην αδιαθετησω..

εσυ σημερα ειναι να αδιαθετησης??εκανες τεστακι η οχι ακομα??αντε μπες να μας πεις εχω αγωνια...

 

Δυστυχως δεν ημουν εγκυος και επιπλεον τα βασανα μου δεν τελειωσανε ακομα. ειχα κανει ενα τεστ παπ και με πηρε ο γιατρος για να μου πει οτι κατι εδειξε. δεν ηταν πολυ ξεκαθαρος και εγω ημουν τοσο σοκαρισμενη που δεν ρωτησα καν τι κατηγορια ηταν. αυριο ειναι να παω για κολποσκοπηση και τρεμω. δεν αντεχω αλλα προβληματα. θέλω ενα μωρακι τοσο πολυ και τωρα μου ειπε να περιμενω μεχρι να ξεκαθαρισει τι εχω. με εχει παρει πολυ απο κατω...

ελπιζω εσυ να εχεις καλυτερη τυχη απο μενα! γρηγορα και ομορφα να ερθει το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εξόμφαλο είχε το δικό μας το μωράκι...κάναμε διακοπή στην 14w. το πρόβλημα το είδαμε στην αυχενική, αφήσαμε μια βδομαδα να μεγαλωσει για να έχουμε πιο καθαρή εικόνα και βασικά είδαμε οτι δεν υπήρχε ελπίδα.

οι γιατροι τι της έχουν πει?

βασικά όλα παίζονται απο το ποια όργανα του μωρού ειναι στο εξόμφαλο..

Τελικά έκανε διακοπή.Απ' ότι έμαθα είχε έντερο και ήπαρ.Υπήρχε ιστορικό στην οικογένεια που το έμαθε εκ των υστέρων.Προφανώς η κληρονομικότητα παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανε διακοπή.Απ' ότι έμαθα είχε έντερο και ήπαρ.Υπήρχε ιστορικό στην οικογένεια που το έμαθε εκ των υστέρων.Προφανώς η κληρονομικότητα παίζει ρόλο.

 

εμείς δεν είχαμε κανένα ιστορικό..και με όσους γιατρούς μιλήσαμε μας είπαν οτι είναι καθαρά τυχαίο γεγονός..τι να πω...

καλή δύναμη στην κοπέλα και με το καλό ενα γερό τελειόμηνο μωρό...σε όλες μας..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ημουν εγκυος και επιπλεον τα βασανα μου δεν τελειωσανε ακομα. ειχα κανει ενα τεστ παπ και με πηρε ο γιατρος για να μου πει οτι κατι εδειξε. δεν ηταν πολυ ξεκαθαρος και εγω ημουν τοσο σοκαρισμενη που δεν ρωτησα καν τι κατηγορια ηταν. αυριο ειναι να παω για κολποσκοπηση και τρεμω. δεν αντεχω αλλα προβληματα. θέλω ενα μωρακι τοσο πολυ και τωρα μου ειπε να περιμενω μεχρι να ξεκαθαρισει τι εχω. με εχει παρει πολυ απο κατω...

ελπιζω εσυ να εχεις καλυτερη τυχη απο μενα! γρηγορα και ομορφα να ερθει το μωρακι σου

κοριτσακι μου μην στεναχωριεσε δεν νομιζω να ειναι κατι κακο ολα καλα θα πανε θα δεις..

εγω απο την αλλη εχω ευχαριστα επιτελους ειμαι εγκυουλα..κ ευχομε αυτη την φορα να πανε ολα καλα..

αυτα απο εμενα..κ σου ευχομε να πανε ολα καλα..κ να μην στεναχωριεσε οσο μπορεις φυσικα..περιμενω νεα σου.

φιλακια...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου μην στεναχωριεσε δεν νομιζω να ειναι κατι κακο ολα καλα θα πανε θα δεις..

εγω απο την αλλη εχω ευχαριστα επιτελους ειμαι εγκυουλα..κ ευχομε αυτη την φορα να πανε ολα καλα..

αυτα απο εμενα..κ σου ευχομε να πανε ολα καλα..κ να μην στεναχωριεσε οσο μπορεις φυσικα..περιμενω νεα σου.

φιλακια...

 

 

Μπραβο Αννα μου!!! να εισαι ηρεμη και αισιοδοξη! ολα θα πανε τελεια αυτη την φορα και σε λιγους μηνες θα εχεις στην αγκαλιτσα σου το αγγελουδι σου! μου εδωσαν κουραγιο τα νεα σου! φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!εχω διαβασει τις ιστοριες σας κ θα ηθελα να μοιραστω κ γω τη δικια μου,να το βγαλω απο μεσα μου μιας κ εσεις θα καταλαβετε απολυτα τι εχω περασει!

εμεινα εγκυοσ για πρωτη φορα στα 30 μου,πολυ ευκολα!δεν το πιστευαμε με τον αντρα μου!ομως επειδη ξεραμε οτι εγω εχω το στιγμα της δρεπανοκυτταρικης κ εκεινος της μεσογειακης ημασταν συγκρατημενοι γιατι ξεραμε τις πιθανοτητεσ κ τι εξετασεις επρεπε να γινουν.

περασαν 15 εβδομαδες χαρας απ τη μια αλλα περισσοτερο αγωνιας καθως ειχα ενα κακο προαισθημα!ελαχιστοι γνωριζαν για την εγκυμοσυνη μου σαν να ταν καποιο εγκλημα!απλα ηθελα να προστατευτω απ τα βλεμματα οικτου αν δεν πηγαιναν ολα καλα.δεν γινοταν η τροφοβλαστη λογω θεσης της μικρης ,γιατι ηταν κοριτσακι,οποτε πηγα στη 15 εβδομαδα για αμνιοπαρακεντηση.οταν μου τηλεφωνησε ο γιατρος για τα αποτελεσματα εχασα τη γη!σβησαν ολες οι ελπιδες κ αναρρωτιομουν συνεχεια γιατι σε μενα?

τελικα εκανα αποξεση στη 17 εβδομαδα αμεσως μετα τα νεα!διηρκεσε 14 ωρες κ ενιωθα αδεια κ ενοχη μετα!οι τυψεισ με βασανιζαν γιατι ειχα σκοτωσει την κορουλα μου!δεν αντεχα να βλεπω εγκυεσ η μωρα γιατι πονουσα!

και 5 μηνεσ μετα ξαναμενω εγκυος!νομιζαμε οτι τωρα ο θεος θα μας εδινε το παιδακι που λαχταρουσαμε!ημουν πιο αισιοδοξη!ελεγα δεν μπορει,τωρα ολα θα πανε καλα!αυτη τη φορα το ειπαμε σε ακομα ιπιο λιγους γιατι ηδη ειχαμε μια δυσσαρεστη εμπειρια!περασαν βασανιστικα αυτες οι 13 εβδομαδες ως την τροφοβλαστη.

προσπαθουσα να κανω ονειρα να νιωθει το κοριτσακι μου,γιατι ηταν κ αυτη κοριτσακι οτι η μαμα το αγαπα!κ μεγαλη τριτη περυσι πηρα ξανα τα φοβερα νεα!η δευτερη φορα ηταν πιο αβασταχτη απ την πρωτη!κυριωσ γιατι θα διεπρατα ξανα το ιδιο εγκλημα.η συνειδηση μου δεν το αντεχε κ η καρδια μου πονουσε!την επομενη μερα εκανα την αποξεση...

εχει περασει ενας χρονος αλλα εγω υπολογιζω ακομη ποσο χρονων θα ηταν η πρωτη μου κορη κ ποσο μηνων η δευτερη.ισως αν ειχα ηδη ενα παιδι να νιωθα καπως καλυτερα...ομως τωρα νιωθω αχρηστη οταν μαθαινω πως καποια γνωστη ειναι εγκυος!αποφασισαμε την εξωσωματικη για να εχουμε σιγουρα γερο παιδι.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΑΜΕ,ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο εμενα!!!Ειναι σιγουρα πολυ δυσκολο αυτο που περνας και σε καταλαβαινω απολυτα γιατι το εχω βιωσει και η ιδια και σε νιωθω.

Ομως μην ριχνεις την ευθυνη στον εαυτο σου και οτι εσυ φταις που εκανες διακοπη κυησης,απλα καποια πραγματα δυστηχως δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε.

Εγω εκανα διακοπη στις 23 εβδομαδες οποτε καταλαβαινεις το κενο που ενιωσα τοτε.Μετα ξανα εμεινα εγκυος και ειχα παλλινδρομη παλι στο κενο.

Ομως δεν το βαζω κατω και προχωραω.Το ιδιο να κανεις και εσυ και στο τελος να εισαι σιγουρη οτι θα πετυχουμε τον στοχο μας.Να εισαι καλα και σου ευχομαι τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνώ απόλυτα με τη veti μη ρίχνεις ευθύνες στον εαυτό σου. και εγώ μια παλίνδρομη και μια διακοπή στις 14 εβδ μέσα σε λιγοτερο απο 1 χρονο. Μάλιστα στο ίδιο διάστημα έκανα και γάμο (βλακέια μου γιατι έιχα χάλια ψυχολογία και δεν χάρηκα τη στιγμή και τον άντρα μου) Τώρα θα ξαναξεκινήσω προσπάθειες με το καλό. Δώσε προτεραιότητα στον εαυτό σου γιατι περάσες και εσύ πολλά και το χρειάζεσαι. Προχτές είδα μια παλιά συνάδελφο που είχε πρόβλημα με την εγκυμοσύνη στο δρόμο. Είχε ένα παιδάκι 2 χρονών και ήταν εγκυος στο 2. Το ίδιο εύχομαι και σε όλες μας..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!εχω διαβασει τις ιστοριες σας κ θα ηθελα να μοιραστω κ γω τη δικια μου,να το βγαλω απο μεσα μου μιας κ εσεις θα καταλαβετε απολυτα τι εχω περασει!

εμεινα εγκυοσ για πρωτη φορα στα 30 μου,πολυ ευκολα!δεν το πιστευαμε με τον αντρα μου!ομως επειδη ξεραμε οτι εγω εχω το στιγμα της δρεπανοκυτταρικης κ εκεινος της μεσογειακης ημασταν συγκρατημενοι γιατι ξεραμε τις πιθανοτητεσ κ τι εξετασεις επρεπε να γινουν.

περασαν 15 εβδομαδες χαρας απ τη μια αλλα περισσοτερο αγωνιας καθως ειχα ενα κακο προαισθημα!ελαχιστοι γνωριζαν για την εγκυμοσυνη μου σαν να ταν καποιο εγκλημα!απλα ηθελα να προστατευτω απ τα βλεμματα οικτου αν δεν πηγαιναν ολα καλα.δεν γινοταν η τροφοβλαστη λογω θεσης της μικρης ,γιατι ηταν κοριτσακι,οποτε πηγα στη 15 εβδομαδα για αμνιοπαρακεντηση.οταν μου τηλεφωνησε ο γιατρος για τα αποτελεσματα εχασα τη γη!σβησαν ολες οι ελπιδες κ αναρρωτιομουν συνεχεια γιατι σε μενα?

 

τελικα εκανα αποξεση στη 17 εβδομαδα αμεσως μετα τα νεα!διηρκεσε 14 ωρες κ ενιωθα αδεια κ ενοχη μετα!οι τυψεισ με βασανιζαν γιατι ειχα σκοτωσει την κορουλα μου!δεν αντεχα να βλεπω εγκυεσ η μωρα γιατι πονουσα!

και 5 μηνεσ μετα ξαναμενω εγκυος!νομιζαμε οτι τωρα ο θεος θα μας εδινε το παιδακι που λαχταρουσαμε!ημουν πιο αισιοδοξη!ελεγα δεν μπορει,τωρα ολα θα πανε καλα!αυτη τη φορα το ειπαμε σε ακομα ιπιο λιγους γιατι ηδη ειχαμε μια δυσσαρεστη εμπειρια!περασαν βασανιστικα αυτες οι 13 εβδομαδες ως την τροφοβλαστη.

προσπαθουσα να κανω ονειρα να νιωθει το κοριτσακι μου,γιατι ηταν κ αυτη κοριτσακι οτι η μαμα το αγαπα!κ μεγαλη τριτη περυσι πηρα ξανα τα φοβερα νεα!η δευτερη φορα ηταν πιο αβασταχτη απ την πρωτη!κυριωσ γιατι θα διεπρατα ξανα το ιδιο εγκλημα.η συνειδηση μου δεν το αντεχε κ η καρδια μου πονουσε!την επομενη μερα εκανα την αποξεση...

εχει περασει ενας χρονος αλλα εγω υπολογιζω ακομη ποσο χρονων θα ηταν η πρωτη μου κορη κ ποσο μηνων η δευτερη.ισως αν ειχα ηδη ενα παιδι να νιωθα καπως καλυτερα...ομως τωρα νιωθω αχρηστη οταν μαθαινω πως καποια γνωστη ειναι εγκυος!αποφασισαμε την εξωσωματικη για να εχουμε σιγουρα γερο παιδι.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΑΜΕ,ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ!

 

Γλυκεια μου, να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω και ποσο ποναει η καρδια μου με αυτα που σου συνεβησαν. εγω εκανα διακοπη 24 εβδομαδα . περασανε 3 μηνες και σκεφτομαι το κοριτσακι μου καθε μερα. δεν θα περασει ποτε αυτο. οσα παιδια και αν κανουμε παντα θα τα σκεφτομαστε τα παιδακια που χασαμε. καναμε όμως το καλυτερο για αυτα. να το ξερεις. εγω δεν θα αντεχα να βλεπω το παιδι μου αρρωστο και δυστυχισμενο. δεν θα αντεχα να το βλεπω να με κοιταει και να αναρωτιεται γιατι το εφερα στον κοσμο. το δικο μου ειχε πολλα προβληματα με την καρδουλα του. ποναω καθε μερα. ο΄,τι νιώθεις ειναι πολυ φυσικο και δικαιολογημενο. χρειαζεται χρόνος και ίσως να μαλακώσει ο πόνος μας οταν θα ερθουν τα επομενα υγιη παιδακια μας. κουραγιο κοπελα μου. κουραγιο και δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!εχω διαβασει τις ιστοριες σας κ θα ηθελα να μοιραστω κ γω τη δικια μου,να το βγαλω απο μεσα μου μιας κ εσεις θα καταλαβετε απολυτα τι εχω περασει!

εμεινα εγκυοσ για πρωτη φορα στα 30 μου,πολυ ευκολα!δεν το πιστευαμε με τον αντρα μου!ομως επειδη ξεραμε οτι εγω εχω το στιγμα της δρεπανοκυτταρικης κ εκεινος της μεσογειακης ημασταν συγκρατημενοι γιατι ξεραμε τις πιθανοτητεσ κ τι εξετασεις επρεπε να γινουν.

περασαν 15 εβδομαδες χαρας απ τη μια αλλα περισσοτερο αγωνιας καθως ειχα ενα κακο προαισθημα!ελαχιστοι γνωριζαν για την εγκυμοσυνη μου σαν να ταν καποιο εγκλημα!απλα ηθελα να προστατευτω απ τα βλεμματα οικτου αν δεν πηγαιναν ολα καλα.δεν γινοταν η τροφοβλαστη λογω θεσης της μικρης ,γιατι ηταν κοριτσακι,οποτε πηγα στη 15 εβδομαδα για αμνιοπαρακεντηση.οταν μου τηλεφωνησε ο γιατρος για τα αποτελεσματα εχασα τη γη!σβησαν ολες οι ελπιδες κ αναρρωτιομουν συνεχεια γιατι σε μενα?

τελικα εκανα αποξεση στη 17 εβδομαδα αμεσως μετα τα νεα!διηρκεσε 14 ωρες κ ενιωθα αδεια κ ενοχη μετα!οι τυψεισ με βασανιζαν γιατι ειχα σκοτωσει την κορουλα μου!δεν αντεχα να βλεπω εγκυεσ η μωρα γιατι πονουσα!

και 5 μηνεσ μετα ξαναμενω εγκυος!νομιζαμε οτι τωρα ο θεος θα μας εδινε το παιδακι που λαχταρουσαμε!ημουν πιο αισιοδοξη!ελεγα δεν μπορει,τωρα ολα θα πανε καλα!αυτη τη φορα το ειπαμε σε ακομα ιπιο λιγους γιατι ηδη ειχαμε μια δυσσαρεστη εμπειρια!περασαν βασανιστικα αυτες οι 13 εβδομαδες ως την τροφοβλαστη.

προσπαθουσα να κανω ονειρα να νιωθει το κοριτσακι μου,γιατι ηταν κ αυτη κοριτσακι οτι η μαμα το αγαπα!κ μεγαλη τριτη περυσι πηρα ξανα τα φοβερα νεα!η δευτερη φορα ηταν πιο αβασταχτη απ την πρωτη!κυριωσ γιατι θα διεπρατα ξανα το ιδιο εγκλημα.η συνειδηση μου δεν το αντεχε κ η καρδια μου πονουσε!την επομενη μερα εκανα την αποξεση...

εχει περασει ενας χρονος αλλα εγω υπολογιζω ακομη ποσο χρονων θα ηταν η πρωτη μου κορη κ ποσο μηνων η δευτερη.ισως αν ειχα ηδη ενα παιδι να νιωθα καπως καλυτερα...ομως τωρα νιωθω αχρηστη οταν μαθαινω πως καποια γνωστη ειναι εγκυος!αποφασισαμε την εξωσωματικη για να εχουμε σιγουρα γερο παιδι.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΑΜΕ,ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ!

 

Intsa σε νιώθω απόλυτα!Δεν πρέπει όμως να νιώθεις τύψεις και να κατηγορείς τον εαυτό σου..και να ξέρεις ότι αυτό που έκανες ήταν το σωστό!!Κι εγώ έκανα διακοπή στην 24η βδομάδα και όσος καιρός και να περάσει δε θα το ξεχάσω άλλα ξέρω ότι έκανα το σωστό όπως και συ και σύντομα θα έρθει ένα υγιές μωράκι και ο πόνος με τον καιρό θα απαλύνει....Να μην χάνεις τις ελπίδες σου να στηριχτείς στο σύζυγό σου και ο χρόνος θα βοηθήσει!!!Είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!!Αυτό να σκέφτεσαι και όλα θα πάνε καλά!!!Φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Αννα μου!!! να εισαι ηρεμη και αισιοδοξη! ολα θα πανε τελεια αυτη την φορα και σε λιγους μηνες θα εχεις στην αγκαλιτσα σου το αγγελουδι σου! μου εδωσαν κουραγιο τα νεα σου! φιλακια!

 

σε ευχαριστω πολυ αρτεμις μου..να πω την αληθεια μου ψιλο φοβαμε λιγο μην το χασω κ αυτο..φυσικα μεχρι στιγμης ολα καλα πανε ομως φοβαμεεεε..

χερομε πολυ που σου εδωσα κουραγιο με τα νεα μου κ σου ευχομε συντομα να εισαι εγκυουλα..

Link to comment
Share on other sites

Intsa σε νιώθω απόλυτα!Δεν πρέπει όμως να νιώθεις τύψεις και να κατηγορείς τον εαυτό σου..και να ξέρεις ότι αυτό που έκανες ήταν το σωστό!!Κι εγώ έκανα διακοπή στην 24η βδομάδα και όσος καιρός και να περάσει δε θα το ξεχάσω άλλα ξέρω ότι έκανα το σωστό όπως και συ και σύντομα θα έρθει ένα υγιές μωράκι και ο πόνος με τον καιρό θα απαλύνει....Να μην χάνεις τις ελπίδες σου να στηριχτείς στο σύζυγό σου και ο χρόνος θα βοηθήσει!!!Είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!!Αυτό να σκέφτεσαι και όλα θα πάνε καλά!!!Φιλιά!!

σ ευχαριστω για την εμψυχωση κ τη στηριξη!ευχομαι κ σ εσενα να ερθουν ολα ο,πως τα επιθυμεις!

Link to comment
Share on other sites

Αννα 09 μπραβο με το καλο!

σου ευχομια μια τελιωμηνη εγκυμοσυνη ανεφελη και χωρις ανχος!

με το καλο να κρατησεις το παιδακι σου στην αγκαλια σου!

γεια σας!εχω διαβασει τις ιστοριες σας κ θα ηθελα να μοιραστω κ γω τη δικια μου,να το βγαλω απο μεσα μου μιας κ εσεις θα καταλαβετε απολυτα τι εχω περασει!.............

 

 

 

θελω να σου πω (σε σενα και τα υπολοιπα κοριτσια)

οτι δεν πρεπει να εχεις ενοχες!

αν ηταν στο χερι μας δεν θα καναμε διακοπη!

πρεπει να τα ξεπερασουμε και να παμε παρακατω!

αυτο που ζησαμε ηταν μια πολυ ασχημη απολεια ΑΝΑΝΤΗΚΑΤΑΣΤΑΤΗ

θεωρω οτι δεν υπαρχει πιο δυσκολη στιγμη απο το να χανει μια μανα το παιδι της ακομα και αν αυτο ειναι ακομα αγεννητο!

ευχομαι να πανε καλα σε ολες!

 

εγω ειμαι καλυτερα και κανουμε σχεδια για την επομενη εξωσωματικη( για Ιουλιο το βλεπω)

ελπιζω να καταφερω να χαρισω στην κορουλα μου ενα αδερφακι που το ζηταει τοσο πολυ!

σας ευχομαι χρονια πολλα. Αυτες τις αγιες μερες να τις περασετε με αγαπημενα σας προσωπα !

τωρα ειμαστε στην εβδομαδα των Παθων αλλα κοριτσια θα ερθει και για εμας η ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

Αννα 09 μπραβο με το καλο!

σου ευχομια μια τελιωμηνη εγκυμοσυνη ανεφελη και χωρις ανχος!

με το καλο να κρατησεις το παιδακι σου στην αγκαλια σου!

γεια σας!εχω διαβασει τις ιστοριες σας κ θα ηθελα να μοιραστω κ γω τη δικια μου,να το βγαλω απο μεσα μου μιας κ εσεις θα καταλαβετε απολυτα τι εχω περασει!.............

 

 

 

θελω να σου πω (σε σενα και τα υπολοιπα κοριτσια)

οτι δεν πρεπει να εχεις ενοχες!

αν ηταν στο χερι μας δεν θα καναμε διακοπη!

πρεπει να τα ξεπερασουμε και να παμε παρακατω!

αυτο που ζησαμε ηταν μια πολυ ασχημη απολεια ΑΝΑΝΤΗΚΑΤΑΣΤΑΤΗ

θεωρω οτι δεν υπαρχει πιο δυσκολη στιγμη απο το να χανει μια μανα το παιδι της ακομα και αν αυτο ειναι ακομα αγεννητο!

ευχομαι να πανε καλα σε ολες!

 

εγω ειμαι καλυτερα και κανουμε σχεδια για την επομενη εξωσωματικη( για Ιουλιο το βλεπω)

ελπιζω να καταφερω να χαρισω στην κορουλα μου ενα αδερφακι που το ζηταει τοσο πολυ!

σας ευχομαι χρονια πολλα. Αυτες τις αγιες μερες να τις περασετε με αγαπημενα σας προσωπα !

τωρα ειμαστε στην εβδομαδα των Παθων αλλα κοριτσια θα ερθει και για εμας η ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες και το σημαντικό είναι που εμείς που έχουμε περάσει τέτοιες στιγμές να είμαστε ευτυχείς που είμαστε καλά, και μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε.

Εύχομαι και σε σένα να αποκτήσεις ένα αδερφάκι για την κορούλα σου και να πάνε όλα καλά σε όλους όσους πασχίζουμε να αποκτήσουμε παιδάκια!!;)

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ..

θα ήθελα να ρωτήσω τη διαδικασία της διακοπής..είμαι στην 4η εβδομάδα , έχω ξανά ραντεβού τη δευτέρα που θα είμαι στην πέμπτη εβδομάδα για να το ξαναδεί η γιατρός το έμβρυο και την άλλη δευτέρα μάλλον πάω για διακοπή.έχω ήδη 2 παιδιά (μικρά) με τον άντρα μου είμαι σε διάσταση και έχω μια σχέση κάποιους μήνες και είμαι έγκυος.θα με κρίνετε ίσως .είμαι χαμένη.σαν μάνα δε μπορώ να προχωρήσω.ο σύντροφός μου λέει πως πρέπει πρώτα να τελειώσω με το διαζύγιο , να τακτοποιηθούμε με γάμους και οικονομικά και μετά παιδί.νοιώθω πραγματικά χαμένη.αν μπορεί κάποια ας μου πει τη διαδικασία .ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...