Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Γεια σας κι από μένα! Κι εγώ με τη σειρά μου ψάχνω πληροφορίες για φυσικό κύκλο, συγκεκριμένα αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να γνωρίζει κάποιο κέντρο ή γιατρό που να υποστηρίζει τον φυσικό κύκλο ή έστω να μην τον απορρίπτει αμέσως.. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να βγάλουμε μία άκρη, έχουμε ακούσει διάφορα ονόματα αλλά από άτομα που έκαναν εξωσωματική με φάρμακα.. Κι έχουμε μπλεχτεί.. Περίχωρα και 81fotini λογικά θα την έχετε βρει την άκρη σας μέχρι τώρα και ελπίζω να είστε εγκυούλες ή να κρατάτε τα μωράκια σας!

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη και πολύ πολύ πολύ χρήσιμη.. Στείλτε μου και σε πμ.   

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 20/6/2017 at 0:22 ΜΜ, Lucky3 είπε:

Γεια σας κι από μένα! Κι εγώ με τη σειρά μου ψάχνω πληροφορίες για φυσικό κύκλο, συγκεκριμένα αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να γνωρίζει κάποιο κέντρο ή γιατρό που να υποστηρίζει τον φυσικό κύκλο ή έστω να μην τον απορρίπτει αμέσως.. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να βγάλουμε μία άκρη, έχουμε ακούσει διάφορα ονόματα αλλά από άτομα που έκαναν εξωσωματική με φάρμακα.. Κι έχουμε μπλεχτεί.. Περίχωρα και 81fotini λογικά θα την έχετε βρει την άκρη σας μέχρι τώρα και ελπίζω να είστε εγκυούλες ή να κρατάτε τα μωράκια σας!

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη και πολύ πολύ πολύ χρήσιμη.. Στείλτε μου και σε πμ.   

Γεια σου lucky3.. μια γνωστή μου μετά από 3 εξωσωματικές με φάρμακα άλλαξε γιατρό και πήγε στο Λαϊνά στο κέντρο Ευγονία , έκανε σε φυσικό κύκλο και έχει ένα κοριτσάκι τώρα . Εγώ είχα ρωτήσει τον δικό μου να έκανα σε φυσικό μιας που το θέμα το είχε ο άντρας μου και όχι εγώ , αλλά δεν ήταν και πολύ σύμφωνος.

Μου είχε πει Ότι έχω πιο λίγες πιθανότητες να πιάσω γιατί θα έχουμε να γονιμοποιήσουν μόνο ένα ωάριο. Που εκείνο τον μήνα μπορεί να μην είναι και τέλειο. Πέρα απ αυτό όμως , είναι και το κόστος που είναι μεγαλύτερο γιατί σου χρεώνουν κάθε φορά ωοληψια και μετά εμβρυομεταφορα. Μπορείς να κανείς μια ήπια διέγερση . Γιατί δεν θέλεις με φάρμακα αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ειπα να γραψω και εγω την ιστορια μου γιατι νιωθω τοσο απελπισμενη και εξουθενωμενη. Ειμαι 34 χρονων και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα γυναικολογικης φυσης.Παντα ειχα σταθερη περιοδο και ποτε καθυστερησεις.Εκει γυρω στα 30 αρχιζω και βλεπω αλλαγες στην περιοδο μου,μειωνονταν η ροη και οι μερες.Το λεω στον τοτε γυναικολογο μου,μου λεει "δεν ειναι τππ συμβαινουν αυτα".Του επισημαινω οτι και η μαμα μου μπηκε κοντα στα 40 στην εμμηνοπαυση,εκεινος με το κλασσικο ηρεμο υφος δεν εδειξε να ανησυχει.Στα 32 παντρευομαι,παω για τεστ παπ και ενω δεν προσπαθουσαμε με το συζυγο για παιδι,ζηταω ενστικτωδως απο το γιατρο να μου γραψει εξετασεις γονιμοτητας.Δε μου τις γραφει (λες και θα του κοστιζε τπτ) λεγοντας μου οτι δεν χρειαζεται,οτι τζαμπα ανησυχω και οταν αν προσπαθω ενα χρονο και δεν εχω δει εγκυμοσυνη τοτε θα δουμε τι θα κανουμε.Επειτα απο 1 χρονο παω παλι για τεστ παπ εχοντας ομως ελαχιστους μηνες προσπαθησει με το συζυγο.Επιμενω και παλι εντονα να μου γραψει λες και το ηξερα οτι κατι δεν παει καλα.Αυτη τη φορα μου τις γραφει.Βγαινουν ολες φυσιολογικες εκτος απο την ΑΜΗ η οποια βγηκε στο 0.4.Σοκ εγω,τα χανω,τον παιρνω τηλ,η γραμματεας μου λεει να του στειλω τα αποτελεσματα με email και θα με καλεσει εκεινος.Δεν καλεσε ποτε.

Σαστισμενη κανω εκτενη ερευνα να απευθυνθω σε καποιο καλο εξωσωματικο κεντρο.Καταληγω σε ενα,με βλεπει ο εκει γιατρος,μου λεει οτι περιμενει τα επομενα 2 χρονια να μπως σε κλιμακτηριο,με βαζει να κανω και αλλες εξετασεις και επειδη βγηκαν ολες φυσιολογικες μας δινει περιθωριο 4 μηνων να προσπαθησουμε μονοι μας γιατι θεωρουσε οτι θα τα καταφερω.Δεν τα καταφερα.Προχωραω σε εξωσωματικη με βραχυ πρωτοκολλο.Οι υπερηχοι εδειχναν 5 ωοθυλακια,τελικα ομως τα 2 ηταν κυστικα.Παμε να παρουμε τα 3 μου λεει.Την ημερα της ωοληψιας πηρε τα 2 γιατι λεει το τριτο εσκασε ενω δεν επρεπε γιατι εκανα τις ενεσεις orgalutran που ειναι για αναστολη ωορρηξιας.

Με πηραν την επομενη τηλεφωνο να μου πουν οτι κανενα δε γονιμοποιηθηκε γιατι ηταν κακης ποιοτητας και εκεινος προτεινει να παω σε φυσικους κυκλους.Τον ρωτησα αν αυτο εχει νοημα αφου φανηκε οτι η ποιοτητα ηταν κακη και μου ειπε οτι "ποτε δε ξερεις,μπορει με το φυσικο να βρεις καποιο καλο"

Και αναρωτιεμαι:υπαρχει καποια κοπελα με παρομοιο θεμα που να επιασε ο φυσικος?

Θελω παρα πολυ ενα παιδακι και με σκοτωνει που δε μπορω να το εχω.Οσες φορες ομως ηλπιζα σε κατι,γινονταν το χειροτερο.Αξιζει να μπω σε αυτη τη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , eternalsunshine είπε:

Ειπα να γραψω και εγω την ιστορια μου γιατι νιωθω τοσο απελπισμενη και εξουθενωμενη. Ειμαι 34 χρονων και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα γυναικολογικης φυσης.Παντα ειχα σταθερη περιοδο και ποτε καθυστερησεις.Εκει γυρω στα 30 αρχιζω και βλεπω αλλαγες στην περιοδο μου,μειωνονταν η ροη και οι μερες.Το λεω στον τοτε γυναικολογο μου,μου λεει "δεν ειναι τππ συμβαινουν αυτα".Του επισημαινω οτι και η μαμα μου μπηκε κοντα στα 40 στην εμμηνοπαυση,εκεινος με το κλασσικο ηρεμο υφος δεν εδειξε να ανησυχει.Στα 32 παντρευομαι,παω για τεστ παπ και ενω δεν προσπαθουσαμε με το συζυγο για παιδι,ζηταω ενστικτωδως απο το γιατρο να μου γραψει εξετασεις γονιμοτητας.Δε μου τις γραφει (λες και θα του κοστιζε τπτ) λεγοντας μου οτι δεν χρειαζεται,οτι τζαμπα ανησυχω και οταν αν προσπαθω ενα χρονο και δεν εχω δει εγκυμοσυνη τοτε θα δουμε τι θα κανουμε.Επειτα απο 1 χρονο παω παλι για τεστ παπ εχοντας ομως ελαχιστους μηνες προσπαθησει με το συζυγο.Επιμενω και παλι εντονα να μου γραψει λες και το ηξερα οτι κατι δεν παει καλα.Αυτη τη φορα μου τις γραφει.Βγαινουν ολες φυσιολογικες εκτος απο την ΑΜΗ η οποια βγηκε στο 0.4.Σοκ εγω,τα χανω,τον παιρνω τηλ,η γραμματεας μου λεει να του στειλω τα αποτελεσματα με email και θα με καλεσει εκεινος.Δεν καλεσε ποτε.

Σαστισμενη κανω εκτενη ερευνα να απευθυνθω σε καποιο καλο εξωσωματικο κεντρο.Καταληγω σε ενα,με βλεπει ο εκει γιατρος,μου λεει οτι περιμενει τα επομενα 2 χρονια να μπως σε κλιμακτηριο,με βαζει να κανω και αλλες εξετασεις και επειδη βγηκαν ολες φυσιολογικες μας δινει περιθωριο 4 μηνων να προσπαθησουμε μονοι μας γιατι θεωρουσε οτι θα τα καταφερω.Δεν τα καταφερα.Προχωραω σε εξωσωματικη με βραχυ πρωτοκολλο.Οι υπερηχοι εδειχναν 5 ωοθυλακια,τελικα ομως τα 2 ηταν κυστικα.Παμε να παρουμε τα 3 μου λεει.Την ημερα της ωοληψιας πηρε τα 2 γιατι λεει το τριτο εσκασε ενω δεν επρεπε γιατι εκανα τις ενεσεις orgalutran που ειναι για αναστολη ωορρηξιας.

Με πηραν την επομενη τηλεφωνο να μου πουν οτι κανενα δε γονιμοποιηθηκε γιατι ηταν κακης ποιοτητας και εκεινος προτεινει να παω σε φυσικους κυκλους.Τον ρωτησα αν αυτο εχει νοημα αφου φανηκε οτι η ποιοτητα ηταν κακη και μου ειπε οτι "ποτε δε ξερεις,μπορει με το φυσικο να βρεις καποιο καλο"

Και αναρωτιεμαι:υπαρχει καποια κοπελα με παρομοιο θεμα που να επιασε ο φυσικος?

Θελω παρα πολυ ενα παιδακι και με σκοτωνει που δε μπορω να το εχω.Οσες φορες ομως ηλπιζα σε κατι,γινονταν το χειροτερο.Αξιζει να μπω σε αυτη τη διαδικασια?

 

Καλησπέρα eternal sunshine με το ωραίο ψευδώνυμο! Το αν οι φυσικοί κύκλοι είναι καλύτεροι ή χειρότεροι είναι θέμα άπειρων debate και δεν νομίζω ότι υπάρχει μία απάντηση που να ταιριάζει σε όλες τις γυναίκες. Προσωπικά, έχοντας κάνει και φυσικούς και με φάρμακα, θεωρώ ότι με φάρμακα είναι καλύτερο και λιγότερο χρονοβόρο. Επίσης πολλές φορές στους φυσικούς τα ωοθηλάκια είναι άδεια (ή γίνεται ωορρηξία πριν την ωοληψία οπότε πάλι μηδέν εις το πηλίκον...) και άρα μπορεί να μη μαζέψει κάποιος αρκετά όπως θα έκανε σε έναν κύκλο με φάρμακα. Αυτό που σου είπε ο γιατρός με τον φυσικό, δηλ. το μπορείς να βρεις ένα καλό, ισχύει και με τα φάρμακα και μάλιστα όσα αυξάνονται τα ωάρια που συλλέγονται τόσο αυξάνεται και η πιθανότητα να βρεθεί ανάμεσα τους κι ένα καλό. Ίσως ένα θέμα συζήτησης με τον γιατρό να ήταν αν θα μπορούσε να αλλάξει κάπως το πρωτόκολλο ώστε να έχετε έναν μεγαλύτερο αριθμό ωαρίων στο τέλος. Αυτές είναι κάποιες δικές μου σκέψεις. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!  

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Indyla said:

 

Καλησπέρα eternal sunshine με το ωραίο ψευδώνυμο! Το αν οι φυσικοί κύκλοι είναι καλύτεροι ή χειρότεροι είναι θέμα άπειρων debate και δεν νομίζω ότι υπάρχει μία απάντηση που να ταιριάζει σε όλες τις γυναίκες. Προσωπικά, έχοντας κάνει και φυσικούς και με φάρμακα, θεωρώ ότι με φάρμακα είναι καλύτερο και λιγότερο χρονοβόρο. Επίσης πολλές φορές στους φυσικούς τα ωοθηλάκια είναι άδεια (ή γίνεται ωορρηξία πριν την ωοληψία οπότε πάλι μηδέν εις το πηλίκον...) και άρα μπορεί να μη μαζέψει κάποιος αρκετά όπως θα έκανε σε έναν κύκλο με φάρμακα. Αυτό που σου είπε ο γιατρός με τον φυσικό, δηλ. το μπορείς να βρεις ένα καλό, ισχύει και με τα φάρμακα και μάλιστα όσα αυξάνονται τα ωάρια που συλλέγονται τόσο αυξάνεται και η πιθανότητα να βρεθεί ανάμεσα τους κι ένα καλό. Ίσως ένα θέμα συζήτησης με τον γιατρό να ήταν αν θα μπορούσε να αλλάξει κάπως το πρωτόκολλο ώστε να έχετε έναν μεγαλύτερο αριθμό ωαρίων στο τέλος. Αυτές είναι κάποιες δικές μου σκέψεις. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!  

Ευχαριστω που μου ειπες για την εμπειρια σου.Ειναι σημαντικο να μαθαινω τι εκαναν και αλλες γυναικες που μπηκαν σε αυτο το δρομο.Ο γιατρος μου ουτε καν μου ειπε για φαρμακα γιατι θεωρει οτι απο τη στιγμη που δεν ανταποκριθηκα τωρα,δεν εχει νοημα να ξαναπαρω.Μαλιστα μου ειπε να ξανακανω ΑΜΗ γιατι πιστευει οτι επεσε και κατω απο το 0.4 το οποιο ηταν πριν 7 μηνες.Κοινως δεν εχει αλλα ωαρια να δωσει η ωοθηκη μου και αυτα που δινει ειναι κακης ποιοτητας.Δεν το περιμενε ουτε εκεινος οτι θα αντιδρασει ετσι το σωμα μου,περιμεναν κατι καλυτερο αλλα οπως μου ειπε "δυστυχως ειστε ατυχη".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 minutes ago, annoulen said:

Χωρίς να έχω εμπειρία από όλα αυτά που λες, θα σου πρότεινα να αλλάξεις γιατρό. 

Το εχω σκεφτει και ηδη κλεινω ραντεβου και με αλλους 2.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου eternalsunshine,θα συμφωνησω με την Indyla και θα σου πω και την προσωπικη μου εμπειρια.Μετα απο 10 μηνες φυσικους για καλυτερα,πηρα 4 βλαστοκυστες που οι δυο τα καταφεραν και το αποτελεσμα ηταν 0.Τι εφταιξε?Πολλα πραγματα που καταλαβα,οταν εκανα δευτερη εξωσωματικη  αλλου(με λιγα λογια καταλογιζω καποια τραγικα λαθη  στον τοτε γιατρο μου)και μπορει και αλλοι παραγοντες.Και αφου εκανα και ενα καρο εξετασεις μετα καρυοτυπο,αιματολογικες για αυτοανοσα,αλλες για ενδομητριο.Τελικα πηγα σε αλλο γιατρο και μεσα σε 13 μερες με το πρωτοκολλο φεμαρα,εμεινα εγκυος!Ουτε που το πιστευα,βεβαια ο γιατρος με ειχε ενημερωσει οτι εχω 10 τοις 100 να πετυχω και αλλο τοσο να συνεχιστει η εγκυμοσυνη!Συγκεκριμενα κοιτωντας με ,με τρισδιαστατο υπερηχο,βλεποντας εξετασεις και κτλ μου ειπε''αν αντεχεις οικονομικα και ψυχολογικα κανε μια προσπαθεια με φαρμακα και μετα ξενα ωαρια".Οποτε το ειχα παρει και χαλαρα,οτι αποτυχια θα ειναι και παμε στην επομενη προσπαθεια με ξενα ποια...Χαρηκα παρα πολυ και ειλικρινα ακομη δεν ξερω τι θα κανω!Περιμενω το αποτελεσμα του κυηματος,καθοτι ηταν παλλινδρομη και βλεπουμε.Θα σου δωσω λοιπον μια συμβουλη,μην ακους αυτο με τους φυσικους δεν ισχυει και αν πας σε καλο γιατρο θα σου το εξηγησει και επιστημονικα,μετα εισαι μικρη και πρεπει λιγο να το ψαξεις καλυτερα-οποτε πηγαινε σε αλλον γιατρο-αλλους μεχρι να καταληξεις!Σου ευχομαι απο την ψυχη μου οτι καλυτερο και αν μπορω να βοηθησω σε κατι ρωτα με!Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω που απαντησες.Ο γιατρος που πηγα θεωρειται κορυφη,τον εψαξα και πολυ τρομαρα μου.Βεβαια ηδη κοιταω και αλλους 2.Και γω πρωτοκολλο με Femara και Menopur εκανα αλλα δεν ανταποκριθηκα σωστα.Τι να πω...θα δω τι θα μου πουν και οι αλλοι 2 και αναλογως θα πραξω..ειμαι λιγακη σοκαρισμενη απο την ολη εξελιξη γιατι δεν το περιμενα.Λογω ηλικιας κιολας ο γιατρος μου εδινε καλες πιθανοτητες,ολα ομως πηγαν στραβα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eternalsunshine είπε:

Σε ευχαριστω που απαντησες.Ο γιατρος που πηγα θεωρειται κορυφη,τον εψαξα και πολυ τρομαρα μου.Βεβαια ηδη κοιταω και αλλους 2.Και γω πρωτοκολλο με Femara και Menopur εκανα αλλα δεν ανταποκριθηκα σωστα.Τι να πω...θα δω τι θα μου πουν και οι αλλοι 2 και αναλογως θα πραξω..ειμαι λιγακη σοκαρισμενη απο την ολη εξελιξη γιατι δεν το περιμενα.Λογω ηλικιας κιολας ο γιατρος μου εδινε καλες πιθανοτητες,ολα ομως πηγαν στραβα. 

Φιλη και ο γιατρος που ειχα παει εγω θεωρειτο κορυφη,οπως και το κεντρο επισης,αλλα μου συνεβησαν τραγικα πραγματα.Εχω πει και δημοσιως την ιστορια μου και ανακαλυψα οτι δυστυχως δεν ημουν η μονη.Αυτος που ειμαι τωρα,ομως ειναι επισης κορυφη,χωρις να διαφημιζει τον εαυτο του,απο τους πιο παλιους στο χωρο και πανω απ'ολα ανθρωπος!Και να ξερεις οτι παιζει ρολο και η σωστη δοσολογια των φαρμακων,εγω ημουν συνεχως εκει απο την στιγμη που ξεκινησα τις ενεσεις και συνεχεια με κοιτουσε στον υπερηχο και μου καναν αιματολογικες!Γενικα αυτος ο γιατρος που ειμαι δεν αφηνει τιποτα στην τυχη του και παρα το οτι δεν ειχε αισιο τελος η εγκυμοσυνη μου,κρατω οτι πετυχα εμφυτευση με την πρωτη,γιατι την πρωτη φορα σκεφτηκα οτι μαλλον εχω θεμα και με το ενδομητριο και ειμαι και 40 χρονων!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά δεν είδα κάτι μεμπτό σε αυτά που σου είπε ο γιατρός σου. Εγώ λοιπόν σαν εσένα , μόνο που εγώ ήμουν σχεδόν 38 τότε, έκανα εξετάσεις γονιμότητας και βγήκαν όλες καλές εκτός από την AMH , που ήταν 0,43. Σοκ ο γιατρός, σοκ και εγώ. Ο γιατρός με είχε σιγουράκι γιατί ήταν όλα τέλεια, και η σαλπιγγογραφία άψογη, και πηγαίναμε για εξωσωματική λόγω αδύναμου σπέρματος. Εγώ επέμενα για την AMH. Κάνω βραχύ πρωτόκολο, ένα ωοθηλάκιο.. Ακυρώνεται η προσπάθεια. Αρχίζει να μου λέει για δανεικά , γίνομαι Λούης . Μετά από πολλή έρευνα, βρίσκω τον γιατρό μου, ο οποίος μου λέει θα δείς, θα κάνεις παιδί , αλλά πάμε σε φυσικό κύκλο. Ξεκίνησε λοιπόν το μάζεμα. Θέλει χρόνο και ψυχική αντοχή. Μαζέυουμε 5 έμβρυα. Προχωράει μόνο το ένα . Απογοήτευση. Το μεταφέρουμε, ενα η χοριακή. Πάμε συνεχίζουμε μου λεει ο γιατρός. Ξανά μάζεμα, μαζεύουμε 5. Προχωράνε 2 σε βλαστοκύστη, εκ των οποίων το ένα είναι το μωράκι μου! Οχτώ μηνών σήμερα. Εγώ κορίτσι πίστεψα εξ αρχής σε αυτήν την μέθοδο. Πιστεύω τα φάρμακα έχουν νόημα σε γυναίκες πιό "νέες" από άποψη γονιμότητας. Όταν δοκιμάζαμε με serpafar, τα ωοθηλάκια ήταν συνήθως τζούφια. Σε τελείως φυσικό δεν συνέβη ποτέ. Σου ευχομαι καλή επιτυχία ότι και αν επιλέξεις να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Eternalsunshine μην ανησυχείς! Είναι σαν να διαβάζω την δική μου ιστορία στην ίδια ηλικία τότε με ακριβώς τα ίδια λόγια και Αμη 0.33. Μόνο που εμείς είχαμε και αδύνατο σπέρμα αρα εξωσωματική μόνο. Προσπαθήσαμε με βραχύ πρωτόκολλο 3 φορες αλλά μόνο 2 ωάρια που γονιμοποιουνταν αλλα χοριακη μηδέν. Μετα μου είπαν οπως εσένα να μαζεψουμε σε φυσικούς να δουμε αν γίνονται βλαστοκυστες και να τα βάλουμε. Τελικά μετα απο 10 μήνες μαζέψαμε 5 βλαστοκυστες βάλαμε τις 3 και έπιασε η μία έχω τώρα το μπεμπακι μου 18 μηνών να κάνει χαρουλες και να δίνει Φιλάκια!!! Μην απελπίζεσαι μίλα με τους γιατρούς και δοκιμασε το. Εγώ προσπαθώ τώρα πάλι για δεύτερο σε ηλικία 38 ετών αλλά μετά απο τρεις κύκλους δεν κατάφερα να έχω γονιμοποιημενο έμβρυο. Μην καθυστερεις και πολύ. Θέλει υπομονή, ψυχική αντοχη, ελπίδα και χρήματα... Καλή συνέχεια!Συμφωνώ με την Yovana. Αυτές βέβαια είναι οι δικές μας εμπειρίες αλλά ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. 

Επεξεργάστηκαν by anel80
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Yovanna said:

Προσωπικά δεν είδα κάτι μεμπτό σε αυτά που σου είπε ο γιατρός σου. Εγώ λοιπόν σαν εσένα , μόνο που εγώ ήμουν σχεδόν 38 τότε, έκανα εξετάσεις γονιμότητας και βγήκαν όλες καλές εκτός από την AMH , που ήταν 0,43. Σοκ ο γιατρός, σοκ και εγώ. Ο γιατρός με είχε σιγουράκι γιατί ήταν όλα τέλεια, και η σαλπιγγογραφία άψογη, και πηγαίναμε για εξωσωματική λόγω αδύναμου σπέρματος. Εγώ επέμενα για την AMH. Κάνω βραχύ πρωτόκολο, ένα ωοθηλάκιο.. Ακυρώνεται η προσπάθεια. Αρχίζει να μου λέει για δανεικά , γίνομαι Λούης . Μετά από πολλή έρευνα, βρίσκω τον γιατρό μου, ο οποίος μου λέει θα δείς, θα κάνεις παιδί , αλλά πάμε σε φυσικό κύκλο. Ξεκίνησε λοιπόν το μάζεμα. Θέλει χρόνο και ψυχική αντοχή. Μαζέυουμε 5 έμβρυα. Προχωράει μόνο το ένα . Απογοήτευση. Το μεταφέρουμε, ενα η χοριακή. Πάμε συνεχίζουμε μου λεει ο γιατρός. Ξανά μάζεμα, μαζεύουμε 5. Προχωράνε 2 σε βλαστοκύστη, εκ των οποίων το ένα είναι το μωράκι μου! Οχτώ μηνών σήμερα. Εγώ κορίτσι πίστεψα εξ αρχής σε αυτήν την μέθοδο. Πιστεύω τα φάρμακα έχουν νόημα σε γυναίκες πιό "νέες" από άποψη γονιμότητας. Όταν δοκιμάζαμε με serpafar, τα ωοθηλάκια ήταν συνήθως τζούφια. Σε τελείως φυσικό δεν συνέβη ποτέ. Σου ευχομαι καλή επιτυχία ότι και αν επιλέξεις να κάνεις!

Τι ενθαρρυντικο να βλεπω οτι τελικα επιασε ο φυσικος!Δε ξερω βεβαια αν τα οικονομικα μας,μας επιτρεπουν τοσους φυσικους...μπορεις να μου στειλεις το ονομα του γιατρου σου?Επισης τη γονιμοποιηση των ωαριων σου στο φυσικο την εκαναν κλασσικη ή μίκρο? Επισης το καθε ωαριο στο φυσικο στο επαιρναν με μεθη  ή τοπική?Πονούσε ? Γιατι εμενα μου εκαναν μεθη και δεν ειχα καλη ανανηψη και ετρεχαν πανικοβλημενοι.Ηταν τρομακτικη εμπειρια..Να σου ζησει το παιδακι σου!Να ειναι γερο και δυνατο!!

 

 

4 hours ago, anel80 said:

Eternalsunshine μην ανησυχείς! Είναι σαν να διαβάζω την δική μου ιστορία στην ίδια ηλικία τότε με ακριβώς τα ίδια λόγια και Αμη 0.33. Μόνο που εμείς είχαμε και αδύνατο σπέρμα αρα εξωσωματική μόνο. Προσπαθήσαμε με βραχύ πρωτόκολλο 3 φορες αλλά μόνο 2 ωάρια που γονιμοποιουνταν αλλα χοριακη μηδέν. Μετα μου είπαν οπως εσένα να μαζεψουμε σε φυσικούς να δουμε αν γίνονται βλαστοκυστες και να τα βάλουμε. Τελικά μετα απο 10 μήνες μαζέψαμε 5 βλαστοκυστες βάλαμε τις 3 και έπιασε η μία έχω τώρα το μπεμπακι μου 18 μηνών να κάνει χαρουλες και να δίνει Φιλάκια!!! Μην απελπίζεσαι μίλα με τους γιατρούς και δοκιμασε το. Εγώ προσπαθώ τώρα πάλι για δεύτερο σε ηλικία 38 ετών αλλά μετά απο τρεις κύκλους δεν κατάφερα να έχω γονιμοποιημενο έμβρυο. Μην καθυστερεις και πολύ. Θέλει υπομονή, ψυχική αντοχη, ελπίδα και χρήματα... Καλή συνέχεια!Συμφωνώ με την Yovana. Αυτές βέβαια είναι οι δικές μας εμπειρίες αλλά ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. 

Να σου ζησει το παιδακι σου!!!Παιρνω δυναμη οταν μου τα λετε αυτα!Βεβαια το οικονομικο ειναι τεραστιο θεμα και δε ξερω αν μπορω να κανω τοσους φυσικους...Εσενα τη γονιμοποιηση στην εκαναν κλασσικη ή μίκρο?Το ωαριο στο πηραν με μεθη 'ή τοπικη?Μπορεις να μου στειλεις σε ποιον γιατρο πηγες?

Επεξεργάστηκαν by eternalsunshine
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, eternalsunshine said:

Τι ενθαρρυντικο να βλεπω οτι τελικα επιασε ο φυσικος!Δε ξερω βεβαια αν τα οικονομικα μας,μας επιτρεπουν τοσους φυσικους...μπορεις να μου στειλεις το ονομα του γιατρου σου?Επισης τη γονιμοποιηση των ωαριων σου στο φυσικο την εκαναν κλασσικη ή μίκρο? Επισης το καθε ωαριο στο φυσικο στο επαιρναν με μεθη  ή τοπική?Πονούσε ? Γιατι εμενα μου εκαναν μεθη και δεν ειχα καλη ανανηψη και ετρεχαν πανικοβλημενοι.Ηταν τρομακτικη εμπειρια..Να σου ζησει το παιδακι σου!Να ειναι γερο και δυνατο!!

 

 

Να σου ζησει το παιδακι σου!!!Παιρνω δυναμη οταν μου τα λετε αυτα!Βεβαια το οικονομικο ειναι τεραστιο θεμα και δε ξερω αν μπορω να κανω τοσους φυσικους...Εσενα τη γονιμοποιηση στην εκαναν κλασσικη ή μίκρο?Το ωαριο στο πηραν με μεθη 'ή τοπικη?

 

Για τον γιατρό σου έστειλα! Εγώ δεν έκανα μέθη. Πονάει απειροελάχιστα για ένα δευτερόλεπτο! Δεν αξίζει ούτε η διαδικασία,ούτε το κόστος κάθε φορά!Κάναμε μικρογονιμοποίηση και σχεδόν πάντα είχαμε επιτυχία.Σε ευχαριστώ για τις ευχές! Ότι άλλο θες με ρωτάς!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 

Για τον γιατρό σου έστειλα! Εγώ δεν έκανα μέθη. Πονάει απειροελάχιστα για ένα δευτερόλεπτο! Δεν αξίζει ούτε η διαδικασία,ούτε το κόστος κάθε φορά!Κάναμε μικρογονιμοποίηση και σχεδόν πάντα είχαμε επιτυχία.Σε ευχαριστώ για τις ευχές! Ότι άλλο θες με ρωτάς!

Αν δεν σου  κανει κοπο στειλε σε μην τον γιατρο σου μυο εδωσες πολυ θαρρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, eternalsunshine είπε:

 

Να σου ζησει το παιδακι σου!!!Παιρνω δυναμη οταν μου τα λετε αυτα!Βεβαια το οικονομικο ειναι τεραστιο θεμα και δε ξερω αν μπορω να κανω τοσους φυσικους...Εσενα τη γονιμοποιηση στην εκαναν κλασσικη ή μίκρο?Το ωαριο στο πηραν με μεθη 'ή τοπικη?Μπορεις να μου στειλεις σε ποιον γιατρο πηγες?

Σε ευχαριστώ πολύ! Με μικρογονιμοποίηση  πάντα. Εγώ έκανα μέθη κάθε φορά από φοβο και μόνο μην πονέσω. Καλή συνέχεια.

Επεξεργάστηκαν by anel80
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... Παρόμοιο θέμα και εγώ.... Sunshine σου προτείνω και εγώ αλλαγή γιατρού... Εγώ με ΠΩΑ ΑΜΗ 0.2 και FSH 40 και με ενδομητριωση.. Δεν προσπάθησα καν εξωσωματικη με φάρμακα γιατί δεν θα πετυχενε.. Από Νοέμβρη με τον γιατρουλη μου προσπαθούμε με φυσικό κύκλο.. Με θεραπεία DHEA και με πολλές αποτυχίες... Μπαίνω στην 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης και δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!! 

Τον κύριο ρόλο κοπέλα μου τον παίζεις εσύ και η ψυχολογία σου. Και μετά ο γιατρός που θα σε κατατοπίσει ακριβώς.. Όπως μου λέει ο δικός μου.. Στην ιατρική δεν υπάρχει ίσως και μπορεί... Η το χεις η δεν το χεις!!!! Και φυσικά υπομονή!!!! Θα χαρώ πολύ να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες.... 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, tralala87 said:

Καλησπέρα κορίτσια... Παρόμοιο θέμα και εγώ.... Sunshine σου προτείνω και εγώ αλλαγή γιατρού... Εγώ με ΠΩΑ ΑΜΗ 0.2 και FSH 40 και με ενδομητριωση.. Δεν προσπάθησα καν εξωσωματικη με φάρμακα γιατί δεν θα πετυχενε.. Από Νοέμβρη με τον γιατρουλη μου προσπαθούμε με φυσικό κύκλο.. Με θεραπεία DHEA και με πολλές αποτυχίες... Μπαίνω στην 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης και δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!! 

Τον κύριο ρόλο κοπέλα μου τον παίζεις εσύ και η ψυχολογία σου. Και μετά ο γιατρός που θα σε κατατοπίσει ακριβώς.. Όπως μου λέει ο δικός μου.. Στην ιατρική δεν υπάρχει ίσως και μπορεί... Η το χεις η δεν το χεις!!!! Και φυσικά υπομονή!!!! Θα χαρώ πολύ να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες.... 

Τι ενθαρρυντικο να ακουω τετοιες ιστοριες γιατι προσωπικα εχω απελπιστει.Η ψυχολογια δεν ειναι στα καλυτερα της οχι μονο γιατι δεν ειχε αποτελεσμα η εξωσωματικη αλλα γιατι και η εμπειρια μου απο το κεντρο που πηγα με εκανε να νιωσω σαν ενα προβατο μεσα στο κοπαδι.Ακομα δεν εχω συνειδητοποιησει τι εχει συμβει και νιωθω οτι εχω αποριες.Το σιγουρο ειναι οτι θα αλλαξω γιατρο και ηδη μου εχουν προτεινει καποιους.Μπορεις να μου στειλεις το γιατρο στον οποιο εσυ πας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι από μένα.

 Έκανα τον προηγούμενο μήνα την πρώτη μου εξωσωματική με φάρμακα και ο οργανισμός δεν ανταποκρίθηκε (προέκυψαν μονο 2 ωάρια, που δεν γονιμοποιήθηκαν), οπότε τώρα πάμε για φυσικό κύκλο.  Μήπως μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον γιατρό/κέντρο που να έχει μεγάλη εμπειρία ή να ειδικεύεται σε φυσικό κύκλο; Κάθε πληροφορία πολύτιμη. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Melina_k είπε:

Γεια σας κι από μένα.

 Έκανα τον προηγούμενο μήνα την πρώτη μου εξωσωματική με φάρμακα και ο οργανισμός δεν ανταποκρίθηκε (προέκυψαν μονο 2 ωάρια, που δεν γονιμοποιήθηκαν), οπότε τώρα πάμε για φυσικό κύκλο.  Μήπως μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον γιατρό/κέντρο που να έχει μεγάλη εμπειρία ή να ειδικεύεται σε φυσικό κύκλο; Κάθε πληροφορία πολύτιμη. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα Μελίνα, 

εγώ έχω κάνει εξωσωματική με φάρμακα και δεν είχα ανταπόκριση όπως κι εσύ (το όνομα του κέντρου δεν επιτρέπεται να το πω) αλλά θα σου πω για 2 άλλα κέντρα που έχω πάει να μιλήσω και έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις και έχω ακούσει και από άλλες κοπέλες τα καλύτερα λόγια : Μαστρομηνας και Σφακιανουδης. Ιδίως ο Σφ. θεωρείται ΤΟΠ!  έχω μιλήσει μαζί του,  είναι αναλυτικοτατος, γλυκύτατος και δείχνει ότι πραγματικά ξέρει τι κάνει! 

Να σου πω και κάτι άλλο, αν το σπέρμα του συζύγου είναι καλό, γιατί δεν δοκιμάζεται απλή σπερματεγχυση ή με φυσική σύλληψη; Ο φυσικός κύκλος χωρίς φάρμακα το μόνο παραπάνω που προσφέρει (από ότι μου έχουν εξηγήσει και ελπίζω να κατάλαβα καλά, μην με πυροβολησετε κορίτσια μου) είναι γονιμοποίηση αν το σπέρμα είναι πιο αδύναμο είναι η μόνη λύση. Ή αν έχεις προβλήματα ωορρηξίας και δεν ξέρεις ακριβώς πότε κάνεις. Αν κάποια κοπέλα ξέρει παραπάνω ας μας εξηγήσει παρακαλώ, εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα σε όσους πήγα και κάποιοι ήταν ειλικρινείς... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. 

Επισης ενδεικνυται αν υπαρχουν προβληματα με τις σαλπιγγες. Γενικα η μονη διαφορα με την κλασικη εξωσωματικη ειναι οτι δεν χρησιμοποιουνται φαρμακα (αρα πας με ενα ωαριο) ή χρησιμοποιουνται πολυ λιγες μοναδες φαρμακων (οποτε πας για ενα δυο ωαρια ισως κ παραπανω).

@Melina_k για ποια πολη ενδιαφερεσαι; 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Sansa και nini84, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ενδιαφέρομαι για την Αθήνα. Απλώς δεν ξέρω πού να απευθυνθώ επειδή είναι πιο μεγάλος ο αστάθμητος παράγοντας στον φυσικό κύκλο και είναι πιο απαιτητική διαδικασία ως προς το timing (αν έχω καταλάβει καλά). Γι' αυτό αναρωτιέμαι αν κάποιος γιατρός ή κέντρο έχουν μια μεγαλύτερη ίσως ειδίκευση σε αυτό. Στο κέντρο που πήγα για την εξωσωματική με φάρμακα φαινονταν αρκετά οργανωμένοι και ο γιατρός έχει καλή φήμη. Ενώ κι εμένα μου φάνηκε οκ (αν και ήταν η πρώτη μου φορά και δεν έχω άλλη εμπειρία για να μπορώ να τον αξιολογήσω καλύτερα).. Απλώς αναρωτιέμαι αν κάπου ειδικεύονται στον φυσικό κύκλο. 

Nini84 σε ευχαριστώ πολύ για τους γιατρούς που αναφέρεις πως σου έκαναν καλή εντύπωση! Έχεις ακούσει καλά λογια γι' αυτούς σε σχέση με τον φυσικό κύκλο ή γενικότερα; (ή μήπως αγχώνομαι υπερβολικά και δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά αν είναι φυσικός κύκλος ή όχι σε σχέση με τον γιατρό που θα επιλέξω;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...