Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μαμά Χριστίνα είμαι σίγουρη ότι γνωρίζεις πολύ καλύτερα από μένα - απλά μάλλον χρειάζεσαι υπενθύμιση :wink: - ότι το σημερινό προσδόκιμο ζωής αφορά σε στατιστικές για παιδιά που γεννήθηκαν πριν από δεκαετίες, έλαβαν ή δεν έλαβαν την ιατρική περίθαλψη της τότε εποχής και έφτασαν σήμερα στην α' ή β' ηλικία.

 

Για τα τωρινά παιδιά κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων το προσδόκιμο ζωής τους, το οποίο θα διαμορφωθεί γι' αυτά τις επόμενες δεκαετίες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι σε κάθε περίπτωση μεγαλύτερο από αυτό των παλαιότερων γενιών.

 

Αλλά αυτό σίγουρα το γνωρίζεις καλά. ;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σχετικά με τη διαφήμιση...

 

Μην ξεχνάμε ότι για μια διαφημιστική εκστρατεία ξοδεύονται χρήματα τα οποία θα πρέπει να πιάσουν τόπο.

 

Η διαφήμιση οφείλει να είναι αποτελεσματική. Για να είναι αποτελεσματική θα πρέπει να έχει σαφείς στόχους.

 

Επίσης οφείλει να δείχνει σεβασμό στους πάσχοντες.

 

Η συγκεκριμένη δεν δείχνει σεβασμό στους πάσχοντες. Επίσης δεν έχει σαφείς στόχους. Δεν προσφέρει τίποτα στο ευρύ κοινό να ενημερωθεί απλά ότι υπάρχει μια κληρονομική ασθένεια που μπορεί να κάνει ένα παιδί να φύγει στα 25 του.

Τους αναφέρει κάπου ότι μπορεί και οι ίδιοι να είναι φορείς και θα πρέπει να ελεγχθούν προγεννητικά;

Τους αναφέρει για τα προβλήματα των ασθενών και ότι εμείς οι υγιείς μπορούμε να τους βοηθήσουμε συνεισφέροντας οικονομικά;

Τους αναφέρει ότι μπορεί τα παιδιά τους να πάσχουν και να μην το γνωρίζουν οι ίδιοι, ώστε να τους ευαισθητοποιήσει να κάνουν έλεγχο;

 

Τίποτα από όλα αυτά. Η απλή αναφορά μιας τέτοιας ασθένειας, χωρίς τίποτα άλλο, το μόνο σίγουργο είναι ότι θα αφήσει αδιάφορο το ευρύ κοινό που δεν τη γνωρίζει.

 

Για τους επαγγελματίες υγείας, μια καμπάνια ευαισθητοποίησης για να παραπέμπουν τους υποψήφιους γονείς σε προγεννητικό έλεγχο θα ήταν εξαιρετικά αποτελεσματική για την καταπολέμηση της κυστικής ίνωσης. ΟΜΩΣ οι γιατροί ΔΕΝ θα ενημερωθούν για την κυστική ίνωση από αυτό το διαφημιστικό σποτ.... Ούτε είναι επιχείρημα ότι το κράτος μπορεί να ευαισθητοποιηθεί επειδή το σποτ είναι αγενές και προκλητικό.

 

Εν κατακλείδει, ο σύλλογος θα μπορούσε να ξοδέψει με πολύ καλύτερο τρόπο τα χρήματα που διαθέτει για την καμπάνια ενημέρωσης, ώστε αυτή να πιάσει πραγματικά τόπο.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Μαμά Χριστίνα είμαι σίγουρη ότι γνωρίζεις πολύ καλύτερα από μένα - απλά μάλλον χρειάζεσαι υπενθύμιση :wink: - ότι το σημερινό προσδόκιμο ζωής αφορά σε στατιστικές για παιδιά που γεννήθηκαν πριν από δεκαετίες, έλαβαν ή δεν έλαβαν την ιατρική περίθαλψη της τότε εποχής και έφτασαν σήμερα στην α' ή β' ηλικία.

 

Για τα τωρινά παιδιά κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων το προσδόκιμο ζωής τους, το οποίο θα διαμορφωθεί γι' αυτά τις επόμενες δεκαετίες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι σε κάθε περίπτωση μεγαλύτερο από αυτό των παλαιότερων γενιών.

 

Αλλά αυτό σίγουρα το γνωρίζεις καλά. ;)

 

Θα μπορούσα να γράψω άλλο ένα κατεβατό σχετικά με το προσδόκιμο. Ευτυχώς, έχω καταφέρει να μη με χαλάει πολύ πολύ. Υπάρχουν στιγμές που χτυπιέμαι αλλά όλο και πιο σπάνιες. Το έχω ξαναπεί, είναι χάρη σε έναν εκπαιδευόμενο στο Παίδων, καλή του ώρα. Με είδε να κλαίω, με ρώτησε γιατί, του εξήγησα και με ρώτησε αν έχω κι άλλο παιδί, του είπα ναι και μου είπε το μεγαλειώδες "πού ξέρεις αν δεν φύγει εκείνο πρώτο;". Κανένας δεν ξέρει πότε θα φύγει και πώς και με ποια σειρά κλπ. Δεν ασχολούμαι με προσδόκιμα, δε με νοιάζουν οι στατιστικές. Οι πιθανότητες να αποκτήσω παιδί με ΚΙ ήταν λιγότερες από το να αποκτήσω υγιές, όμως συνέβη. Οι πιθανότητες ο Στέλιος να έχει ΚΑΙ τη νόσο ΚΑΙ μερική παράλυση στο χέρι, λογικά ήταν μηδαμινές αλλά συνέβη. Δεν ξέρω τι θα συμβεί στο μέλλον και δε με νοιάζει. Εγώ θέλω να μάθω να ζω το σήμερα, χωρίς σχέδια για το μέλλον κι έχω επικεντρωθεί σε αυτό. Σήμερα τα παιδιά μου είναι καλά και παίζουν εδώ δίπλα μου κι αυτό με κάνει ευτυχισμένη.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Μαμά Χριστίνα δε θα το πιστέψεις πριν λίγο σκεφτόμουν και εγώ το παλικάρι πέρσι και την αναφορά που του είχες κάνει..

Θέλω να σου υπενθυμίσω ότι ο κ.Ντουντουνάκης μας έχει μιλήσει για ένα προσδόκιμο ζωής και μόνο εκείνον εμπιστευόμαστε όπως εσύ η ίδια έχεις προαναφέρει.(έχω διαβάσει όλα όσα έχεις γράψει δε μου ξεφεύγεις πουθενα χι χι χι)

Αυτό δεν κάνει αυτόματα καλά τα ζουζούνια μας βοηθά όμως πολύ στην ηρεμία των οικογενειών μας το οποίο είναι πολύ σημαντικό το ξέρεις!!!

Μarandnik πολύ σε ευχαριστω που μας το υπενθυμίζεις :) και έχεις δίκιο σε πολλά για το σποτ έτσι όπως το θέτεις.

Όμως νομίζω ότι το σποτ προβάλει ακριβώς αυτό την ελλειψη σεβασμού προς τους πάσχοντες που όντως υπαρχει στην κοινωνία μας βάζοντας μια μορφωμένη κατά τα άλλα κυρία να ζητάει από ένα παιδάκι να μη βήχει..

'Εχουμε όλοι δει διάφορα πολύ πιο ευγενή σποτ για άλλες παθήσεις.

Πιστεύεις ότι οι πάσχοντες δε θα νιώθουν έλλειψη σεβασμού όταν η πραγματικότητα απέχει μακράν??

Νομίζω επίσης πως στο τέλος δίνει απλά τα στοιχεία του συλλόγου και τίποτα άλλο αρχικά ίσως λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων, οι διαφημίσεις κοστίζουν και οι καιροί είναι δύσκολοι και δίνει απλά τα στοιχεία του συλλόγου που είναι αυτή τη στιγμή μια καλη πηγή πληροφόρησης.Γιατι?

Διότι σε κάποια άλλη πάθηση θα μπορούσε να γράφει:Συμβουλευτείτε το γυναικολόγο σας.

Δίνει έτσι κάποιο κύρος, σε παρακινεί να ρωτήσεις το γιατρό σου.

Στη δική μας περίπτωση όμως πιστέψτε με δε θα βοηθήσει, μπορέι και να βλάψει μη σας πω το να ρωτήσεις ένα γιατρό που δεν ξέρει....

Μετά τη χθεσινή εκδήλωση, θα στα περιέγραψε και ο άντρας σου Χριστίνα μου, εγώ σκέφτηκα ένα πράγμα:

Πρέπει να είμαστε ενωμένοι! Το σποτ εφόσον προβλήθηκε από άμεσα ενδιαφερόμενους έγινε για καλό σκοπό.

Ο σκοπός είναι κοινός και αγιάζει τα μέσα.

Επίσης είναι η πρώτη προσπάθεια. Οι επόμενες θα είναι καλύτερες κορίτσια ε ε ε????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

συγνώμη αν μπαίνω "ξεκάρφωτα" στη συζήτησή σας αλλά θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: έχουμε κάνει σχεδόν όλες τις εξετάσεις για τον προγεννητικό έλεγχο.Μένει αυτή της κυστικής ίνωσης!Ρώτησα για το κόστος σε ιδιωτικό αλλά και δημόσιο νοσοκομείο, και σκεφτόμαστε να την κάνουμε με 200 ευρώ σε δημόσιο που καλύπτει το 90% της μετάλλαξης!Για το 95% θέλουμε 350!Νοιώθω όμως λίγο άγχος γτ στο δημόσιο λένε καλύπτεται μέχρι 95%, ενώ στο ιδιωτικό μας λένε μέχρι 85%,δεν πάει παραπάνω!Τι ισχύει τελικά?Που πιστεύετε εσείς θα ήταν καλύτερο να γίνει?Δυστυχώς η διαφορά 150 ευρώ για το 95% είναι μεγάλη!Ούφ....έχω καταμπερδευτεί...λίγη βοήθεια!:rolleyes:Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εν κατακλείδει, ο σύλλογος θα μπορούσε να ξοδέψει με πολύ καλύτερο τρόπο τα χρήματα που διαθέτει για την καμπάνια ενημέρωσης, ώστε αυτή να πιάσει πραγματικά τόπο.

Πώς; Δηλαδή τι προτείνεις; Και πόσο υποθέτεις (ή ξέρεις) ότι ξόδεψαν για την συγκεκριμένη καμπάνια;

 

Δεν ρωτάω εριστικά, απλά από ενδιαφέρον. Από τη δική μου εμπειρία με άλλη ασθένεια, παραπλήσια, θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να κάνεις εκστρατεία ενημέρωσης που θα αγγίξει το ευρύ κοινό με άλλο μέσο εκτός της τηλεόρασης, ειδικά όταν έχεις περιορισμένο μπάτζετ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μπουρμπουλήθρα1982.Αφού κάνεις την εξέταση, γνώμη μου είναι να κάνεις αυτή με το 95% και να κόψεις από άλλο έξοδο τα 150 ευρώ. Εμένα η αρχική εξέταση για το 80% που έκανα ήταν αρνητική. Τελικά ήμουν φορέας, είναι και ο άντρουλης μου και το παιδάκι μας νοσεί...Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

συγνώμη αν μπαίνω "ξεκάρφωτα" στη συζήτησή σας αλλά θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: έχουμε κάνει σχεδόν όλες τις εξετάσεις για τον προγεννητικό έλεγχο.Μένει αυτή της κυστικής ίνωσης!Ρώτησα για το κόστος σε ιδιωτικό αλλά και δημόσιο νοσοκομείο, και σκεφτόμαστε να την κάνουμε με 200 ευρώ σε δημόσιο που καλύπτει το 90% της μετάλλαξης!Για το 95% θέλουμε 350!Νοιώθω όμως λίγο άγχος γτ στο δημόσιο λένε καλύπτεται μέχρι 95%, ενώ στο ιδιωτικό μας λένε μέχρι 85%,δεν πάει παραπάνω!Τι ισχύει τελικά?Που πιστεύετε εσείς θα ήταν καλύτερο να γίνει?Δυστυχώς η διαφορά 150 ευρώ για το 95% είναι μεγάλη!Ούφ....έχω καταμπερδευτεί...λίγη βοήθεια!:rolleyes:Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

 

 

Μουρμπουλήθρα, εγώ την έκανα στο ΠΑΙΔΩΝ και περιμένω την επόμενη εβδομάδα την απάντηση. Είχα τηλεφωνήσει πριν από καιρό στο ΛΑΪΚΟ-που τότε την έκανε δωρεάν- και από εκεί μου είπαν ότι σε δημόσιο,δηλ. στο ΠΑΙΔΩΝ, καλύπτουν γύρω στο 90-95% ενώ στα ιδιωτικά γύρω στο 35%(ελέγχουν μόνο τα βασικά που αφορούν την κυστική ίνωση)! Με ίδιο κόστος και στα 2. 190ευρω σε ιδιωτικό, 200 στο ΠΑΙΔΩΝ. Τι να σου πω....

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουλήθρα, κι εγώ, ως παθούσα, θα σου έλεγα να εξεταστείς ΜΟΝΟ στο Χωρέμειο που κάνει το 95%. Οι μεταλλάξεις είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ και στα ιδιωτικά ό,τι και να σου λένε για ποσοστά εγώ πιστεύω ότι θα ψάξουν 6-7 μεταλλάξεις μόνο. Ξέρω, 150 ευρώ είναι πολλά αλλά μόνο έτσι γίνεται σωστή εξέταση.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μπουρμπουλήθρα1982.Αφού κάνεις την εξέταση, γνώμη μου είναι να κάνεις αυτή με το 95% και να κόψεις από άλλο έξοδο τα 150 ευρώ. Εμένα η αρχική εξέταση για το 80% που έκανα ήταν αρνητική. Τελικά ήμουν φορέας, είναι και ο άντρουλης μου και το παιδάκι μας νοσεί...Ελπίζω να βοήθησα!

 

Μάλιστα....βασικά σκεφτόμουν να κάνω αυτή με τα 200 στο Παίδων,με έβαλες όμως σε σκέψη και πλέον λέω γι'αυτή με το 95%!Δεν υπάρχει κάποιο μεγαλύτερο ποσοστό κάλυψης,έτσι?Σας ευχαριστώ πολύ πάντως!Μαμά του Πάνου εύχομαι οτι καλύτερο και περαστικά!Είχα αμφιβολίες γτ δυστυχώς αρκετός είναι ο κόσμος-του προσωπικού περιβάλλοντος- που μας θεωρούν υπερβολικούς που κάνουμε τόσες εξετάσεις!Το κλασικό..."εμείς όταν βάλαμε μπροστά για παιδάκι δεν κάναμε καμία εξέταση"κλπ....Κατανοώ οτι δεν ειναι γνωστή για πχ η συγκεκριμένη ασθένεια αλλά θέλουμε να κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε,ίσως τα οικονομικά να είναι λίγο δύσκολα-όπως για όλους- αλλά ας κόψουμε απ'οπου μπορούμε και να συγκεντρωθούμε εκεί.....σίγουρα όλες θα έχετε παρόμοιες εμπειρίες,με ατάκες του τύπου "των γιατρών κόλπα για να βγάζουν λεφτά" αλλά προτιμώ την πρόληψη!!Ουφ...τα είπα και ξέσπασα!!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρέλειψα να ρωτήσω,σε πόσες μέρες περίπου βγαίνουν τα αποτέλεσματα?Ευχαριστώ και πάλι....Μαμά Χριστίνα σ'ευχαριστώ κι έσενα,μόλις το ανακοίνωσα και στον σύζυγο "Τελικά θα κάνουμε με το 95%...":p

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....βασικά σκεφτόμουν να κάνω αυτή με τα 200 στο Παίδων,με έβαλες όμως σε σκέψη και πλέον λέω γι'αυτή με το 95%!Δεν υπάρχει κάποιο μεγαλύτερο ποσοστό κάλυψης,έτσι?Σας ευχαριστώ πολύ πάντως!Μαμά του Πάνου εύχομαι οτι καλύτερο και περαστικά!Είχα αμφιβολίες γτ δυστυχώς αρκετός είναι ο κόσμος-του προσωπικού περιβάλλοντος- που μας θεωρούν υπερβολικούς που κάνουμε τόσες εξετάσεις!Το κλασικό..."εμείς όταν βάλαμε μπροστά για παιδάκι δεν κάναμε καμία εξέταση"κλπ....Κατανοώ οτι δεν ειναι γνωστή για πχ η συγκεκριμένη ασθένεια αλλά θέλουμε να κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε,ίσως τα οικονομικά να είναι λίγο δύσκολα-όπως για όλους- αλλά ας κόψουμε απ'οπου μπορούμε και να συγκεντρωθούμε εκεί.....σίγουρα όλες θα έχετε παρόμοιες εμπειρίες,με ατάκες του τύπου "των γιατρών κόλπα για να βγάζουν λεφτά" αλλά προτιμώ την πρόληψη!!Ουφ...τα είπα και ξέσπασα!!!!:P

 

Προτείνω να μην επιτρέπεις σε τέτοια λόγια να σε επηρεάζουν και να ακολουθείς το ένστικτό σου. Μιλάω έτσι γιατί παλιά με επηρέαζε το παραμικρό από τον κάθε τυχόντα. Τώρα πια, ο μπαινάκης κι ο βγαινάκης, κάνω πάντα το δικό μου.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψα να ρωτήσω,σε πόσες μέρες περίπου βγαίνουν τα αποτέλεσματα?Ευχαριστώ και πάλι....Μαμά Χριστίνα σ'ευχαριστώ κι έσενα,μόλις το ανακοίνωσα και στον σύζυγο "Τελικά θα κάνουμε με το 95%...":p

 

Καλά αποτελέσματα. Τα δικά μας έκαναν 20 μέρες ακριβώς.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά αποτελέσματα. Τα δικά μας έκαναν 20 μέρες ακριβώς.

 

Ευχαριστώ και πάλι.....και ναί έχεις δίκιο δεν πρέπει να τους ακούμε αλλά μου πιπιλάνε το μυαλό βρε παιδί μου!!!!Είχα μπεί πραγματικά στο κολπάκι...βρε μήπως όντως υπερβάλλω...κλπ....Δόξα Τω Θεώ, ο σύζυγος για το θέμα παιδιού και να καταφέρουμε να κάνουμε κάποια περισσότερα πράγματα σε εξετάσεις, δούλεψε σκληρά και έπαιξε τη ζωή του!Γι'αυτό είχα μπεί σε σκέψεις...έλεγα κινδύνεψε και να δώσουμε τόσα χρήματα σε εξετάσεις...μου αλλάξατε τη γνώμη όμως τελικά!Τώρα σκέφτομαι ευτυχώς που έχουμε την δυνατότητα και χαλάλι τα χρήματα να βγούν όλα τα αποτελέσματα καλά!!!!!Σας έπρηξα αλλά πραγματικά δεν περίμενα να βρώ τόσο κόσμο να με ενθαρρύνει...οι περισσότεροι τον τελευταίο καιρό απλά μου έλεγαν οτι είναι υπερβολή οι εξετάσεις αφου δεν έχουμε βάλει ακόμη μπροστά!!¨Οπως και να'χει πάντως, εύχομαι σε όλους τα καλύτερα-εντός και εκτός φόρουμ-!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο σου Μπουρμπουλήθρα που κάνεις ο,τι καλύτερο για το μωράκι σου και μην ακούς κανέναν σε αυτό. Εμάς ακόμα και ο γυναικολόγος μας έλεγε ότι είμαστε υπερβολικοί και ότι έχει ξεγεννήσει τόσα παιδιά και δεν του έχει τύχει τίποτα.

Άκου δικαιολογία επιστήμονα ανθρώπου!!

Με το καλό το ζουζουνακι σου και σε ευχαριστούμε για τις ευχές σου!!

Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψα να ρωτήσω,σε πόσες μέρες περίπου βγαίνουν τα αποτέλεσματα?Ευχαριστώ και πάλι....Μαμά Χριστίνα σ'ευχαριστώ κι έσενα,μόλις το ανακοίνωσα και στον σύζυγο "Τελικά θα κάνουμε με το 95%...":p

 

Μπουρμπουλήθρα, το Χωρέμειο είναι στο ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ, εκεί που σου έγραψα ότι πήγα. Είναι το μοναδικό δημόσιο που κάνει αυτή την εξέταση. Δεν μου είπαν εκεί ΤΙΠΟΤΕ για παραπάνω χρήματα και παραπάνω ποσοστά ανάλυσης ως επιλογή. Πλήρωσα 200ευρω. Πέρασαν 23 μέρες και περιμένω μέσα σε αυτή την εβδομάδα απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουλήθρα, το Χωρέμειο είναι στο ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ, εκεί που σου έγραψα ότι πήγα. Είναι το μοναδικό δημόσιο που κάνει αυτή την εξέταση. Δεν μου είπαν εκεί ΤΙΠΟΤΕ για παραπάνω χρήματα και παραπάνω ποσοστά ανάλυσης ως επιλογή. Πλήρωσα 200ευρω. Πέρασαν 23 μέρες και περιμένω μέσα σε αυτή την εβδομάδα απάντηση

 

Με το καλό κοπέλα μου τα αποτέλεσματα!!!Αύριο θα τους τηλεφωνήσω να μάθω λεπτομέρειες ώστε απο βδομάδα να πάμε!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με Χωρέμειο....(ενημερώνω και για όποια άλλη κοπέλα ενδιαφέρεται) η αιμοληψία γίνεται Δευτέρα,Τρίτη και Παρασκευή!Το κόστος είναι 200 ευρώ για το 90% και αν κάποιος θέλει για το 95% η τιμή είναι 350!Βασικά για το 95% μου το είπαν όταν εγώ ρώτησα για παραπάνω ποσοστά οπότε.....βουρ για το 95%:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτηση που μάλλον είναι χαζή αλλά στο μικροβιολογικό που πήγα δεν ήξεραν να μου απαντησουν....

Επηρεάζει τα αποτελέσματα αν η αιμοληψία γίνει μέρες που είμαι αδιάθετη???

Εγω πιστευω πως όχι αλλά η άγνοια τους στο μικροβιολογικό που ρώτησα με προβλημάτισε....:confused:

εγω δυστυχως δε διαθετω τα 350 ευρω του 95% και θα αρκεστώ στο 90%....:(:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Fairytale όχι τα αποτελεσματα δεν επηρεάζονται από την περίοδο.Είναι εξετάσεις μοριακής γενετικής. Μπράβο σου που τις κάνεις!Καλά αποτελέσματα να έχεις!!!Να το πεις και σε φίλες σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Fairytale όχι τα αποτελεσματα δεν επηρεάζονται από την περίοδο.Είναι εξετάσεις μοριακής γενετικής. Μπράβο σου που τις κάνεις!Καλά αποτελέσματα να έχεις!!!Να το πεις και σε φίλες σου!!!

 

έπρεπε να τις ειχα κάνει πολύ νωρίτερα αλλά ας όψεται η άγνοια μου τότε και η αδιαφορία σε αυτό το θέμα απο το γιατρό μου....

Κανονικά θα έπρεπε να με στείλει ο ίδιος να τις κάνω όταν στην κόρη μου είχαν βρει υπερηχογένεια εντέρου στη Β' επιπέδου...

 

και φυσικα απ'όταν έμαθα για την ΚΙ το λέω παντού!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και πάλι!!Εγώ την έμαθα μια και καλή την ΚΙ και θα την παλεύω μια ζωή! Όλα μπορούν να συμβούν σε όλους και απορώ που οι γιατροί παίζουν τόσο με τις πιθανότητες πάνω στις ανθρώπινες ζωές.Να είναι πάντα καλά τα παιδάκια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...