Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, Indyla είπε:

Ναι, καλη μου astrogea, προσωπικά δεν παρεξήγησα/παρερμήνευσα αυτό που είπες απλά ήθελα να το αποσαφηνίσω γιατί είμαστε που είμαστε αρνητικοί με την υιοθεσία στην Ελλάδα, φοβάμαι μην γινόμαστε πιο οπισθοδρομικοί αντί να προχωράμε μπροστά και να ξεπερνάμε τις προκαταλήψεις μας. Επίσης οι γιατροί της εξωσωματικής για ευνόητους λόγους είναι κατά κανόνα πολύ αρνητικοί με την υιοθεσία και σπρώχνουν τα ζευγάρια μακριά από αυτήν. Σου λένε αφού μπορείς να πάρεις δανεικά ωάρια, δανεικό σπέρμα, παρένθετη μητέρα, γιατί να υιοθετήσεις;;; (!) Το οποίο είναι κατ' εμέ πολύ εγωιστικό αφού και πάλι θα έχεις ένα παιδί χωρίς κανένα βιολογικό δεσμό μαζί σου, απλά θα το έχεις "παραγγείλει" ο ίδιος έχοντας και έναν λόγο (θεωρητικά, γιατί λίγο-πολύ κανείς παίρνει ό,τι του προσφέρεται) στο ποιανού τα ωάρια θα είναι και ποια γυναίκα θα το κυοφορήσει. Μου φαίνεται πραγματικά αδιανόητο...

πολύ στενάχωρο να μιλάμε για 'παραγγελίες', δεσμούς οικογένειας κατα βάση βιολογικούς και να σχολιάζουμε ως εγωιστικά πράγματα που είναι απλά έξω από τον δικό μας τρόπο σκέψης και 'ηθικής' ειδικά δε όταν περνάμε οι ίδιες τον δικό μας γολγοθά και ψάχνουμε να κυοφορήσουμε το καλύτερο 'ευγονικά' δικό μας παιδί.  δεν γίνεται για εμάς να είναι όλα θεμιτά για την περίπτωσή μας και σε άλλους αδιανόητα.

 

αν μη τι άλλο καταρρίπτεις εντελώς τον εσωτερικό σου εγωισμό όταν αποδέχεσαι ότι το παιδί ΣΟΥ δεν θα έχει το δικό σου γενετικό υλικό. είτε το υιοθετήσεις είτε το γεννήσεις.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 52 λεπτά , xristia είπε:

marathn37 αν δεν κανω λαθος εισαι με γιατρο τον σφακ......ηθελα να ρωτησω αν εχεις κανει PRP;

Xristia μου οχι δεν το έχω κάνει και δεν μου το έχει προτείνει.

Εχω ήδη 2 κατεψυγμένες βλαστοκύστες από δανεικά ωάρια, από άλλο κέντρο και το πρόβλημα που βρήκαμε είναι το προβληματικό ενδομήτριο.

Αυτό παλεύουμε να διορθώσουμε.

Επιφυλάσσομαι για το μέλλον

 

 

Επεξεργάστηκαν by marathn37
Link to comment
Share on other sites

marathn37 δηλ.απο οτι καταλαβα δεν στο εχει προτεινει ουτε για το ενδομητριο.Σου εχει εξηγησει γιατι?Την προηγουμενη δευτερα εκανα ωοληψια και παρατηρησα απιστευτο αριθμο γυναικων που εκαναν PRP.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις Marathn37 για το μιτοχονδριακο dna.

Αντιθέτως όμως έχω διαβάσει πως το μιτοχονδριακο dna των δικών μας ωαριων (η "μπαταρια" του κυττάρου σαν λεμε) φταίει για το ότι δεν προχωρούν αυτές οι κυησεις και καθιστά τα ωάρια "γερασμενα". Οπότε το επόμενο βήμα της επιστήμης είναι να το αφαιρούν απο τα δικα μας γερασμενα ωαρια και να εμφυτευουν σ' αυτά  μιτοχονδριακο dna δοτριας. Ήδη εξετάζεται στα εργαστήρια. Υπάρχει άρθρο με τίτλο "παιδί με τρεις γονεις" ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς. Αν το γκουγκλαρεις θα Το βρεις.

Το ότι, κατά τα άλλα, υπάρχει ανταλλαγη dna μήτρας και μωρού, ναι έτσι είναι. Εχει αναρτησει το αρθρο αυτο παλαιοτερα η Τζινα το οποιο αποδεικνυει πως στο dna των μωρων που γεννηθηκαν απο δανεικα ωαρια, βρεθηκαν  θραυσματα του dna της μητερας που τα κυοφορησε. Αλλά ακόμα η επιστημονική Κοινότητα δεν γνωρίζει πως επηρεάζεται και σε τι βαθμό το μωρό.

Εάν πάλι ξέρεις κάτι περισσότερο απ' αυτά που αναφέρω, παρακαλώ να με διορθώσεις. Μπορεί να έχω καταλάβει κάτι λάθος.

 

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια , θέλω  να προσθέσω πως τα δανεικά είναι λύση όταν δεν γίνεται αλλιώς.

Εγώ πήγα εκεί γιατί  ωορρηξία κάνω μιά φορά το χρόνο και εάν...

Θελω να πώ πως το 99% ανώμαλες μορφές στο σπέρμα δεν είναι απαγορευτικό για εξωσωματική.

Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που με αυτό το ποσοστό έχουν γεννηθεί μωρά , μάλιστα

γνωστή μου κοπέλα έκανε δίδυμα!!!!

Εάν δεν πέφτουν οι ανώμαλες μορφές με βιταμίνες , υπαρχει και η λύση της βιοψίας όρχεως .

Πάντα όμως με τη συμβουλή και την επίβλεψη ενός καλού ουρολόγου- ανδρολογου, όχι εξωσωματικού ή εμβρυολόγου.

Από όσα έχω περάσει κατέληξα ότι έκαστος στο είδος του...δεν τα ξέρουν όλοι όλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις Marathn37 για το μιτοχονδριακο dna.

Αντιθέτως όμως έχω διαβάσει πως το μιτοχονδριακο dna των δικών μας ωαριων (η "μπαταρια" του κυττάρου σαν λεμε) φταίει για το ότι δεν προχωρούν αυτές οι κυησεις και καθιστά τα ωάρια "γερασμενα". Οπότε το επόμενο βήμα της επιστήμης είναι να το αφαιρούν απο τα δικα μας γερασμενα ωαρια και να εμφυτευουν σ' αυτά  μιτοχονδριακο dna δοτριας. Ήδη εξετάζεται στα εργαστήρια. Υπάρχει άρθρο με τίτλο "παιδί με τρεις γονεις" ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς. Αν το γκουγκλαρεις θα Το βρεις.

Το ότι, κατά τα άλλα, υπάρχει ανταλλαγη dna μήτρας και μωρού, ναι έτσι είναι. Εχει αναρτησει το αρθρο αυτο παλαιοτερα η Τζινα το οποιο αποδεικνυει πως στο dna των μωρων που γεννηθηκαν απο δανεικα ωαρια, βρεθηκαν  θραυσματα του dna της μητερας που τα κυοφορησε. Αλλά ακόμα η επιστημονική Κοινότητα δεν γνωρίζει πως επηρεάζεται και σε τι βαθμό το μωρό.

Εάν πάλι ξέρεις κάτι περισσότερο απ' αυτά που αναφέρω, παρακαλώ να με διορθώσεις. Μπορεί να έχω καταλάβει κάτι λάθος.

 

Georgia μου  δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Αυτά μου είχε πει ο πρώτος γιατρός  που μου σύστησε τα δανεικά καθώς και για την επιγενετική.

Ισως τα μπέρδεψα .  Συγγνώμη βρε κορίτσια ,δεν θέλω να μπερδέψω όσες διαβάζουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

:oops:

11 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις Marathn37 για τοdna.

Αντιθέτως όμως έχω διαβάσει πως το μιτοχονδριακο dna των δικών μας ωαριων (η "μπαταρια" του κυττάρου σαν λεμε) φταίει για το ότι δεν προχωρούν αυτές οι κυησεις και καθιστά τα ωάρια "γερασμενα". Οπότε το επόμενο βήμα της επιστήμης είναι να το αφαιρούν απο τα δικα μας γερασμενα ωαρια και να εμφυτευουν σ' αυτά  μιτοχονδριακο dna δοτριας. Ήδη εξετάζεται στα εργαστήρια. Υπάρχει άρθρο με τίτλο "παιδί με τρεις γονεις" ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς. Αν το γκουγκλαρεις θα Το βρεις.

Το ότι, κατά τα άλλα, υπάρχει ανταλλαγη dna μήτρας και μωρού, ναι έτσι είναι. Εχει αναρτησει το αρθρο αυτο παλαιοτερα η Τζινα το οποιο αποδεικνυει πως στο dna των μωρων που γεννηθηκαν απο δανεικα ωαρια, βρεθηκαν  θραυσματα του dna της μητερας που τα κυοφορησε. Αλλά ακόμα η επιστημονική Κοινότητα δεν γνωρίζει πως επηρεάζεται και σε τι βαθμό το μωρό.

Εάν πάλι ξέρεις κάτι περισσότερο απ' αυτά που αναφέρω, παρακαλώ να με διορθώσεις. Μπορεί να έχω καταλάβει κάτι λάθος.

 

Στις γυναικες η κυρια αιτια πτωσης της γονιμοτητας με την ηλικια ειναι η μειωση της ποσοτητας των ωαριων και της ποιοτητας τους.Η ποιοτητα των ωαριων καθοριζεται βασικα απο δυο παραγοντες.Ο πρωτος ειναι ο αριθμος των χρωμοσωματων-μερικα ωαρια απλως δεν εχουν τον σωστο αριθμο,συμβαινει απο τη φυση-σε αυτο δεν μπορει να μας προσφερει τιποτα η επιστημη.Ο δευτερος ειναι η ενεργεια που τους παρεχεται απο μικροσκοπικα στοιχεια των κυτταρων,τα μιτοχονδρια(μιτοχονδριακο dna),που μετατρεπουν την καυσιμη υλη σε ενεργεια.Εδω ερχεται η δωρεα μιτοχονδριακου dna που μπορει να βοηθησει γυναικες προχωρημενης αναπαραγωγικης ηλικιας να κανουν το δικο τους βιολογικο παιδι.Ηδη πρεπει να εχει αρχισει η κλινικη εφαρμογη στο Institute of Life ΙΑΣΩ.

Επεξεργάστηκαν by xristia
Link to comment
Share on other sites

Marathn37 και εγω στην αρχη πιστευα πως η θρησκεια μας μπορει να ειναι εναντια στα δανεικα και γενικα στην εξωσωματικη αλλα τελικα σημασια εχεις τι ανθρωπο θα βγαλεις στην κοινωνια.Οταν προσευχομαι στην παναγιτσα μας της λεω να μου δωσει ενα παιδι σαν το δικο της!Αλλωστε εχω σκοπο να γινω και αναδοχη μητερα οταν φτιαξουν λιγο τα οικονομικα μου ....Ποσο κακο μπορει να ειναι να θελω να γεννησω μονη μου ενα παιδι και να νιωσω τη μητροτητα που ονειρευομουν απο μικρη.Ολα θα πανε καλα,δεν πρεπει να το βαζουμε ψυχολογικα κατω...το προβλημα νομιζω ειναι το οικονομικο.Κοριτσια τωρα διαβασα τα επομενα που γραψατε τι ειναι το PRP?Εμας στο κεντρο που παω  ο εμβρυολογος μας συνεστησε τα δανεικα εμβρυα γιατι ειναι δυσκολο με 99% ανωμαλιες  και χαμηλη ποιοτητα και χαμηλη κινητικοτητα.Ειναι αναλογως την περιπτωση του ανδρα φαινεται.ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ τα παιδια μεγαλωνουν πιο σωστα  με γονεις που το παλευουν οπως εμεις!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

πολύ στενάχωρο να μιλάμε για 'παραγγελίες', δεσμούς οικογένειας κατα βάση βιολογικούς και να σχολιάζουμε ως εγωιστικά πράγματα που είναι απλά έξω από τον δικό μας τρόπο σκέψης και 'ηθικής' ειδικά δε όταν περνάμε οι ίδιες τον δικό μας γολγοθά και ψάχνουμε να κυοφορήσουμε το καλύτερο 'ευγονικά' δικό μας παιδί.  δεν γίνεται για εμάς να είναι όλα θεμιτά για την περίπτωσή μας και σε άλλους αδιανόητα.

 

αν μη τι άλλο καταρρίπτεις εντελώς τον εσωτερικό σου εγωισμό όταν αποδέχεσαι ότι το παιδί ΣΟΥ δεν θα έχει το δικό σου γενετικό υλικό. είτε το υιοθετήσεις είτε το γεννήσεις.

Μπράβο βρε Λουκουμαδακι!

 

(Καιρό έχω να μάθω νέα σου. Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά.)

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, xristia είπε:

:oops:

Στις γυναικες η κυρια αιτια πτωσης της γονιμοτητας με την ηλικια ειναι η μειωση της ποσοτητας των ωαριων και της ποιοτητας τους.Η ποιοτητα των ωαριων καθοριζεται βασικα απο δυο παραγοντες.Ο πρωτος ειναι ο αριθμος των χρωμοσωματων-μερικα ωαρια απλως δεν εχουν τον σωστο αριθμο,συμβαινει απο τη φυση-σε αυτο δεν μπορει να μας προσφερει τιποτα η επιστημη.Ο δευτερος ειναι η ενεργεια που τους παρεχεται απο μικροσκοπικα στοιχεια των κυτταρων,τα μιτοχονδρια(μιτοχονδριακο dna),που μετατρεπουν την καυσιμη υλη σε ενεργεια.Εδω ερχεται η δωρεα μιτοχονδριακου dna που μπορει να βοηθησει γυναικες προχωρημενης αναπαραγωγικης ηλικιας να κανουν το δικο τους βιολογικο παιδι.Ηδη πρεπει να εχει αρχισει η κλινικη εφαρμογη στο Institute of Life ΙΑΣΩ.

Ευχαριστω xristia :)

1 hour ago, xristia είπε:

Κοριτσια ασχετο αλλα γιατι αργει να εμφανισει το μυνημα μου;

Ναι.... Γιατί άραγε;! Και σε μένα συμβαίνει... Μήπως εξετάζονται απον τον συντονιστή πρωτα;!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marathn37 είπε:

Κοριτσια , θέλω  να προσθέσω πως τα δανεικά είναι λύση όταν δεν γίνεται αλλιώς.

Εγώ πήγα εκεί γιατί  ωορρηξία κάνω μιά φορά το χρόνο και εάν...

Θελω να πώ πως το 99% ανώμαλες μορφές στο σπέρμα δεν είναι απαγορευτικό για εξωσωματική.

Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που με αυτό το ποσοστό έχουν γεννηθεί μωρά , μάλιστα

γνωστή μου κοπέλα έκανε δίδυμα!!!!

Εάν δεν πέφτουν οι ανώμαλες μορφές με βιταμίνες , υπαρχει και η λύση της βιοψίας όρχεως .

Πάντα όμως με τη συμβουλή και την επίβλεψη ενός καλού ουρολόγου- ανδρολογου, όχι εξωσωματικού ή εμβρυολόγου.

Από όσα έχω περάσει κατέληξα ότι έκαστος στο είδος του...δεν τα ξέρουν όλοι όλα.

 

 

Γεια σας κ απο μενα.Εγω δεν θα σχολιασω καποια γραφομενα.δεν μπαινω καν στον κοπο.εχω καλυφθει.

εκεινο που θελω να τονισω ομωςειναι οτι ανωμαλες μορφες 91% οπως ειπε κ η φιλη μου παραπανω,δεν ειναι αποτρεπτικες.μπορει κ μετα απο μια μερα να δωσει ο συζυγος σπερμα  κ το ποσοστο να ειναι καλυτερο μονο κ μονο επειδη η εκσπερματιση ηταν καλυτερη.το σπερμα εχει πολλες μεταβολες.κ βελτιωνεται με διαφορους τροπους αλλα κ στο κατω κατω μπορει να παρθει κ με βιοψια για να ειναι καλυτερο.σε ενα καλο εργαστηριο κ με τη μεθοδο picsi η πιθανοτητες να βρεθουν καποια καλα ειναι πολλες.

κοριτσια μην απογοητευεστε κ μην πειθεστε.δεν ξερω σε ποιο κεντρο ειστε κ ποιο γιατρο εχετε αλλα ειναι πασιφανες οτι εκμεταλευεται την επιθυμια σας.κ κοιταξτε κ τους παραγοντες του ενδομητριου.τα ροχνουν ολα στο κακο γεννετικο υλικο κ μετα σου λενε παρε δανεικα κ μετα παρε παρενθετη.κ να ειστε παρατηρητικες.ο γιατρος σας μετραει ορμνες παραλληλα με τους υπερηχους,σας εκανε υστεροσκοπιση?,ειναι ευελικτος?

καλο κουραγιο κ μην χανετε την πιστη σας.δεν ειναι αγωνας δρομου αλλα αγωνας αντοχης!

Link to comment
Share on other sites

Στελνουμε ταυτοχρονα μηνυματα γι αυτο γινεται της βαβελ.Μαγιοπουλας με εβαλες σε ανυσηχιες αλλα αν καθε φορα τωρα δοκιμαζουμε το σπερμα με δανεικο  δικο μου ,μεχρι να πετυχει θα βγω στο δρομο για ελεημοσυνη!Την αλλη εβδομαδα  μου ειπε να κανω υστεροσκοπηση δωρεαν.Αναμενω

Link to comment
Share on other sites

Εχω και αλλα να πω αλλα κουραστηκα τα υπολοιπα στο επομενο επεισοδειο.Georgia72  αν θελεις μπορεις να  πεις γιατι εκανες προγεννητικο ελεγχο στα εμβρυα.ΩΧ κοριτσια σας εγραψα την ιστορια μου κανοντας επεξεργασια στο προηγουμενο μυνημα αλλα δεν εμφανιστηκε τιποτα(καποια μ....εκανα.Τελος παντων θα σας τα λεω λιγα λιγα γιατι δεν αντεχω να τα ξαναγραψω .Ιndyla σου ειχα απαντησει και εσενα,μολις βρω χρονο θα το ξανακανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, xristia είπε:

Εχω και αλλα να πω αλλα κουραστηκα τα υπολοιπα στο επομενο επεισοδειο.Georgia72  αν θελεις μπορεις να  πεις γιατι εκανες προγεννητικο ελεγχο στα εμβρυα.ΩΧ κοριτσια σας εγραψα την ιστορια μου κανοντας επεξεργασια στο προηγουμενο μυνημα αλλα δεν εμφανιστηκε τιποτα(καποια μ....εκανα.Τελος παντων θα σας τα λεω λιγα λιγα γιατι δεν αντεχω να τα ξαναγραψω .Ιndyla σου ειχα απαντησει και εσενα,μολις βρω χρονο θα το ξανακανω.

Καλημέρα κορίτσια!

Xristia μου έκανα προγεννητικο έλεγχο γιατί καμια σύλληψη δεν προχωρούσε. Κατά την τελευταία προσπάθειά μας λοιπόν κάναμε τον έλεγχο αυτό και έδειξε πως όλα τα έμβρυα μας είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλίες...

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Xristia μου έκανα προγεννητικο έλεγχο γιατί καμις σύλληψη δεν προχωρούσε. Κατά την τελευταία προσπάθειά μας λοιπόν κάναμε τον έλεγχο αυτό και έδειξε πως όλα τα έμβρυα μας είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλίες...

Εννοείς οτι έμενες εγκυος και μετα έπεφτε η χοριακη? Κι εγω ειμαι στο κατώφλι του προεμφυτευτικου, αλλα κατα βάθος δεν πιστεύω οτι εκεί ειναι το πρόβλημα με μας. Μου έχουν βάλει 10 έμβρυα και η χοριακη ειναι πάντα στο 0, πιστεύω οτι το πρόβλημα ειναι στην εμφυτευση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έμενα έγκυος και έπεφτε. Πάντως δεν μπορώ να αμφισβητήσω το γεγονος ότι όντως είχαν χρωμοσωμικες  ανωμαλίες. Η ηλικία βλέπετε...

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια.Indyla εχω κανει πολλες διεγερσεις με φαρμακα αλλα δεν καταφερα να μεινω ποτε εγκυος.Aνεβαινω και γω το δικο μου γολγοθα,οπως και συ και τα υπολοιπα κοριτσια εδω.Οσο για το θεμα της ναρκωσης στο φυσικο δεν ειμαι η μονη που δεν κανει,ειναι συνηθες,εγω προσωπικα δεν εχω πονεσει αλλα δεν μου εχουν παρει ποτε πανω απο 3.Το τεστ ΠΑΠ ποναει πολυ περισοτερο.Αyreolin θα ελεγα να πεις στον αντρα σου τα εξης:χιλιαδες ωαρια και σπερματοζωαρια πεθαινουν καθε μερα,οταν ενα ζευγαρι αποφασιζει να καταφυγει στη δωρεα αποφασιζει να δημιουργησει μια ζωη η οποια δεν θα υπηρχε χωρις την αποφαση τους.Ο συνδιασμος καθε ωαριου με καθε σπερματοζωαριο δημιουργουν εναν τελειως ξεχωριστο ανθρωπο.Το εμβρυο μεγαλωνει μεσα στη μητρα χρησιμοποιωντας τα κυτταρα και τον ιστο της γυναικας.Το μωρο παιρνει ζωη απο τη σαρκα και το αιμα της εγκυου.Τελος καθε μωρο ειναι ενα ξεχωριστο ον,με το οποιο συναντιομαστε κατα την γεννηση του.Ολες και ολοι που προσπαθουμε θελουμε ενα γερο μωρο να του προσφερουμε αγαπη.Μην ασχολειστε με το γενετικο υλικο με μεγαλη λεπτομερεια ειναι σα να προσπαθειτε να δειτε σε ενα κεικ τη ζαχαρη,το γαλα,τα αυγα αφου εχει ψηθει.Τωρα πια ειναι κεικ και οχι ολα τα παραπανω.ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, xristia είπε:

ayreonlin -eutixoulis-χρυσα1981 σας χασαμε.Περιμενουμε νεα σας.

Γειά σου xristia. Εγώ δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα λόγο οικονομικών. Προσπαθούμε να μαζέψουμε τα λεφτά να προχωρήσουμε. Είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και δεν μαζεύονται με τιποτα.. Ελπίζω το χειμώνα να τα καταφέρουμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, χάθηκα λίγο γιατί τελευταία όλο άσχημα πράγματα μας συμβαίνουν. Ενώ είχα κλείσει ραντεβού στον Τσιριγώτη για μια πρώτη κουβέντα έπαθα γαστρεντερίτιδα και το ακύρωσα. Επίσης πριν λίγες μέρες χάσαμε την κουνιάδα μου μόλις 42 χρονών, γεγονός που  λίγο με έχει επηρρεάσει.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Ναι. Έμενα έγκυος και έπεφτε. Πάντως δεν μπορώ να αμφισβητήσω το γεγονος ότι όντως είχαν χρωμοσωμικες  ανωμαλίες. Η ηλικία βλέπετε...

Καλησπερα και απο εμενα.Συγνωμη που σε ρωταω επειδη και εγω εμεινα και τις δυο φορες εγκυος,την δευτερη φορα καναμε καρυοτυπο και εγω και ο συζηγος μου και τα διδυμα.Εσυ εκανες καρυοτυπο και ποσο χρονων εισαι;Εγω ειμαι 37 χρονων και τελικα εγω εχω προβλημα με τα χρωμοσωματα μου.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ayreonliv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, χάθηκα λίγο γιατί τελευταία όλο άσχημα πράγματα μας συμβαίνουν. Ενώ είχα κλείσει ραντεβού στον Τσιριγώτη για μια πρώτη κουβέντα έπαθα γαστρεντερίτιδα και το ακύρωσα. Επίσης πριν λίγες μέρες χάσαμε την κουνιάδα μου μόλις 42 χρονών, γεγονός που  λίγο με έχει επηρρεάσει.

Ζωή σε σας κορίτσι μου...

πρίν από 34 λεπτά , fraoulitsa zouzounel είπε:

Καλησπερα και απο εμενα.Συγνωμη που σε ρωταω επειδη και εγω εμεινα και τις δυο φορες εγκυος,την δευτερη φορα καναμε καρυοτυπο και εγω και ο συζηγος μου και τα διδυμα.Εσυ εκανες καρυοτυπο και ποσο χρονων εισαι;Εγω ειμαι 37 χρονων και τελικα εγω εχω προβλημα με τα χρωμοσωματα μου.

Καλησπέρα Φραουλίτσα. Είμαι 44 χρόνων. Επειδή είχε κάνει ο άντρας μου τα πάντα για το σπέρμα, ο γιατρός κατέληξε πως το πρόβλημα υπάρχει στα ωάριά μου, οπότε δεν κάναμε άλλη εξέταση.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...