Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλημερα κορίτσια! Καλο ΣΚ να εχουμε!

Χρυσα μου τοσους μηνες γραφω στο parents.org  και στο parentsCafe και αυτο που εγινε εχθες, δεν μου εχει ξαναγινει! :confused:

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, χρυσα1981 είπε:

Δεν με άφηνε και μένα να απαντήσω πριν. Δες τα πμ σου. Έκανα επεξεργασία μηνυματως για να σου απαντήσω.. 

Έξυπνο!!! Αλλα δεν θα το εβλεπα αν δεν το εγραφες, γιατι δεν βγαζει ειδοποιηση στο φακελακι... FB δεν εχω Χρυσα μου και δεν θελω να εχω. Εκανα τις εξωτερικες δουλειες , ξαπλωσα και λιγο και σε λιγο πρεπει να ετοιμαστω για να παω στην κουμπαρα μου που εχει γενεθλια.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;

Όταν μιλάμε για δωρεά, μιλάμε και για δωρεάν. Έτσι δεν είναι; Γιατί λοιπόν τα χρυσοπληρώνουμε τα δανεικά; Και το σπέρμα και τα ωάρια...

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Έξυπνο!!! Αλλα δεν θα το εβλεπα αν δεν το εγραφες, γιατι δεν βγαζει ειδοποιηση στο φακελακι... FB δεν εχω Χρυσα μου και δεν θελω να εχω. Εκανα τις εξωτερικες δουλειες , ξαπλωσα και λιγο και σε λιγο πρεπει να ετοιμαστω για να παω στην κουμπαρα μου που εχει γενεθλια.

Δεν πειράζει θα τα λέμε από εδώ.. Να χαίρεσαι την κουμπάρα σου!! Φιλιά καλό βράδυ!!! 

1 ώρα πρίν, manoulina είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;

Όταν μιλάμε για δωρεά, μιλάμε και για δωρεάν. Έτσι δεν είναι; Γιατί λοιπόν τα χρυσοπληρώνουμε τα δανεικά; Και το σπέρμα και τα ωάρια...

Καλησπέρα manoulina. 

Έχεις δίκιο κανονικά δεν θα έπρεπε να λέγεται δωρεά γιατί όντως τα πληρώνουμε. Ίσως το λένε δωρεά γιατί είναι είναι ενα "δώρο"  για μια γυναίκα ή άντρα που δεν μπορεί να κάνει παιδιά με τα δικά της ωάρια ή σπέρμα. Καταλαβαίνεις πως το εννοώ. Υποτίθεται πληρώνουμε τα φάρμακα της δοτριας τις μέρες που θα λείψει από την δουλειά της κλπ. Αλλά και πάλι είναι πολλά τα λεφτά.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σ' ευχαριστω Χρυσα μου. Η κοπελα αυτη ειναι πολυ σημαντικο κομματι της ζωης μου. Τη νοιωθω σαν αδερφη μου. Γυρισαμε απο την κουμπαρα στις 3.30 το πρωι και μεχρι να κοιμηθουμε θα πηγε οπωσδηποτε 4.00 μπορει και παραπανω και μολις ξυπνησα!!!! Μονο κανενα πληντυριο θα βαλω και τα υπολοιπα το απογευμα!...

13 ώρες πρίν, manoulina είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;

Όταν μιλάμε για δωρεά, μιλάμε και για δωρεάν. Έτσι δεν είναι; Γιατί λοιπόν τα χρυσοπληρώνουμε τα δανεικά; Και το σπέρμα και τα ωάρια...

Γεια σου Manoulina! Συμφωνω με τη Χρυσα, Μας γινεται ενα δωρο απο τους δοτες και τις δοτριες.

 

Επισης πιστευω πως γνωριζουμε ολες πως υπαρχουν και γιατροι που αισχροκερδίζουν. Όμως υπαρχουν και οι εντιμοι. Και εκει θα μας ψΦανουν πολλα. Όμως αναλογισου πως εχουν να πληρωσουν, τον τεχνικο εξοπλισμο και τη συντηρηση του, τα φαρμακα για τα εργαστηρια, τον χωρο, τα λειτουργικα του εξοδα, συνεργατες γυναικολογους, γενετιστες, εμβρυολογους, βιολογους, μαιες, γραμματεις, τη δοτρια κλπ, κλπ κςαι και να βγαλουν και καποιο κερδος. Καποιοι γιατροι εχουν προσαρμοστει στα δεδομενα της κρισης. Εχουν ριξει τις τιμες τους στο μισο και κανουν και ευκολιες.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνωμη που επαναλαμβανομαι, αλλα ηθελα να πω την αποψη μου και στην manoulina, επειδη πιστευω πως δεν πρεπει να εχουμε μονο μια οπτικη γωνια οταν εξεταζουμε μια κατασταση.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Α, ωραια! Ανανέωση! Εγω εκανα ενα μερος της αλλαγης χειμωνιατικα-καλοκαιρινα. Σε λίγο ξεκιναω μαγειρεμα για αυριο και εχω και σιδερο.

Εγώ τα έκανα αυτά γιατί στις 21 έχει γενέθλια το ζουζούνι μου και πρέπει να είναι όλα οκ. 

Αυτό το σίδερο καλοκαιριατικα δεν παλεύεται... 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, χρυσα1981 είπε:

Εγώ τα έκανα αυτά γιατί στις 21 έχει γενέθλια το ζουζούνι μου και πρέπει να είναι όλα οκ. 

Αυτό το σίδερο καλοκαιριατικα δεν παλεύεται... 

Γενέθλια! Θα σου ευχηθω απο τωρα να ειναι το παιδακι σου πολυχρονο και ευτυχισμενο, γιατι εχω τοσα στο μυαλο μου που μπορει να το ξεχασω στις 21!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Γενέθλια! Θα σου ευχηθω απο τωρα να ειναι το παιδακι σου πολυχρονο και ευτυχισμενο, γιατι εχω τοσα στο μυαλο μου που μπορει να το ξεχασω στις 21!

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!!! Ευχομαι και σε σένα σύντομα να κρατήσεις στην αγκαλια σου το μωράκι που τόσο πολύ επιθυμείς!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, χρυσα1981 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!!! Ευχομαι και σε σένα σύντομα να κρατήσεις στην αγκαλια σου το μωράκι που τόσο πολύ επιθυμείς!!!!!! 

☺☺☺☺☺ Επίσης!

Καλημέρα!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια, είμαι 41 χρονών και έγκυος στο πρώτο μου με εξωσωματική με δανεικά.

Να σας πω την εμπιρία μου συνοπτικά. Μετά από διεγέρσεις με φάρμακα και φυσικούς κύκλους είδαμε οτι μόνο με δανεικά μπορούμε να προχωρήσουμε.

Ημουν στο εμβρυογέννεσης. Η λίστα ήταν μακρίά...πάνω από  6 μήνες και απ οτι καταλαβα το αποτέλεσμα αμφίβολλο και τα λεφτά πολλά.

Μια κοπέλα (που έπιασε δίδυμα με δανεικά) από το φόρουμ με συμβούλεψε να πάω στον Τσιριγώτη. 

Είχα ελάχιστη αναμονή και το κόστος ήταν χαμηλό σε σχέση με άλλα κέντρα που ζητάνε 5 -6 χιλιαρικα.

Ο γιατρός αυστηρός και που είπε τα πάντα με λεπτομέρειες. Σε βλέπει πάντα ο ίδιος και δεν είναι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσαμε.

Απ ότι κατάλαβα βρήκε δότρια να μου μοιάζει πολύ και αυτό μέτρησε πολύ για μενα.

Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι παρ ότι έχω δύσκολη εγκυμοσύνη.

Σας συμβουλεύω να μην απογοητεύεστε γιατί όλες θα τα καταφέρετε. Θετική σκέψη!!

Σας εύχομαι καλή επιτυχία από καρδιάς!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Aura είπε:

γειά σας κορίτσια, είμαι 41 χρονών και έγκυος στο πρώτο μου με εξωσωματική με δανεικά.

Να σας πω την εμπιρία μου συνοπτικά. Μετά από διεγέρσεις με φάρμακα και φυσικούς κύκλους είδαμε οτι μόνο με δανεικά μπορούμε να προχωρήσουμε.

Ημουν στο εμβρυογέννεσης. Η λίστα ήταν μακρίά...πάνω από  6 μήνες και απ οτι καταλαβα το αποτέλεσμα αμφίβολλο και τα λεφτά πολλά.

Μια κοπέλα (που έπιασε δίδυμα με δανεικά) από το φόρουμ με συμβούλεψε να πάω στον Τσιριγώτη. 

Είχα ελάχιστη αναμονή και το κόστος ήταν χαμηλό σε σχέση με άλλα κέντρα που ζητάνε 5 -6 χιλιαρικα.

Ο γιατρός αυστηρός και που είπε τα πάντα με λεπτομέρειες. Σε βλέπει πάντα ο ίδιος και δεν είναι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσαμε.

Απ ότι κατάλαβα βρήκε δότρια να μου μοιάζει πολύ και αυτό μέτρησε πολύ για μενα.

Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι παρ ότι έχω δύσκολη εγκυμοσύνη.

Σας συμβουλεύω να μην απογοητεύεστε γιατί όλες θα τα καταφέρετε. Θετική σκέψη!!

Σας εύχομαι καλή επιτυχία από καρδιάς!

Καλημέρα κοπελα μου!! 

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου!! Με το καλό το μωράκι σου!!! Πόσο εισαι? Εγώ έχω ένα παιδάκι που έμεινα εγκυος φυσιολογικά και είχα και εγώ δύσκολη εγκυμοσύνη όμως τα κατάφερα!!! Να προσέχεις και όλα θα πάνε καλά!!!! 

Ποσα πλήρωσες για όλα? Και πόσο καιρό αναμονή? 

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Θα θέλαμε να μας λες τα νεα σου για την εγκυμοσύνη σου! Πότε έχεις πητ? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Aura! Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Ελπίζω να μαθαινουμε τα ομορφα νέα σου. Να προσέχεις και όλα θα πάνε καλά!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aura μου γειά σου,

Με το καλό το μωράκι σου.

είμαι και εγώ σε φάση που ψάχνω για εξωσωματική με δανεικά. Αν θες πες μας για τον Τσιριγώτη καθώς και τιμές. Έχω διαβάσει και από άλλες κοπέλες για τον συγκεκριμένο γιατρό καλά λόγια.

Εγώ έχω δυσκολία με το σύζυγο που δε θέλει και πολύ αυτή τη λύση αν και είναι η μόνη μας πλέον λόγω δικής μου ηλικίας 
(είμαι στα 45). Προσπαθώ να τον πείσω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , ayreonliv είπε:

Aura μου γειά σου,

Με το καλό το μωράκι σου.

είμαι και εγώ σε φάση που ψάχνω για εξωσωματική με δανεικά. Αν θες πες μας για τον Τσιριγώτη καθώς και τιμές. Έχω διαβάσει και από άλλες κοπέλες για τον συγκεκριμένο γιατρό καλά λόγια.

Εγώ έχω δυσκολία με το σύζυγο που δε θέλει και πολύ αυτή τη λύση αν και είναι η μόνη μας πλέον λόγω δικής μου ηλικίας 
(είμαι στα 45). Προσπαθώ να τον πείσω...

Καλησπέρα ayreonliv. 

Πήγα και εγώ σε γνωστό κέντρο αλλά μου είπαν 5500 και είναι δύσκολο να βρεθούν τόσα λεφτά. Μου σύστησε ο γυναικολογος μου ένα κέντρο πιο μικρό και όχι τόσο γνωστό που παίρνουν 4000. Μου είπε για αυτό το κέντρο επειδή τους ξέρει προσωπικά ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά και ξέρει κ ο γυναικολογος μου κάποιες δοτριες που πάνε στο ιατρείο του. Την Παρασκευή έχω ραντεβού εκεί.. 

Link to comment
Share on other sites

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=14&articleID=22831&la=1

Γεια σου Ayreonliv. Σου παραθετω ένα άρθρο που ειχε αναρτησει παλαιοτερα η Τζινα απο αυτο το φορουμ και που με παρακινησε να κανω το βημα με τα δανεικα. Αν θελεις δωσε το στον αντρα σου να το διαβασει και αν ακομα εχει αμφιβολιες, ελπιζω ο γιατρος να δωσει τη λυση και να πειστει.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, χρυσα1981 said:

Καλησπέρα ayreonliv. 

Πήγα και εγώ σε γνωστό κέντρο αλλά μου είπαν 5500 και είναι δύσκολο να βρεθούν τόσα λεφτά. Μου σύστησε ο γυναικολογος μου ένα κέντρο πιο μικρό και όχι τόσο γνωστό που παίρνουν 4000. Μου είπε για αυτό το κέντρο επειδή τους ξέρει προσωπικά ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά και ξέρει κ ο γυναικολογος μου κάποιες δοτριες που πάνε στο ιατρείο του. Την Παρασκευή έχω ραντεβού εκεί.. 

Χρύσα μου εγώ δεν έχω πάει ακόμα πουθενά γιατί όπως έγραψα ακόμα προσπαθώ να πείσω το σύζυγο...Για πιό κέντρο μιλάς? Αν θες γράψε μου τα νέα σου μετά το ραντεβού...

Link to comment
Share on other sites

Ayreonliv σου εχω γραψει εδω και ώρα για ενα αρθρο που ειχα διαβασει εδω παλαιοτερα και που ισως βοηθήσει τον αντρα σου να πει το ναι. Όμως ειναι σε αποκρυψη οπως διαβασα και περιμενει την εγκριση του συντονιστη.

Ελπιζω να βοηθησει. Ευχαριστω και παλι την Τζινα που μας το κοινοποιησε ην πρωτη φορα.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ayreonliv προσπαθω απο την ωρα που εγραψες μνμ να σου δωσω μια πληροφορια για ενα αρθρο, αλλα εχουν τα μηνυματα μιυ σε αποκρυψη και περιμενουν εγκριση απο τον συντονιστη. Προσπαθησα να σου στειλω και πμ, αλλα μου εγραψε πως δεν δεχεσαι μηνυματα.

Παντως οταν εμφανιστει το μηνυμα μου, ελπιζω να βοηθησει, οπως βοηθησε κι εμενα και να κανει τον αντρα σου να το ξανασκεφτει.

Καλη επιτυχια!

Υ.Γ. Ειμαι κι εγω στα 45. Εμεις ειμασταν το ακριβως αντιθετο απο εσας. Μου πηρε 1,5 χρονο να βρω το θαρρος να κανω αυτο το βημα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ayreonliv είπε:

Aura μου γειά σου,

Με το καλό το μωράκι σου.

είμαι και εγώ σε φάση που ψάχνω για εξωσωματική με δανεικά. Αν θες πες μας για τον Τσιριγώτη καθώς και τιμές. Έχω διαβάσει και από άλλες κοπέλες για τον συγκεκριμένο γιατρό καλά λόγια.

Εγώ έχω δυσκολία με το σύζυγο που δε θέλει και πολύ αυτή τη λύση αν και είναι η μόνη μας πλέον λόγω δικής μου ηλικίας 
(είμαι στα 45). Προσπαθώ να τον πείσω...

Ωραια! Το εστειλαν το μηνυμα μου!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Χρόνια πολλα σε όλες που ειστε μανούλες, στις μανούλες μας και ελπίζουμε, όσες προσπαθούμε να γιορτάζουμε κι εμείς του χρόνου μαζί σας!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Χρόνια πολλα σε όλες που ειστε μανούλες, στις μανούλες μας και ελπίζουμε, όσες προσπαθούμε να γιορτάζουμε κι εμείς του χρόνου μαζί σας!

Καλημέρα!!! 

Χρόνια πολλά και απο εμενα σε όλες τις μανούλες του κόσμου και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου του χρόνου να γιορτάζουν και όσες προσπαθούν για μωράκι!!! Αισιοδοξία και πίστη!!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες για το θάρρος που μου δίνεται...Χρύσα περιμένουμε νέα σου μετά το ραντεβού. Η αλήθεια είναι ότι το οικονομικό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για εμάς αλλά ελπίζω να τα καταφέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...