Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Τα πονάκια είναι επειδή ωριμάζουν μαζι πάνω απο ένα ωαρια και ζορίζονται οι ωοθηκες.

Στο τέλος της εβδομάδας θα κλείσω τον 4ο μήνα. Ναι φαίνεται κοιλίτσα, αλλα πιο πολυ εχω πεταξει στομαχι! Μαλλον σπρωχνονται τα όργανα προς τα πανω φαινεται ή ειναι που εχω παρει και 4 κιλακια και οταν παχαινω πάντα παχαινω στο στομαχι πρωτα.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια μου.

Εχω 2 ωρες που εχω γυρισει.

Την καναμε τη σπερματεγχυση το ενα ωοθυλακιο ειχε σπασει ηδη πιθανοτατα σημερα το πρωι κι ειχα και βλεννα και απο οτι μου πε ο γιατρος αυτο ειναι πολυ καλο γιατι σημαινει οτι υπηρχε ωαριο.

 

Ο γιατρος συνεστησε επαφες και σημερα κι αυριο γιατι υπαρχει ακομη ενα που αναπτυσσεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε;

Μπράβο Thia μου! Εύκολη διαδικασία έτσι; Με το καλό να μας πεις τα ευχάριστα νέα!

Μαγιοπουλας, σήμερα είδα τον γιατρο μου, του ειπα για τις σχετικες πληροφορίες, αλλα μου ειπε πως ενα τεστ που καλύπτει τα βασικά είναι αρκετο γιατι θα μπορούσαμε πολλά να κάνουμε, π.χ. το Panorama (δεν ξερω τιποτα γι' αυτο, νεα πληροφορια!) και να μην σταματάμε, αλλά το verifi illumina πιστευει πως ειναι αρκετο. Ας ελπίσουμε πως όλα θα πανε καλα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευκολη ναι.

Και πολυ καλος ο εμβρυολογος.

Μας εξηγουσε τα παντα μαζι με τον γιατρο μου και δε μου εδωσαν καθολου φαρμακα!!

Μου παν αν ειναι να πιασω θα πιασω δε  χρειαζεται να επιβαρυνω τον οργανισμο μου.

Μακαρι κοριτσια να πιασω

Αν δε τα καταφερουμε θα κανω μια ακομη προσπαθεια κ μετα αμεσως εξωσωματικη κι αυτο γιατι αν τελικα εχω θεμα να προλαβουμε με δικο μου γενετικο υλικο πριν καταφυγουμε σε δωρεα.

Αισιοδοξω κ το ξεχνω το αφηνω πισω μου κι ελπιζω.

Πριν που σκουπιστηκα ειδα λιγο αιματακι μου πε ο γιατρος να μην ανησυχησω.

Ολα καλα

Και το πιο σημαντικο ανθρωπινα

Κοριτσια μου δε μας πηραν χρηματα

Εβγαζε ο αντρας μου να δωσει κ του τα γυρισαν πισω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thia1985 είπε:

Ευκολη ναι.

Και πολυ καλος ο εμβρυολογος.

Μας εξηγουσε τα παντα μαζι με τον γιατρο μου και δε μου εδωσαν καθολου φαρμακα!!

Μου παν αν ειναι να πιασω θα πιασω δε  χρειαζεται να επιβαρυνω τον οργανισμο μου.

Μακαρι κοριτσια να πιασω

Αν δε τα καταφερουμε θα κανω μια ακομη προσπαθεια κ μετα αμεσως εξωσωματικη κι αυτο γιατι αν τελικα εχω θεμα να προλαβουμε με δικο μου γενετικο υλικο πριν καταφυγουμε σε δωρεα.

Αισιοδοξω κ το ξεχνω το αφηνω πισω μου κι ελπιζω.

Πριν που σκουπιστηκα ειδα λιγο αιματακι μου πε ο γιατρος να μην ανησυχησω.

Ολα καλα

Και το πιο σημαντικο ανθρωπινα

Κοριτσια μου δε μας πηραν χρηματα

Εβγαζε ο αντρας μου να δωσει κ του τα γυρισαν πισω

Μπράβο καλή επιτυχία να έχεις.  Μπράβο και στους ιατρους σου όχι σαν και μας που μας κοιτάνε στην τσέπη και νομίζουν ότι τα 5000€ τα βρίσκουμε στο δρόμο.  Και πάλι μπράβο τους.  Όλα θα πάνε καλά!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Georgia72 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε;

Μπράβο Thia μου! Εύκολη διαδικασία έτσι; Με το καλό να μας πεις τα ευχάριστα νέα!

Μαγιοπουλας, σήμερα είδα τον γιατρο μου, του ειπα για τις σχετικες πληροφορίες, αλλα μου ειπε πως ενα τεστ που καλύπτει τα βασικά είναι αρκετο γιατι θα μπορούσαμε πολλά να κάνουμε, π.χ. το Panorama (δεν ξερω τιποτα γι' αυτο, νεα πληροφορια!) και να μην σταματάμε, αλλά το verifi illumina πιστευει πως ειναι αρκετο. Ας ελπίσουμε πως όλα θα πανε καλα.

Κανε οποιο θες.θεμα επιλογης ειναι.δεν συγκρινεται το ενα με το αλλο τεστ ομως.απλα μαθηματικα ειναι.εξαρταται ποσο καλυμμενη θες να εισαι εσυ να κανει ομως ο αντρας σου κ ελεγχο για νωτιαια μυικη ατροφια.ειναι συχνη νοσος.η πιο συχνη μετα την κυστικη ινωση.να μπεις να δεις.τουλαχιστον μεχρι το καλοκαιρι το φθηνοτερο τεστ γινοταν στο neoscreen με σαλιο.μην το αμελησεις αυτο.παρε πρωτοβουλιες κ απο μο ξ σουμδεν αφηνομαστε στους γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεπεται να το αναφερω εδω κοριτσια η να σας το στειλω σε πριβε??

:confused::confused:

πρίν από 34 λεπτά , Georgia72 είπε:

Μπράβο κι απο μένα στους γιατρους σου Thia! Σε ποιο νοσοκομειο πηγαίνεις; Το έχεις αναφερει; Δε θυμάμαι...

Δεν ξεραμε κι ειχαμε παρει λεφτα μαζι

Κι επειδη χθες ηταν πολυ ξαφνικη η ανακοινωση οτι σημερα θα το καναμε γιατι μεγαλωσε αποτομα αγχωθηκαμε αν θα φτασουν

Εχω αρκετα πονακια χαμηλα αλλα κοριτσια σκεφτομαι θετικα γιατι δε μπορω να κανω αλλιως

Ειμαι ρεαλιστρια κ ξερω οτι αν αδρανησω δε θα προλαβω παρα το νεαρο της ηλικιας μου

Κατα 90 τοις εκατο ολα ειναι παρενεργειες της αγωγης που μου δωσαν. Η αυξημενη fsh εννοω. Αυτο μου ειπαν αλλα ταυτοχρονα προσπαθουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε thia,ολα θα πανε καλα.Φανταζομαι πως θα κανεις την χοριακη σε 15 μερες περιπου!

Μην το παρακανεις ουτε στο σπιτι ,ουτε στη δουλεια!

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Μαγιοπουλας ευχαριστω και παλι. Εγω συμφωνω μαζι σου και θα ηθελα να κανω ενα πακετο που θα περιλαμβανει οσα περισσοτερα συνδρομα γινεται.

Ο αντρας μου επειδη εργαζεται στον ιατροφαρμακευτικο χωρο εχει εμπιστοσυνη στο κεντρο που πηγαμε. Εκει μας ειχαν πει πως η δοτρια ειναι πολυ καλα ελεγμενη και πρεπει να νιωθουμε ησυχοι (μιλαμε για μεγαλο και πρωτοπορο κεντρο στην Ελλάδα. Το πρωτο που ανοιξε μαζι με αλλο ενα και ασχοληθηκαν με την εξωσωματικη πριν 20 και πλεον χρονια στην Ελλάδα). Δε νομιζω να θελουν να ρισκαρουν τη φημη τους.

Ο γιατρος και ο αντρας μου λοιπον λενε να μην γινομαι υπερβολικη. Στις φυσικες συλλήψεις και ειδικα οταν η γυναικα ειναι κατω απο 35 ετων, οι γιατροι δεν ασχολουνται καν ουτε με το βασικο τεστ.

Ο γιατρος οταν του ειπα σημερα τις σκεψεις μου, μου εριξε ενα βλεμμα πολυ ειρωνικο και ο αντρας μου συντασσεται μαζι του. Και μιλαμε για εναν γιατρο πολύ λεπτολόγο. Με το θεμα της υποψιας ερυθρας μου αλλαξε τα φωτα στις εξετασεις, οταν αλλοι γιατροι μου ελεγαν να μην κανω τιποτα. Γιατι εδω να ρισκαρει; Επιμενει πως όλα τα υπολοιπα συνδρομα που θελω να ψαξω ειναι εξαιρετικα σπανια. Και εγω ρωταω... κι αν;!...

Αν ειχαμε μια καλυτερη οικονομικη κατασταση θα εκανα το δικο μου. Εδω, οπως παει η δουλεια, δεν ξερουμε αν θα μπορεσουμε να πληρωσουμε και τη γεννα... Και ακομα δεν εχουμε δει κουνιες, διπλο καροτσι και τα σχετικα...

 

5 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Επιτρεπεται να το αναφερω εδω κοριτσια η να σας το στειλω σε πριβε??

:confused::confused:

Δεν ξεραμε κι ειχαμε παρει λεφτα μαζι

Κι επειδη χθες ηταν πολυ ξαφνικη η ανακοινωση οτι σημερα θα το καναμε γιατι μεγαλωσε αποτομα αγχωθηκαμε αν θα φτασουν

Εχω αρκετα πονακια χαμηλα αλλα κοριτσια σκεφτομαι θετικα γιατι δε μπορω να κανω αλλιως

Ειμαι ρεαλιστρια κ ξερω οτι αν αδρανησω δε θα προλαβω παρα το νεαρο της ηλικιας μου

Κατα 90 τοις εκατο ολα ειναι παρενεργειες της αγωγης που μου δωσαν. Η αυξημενη fsh εννοω. Αυτο μου ειπαν αλλα ταυτοχρονα προσπαθουμε.

 

Αν θελεις Thia μου στειλε μου πμ. Ναι καλε, απο την αυξημενη fsh εκανες περισσοτερα ωαριακια και τωρα ζοριζονται εκει μεσα. Δεν ειναι τιποτα. Θα περασει. Καντε τις προσπαθειες σας εσεις και καλη επιτυχία!!!

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Μαγιοπουλας ευχαριστω και παλι. Εγω συμφωνω μαζι σου και θα ηθελα να κανω ενα πακετο που θα περιλαμβανει οσα περισσοτερα συνδρομα γινεται.

Ο αντρας μου επειδη εργαζεται στον ιατροφαρμακευτικο χωρο εχει εμπιστοσυνη στο κεντρο που πηγαμε. Εκει μας ειχαν πει πως η δοτρια ειναι πολυ καλα ελεγμενη και πρεπει να νιωθουμε ησυχοι (μιλαμε για μεγαλο και πρωτοπορο κεντρο στην Ελλάδα. Το πρωτο που ανοιξε μαζι με αλλο ενα και ασχοληθηκαν με την εξωσωματικη πριν 20 και πλεον χρονια στην Ελλάδα). Δε νομιζω να θελουν να ρισκαρουν τη φημη τους.

Ο γιατρος και ο αντρας μου λοιπον λενε να μην γινομαι υπερβολικη. Στις φυσικες συλλήψεις και ειδικα οταν η γυναικα ειναι κατω απο 35 ετων, οι γιατροι δεν ασχολουνται καν ουτε με το βασικο τεστ.

Ο γιατρος οταν του ειπα σημερα τις σκεψεις μου, μου εριξε ενα βλεμμα πολυ ειρωνικο και ο αντρας μου συντασσεται μαζι του. Και μιλαμε για εναν γιατρο πολύ λεπτολόγο. Με το θεμα της υποψιας ερυθρας μου αλλαξε τα φωτα στις εξετασεις, οταν αλλοι γιατροι μου ελεγαν να μην κανω τιποτα. Γιατι εδω να ρισκαρει; Επιμενει πως όλα τα υπολοιπα συνδρομα που θελω να ψαξω ειναι εξαιρετικα σπανια. Και εγω ρωταω... κι αν;!...

Αν ειχαμε μια καλυτερη οικονομικη κατασταση θα εκανα το δικο μου. Εδω, οπως παει η δουλεια, δεν ξερουμε αν θα μπορεσουμε να πληρωσουμε και τη γεννα... Και ακομα δεν εχουμε δει κουνιες, διπλο καροτσι και τα σχετικα...

 

Αν θελεις Thia μου στειλε μου πμ. Ναι καλε, απο την αυξημενη fsh εκανες περισσοτερα ωαριακια και τωρα ζοριζονται εκει μεσα. Δεν ειναι τιποτα. Θα περασει. Καντε τις προσπαθειες σας εσεις και καλη επιτυχία!!!

γεωργια μου φυσικα κ ειναι σπανια τα συνδρομα κ εννοειται οτι ειναι θεμα επιλογης.αντικειμενικα μιλησα συγκρινοντας τα τεστ οσο για τις δοτριες κανενα κεντρο δεν κανει εξωνυχιστικο ελεγχο περα απο τα λοιμωδη .τι σημαινει εξωνυχιστικος?αυτος πχ που εχω κανει εγω κ εχω πληρωσει χιλιαδες ευρω? δε γινεται να γινει τετοιος ελεγχος στις δοτριες κ για να μιλησοτμε αντικειμενικα τα κεντρα δεν μπορουν να ελεγξουν κ κατι αλλο.οσο για το κεντρο νομιζω οτι ξερω για ποιο μιλας κ εχω περασει κ εγω απο κει.κ εριξα μαυρη πετρα πισω μου.ετσι για την ιστορια το λεω.κ οπως εχεις καταλαβει ξερω πολυ καλα τι μου γινεται.δεν εχει καμια σημασια ομως επι του παροντος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ολες καλα?

Εγω καλα Δοξα το Θεο

Εχουν περιοριστει ευτυχως τα πονακια ελπιζω να πανε ολα καλα!

Στο σπιτι δεν κανω σχεδον τπτ μονο τα ρουχα διπλωνω και πλενω τα πιατα ισα να μην ειμαι ακινητη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κι απο μένα :).

Έτσι, ξεκουράσου Thia για να "δεσει το γλυκό"!

Μακαρι

Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!!

Εσυ πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα ειμαι σημερα. Χθες ειχα πονοκεφαλο και κακη διαθεση, αλλα σημερα ειμαι καλυτερα. Ειχα και λαχανιασμα τις τελευταιες μερες. Μαλλον καποιες αλλαγες θα γινονταν στον οργανισμο μου. Ευτυχως περασε κι αυτο.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia72 είπε:

Καλα ειμαι σημερα. Χθες ειχα πονοκεφαλο και κακη διαθεση, αλλα σημερα ειμαι καλυτερα. Ειχα και λαχανιασμα τις τελευταιες μερες. Μαλλον καποιες αλλαγες θα γινονταν στον οργανισμο μου. Ευτυχως περασε κι αυτο.

Σιγουρα ισχυει αυτο που λες

Εγω με ηπια φαρμακευτικη αγωγη κ παρατηρησα αλλαγες

Κ μετα τη σπερματεγχυση το ιδιο

Πονοκεφαλος πονος στο στηθος κ την πλατη και πονακια κατω χαμηλα.

Τα εχω και τωρα

Σταματησαν το πρωι και επανηλθαν

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να ρωτησω κι εγω κατι λιγο ασχετο ?μιας και  αναφέρεται το θεμα των συμφυσεων στο συγκεκριμενο thread. Εμενα ο γυναικολογος μου μου ειπε πως αν εχω συμφυσεις ( δεν εχω κανει υστεροσκοπηση οποτε δεν ξερω) αλλα υποθετικά, τοτε μου λεει και να τις λύσει αυτες ξαναδημιουργουνται μεσα στο πρωτο 24ωρο?! Ε και πως μένει μια κοπελα εγκυος τοτε?φανταζομαι οτι ειδικα οι ενδομητρικες εμποδίζουν !το εχω απορία

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2018 at 11:18 ΠΜ, Georgia72 είπε:

Καλα ειμαι σημερα. Χθες ειχα πονοκεφαλο και κακη διαθεση, αλλα σημερα ειμαι καλυτερα. Ειχα και λαχανιασμα τις τελευταιες μερες. Μαλλον καποιες αλλαγες θα γινονταν στον οργανισμο μου. Ευτυχως περασε κι αυτο.

 

2 ώρες πρίν, Skoros είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτησω κι εγω κατι λιγο ασχετο ?μιας και  αναφέρεται το θεμα των συμφυσεων στο συγκεκριμενο thread. Εμενα ο γυναικολογος μου μου ειπε πως αν εχω συμφυσεις ( δεν εχω κανει υστεροσκοπηση οποτε δεν ξερω) αλλα υποθετικά, τοτε μου λεει και να τις λύσει αυτες ξαναδημιουργουνται μεσα στο πρωτο 24ωρο?! Ε και πως μένει μια κοπελα εγκυος τοτε?φανταζομαι οτι ειδικα οι ενδομητρικες εμποδίζουν !το εχω απορία

Γεια σου κοριτσι μου.

Ο γιατρος μετα την υστεροσκοπηση και αφου με καθαρησε τοποθετησε ενα σπιραλ και μου εδωσε μπολικη αντιβιωση ,ενδομητρια και απο το στομα!

Μου ειπε οτι το σπιραλ θα βοηθησει να ερθει η μητρα στο σχημα που ειχε πριν ενω θα βοηθησει να μην ξαναβγουν.

Εχω ακουσει ομως και εγω οτι μπορει να ξαναβγουν.

Ας μεινω εγκυος και μετα ας κανουν οτι θελουν!!!

Ετσι κι αλλιως δεν δημιουργουν αλλα προβληματα στο σωμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Astrogea σε ευχαριστω πολυ για τη διευκρινήση! Να σε ρωτησω και κατι αλλο?ειχες καθολου πονους απο τις συμφυσεις ή περίεργα υγρα κλπ?εννοω ειχες συμπτωματα ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Skoros είπε:

Astrogea σε ευχαριστω πολυ για τη διευκρινήση! Να σε ρωτησω και κατι αλλο?ειχες καθολου πονους απο τις συμφυσεις ή περίεργα υγρα κλπ?εννοω ειχες συμπτωματα ?

Ειχα κατι πονακια χαμηλα στην κοιλια κηριως οταν εβηχα και μαλιστα πηγα να κανω υπερυχο κατω κοιλιας γι αυτο  το λογο πριν απο 4 χρονια περιπου και ετσι βρηκα τους πολυποδες στην χολη,κατα τυχη δηλαδη οταν εφυγε το μηχανημα προς τα πανω.

Τωρα δεν τα εχω,ισως ομως να ειναι τυχαιο,υγρα και αλλα τετοια δεν ειχα ποτε!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Βροχούλες σήμερα. Πως είστε;

Thia πότε θα κάνει χοριακή; Κατα τις 25 του μηνος;

Skoros, καλως ήρθες στην παρεα μας. Εγω δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν γνωριζω το θεμα αυτο.

Εύχομαι όμως να σου πάνε όλα καλα!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Georgia μονο αν εχω καθυστερηση θα κανω μου πε ο γιατρος

Αφηστε κοριτσια εχω βγαλει 2 σπιρακια στο προσωπο κ λεω ωραια παλι δε τα καταφεραμε...γιατι απο Παρασκευη που θα μας ερθει περιμενω περιοδο

Με πηρε απο κατω σημερα και βγηκαμε για φαγητο

Χαζο θα μου πειτε αλλα μολις τα δα αυτο σκεφτηκα οτι θα αδιαθετησω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Thia μου μην σκέφτεσαι έτσι... Εύχομαι να βγεις λάθος...... Εγώ στις δύο πρώτες προσπάθειες είχα όλα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης εκτός από αναγουλες κ τελικά χορικες μικρές καλά η δεύτερη ήταν ένα ωραιότατο 0..... Στην τρίτη είχα μόνο υπνηλία... Γιατί αυτό μην σκέφτεσαι αρνητικά μόνο θετικά.... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...