Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Επομένως, διατηρώ το 3ωρο μέχρι τους 6 μήνες που μπαίνουν οι στερεές και μετά βλέπουμε πως θα πάει. Ελπίζω δηλ να είναι 3ωρο μέχρι τότε και να μην ξανααντιμετωπίσω θέμα υπερπαραγωγής γιατί αγχώνομαι κιόλας με το πόσο επηρεάζει και την πρόσληψη βάρους.

Ο μεγάλος έχει δεν έχει το αγαπημένο του φαγητό θα θηλάσει ό,τι και να κάνω εγώ!:lol:

 

Όχι, διατηρείς το 3ωρο (ή αν χρειαστεί και μεγαλύτερο διάστημα) για όσο χρειαστεί. Αν ρυθμιστεί η υπερπαραγωγή, το μωρό θα σου το δείξει, γιατί θα δείχνει ότι από ένα σημείο και μετά δεν βρίσκει εύκολα γάλα και θα σταματάει και θα γκρινιάζει. Τότε και εφόσον έχουν στρώσει και τα κακά, θα αλλάζεις στήθος όποτε ζητάει το μωρό. Αν η υπερπαραγωγή επανέλθει, θα επαναφέρεις και τον θηλασμό από το ίδιο στήθος για περισσότερα γεύματα. Δες το σαν παιχνίδι. Επίσης βοηθάει για να μην κοιτάζεις ρολόγια, να χωρίσεις τη μέρα σε ζώνες. πχ. από το πρωί μέχρι λίγο πριν το μεσημεριανό φαγητό ένα στήθος, το μεσημέρι άλλο, πριν τον βραδυνό ύπνο το άλλο κλπ. Δε νομίζω ότι χρειάζεται τόσο αυστηρά να κρατάς τρίωρο. Μετά τις στερεές δεν έχει νόημα έτσι κι αλλιώς, γιατί τα κακά αλλάζουν.

 

Κορίτσια, καλή συνέχεια στις παλιές και τις νέες στο τάντεμ. Εμένα η μεγάλη αποθήλασε, μετά από 4,5 χρόνια θηλασμού και 1 χρόνο τάντεμ. Τώρα έχω μόνο τη μικρούλα. Εννοείται συνεχίζω να σας διαβάζω και να πετάγομαι να λέω τα δικά μου!:lol::lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, καλή συνέχεια στις παλιές και τις νέες στο τάντεμ. Εμένα η μεγάλη αποθήλασε, μετά από 4,5 χρόνια θηλασμού και 1 χρόνο τάντεμ. Τώρα έχω μόνο τη μικρούλα. Εννοείται συνεχίζω να σας διαβάζω και να πετάγομαι να λέω τα δικά μου!:lol::lol:

 

Συγχαρητήρια!

Κι η μεγάλη μου σχεδόν αποθήλασε, δλδ. μια φορά στις δυο μέρες μου ζητά, αλλά δεν βρίσκει γάλα και φεύγει. Μια-δυο φορές μου είπε "δεν μ΄αρέσει που δεν έχει γάλα!". Σήμερα μου είπε "θέλω γάλα, αλλά αν δεν έχει στο στήθος, θα μου δώσεις από την κουζίνα!" Η μικρή συνεχίζει πρωί-βράδυ και δεν την πειράζει που δεν έχει (σχεδόν; ) καθόλου γάλα. Όταν με το καλό έρθει το μωράκι σε λίγους μήνες, δεν μας βλέπω για triandem, αλλά ξανά tandem δεν αποκλείεται!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διατηρείς το 3ωρο (ή αν χρειαστεί και μεγαλύτερο διάστημα) για όσο χρειαστεί. Αν ρυθμιστεί η υπερπαραγωγή, το μωρό θα σου το δείξει, γιατί θα δείχνει ότι από ένα σημείο και μετά δεν βρίσκει εύκολα γάλα και θα σταματάει και θα γκρινιάζει.

Έχει συμβεί και φυσικά άλλαξα στήθος και ας μην είχε περάσει το 3ωρο.

 

Τότε και εφόσον έχουν στρώσει και τα κακά, θα αλλάζεις στήθος όποτε ζητάει το μωρό. Αν η υπερπαραγωγή επανέλθει, θα επαναφέρεις και τον θηλασμό από το ίδιο στήθος για περισσότερα γεύματα. Δες το σαν παιχνίδι. Επίσης βοηθάει για να μην κοιτάζεις ρολόγια, να χωρίσεις τη μέρα σε ζώνες. πχ. από το πρωί μέχρι λίγο πριν το μεσημεριανό φαγητό ένα στήθος, το μεσημέρι άλλο, πριν τον βραδυνό ύπνο το άλλο κλπ.

Μου φαίνονται μεγάλα αυτά τα διαστήματα γιατί η μικρή τρώει σχεδόν κάθε 2 ώρες. Βάλε και τον μεγάλο που θηλάζει πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Θα δούμε, αν χρειαστεί θα φτάσουμε και εκεί.

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται τόσο αυστηρά να κρατάς τρίωρο. Μετά τις στερεές δεν έχει νόημα έτσι κι αλλιώς, γιατί τα κακά αλλάζουν.

 

Κορίτσια, καλή συνέχεια στις παλιές και τις νέες στο τάντεμ. Εμένα η μεγάλη αποθήλασε, μετά από 4,5 χρόνια θηλασμού και 1 χρόνο τάντεμ. Τώρα έχω μόνο τη μικρούλα. Εννοείται συνεχίζω να σας διαβάζω και να πετάγομαι να λέω τα δικά μου!:lol::lol:

 

Και καλά κάνεις και πετάγεσαι.:lol: Πως θα μαθαίνουμε και οι νέες;:wink: Μπράβο για τον αποθηλασμό της μεγάλης και καλή συνέχεια στη μικρούλα.

 

 

Συγχαρητήρια!

Κι η μεγάλη μου σχεδόν αποθήλασε, δλδ. μια φορά στις δυο μέρες μου ζητά, αλλά δεν βρίσκει γάλα και φεύγει. Μια-δυο φορές μου είπε "δεν μ΄αρέσει που δεν έχει γάλα!". Σήμερα μου είπε "θέλω γάλα, αλλά αν δεν έχει στο στήθος, θα μου δώσεις από την κουζίνα!" Η μικρή συνεχίζει πρωί-βράδυ και δεν την πειράζει που δεν έχει (σχεδόν; ) καθόλου γάλα. Όταν με το καλό έρθει το μωράκι σε λίγους μήνες, δεν μας βλέπω για triandem, αλλά ξανά tandem δεν αποκλείεται!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο sofuka

Όχι, διατηρείς το 3ωρο (ή αν χρειαστεί και μεγαλύτερο διάστημα) για όσο χρειαστεί. Αν ρυθμιστεί η υπερπαραγωγή, το μωρό θα σου το δείξει, γιατί θα δείχνει ότι από ένα σημείο και μετά δεν βρίσκει εύκολα γάλα και θα σταματάει και θα γκρινιάζει.

Έχει συμβεί και φυσικά άλλαξα στήθος και ας μην είχε περάσει το 3ωρο.

 

Αυτό θα κάνεις, ανάλογα με το τι δείχνει το μωρό θα κανονίζεις τον χρόνο και πάντα παρακολουθώντας τις κενώσεις.

 

Πάντως, μη σου φαίνεται πολύ μεγάλο το διάστημα και δεν έχει σχέση με το πόσο συχνά θηλάζει το μωρό. Όταν το εφάρμοζα εγώ, η δικιά μου η μικρή θήλαζε σχεδόν όλη τη μέρα (είχε δυσκολία στο να πιάσει σωστά στην αρχή και θήλαζε πολλή ώρα, κοιμόταν κάτι 10λεπτα ή τέταρτα ενδιάμεσα, ουσιαστικά όλη η μέρα ήταν ένα μεγάάααααλο γεύμα). Επειδή με τον πανζουρλισμό που υπάρχει εδώ μου ήταν αδύνατο να μετράω τρίωρα ή τετράωρα, έκανα αυτό με τις ζώνες. Πχ. σηκωνόμασταν στις 8.00, μέχρι τις 1.00 που γύριζαν τα παιδιά απ' το σχολείο έδινα ένα στήθος. Μετά άλλο στήθος μέχρι τις 6.00 περίπου και άλλο μέχρι να κοιμηθεί για βράδυ και τη νύχτα το άλλο κλπ. Αν έβλεπα να ζορίζεται, άλλαζα νωρίτερα. Αν η υπερπαραγωγή δεν είναι πολύ μεγάλη, σίγουρα χρειάζεται μικρότερα διαστήματα, οπότε το τρίωρο είναι αρκετό. Εσύ θα δεις πόσο χρειάζεσαι! Μόλις η υπερπαραγωγή σταμάτησε, γκρίνιαζε μετά από κάποια ώρα και ζητούσε και το άλλο.

 

pax, με το καλό!:D

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις η υπερπαραγωγή σταμάτησε, γκρίνιαζε μετά από κάποια ώρα και ζητούσε και το άλλο.

 

:D

 

Tandemίτισσες συγγνώμη που κάνω κατάχρηση στο θέμα σας. Αυτό ισχύει φαντάζομαι γενικά,όχι μόνο στο tandem ε? :-DΧαζή ερώτηση αλλά μου συμβαίνει αυτό,ξαφνικά να θέλει και από τα δύο στήθη και δεν ήξερα ότι μπορεί να έχω υπερπαραγωγή και τώρα να ρυθμίστηκε. Και πάλι sorry;)

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tandemίτισσες συγγνώμη που κάνω κατάχρηση στο θέμα σας. Αυτό ισχύει φαντάζομαι γενικά,όχι μόνο στο tandem ε? :-DΧαζή ερώτηση αλλά μου συμβαίνει αυτό,ξαφνικά να θέλει και από τα δύο στήθη και δεν ήξερα ότι μπορεί να έχω υπερπαραγωγή και τώρα να ρυθμίστηκε. Και πάλι sorry;)

 

Το ότι ακολουθούμε το μωρό και όταν δείχνει σημάδια ότι θέλει να θηλάσει και από το άλλο στήθος στο ίδιο γεύμα ισχύει για όλα τα μωρά! Ο κανόνας ένα στήθος σε κάθε γεύμα δεν εφαρμόζεται για όλα τα μωρά ή για όλη τη διάρκεια του θηλασμού. Και δεν είναι απαραίτητο η αιτία που άρχισε να ζητά και το άλλο στήθος ενώ πριν του αρκούσε το ένα να είναι η υπερπαραγωγή που τώρα ρυθμίστηκε. Μπορεί να μην είχες ποτέ υπερπαραγωγή (αν είχες θα φαινόταν από τα πράσινα κακά, τις πολλές και ίσως εκκρηκτικές κενώσεις και ένα σωρό άλλα συμπτώματα στο μωρό). Το πιο πιθανό είναι ότι το μωρό αυτή την εποχή έχει αυξημένες ανάγκες και αυτός είναι ένας τρόπος να αυξήσει το γάλα σου. Οπότε το ακολουθείς και όλα ρυθμίζονται μια χαρά!:D

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι απαραίτητο η αιτία που άρχισε να ζητά και το άλλο στήθος ενώ πριν του αρκούσε το ένα να είναι η υπερπαραγωγή που τώρα ρυθμίστηκε.:D

 

Οκ ήθελα να μάθω αν την περίοδο που ρυθμίζεται η υπερπαραγωγή το μωρό μπορεί να αρχίζει να θέλει κ τα 2 στήθη. Από ότι κατάλαβα ναι, απλά αυτό δεν σημαίνει πάντα υπερπαραγωγή. εννοείται ακολουθούμε τα σημάδια τόυ μωρόυ!:Dέχω συμπτώματα αλλά δεν μπορω να είμαι σίγουρη γιατί συνυπάρχει αλλεργία! Ευχαριστω πάντως,πηγαίνω στα τοπικ μου!:wink:

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας διαβασα λιγα πραγματα λιγο πριν σας γραψω

και νομιζω οτι την εχω παρει την απαντηση μου...

αλλα παρολο αυτα θα κανω την ερωτηση μου στην Κα Παπαδημα.

Λοιπον εχω φερει στον κοσμο ενα κοριτσακι τον Δεκεμβρη του 2010 με φυσιολογικο τοκετο και εκτος απο εναν πολυποδα που δημιουργουσε μια μικρη αιμορραγια απο τον 7 μηνα και μετα... δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

 

Το κοριτσακι μου με τη δικη σας βοηθεια και σας ευχαριστω γι΄αυτο το θηλαζα μεχρι τωρα.

 

Τον Αυγουστο ημουν εγκυος αλλα την Τριτη εβδομαδα απεβαλα, ο γιατρος μου, μου ειπε οτι, μαλλον ηταν τυχαιο γεγονος και με ενθαρινε για μια νεα εγκυμοσυνη..

 

τον Σεπτεμβρη ημουν παλι εγκυος αλλα 5 προς 6 εβδομαδα απεβαλα ξανα.

 

Σε επισκεψη μου στο τμημα καθ΄εξιν αποβολων στο νοσοκομειο Αλεξανδρας μου ειπαν οτι, φταιει ο θηλασμος.... και θα πρεπει να αποθηλασω για να μπορεσω να κανω εξετασεις.

 

Εγω παλι εχω μαθει να σας εμπιστευομαι γιατι με τις οδηγιες σας καταφερα να θηλασω την κορουλα μου την 54 ημερα και δεν πετρωσε το στηθος μου, ουτε μια φορα επι 22 ολοκληρους μηνες!!!!

 

Αν δεν γινοταν ετσι μπορει ακομα θα θηλαζα γιατι ερχεται και τριβεται στο στηθος και ακομα ζηταει και νιωθω ασχημα που δεν της δινω!!!!

 

Πειτε μου σας παρακαλω μπορει να φταιει ο θηλασμος ή πρεπει να ψαξω αλλου τις αιτιες???

Με απεριοριστη εκτιμηση

Μαρία Ματθαίου

uMFrp3.png

 

Το Ταξίδι του Θηλασμού τελείωσε για εμάς, μετά απο 22 υπέροχους μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με τον θηλασμό και την εγκυμοσύνη... ο μικρός μου κοντεύει να γίνει 29 μηνών και εγώ είαμι έγκυος 18 εβδομάδων. λόγω αλλεργίας του μικρού στα γαλα/κα είμαστε και οι 2 σε δίαιτα αποκλεισμού, η γαστρεντερολόγος όμως που τον παρακολουθεί ανυσηχεί μήπως τώρα που έχει μειωθεί το γάλα λόγω εγκυμοσύνης δεν παίρνει αρκετό ασβέστιο και πρωτείνες. μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; προσπάθησα να του δώσω neocate αλλ΄α έχει ελεεινή γεύση και στην ηλικία που είναι πλέον δεν το βλέπω να τον πείθω...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

η γαστρεντερολόγος όμως που τον παρακολουθεί ανυσηχεί μήπως τώρα που έχει μειωθεί το γάλα λόγω εγκυμοσύνης δεν παίρνει αρκετό ασβέστιο και πρωτείνες.

 

Ξηρούς καρπούς τρώει;

Καλή πηγή ασβεστίου είναι και η σούπα από κόκαλα, π.χ. κοτόσουπα, μοσχαροουρά ή σκέτα κόκαλα από το χασάπη.

Με το καλό το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και δεν είμαστε σίγουροι ότι τον πειράζουν και η γαστρεντερολόγος πρότεινε να τους κόψουμε εγώ του δίνω όποτε ζητάει, μη φανταστείς όμως καμιά τρελή ποσότητα. σήμερα πχ έφαγε περίπου ένα κουτάλι της σούπας ηλίοσπορο... σούπε ςτου κανω συχνά αλλά όλη η αλήθεια με προβλημάτισε η γαστρ/γος όπως μου τΑ παρουσίασε...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία αυτή το μωρό τρώει κανονικά από (σχεδόν) όλες τις τροφές, οπότε είναι εύκολο να αναπληρώσει το ασβέστιο και άλλα συστατικά του γάλακτός που θεωρούνται απαραίτητα. Μπορεί να μην πίνει καν ξένο γάλα, δεν είναι απαραίτητο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια έχω άλλη μια απορία... ΄κοντεύω την 21η εβδομάδα κύσησης και ο μικρός είναι 29 μηνών. πλέον θηλάζει πρωί, μεσημέρι βράδυ αλλά τις τελευταίες μέρες πατάω το στήθος μου και δε βγάζει ούτε σταγόνα. υπάρχει περίπτωση να έχει κοπεί το γάλα και να μην το έχω πα΄ρει χαμπάρι; η αλήθεια είναι ότι ζητάει να θηλάσει και από τα 2 στήθη και το βράδυ μόλις αφήσει το στήθος ζητάει να πιειε και νερό αλλά δεν τον βλέπω να παραπονιέται, θέλω να πω, δεν θα εκνευριζόταν αν δεν έβρισκε τίποτα; πως θα το καταλάβω τι γίνεται;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, καλησπέρα!

Κατ'αρχάς έχουμε ευχάριστα, είμαι έγκυος! Όσον αφορά στο θηλασμό, η μικρή μου θηλάζει μόνο δύο φορές το 24ωρο, μεσημέρι και βράδυ. Είναι έτοιμη να αποθηλάσει, αλλά μας παιδεύει τόσο πολύ με τον ύπνο -δεν την παίρνει με τίποτα ο ύπνος πριν τα μεσάνυκτα- που η αλήθεια είναι μας βολεύει και μας αρέσει ο θηλασμός το βράδυ. Έχοντας διαβάσει κάποιες σελίδες απ'το τόπικ, είχα πάρει την απόφαση να αγνοήσω τη γιατρό μου η οποία μου έχει πει να κόψω το θηλασμό. Δυστυχώς είχα μια αποβολή πριν μείνω έγκυος στη μικρή μου και δε θέλει να ρισκάρουμε την έκβαση της κύησης με τυχόν συσπάσεις.

Σήμερα όμως έκανα τις πρώτες εξετάσεις αίματος και η προγεστερόνη μου είναι χαμηλή, οπότε από αύριο θα πρέπει να παίρνω 6 ουτροτζεστάν την ημέρα. Τι να κάνω τώρα; Είναι αυτό το φάρμακο συμβατό με το θηλασμό; Το έχει πάρει καμία που θήλαζε στην εγκυμοσύνη; Δεν το έχω μπροστά μου για να ψάξω τα συστατικά στο e-lactacia. Μήπως η χαμηλή προγεστερόνη οφείλεται στο θηλασμό; Είχα κάνει εξετάσεις προλακτίνης και προγεστερόνης 1 μήνα πριν και ήταν πολύ καλές.

Μου φαίνεται ότι το ταξίδι του θηλασμού τελείωσε για τη μικρή μου (κλαψ, κλαψ). Στην μικρή μου δεν είχα πάρει τέτοιο φάρμακο.

 

Και μια 2η ερώτηση¨, ξέρει κάποια κοπέλα αν οι συσπάσεις απ'το θηλασμό είναι ανάλογες με το πόσους θηλασμούς κάνει η έγκυος; Αν δηλαδή κρατήσω έναν θηλασμό, μήπως οι συσπάσεις είναι αμελητέες;

 

Θα περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!

Κατ'αρχάς έχουμε ευχάριστα, είμαι έγκυος! Όσον αφορά στο θηλασμό, η μικρή μου θηλάζει μόνο δύο φορές το 24ωρο, μεσημέρι και βράδυ. Είναι έτοιμη να αποθηλάσει, αλλά μας παιδεύει τόσο πολύ με τον ύπνο -δεν την παίρνει με τίποτα ο ύπνος πριν τα μεσάνυκτα- που η αλήθεια είναι μας βολεύει και μας αρέσει ο θηλασμός το βράδυ. Έχοντας διαβάσει κάποιες σελίδες απ'το τόπικ, είχα πάρει την απόφαση να αγνοήσω τη γιατρό μου η οποία μου έχει πει να κόψω το θηλασμό. Δυστυχώς είχα μια αποβολή πριν μείνω έγκυος στη μικρή μου και δε θέλει να ρισκάρουμε την έκβαση της κύησης με τυχόν συσπάσεις.

Σήμερα όμως έκανα τις πρώτες εξετάσεις αίματος και η προγεστερόνη μου είναι χαμηλή, οπότε από αύριο θα πρέπει να παίρνω 6 ουτροτζεστάν την ημέρα. Τι να κάνω τώρα; Είναι αυτό το φάρμακο συμβατό με το θηλασμό; Το έχει πάρει καμία που θήλαζε στην εγκυμοσύνη; Δεν το έχω μπροστά μου για να ψάξω τα συστατικά στο e-lactacia. Μήπως η χαμηλή προγεστερόνη οφείλεται στο θηλασμό; Είχα κάνει εξετάσεις προλακτίνης και προγεστερόνης 1 μήνα πριν και ήταν πολύ καλές.

Μου φαίνεται ότι το ταξίδι του θηλασμού τελείωσε για τη μικρή μου (κλαψ, κλαψ). Στην μικρή μου δεν είχα πάρει τέτοιο φάρμακο.

 

Και μια 2η ερώτηση¨, ξέρει κάποια κοπέλα αν οι συσπάσεις απ'το θηλασμό είναι ανάλογες με το πόσους θηλασμούς κάνει η έγκυος; Αν δηλαδή κρατήσω έναν θηλασμό, μήπως οι συσπάσεις είναι αμελητέες;

 

Θα περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας.

 

WOW!!!:-D Συγχαρητήρια!! Πολύ χαίρομαι για σας!!

Δυστυχώς το "adventures in tandem nursing" που αναφέρεται και σε θηλασμό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης το έδωσα σε μια κοπέλα που έκανε ταντεμ και δεν το έχω πια για να σου πω τι γράφει ακριβώς για τις συσπάσεις και η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία γιατί δεν είχα ιστορικό αποβολών και ο γιατρός μου δεν μου είχε πει να αποθηλάσω. πάντως αναφέρεται εκτενώς στο θέμα και γενικά η ιδέα ήταν (γιατί το βιβλίο δεν το έχει γράψει κάποιος γιατρός-μαία, αλλά μια μαμά-συλλέκτης εμπειριών) ότι τη σωστή απόφαση πρέπει να την πάρεις με έναν επαγγελματία υγείας φιλικό προς το θηλασμό, που θα κρίνει κατά περίπτωση και δε συστήνει με τη μία αποθηλασμό σε όλες τις γυναίκες. Δεν υπάρχει κανόνας πάντως για τις συσπάσεις, εγώ ποτέ δεν είχα νιώσει σύσπαση την ώρα του θηλασμού, ούτε καν προς το τέλος της εγκυμοσύνης που το επεδίωκα κι όλας. Αλλά σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Πάντως αν θυμάμαι καλά η αγλαία κάπου εδώ μέσα γράφει ότι θέμα συσπάσεων τίθεται έτσι κι αλλιώς μετά τη 12 εβδομάδα, οπότε έχεις το χρόνο σου (φυσικά δεν είμαι σίγουρη ότι θυμάμαι καλά). επίσης, για το utrogestan βρήκα αυτό http://www.medicines.org.uk/emc/medicine/19895/spc , άρα είναι προγεστερόνη, η οποία στο e lactancia αναφέρεται ως ασφαλής (έχει κάποιες σημειώσεις όμως, δεν προλαβαίνω να το δω εκτενώς).

Οι αποφάσεις είναι δικές σου, εγώ γενικά αν δεις τα ποστς μου παραπάνω και επειδή θυμάμαι πολύ καλά τα δικά μου συναισθήματα και διλήμματα συστήνω στις κοπέλες να το σκεφτούν καλά πριν αποθηλασουν μόνο και μόνο επειδή τους το είπε αβίαστα ο γιατρός τους . Αλλά για σένα δεν ξέρω βρε κοριτσάκι, με το χέρι στην καρδιά, νομίζω ότι στη θέση σου θα αποθήλαζα τελικά. Με το ιστορικό σου και το γιατρό να λέει έτσι θα προτιμούσα να μην πάρω το ρίσκο. γιατί έτσι και συμβεί καμιά στραβή, μία στο εκατομμύριο, δε θα μου το συγχωρούσα. κι ας ήξερα ότι μπορεί να ήταν και άσχετη η αιτία. είναι και μεγάλη πια, πιστεύω ότι θα ήταν εφικτός ένας ομαλός αποθηλασμός (μάλλον όμως χωρίς συσχέτισή του με την εγκυμοσύνη σου στα μάτια της, γιατί ίσως νιώσει άσχημα). Σε ποια εβδομάδα είσαι? έχεις νιώσει καμία διαφορά, μείωση του γάλακτος πχ? πόνο?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φιλεναδα μου με πρωτο πρόωρο τοκετό είναι πλέον ταντεμομανούλα....οι συσπάσεις λόγω θηλασμου είναι μύθος,αλλιώς θα βάζαμε όλες τους άντρες μας να θηλάζουν αντί για πρόκληση....

με το καλόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, κοπέλες! Το έψαξα κι εγώ αυτό με το φάρμακο και ηρέμησα! Προς το παρόν ακολουθώ τους ρυθμούς της μικρής μου. Τώρα θηλάζουμε μόνο το βράδυ. Δε ζητάει άλλη ώρα! Σήμερα το μεσημέρι μου κοιμήθηκε μόνη της. Το βράδυ έτσι κι αλλιώς ταλαιπωρούμαστε. Θέλει συνέχεια να παίζει. Βυζαίνει και με το ένα χεράκι ξεστρώνει το κατωσέντονο, με το άλλο ξεσκεπάζεται και με τα πόδια κάνει ψαλιδάκια!!! Ε, πώς να την πιάσει ο ύπνος έτσι; Αφήνει μετά το στήθος και τρέχει μόνη της στο σαλόνι, στα σκοτάδια! Κι εμείς, μισοκοιμισμένοι, τρέχουμε...

 

Πάντως από την αρχή πρέπει να είχα μείωση, πριν κάνω το τεστ. Η μικρή ξαφνικά ήθελε να αλλάζει στήθος κάθε 2 λεπτά, κάτι που δε συνήθιζε παλιά. 'Τέλειωσε μαμά, τ'αλλο τζιτζί' έλεγε, αλλάζαμε και μετά από λίγο τα ίδια και για το άλλο 'τζιτζί'. Της είπα προχθές σε μια προσπάθεια αποθηλασμού 'μεγάλωσες και ήπιες όλο το γάλα σου και το τελείωσες! Είσαι πια μεγάλη κοπέλα' . Χτες της ώρα που πιπίλαγε μου είπε. 'Το τελείωσα, μαμά! Ναι!!!'

Δε νομίζω ότι καταλάβαινε εντελώς τι έλεγε. Μου ζητάει και το βράδυ 'γάλα απ'το ψυγείο' (μια απόρριψη τη νιώθω....). Οπότε μάλλον αποθηλάζουμε. Είναι έτοιμο το παιδί μου. Θα συνεχίσω να της προσφέρω το βράδυ και όσο κρατήσει...

 

Έχω συμφιλιωθεί κι εγώ με την ιδέα. Νόμιζα ότι θα με πειράξει, αλλά τελικά ίσως είμαι κι εγώ έτοιμη.

 

Εκτός από την εμφανή μείωση στην παραγωγή, δεν είχα καμία ενόχληση στις θηλές.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

φιλεναδα μου με πρωτο πρόωρο τοκετό είναι πλέον ταντεμομανούλα....οι συσπάσεις λόγω θηλασμου είναι μύθος,αλλιώς θα βάζαμε όλες τους άντρες μας να θηλάζουν αντί για πρόκληση....

 

Δεν είναι και τόσο μύθος οι συσπάσεις, απλά μέχρις ενός σημείου είναι φυσιολογικές. Πρέπει βέβαια να συντρέχουν κι άλλοι παράγοντες για να προκαλέσει συσπάσεις ο θηλασμός. Όσο για τις εναλλακτικές στην πρόκληση ... έχεις δίκιο βέβαια :)

 

Με το καλό όλα τα μωράκια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο μύθος οι συσπάσεις, απλά μέχρις ενός σημείου είναι φυσιολογικές. Πρέπει βέβαια να συντρέχουν κι άλλοι παράγοντες για να προκαλέσει συσπάσεις ο θηλασμός. Όσο για τις εναλλακτικές στην πρόκληση ... έχεις δίκιο βέβαια :)

 

Με το καλό όλα τα μωράκια!

 

Ακριβως.....:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τις μητέρες που έχουν εμπειρία tandem. Όταν γεννήσατε τη 2η φορά, πώς συνεχίσατε τον θηλασμό του μεγαλύτερου παιδιού; Ερχόταν στο μαιευτήριο; Τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τις μητέρες που έχουν εμπειρία tandem. Όταν γεννήσατε τη 2η φορά, πώς συνεχίσατε τον θηλασμό του μεγαλύτερου παιδιού; Ερχόταν στο μαιευτήριο; Τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση;

 

Επέστρεψα την ίδια μέρα στο σπίτι. Ήταν πολύ πιο βολικό και για τα δυο παιδιά να βρίσκεται η μεγάλη το βράδυ στο σπίτι και να περνά τη μέρα έξω με τη γιαγιά της, παρά το αντίστροφο, να την έβλεπα δηλαδή την ημέρα και να χωριζόμασταν τη νύχτα, όπως θα γινόταν αν ήμουν στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα 2 μέρες στο νοσοκομείο και την 3η βγήκα. Ο γιος μου ήρθε και τις 2 μέρες να με δει αλλά δεν ζήτησε να θηλάσει (ήταν 22μηνών τότε). Την 3η πια που βγήκα θήλασε στο σπίτι κανονικά. Αν ζητούσε εννοείται θα θήλαζε.

 

Και εμένα με άγχωνε αυτό το θέμα, αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα και από μένα. Θηλάζω στον 18μηνών γιο μου & την Παρασκ είχα ένα αχνό θετικό τεστ. Αύριο θα κάνω χοριακή, δεν ξέρω αν είμαι όντως έγκυος αλλά αν ναι, δεν σκοπεύω να αποθηλάσω λόγω εγκυμοσύνης.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Θηλάζω στον 18μηνών γιο μου & την Παρασκ είχα ένα αχνό θετικό τεστ. Αύριο θα κάνω χοριακή, δεν ξέρω αν είμαι όντως έγκυος αλλά αν ναι, δεν σκοπεύω να αποθηλάσω λόγω εγκυμοσύνης.

Με το καλό κορίτσι μου! Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!! Αν δεν κάνω λάθος προσπαθούσατε κανα 3-4 μήνες; Άντε και στα δικά μας! Αυτό το μήνα ξεκινάμε προσπάθειες και εδώ και λίγους μήνες έχουμε αραιώσει κατά πολύ τους θηλασμούς και πίνουμε φρέσκο γάλα. Για την ακρίβεια θηλάζει 1-2 φορές το 24ωρο για πολύ λίγη ώρα και δεν ξέρω αν θεωρείται θηλασμός. Ίσα ίσα κρατάμε επαφή!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...