Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

nana80, μπορείς να βάλεις κρέμα λανολίνης (έχουνε στα φαρμακεία) που δεν χρειάζεται ξέπλυμα για να θηλάσει η μικρή. Επίσης εμένα με βοήθησε πολύ το βαλσαμόλαδο, επίσης δεν το ξέπλενα. Γενικά, ό,τι κάνουμε όταν έχουμε νεογέννητο που πληγώνει το στήθος (έκθεση στον αέρα, επάλλειψη με μητρικό γάλα -αν μπορείς να βγάλεις- κλπ.) Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

nana80, μπορείς να βάλεις κρέμα λανολίνης (έχουνε στα φαρμακεία) που δεν χρειάζεται ξέπλυμα για να θηλάσει η μικρή. Επίσης εμένα με βοήθησε πολύ το βαλσαμόλαδο, επίσης δεν το ξέπλενα. Γενικά, ό,τι κάνουμε όταν έχουμε νεογέννητο που πληγώνει το στήθος (έκθεση στον αέρα, επάλλειψη με μητρικό γάλα -αν μπορείς να βγάλεις- κλπ.) Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

 

Σε ευχαριστώ πολύ sofuka! Δεν μου είχε πληγώσει ποτέ τις θηλές ως νεογέννητο, γι αυτό δεν έχω ιδέα τι κάνουμε! Σε λίγο θα βγούμε στα μαγαζιά και θα ψάξω για εφημερεύον φαρμακείο! Κι εσύ με το καλό να αποκτήσεις το δεύτερο παιδάκι σου!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ pax, ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς βέβαια αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά. Σήμερα πάλι τα ίδια η μικρή (και όλο το βράδυ χτες, εννοείται). Θηλάζει λες και είναι 2 μηνών. Παρατάει το παιχνίδι, (έχει αρχίσει και κάνει και βήματα), τα ξεχνάει όλα κι έρχεται πάνω μου. Μόνο η μείωση της παραγωγής θα μπορούσε να το εξηγήσει. αλλά απ ό,τι διαβάζω παντού, μάλλον αποκλείεται το ενδεχομενο, είναι πολύ νωρίς. Απίστευτο μου φαίνεται να έχει τέτοια διαίσθηση!

Καλημέρα,

στην ηλικία που είναι τώρα η δικιά σου και τα δύο μου παιδιά άρχισαν να ξανακολλάνε στο στήθος σαν νεογέννητα. Η προσκόλληση του μικρού κράτησε 2-3 μήνες και μετά γύρισε πάλι στο "ωράριό" του. Τώρα ξεκίνησε και η μικρή πριν μερικές μέρες και περιμένω να δω πόσο θα το κρατήσει. Στον γιο μου ήμουν ήδη έγκυος, ενώ τώρα όχι, οπότε το ερμηνεύω ως συμπεριφορά της ηλικίας τους και όχι ως μείωση της παραγωγής μου.

 

Καλή εγκυμοσύνη!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

στην ηλικία που είναι τώρα η δικιά σου και τα δύο μου παιδιά άρχισαν να ξανακολλάνε στο στήθος σαν νεογέννητα. Η προσκόλληση του μικρού κράτησε 2-3 μήνες και μετά γύρισε πάλι στο "ωράριό" του. Τώρα ξεκίνησε και η μικρή πριν μερικές μέρες και περιμένω να δω πόσο θα το κρατήσει. Στον γιο μου ήμουν ήδη έγκυος, ενώ τώρα όχι, οπότε το ερμηνεύω ως συμπεριφορά της ηλικίας τους και όχι ως μείωση της παραγωγής μου.

 

Καλή εγκυμοσύνη!

 

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ sonar...θηλάζουν σαν νεογέννητα, κοιμούνται σαν νεογέννητα (από το σερί 12 ωρο όταν ήταν 2-4 μηνών, εδώ και πολλούς μήνες ξυπνάει κάθε 2 ώρες) τι είναι αυτά τα μπεμπέ τέλος πάντων! Όλο παλλινδρομήσεις! Αψυχολόγητα εντελώς!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ sofuka! Δεν μου είχε πληγώσει ποτέ τις θηλές ως νεογέννητο, γι αυτό δεν έχω ιδέα τι κάνουμε! Σε λίγο θα βγούμε στα μαγαζιά και θα ψάξω για εφημερεύον φαρμακείο! Κι εσύ με το καλό να αποκτήσεις το δεύτερο παιδάκι σου!

 

Συγγνώμη για την παρέμβαση, το πέμπτο της είναι :)

Καλή συνέχεια και περαστικά για τον πόνο στις θηλές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη για την παρέμβαση, το πέμπτο της είναι :)

Καλή συνέχεια και περαστικά για τον πόνο στις θηλές!

 

oooops πολύ βιαστικά διάβασα το ticker! Συγγνώμη sofuka! περιμένεις 5ο παιδί και εν τούτοις έχεις το χρόνο να δίνεις συμβουλές σε συμφορουμίτισσες? Κι εγώ που αγχώνομαι από τώρα πώς θα τα βγάζω πέρα με 2 μωρά! Πολύ κουράγιο μου δίνεις! Σε ευχαριστώ και πάλι!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Για πείτε μου εσείς οι έμπειρες γιατί μια αγωνία την έχω, στην αρχή της εγκυμοσύνης σας νιώθατε το στήθος σας καθόλου πρησμένο? Δεν το έχω νιώσει καθόλου πρησμένο ως τώρα, το μόνο που ένιωσα ήταν πριν μια εβδομάδα μια ευαισθησία στις θηλές, η οποία σταμάτησε τώρα. έχω ένα κακό προαίσθημα...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

sofouka Ακομα εδω εισαι ε?

Εγω την αλλη πεμπτη με ΚΤ..

Εντωμεταξυ οι θηλασμοι ειναι μαρτυριο,αισθανομαι ενα απαισιο ''γαργαλητο'' οση ωρα θηλαζει και συχνα την σταματαω,παρολο που δεν το θελω αλλα δεν αντεχω να θηλαζει για πολλη ωρα.

Ελπιζω και ευχομαι αυτη η αισθηση να φυγει μετα που θα γεννηθει το μωρο.

Ειμαι και πολυ αγχωμενη με την γεννα,εχω νευρα και δεν ξερω που να ξεσπασω.

Και η κορη μου εχει πολυ υπερενταση,δεν θελω και να την αφησω,θα ειναι η πρωτη φορα απο τη μερα που γεννηθηκε που θα αποχωριστουμε τα βραδυα,και οσο το σκεφτομαι σφιγγεται το στομαχι μου.

Νομιζω οτι θα ερθει το τελος του κοσμου ενω πρεπει να ειμαι χαρουμενη που θα ερθει το μωρακι μας.

Ειμαι χαρουμενη αλλα περισσοτερο αγχωμενη.

Με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου,ετσι κι αλλιως θα γεννησεις πρωτη,και αν εχεις χρονο γραψε μας τα νεα σας!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

sofouka Ακομα εδω εισαι ε?

Εγω την αλλη πεμπτη με ΚΤ..

Εντωμεταξυ οι θηλασμοι ειναι μαρτυριο,αισθανομαι ενα απαισιο ''γαργαλητο'' οση ωρα θηλαζει και συχνα την σταματαω,παρολο που δεν το θελω αλλα δεν αντεχω να θηλαζει για πολλη ωρα.

Ελπιζω και ευχομαι αυτη η αισθηση να φυγει μετα που θα γεννηθει το μωρο.

Ειμαι και πολυ αγχωμενη με την γεννα,εχω νευρα και δεν ξερω που να ξεσπασω.

 

Μια απ' τα ίδια με την ενόχληση, κι εγώ ελπίζω να φύγει μετά τον τοκετό (μου έχει κολλήσει και η ιδέα ότι έχει ξεχάσει να θηλάζει η μικρή, αλλά μάλλον είναι που δεν υπάρχει γάλα). Νεύρα και άγχος κι εγώ, αλλά όχι για τη γέννα, γενικά!:rolleyes:

 

Και η κορη μου εχει πολυ υπερενταση,δεν θελω και να την αφησω,θα ειναι η πρωτη φορα απο τη μερα που γεννηθηκε που θα αποχωριστουμε τα βραδυα,και οσο το σκεφτομαι σφιγγεται το στομαχι μου.

Νομιζω οτι θα ερθει το τελος του κοσμου ενω πρεπει να ειμαι χαρουμενη που θα ερθει το μωρακι μας.

 

Με το καλό, όλα θα γίνουν μην αγχώνεσαι (τα λέω για να τα ακούω κι εγώ, μου κακοφαίνεται που θα την αφήσω, παρόλο που τα αγόρια τα άφησα χωρίς καμία τύψη στις αντίστοιχες περιπτώσεις!:rolleyes: Διακρίσεις!:lol::lol:)

 

 

Ειμαι χαρουμενη αλλα περισσοτερο αγχωμενη.

Με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου,ετσι κι αλλιως θα γεννησεις πρωτη,και αν εχεις χρονο γραψε μας τα νεα σας!

Ευχαριστώ! Μην είσαι τόσο σίγουρη ότι θα γεννήσω πρώτη, στα 2 παιδιά είχα πιάσει τις 41 εβδομάδες! Έτσι κι αλλιώς, σε καμιά βδομάδα και κάτι θα τα λέμε στο θέμα του τάντεμ!:D:D

 

Νανά, ψυχραιμία, κι εμένα σ' αυτή την εγκυμοσύνη που θήλαζα δεν είχε πρηστεί τόσο το στήθος σε σχέση με τις άλλες που δεν θήλαζα. Και η ευαισθησία ερχόταν και έφευγε. Μπορεί να παίζει ρόλο ο θηλασμός (εικασίες δικές μου, δεν ξέρω τίποτα επιστημονικό σχετικά!). Όπως και να έχει θα ηρεμήσεις όταν πας στο γιατρό σου και ακούσεις το μωρό!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα,

 

αν και πια δεν ανήκω στην "κατηγορία", σας διαβάζω συχνά. Με το καλό τα μωράκια σας!

 

Και η κορη μου εχει πολυ υπερενταση,δεν θελω και να την αφησω,θα ειναι η πρωτη φορα απο τη μερα που γεννηθηκε που θα αποχωριστουμε τα βραδυα,και οσο το σκεφτομαι σφιγγεται το στομαχι μου.

Νομιζω οτι θα ερθει το τελος του κοσμου ενω πρεπει να ειμαι χαρουμενη που θα ερθει το μωρακι μας.

Μου θύμησες τον εαυτό μου... με πιάσαν οι πόνοι και μέχρι τελευταία στιγμή έλεγα στον άντρα μου ότι έχουμε χρόνο για να κερδίσω (άκουσων άκουσων) λίγα λεπτά παραπάνω με τον μικρό μου :? Παρολίγο να γεννήσω στη σκάλα :mrgreen:

Όταν γύρισα σπίτι ήταν άρρωστος με 40 πηρετό και μόλις τον είδα ξέσπασα σε κλάματα, τον πήρα αγκαλιά, τον φιλούσα και τον τρέλανα στις ερωτήσεις "πέρασες καλά" "πως αισθάνεσαι" "έφαγες σήμερα", μέχρι που το παιδί σάστισε :shock: και μου λέει "άσε με μαμά, θέλω να παίξω" (τώρα που τα σκέφτομαι γελάω). Τελικά αυτός με την γιαγιά και τον μπαμπά πέρασε ζάχαρη (παρόλο που ήταν άρρωστος) κι εγώ έχασα τις μέρες μου να βουρλίζομαι....!!!

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ! Μην είσαι τόσο σίγουρη ότι θα γεννήσω πρώτη, στα 2 παιδιά είχα πιάσει τις 41 εβδομάδες! Έτσι κι αλλιώς, σε καμιά βδομάδα και κάτι θα τα λέμε στο θέμα του τάντεμ!:D:D

 

Νανά, ψυχραιμία, κι εμένα σ' αυτή την εγκυμοσύνη που θήλαζα δεν είχε πρηστεί τόσο το στήθος σε σχέση με τις άλλες που δεν θήλαζα. Και η ευαισθησία ερχόταν και έφευγε. Μπορεί να παίζει ρόλο ο θηλασμός (εικασίες δικές μου, δεν ξέρω τίποτα επιστημονικό σχετικά!). Όπως και να έχει θα ηρεμήσεις όταν πας στο γιατρό σου και ακούσεις το μωρό!

 

 

 

Ναι το πολυ σε 2 εβδομαδες θα γραφουμε στο τοπικ του ταντεμ!!:D:D

 

Το στηθος μου κι εμενα δεν εχει πρηστει καθολου και οντως η ευαισθησια παει κι ερχεται,αλλες μερες περισσοτερο κι αλλες λιγοτερο.

Προφανως ''φταιει'' ο θηλασμος γιατι πριν 3 χρονια που ημουν εγκυος το ενιωθα σα μπαλονι το στηθος σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ενω τωρα ειναι σα ξεφουσκωτο μπαλονι :roll:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

αν και πια δεν ανήκω στην "κατηγορία", σας διαβάζω συχνά. Με το καλό τα μωράκια σας!

 

Μου θύμησες τον εαυτό μου... με πιάσαν οι πόνοι και μέχρι τελευταία στιγμή έλεγα στον άντρα μου ότι έχουμε χρόνο για να κερδίσω (άκουσων άκουσων) λίγα λεπτά παραπάνω με τον μικρό μου :? Παρολίγο να γεννήσω στη σκάλα :mrgreen:

Όταν γύρισα σπίτι ήταν άρρωστος με 40 πηρετό και μόλις τον είδα ξέσπασα σε κλάματα, τον πήρα αγκαλιά, τον φιλούσα και τον τρέλανα στις ερωτήσεις "πέρασες καλά" "πως αισθάνεσαι" "έφαγες σήμερα", μέχρι που το παιδί σάστισε :shock: και μου λέει "άσε με μαμά, θέλω να παίξω" (τώρα που τα σκέφτομαι γελάω). Τελικά αυτός με την γιαγιά και τον μπαμπά πέρασε ζάχαρη (παρόλο που ήταν άρρωστος) κι εγώ έχασα τις μέρες μου να βουρλίζομαι....!!!

 

 

 

 

 

 

Ετσι ακριβως κι εγω δεν θελω με τιποτα να αποχωριστω τη μικρη,ασε που σκεφτομαι οτι 3 μερες δεν θα θηλασει και στεναχωριεμαι.

Εχω πει του αντρα μου να την φερνει καθε μερα στην κλινικη να τη βλεπω (δεν ξερω αν επιτρεπεται).

Επισης η μαμα μου που θα την εχει μου γκρινιαζει γιαυτο και να μην την φερει λεει καθολου στην κλινικη γιατι πρεπει το πρωτογαλα να το πιει το μωρο,δεν ξερω ισως να εχει δικιο :(.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως κι εγω δεν θελω με τιποτα να αποχωριστω τη μικρη,ασε που σκεφτομαι οτι 3 μερες δεν θα θηλασει και στεναχωριεμαι.

Εχω πει του αντρα μου να την φερνει καθε μερα στην κλινικη να τη βλεπω (δεν ξερω αν επιτρεπεται).

Επισης η μαμα μου που θα την εχει μου γκρινιαζει γιαυτο και να μην την φερει λεει καθολου στην κλινικη γιατι πρεπει το πρωτογαλα να το πιει το μωρο,δεν ξερω ισως να εχει δικιο :(.

 

Το πρωτόγαλα φτάνει και στα δίδυμα, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν θηλάζει λίγο και η μεγάλη. Έτσι κι αλλιώς δεν θα είναι και όλη την ώρα στο στήθος, όπως το μωρό.

Έχεις τη δυνατότητα να φύγεις από την κλινική νωρίτερα; Στα δημόσια νοσοκομεία το επιτρέπουν. Αν γεννήσεις φυσιολογικά και είσαι εντάξει και το μωρό δεν παρουσιάσει πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος να μείνεις τρεις ολόκληρες μέρες. Ο/Η παιδίατρός σου κάνει και επισκέψεις στο σπίτι; Έχεις τη δυνατότητα να περάσει κάποια μαία από το σπίτι να δει εσένα και το μωρό;

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Επισης η μαμα μου που θα την εχει μου γκρινιαζει γιαυτο και να μην την φερει λεει καθολου στην κλινικη γιατι πρεπει το πρωτογαλα να το πιει το μωρο,δεν ξερω ισως να εχει δικιο :(.

 

Δεν μπορεί να έχει δίκιο γιατί το πρωτόγαλα δεν είναι περιορισμένο σε ποσότητα, όπως και το γάλα δεν είναι περιορισμένο σε ποσότητα.

 

Η μητέρα σου σκέφτεται την ποσότητα του πρωτογάλακτος που θα στερήσει από το νεογέννητο; Πόσα γεύματα θα κάνει σε μια επίσκεψη το μεγάλο παιδί; και το μεγάλο παιδί δεν κάνει τίποτα άλλο από το να θηλάζει; Δεν έχει κανένα άλλο ενδιαφέρον; καμία άλλη ανάγκη; Δεν θα θέλει να σε δει;

 

Aν το πρωτόγαλα είναι τόσο πολύτιμο και τόσο λίγο, γιατί το στερούμε με τόση ευκολία από όλα τα νεογέννητα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το στηθος μου κι εμενα δεν εχει πρηστει καθολου και οντως η ευαισθησια παει κι ερχεται,αλλες μερες περισσοτερο κι αλλες λιγοτερο.

Προφανως ''φταιει'' ο θηλασμος γιατι πριν 3 χρονια που ημουν εγκυος το ενιωθα σα μπαλονι το στηθος σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ενω τωρα ειναι σα ξεφουσκωτο μπαλονι :roll:.

 

ευχαριστώ πολύ Μαρία και sofuka, κι εγώ δεν το ένιωσα καθόλου πρησμένο (ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν μπορούσα καν να κοιμηθώ μπρούμυτα από το φούσκωμα) γι αυτό και ανησυχούσα. Στο μεταξύ πήγαμε ακριβώς στις 6 εβδομάδες στο γιατρό και δεν ακούσαμε καρδιά, μας είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό και ότι θα έχει γίνει καθυστερημένη σύλληψη λόγω του θηλασμού (είχα και ασταθή περίοδο κάποιες φορές από τότε που γέννησα, προφανώς λόγω θηλασμού). Έτσι λοιπόν είμαι λίγο σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι την επόμενη Τρίτη που θα ξαναπάμε. Με το καλό κορίτσια κι εύχομαι να τα λέω κι εγώ μαζί σας στο tandem σε μερικούς μήνες (γιατί η μικρή δε φαίνεται να έχει διάθεση να αποθηλάσει για πολύ καιρό ακόμη!)

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη που εκμεταλλεύομαι τη διαθεσιμότητά σας και σας έχω γεμίσει ερωτήσεις αλλά αν πάνε όλα καλά και ακούσουμε καρδούλα την Τρίτη, 2 μέρες μετά θα πάμε παιδίατρο. Αυτός λοιπόν πιστεύω ότι ίσως μου κάνει θέμα για αποθηλασμό λόγω της εγκυμοσύνης (είναι λίγο άσχετος με το θηλασμό, δυστυχώς, αυτό όμως είναι μια άλλη κουβέντα). Θέλω λοιπόν να είμαι προετοιμασμένη για το τι θα του πω και έχω μια βασική απορία για σας: Διάβασα ότι είναι σύνηθες να μειώνεται το γάλα από το δεύτερο κυρίως τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Δεν έχω καταλάβει κατ αρχάς αυτό πόσο σύνηθες είναι. δηλαδή να θεωρώ δεδομένο ότι θα συμβεί? και σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε ? η μικρή μου δεν έχει πιει ποτέ σκόνη και σε μια προσπάθειά μου, πριν μερικές μέρες, να της δώσω δεν την ήθελε με τίποτα. και βασικά επειδή ποτέ ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα με την παραγωγή μου ( ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω) ανησυχώ για το πώς θα το καταλάβω ότι το γάλα μου έχει μειωθεί, έτσι ώστε να δράσω ανάλογα. φοβάμαι μήπως στρερήσω απ το παιδί το απαραίτητο ασβέστιο, χωρίς να το καταλάβω και χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να έχει δίκιο γιατί το πρωτόγαλα δεν είναι περιορισμένο σε ποσότητα, όπως και το γάλα δεν είναι περιορισμένο σε ποσότητα.

 

Η μητέρα σου σκέφτεται την ποσότητα του πρωτογάλακτος που θα στερήσει από το νεογέννητο; Πόσα γεύματα θα κάνει σε μια επίσκεψη το μεγάλο παιδί; και το μεγάλο παιδί δεν κάνει τίποτα άλλο από το να θηλάζει; Δεν έχει κανένα άλλο ενδιαφέρον; καμία άλλη ανάγκη; Δεν θα θέλει να σε δει;

 

Aν το πρωτόγαλα είναι τόσο πολύτιμο και τόσο λίγο, γιατί το στερούμε με τόση ευκολία από όλα τα νεογέννητα;

 

 

 

Η κορη μου πλεον θηλαζει οταν ειναι να κοιμηθει μεσημερι-βραδυ και κατα τη διαρκεια της μερας αν χτυπησει και αρχισει τα κλαματα ή βαρεθει και δεν εχει τι να κανει.

Της προσφερω κι εγω πότε πότε αν το θυμηθω,δεν επιδιωκω να αποθηλασει,και τις μισες φορες περιπου θα πιει τις υπολοιπες μου λεει οχι δεν θελω.

Στην κλινικη εννοειτε οτι θα την φερω γιατι δεν θα αντεξω εγω 3-4 μερες χωρις να την δω και αν θελει να πιει δεν θα αρνηθω.

 

Αν ακουγα την μαμα μου και την πεθερα μου δεν θα ειχα θηλασει πανω απο διμηνο κι αυτο με συμπληρωμα :?.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτόγαλα φτάνει και στα δίδυμα, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν θηλάζει λίγο και η μεγάλη. Έτσι κι αλλιώς δεν θα είναι και όλη την ώρα στο στήθος, όπως το μωρό.

Έχεις τη δυνατότητα να φύγεις από την κλινική νωρίτερα; Στα δημόσια νοσοκομεία το επιτρέπουν. Αν γεννήσεις φυσιολογικά και είσαι εντάξει και το μωρό δεν παρουσιάσει πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος να μείνεις τρεις ολόκληρες μέρες. Ο/Η παιδίατρός σου κάνει και επισκέψεις στο σπίτι; Έχεις τη δυνατότητα να περάσει κάποια μαία από το σπίτι να δει εσένα και το μωρό;

 

Με το καλό!

 

 

 

Η μεγαλη μου κορη θα θηλαζει οσο και οποτε θελει,όποτε αποθηλασει θα ειναι απο μερους της και οχι απο μενα.

Δυστυχως θα γεννησω με ΚΤ και δεν νομιζω οτι μπορω να φυγω νωριτερα απο 3 μερες :(.

 

Σ'ευχαριστω πολυ!

Κι εσυ να χαιρεσαι τα παιδακια σου.:-D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι είναι σύνηθες να μειώνεται το γάλα από το δεύτερο κυρίως τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Δεν έχω καταλάβει κατ αρχάς αυτό πόσο σύνηθες είναι. δηλαδή να θεωρώ δεδομένο ότι θα συμβεί? και σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε ? η μικρή μου δεν έχει πιει ποτέ σκόνη και σε μια προσπάθειά μου, πριν μερικές μέρες, να της δώσω δεν την ήθελε με τίποτα. και βασικά επειδή ποτέ ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα με την παραγωγή μου ( ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω) ανησυχώ για το πώς θα το καταλάβω ότι το γάλα μου έχει μειωθεί, έτσι ώστε να δράσω ανάλογα. φοβάμαι μήπως στρερήσω απ το παιδί το απαραίτητο ασβέστιο, χωρίς να το καταλάβω και χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

 

Νανα εχω διαβασει και για περιπτωσεις εδω στο παρεντς που δεν τους κοπηκε το γαλα.

Εμενα μειωθηκε δραστικα και πιθανον να κοπηκε στον 4ο μηνα.

Εκτοτε την ακουγα πότε πότε να καταπινει αλλα σπανια πια.

Ασβεστιο εχουν και αλλες τροφες μην αγχωνεσαι,γιαουρτι τρωει?

 

Οσο για την καρδια του μωρου μην αγχωνεσαι εγω γυρω στην 7η με 8η εβδομαδα την ακουσα.

Ολα καλα θα πανε!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία μην αγχώνεσαι τόσο. Συζήτα το με τον άντρα σου και αποφασίστε εσείς για το αν θα σε επισκέπτεται ή όχι η μικρή, ή πόσες φορές. Εσείς ξέρετε καλύτερα το παιδί σας, μπορεί να μην σε ζητήσει καθόλου ή να σε ψάχνει και να θέλει να σε δει. Κάνε μια ερώτηση και στην κλινική αν επιτρέπουν τις επισκέψεις σε μικρά παιδιά (συνήθως απαγορεύεται, ειδικά τέτοια εποχή που ξεκινάνε οι ιώσεις), αν όχι θα πρέπει να φεύγεις εσύ απ' το δωμάτιο για να την δεις, οπότε ίσως να σου είναι δύσκολο τις πρώτες μέρες λόγω καισαρικής.

Ο δικός μου ρώτησε την δεύτερη μέρα "μαμά μου που είναι;" (δεν μιλούσε καθαρά ακόμη) και του είπανε ότι έχω πάει να φέρω το μωρό. Ενθουσιάστηκε με την ιδέα και είπε "ζήτω" - μάλλον δεν κατάλαβε τι τον περίμενε :mrgreen:

 

Κορίτσια συγγνώμη που εκμεταλλεύομαι τη διαθεσιμότητά σας και σας έχω γεμίσει ερωτήσεις αλλά αν πάνε όλα καλά και ακούσουμε καρδούλα την Τρίτη, 2 μέρες μετά θα πάμε παιδίατρο. Αυτός λοιπόν πιστεύω ότι ίσως μου κάνει θέμα για αποθηλασμό λόγω της εγκυμοσύνης (είναι λίγο άσχετος με το θηλασμό, δυστυχώς, αυτό όμως είναι μια άλλη κουβέντα). Θέλω λοιπόν να είμαι προετοιμασμένη για το τι θα του πω και έχω μια βασική απορία για σας: Διάβασα ότι είναι σύνηθες να μειώνεται το γάλα από το δεύτερο κυρίως τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Δεν έχω καταλάβει κατ αρχάς αυτό πόσο σύνηθες είναι. δηλαδή να θεωρώ δεδομένο ότι θα συμβεί? και σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε ? η μικρή μου δεν έχει πιει ποτέ σκόνη και σε μια προσπάθειά μου, πριν μερικές μέρες, να της δώσω δεν την ήθελε με τίποτα. και βασικά επειδή ποτέ ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα με την παραγωγή μου ( ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω) ανησυχώ για το πώς θα το καταλάβω ότι το γάλα μου έχει μειωθεί, έτσι ώστε να δράσω ανάλογα. φοβάμαι μήπως στρερήσω απ το παιδί το απαραίτητο ασβέστιο, χωρίς να το καταλάβω και χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Του παιδιάτρου σου να μην του πεις τίποτα. Μην μπαίνεις σε ανούσιες συζητήσεις που μόνο ανοησίες μπορείς ν' ακούσεις.

Το γάλα σου ίσως να μειωθεί (εγώ αισθανόμουν ότι δεν έχω καθόλου) μετά τον 4 μήνα. Στη θέση σου όμως δεν θα πίεζα την μικρή να μάθει σκόνη, μπορείς να της δίνεις φρέσκο που δεν βρωμάει ή άλλες τροφές πλούσιες σε ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Του παιδιάτρου σου να μην του πεις τίποτα. Μην μπαίνεις σε ανούσιες συζητήσεις που μόνο ανοησίες μπορείς ν' ακούσεις.

Το γάλα σου ίσως να μειωθεί (εγώ αισθανόμουν ότι δεν έχω καθόλου) μετά τον 4 μήνα. Στη θέση σου όμως δεν θα πίεζα την μικρή να μάθει σκόνη, μπορείς να της δίνεις φρέσκο που δεν βρωμάει ή άλλες τροφές πλούσιες σε ασβέστιο.

 

Ο βλάκας έκανα το λάθος και του το είπα ήδη, γιατί ένα βράδυ είχα απελπιστεί που η μικρή ξυπνούσε κάθε 2 ώρες και πιπιλούσε για πολλή ώρα, το στηθος με είχε πεθάνει στον πόνο κι ένιωθα ότι είμαι πτώμα και ότι δε γίνεται να συνεχίσω έτσι. Τον πήρα λοιπόν τηλ, του εξήγησα την κατάσταση και τον ρώτησα αν μπορώ να της δώσω φρέσκο,μια και κλείνει χρόνο και μου είπε "ναι, μπορείς, αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι καλύτερη η σκόνη μέχρι τους 18 μήνες" (μα γιατί άραγε?) όντως κι εμένα μου βρόμησε πολύ η σκόνη και θα προσπαθήσω και με φρέσκο, προς το παρόν το αναβάλλω πάλι όσο έχω κουράγια για ξενύχτια. γιαούρτι δεν της έχω ξεκινήσει ακόμα, μάλλον κάτι θα πρέπει να κάνω για να μη βρεθώ σε αδιέξοδο ξαφνικά. ευχαριστώ πολύ!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει σε καμια σας να δυσανασχετει με το θηλασμο?? δεν με πονανε οι θηλες, δεν εχουν γινει ευαισθητες, δεν εχω κανενα τετοιο θεμα... απλα εδω και μερικες μερες οταν την θηλαζω νιωθω ασχημα, δυσανασχετω, ανυπομονω να τελιωσει.. εχω αρχισει να της δινω και σκονη μιας και οοοολη νυχτα με πιπιλιζε και πλεον με κουραζει αυτο..

να σημειωσω οτι οι θηλασμοι δεν εχουν μειωθει, εχει μειωθει κατα πολυ το νυχτερινο πιπιλισμα μιας και της δινει ο αντρας μου ενα μπουκαλι και πλεον κοιμαται μαζι του..

το θεμα μου ειναι.... γιατι νιωθω ασχημα οταν την θηλαζω?? ηρθε η ωρα μας για αποθηλασμο??

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει σε καμια σας να δυσανασχετει με το θηλασμο??

 

ναι nouka, στην εγκυμοσύνη συμβαίνει αυτό, δεν είναι απαραίτητο να πονάς ή να έχεις άλλη ενόχληση, μπορεί να σε ενοχλεί χωρίς να πονάς (μπορεί να οφείλεται στην υπερευαισθησία τους στήθους λόγω ορμονών), αρκετές κοπέλες το έχουν αναφέρει εδώ. Κι εμένα μου συμβαίνει κατά περιόδους, είναι διαφορετικό όταν πονάω και διαφορετικό όταν με ενοχλεί χωρίς να πονάω.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.kellymom.com/bf/tandem/links-nursingpregnant.html ίσως βοηθηθείς!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...