Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Κοριτσια εχω παρατηρησει οτι εχει μειωθει το γαλα,αρκετο καιρο τωρα.

Βασικα πρωτη φορα δεν ξερω αν εχω κιολας γαλα ή απλα πιπιλαει,οταν την ρωταω, τη μια μου λεει οτι εχει γαλα και την αλλη οτι δεν εχει :confused:.

 

Οταν πιεζω το στηθος δεν βγαζει ουτε μια σταγονα και σπανια πια την ακουω να καταπινει,θηλαζει 3-4 φορες την ημερα,συνηθως για να κοιμηθει.

Εγω παντως συνεχιζω και της προσφερω παρολο που αρνητε,το θελει μονο για υπνο.

 

Ελπιζω οτι θα συνεχισουμε μεχρι τον Οκτωμβρη που θα γεννηθει το μωρο και θα ξανακατεβει το γαλα γιατι θελω να θηλασει για κανα χρονο ακομα.

 

Γαλα αλλο παντως δεν της εχω δωσει ποτε,αραια και που γιαουρτι ή γραβιερα (πιο σπανια αν με δει και μου ζητησει) απο αιγοπροβεια προιοντα,αγελαδινα δεν αγοραζω καθολου.

Ασβεστιο υποθετω οτι εχουν και αλλες τροφες εκτος των γαλακτοκομικων ετσι δεν ειναι?

Τρωει παρα πολυ απ'ολες τις τροφες ολα τα φαγητα,φρουτα,λαχανικα γιαυτο δεν ανυσυχω.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εχω παρατηρησει οτι εχει μειωθει το γαλα,αρκετο καιρο τωρα.

Βασικα πρωτη φορα δεν ξερω αν εχω κιολας γαλα ή απλα πιπιλαει,οταν την ρωταω, τη μια μου λεει οτι εχει γαλα και την αλλη οτι δεν εχει :confused:.

 

 

 

Mαρία, μια απ' τα ίδια και σ' εμάς! Εδώ και καιρό δεν μπορώ να βγάλω σταγόνα με το χέρι, όμως η μικρή όποτε τη ρωτούσα μου έλεγε ότι έχει γάλα και μάλιστα πολύ! Σήμερα λοιπόν και αφού εδώ και μερικές μέρες έχω παρατηρήσει ότι μόνο πιπιλάει, δεν ασχολείται καν να πιάσει καλά το στήθος ώστε να τραβήξει, την ώρα που την κοίμιζα, τράβηξε μια δυο ρουφηξιές και μετά το άφησε και λέει "δεν θέλω άλλο!" Τη ρωτάω "Έχει γάλα;" Και μου λέει "Όχι!":shock::shock: Σοκ εγώ! Πρώτη φορά μου το είπε αυτό!

Αφού προσπάθησε κάμποση ώρα να κοιμηθεί χωρίς στήθος, τελικά ξαναζήτησε, της είπα να πιάσει καλά για να πίνει γάλα και να μην το κάνει πιπίλα... Δεν έχω ιδέα αν πίνει ή όχι πλέον! Αλλά όσο συνεχίζει να ζητάει θα της προσφέρω, φαντάζομαι όλο και κάτι τραβάει! Σε λίγο καιρό θα έρθει και το πρωτόγαλα, οπότε θα είναι καλύτερα τα πράγματα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Mαρία, μια απ' τα ίδια και σ' εμάς! Εδώ και καιρό δεν μπορώ να βγάλω σταγόνα με το χέρι, όμως η μικρή όποτε τη ρωτούσα μου έλεγε ότι έχει γάλα και μάλιστα πολύ

 

Η δική μας περίπτωση ήταν λίγο διαφορετική γιατί αποθηλάσαμε τον 3ο/4ο και ξανάρχισε να θηλάζει τον 7ο/8ο μήνα. Πάντως κι εγώ δεν έβγαζα ούτε σταγόνα πρωτόγαλα με το χέρι, παρά μόνο αμέσως μετά που άφηνε το στήθος η κόρη μου. Άρα το στοματάκι της ήταν πολύ πιο κατάλληλο! Επίσης, όσο πλησίαζε η εγκυμοσύνη στο τέλος της, άλλαζαν τα κακάκια της κόρης μου, που σήμαινε ότι έβρισκε όλο και περισσότερο πρωτόγαλα. Όταν γεννήθηκε η μικρή, μου φάνηκε ότι η μεγάλη μπερδεύτηκε που ξαφνικά είχα πολύ γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Sofouka μια απο τα ιδια και η δικια σου ε?:P

Μακαρι να κανει κουραγιο και να συνεχισει, 3,1/2 μηνες μεινανε και μετα θα εχει αφθονο γαλα.:D

Δεν αγχωνομαι για τη διατροφη της αλλα μην το σταματησει να σου πω την αληθεια,τρωει το καταπετασμα ολη μερα, ειμαστε 18κιλα και 1 μετρο,ολοκληρες γυναικες :D

Αυτο που δεν μου αρεσει στο θηλασμο της κορης μου ειναι που στριφογυριζει και παιζει με την αλλη θηλη,ειδικα τωρα που πονανε κιολας,απο 1 ετους το κανει και οσο και αν εχω προσπαθησει δεν το εχει κοψει.:mad:

Αν κανουμε ταντεμ ομως θα το κοψει οπωσδηποτε γιατι θα θηλαζει και το αδερφακι της.

Αληθεια το πρωτογαλα ποτε κατεβαινει?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofouka μια απο τα ιδια και η δικια σου ε?:P

Μακαρι να κανει κουραγιο και να συνεχισει, 3,1/2 μηνες μεινανε και μετα θα εχει αφθονο γαλα.:D

 

Δεν την βλέπω να πτοείται! Σήμερα μάλιστα μετά από πολύ καιρό άκουσα να κατεβάζει και γουλίτσες, άρα όλο και κάτι πίνει!:D

Μάλλον το ότι μας λένε μία ότι έχει γάλα και μια ότι δεν έχει είναι παιχνίδι γι' αυτές, μας δουλεύουν κανονικά!

Το πρωτόγαλα, γύρω στον 8ο μήνα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το ότι πειράζει το άλλο στήθος της μιλάς; Της λές ότι πονάει κλπ; Πώς αντιδρά; Εγώ την εποχή που πονούσα πολύ λόγω κάντιντα σχεδόν κάθε φορά που έπιανε η καημένη για να θηλάσει τη διέκοπτα πολλές φορές μέχρι να πιάσει με τρόπο που να ανέχομαι και να μην πονάω πολύ. Και δεν δυσανασχετούσε καθόλου, συνεργαζόταν! Και τώρα που δυσφορώ συνήθως όταν δεν βεντουζώνει καλά αλλά απλά πιπιλάει, της λέω ξεκάθαρα ότι δεν είναι πιπίλα το στήθος και να ανοίξει καλά το στοματάκι για να πιει γάλα, όχι να πιπιλάει την άκρη μόνο (με ενοχλεί απίστευτα όταν το κάνει αυτό!). Δεν μπορώ να πω, συνεργάζεται άμεσα χωρίς να δυσανασχετεί (αλλά μετά από λίγο το γυρνάει ξανά στο πιπίλισμα!:P)

Δοκίμασε να της κάνεις πλύση εγκεφάλου, υπενθυμίζοντάς της ότι αυτό που κάνει σε πονάει, απασχόλησε κάπως αλλιώς το χεράκι, πού ξέρεις, μπορεί να αρχίσει να το ελέγχει!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΑΧ Ειχατε μαραθωνιους θηλασμους οταν γεννησες την 2η κορη σου?

Συγκριτικα με την μεγαλη σου κορη εννοω.

Με αγχωνουν οι μαραθωνιοι γιατι εχω και την μεγαλη και ειναι πολυ ζωηρη,κανονισα ομως να παρει ο αντρας μου ολη την φετινη αδεια οταν γεννησω για να με βοηθησει :mrgreen:

 

Παιρνανε χιλιες δυο σκεψεις απο το μυαλο μου για την περιοδο της γεννας,να θηλασει σωστα το μωρο και αποτελεσματικα,να καταψυξω μπολικο γαλα για οταν γυρισω στη δουλεια 4μηνων θα ειναι το μωρο :(,να θηλασει και το μωρακι μου οσο και η μεγαλη μου,ουφ αυτα και πολλα αλλα..

 

Ωρες ωρες νομιζω οτι εχω περισσοτερο αγχος τωρα απ'οτι στο πρωτο :?.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

sofouka Δεν συνεργαζεται με τιποτα σε αυτο το θεμα,την εχω παρει με το καλο με το κακο τιποτα,της λεω οτι ποναω,δεν χαμπαριαζει,πολλες φορες την εχω σταματησει και δεν την αφηνω να θηλασει,αλλα δεν ειναι λυση κι αυτη :(.

Πολλες φορες της πιανω το χερακι και δεν την αφηνω να με ακουμπησει εκει,σταματαει το θηλασμο και κλαιει :(.

Γενικα ειναι παρα πολυ πεισματαρα,ακομα κι η μαμα μου μου λεει ''οτι εχω μεγαλωσει 4 παιδια,εχω κανει μπειμπι σιτινγκ σε αλλα τοσα, αλλα το πεισμα της κορης σου δεν το εχω ξαναδει σε παιδι''.

 

Ευτυχως που δεν κανει πιπιλισμα,κατι ειναι κι αυτο.:?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΑΧ Ειχατε μαραθωνιους θηλασμους οταν γεννησες την 2η κορη σου?

Συγκριτικα με την μεγαλη σου κορη εννοω.

Με αγχωνουν οι μαραθωνιοι γιατι εχω και την μεγαλη και ειναι πολυ ζωηρη,κανονισα ομως να παρει ο αντρας μου ολη την φετινη αδεια οταν γεννησω για να με βοηθησει :mrgreen:

 

Στην αρχή είχαμε δυσκολίες και τις δυο φορές γιατί οι κόρες μου ήταν πολύ νωθρές λόγω ίκτερου, αλλά στη δεύτερη ξεπεράστηκαν πολύ πιο σύντομα γιατί είχα πείρα. Πάντως χρειαζόμουν πολύ χρόνο και ησυχία τις πρώτες μέρες.

 

Η μεγαλύτερη βοήθεια για μένα ήταν που ο άντρας μου και η πεθερά μου έπαιρναν τη μεγάλη βόλτα για πολλές ώρες. Έτσι και αυτή ξέδινε, κι εγώ είχα ησυχία με το μωράκι. Και επιπλέον, μ΄αυτό τον τρόπο η πεθερά βοηθούσε χωρίς να την έχω στα πόδια μου! Μου έφερνε ταπεράκια με φαγητό και έφευγε με τη μεγάλη χωρίς καν να μπει στο σπίτι. Το μωρό στην πόρτα το έβλεπε. Αυτού του είδους τη βοήθεια τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Με το καλό εύχομαι. Όταν έρθει η ώρα, οι πρακτικές δυσκολίες βρίσκουν τη λύση τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια μου!!και εγω κανω ταντεμ σε 2 κοριτσακια το ενα 18 μηνων και το αλλο 1,5 μηνων!!γεννησα με καισαρικη και τα δυο στο δυτερο ηταν πιο δυσκολο γιατι θηλαζε η σκατουλα η μεγαλη την πρωτη μερα που βγηκα απο το νοσοκομειο δεν με πλησιαζε την δευτερη το ζητησε μονη της και εννωειτε της το εδωσα και απο τοτε θηλαζω και τα δυο!!οταν γυρνω σπιτι με περιμενει στην αυλη και με το που με βλεπει ζηταει το τσιτσ της!!!!εχει πολυ πλακα οταν της θηκλαζω ταυτοχρονα και η μεγαλη χαιδευει τα μαλακια της μικρης που ειναι μακρυα και πυκνα!!η μια αριστερα η αλλη δεξια ολος μου ο κοσμος στην αγκαλια μου!!!δεν υπαρχει τιποτα πιο ομορφο πιο τελειο!!!μια σχεση ανευ ορων μια αγαπη που δεν χριαζετε ανταλαγμα!!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

ΡΑΧ Μου δανειζεις την πεθερα σου ??:mrgreen:.

Αυτη τη βοηθεια θα ηθελαν ολες οι νυφες :rolleyes:.

 

Εμεις ικτερο δεν αντιμετωπισαμε στην κορη μου,μακαρι να μην κανει και το μωρο.

Ειχαμε ατελειωτους μαραθωνιους που κρατησαν σχεδον 4 μηνες......

Και κολικους 2 μηνες....:(

 

Μπραβο σου παντως τα καταφερες μια χαρα.

Να χαιρεσαι τις κορουλες σου!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαρακι οχι δεν εχω κανει μαραθωνιους μεχρι τωρα στο δευτερο .

 

 

 

 

Να ξερες ποσο σε ζηλευω..........:oops:

 

Δεν με αγχωνουν οι μαραθωνιοι τωρα που ξερω τι με περιμενει,με αγχωνει που εχω και ενα μεγαλυτερο παιδακι και εχει και αυτο τις απαιτησεις του.

 

Εισαι πολυ τυχερη,φτου φτου μη σας ματιασω.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

sofouka Δεν συνεργαζεται με τιποτα σε αυτο το θεμα,την εχω παρει με το καλο με το κακο τιποτα,της λεω οτι ποναω,δεν χαμπαριαζει,πολλες φορες την εχω σταματησει και δεν την αφηνω να θηλασει,αλλα δεν ειναι λυση κι αυτη :(.

Πολλες φορες της πιανω το χερακι και δεν την αφηνω να με ακουμπησει εκει,σταματαει το θηλασμο και κλαιει :(.

Γενικα ειναι παρα πολυ πεισματαρα,ακομα κι η μαμα μου μου λεει ''οτι εχω μεγαλωσει 4 παιδια,εχω κανει μπειμπι σιτινγκ σε αλλα τοσα, αλλα το πεισμα της κορης σου δεν το εχω ξαναδει σε παιδι''.

 

Ευτυχως που δεν κανει πιπιλισμα,κατι ειναι κι αυτο.:?

 

Και η δικιά μου, τις πρώτες φορές που τη διέκοπτα και της έλεγα να πιάνει καλύτερα και να ανοίγει το στόμα γιατί πονάω, στενοχωριότανε, νόμιζε πως τη μαλώνω, παρόλο που πρόσεχα πάρα πολύ τον τόνο της φωνής μου και το τι της έλεγα ώστε να μην την τρομάξω και στενοχωρήσω. Κάθε φορά έκλαιγε. Μετά από μερικές φορές όμως και αφού την παρηγορούσα και της εξηγούσα ξανά και ξανά ότι δεν φταίει αυτή και γενικά, προσπαθούσα να της δώσω να καταλάβει ότι δεν φταίει αλλά μπορεί να με βοηθήσει και κάθε φορά που συνεργαζόταν της έλεγα πολλά μπράβο και πόσο με βοηθάει κλπ, τώρα πια, ακόμα και να φωνάξω ότι πονάω, απλά ανοίγει το στόμα και ξαναπιάνει καλύτερα γελώντας και πονηρά! Συνήθισε τη διαδικασία, πολλές φορές με ρωτάει και μόνη της ή αρκεί να της κάνω ένα νόημα και καταλαβαίνει ότι πρέπει να πιάσει καλύτερα.

Γνώμη μου είναι να μην αφήνεσαι στον πόνο ή την ενόχληση, να επιμείνεις λίγο περισσότερο, με πολύ ήρεμο-ήπιο τρόπο να εξηγείς, ξανά και ξανά (ακόμα και σε φάσεις που δεν θηλάζει). Η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως λένε!

 

Όσο για τους μαραθώνιους, μην αγχώνεσαι, όλα θα γίνουν όπως πρέπει, θα βρειτε και οι 3 τον τρόπο που σας βολεύει, το θετικό είναι ότι και η μεγάλη στην αρχή μάλλον θα έρχεται συχνά να θηλάσει, οπότε τουλάχιστον δεν θα έχεις το άγχος να την κυνηγάς ή το άγχος ότι δεν πρόλαβες να της έχεις έτοιμο φαγητό πχ και πεινάει (θυμάμαι τον κακομοίρη τον πρώτο γιο μου όταν θήλαζα τον δεύτερο νεογέννητο και ο μεγάλος ήταν 20 μηνών, που του πετούσα στο καρεκλάκι μπροστά του κάποια στιγμή ένα γιαουρτάκι και ό,τι κατάφερνε να φάει μόνος του! Αν θήλαζε, τουλάχιστον θα ήμουν πιο ήρεμη για το φαγητό του!:wink:)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ξερες ποσο σε ζηλευω..........:oops:

 

Δεν με αγχωνουν οι μαραθωνιοι τωρα που ξερω τι με περιμενει,με αγχωνει που εχω και ενα μεγαλυτερο παιδακι και εχει και αυτο τις απαιτησεις του.

 

Εισαι πολυ τυχερη,φτου φτου μη σας ματιασω.

 

μαρακι πιστευω οτι τα δευτερα δεν εχουν μαραθωνιους η δεν εχουν μεγαλους μαραθωνιους γιατι η παραγωγη γαλακτος ειναι μεγαλη λογο που θηλαζει και το πρωτο .αν καποια κοπελα εχει διαφορετικη εμπειρια ας μας το πει .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρακι πιστευω οτι τα δευτερα δεν εχουν μαραθωνιους η δεν εχουν μεγαλους μαραθωνιους γιατι η παραγωγη γαλακτος ειναι μεγαλη λογο που θηλαζει και το πρωτο .αν καποια κοπελα εχει διαφορετικη εμπειρια ας μας το πει .

 

Κι εγώ έτσι πιστεύω αλλά εξαρτάται και πόσο θηλάζει το μεγάλο. Αν τύχει και θηλάσει η μεγάλη μου πάρα πολύ (αναλογικά με τις άλλες μέρες), η μικρή ζορίζεται λίγο και θηλάζει πιο συχνά και πιο παρατεταμένα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω παθει αυτο στην αρχη που θηλαζε ο μεγαλος περισσοτερο και απο την ζηλια του ηθελε πολι και σηνεχεια .

απο τοτε και μετα του δινω παντα το στηθος που ειναι πιο "αδειο" δηλαδη αυτο που θηλασε τελευτεα το μικρο .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας, μου συμβαίνει το εξής: η μικρή μου είναι 15 μηνών και θηλάζει και είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα. Το γάλα μου δυστυχώς έχει μειωθεί πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω. Αναγκάστηκα να κόψω κάποιους θηλασμούς για να βρίσκει κάτι το παιδί. Μπορώ να κάνω κάτι για να καλυτερέψω την κατάσταση?Fenugreek ξέρω ότι δεν κάνει να πάρω, αλλά μαγιά μπύρας?τσάγια stilltee?Κάτι τέλοσπάντων που να μου ανεβάσει λίγο την παραγωγή?Ξέρετε τίποτα?επίσης η μικρή δεν πίνει με τίποτα άλλο γάλα κ προσπαθώ με γιαούρτια, τυριά κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και με μια καλή εγκυμοσύνη!

 

Λοιπόν, εγώ κατάλαβα ότι δεν είχα γάλα όταν ήμουν πια 5 μηνών και ο μεγάλος είχε χάσει τελείως το ενδιαφέρον του. Βέβαια εμένα έπινε φρέσκο το οποίο του πρόσφερα κάθε μέρα χωρίς πίεση, μετά τον πρωινό θηλασμό και έκανε περίπου 1 μήνα να το συνηθίσει. Παρόλα αυτά, αυτό που έχει σημασία είναι η ημερήσια πρόσληψη ασβεστίου, οπότε μπορείς να "ενισχύσεις" τη διατροφή του με τροφές πλούσιες σε ασβέστιο.

Για να αυξήσεις την παραγωγή σου δεν μπορώ να σε συμβουλέψω (θα πω καμιά κοτσάνα) οπότε το αφήνω σε κάποιον που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ!

Κ γω νόμιζα ότι θα μου μειωθεί αργότερα το γάλα αλλά να που έγινε απ την αρχή κ με έπιασε προ απροόπτου κ μένα κ την κόρη μου, η οποία βάσιζε μεγάλο μέρος της διατροφής της στο θηλασμό.Με στενοχωρεί πολύ που έχω τόση μείωση από τώρα........

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλες κοβεται σε αλλες μειωνεται,ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.

Εγω την ακουω καποιες φορες να καταπινει,θηλαζει 3-6 φορες το 24ωρο πια.

Αν πιεσω το στηθος δεν βγαζει ουτε σταγονα και οταν την ρωταω άλλες φορες μου λεει οτι εχει γαλα και άλλες οχι.

 

Τωρα της λεω οτι το καινουριο μωρακι θα φερει πολυ γαλα,αλλα δεν ξερω αν καταλαβαινει τι εννοω.

 

Μιρτουλα προσπαθησε να κανετε συχνους θηλασμους,δεν ξερω αν επιτρεπεται καποιο αλλο συμπληρωμα στην κατασταση σου.

Εμενα μετα τα 2 αραιωσε τους θηλασμους,στην ηλικια της κορης σου και μενα πιο πολυ θηλαζε παρα ετρωγε φαγητο.

Καλη συνεχεια και με το καλο να γεννηθει και το μωρακι σου!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αναγκάστηκα να κόψω κάποιους θηλασμούς για να βρίσκει κάτι το παιδί.

 

Μιρτουλα τι εννοεις με τα παραπανω?

 

mirtoula4, το να κόψεις θηλασμούς θα σε οδηγήσει σε ακόμα μεγαλύτερη μείωση της παραγωγής σου! Το γάλα δεν αποθηκεύεται στο στήθος, ούτε παράγεται ανεξάρτητα από το πόσο θηλάζει το μωρό, ώστε να παράγεται έτσι κι αλλιώς μια σταθερή ποσότητα τη μέρα και άρα μειώνοντας τους θηλασμούς να μένει περισσότερο γάλα στο στήθος. Το γάλα παράγεται την ώρα που θηλάζει το μωρό. Μειώνοντας τους θηλασμούς, ο οργανισμός σου παίρνει μήνυμα ότι το μωρό σου χρειάζεται λιγότερο γάλα, οπότε θα αρχίσει να παράγει λιγότερο!

Πρέπει να κάνεις το αντίθετο, να θηλάζεις συχνότερα (τουλάχιστον να θηλάζεις όποτε το ζητάει το μωρό!).

 

Είναι πολύ πιθανό, παρόλο που εσύ πιέζοντας να μην μπορείς να βγάλεις γάλα και να μην ακούς το μωρό να καταπίνει κλπ όπως προ εγκυμοσύνης, αυτό να καταφέρνει παρόλα αυτά να παίρνει μια ποσότητα. Αν χρειάζεται πιο πολύ, θα αυξήσει μόνο του τους θηλασμούς, στην ηλικία που είναι, μπορεί να αλλάξει τη συμπεριφορά του ώστε να πάρει περισσότερο γάλα. Εμένα η κόρη μου στις αρχές της εγκυμοσύνης είχε αυξήσει πολύ τους θηλασμούς, μετά τους μείωσε πολύ και δεν άκουγα ούτε γουλιές, ούτε έβλεπα γάλα στο στόμα της, ούτε φυσικά μπορούσα να βγάλω με το χέρι. Τώρα, είναι περίπου μια εβδομάδα που βλέπω γαλατάκι στο στόμα της και ακούω να κατεβάζει και γουλιές :D:D:D. Μάλλον αρχίζει και παράγεται το πρωτόγαλα! Όλο αυτό το διάστημα πάντως, όποτε τη ρώταγα μου έλεγε ότι έχει πολύ γάλα!:rolleyes:

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://thematadiatrofis.blogspot.com/2008/09/blog-post_27.html για τις τροφές που είναι πλούσιες σε ασβέστιο, δεν είναι μόνο τα γαλακτοκομικά, είναι και πολλά πράσινα λαχανικά, όσπρια, το ταχίνι κ.ά.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

Εννοώ ότι αν την βάζω στο στήθος συχνά - όπως παλιά δηλαδή- δεν την ακούω να καταπίνει καθόλου...Τζάμπα τυραννιέται το παιδί. Ενω όταν αραιώνω λίγο τους θηλασμούς κάτι βρίσκει....Εχω την εντύπωση ότι το σώμα μου δεν ανταποκρίνεται πλέον στο νόμο προσφοράς και ζήτησης όσον αφορά το γάλα...Παράγει δηλαδή μια κάποια μικρή σε σχέση με πριν ποσότητα γάλακτος κ τέλος. Εχω πλεον περιορισει τους θηλασμούς σε 6-7 το 24 ωρο. εσεις λέτε ότι πάλι αν θηλάζω περισσότερο θα υπάρχει αύξηση γάλακτος?Δεν ξέρω τι να κάνω πια..έχω στενοχωρηθεί πολύ που πια δεν καλύπτω την μικρή μου κ δεν μπορώ να κάνω κ κάτι γι αυτό. Πριν την εγκυμοσύνη όντως αν αύξανα τους θηλασμούς κ έπαιρνα κ κανένα συμπλήρωμα έβλεπα άμεσα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα, άμεσα διαφορά (αύξηση) δεν νομίζω να δεις τώρα. Όμως το μωρό σου είναι αρκετά μεγάλο για να μην κάθεται να ταλαιπωρείται. Μόνο του μπορεί πολύ καλά να κανονίσει πόσες φορές χρειάζεται να θηλάσει.

Η τακτική που χρησιμοποιείς τώρα είναι τακτική αποθηλασμού και σίγουρα προκαλεί περισσότερη μείωση της παραγωγής σου!

Με το να αυξήσεις τους θηλασμούς ή να αφήσεις το μωρό ελεύθερο να επιλέξει πόσες φορές θα θηλάζει, μπορεί μεν λόγω εγκυμοσύνης να μην σε οδηγήσει σε αύξηση γαλουχίας, αλλά κρατάς μια κάποια ποσότητα γάλακτος, κρατάς την επαφή με το μωρό (όσο περισσότερο θα μειώνεται το γάλα, τόσο θα χάνει το μωρό το ενδιαφέρον για το στήθος και είναι πιθανό να αποθηλάσει τελικά από μόνο του λόγω υπερβολικής μείωσης).

Εγώ θα πρότεινα να αφήσεις την κατάσταση στο μωρό. Τώρα που πρόσφατα μείωσες θηλασμούς, είναι λογικό να βρίσκει περισσότερο γάλα στο στήθος, γιατί αυτή τη στιγμή περισσεύει, παράγεις περισσότερο σε σχέση με τους θηλασμούς που κάνεις, σε 3-4 μέρες όμως ο οργανισμός θα έχει πάρει το μήνυμα ότι το μωρό χρειάζεται λιγότερο γάλα αφού δεν θηλάζει τόσο συχνά και πλέον δεν θα ακούς να κατεβάζει γουλιές ούτε με τους λιγότερους θηλασμούς.

Ακόμα και τίποτα να μη βρίσκει (που το θεωρώ απίθανο), αν το μωρό θέλει να θηλάζει, θα πει ότι καλύπτεται από τον θηλασμό τουλάχιστον συναισθηματικά. Αν η επιθυμία σου είναι να συνεχίσεις να το θηλαζεις στην εγκυμοσύνη και μετά ταυτόχρονα με το νέο μωρό, τότε μην παρεμβαίνεις σ' αυτό που κάνει. Αν πάλι θέλεις να αποθηλάσεις σιγά σιγά και το μωρό ανταποκρίνεται καλά, τότε μπορείς να συνεχίσεις να μειώνεις θηλασμούς.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...