Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Την δοκιμασα χτες και δεν πονουσε τοσο. Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. Ολα τα κανα και δεν ξερω τι βοηθησε πιο πολυ αλλα ευτυχως αρχισε να δενει η πληγη :-) Αχ τι τραβαμε εμεις οι μανες! Καλα να ναι τα παιδια. Θα ηθελα να ακουσω και συμβουλες για αυξηση παραγωγης γαλακτος. Η παιδιατρος μου συνεστησε και πινω και 6 fenugreek τη μερα. Τα πηρε καμια? Εχουν οντος αποτελεσμα? Τα πινω εδω και 1,5 μηνα αλλα και παλι δινουμε και ξενο

 

Πολυ ευχαριστα νεα!

Σπιτικο τραχανα αν μπορεις να βρεις , ειναι πολυ καλος για το γαλα και αμυγδαλα(αν στο επιτρεπει ο παιδιατρος) ωμα και αναλατα φυσικα.Εγω ετρωγα απο την πρωτη μερα που γεννησα,αν και για καποιο διαστημα δεν αφηνουν οι παιδιατροι.Εγω δεν το ηξερα!:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πιανει ναι. Αλλα κατα τη διαρκεια του θηλασμου εχει φορες που το αφηνει και μετα το αρπαζει λαθος και τη διορθωνω. Δεν θα λεγα οτι εχει διαφορα το δεξι απο το αριστερο εκτος του οτι φουσκωνει πιο πολυ και βγαζει περισσοτερο γαλα

 

Σου εχω απαντήσει και στο αλλο θεμα!

1. Εχεις γαλα!

2. Αυτο σημαίνει οτι δε χρειαζεται γαλακτογονα συμπληρώματα!

3. Μήπως το μωρο άρχισε να σου πληγώνει το στηθος μόλις ξεκίνησες το συμπλήρωμα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να φροντιζεις να κανει 8-12 γευματα το 24ωρο και να χρησιμοποιεις θηλαστρο πιο ουσιαστικά. Ποιο θηλαστρο έχεις; Αντλείς με συγκεκριμένο πλάνο;

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις;

 

Nina-Nana καλησπέρα! Επανέρχομαι κ πάλι για να σου γράψω τα νέα μας.Ο μπέμπης μου σε 3 μέρες γίνεται 4 μηνών και επιμένω με τον θηλασμό. Κάνει οπωσδήποτε 8-10 γεύματα την ημέρα και το συμπλήρωμα μειώθηκε απο τα 400ml στα 200-250. Σου θυμίζω οτι αντλούσα με το θήλαστρο avent philips πρωί και βράδυ.

Η απορία μου είναι η εξής: εδώ και 20 μέρες μεταφέραμε το παιδί στο δωμάτιό του με αποτέλεσμα να τροποποιηθεί το πρόγραμμα του ύπνου του και να μην κοιμάται σερί ως το πρωί. Έκοψα τη βραδυνή άντληση για να έχω γάλα κάθε φορά που ξυπνάει γιατί απο τις 9 το βράδυ έως τις 9 το πρωί θηλάζει αποκλειστικά.Δεν δίνω συμπλήρωμα δηλαδή. Το θέμα είναι πως υπάρχουν νύχτες που ξυπνά λιγότερες φορές κι αυτή μπορεί να είναι στις 4 τα ξημερώματα με αποτέλεσμα το γάλα μου να αρχίζει τα γρομπαλάκια, σαν να πετρώνει.

Υπάρχει φόβος να μειωθεί η παραγωγή; Φοβάμαι να βάλω θήλαστρο πριν κοιμηθώ γιατί το στήθος μου αργεί να γεμίσει και ο μπέμπης δεν έχει συγκεκριμένες ώρες ξυπνήματος πλέον. Μπορεί να σηκωθεί στις 10 και μετά στις 2 τα ξημερώματα, στις 4 και στις 6. Μπορεί όμως να κοιμηθεί και σερί ως τις 4 το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana καλησπέρα! Επανέρχομαι κ πάλι για να σου γράψω τα νέα μας.Ο μπέμπης μου σε 3 μέρες γίνεται 4 μηνών και επιμένω με τον θηλασμό. Κάνει οπωσδήποτε 8-10 γεύματα την ημέρα και το συμπλήρωμα μειώθηκε απο τα 400ml στα 200-250. Σου θυμίζω οτι αντλούσα με το θήλαστρο avent philips πρωί και βράδυ.

Η απορία μου είναι η εξής: εδώ και 20 μέρες μεταφέραμε το παιδί στο δωμάτιό του με αποτέλεσμα να τροποποιηθεί το πρόγραμμα του ύπνου του και να μην κοιμάται σερί ως το πρωί. Έκοψα τη βραδυνή άντληση για να έχω γάλα κάθε φορά που ξυπνάει γιατί απο τις 9 το βράδυ έως τις 9 το πρωί θηλάζει αποκλειστικά.Δεν δίνω συμπλήρωμα δηλαδή. Το θέμα είναι πως υπάρχουν νύχτες που ξυπνά λιγότερες φορές κι αυτή μπορεί να είναι στις 4 τα ξημερώματα με αποτέλεσμα το γάλα μου να αρχίζει τα γρομπαλάκια, σαν να πετρώνει.

Υπάρχει φόβος να μειωθεί η παραγωγή; Φοβάμαι να βάλω θήλαστρο πριν κοιμηθώ γιατί το στήθος μου αργεί να γεμίσει και ο μπέμπης δεν έχει συγκεκριμένες ώρες ξυπνήματος πλέον. Μπορεί να σηκωθεί στις 10 και μετά στις 2 τα ξημερώματα, στις 4 και στις 6. Μπορεί όμως να κοιμηθεί και σερί ως τις 4 το πρωί!

 

Το οτι ξυπνάει τόσο συχνα ειναι καλο για την αύξηση της παραγωγής. Οι βραδινοί θηλασμοι βοηθούν στην συνολική παραγωγη της επόμενης ημέρας.

 

Οταν αντλούμε γαλα δε σημαίνει οτι το στηθος αδειάζει και μετα γεμίζει. Το γαλα παράγεται τη στιγμη του θηλασμου, λιγα μλ "αποθηκεύονται" στο στηθος και προκαλούν αυτο το πρηξιμο. Οσο περισσότερο γαλα απομακρύνεται απο το στηθος τόσο περισσότερο παράγεται.

 

Το συμπλήρωμα δεν ειναι πολυ και σύντομα θα το έχεις κόψει τελείως. Σε αυτή τη φάση μπορείς να μειωνεις κατα 10μλ την ημέρα στα γεύματα που δινεις συμπλήρωμα παρατηρώντας την αντίδραση του μωρου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας μανουλες, εχω ενα προβληματακι απο χθες...(ειμαι στον εννατο και εχει προγραματιστει καισαρικη σε μια εβδομαδα περιπου), απο χθες λοιπον το στηθος μου εχει πριστεί και ειναι σκληρο και νιωθω και καποιες σουβλιες όπως μετα τη γεννα οταν πρεπει να βγαλεις το γαλα, δεν εχω πυρετο, μόνο αυτο το ''πετρωμα'' τι μπορω να κανω για να ανακουφιστώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας μανουλες, εχω ενα προβληματακι απο χθες...(ειμαι στον εννατο και εχει προγραματιστει καισαρικη σε μια εβδομαδα περιπου), απο χθες λοιπον το στηθος μου εχει πριστεί και ειναι σκληρο και νιωθω και καποιες σουβλιες όπως μετα τη γεννα οταν πρεπει να βγαλεις το γαλα, δεν εχω πυρετο, μόνο αυτο το ''πετρωμα'' τι μπορω να κανω για να ανακουφιστώ?

 

Εμενα μου ειχε πει ο γιατρος ζεστες κομπρεσες και μαλλαξεις με κυκλικες κινησεις σε ολο το στηθος. Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου, όταν εκανες μαλαξεις εβγαινε κάποιο υγρο, σωστά?

 

Εγω αυτο το επαθα αφοτου γεννησα. Εσυ μαλλον εχεις κατεβασει ηδη γαλα κι αυτο ειναι το πρωτογαλλα αν το λεω καλα. Δεν ξερω μηπως θα πρεπει να αντλεις κιολας μη σου πετρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι άντληση! Κάνε μασάζ κι αν θέλεις βάλε ζεστές κομπρέσες.

Μπορείς να βάλεις και λαχανοφυλλο απο το ψυγείο μεσα στο σουτιέν αν αισθάνεσαι πέτρωμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Είχα κι εγώ μεγάλο πρόβλημα με το θηλασμό, ιδίως με τον αφόρητο πόνο και τις πληγές στις θηλές.

Αφού για τέσσερις μήνες σφάδαζα κάθε φορά που το μωρό ακουμπούσε το στήθος και δοκίμασα κάθε κρέμα και αλοιφή που κυκλοφορούσε στο εμπόριο, βρήκα τυχαία τη λύση:

Πήγα σε βρεφικό πολυκατάστημα για άλλο λόγο και στην κουβέντα μου συνέστησαν κάτι "καπέλα" σιλικόνης για το στήθος.

Δεν θυμάμαι τη μάρκα, ίσως Medela-γιατί φυσικά τα έχω δώσει, έχουν κάνει θραύση στις φίλες θηλάζουσες μαμάδες-πάντως είναι σιλικονάτα καπέλα με τρύπες που προσαρμόζονται στο στήθος, κάτω από το σουτιέν θηλασμού. Τα χρησιμοποιείς όσο δεν θηλάζεις και το στήθος αναπνέει και θεραπεύεται δια μαγείας! Έχει μια θήκη κλειστή για να μαζεύει το γάλα που ενδεχομένως να στάξει κατά τη διάρκεια του ύπνου και μια θήκη με τρύπες.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Είχα κι εγώ μεγάλο πρόβλημα με το θηλασμό, ιδίως με τον αφόρητο πόνο και τις πληγές στις θηλές.

Αφού για τέσσερις μήνες σφάδαζα κάθε φορά που το μωρό ακουμπούσε το στήθος και δοκίμασα κάθε κρέμα και αλοιφή που κυκλοφορούσε στο εμπόριο, βρήκα τυχαία τη λύση:

Πήγα σε βρεφικό πολυκατάστημα για άλλο λόγο και στην κουβέντα μου συνέστησαν κάτι "καπέλα" σιλικόνης για το στήθος.

Δεν θυμάμαι τη μάρκα, ίσως Medela-γιατί φυσικά τα έχω δώσει, έχουν κάνει θραύση στις φίλες θηλάζουσες μαμάδες-πάντως είναι σιλικονάτα καπέλα με τρύπες που προσαρμόζονται στο στήθος, κάτω από το σουτιέν θηλασμού. Τα χρησιμοποιείς όσο δεν θηλάζεις και το στήθος αναπνέει και θεραπεύεται δια μαγείας! Έχει μια θήκη κλειστή για να μαζεύει το γάλα που ενδεχομένως να στάξει κατά τη διάρκεια του ύπνου και μια θήκη με τρύπες.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα!

 

Θηλάζεις ακόμη; Γιατί είχες πληγές;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζεις ακόμη; Γιατί είχες πληγές;

 

Πολύ πρόσφατα διέκοψα το θηλασμό, με το που χρόνισε η μικρή μου.

Τις πληγές τις είχα το πρώτο τετράμηνο, ιδίως γιατί το μωρό θήλαζε άτσαλα, ίσως κι επειδή δεν είχα πολύ γάλα και κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια να θηλάσει. Έκανε και κάτι απότομες κινήσεις κατά το θηλασμό και τραβούσε τις θηλές!

Με τις θήκες σιλικόνης όμως το στήθος θεραπεύτηκε και από κει και πέρα δεν ξαναέκανα πληγές.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόσφατα διέκοψα το θηλασμό, με το που χρόνισε η μικρή μου.

Τις πληγές τις είχα το πρώτο τετράμηνο, ιδίως γιατί το μωρό θήλαζε άτσαλα, ίσως κι επειδή δεν είχα πολύ γάλα και κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια να θηλάσει. Έκανε και κάτι απότομες κινήσεις κατά το θηλασμό και τραβούσε τις θηλές!

Με τις θήκες σιλικόνης όμως το στήθος θεραπεύτηκε και από κει και πέρα δεν ξαναέκανα πληγές.

 

Αν δεν είχες πολυ γαλα πως κατάφερες να θηλασεις 1 χρονο;

Το μωρό εξετάστηκε για χαλινό;

Εχεις εισεχουσες-επίπεδες θηλές; Είσαι ανοιχτόχρωμη πχ φυσική ξανθιά ή κοκκινομάλλα με ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νινα νανα μία φίλη μου γέννησε πριν από μερικές μέρες, πονάει στο θηλασμό και έχει απογοητευτεί. Της είπα να προσέχει να βάζει σωστά το μωρό στο στήθος, πώς να περιποιείται τις θηλές, να αποφεύγει όσο γίνεται το μπουκάλι, να κοιτάξει για χαλινό. Έχει επίπεδες θηλές. κάπου είχα διαβάσει ότι οι επίπεδες θηλές πονάνε περισσότερο. Μπορεί να κάνει κατι γι' αυτό;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες πολυ γαλα πως κατάφερες να θηλασεις 1 χρονο;

Το μωρό εξετάστηκε για χαλινό;

Εχεις εισεχουσες-επίπεδες θηλές; Είσαι ανοιχτόχρωμη πχ φυσική ξανθιά ή κοκκινομάλλα με ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα;

 

 

Τίποτα από τα δύο. Χαλινός δεν ξέρω τι είναι.

Το πρώτο διάστημα έδινα και συμπλήρωμα.

Μετά μπήκαν και οι τροφές και θήλαζα μόνο πρωί βράδυ.

Για ένα-ενάμισι μήνα που θήλασα αποκλειστικά το παιδί δεν πήρε βάρος.

Γενικά με δυσκόλεψε ο θηλασμός, αλλά το προσπάθησα πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινα νανα μία φίλη μου γέννησε πριν από μερικές μέρες, πονάει στο θηλασμό και έχει απογοητευτεί. Της είπα να προσέχει να βάζει σωστά το μωρό στο στήθος, πώς να περιποιείται τις θηλές, να αποφεύγει όσο γίνεται το μπουκάλι, να κοιτάξει για χαλινό. Έχει επίπεδες θηλές. κάπου είχα διαβάσει ότι οι επίπεδες θηλές πονάνε περισσότερο. Μπορεί να κάνει κατι γι' αυτό;

 

Οι επίπεδες θηλές δημιουργούν πρόβλημα οταν το μωρό δε θηλαζει καλα!

Ειναι σίγουρη οτι το τοποθετεί καλα; Την εχεις δει να θηλαζει;

 

Επίσης αν δινει μπουκάλι η κατάσταση δυσκολεύει περισσότερο καθώς το μωρό δεν μπορει να θηλαζει την μια απο το μπουκάλι και την άλλη απο μια επίπεδη θηλή!

 

Πριν το θηλασμο να πιάνει τη θηλή με τον αντίχειρα και τον δείκτη πρώτα με κάθετη φορά και μετά με οριζόντια και να την τραβάει προς τα έξω για όσα λεπτά αντέχει! Αν μπορει ας το κανει συχνά μεσα στην ημέρα.

Αν θελει μπορει να βάζει θηλαστρο πριν το θηλασμο μέχρι να βγει η θηλή προς τα έξω.

 

Εχει πληγές ή μόνο πόνο; Ειναι φυσική ξανθιά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μένει μακριά και δεν την έχω δει να θηλάζει. Δεν έχει πληγές. Είναι ξανθιά, ναι. Μου είπε ότι πιστεύει κι αυτή ότι το μωρό μάλλον δεν πιάνει καλά. Της είπα μερικά πραγματα που πρέπει να προσέξει στην τοποθέτηση. Όμως το μωρό ήδη πίνει πιο πολλές φορές από μπιμπερό παρά από στήθος και μάλλον σύγχυση θηλών νομίζω ότι είναι. Έχει θήλαστρο και αντλεί όποτε μπορεί.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Μένει μακριά και δεν την έχω δει να θηλάζει. Δεν έχει πληγές. Είναι ξανθιά, ναι. Μου είπε ότι πιστεύει κι αυτή ότι το μωρό μάλλον δεν πιάνει καλά. Της είπα μερικά πραγματα που πρέπει να προσέξει στην τοποθέτηση. Όμως το μωρό ήδη πίνει πιο πολλές φορές από μπιμπερό παρά από στήθος και μάλλον σύγχυση θηλών νομίζω ότι είναι. Έχει θήλαστρο και αντλεί όποτε μπορεί.

 

 

Σου εχει πει τι θελει να κανει; Την πειράζει που δεν θηλαζει αποκλειστικά ή δεν την ενοχλεί;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν την πειράζει πολύ να κάνει μεικτή διατροφή. Πλέον κάνει αντλήσεις μόνο και συμπληρώνει με ξένο. Της είπα και για το SNS αλλά δεν της πολυάρεσε σαν ιδέα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Δεν την πειράζει πολύ να κάνει μεικτή διατροφή. Πλέον κάνει αντλήσεις μόνο και συμπληρώνει με ξένο. Της είπα και για το SNS αλλά δεν της πολυάρεσε σαν ιδέα.

 

Πες της να κοιτάξει το μωρό για χαλινό.

Απο εκεί και πέρα, αν δεν την πειράζει να κανει μεικτή διατροφή άσε τα πράγματα έτσι και μην λες πολλα. Δυστυχώς στις φίλες δεν πιάνουν εύκολα οι οδηγίες, την έχω πατήσει πολλές φορες!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες.

Ειμαστε 8 ημερων με αποκλειστικό θηλασμο.Η μικρη πιάνει σωστα το στηθος απ οσο μου ειπαν οι μαιες και η παιδίατρος. Βρεχει 10 πανες τη μερα κι ολα καλα ως εδω.

Αππ χθες αρχισε να μου τραβα τις θηλες δεξια, αριστερα κ προς τα πισω με μανια κ να μου τις δαγκωνει με αποτελεσμα να ποναω πλεον παρα πολυ.Τι μπορεί να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Άπ' ότι καταλαβαίνω το μωρό για κάποιο λόγο νευριάζει εκείνη την ώρα. Πιστεύεις μήπως ότι έχεις πολύ έντονη ροή και το μωρό πνίγεται από το πολύ γάλα ή αντίθετα πολύ αργή ροή και το μωρό πεινάει και δεν μπορεί να περιμένει να κατέβει το γάλα γι' αυτό νευριάζει; Αν είναι κάτι από τα παραπάνω διορθώνεται εύκολα.

 

Μήπως την ώρα που το μωρό το κανει αυτό είναι ανήσυχο από κάτι π.χ. κολικούς ή είναι κουρασμένο και νυσταγμένο; Όταν το βλέπεις ανήσυχο στο στήθος μπορείς να το βγάζεις και να το περπατάς λίγο κρατώντας το στην αγκαλιά σου για να ηρεμήσει. Όταν ηρεμήσει δοκίμασε να το βγάλεις πάλι.

 

Αλήθεια πόσες φορές τη μέρα κάνει κακά;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες.

Ειμαστε 8 ημερων με αποκλειστικό θηλασμο.Η μικρη πιάνει σωστα το στηθος απ οσο μου ειπαν οι μαιες και η παιδίατρος. Βρεχει 10 πανες τη μερα κι ολα καλα ως εδω.

Αππ χθες αρχισε να μου τραβα τις θηλες δεξια, αριστερα κ προς τα πισω με μανια κ να μου τις δαγκωνει με αποτελεσμα να ποναω πλεον παρα πολυ.Τι μπορεί να φταιει?

 

Όταν το μωρό μου έκανε έτσι ηταν επειδή ήθελε να ρευτεί!! Γενικά έχουμε δυσκολία στο να ρευτεί ειδικά με το μπιμπερο μπορει να ρεύεται και μια ωρα μετά. Άργησα να το καταλάβω αυτό γιατι υποτίθεται οτι απο το στηθος δεν ρουφάνε αέρα... Αλλα μάλλον εξαρτάται απο το κάθε μωρό. Γενικά.. Στην αρχή το δικό μου το μωρό έβαζε το χεράκι του στο στόμα είτε ήθελε να ρευτεί είτε να φάει είτε να κοιμηθεί. Ακόμη 5,5 μηνων τώρα προσπαθώ να καταλάβω την διαφορά... Στην αρχή απλά τον έβαζα στο στηθος και εκείνος η εκλεγε η έκανε αυτό που λες και εσυ μου είχε αλλάξει τα φώτα κανονικά... Και εγω νόμιζα οτι δεν εχει γάλα και τα εχει πάρει κρανίο... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες.

Ειμαστε 8 ημερων με αποκλειστικό θηλασμο.Η μικρη πιάνει σωστα το στηθος απ οσο μου ειπαν οι μαιες και η παιδίατρος. Βρεχει 10 πανες τη μερα κι ολα καλα ως εδω.

Αππ χθες αρχισε να μου τραβα τις θηλες δεξια, αριστερα κ προς τα πισω με μανια κ να μου τις δαγκωνει με αποτελεσμα να ποναω πλεον παρα πολυ.Τι μπορεί να φταιει?

 

Το μωρό παιρνει πιπιλα ή μπουκάλι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια τα φωτα σας..υποφερω &γω από πληγωμενες θηλες εδώ και 25 ημερες, ο μπεμπης μου τις πλήγωσε από το μαιευτηριο .ειδα σύμβουλο θηλασμού,μου ειπε να δω το χαλινό του μικρου και οστεοπαθητικό..κάναμε το χαλινο,βγαζει πιο καλα τη γλωσσα τωρα,είδαμε &οστεοπαθητικο ,αλλα οσον αφορα το πληγωμα δεν ειδα φως.. Η θηλη βγαινει μετα το θηλασμο λευκη στα πλαγια σαν να την εχει πιασει πενσα,παροτι θεωρω οτι ο μπεμπης ανοιγει καλά το στομα του&μπαινει βαθεια. Είναι καπως καμπυλωτος ο ουρανισκος,μπορεί να φταίει αυτό; Από την άλλη νοικιασα χθες το symphony για να κανω αντλήσεις από το ένα στηθος ωστέ να γιανεί η πληγή και στο μεσοδιάστημα τον βάζω μόνο στο δεξί που σχετικά είναι λίγότερο πληγωμένο& του δίνω&ότι βγάζω απο το αριστέρο.Το ερώτημα είναι, αν το στήθος κάνει καμια βδομάδα να γιάνει θα το πιάνει μετά ή θα δείχνει προτίμηση στο δεξί;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...