Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Nina-Nana, συνεχίζουμε με θηλασμό σε κάθε γεύμα και απο τα δύο στήθη και συμπλήρωμα. Είχαμε ξεκινήσει με 450ml συμπλήρωμα και έχουμε φτάσει στα 325ml την ημέρα. Μειώθηκε δε λέω αλλά δεν κόπηκε. Υπάρχουν φορές που το παιδί χορταίνει με το μητρικό γάλα και αποκοιμιέται αλλά αυτό γίνεται κυρίως τη νύχτα οπότε θεωρώ οτι οφείλεται στο οτι νικάει η νύστα του την πείνα. Δε ξέρω εάν έχει σημασία αλλά σε λίγες μέρες σαραντίζουμε. Βάζω θήλαστρο μια φορά την εβδομάδα για να δω την πρόοδο της παραγωγής μου. Είχα ξεκινήσει με 40ml άντληση και απο τα δύο στήθη και έχω φτάσει τα 60ml. Πολύ λίγο εάν υπολογίσεις οτι το παιδί θέλει σε κάθε γεύμα περίπου 70ml συμπλήρωμα συν θηλασμό για να χορτάσει.

Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω το εξής: Τις τελευταίες τρεις μέρες μετά απο 15 λεπτά θηλασμού, πετάει τη θηλή και κλαίει. Πιέζω το στήθος αλλά τρέχει γάλα κανονικά και πολλές φορές σαν μπεκ οπότε δεν φταίει το οτι κόβεται η παραγωγή μου. Μήπως μειώνεται η ποσότητα όμως και βαριέται να προσπαθεί οπότε ζητάει μπουκάλι; Τον σηκώνω λίγο να ηρεμήσει κι όταν τον ξαναβάζω στο στήθος, καταπίνει μια γουλιά και ξαναπετάει τη θηλή λες και τον χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα! Εκενευρίζεται τόσο που δεν το διαπραγματεύεται να σταματήσει. Τον βάζω στο άλλο στήθος και μου κάνει πάλι το ίδιο. Τι μπορεί να τον ενοχλεί; Το να πνίγεται και να έχω πολύ γάλα το αποκλείω γιατί εάν ήταν έτσι δεν θα είχαμε ανάγκη το συμπλήρωμα.

Μου φαίνεται εχει μάθει το σύστημα σας και ζητάει μπουκάλι....Παρε μπουκάλι αργης ροής μήπως προσπαθήσει περισσοτερο στον θηλασμο τότε και κανε ενδιάμεσα οποτε μπορεις αντλήσεις για να αυξήσεις την παραγωγή.. Κυρίως μετα τον θηλασμο κι ας μην βγάζεις πολλα απλα να περνει ο οργανισμός την έντολη για να παράγει περισσοτερο γαλα.Με λιγο επιμονή και προσπάθεια και απο τους δυο σας ολα μπορούν να γίνουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nina-Nana, συνεχίζουμε με θηλασμό σε κάθε γεύμα και απο τα δύο στήθη και συμπλήρωμα. Είχαμε ξεκινήσει με 450ml συμπλήρωμα και έχουμε φτάσει στα 325ml την ημέρα. Μειώθηκε δε λέω αλλά δεν κόπηκε. Υπάρχουν φορές που το παιδί χορταίνει με το μητρικό γάλα και αποκοιμιέται αλλά αυτό γίνεται κυρίως τη νύχτα οπότε θεωρώ οτι οφείλεται στο οτι νικάει η νύστα του την πείνα. Δε ξέρω εάν έχει σημασία αλλά σε λίγες μέρες σαραντίζουμε. Βάζω θήλαστρο μια φορά την εβδομάδα για να δω την πρόοδο της παραγωγής μου. Είχα ξεκινήσει με 40ml άντληση και απο τα δύο στήθη και έχω φτάσει τα 60ml. Πολύ λίγο εάν υπολογίσεις οτι το παιδί θέλει σε κάθε γεύμα περίπου 70ml συμπλήρωμα συν θηλασμό για να χορτάσει.

Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω το εξής: Τις τελευταίες τρεις μέρες μετά απο 15 λεπτά θηλασμού, πετάει τη θηλή και κλαίει. Πιέζω το στήθος αλλά τρέχει γάλα κανονικά και πολλές φορές σαν μπεκ οπότε δεν φταίει το οτι κόβεται η παραγωγή μου. Μήπως μειώνεται η ποσότητα όμως και βαριέται να προσπαθεί οπότε ζητάει μπουκάλι; Τον σηκώνω λίγο να ηρεμήσει κι όταν τον ξαναβάζω στο στήθος, καταπίνει μια γουλιά και ξαναπετάει τη θηλή λες και τον χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα! Εκενευρίζεται τόσο που δεν το διαπραγματεύεται να σταματήσει. Τον βάζω στο άλλο στήθος και μου κάνει πάλι το ίδιο. Τι μπορεί να τον ενοχλεί; Το να πνίγεται και να έχω πολύ γάλα το αποκλείω γιατί εάν ήταν έτσι δεν θα είχαμε ανάγκη το συμπλήρωμα.

 

Το ποσο βγάζεις με το θηλαστρο δεν ειναι ενδεικτικό της παραγωγής σου.

 

Αυτο που περιγράφεις μπορει να ειναι και συγχιση θηλών. Ποιο μπουκάλι χρησιμοποιείς και με ποια θηλη;

 

Κανεις κατι για να αυξήσεις την παραγωγη σου; Αντλεις συστηματικά πχ ή απλα μειωνεις συμπλήρωμα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο βγάζεις με το θηλαστρο δεν ειναι ενδεικτικό της παραγωγής σου.

 

Αυτο που περιγράφεις μπορει να ειναι και συγχιση θηλών. Ποιο μπουκάλι χρησιμοποιείς και με ποια θηλη;

 

Κανεις κατι για να αυξήσεις την παραγωγη σου; Αντλεις συστηματικά πχ ή απλα μειωνεις συμπλήρωμα;

 

Χρησιμοποιώ τα μπιμπερό dr brown με τις θηλές σιλικόνης για νεογέννητα.Δεν ξέρω αν έχουν κάποια ονομασία. Λες να είναι σύγχιση θηλών;

Για την αύξηση της παραγωγής βάζω το παιδί στο στήθος όποτε το ζητάει και προσπαθώ να τρώω τις τροφές που μου σύστησε η νεογνολόγος (πατζάρια,σούπες,φακές κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Χρησιμοποιώ τα μπιμπερό dr brown με τις θηλές σιλικόνης για νεογέννητα.Δεν ξέρω αν έχουν κάποια ονομασία. Λες να είναι σύγχιση θηλών;

Για την αύξηση της παραγωγής βάζω το παιδί στο στήθος όποτε το ζητάει και προσπαθώ να τρώω τις τροφές που μου σύστησε η νεογνολόγος (πατζάρια,σούπες,φακές κλπ).

 

Με τις τροφες μην περιμένεις να αυξηθεί η παραγωγη σου.

 

Το "οποτε το ζητάει" τι ακριβώς σημαίνει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Με τις τροφες μην περιμένεις να αυξηθεί η παραγωγη σου.

 

Το "οποτε το ζητάει" τι ακριβώς σημαίνει;

 

Σημαίνει πριν απο κάθε γεύμα και όποτε έχει γκρίνα. Είτε λόγω πείνας, είτε λόγω κολικών κλπ. Τον ηρεμεί πολύ το στήθος. Σχετικά με το πέταγμα της θηλής που κάνει διαπίστωσα οτι εάν θηλάζει ενώ περπατάω, δεν κλαίει ούτε διακόπτει το θηλασμό. Απλά δεν θέλει να τον θηλάζω καθιστή. Πολύ κουραστικό ειδικά τώρα που πέρασε τα 5 κιλά αλλά δεν έχω εναλλακτική. Βάζω και θήλαστρο δυο φορές την ημέρα πλέον κι απο τα 60 ml έχω φτάσει 80-100 ml. Όταν το κάνω πιο συχνά όμως ή μετά απο θηλασμό η άντληση βγάζει το πολύ 40 ml...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σημαίνει πριν απο κάθε γεύμα και όποτε έχει γκρίνα. Είτε λόγω πείνας, είτε λόγω κολικών κλπ. Τον ηρεμεί πολύ το στήθος. Σχετικά με το πέταγμα της θηλής που κάνει διαπίστωσα οτι εάν θηλάζει ενώ περπατάω, δεν κλαίει ούτε διακόπτει το θηλασμό. Απλά δεν θέλει να τον θηλάζω καθιστή. Πολύ κουραστικό ειδικά τώρα που πέρασε τα 5 κιλά αλλά δεν έχω εναλλακτική. Βάζω και θήλαστρο δυο φορές την ημέρα πλέον κι απο τα 60 ml έχω φτάσει 80-100 ml. Όταν το κάνω πιο συχνά όμως ή μετά απο θηλασμό η άντληση βγάζει το πολύ 40 ml...

 

 

Να φροντιζεις να κανει 8-12 γευματα το 24ωρο και να χρησιμοποιεις θηλαστρο πιο ουσιαστικά. Ποιο θηλαστρο έχεις; Αντλείς με συγκεκριμένο πλάνο;

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σε ολες σας. Εδω και τρεις μηνες διαβαζω τους προβληματισμους σε αυτο το forum και αποφασισα να γινω μελος για να μοιραστω και γω το προβλημα μου μηπως και μαλακωσει ο πονος. Νιωθω οτι κανεις δεν με καταλαμβαινει. Ηθελα και θελω να θηλαζω αποκλειστικα το κοριτσακι μου. Μεχρι και 2 ωρες συνεχομενο θηλαζα και εκλαιγε συνεχεια κι ενο ολοι μου ελεγαν για ξενο εγω επεμενα! Καθε μια ωρα στηθος εξω. Αντεξα παρολο που ειχα δυσκολη γεννα και δυστυχως λιγη υποστηριξη απο ολους που θεωρουν ξεροκεφαλια την επιμονη μου. Παμε στην παιδιατρο το μωρο μου δεν πηρε ικανοποιητικο βαρος! Κλαμα εγω αρρωστησα. Στην ιδεα οτι αφηνα το μωρο μου νηστικο και να επιμενω να θηλαζω. Αντλω και με θηλαστρο τον 2ο μηνα για να αυξησω την παραγωγη. Παμε ξανα παιδιατρο παλι εβαλε πιο κατω απο το ελαχιστο. Μου ειπε να αντικαταστησω 2 γευματα με σκονη. Στις 15 μερες το μωρο μου πηρε βαρος! Εγω επειδη θελω πολυ να θηλαζω αποκλειστικα οταν της εδινα ξενο αντλουσα το δικο μου για να μη μειωθει η παραγωγη μου. Βγαζω μονο 30 ml αλλα συνεχιζω. Κανω τα παντα! Δεν εχω αρκετο γαλα ομως δυστυχως. Τωρα μου εκοψε τη θηλη σε σημειο που ενα μερος της ξεκολλαει απο το στηθος! Μου ειπε η παιδιατρος να δοκιμασω τις θηλες σιλικονης αλλα κλαιει και δεν τις πιανει. Κλαει αυτη κλαιω και γω! Χτες τις εδωσα ξενο αλλα τι θα γινει? Εκανα τοσο αγωνα και τωρα να κοπει τελειως η παραγωγη? Ειμαστε τωρα 3 μηνων. Το παλευα να της δινω εστο το λιγο που εχω μεχρι να γινει 6 μηνων τουλαχιστον. Την βλεπω και κλαιω που δεν μπορω να της χαρισω αυτο το δωρο του αποκλειστικου θηλασμου οσι κ αν το παλευω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολες σας. Εδω και τρεις μηνες διαβαζω τους προβληματισμους σε αυτο το forum και αποφασισα να γινω μελος για να μοιραστω και γω το προβλημα μου μηπως και μαλακωσει ο πονος. Νιωθω οτι κανεις δεν με καταλαμβαινει. Ηθελα και θελω να θηλαζω αποκλειστικα το κοριτσακι μου. Μεχρι και 2 ωρες συνεχομενο θηλαζα και εκλαιγε συνεχεια κι ενο ολοι μου ελεγαν για ξενο εγω επεμενα! Καθε μια ωρα στηθος εξω. Αντεξα παρολο που ειχα δυσκολη γεννα και δυστυχως λιγη υποστηριξη απο ολους που θεωρουν ξεροκεφαλια την επιμονη μου. Παμε στην παιδιατρο το μωρο μου δεν πηρε ικανοποιητικο βαρος! Κλαμα εγω αρρωστησα. Στην ιδεα οτι αφηνα το μωρο μου νηστικο και να επιμενω να θηλαζω. Αντλω και με θηλαστρο τον 2ο μηνα για να αυξησω την παραγωγη. Παμε ξανα παιδιατρο παλι εβαλε πιο κατω απο το ελαχιστο. Μου ειπε να αντικαταστησω 2 γευματα με σκονη. Στις 15 μερες το μωρο μου πηρε βαρος! Εγω επειδη θελω πολυ να θηλαζω αποκλειστικα οταν της εδινα ξενο αντλουσα το δικο μου για να μη μειωθει η παραγωγη μου. Βγαζω μονο 30 ml αλλα συνεχιζω. Κανω τα παντα! Δεν εχω αρκετο γαλα ομως δυστυχως. Τωρα μου εκοψε τη θηλη σε σημειο που ενα μερος της ξεκολλαει απο το στηθος! Μου ειπε η παιδιατρος να δοκιμασω τις θηλες σιλικονης αλλα κλαιει και δεν τις πιανει. Κλαει αυτη κλαιω και γω! Χτες τις εδωσα ξενο αλλα τι θα γινει? Εκανα τοσο αγωνα και τωρα να κοπει τελειως η παραγωγη? Ειμαστε τωρα 3 μηνων. Το παλευα να της δινω εστο το λιγο που εχω μεχρι να γινει 6 μηνων τουλαχιστον. Την βλεπω και κλαιω που δεν μπορω να της χαρισω αυτο το δωρο του αποκλειστικου θηλασμου οσι κ αν το παλευω...

 

Καταρχάς μην απελπίζεσαι!

Ειναι πολυ δύσκολο να προσπαθείς για θηλασμο και να μην τα καταφέρνεις. Ειναι δύσκολο γιατι κανεις ο,τι μπορείς, κουράζεσαι και δεν βλέπεις αποτέλεσμα. Για να εχει ανταμοιβή ο κόπος σου πρέπει μονο να προσπαθήσεις ουσιαστικά.

 

Το αρχικό ζήτημα που είχες απο την γέννηση του μωρου σου και την αρχη του θηλασμου ειναι ο λόγος που το μωρο σου πληγώνει το στηθος. σε αυτο κρύβεται όλο το μυστικό της επιτυχίας του θηλασμου σου. Αν δεν καταλάβουμε αυτο το λόγο δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Θέλω λοιπον να γίνεις οσο πιο απίστευτα περιγραφική μπορείς να γίνεις στα εξής: πως πιάνει το μωρο το στηθος, σε τι στάση θηλαζει, αν σε πονούσε απο τις πρώτες μερες, αν οι πληγες ειναι σε ενα στηθος μονο ή και στα δυο, που ακριβώς ειναι οι πληγες, περιγραφή του πόνου, ποτε πονάς (στην αρχη ή στο τελος του θηλασμου πχ). Οσο πιο πολλές λεπτομέρειες μπορείς να γράψεις, ακομα κι αν θεωρεις οτι ειναι ασήμαντες εμένα μπορούν να με βοηθήσουν να καταλάβω την αιτια.

Αφου απαντήσεις σε αυτο το θεμα θα συζητήσουμε πιο διεξοδικά για το βάρος και το συμπλήρωμα καθώς και για την παραγωγη σου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μου εδειξαν στην κλινικη να γυρναει ολο του το σωμα προς εμενα και να περναω το χερι μου κατω απο το σωματακι της και το στωμα της να ειναι στο σημειο της θηλης μου. Ποναω μονο το δεξι που μου εχει κοψει τη θηλη. Ο πονος δεν αντεχεται οταν το πιανει και οταν σφιγγει. Ενο θηλαζει εχει φορες που παει να το αφησει και μετα το σφιγγει με μανια. Βαζω το δαχτυλο μου στο στωματακι της για να το αφησει και το σφιγγει περισσοτερο. Επισης οταν ακουσει θορυβο η ακομη και χωρις λογο γυρναει δεξια αριστερα τραβωντας τη θηλη...ετσι μου την εκοψε. Ισως ειναι επειδη δεν βγαζει η θηλη πολυ γαλα και τη σφιγγει? Το κοψιμο ειναι ατο δεξι στηθος. Περιπου 1,5 εκ. εχει κοπει η θηλη απο την αλω πως την λενε και ποναει ακομα και οταν το αγγιξω :-( Επισης να πω οτι η σταση θηλασμου μας ειναι η κλασικη: εγω καθιστη και το μωρο σε πλαγια θεση. Χρησιμοποιουμε και μαξιλαρι θηλασμου. Το μωρο μου ανοιγει το στωματακι της και αρπαζει τη θηλη και μερος της αλω. Στις αρχες ειχαμε λιγο ερεθισμενες θηλες αλλα μετα εβαζα κρεμουλα και μια χαρα μεχρι τωρα που γινε αυτο. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Μου εδειξαν στην κλινικη να γυρναει ολο του το σωμα προς εμενα και να περναω το χερι μου κατω απο το σωματακι της και το στωμα της να ειναι στο σημειο της θηλης μου. Ποναω μονο το δεξι που μου εχει κοψει τη θηλη. Ο πονος δεν αντεχεται οταν το πιανει και οταν σφιγγει. Ενο θηλαζει εχει φορες που παει να το αφησει και μετα το σφιγγει με μανια. Βαζω το δαχτυλο μου στο στωματακι της για να το αφησει και το σφιγγει περισσοτερο. Επισης οταν ακουσει θορυβο η ακομη και χωρις λογο γυρναει δεξια αριστερα τραβωντας τη θηλη...ετσι μου την εκοψε. Ισως ειναι επειδη δεν βγαζει η θηλη πολυ γαλα και τη σφιγγει? Το κοψιμο ειναι ατο δεξι στηθος. Περιπου 1,5 εκ. εχει κοπει η θηλη απο την αλω πως την λενε και ποναει ακομα και οταν το αγγιξω :-(

 

Το μωρο πιάνει μέρος της αλου απο εκείνο το στηθος; Η θηλη σου εχει καποια διαφορα απο την αριστερή μορφολογικά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιανει ναι. Αλλα κατα τη διαρκεια του θηλασμου εχει φορες που το αφηνει και μετα το αρπαζει λαθος και τη διορθωνω. Δεν θα λεγα οτι εχει διαφορα το δεξι απο το αριστερο εκτος του οτι φουσκωνει πιο πολυ και βγαζει περισσοτερο γαλα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολες σας. Εδω και τρεις μηνες διαβαζω τους προβληματισμους σε αυτο το forum και αποφασισα να γινω μελος για να μοιραστω και γω το προβλημα μου μηπως και μαλακωσει ο πονος. Νιωθω οτι κανεις δεν με καταλαμβαινει. Ηθελα και θελω να θηλαζω αποκλειστικα το κοριτσακι μου. Μεχρι και 2 ωρες συνεχομενο θηλαζα και εκλαιγε συνεχεια κι ενο ολοι μου ελεγαν για ξενο εγω επεμενα! Καθε μια ωρα στηθος εξω. Αντεξα παρολο που ειχα δυσκολη γεννα και δυστυχως λιγη υποστηριξη απο ολους που θεωρουν ξεροκεφαλια την επιμονη μου. Παμε στην παιδιατρο το μωρο μου δεν πηρε ικανοποιητικο βαρος! Κλαμα εγω αρρωστησα. Στην ιδεα οτι αφηνα το μωρο μου νηστικο και να επιμενω να θηλαζω. Αντλω και με θηλαστρο τον 2ο μηνα για να αυξησω την παραγωγη. Παμε ξανα παιδιατρο παλι εβαλε πιο κατω απο το ελαχιστο. Μου ειπε να αντικαταστησω 2 γευματα με σκονη. Στις 15 μερες το μωρο μου πηρε βαρος! Εγω επειδη θελω πολυ να θηλαζω αποκλειστικα οταν της εδινα ξενο αντλουσα το δικο μου για να μη μειωθει η παραγωγη μου. Βγαζω μονο 30 ml αλλα συνεχιζω. Κανω τα παντα! Δεν εχω αρκετο γαλα ομως δυστυχως. Τωρα μου εκοψε τη θηλη σε σημειο που ενα μερος της ξεκολλαει απο το στηθος! Μου ειπε η παιδιατρος να δοκιμασω τις θηλες σιλικονης αλλα κλαιει και δεν τις πιανει. Κλαει αυτη κλαιω και γω! Χτες τις εδωσα ξενο αλλα τι θα γινει? Εκανα τοσο αγωνα και τωρα να κοπει τελειως η παραγωγη? Ειμαστε τωρα 3 μηνων. Το παλευα να της δινω εστο το λιγο που εχω μεχρι να γινει 6 μηνων τουλαχιστον. Την βλεπω και κλαιω που δεν μπορω να της χαρισω αυτο το δωρο του αποκλειστικου θηλασμου οσι κ αν το παλευω...

 

Καλή μου perl@ καταρχήν ψυχραιμία. Έγινα κι εγώ μανούλα πρόσφατα κι έχω ένα αγοράκι τριών μηνών. Διαβάζω την ιστορία σου και θυμάμαι τόοοοοσο πολύ τα δικά μου. Εν τάχει θα σου πω οτι ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο γιατί δεν είχα ιδέα πόσο πονάει ο θηλασμός στην αρχή. Το παδί προφανώς δεν έπιανε σωστά ως ανεκαπαίδευτο, δεν άνοιγε αρκετά και το στοματάκι του, εγώ κοπανιόμουν απο τους πόνους και την πρώτη εβδομάδα μετά τη γέννα είπα οτι θα τα παρατήσω. Δεν ανεχόμουν την μπλούζα μου, ούτε καν το νερό όταν πλενόμουν. Οι θηλές σιλικόνης χειροτέρεψαν την κατάσταση γιατί τρίβονταν στις ήδη πληγωμένες θηλές μου και μάτωναν ξανά. Έφτασα σε σημείο να αντλώ με θήλαστρο για να επουλωθούν οι πληγές και αντί για γάλα να τρέχει σκέτο αίμα και το παιδί να κάνει κόκκινους εμετούς. Κάλεσα μια σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι και μπορώ να πω οτι με βοήθησε αρκετά αν και η οριστική λύση δόθηκε με τον καιρό και με αρκετή υπομονή (αλοιφές, αλατόνερα, παγάκια) και πείσμα οπότε οι θηλές σκλήρυναν και ο θηλασμός έγινε παιχνίδι!!! Μπορεί να μην το πιστεύεις αλλά σου δίνω το λόγο μου οτι εάν αντέξεις τώρα, με τη σωστή τοποθέτηση του παιδιού, όλα θα διορθωθούν! Εγώ άκουγα να μου φέρνουν το μωρό τη νύχτα στο μαιευτήριο να το θηλάσω κι έλεγα: όχι πάλι Θεέ μου!

Σε πληροφορώ όμως οτι σε 20 μέρες που συνεργαστήκαμε πια και μάθαμε μαζί τον τρόπο, όχι απλά δεν πόναγα αλλά μου άρεσε κιόλας!

Σχετικά με την παραγωγή σου ήθελα να σου πω να μην απογοητεύεσαι. Η Nina-Nana που όπως είδα έχει ήδη απαντήσει, θα σε βοηθήσει πολύ. Εγώ όσο κι αν προσπάθησα, δεν έχω καταφέρει ακόμα να πετύχω αποκλειστικό θηλασμό. Το θήλαζα 6 ώρες σερί και το παιδί έκλαιγε ασταμάτητα γιατί προφανώς δεν χόρταινε! Ναι, έκλαψα, στεναχωρήθηκα αλλά όταν μου είπε η παιδίατρος οτι το παδί τριών μηνών πλέον κάνει γεύματα 700 - 900ml την ημέρα κι εγώ δίνω μόνο 250ml ξένο, για μένα είναι επιτυχία μετα απο αυτά που πέρασα. Απο το τίποτα και τα 500ml τουλάχιστον που παίρνει απο μένα, με ικανοποιούν.

Ξεκίνησα με παραγωγή 30ml κι απο τα δύο στήθη και τώρα, 3 μήνες μετά, έχω φτάσει τα 80 με 100! Προφανώς δεν είμαι απο τις γυναίκες με πολλή γάλα, το έχω δεχτεί όμως και χαίρομαι που μπορώ και δίνω ακόμη και αυτό.

Μη σε παίρνει απο κάτω γιατί κάνεις μεγαλύτερο κακό. Συνέχισε την προσπάθεια και οι κόποι σου θα ανταμειφθούν! Κάποτε έλεγα οτι μετά τους πόνους της γέννας, βάζω τους πόνους των θηλών. Τώρα που βλέπω όμως το παιδάκι μου να θηλάζει και να με κοιτά στα μάτια διακόπτωντας που και που για να μου χαμογελάσει, λέω πως αυτή η μαγεία άξιζε όσα πέρασα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω καλη μου Ευγενια. Τα λογια σου μου εδωσαν δυναμη. Αυτο ακριβως θελω και εγω..τουλαχιστον να της δινω οσο εχω. Ελπιζω να επουλωθει η πληγη μου. Αν επιτρεπεται τι κρεμα χρησιμοποιουσες?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω καλη μου Ευγενια. Τα λογια σου μου εδωσαν δυναμη. Αυτο ακριβως θελω και εγω..τουλαχιστον να της δινω οσο εχω. Ελπιζω να επουλωθει η πληγη μου. Αν επιτρεπεται τι κρεμα χρησιμοποιουσες?

 

Χρησιμοποιούσα την nipple care της frezyderm που μου είχαν δώσει στο μαιευτήριο. Αυτό που με έσωσε όμως ήταν το οτι κυκλοφορούσα γυμνή απο τη μέση και πάνω. Ο αέρας δηλαδή με έσωσε! Ο άντρας μου είχε βαρεθεί να βλέπει το στήθος μου. Συγνώμη κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κανω κι εγω. Κυκλοφορω γυμνη απο πανω. Μου ειπε η παιδιατρος να το κανω οσο μπορω για να δεσει η πληγη και για να μην πιασει ουτε μυκητες που θα ειναι συνεχως υγρη με τη κρεμα επανω. Αυτο με το αλατονερο που ειπες δεν το ηξερα. Σκληρενουν οι θηλες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο το κανω κι εγω. Κυκλοφορω γυμνη απο πανω. Μου ειπε η παιδιατρος να το κανω οσο μπορω για να δεσει η πληγη και για να μην πιασει ουτε μυκητες που θα ειναι συνεχως υγρη με τη κρεμα επανω. Αυτο με το αλατονερο που ειπες δεν το ηξερα. Σκληρενουν οι θηλες?

 

Σκληραίνουν οι θηλές και επουλώνονται οι πληγές.Εμένα με βοήθησε πολύ.Βάλε σε ένα φλυτζάνι με νερό μισή κουταλιά αλάτι και ρίξε στις θηλές.Ίσως σε τσούξει το αλάτι όταν πάει στην πληγή αλλά θα σου κάνει καλό.Εγώ όταν έφτασα σε έσχατο σημείο, χρειάστηκε να κάνω αποχή δύο μέρες απο το ένα στήθος.Θήλαζα μόνο απο το άλλο.Αποδείχτηκε σωτήρια λύση αφού δεν είχα εναλλακτική.Μέσα σε δύο μέρες η πληγωμένη θηλή ήταν πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι οι δικές μου θηλες πονουσαν φρικτα τις πρωτες 15 μερες...με βοηθησε πολύ η κρεμα της medela που είναι 100% λανολίνη και δεν χρειαζεται "ξέβγαλμα" πριν θηλασει το μωρό. Επίσης μια φίλη που θηλαζει επι 7 διαδοχικα χρόνια τα 2 παιδάκια της επεμενε να αλοιφω της θηλες με μια σταγονα γάλα ( το γαλα μου δηλ) στο τελος του θηλασμου και να της αφηνω να στεγνωνουν στο αερα. Οντως βοηθησε και αυτό!!

Πλέον η μικρή είναι 33 ημερων και θηλαζει χωρίς να ποναω σχεδόν καθολου( ισως στιγμιαια μερικες φορες όταν πιάνει τη θηλή).

Link to comment
Share on other sites

Kαι οι δικές μου θηλες πονουσαν φρικτα τις πρωτες 15 μερες...με βοηθησε πολύ η κρεμα της medela που είναι 100% λανολίνη και δεν χρειαζεται "ξέβγαλμα" πριν θηλασει το μωρό. Επίσης μια φίλη που θηλαζει επι 7 διαδοχικα χρόνια τα 2 παιδάκια της επεμενε να αλοιφω της θηλες με μια σταγονα γάλα ( το γαλα μου δηλ) στο τελος του θηλασμου και να της αφηνω να στεγνωνουν στο αερα. Οντως βοηθησε και αυτό!!

Πλέον η μικρή είναι 33 ημερων και θηλαζει χωρίς να ποναω σχεδόν καθολου( ισως στιγμιαια μερικες φορες όταν πιάνει τη θηλή).

 

Εγώ έβαζα αλατόνερο και το άφηνα επάνω στις θηλές καμιά ώρα.Μέχρι τον επόμενο θηλασμό περίπου δηλαδή.Εννοείται οτι θέλει ξέπλυμα πριν βάλουμε το παιδί.Τη νύχτα άφηνα επάνω στις θηλές το γάλα μου γιατί ο μπέμπης ξύπναγε ανά τακτά χρονικά διαστήματα και δεν ήθελα να αναγκάζομαι να ξεπλένομαι κάθε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Οι κρέμες βοηθάνε, βέβαια, αλλά πολύ καλό επουλωτικό είναι μια σταγόνα γάλα, που περιγράφει η argini, και μάλιστα μαζί με το σάλιο του μωρού, αν μόλις θήλασε από εκεί. Φυσικά, το στήθος να είναι έκθετο, κι ας...το βαρεθούν οι άντρες! :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτη της medela χρησιμοποιω και αφηνω και λιγο γαλα επανω. Θα δοκιμασω κ αυτο με το αλατονερο. Δεν της δινω το δεξι εδω και 3 μερες. Ελπιζω να μην επηρεασει την παραγωγη. Θα την δοκιμασω αυριο μπας και ποναει λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτη της medela χρησιμοποιω και αφηνω και λιγο γαλα επανω. Θα δοκιμασω κ αυτο με το αλατονερο. Δεν της δινω το δεξι εδω και 3 μερες. Ελπιζω να μην επηρεασει την παραγωγη. Θα την δοκιμασω αυριο μπας και ποναει λιγοτερο.

 

Kάνε υπομονή. Πάντως είπαμε ότι ο θηλασμός είναι πολύ καλός αλλα εξισου σημαντικη είναι και η ψυχική ισορροπία της μαμας...κρατα το μωρακι σου πάνω στο στηθος , χαιδεψε το και ας μην το θηλάζεις εκεινη την ώρα...και εγω στην αρχη ειχα πολύ αγχος και αυτό δημιουργουσε ένα φαυλο κυκλο...τα προβλήματα λύθηκαν όταν σκεφτηκα ότι με το να είμαι σε χαλια ψυχολογικη κατασταση διατάρασσα και την ηρεμια της μπεμπας...Αυτή τη στιγμη τα παμε πολύ καλα αλλά ανα πάσα στιγμη μπορει να προκυψει νέο θέμα!! Μακαρι, λοιπόν, να λυθουν τα προβλήματα σας αλλα αν στο τελος δεν τα καταφέρετε μετά από τόση προσπάθεια από την πλευρά σου δεν σημαινει ότι δεν αγαπάς το μωρό σου και δεν θα του προσφερεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω , κοριτσια , εβαζα και καθαρο οινοπνευμα για να μαραινονται οι πληγες!

Perl@ , τι να πω συγχαρητηρια κοπελα μου , εισαι παραδειγμα προς μιμηση!

Ποσο λυπαμαι που δεν ηξερα οτι εδω θα εβρισκα απαντησεις/λυσεις στα ιδια προβληματα που ειχα κι εγω οταν γεννησα !!

Ειναι αλλιως να μιλας με την οικογενεια σου ή τους φιλους περιγραφωντας μια κατασταση που δεν την ξερουν κι αλλιως να τη μοιραζεσαι με καποιον που τη ζει ή την εχει ζησει!

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασα χτες και δεν πονουσε τοσο. Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. Ολα τα κανα και δεν ξερω τι βοηθησε πιο πολυ αλλα ευτυχως αρχισε να δενει η πληγη :-) Αχ τι τραβαμε εμεις οι μανες! Καλα να ναι τα παιδια. Θα ηθελα να ακουσω και συμβουλες για αυξηση παραγωγης γαλακτος. Η παιδιατρος μου συνεστησε και πινω και 6 fenugreek τη μερα. Τα πηρε καμια? Εχουν οντος αποτελεσμα? Τα πινω εδω και 1,5 μηνα αλλα και παλι δινουμε και ξενο

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασα χτες και δεν πονουσε τοσο. Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. Ολα τα κανα και δεν ξερω τι βοηθησε πιο πολυ αλλα ευτυχως αρχισε να δενει η πληγη :-) Αχ τι τραβαμε εμεις οι μανες! Καλα να ναι τα παιδια. Θα ηθελα να ακουσω και συμβουλες για αυξηση παραγωγης γαλακτος. Η παιδιατρος μου συνεστησε και πινω και 6 fenugreek τη μερα. Τα πηρε καμια? Εχουν οντος αποτελεσμα? Τα πινω εδω και 1,5 μηνα αλλα και παλι δινουμε και ξενο

 

Εμένα perl@ μου είχε πει η παιδίατρος να τρώω πολλές σούπες (βέβαια γέννησα Μάρτη μήνα και τραβιόντουσαν ακόμα τα ζεστά), φακές, μάραθο, τζίντζερ και μπόλικο ρύζι. Πολλά νερά και που και που πίνω μισό ποτηράκι μπύρα λόγω μαγιάς. Έχω δοκιμάσει διάφορα στην προσπάθειά μου να αυξήσω την παραγωγή μου. Μέχρι σιμιγδάλι βρασμένο με γάλα. Θεωρώ οτι το ρύζι, οι σούπες και τα νερά με βοήθησαν περισσότερο. Είναι να το χει και ο οργανισμός μάλλον, τι να πω. Φάρμακα δεν πήρα ποτέ. Πάντως φροντίζω τη νύχτα που κοιμάται ο μπέμπης να βάζω θήλαστρο για να μην επαναπαύεται το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...