Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Καλημερα ειμαι νεα στο foroum και δεν ξερω ακομη πως να το χειριζομαι..Ειμαι νεα μαμα.Γεννησα προωρα με ολικη καισαρικη στης 34εβδομαδες με εκτακτο χειρουργειο λογω αιμοραγγιας επιπωματικου πλακουντα..κινδενεψα να χασω την μικρη μου μαχητρια που τωρα ειναι στην αθηνα στο παιδων εδω και μια εβδομαδα...ολα πηγαν καλα και σωθηκαμε και οι δυο μας..το θεμα που με προβληματιζει ομως ειναι οτι δεν εχω σχεδον καθολου γαλα...το βγαζω με θηλαστρο και το πεταω..μεχρι να παρω την μικρη μου αγκαλια και να την βαλω στο στηθος..γιατι ομως μετα απο μια εβδομαδα δεν εχω γαλα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατ' αρχήν εύχομαι ό,τι καλύτερο σε σένα και το μωρό σου! Εύχομαι απο δω κι εμπρός να μην έχετε άλλες περιπέτειες και σύντομα να την χαρείς από κοντά!

Από τα ελάχιστα που ξέρω για το θηλασμό και από την εμπειρία μου ως θηλάζουσα μαμά πιστεύω ότι όταν θα μπορέσεις να βάλεις τη μικρή στο στήθος θα δεις σιγά σιγά το γάλα να αυξάνεται. 'Εκανα κι εγώ καισαρική λόγω πτώσης πλακούντα και η ανάρρωση ήταν πολύ επίπονη. Στην αρχή το γάλα μου ήταν πολύ λίγο. Αυτό που προέχει είναι να ανακτήσεις τις δυνάμεις σου, να τρως καλά και όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι. Να πίνεις πολλά υγρά (νερό, χυμούς) να τρως σούπες με κρέας και ζυμαρικά. Αυτά μου είχαν πει και μένα ο γιατρός και οι μαίες και είδα ότι είχαν αποτέλεσμα. Και επειδή παιζει ρόλο και η καλή ψυχολογία, όταν θα είσαι με το μωρό σου θα δεις ότι η παραγωγή σιγά σιγά θα αυξάνεται. Για πιο εξειδικευμένες συμβουλές μπορείς να βρεις μέσα στο σαιτ και στο ιντερνετ σύμβουλους θηλασμού.

Πολλές ευχές και πάλι! Να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα τη βοήθεια όποιας γνωρίζει. Γέννησα πριν 23 ημέρες ένα κοριτσάκι το οποίο από την αρχή έπιασε πολύ καλά το στήθος. Παρολαυτά εδώ και 10 μέρες έχω μια πληγή στη βάση της αριστερής μου θηλής η οποία δεν κλείνει με τίποτα και τώρα μάλιστα βγάζει και πύον ανάμεσα στους θηλασμούς. Έχω προσπαθήσει όσα έχω διαβάσει εδώ, να βάζω γάλα και να αφήνω τη θηλή να αερίζεται και βάζω και purelan. Το παιδί πιάνει σίγουρα σωστά το στήθος μιας και πάντα έχει σχεδόν όλη τη θηλαία άλω στο στόμα του. Αυτό που πιστεύω είναι ότι με το τέντωμα της θηλής σε κάθε θηλασμό η πληγή ανοίγει περισσότερο. Σκεφτόμουν λοιπόν να χρησιμοποιήσω ψευδοθηλές. Η ερώτησή μου είναι αν ρισκάρω τη γαλουχία με αυτό τον τρόπο ή αν το παιδί δεν θα ξαναθέλει τη θηλή μετά; Τα έχουμε πάει πραγματικά πολύ καλά και έχω και πολύ γάλα και δεν θέλω να θέσω σε κίνδυνο αυτό που έχουμε πετύχει. Δυστυχώς μένω επαρχία και δεν υπάρχει κάποιος σύμβουλος θηλασμού εδώ.

Κι εγω πέρασα τα ίδια και στις δυο θηλές ενώ το παιδί τις έπιανε καλα μου είπαν ότι ήταν "επιθετικό",είχε πολυ δύναμη και εγω εχω πολυ ευαίσθητη επιδερμίδα με αποτέλεσμα να πληγωθουν πολυ άσχημα!!θυμαμαι τον πόνο που ήταν πολυ μεγαλύτερος απο της γέννας,που παρακαλαγα να μην ξυπνήσει,μεχρι και να αποθηλασω σκέφτηκα!!τελικα πήρα τις ψευτοθηλες της medela και σώθηκα!!θηλαζα ετσι μεχρι και 3 μηνων γιατι οπότε τις έβγαζα γινόταν το ίδιο,μετα σιγα σιγα μια τις έβγαζα,μια τις εβαζα πάλι μεχρι που τις κατάργησα τέλειος και τωρα είμαστε 7,5 και το απολαμβάνουμε και οι δυο πολυ!!!!αχ τι θα έχανα!!το παιδί πάντως θηλάζει μια χαρά και ετσι!!! Καλή δύναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα ίδια πέρασα & εγώ με τις περισσότερες. Εγώ έχω πολύ μικρές θηλές & παρόλο που ακολούθησα τα γιατροσόφια γιαγιάς μου...τριβοντάς τες -στο Θεό σας- καθημερινά με κονιάκ να σκληρίνουν.....μην γελάτε...πονούσα πάρα πολύ...αίμα έβγαζα...κάθε φορά που θηλαζα. Ετσι άντεξα 40 μέρες & στα δύο παιδάκια μου...κουράγιο..αυτό είναι & το λιγότερο!!!...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα τη γνώμη σας κι ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα. Γέννησα πριν απο 8 μέρες και απο την πρώτη στιγμή ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό. Στο μαιευτήριο μου έφερναν ανα δύωρο περίπου το παιδί και φαινόταν οτι έφευγε χορτάτο. Όταν γυρίσαμε σπίτι, το δεύτερο 24ωρο, έκλαιγε και τον έβαλα πάλι να θηλάσει. Ξεκινήσαμε 10 το βράδυ και με 5λεπτα διαλείμματα λόγω κλάματος, σταματήσαμε 4 το πρωί γιατί κατάλαβα οτι το παιδί δεν χόρταινε. Στις 5 τα ξημερώματα δεν μπορούσα να τον σταματήσω απο τους λυγμούς και πήρα την παιδίατρο τηλέφωνο. Μου είπε πως προφανώς το παιδί πεινάει και να δώσω συμπλήρωμα. Οι θηλές μου ήταν απο το μαιευτήριο πολύ ταλαιπωρημένες και με τον μαραθώνιο 10-4 καταστράφηκαν. Αποφάσισα λοιπόν την επόμενη μέρα να αντλήσω το γάλα μου με θήλαστρο με αποτέλεσμα στο δοχείο συλλογής να τρέχει σκέτο αίμα και όχι γάλα. Επιχείρησα να βάλω το παιδί στο στήθος με πολύ πόνο αλλά μου έκανε κόκκινο εμετό που σημαίνει οτι θήλασε αίμα. Κάλεσα μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού να με βοηθήσει και μου είπε αποχή για δυο μέρες μέχρι να συνέλθουν οι θηλές μου. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Υπάρχει φόβος να κοπεί ή να μειωθεί το γάλα μου όσο το παιδί δεν μπαίνει στο στήθος; Προφανώς δεν έχω αρκετό γάλα και σίγουρα θα χρειαστεί συμπλήρωμα αλλά οι αντλήσεις που κάνω με το χέρι αυτές της μέρες της αποχής, δίνουν στο στήθος την αίσθηση να ξαναγεμίσει; Επίσης όσο θήλαζα αποκλειστικά δεν μπορούσα να ξέρω πόσα ml πίνει το παιδί. Τις μέρες αυτές που δίνω συμπλήρωμα συν μητρικό απο αντλήσεις φτάνουμε τα 60ml μητρικό (μόνο τόσο έχω δυστυχώς) και τα 300ml ξένο. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά νομίζω οτι χάνουμε τον θηλασμό και ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα τη γνώμη σας κι ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα. Γέννησα πριν απο 8 μέρες και απο την πρώτη στιγμή ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό. Στο μαιευτήριο μου έφερναν ανα δύωρο περίπου το παιδί και φαινόταν οτι έφευγε χορτάτο. Όταν γυρίσαμε σπίτι, το δεύτερο 24ωρο, έκλαιγε και τον έβαλα πάλι να θηλάσει. Ξεκινήσαμε 10 το βράδυ και με 5λεπτα διαλείμματα λόγω κλάματος, σταματήσαμε 4 το πρωί γιατί κατάλαβα οτι το παιδί δεν χόρταινε. Στις 5 τα ξημερώματα δεν μπορούσα να τον σταματήσω απο τους λυγμούς και πήρα την παιδίατρο τηλέφωνο. Μου είπε πως προφανώς το παιδί πεινάει και να δώσω συμπλήρωμα. Οι θηλές μου ήταν απο το μαιευτήριο πολύ ταλαιπωρημένες και με τον μαραθώνιο 10-4 καταστράφηκαν. Αποφάσισα λοιπόν την επόμενη μέρα να αντλήσω το γάλα μου με θήλαστρο με αποτέλεσμα στο δοχείο συλλογής να τρέχει σκέτο αίμα και όχι γάλα. Επιχείρησα να βάλω το παιδί στο στήθος με πολύ πόνο αλλά μου έκανε κόκκινο εμετό που σημαίνει οτι θήλασε αίμα. Κάλεσα μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού να με βοηθήσει και μου είπε αποχή για δυο μέρες μέχρι να συνέλθουν οι θηλές μου. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Υπάρχει φόβος να κοπεί ή να μειωθεί το γάλα μου όσο το παιδί δεν μπαίνει στο στήθος; Προφανώς δεν έχω αρκετό γάλα και σίγουρα θα χρειαστεί συμπλήρωμα αλλά οι αντλήσεις που κάνω με το χέρι αυτές της μέρες της αποχής, δίνουν στο στήθος την αίσθηση να ξαναγεμίσει; Επίσης όσο θήλαζα αποκλειστικά δεν μπορούσα να ξέρω πόσα ml πίνει το παιδί. Τις μέρες αυτές που δίνω συμπλήρωμα συν μητρικό απο αντλήσεις φτάνουμε τα 60ml μητρικό (μόνο τόσο έχω δυστυχώς) και τα 300ml ξένο. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά νομίζω οτι χάνουμε τον θηλασμό και ανησυχώ.

 

Αντλεις μονο με το χέρι ή και με θηλαστρο;

Κάθε ποσες ωρες και ποσες αντλησεις συνολικά;

 

Το να πίνει αίμα δεν πειραζει.

 

Το μωρο πιάνει σωστά το στηθος; Δηλαδή είστε κοιλια με κοιλια, εχει ανοίξει διάπλατα στόμα σαν να χασμουριεται, εχει πιάσει θηλή αλλα και μέρος της θηλαιας αλου και κανει σωστές θηλαστικες κινήσεις; Ακούς κατάπωση;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα τη γνώμη σας κι ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα. Γέννησα πριν απο 8 μέρες και απο την πρώτη στιγμή ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό. Στο μαιευτήριο μου έφερναν ανα δύωρο περίπου το παιδί και φαινόταν οτι έφευγε χορτάτο. Όταν γυρίσαμε σπίτι, το δεύτερο 24ωρο, έκλαιγε και τον έβαλα πάλι να θηλάσει. Ξεκινήσαμε 10 το βράδυ και με 5λεπτα διαλείμματα λόγω κλάματος, σταματήσαμε 4 το πρωί γιατί κατάλαβα οτι το παιδί δεν χόρταινε. Στις 5 τα ξημερώματα δεν μπορούσα να τον σταματήσω απο τους λυγμούς και πήρα την παιδίατρο τηλέφωνο. Μου είπε πως προφανώς το παιδί πεινάει και να δώσω συμπλήρωμα. Οι θηλές μου ήταν απο το μαιευτήριο πολύ ταλαιπωρημένες και με τον μαραθώνιο 10-4 καταστράφηκαν. Αποφάσισα λοιπόν την επόμενη μέρα να αντλήσω το γάλα μου με θήλαστρο με αποτέλεσμα στο δοχείο συλλογής να τρέχει σκέτο αίμα και όχι γάλα. Επιχείρησα να βάλω το παιδί στο στήθος με πολύ πόνο αλλά μου έκανε κόκκινο εμετό που σημαίνει οτι θήλασε αίμα. Κάλεσα μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού να με βοηθήσει και μου είπε αποχή για δυο μέρες μέχρι να συνέλθουν οι θηλές μου. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Υπάρχει φόβος να κοπεί ή να μειωθεί το γάλα μου όσο το παιδί δεν μπαίνει στο στήθος; Προφανώς δεν έχω αρκετό γάλα και σίγουρα θα χρειαστεί συμπλήρωμα αλλά οι αντλήσεις που κάνω με το χέρι αυτές της μέρες της αποχής, δίνουν στο στήθος την αίσθηση να ξαναγεμίσει; Επίσης όσο θήλαζα αποκλειστικά δεν μπορούσα να ξέρω πόσα ml πίνει το παιδί. Τις μέρες αυτές που δίνω συμπλήρωμα συν μητρικό απο αντλήσεις φτάνουμε τα 60ml μητρικό (μόνο τόσο έχω δυστυχώς) και τα 300ml ξένο. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά νομίζω οτι χάνουμε τον θηλασμό και ανησυχώ.

Εχεις δοκιμάσει ψευδοθηλες; Εμενα με έσωσαν πραγματικά!! Θηλαζα για 3 μηνες ετσι και το μωρο επερνε καθε μηνα και κιλό,ολα καλα δηλαδή! Η αποχή δεν μου φαίνεται καλή ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Αντλεις μονο με το χέρι ή και με θηλαστρο;

Κάθε ποσες ωρες και ποσες αντλησεις συνολικά;

 

Το να πίνει αίμα δεν πειραζει.

 

Το μωρο πιάνει σωστά το στηθος; Δηλαδή είστε κοιλια με κοιλια, εχει ανοίξει διάπλατα στόμα σαν να χασμουριεται, εχει πιάσει θηλή αλλα και μέρος της θηλαιας αλου και κανει σωστές θηλαστικες κινήσεις; Ακούς κατάπωση;

 

Nina-Nana, οι αντλήσεις ήταν με το χέρι και περίπου κάθε 4 ώρες και κράτησαν μόνο για 2-3 μέρες που δεν έμπαινε το παιδί στο στήθος. Απο τη Δευτέρα έχω σταματήσει και το παιδί θηλάζει σχεδόν σε όλα τα γεύματα. Μετά τις οδηγίες της Πιστοποιημένης συμβούλου η στάση ράγκμπυ, αν τη λέω σωστά, με βοήθησε πολύ και ελέγχω το παιδί ώστε να μην πληγώνει τις θηλές μου. Το στόμα του ανοίγει καλά, σαν να χασμουριέτατι οπως λες, και ο λαιμός του δείχνει να καταπίνει. Το κακό είναι οτι το στήθος μου δεν είναι πρησμένο όπως την τρίτη μέρα μετά τη γέννα όταν ήρθε το γάλα μου. Είναι όπως όταν περίμενα περίοδο και το παιδί ρουφάει 6-7 φορές για να καταπιεί. Επίσης 12 μέρες μετά τη γέννησή του, το γάλα μου δεν αρκεί ακόμα για να χορτάσει με αποτέλεσμα να δίνω στήθος σχεδόν σε κάθε γεύμα αλλά και συμπλήρωμα. Σπάνια θα χορτάσει μόνο με το θηλασμό. Δηλαδή θηλάζει μιάμιση ώρα και απο τα δύο στήθη και μετά του δίνω και ξένο γάλα. Κοιμάται 2-3 ώρες και πάλι το ίδιο. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν θηλάσει και δεν δώσω συμπλήρωμα, δεν βρέχει τις πάνες του καλά. Βλέπω λίγα τσίσα σε μια άκρη ενώ με το ξένο η πάνα βρέχεται κανονικά και είναι βαριά. Κατα τ' 'αλλα αλλάζουμε 8 πάνες περίπου τη μέρα για τσίσα, μια για κακά (πιο σπάνια δύο) και το παιδί παίρνει 20 γραμ. τη μέρα.

Κατά τις αντλήσεις το γάλα μου είναι ελάχιστο, δεν αρκεί να καλύψει ούτε ένα γεύμα του παιδιού αλλά η παιδίατρος μου είπε νά μην κοιτάω τι βγαίνει κατά την άντληση γιατί όσο το παιδί θηλάζει, παράγεται ταυτόχρονα κι άλλο γάλα. Δεν είναι σαν μια αποθήκη το στήθος που περιμένει να αδειάσει για να ξαναγεμίσει.

Αναγνωρίζω πως τα έχω κάνει μαντάρα με όλα αυτά. Λίγο ο επώδυνος θηλασμός στην αρχή, λίγο η άντληση, λίγο η αποχή, λίγο το συμπλήρωμα....και τώρα που είμαστε 12 ημερών και νιώθω πως ελέγχω καλύτερα τη στάση του παιδιού ώστε να μην τραυματίζει τις θηλές μου, φοβάμαι οτι έχασα το τρένο του θηλασμού και κόπηκε το γάλα μου. Όχι πως ήταν πλούσιο δηλαδή ποτέ αλλά μειώθηκε κι άλλο... :(:(:(:(:(:(:(

Μακάρι να είναι αναστρέψιμη η κατάσταση και να μην είναι τόσο αργά.

 

 

Αλεξία μου, τις δοκίμασα απο το μαιευτήριο κιόλας τις θηλές αλλά ήταν τόσο πληγωμένο το στήθος μου που όσο θήλαζε το παιδί και τρίβονταν αυτές πάνω στις πληγές, ξαναμάτωναν και υπέφερα ακόμη περισσότερο.Ακόμη και προχτές που τις ξαναδοκίμασα με επουλωμένες σχεδόν τις πληγές το παιδί κλαίει και δεν τις θέλει καθόλου. Τραβάει δύο ρουφηξιές, εκνευρίζεται και σπαράζει. Ίσως παίζει ρόλο το οτι έχω κοντές θηλές και κουράζεται περισσότερο με τις θηλές σιλικόνης....Τι να πω.

Σε ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Eugenia, φτιαξε μια κηραλοιφή ή αγορασε το λαδι θηλασμου weleda. Θα τα βαζεις πολλες φορες την ημερα στη θηλη. Θα φτιάξουν οι θηλες σου κ θα μπορεις να θηλαζεις μετα χωρις να πονας. Μεχρι τοτε αντλήσεις με νοσοκομειακη αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Eugenia, φτιαξε μια κηραλοιφή ή αγορασε το λαδι θηλασμου weleda. Θα τα βαζεις πολλες φορες την ημερα στη θηλη. Θα φτιάξουν οι θηλες σου κ θα μπορεις να θηλαζεις μετα χωρις να πονας. Μεχρι τοτε αντλήσεις με νοσοκομειακη αντλια.

 

Sunty, είναι πια πολύ καλύτερα οι θηλές μου. Με αλατόνερο κ λανολίνη έχουν συνέλθει πολύ και ο πόνος είναι υποφερτός. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω πολύ γάλα και δεν χορταίνει το παιδί. Θηλάζει μια ώρα, αποκοιμιέται και σε ένα τέταρτο ξυπνάει για να θηλάσει πάλι. Μόνο που αυτό δεν μπορεί να γίνεται όλη μέρα...:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sunty, είναι πια πολύ καλύτερα οι θηλές μου. Με αλατόνερο κ λανολίνη έχουν συνέλθει πολύ και ο πόνος είναι υποφερτός. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω πολύ γάλα και δεν χορταίνει το παιδί. Θηλάζει μια ώρα, αποκοιμιέται και σε ένα τέταρτο ξυπνάει για να θηλάσει πάλι. Μόνο που αυτό δεν μπορεί να γίνεται όλη μέρα...:-(

Είσαι αξία και το παιδι σου ειναι πολυ τυχερό που σε εχει!!παρ΄όλου που πληρώθηκαν και οι δικές μου θηλές αν δεν ειχα τις ψευδοθηλες δεν ξερω αν θα συνεχιζα να προσπαθώ, άσχετα αν θα έχανα παρα πολλα!! Τιποτα δεν χάθηκε! Επέμενε οσο αντέχεις και να θηλαζεις και αρκετά την νύχτα αν κοιμαται να αντλείς με θηλαστρο,βοηθάει πολυ!!οσο θηλαζει το στηθος δέχεται ερέθισμα να παράγει περισσοτερο γάλα και τις επόμενες μερες θα δεις αποτελέσματα!!ειναι φυσικό παντως τα μωράκια σε αυτήν την ηλικία να θηλαζουν και 23 ώρες το 24 ωρο μην σε ανησυχεί!!συνεχισε με την σύμβουλο και θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη!! Καλούς θηλασμους!!

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana, οι αντλήσεις ήταν με το χέρι και περίπου κάθε 4 ώρες και κράτησαν μόνο για 2-3 μέρες που δεν έμπαινε το παιδί στο στήθος. Απο τη Δευτέρα έχω σταματήσει και το παιδί θηλάζει σχεδόν σε όλα τα γεύματα. Μετά τις οδηγίες της Πιστοποιημένης συμβούλου η στάση ράγκμπυ, αν τη λέω σωστά, με βοήθησε πολύ και ελέγχω το παιδί ώστε να μην πληγώνει τις θηλές μου. Το στόμα του ανοίγει καλά, σαν να χασμουριέτατι οπως λες, και ο λαιμός του δείχνει να καταπίνει. Το κακό είναι οτι το στήθος μου δεν είναι πρησμένο όπως την τρίτη μέρα μετά τη γέννα όταν ήρθε το γάλα μου. Είναι όπως όταν περίμενα περίοδο και το παιδί ρουφάει 6-7 φορές για να καταπιεί. Επίσης 12 μέρες μετά τη γέννησή του, το γάλα μου δεν αρκεί ακόμα για να χορτάσει με αποτέλεσμα να δίνω στήθος σχεδόν σε κάθε γεύμα αλλά και συμπλήρωμα. Σπάνια θα χορτάσει μόνο με το θηλασμό. Δηλαδή θηλάζει μιάμιση ώρα και απο τα δύο στήθη και μετά του δίνω και ξένο γάλα. Κοιμάται 2-3 ώρες και πάλι το ίδιο. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν θηλάσει και δεν δώσω συμπλήρωμα, δεν βρέχει τις πάνες του καλά. Βλέπω λίγα τσίσα σε μια άκρη ενώ με το ξένο η πάνα βρέχεται κανονικά και είναι βαριά. Κατα τ' 'αλλα αλλάζουμε 8 πάνες περίπου τη μέρα για τσίσα, μια για κακά (πιο σπάνια δύο) και το παιδί παίρνει 20 γραμ. τη μέρα.

Κατά τις αντλήσεις το γάλα μου είναι ελάχιστο, δεν αρκεί να καλύψει ούτε ένα γεύμα του παιδιού αλλά η παιδίατρος μου είπε νά μην κοιτάω τι βγαίνει κατά την άντληση γιατί όσο το παιδί θηλάζει, παράγεται ταυτόχρονα κι άλλο γάλα. Δεν είναι σαν μια αποθήκη το στήθος που περιμένει να αδειάσει για να ξαναγεμίσει.

Αναγνωρίζω πως τα έχω κάνει μαντάρα με όλα αυτά. Λίγο ο επώδυνος θηλασμός στην αρχή, λίγο η άντληση, λίγο η αποχή, λίγο το συμπλήρωμα....και τώρα που είμαστε 12 ημερών και νιώθω πως ελέγχω καλύτερα τη στάση του παιδιού ώστε να μην τραυματίζει τις θηλές μου, φοβάμαι οτι έχασα το τρένο του θηλασμού και κόπηκε το γάλα μου. Όχι πως ήταν πλούσιο δηλαδή ποτέ αλλά μειώθηκε κι άλλο... :(:(:(:(:(:(:(

Μακάρι να είναι αναστρέψιμη η κατάσταση και να μην είναι τόσο αργά.

 

 

Αλεξία μου, τις δοκίμασα απο το μαιευτήριο κιόλας τις θηλές αλλά ήταν τόσο πληγωμένο το στήθος μου που όσο θήλαζε το παιδί και τρίβονταν αυτές πάνω στις πληγές, ξαναμάτωναν και υπέφερα ακόμη περισσότερο.Ακόμη και προχτές που τις ξαναδοκίμασα με επουλωμένες σχεδόν τις πληγές το παιδί κλαίει και δεν τις θέλει καθόλου. Τραβάει δύο ρουφηξιές, εκνευρίζεται και σπαράζει. Ίσως παίζει ρόλο το οτι έχω κοντές θηλές και κουράζεται περισσότερο με τις θηλές σιλικόνης....Τι να πω.

Σε ευχαριστώ πάντως!

 

Ε οχι κι έχασες το τρένο του θηλασμου!!!! Ολα διορθώνονται, ειναι πολυ μικρο ακομα το μωρο σου!

Σε παρακολουθεί η σύμβουλος;

Με τι θηλαστρο αντλείς;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι κι έχασες το τρένο του θηλασμου!!!! Ολα διορθώνονται, ειναι πολυ μικρο ακομα το μωρο σου!

Σε παρακολουθεί η σύμβουλος;

Με τι θηλαστρο αντλείς;

 

Αντλούσα με το Avent της philips αλλά διέκοψα γιατί συνήλθαν οι θηλές και βάζω το παιδί στο στήθος. Το κακό είναι οτι θηλάζει μια με μιάμιση ώρα, κοιμάται κανένα 20λεπτο και μετά ξυπνάει λόγω πείνας πάλι όπως επίσης αν δεν δώσω συμπλήρωμα δεν χορταίνει και δεν βρέχει τις πάνες του.

Η σύμβουλος με παρακολουθεί ανά δύο εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

ευγενια μου το στηθος τις πρωτες μερες μονο ειναι πρησμενο ! μετα μαλακωνει αρκετα αυτο εν σημαινει οτι δεν εχεις γαλα !! επισης το γεγονος οτι το μωρο θηλαζει τοσο πολυ, δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν χορταινει !! τα νεογεννητα μωρακια αισθανονται ασφαλεια στο στηθος και το εχουν πλλες φορες για πιπιλα ! οι πανες δεν εχει σημασια ποσο βρεγμενες ειναι, απλα να ειναι κι ας ειναι και λιγο ! 6-7 πανες τσισα εισαι μια χαρα !! βαζοντας το παιδι στο στηθος θα αυξηθει και η παραγωγη σου !! ειναι ταλαιπωρια αλλα θα στρωσει !! υπομονη θελει !! λοιπον εγω εχω να σου προτεινω τουλαχιστον για το βραδυ π[ου ειναι το πιο δυσκολο, να θηλαζεις σε ξαπλωτη σταση , ωσε να νανουριζετε και το νινι και να κοιμαται !! μην πεφτεις στην παγιδα του "δεν εχω γαλα " εχεις γαλα !!! κι αυτο θα το διαπηστωσεις με το βαρος που παιρνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντλούσα με το Avent της philips αλλά διέκοψα γιατί συνήλθαν οι θηλές και βάζω το παιδί στο στήθος. Το κακό είναι οτι θηλάζει μια με μιάμιση ώρα, κοιμάται κανένα 20λεπτο και μετά ξυπνάει λόγω πείνας πάλι όπως επίσης αν δεν δώσω συμπλήρωμα δεν χορταίνει και δεν βρέχει τις πάνες του.

Η σύμβουλος με παρακολουθεί ανά δύο εβδομάδες.

 

Το να θηλαζει πολυ ωρα και να ξαναζηταει σύντομα δεν ειναι περίεργο ούτε ένδειξη μειωμένης παραγωγής.

Ποσο συμπλήρωμα δίνεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κι εγώ πρόβλημα με τις θηλές μου, πήρα τηλέφωνο στην Αλκυόνη (10525) και μία πολύ καταρτισμένη κοπέλα με βοήθησε πολύ. Με έσωσαν τα προστατευτικά θηλών! Και η αλλαγή στάσης για λίγο.

 

Υπάρχει ελπίδα και για εμάς που πονάμε! Μην το βάζετε κάτω! :eek::eek::eek:

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites

α και μη δινεις καμια σημασια στο ποσο βγαζεις με το θηλαστρο !! οταν θηλαζει ειναι διαφορετικα !!

 

Το ξέρω Βάσω μου. Μου είπε η παιδίατρος οτι όσο θηλάζει το παιδί ταυτόχρονα παράγεται και γάλα κάτι που δεν γίνεται με το θήλαστρο. Το θήλαστρο αδειάζει απλώς την "αποθήκη".Με το παιδί η "αποθήκη" αδειάζει και παράλληλα έρχεται και νέο γάλα.

Φαντάσου οτι απο τη μια ώρα που θηλάζει, πραγματικός χρόνος κατάπωσης και ταίσματος είναι κανά μισάωρο. Την υπόλοιπη ώρα παιδεύομαι να τον ξυπνήσω, χαζεύει με τη θηλή στο στόμα κι αν κάνω το λάθος να του τη βγάλω την ώρα που δείχνει οτι έχει νανουριστεί, το καταλαβαίνει, ξυπνάει και χαλάει τον κόσμο!

Χαίρομαι που μου λέτε οτι είναι φυσιολογικό να ξυπνάει και να ζητάει πάλι ανά 20λεπτο αλλά αυτό βρε κορίτσια δε μπορεί να γίνει όλη μέρα. Μόνο το πρωί που έχω πολύ παραγωγή χορταίνει και δεν δίνω συμπλήρωμα. Δεν νανουρίζεται όμως, κάθεται στο καλαθάκι του και κοιτάει γύρω γύρω. Με το ξένο γάλα χορταίνει και λιποθυμάει απο τη νύστα. Τον πιάνουν όμως κολικοί και θέλω να το περιορίσω το συντομότερο δυνατό!

Δε ξέρω πώς να τον χειριστώ και είναι μόλις 16 ημερών... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το να θηλαζει πολυ ωρα και να ξαναζηταει σύντομα δεν ειναι περίεργο ούτε ένδειξη μειωμένης παραγωγής.

Ποσο συμπλήρωμα δίνεις;

 

Nina-Nana, δίνω απο 40-60 ml ανά γεύμα και με το που φάει τις τελευταίες μέρες, μαζεύει τα ποδαράκια του και σφίγγεται σαν να έχει αέρια. Τον ενοχλεί το ξένο προφανώς κι ας έχω πάρει ειδικό για κολικούς οπότε πρέπει το συντομότερο δυνατό να το μειώσουμε στο ελάχιστο.

Μόνο το πρωί δεν δίνω συμπλήρωμα που έχω πιο αυξημένη παραγωγή (έτσι νιώθω τουλάχιστον).

Συνεχίζω με θηλασμούς ανά 20λεπτο δηλαδή; Χτες φαντάσου οτι τρώγαμε με τον άντρα μου και παράλληλα είχα το παιδί στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Βάσω μου. Μου είπε η παιδίατρος οτι όσο θηλάζει το παιδί ταυτόχρονα παράγεται και γάλα κάτι που δεν γίνεται με το θήλαστρο. Το θήλαστρο αδειάζει απλώς την "αποθήκη".Με το παιδί η "αποθήκη" αδειάζει και παράλληλα έρχεται και νέο γάλα.

Φαντάσου οτι απο τη μια ώρα που θηλάζει, πραγματικός χρόνος κατάπωσης και ταίσματος είναι κανά μισάωρο. Την υπόλοιπη ώρα παιδεύομαι να τον ξυπνήσω, χαζεύει με τη θηλή στο στόμα κι αν κάνω το λάθος να του τη βγάλω την ώρα που δείχνει οτι έχει νανουριστεί, το καταλαβαίνει, ξυπνάει και χαλάει τον κόσμο!

Χαίρομαι που μου λέτε οτι είναι φυσιολογικό να ξυπνάει και να ζητάει πάλι ανά 20λεπτο αλλά αυτό βρε κορίτσια δε μπορεί να γίνει όλη μέρα. Μόνο το πρωί που έχω πολύ παραγωγή χορταίνει και δεν δίνω συμπλήρωμα. Δεν νανουρίζεται όμως, κάθεται στο καλαθάκι του και κοιτάει γύρω γύρω. Με το ξένο γάλα χορταίνει και λιποθυμάει απο τη νύστα. Τον πιάνουν όμως κολικοί και θέλω να το περιορίσω το συντομότερο δυνατό!

Δε ξέρω πώς να τον χειριστώ και είναι μόλις 16 ημερών... :confused:

Τα ίδια περάσαμε κι εμεις! Μάραθωνιοι θηλασμοι!! Ειναι φυσιολογικό και ετσι πρεπει να ειναι! Κάπου διάβασα οτι το ξένο επειδή ειναι αγελαδινο εχει την ιδιότητα να ειναι βαρύ γιατι τα μοσχαρακια πρεπει να κοιμούνται και η Μαμα να βόσκει στο λιβάδι ολη μερα αλλα οι άνθρωποι ειμαστε διαφορετικοί και το γάλα μας διαφέρει απ΄αυτο της αγελαδας! Το πρωι που χαζεύει μπορει απλα να μην νυσταζει αφού κοιμαται τη νύχτα περισσοτερο.Θα σου πρότεινα να κοψεις το ξένο εντελώς αν δεν ειναι πολυ μεγάλη ποσοτητα για να εδραιωθεί πιο σύντομα η γαλουχια και να ηρεμησετε και οι δυο...Ειναι μια φάση που λιγο πολυ όλες όσες θηλασαμε την περάσαμε και θελει μονο υπομονη και σύντομα θα είστε καλυτερα!
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα οταν ξυπνάει αφού τον θηλασες πρην λιγο το κανει επειδή έχασε την πιπιλα και οχι επειδή πεινάει να είσαι σίγουρη για αυτο!!! Ολα τα παιδια όσα κοιμούνται με το στηθος στο στόμα το κανουν!!προσπαθησε οταν ξεκινάει να πιπιλαει να συνεχίσεις να τον Κοιμήσεις με κούνημα.ετσι θα κοιμαται περισσότερο.τουλάχιστον με εμάς ετσι έγινε!

Link to comment
Share on other sites

ευγενεια εαν θες να συνεχισεις με το θηλασμο θα πρεπει να κοψεις το συμπληρωμα ! δινοντας ξεο η παραγωη σου θα μειωθει σημαντικα και μετα οντος δεν θα χορταινει το παιδι ! συμβουλη για μενα , κοψε το ξενο τελειως και εχε το παιδι οποτε ζηταει και οσο μπορειςπερισσοτερο στο στηθος για κανα δυο μερες να αυξηθει η παραγωγη σου και μετα κανε αυτο που σου ειπε η αλεξια, οποτε το εχει πιπιλα κουνησε τον η βαλτου μια μελωδια , ενα νανουρησμα , θα δεις θα αποκοιμηθει σε χρονο ντετε ! μιση ωρα που τρωει ειναι πολυ καλα , και πολυ ειναι δεν χρειαζετε παραπανω !

Link to comment
Share on other sites

ευγενεια εαν θες να συνεχισεις με το θηλασμο θα πρεπει να κοψεις το συμπληρωμα ! δινοντας ξεο η παραγωη σου θα μειωθει σημαντικα και μετα οντος δεν θα χορταινει το παιδι ! συμβουλη για μενα , κοψε το ξενο τελειως και εχε το παιδι οποτε ζηταει και οσο μπορειςπερισσοτερο στο στηθος για κανα δυο μερες να αυξηθει η παραγωγη σου και μετα κανε αυτο που σου ειπε η αλεξια, οποτε το εχει πιπιλα κουνησε τον η βαλτου μια μελωδια , ενα νανουρησμα , θα δεις θα αποκοιμηθει σε χρονο ντετε ! μιση ωρα που τρωει ειναι πολυ καλα , και πολυ ειναι δεν χρειαζετε παραπανω !

 

Τον βάζω στο στήθος σε κάθε γεύμα Βάσω. Κλείνουμε μια ώρα θηλασμού και μετά του δίνω συμπλήρωμα. Εχθές το βράδυ θήλασε μισή ώρα και κοιμήθηκε. Υπάρχουν ώρες όμως που δε χορταίνει με τίποτα και πετάει τη θηλή και κλαίει. Δεν θα το βάλω κάτω εννοείται. Ειδικά τώρα που οι θηλές συνήλθαν πολύ και δεν πονάω ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Τον βάζω στο στήθος σε κάθε γεύμα Βάσω. Κλείνουμε μια ώρα θηλασμού και μετά του δίνω συμπλήρωμα. Εχθές το βράδυ θήλασε μισή ώρα και κοιμήθηκε. Υπάρχουν ώρες όμως που δε χορταίνει με τίποτα και πετάει τη θηλή και κλαίει. Δεν θα το βάλω κάτω εννοείται. Ειδικά τώρα που οι θηλές συνήλθαν πολύ και δεν πονάω ιδιαίτερα.

 

Πως είστε; Μπορεις να μου περιγράψεις την κατάσταση;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πως είστε; Μπορεις να μου περιγράψεις την κατάσταση;

 

Nina-Nana, συνεχίζουμε με θηλασμό σε κάθε γεύμα και απο τα δύο στήθη και συμπλήρωμα. Είχαμε ξεκινήσει με 450ml συμπλήρωμα και έχουμε φτάσει στα 325ml την ημέρα. Μειώθηκε δε λέω αλλά δεν κόπηκε. Υπάρχουν φορές που το παιδί χορταίνει με το μητρικό γάλα και αποκοιμιέται αλλά αυτό γίνεται κυρίως τη νύχτα οπότε θεωρώ οτι οφείλεται στο οτι νικάει η νύστα του την πείνα. Δε ξέρω εάν έχει σημασία αλλά σε λίγες μέρες σαραντίζουμε. Βάζω θήλαστρο μια φορά την εβδομάδα για να δω την πρόοδο της παραγωγής μου. Είχα ξεκινήσει με 40ml άντληση και απο τα δύο στήθη και έχω φτάσει τα 60ml. Πολύ λίγο εάν υπολογίσεις οτι το παιδί θέλει σε κάθε γεύμα περίπου 70ml συμπλήρωμα συν θηλασμό για να χορτάσει.

Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω το εξής: Τις τελευταίες τρεις μέρες μετά απο 15 λεπτά θηλασμού, πετάει τη θηλή και κλαίει. Πιέζω το στήθος αλλά τρέχει γάλα κανονικά και πολλές φορές σαν μπεκ οπότε δεν φταίει το οτι κόβεται η παραγωγή μου. Μήπως μειώνεται η ποσότητα όμως και βαριέται να προσπαθεί οπότε ζητάει μπουκάλι; Τον σηκώνω λίγο να ηρεμήσει κι όταν τον ξαναβάζω στο στήθος, καταπίνει μια γουλιά και ξαναπετάει τη θηλή λες και τον χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα! Εκενευρίζεται τόσο που δεν το διαπραγματεύεται να σταματήσει. Τον βάζω στο άλλο στήθος και μου κάνει πάλι το ίδιο. Τι μπορεί να τον ενοχλεί; Το να πνίγεται και να έχω πολύ γάλα το αποκλείω γιατί εάν ήταν έτσι δεν θα είχαμε ανάγκη το συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...