Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Επειδή πλέον δεν υπ΄σρχει σωτηρία για μένα, ΥΠΟΦΕΡΩ, ουρλιάζω,κλαίω, ξεσπάω στο μικρό..μήπως να έβαζα ιώδιο? Έτσι μου ρθε τώρα, μήπως εχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα?

Η κατασταση πάντως πάει από το κακό στο χειρότερο. Σκέφτομαι πως ίσως θα πρέπει να επισκεφθώ δερματολόγο. Πονάω απλά έχοντας το στηθος να αερίζεται.Λες και ο αέρας (η ατμόσφαιρα) το ακουμπάει και πονάει!! Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα!

 

Σταμάτησε τον θηλασμο απο το στήθος που πονάει! Βγάζε με θηλαστρο (η άντληση δεν πονάει κανονικά).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας...οι θηλές μου τραυματίστηκαν από την δεύτερη μέρα, πόνος σαν ηλεκτροσοκ, καρφιά, σπασμένα γυαλιά κ βελόνες...η μαία μου μου έφερε ψευδοθηλές κ από τότε δεν μπορώ να τις βγάλω με τίποτα...στο μεταξύ έπαθα κ μαστίτιδα με φοβερούς πόνους κ πολύ πυρετο...τώρα παιρνω αντιβίωση κ πάμε πολύ καλα...είμαι αρκετα ανοιχτοχρωμη κ αύριο κλείνουμε μήνα...οι θηλές μου δε αλλαξαν καθόλου χρώμα κ είναι πολύ μαλακές...τι θα κάνω κ πώς θα τις βγάλω...υπάρχει κάποιος τρόπος να σκληρύνουν...

 

Το μωρο πιάνει καλα το στήθος; Η στάση θηλασμου ειναι σωστη;

Έχεις ακόμα πόνο σαν σπασμένα γυαλιά ή βελόνες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Mήπως ξέρει καμία αν βγάζουμε τη συγκεκριμένη κρεμα πριν το θηλασμό (θήλαστρο στην περίπτωσή μου)?

Μου την πρότεινε δερματολόγος. Τελικά το στήθος μου δεν θεραπεύτηκε, ό,τι κι αν έκανα. Χρησιμοποιώ θήλαστρο και δεν θηλάζω από το τραυματισμένο, αλλά καμία βελτίωση. Το γάλα από το καλό στήθος δεν φτάνει και όλα δείχνουν ότι οδηγούμαι στο συμπλήρωμα..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια χρειάζομαι επειγόντως την βοήθεια σας. έχω μία κορούλα που θηλάζω και παράλληλα είμαι έγκυος στο δεύτερο μωρό.

 

Η κόρη μου πρέπει να με δάγκωσε κάποια στιγμή, ή να μην είχε σωστά το στήθος της στο στόμα κατά την διάρκεια του νυχτερινού θηλασμού. Ούτε που κατάλαβα τι και πως έγινε..Τόσο πολύ που φοβάμαι μήπως έχω κάποια μόλυνση

 

Μετά από φριχτό πόνο συνειδητοποίησα πως έχω πληγή στο στήθος, αρκετά μεγάλη με λίγο πύον. Αφήνω το στήθος ακάλυπτο και βάζω μητρικό γάλα και λανολίνη εναλλάξ. Γνωρίζετε τι άλλο μπορεί να κάνω, και αν υπάρχει περίπτωση η πληγή αυτή να είναι φλεγμονή? Ανησυχώ για το τελευταίο γιατί ο πόνος όσο περνάει ο καιρός επιδεινώνεται, και πραγματικά απορώ πως απέκτησα τέτοια πληγή χωρίς να το καταλάβω...

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια χρειάζομαι επειγόντως την βοήθεια σας. έχω μία κορούλα που θηλάζω και παράλληλα είμαι έγκυος στο δεύτερο μωρό.

 

Η κόρη μου πρέπει να με δάγκωσε κάποια στιγμή, ή να μην είχε σωστά το στήθος της στο στόμα κατά την διάρκεια του νυχτερινού θηλασμού. Ούτε που κατάλαβα τι και πως έγινε..Τόσο πολύ που φοβάμαι μήπως έχω κάποια μόλυνση

 

Μετά από φριχτό πόνο συνειδητοποίησα πως έχω πληγή στο στήθος, αρκετά μεγάλη με λίγο πύον. Αφήνω το στήθος ακάλυπτο και βάζω μητρικό γάλα και λανολίνη εναλλάξ. Γνωρίζετε τι άλλο μπορεί να κάνω, και αν υπάρχει περίπτωση η πληγή αυτή να είναι φλεγμονή? Ανησυχώ για το τελευταίο γιατί ο πόνος όσο περνάει ο καιρός επιδεινώνεται, και πραγματικά απορώ πως απέκτησα τέτοια πληγή χωρίς να το καταλάβω...

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, εγώ την έπαθα με το μωράκι μου που είναι τώρα 3 μηνών. Πονούσα υπερβολικά, αλλά έλεγα κλαίγοντας ότι εγώ δε θα σταματήσω το θηλασμό, θα αντέξω. Έφτασα σε σημείο να ουρλιάζω και να μη μπορώ να ακουμπήσω όχι μόνο το μωρό, αλλά π.χ. και νερό πάνω στο στήθος (δεν το συζητάμε για εσώρουχα). Έβαζα purelan, novaquasol, cicalfate, κεραλοιφή, σπαθόλαδο, γαλατάκι, ήμουν γυμνή μονίμως να αερίζεται...τίποτα. Εννοείται δνε θηλάζει εδώ και 2,5 βδομάδες περίπου από το τραυματισμένο, απλά το αντλώ και πονάω πολύ. Πήγα σε σύμβουλο, μου έδωσε μία κρέμα (μείγμα από 3), τίποτα. Πήγα σε δερματολόγο, τίποτα. Σήμερα θα πάω σε άλλο δερματολόγο. Πάντως αυτό που μου είπαν όσοι γιατροί με είδαν είναι ότι είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα και πιθανότατα να να μην ξαναθηλάσω απο το τραυματισμένο. Το αποτέλεσμα όμως είναι να δίνω στο μπέμπη το αντλημένο με μπιμπερο και με τη θηλή calma , να το συνηθίσει και πλέον να αρνείται το καλό στήθος. Οπότε δεν ξέρω και που θα καταλήξουμε.

Στα λέω για να μην αφήσεις ούτε 1 μέρα, αν απλά είναι πόνος, οκ, με λίγο λανολίνη κεραλοιφή κλπ. θα γίνει καλά. Αν πρόκειται για κάτι σοβαρό όπως στην περίπτωσή μου, μην κάθεσαι, πήγαινε σε σύμβουλο και σε δερματολόγο.

Θα σου γράψω τί μου είπε ο δερματολόγος. Περαστικά μέσα από την καρδιά μου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εμείς φτάσαμε να κλαίμε όλοι οικογενειακώς, εγώ από τον πόνο του θηλαστρου και η μαμά μου και ο άντρας μου που βλέπουν συνέχεια το στήθος μου σε αυτήν την κατάσταση και μένα να υποφέρω.

Πήρα και ασπίδες προστασίας της medela, αλλά με ερεθίζουν κι αυτές..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χρειάζομαι επειγόντως την βοήθεια σας. έχω μία κορούλα που θηλάζω και παράλληλα είμαι έγκυος στο δεύτερο μωρό.

 

Η κόρη μου πρέπει να με δάγκωσε κάποια στιγμή, ή να μην είχε σωστά το στήθος της στο στόμα κατά την διάρκεια του νυχτερινού θηλασμού. Ούτε που κατάλαβα τι και πως έγινε..Τόσο πολύ που φοβάμαι μήπως έχω κάποια μόλυνση

 

Μετά από φριχτό πόνο συνειδητοποίησα πως έχω πληγή στο στήθος, αρκετά μεγάλη με λίγο πύον. Αφήνω το στήθος ακάλυπτο και βάζω μητρικό γάλα και λανολίνη εναλλάξ. Γνωρίζετε τι άλλο μπορεί να κάνω, και αν υπάρχει περίπτωση η πληγή αυτή να είναι φλεγμονή? Ανησυχώ για το τελευταίο γιατί ο πόνος όσο περνάει ο καιρός επιδεινώνεται, και πραγματικά απορώ πως απέκτησα τέτοια πληγή χωρίς να το καταλάβω...

 

Στην εγκυμοσύνη οι θηλές συμβαίνει να γίνονται πιο ευαίσθητες.

Εγω το παθαινα για κάποιους μηνες συνεχόμενους κάθε φορά που περίμενα περίοδο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αυτό το πράγμα είναι τρομερό όταν συμβαίνει..τέτοιο πόνο ούτε όταν γέννησα και το μωρό προσπαθούσε να θηλάσει..υπομονή σε όλες τις μανούλες...

 

τελικά βάζω αλατόνερο, κομπρέσες με μαύρο τσαι...αλλά η πληγή μεγαλώνει όλο και περισσότερο καθώς το μωρό θηλάζει...

 

κάτι για λάχανο έχω ακούσει...ισχύει?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αυτό το πράγμα είναι τρομερό όταν συμβαίνει..τέτοιο πόνο ούτε όταν γέννησα και το μωρό προσπαθούσε να θηλάσει..υπομονή σε όλες τις μανούλες...

 

τελικά βάζω αλατόνερο, κομπρέσες με μαύρο τσαι...αλλά η πληγή μεγαλώνει όλο και περισσότερο καθώς το μωρό θηλάζει...

 

κάτι για λάχανο έχω ακούσει...ισχύει?

 

Εγώ απλά σου λέω να προσέχεις, έτσι ακριβώς ξεκίνησε και μένα η πληγή..χθες το βράδυ πήγα σε εναν πολύ καλό δερματολόγο. Λοιπόν...

οξεία φλεγμονή, ερυσίπελας, μυκητίαση, έκζεμα..όλα τα καλά δηλαδή. Η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή, ξεκινώ αντιβίωση μαζί με 4 διαφορετικές κρέμες. Το επόμενο στάδιο ενδοφλέβια και τα ..θυμαράκια! Έτσι ακριβώς μου είπε ο γιατρός όταν εγώ μιλούσα για θηλασμό! "Πρέπει να είναι ζωντανή η μανούλα για να θηλάσει". Θα κάνω θεραπεία για 15 μέρες, θα βγάζω το γάλα μου και θα το πετάω. Και μετά θα δείξει πώς θα πάνε τα πράγματα..

 

Τί κατάλαβα?? Γι αυτόω αν πονάς πάρα μα πάρα πολύ, καλό θα ηταν να πας σε εναν δερματολόγο. Η κρεμα πάντως που μου έδωσε η σύμβουλος δεν έκανε τίποτα και ο δεματολόγος μου είπε ότι είναι ακατάλληλη. Αν θες στείλε μου π.μ. και αν θες μιλάμε και στο τηλέφωνο.

 

 

 

Να προσεχεις. Εγώ πλέον του δίνω γαλατάκι από την κατάψυξη, έχω για λίγες μέρες. Από το καλό στήθος δεν κάθεται, γιατί συνήθισε το μπιμπερό, κάνει 2-3 θηλασμούς μόνο. Προσπαθώ να αντλώ από το καλό, αλλά βγαζω μόνο 50 ml τη μέρα. Δυστυχώς το στήθος που εβγαζε σχεδόν 500 ml είναι το τραυματισμένο. Πλέον από το τραυματισμένο δεν μπορώ ούτε καν να αντλώ, βγάζω ό,τι μπορώ με το χέρι. Δράμα η κατάσταση. Περιμένω από κάποιες μανούλες να μου δώσουν γαλατακι μήπως και τραβήξει λίγο ακόμη η διατροφή του με μητρικό. Όσο για το θηλασμό, μακάρι κάποια συιγμή να μπορέσω να ξαναθηλάσω. Είμαι σε άθλια κατάσταση, σωματικά και ψυχολογικά. Εύχομαι να είναι η περίπτωσή σου απλή και να μην τραβήξεος τέτοιο μαρτύριο..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αυτό το πράγμα είναι τρομερό όταν συμβαίνει..τέτοιο πόνο ούτε όταν γέννησα και το μωρό προσπαθούσε να θηλάσει..υπομονή σε όλες τις μανούλες...

 

τελικά βάζω αλατόνερο, κομπρέσες με μαύρο τσαι...αλλά η πληγή μεγαλώνει όλο και περισσότερο καθώς το μωρό θηλάζει...

 

κάτι για λάχανο έχω ακούσει...ισχύει?

 

Το λαχανο λένε για το πρηξιμο των πρώτων ημερών βοηθάει.

 

Εγω μια μέρα απο παρόμοια περίπτωση για 1-2 ώρες μετα το θηλασμο δεν έβλεπα απο τον πόνο. Μόνο θολά!

 

Καλύτερα να σε έβλεπε κάποιος γιατρός πάντως. Ποτε έχεις επίσκεψη στο γυναικολόγο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ απλά σου λέω να προσέχεις, έτσι ακριβώς ξεκίνησε και μένα η πληγή..χθες το βράδυ πήγα σε εναν πολύ καλό δερματολόγο. Λοιπόν...

οξεία φλεγμονή, ερυσίπελας, μυκητίαση, έκζεμα..όλα τα καλά δηλαδή. Η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή, ξεκινώ αντιβίωση μαζί με 4 διαφορετικές κρέμες. Το επόμενο στάδιο ενδοφλέβια και τα ..θυμαράκια! Έτσι ακριβώς μου είπε ο γιατρός όταν εγώ μιλούσα για θηλασμό! "Πρέπει να είναι ζωντανή η μανούλα για να θηλάσει". Θα κάνω θεραπεία για 15 μέρες, θα βγάζω το γάλα μου και θα το πετάω. Και μετά θα δείξει πώς θα πάνε τα πράγματα..

 

Τί κατάλαβα?? Γι αυτόω αν πονάς πάρα μα πάρα πολύ, καλό θα ηταν να πας σε εναν δερματολόγο. Η κρεμα πάντως που μου έδωσε η σύμβουλος δεν έκανε τίποτα και ο δεματολόγος μου είπε ότι είναι ακατάλληλη. Αν θες στείλε μου π.μ. και αν θες μιλάμε και στο τηλέφωνο.

 

 

 

Να προσεχεις. Εγώ πλέον του δίνω γαλατάκι από την κατάψυξη, έχω για λίγες μέρες. Από το καλό στήθος δεν κάθεται, γιατί συνήθισε το μπιμπερό, κάνει 2-3 θηλασμούς μόνο. Προσπαθώ να αντλώ από το καλό, αλλά βγαζω μόνο 50 ml τη μέρα. Δυστυχώς το στήθος που εβγαζε σχεδόν 500 ml είναι το τραυματισμένο. Πλέον από το τραυματισμένο δεν μπορώ ούτε καν να αντλώ, βγάζω ό,τι μπορώ με το χέρι. Δράμα η κατάσταση. Περιμένω από κάποιες μανούλες να μου δώσουν γαλατακι μήπως και τραβήξει λίγο ακόμη η διατροφή του με μητρικό. Όσο για το θηλασμό, μακάρι κάποια συιγμή να μπορέσω να ξαναθηλάσω. Είμαι σε άθλια κατάσταση, σωματικά και ψυχολογικά. Εύχομαι να είναι η περίπτωσή σου απλή και να μην τραβήξεος τέτοιο μαρτύριο..

 

Πω πω περαστικά!

Σου είπε πως προκλήθηκε όλο αυτο;

 

Προσπάθησε να θηλαζει μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο απο το καλό στήθος.

 

Γιατι πρέπει να πετάς το γάλα;

Δεν ειναι συμβατή η αντιβιωση ή δεν πρέπει λογω της παθησης;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πω πω περαστικά!

Σου είπε πως προκλήθηκε όλο αυτο; ΄όχι, δεν μπήκαμε σε λεπτομέρειες!! Έμεινε ο άνθρωπος με το θέαμα, καθώς επίσης και με την κρέμα που έβαζα μέχρι τώρα και περίμενα αποτέλεσμα. Πάντως τώρα προσπαθώ να βγαζω το γάλα από το τραυματισμένο με το χερι, αν και δεν τα καταφέρνω. Μόλις βάζω το θήλαστρο, πεθαίνω. Χοάνες έχω τις 30άρες. Και ενώ στο αριστερό στήθος εφαρμόζει καλά, στο τραυματισμένο παίρνει και ένα κομμάτι από γύρω, το οποίο έχει πρηστεί άσχημα. Αλλ΄΄α η μανία μου να θηλάζω και να αυξήσω παραγωγή με έκαναν να χρησιμοποιώ τακτικά το θήλαστρο, να ενοχλούμαι αλλά να επιμένω. Αμέλησα τα σημάδια δυστυχώς..Τώρα προσπαθώ να αυξήσω παραγωγή από το μη πονεμένο! 50 ml τη μέρα??? Ε, λογικό είναι, αφού το μωρό πλέον το απεχθένεται.

 

Προσπάθησε να θηλαζει μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο απο το καλό στήθος.

Αυτό κάνω και έχω καταφέρει 2 μικρά γεύματα, ένα κατα τις 3-4 το ξημέρωμα και ένα κατα τις 6-7. Τότε ψιλοέχω γάλα. Την υπόλοιπη μέρα τίποτα. Αφού δεν ζητάει, δεν παράγεται κι όλας.

 

Γιατι πρέπει να πετάς το γάλα;

Γιατί οι κρέμες απαγορεύονται κατα το θηλασμό. Θα γράψω σε λίγο ποιες είναι, τώρα τον έχω να ψιλοπιπιλίζει το στήθος.

 

Δεν ειναι συμβατή η αντιβιωση ή δεν πρέπει λογω της παθησης;

Η αντιβίση είναι οκ, augmentin. Αλλά οι κρέμες όχι.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πονεμένα γρήγορα περαστικά εύχομαι.. να θυμάστε πως όσο σημαντικός είναι ο θηλασμός για το μωρό, άλλο τόσο κι ακόμη περισσότερο είναι η υγεία της μανούλας του, γι' αυτό μην αμελείτε τον εαυτό σας κι όταν οι κλασικές μέθοδοι "επάλειψη με μητρικό γάλα, χλιαρό ντους, κρέμες για τις θηλές" δεν έχουν αποτέλεσμα επειγόντως στο γιατρό!!!

Κι εγώ τις πρώτες εβδομάδες σε κάθε θηλασμό έκλαιγα, σας νιώθω απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Θα παίρνω αντιβίωση augmentin για 12 μερες. Τις πρώτες 5 μέρες θα βάζω εωσίνη και mometasone. Μετά για 12 μέρες επιπλέον θα βάζω την mupirocin.

Όσο περισσότερο μπορώ θα βάζω γαλάκτωμα bio clin (a-topic). Αυτα τα ολίγα!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά σου λέω να προσέχεις, έτσι ακριβώς ξεκίνησε και μένα η πληγή..χθες το βράδυ πήγα σε εναν πολύ καλό δερματολόγο. Λοιπόν...

οξεία φλεγμονή, ερυσίπελας, μυκητίαση, έκζεμα..όλα τα καλά δηλαδή. Η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή, ξεκινώ αντιβίωση μαζί με 4 διαφορετικές κρέμες. Το επόμενο στάδιο ενδοφλέβια και τα ..θυμαράκια! Έτσι ακριβώς μου είπε ο γιατρός όταν εγώ μιλούσα για θηλασμό! "Πρέπει να είναι ζωντανή η μανούλα για να θηλάσει". Θα κάνω θεραπεία για 15 μέρες, θα βγάζω το γάλα μου και θα το πετάω. Και μετά θα δείξει πώς θα πάνε τα πράγματα..

 

Τί κατάλαβα?? Γι αυτόω αν πονάς πάρα μα πάρα πολύ, καλό θα ηταν να πας σε εναν δερματολόγο. Η κρεμα πάντως που μου έδωσε η σύμβουλος δεν έκανε τίποτα και ο δεματολόγος μου είπε ότι είναι ακατάλληλη. Αν θες στείλε μου π.μ. και αν θες μιλάμε και στο τηλέφωνο.

 

 

 

Να προσεχεις. Εγώ πλέον του δίνω γαλατάκι από την κατάψυξη, έχω για λίγες μέρες. Από το καλό στήθος δεν κάθεται, γιατί συνήθισε το μπιμπερό, κάνει 2-3 θηλασμούς μόνο. Προσπαθώ να αντλώ από το καλό, αλλά βγαζω μόνο 50 ml τη μέρα. Δυστυχώς το στήθος που εβγαζε σχεδόν 500 ml είναι το τραυματισμένο. Πλέον από το τραυματισμένο δεν μπορώ ούτε καν να αντλώ, βγάζω ό,τι μπορώ με το χέρι. Δράμα η κατάσταση. Περιμένω από κάποιες μανούλες να μου δώσουν γαλατακι μήπως και τραβήξει λίγο ακόμη η διατροφή του με μητρικό. Όσο για το θηλασμό, μακάρι κάποια συιγμή να μπορέσω να ξαναθηλάσω. Είμαι σε άθλια κατάσταση, σωματικά και ψυχολογικά. Εύχομαι να είναι η περίπτωσή σου απλή και να μην τραβήξεος τέτοιο μαρτύριο..

Τσαρλι τι να πω! μεγαλη η ζημια! περαστικα!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ, μακάρι να μη χρειαστεί να διακόψω οριστικλα. Θέλω να ελπίζω σε μελλοντικό επαναγαλακτισμό. Προς το παρόν με βοηθούν 3 μανούλες με γαλατακι, αλλά θα τελειώσει κι αυτό (http://www.facebook.com/groups/164516523584246/). (milk sharing greece)

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι κι εγώ καινούρια μανούλα, μόλις σαράντισα. Το κοριτσάκι μου το θηλάζω από την πρώτη μέρα. Στο δεξί μαστό ο πόνος είναι διάχυτος. Πονάει όλο το στήθος, πονάω όταν το δαγκώνει η μπέμπα για να θηλάσει, πονάω όταν ακουμπάει επάνω του ρούχο, πονάω αν πας να με ακουμπήσεις, πονάει η θηλή μερικές φορές αφόρητα και έχω συνεχώς πίσω στην πλάτη έντονο πόνο και σουβλιές, σαν να αντανακλά εκεί ο πόνος του στήθους. Στην αρχή (μαίες, γιατρός, παιδίατρος) μου έλεγαν ότι είναι φυσιολογικό, αλλά τώρα, μετά από 40 ημέρες, και αφού στο αριστερό στήθος θηλάζω χωρίς πόνο, έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά.

Παρά τον πόνο, θηλάζω την μπέμπα εναλλάξ γιατί από το δεξί στήθος έχω περισσότερο γάλα από το αριστερό, γεμίζει γρηγορότερα και η μικρούλα χορταίνει καλύτερα. Όταν χρησιμοποιώ purelan αισθάνομαι καλύτερα, και κάποιες φορές εξαφανίζεται και ο πόνος αλλά δυστυχώς επανέρχεται... Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει και σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ;

Παρόλο τον πόνο δεν το έχω βάλει κάτω αλλά δεν νομίζω ότι θα έχω κουράγιο για πολύ ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Για σιυ Μανια,

Καλό θα ηταν να δεις κάποια σύμβουλο θηλασμου. Σου στέλνω δυο που είχα δει εγω με πμ. Εμένα ο πόνος (αφόρητος και στα δυο στήθη) πέρασε απο μόνος του στους δυόμιση μήνες που έκανε καλύτερο latch ο πιτσιρικος. Αλλα μπορει να ειναι και κάτι άλλο πχ μυκητες κλπ και να περάσει πιο γρήγορα. Επίσης εμένα βοήθησε πολυ Οστεοπαθητικος που έκανε μασαζάκι στο σταγονιτσες που μικρού και χαλάρωσε κι έτσι άρχισε να πιάνει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! Σήμερα η μπέμπα θηλάζει ακατάπαυστα από το πρωί, και προς το παρόν δεν πονάω!!!! Λέτε να έγινε κανένα θαύμα;

 

Να σου ζήσει!

 

Μπορει να έχεις μυκητιαση σε εκείνο το στήθος.

Πονάς και ενδιάμεσα των θηλασμων ή μόνο όταν ακουμπάει κάτι πάνω;

Το μωρο θηλαζει με τον ιδιο τροπο και στα δυο στήθη; Έχεις παρατηρήσει κάτι διαφορετικό στο πως πιάνει τη θηλή;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια επειδή έχω μικροθεματακια(ευτυχώς) με τον θηλασμό έχετε να μου προτείνετε κάποια σύμβουλο θηλασμού στην αθήνα ?δεν έχω σαραντήσει ακόμα.μπορεί η σύμβουλος να έρθει στο σπίτι?γνωρίζετε αν ζητάνε χρήματα?

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επειδή έχω μικροθεματακια(ευτυχώς) με τον θηλασμό έχετε να μου προτείνετε κάποια σύμβουλο θηλασμού στην αθήνα ?δεν έχω σαραντήσει ακόμα.μπορεί η σύμβουλος να έρθει στο σπίτι?γνωρίζετε αν ζητάνε χρήματα?

 

Οι πισοποιημενες σύμβουλοι θηλασμου έρχονται σπίτι και πληρώνονται με την ωρα.

Οι εθελόντριες σύμβουλοι δεν παίρνουν χρήματα αλλα δεν ξέρω αν έρχονται σπίτι.

Σου βάζω τη λίστα των πιστοποιημένων IBCLC:

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επειδή έχω μικροθεματακια(ευτυχώς) με τον θηλασμό έχετε να μου προτείνετε κάποια σύμβουλο θηλασμού στην αθήνα ?δεν έχω σαραντήσει ακόμα.μπορεί η σύμβουλος να έρθει στο σπίτι?γνωρίζετε αν ζητάνε χρήματα?

 

Λογικά δε θα σου κοστίσει παραπάνω από την επίσκεψη ενός νορμαλ παιδίατρου.

Πάρε τηλέφωνο το συντομότερο να βρείς την υγειά σου!

 

Λοιπόν μπες καλύτερα εδώ στο σύλλογο *ΓΑΛΑΞΙΑΣ* που έχουν πάντα ανανεωμένη λίστα με τους συμβούλους http://www.thilasmosonline.info/ibclc.html

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα. γέννησα την παρασκευή και έχω τα γνωστά προβλήματα θηλασμού . Τα είχα και στο πρωτο παιδί μου και με κούρασε τόσο που απογοητευτηκα και σταμάτησα να θηλάζω στο 40ημερο.

Τα συμπτωματα που έχω είναι αφόρητο πόνο την ώρα που πιάνει τη θηλή ( κατά τη διάρκεια ψιλοπονάω αλλά το αντέχω ) και από χθές που κατέβηκε το γάλα εχω τρελό πρήξιμο στο στηθος ιδιαίτερα στο πλάι προς τη μασχάλη .

διαβασα όσα εχετε κατά καιρούς γραψει και τωρα που θήλασα εβγαλα μετά το γάλα με το θήλαστρο και θα κάνω και μασαζ με λαδάκι .

 

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΜΑΙ ΟΛΗ ΑΥΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...