Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!Θα ήθελα και εγω να σας γραψω για ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα τις γνώμες σας.Ο μπλεμπης μου γεννήθηκε στις 22-11-2011

3680.Τις 3 πρώτες μέρες το στήθος μου έβγαζε ένα μαύρο υγρό και ο γιατρός μου απαγόρεψε το θηλασμό για τρία 24ωρα.Μου εξήγησε οτι οφειλόταν στις ορμόνες μου μου ζήτησε να κανω αντλήσεις καθε 3 ωρες με θήλαστρο ωστε να καθαρισει και το γάλα μου δίνοντας ξένο γάλα κ μετα το 3ο 24ωρο να θηλάσω κανονικά.Γυρίζοντας τη 4η ημέρα απο το νοσοκομείο αντιμετώπισα κάποια τεχνηά προβληματα ο μπεμπης θήλάζε και εγώ ούρλιαζα απο το πόνο .Δεν τρεφόταν επαρκώς και τουδώσαμε και συμπλήρωμα .Πήρα το γιατρό μου συνεστησε λανολινη χλιαρο νερο μασαζ και να βγαλω παλι το γαλα και να του το δινω με θηλαστρο για μια δυο μερες ώστε να συνέλθουν οι θηλές μου κ να ξανασυνεχίσω.Με το θήλαστρο η ποσότητα ήταν επαρκής κ ο μπεμπάκος μου χόρταινε μια χαρά μονο με το γάλα μου.Ετσι συνεχιζω απο τότε να κανω αντλησεις με το θήλαστρο και αντλω κάθε 3-4 ώρεσ 110 -160 ml τη φορα.αυτη τη στιγμη ο μπεμπης μου είναι 41 ημερών και 5 κιλα.Επειδή όμως οι ανλτησεις σαν διαδικασία είναι χρονοβόρες (αποστειρώσεις συγκεκριμένες ώρες,συντήρηση γάλακτος ,ζέσταμα κτλ)έχω προσπαθήσει πολλες φορες να βαλω το μπέμπη στο στήθος χωρισ αποτέλεσμα.Να σημειώσωοτι ο μπέμπης μου πάσχει από ΓΟΠ.Τα πρωτα 5-6 λεπταθηλάζει κανονικα κ μετα τσιριζε τραβιέται .τον σταματαω να ρευτεί κα μετα παλι τα ίδια .ενω με το μπιμπερο του δίνω 60-70 τον αφηνω κανενα δεκαλεπτο να κατεβει το γαλα κ μετά του δίνω και το υπόλοιπο .Αντικειμενικά ζορίζεται λιγότερο.Η παιδίατρος μου είπε να μην αγχώνομαι κ οτι κ με αυτο το τρόπο αποκλειστικο θηλασμο έχω απλα κουράζομαι περισσοτερο.Να συνεχίσω έτσι η να επιμείνω να βάλω το μπεμπη στο στηθοσ και ας ζοριζεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχάς να σου ζήσει ο μπεμπάκος σου:)!Νομίζω πως καλό θα ήταν να απευθηνθείς σε σύμβουλο θηλασμού.Κι εμένα ο δικός μου μπεμπάκος στην αρχή τρεφόταν από αντλήσεις που έκανα και αυτό γιατί κοιμόταν στο στήθος και φοβόμουν πως δεν έπαιρνε τη σωστή ποσότητα γάλακτος:roll:.Τον έβαζα όμως στο στήθος και τον πάλευα για να πιάσει σωστά (βλέπεις όχι μόνο κοιμόταν στο στήθος αλλά μου το έπιανε και λάθος με αποτέλεσμα να πονάω πάρα πολυ ,να κάνω ραγάδα και ο κάθε θηλασμός ενώ το ήθελα πολυ ήταν μαρτύριο:().Με έσωσε το ζεστό σοδόνερο (έκανα κομπρέσες με Τασούλα βουτηγμένη στο σοδόνερο).Τελικά τα καταφέραμε.Έπαιξε για μένα προσωπικά πολυ σημαντικό ρόλο το ότι αναγκάστηκα να τον θηλ΄ασω σε εξωτερικό χώρο όπου ήμουν για πολλές ώρες και εκεί δεν μπορούσα να έχω αντλιμένο γάλα.Να το βάζεις το μωρό πάνω δσου για να έχετε επαφή.Ίσως να ήταν καλό να το ταίσεις λίγο και μετα από κάνα μισάωρο να το βάλεις στο στήθος σου.Έτσι δεν θα είναι πεινασμένο θα έιναι ήρεμο και ίσως πιάσει σωστά και μ΄αθει σιγά σιγά να θηλάζει;).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!:Pτο θέμα μου όμως δεν είναι να πιάσει τη θηλή ο μπέμπης διότι θηλάζει κανονικα ούτε με πονάει, αλλα μετα απο λίγο του ανεβαίνουν τα υγρα κ πνίγεται κλαίει κ ενω είναι με τη θηλη στο στομα κ προσπαθει ξαφνικα τεντώνεται προς τα πίσω κ σταματαει .Βεβαια η παιδίατρος μου ειπε να κανω αυτο που νομίζω ότι ταλαιπωρει λιγοτερο το μπέμπη.Αν με το μπιμπερο ρυθμιζεται καλυτερα η παλλινδρομηση κ δεν πνιγεται τοσο πολυ να συνεχισω ετσι αν παλι ειναι καλυτερα στο στηθος τοτε το δευτερο εκείνος μου λεει αποφασιζει.Απλα νομιζω οτι οποτετον θηλαζω κανονικα τον ταλαιπωρω περισσοτερο.Είναι φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις ,ο μπέμπης κοιμάται καλύτερα στο ριλάξ γιατί είναι σε πιο όρθια θεση κ του ανεβαίνουν τα υγρα λιγότερο εύκολα. Είναι όμως σωστό για τη σπονδυλική του στήληνα είναι συνέχεια εκει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειμαι στην 34η εβδομαδα κυησης και εδώ και μερικες μερες οι θηλες μου εχουν γινει πιο ευαισθητες κι επιπλεον εχω μια ελαφρια φαγουρα. Εδω και 5 μερες πρόσεξα στη δεξια θηλη κατι σαν ξηροδερμια, σαν να εχει ξεραθει σε ενα σημειο. Εβαλα μερικες φορες purelan σποραδικά, αλλά δε φαινεται να υποχωρει. Τι μπορεί να ειναι αυτό και τι μπορώ να κανω για να το αντιμετωπισω ώστε να ειμαι ετοιμη για θηλασμό όταν γεννηθει το μωρό?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Κάποια παρηγοριά για τον πόνο από κάποια έμπειρη??

Θα περάσει?

Το ότι πονάω αφόρητα αλλά μόνο στην αρχή σημαίνει ότι το πιάνει πλέον σωστά τουλάχιστον?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,δεν ειμαι κ τοσο εμπειρη παντως κ εμενα με πονουσε στην αρχη μολις τον εβαζα αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα η ενοχληση περνουσε.οσο περναγε ο καιρος η ενοχληση ηταν λιγοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Με ανησυχεί γιατί κοντεύω να κλείσω μήνα και οι πληγές ακόμα να επουλωθούν. Δεν χειροτερεύουν τουλάχιστον και δεν βγάζουν αίμα-γι'αυτό είμαι αισιόδοξη (προσπαθώ!)

Τόσο καιρό κάνει για να στρώσει ο θηλασμός? Ή ακόμα περισσότερο? Στην αρχή πάντως ο πόνος είναι ψιλοαφόρητος τις περισσότερες φορές :(

Φοβάμαι μήπως κάνω λάθος και δεν στρώσει ποτέ :(

Link to comment
Share on other sites

να αφηνεις το στηθος σου να παιρνει αερα μετα απο καθε θηλασμο για να μην κραταει υγρασια επισης εμενα ο γιατρος μου συστησε να κανω ντουζ με χλιαρο ζεστο νερο κ που κ που να βζω τη purelan κ να αφηνω το στηθος γυμνο για κανενα 20 λεπτο.Υπομονη εμενα ειναι 45 ημερων κ τωρα εχουμε στρωσει την ΓΟΠ να μην ειχαμε κ θα ημασταν καλυτερα!καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ όταν είχα πληγωμένες θηλές και έτρεχαν αίμα έκανα την τσιτσιολίνα στο σπίτι όλη μέρα, μπορεί και 2 μέρες. Αφού η μεγάλη μου κόρη με είχε βαρεθεί και μου έλεγε κάτι τέτοιο με αυτό το νόημα "αμάν ρε μάνα με την τσόντα πάλι".

Πάντως με αυτόν τον τρόπο επουλώθηκαν οι θηλές μου πιο γρήγορα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

η κορούλα μου γεννήθηκε 31.12 και από τότε προσπαθώ να τη θηλάσω αποκλειστικά αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα! Το πρώτο καιρό με πλήγωσε πολύ στις θηλές και πόναγα υπερβολικά ( όση ώρα ήταν στο στήθος έκλεγα από τον πόνο ). Όταν η μικρή μου ήταν 7 ημερών ανέβασα πυρετό και ο γυναικολόγος μου είπε ... μαστίτιδα και μου πρότεινε να κόψω το θηλασμό... αλλιώς να το βγάζω με θήλαστρο ανα δύο ώρες. Έτσι από τότε έβγαζα το γάλα με θήλαστρο και το έδεινα με μπιμπερό στη μικρή μου . Βέβαια 2-3 γεύματα την ημέρα της έδειαν ξένο γάλα.... γιατί δεν χόρτενε με το δικό μου. Έδω και 2 μέρες προσπαθώ πάλι να τη βάλω στο στήθος αλλά πάλι πονάω σα τρελή! Μάλλον κάτι κάνω λάθος... γνωρίζει καμία σας κανένα σύμβουλο θηλασμού που να μπορεί να έρθει στο Γέρακα! Τη χρειάζομαι απεγνωσμένα... δεν μπορώ να ηρεμήσω γιατί θέλω πολύ να τη θηλάσω τη μικρή μου αλλα δεν τα καταφέρνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!να σου ζησει η μπεμπα! κ εγω βίωσα τη ίδια ακριβως κατασταση με εξαιρεση τη μαστιτιδα κ ξεκινησα αντλησεις με θηλαστρο καθε 3 ωρες κ σταδιακα η ποσοτητα μου αυξηθηκε αλλα κ οσον αφορα το πονο μετα απο 2-3 βδομαδες δεν ποναγα σχεδον καθολου στο θηλασμο.τωρα μπηκαμε στο 3ο μηνα κ συνεχιζω να του δινω αποκλειστικα δικο μου γαλα αλλα δυστυχως με το θηλαστρο γιατι ο μπεμπης μου εχει παλινδρομηση και πνιγοταν στο στηθος μου συνεχεια κ του εβγαινε απο τη μυτη!ενω με το μπιμπερο τρωει πιο ηρεμα κ δεν πνιγεται.για συμβουλο ελπιζω να σε βοηθησει καποια αλλη μανουλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

η κορούλα μου γεννήθηκε 31.12 και από τότε προσπαθώ να τη θηλάσω αποκλειστικά αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα! Το πρώτο καιρό με πλήγωσε πολύ στις θηλές και πόναγα υπερβολικά ( όση ώρα ήταν στο στήθος έκλεγα από τον πόνο ). Όταν η μικρή μου ήταν 7 ημερών ανέβασα πυρετό και ο γυναικολόγος μου είπε ... μαστίτιδα και μου πρότεινε να κόψω το θηλασμό... αλλιώς να το βγάζω με θήλαστρο ανα δύο ώρες. Έτσι από τότε έβγαζα το γάλα με θήλαστρο και το έδεινα με μπιμπερό στη μικρή μου . Βέβαια 2-3 γεύματα την ημέρα της έδειαν ξένο γάλα.... γιατί δεν χόρτενε με το δικό μου. Έδω και 2 μέρες προσπαθώ πάλι να τη βάλω στο στήθος αλλά πάλι πονάω σα τρελή! Μάλλον κάτι κάνω λάθος... γνωρίζει καμία σας κανένα σύμβουλο θηλασμού που να μπορεί να έρθει στο Γέρακα! Τη χρειάζομαι απεγνωσμένα... δεν μπορώ να ηρεμήσω γιατί θέλω πολύ να τη θηλάσω τη μικρή μου αλλα δεν τα καταφέρνω!!!!

 

Να σου ζήσει!

Θα σου στείλω τα στοιχεία με πμ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα. γεννησα την παρασκευη 27 του μηνα ενα υγιεστατο κοριτσακι 4020κιλα. μεχρι και την δευτερα το πρωι θηλαζαμε αποκλειστικα. την δευτερα αρχισα να χρησιμοποιω ψευτοθηλες γιατι ποναγα πολυ. με το που την εβαλα στο στηθος ματωσε αμεσως. μου ειπαν τοτε να μην θηλαζω απο απο αυτο το στηθος γιατι δεν κανει το μωρο να καταπινει αιμα. ετσι θηλαζα απο το αλλο στηθος με ψευτοθηλη και απο το πληγωμενο το εβγαζα με θηλαστρο εφοσον εβγαινε καθαρο και της το εδινα. χθες το μεσημερι οπου και γυρισαμε στο σπιτι πηγα να την βαλω στο "υγιες" και αρχισαν τα αιματα και απο κει. ετσι λοιπον απο χθες χρησιμοποιω αποκλειστικα το θηλαστρο (το swing της medela).το βραδυ αντλησα 60ml και υστερα απο 3 ωρες που αντλησα ξανα εβγαλα μονο 10. ετσι αναγκαστηκα να δωσω ξενο. σημερα το πρωι αντλησα 50ml. εχω στενοχωρηθει παρα πολυ και εχθες εκλαιγα σχεδον ολη την ημερα. φοβαμαι οτι δεν θα επουλωθουν ποτε οι πληγες και οτι θα μου κοπει το γαλα. για τις πληγες τις αλοιφω με το ιδιο μου το γαλα καθως επισης και με την purelan και τις αφηνω σχεδον ολη την ημερα γυμνες. τι να κανω? θα επουλωθουν ποτε? θα ξαναβαλω την μπεμπα μου στο στηθος? για μενα η επαφη ειναι πολυ σημαντικη...μου δινει ζωη... ολες εσεις πως βαζατε το παιδι στο στηθος με πληγωμενες θηλες? δεν επινε αιμα? σας παρακαλω βοηθηστε με!!!!!!!!!

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου, κι εγώ πονεμένη είμαι, δεν ξέρω να σου πω συμβουλές, απλά να σου δώσω κουράγιο!

Έχω τις πληγές 1 μήνα και από τότε που γέννησα και τώρα πια κοντεύουν να επουλωθούν. Εμένα τελικά με βοήθησαν οι ψευτοθηλές και εννοείται ανοιχτό στήθος σχεδόν 20 ώρες το 24ωρο και purelan. Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, πόνος, κλάμα, αλλά με επιμονή και υπομονή όλα διορθώνονται! Και στο λέω εγώ που ακόμα δεν έχω στρώσει 100%, αλλά μόνο και μόνο που κοντεύει στο τέλος η ταλαιπωρία έχω ανέβει. Και φυσικά μεγάλη υποστήριξη από εδώ μέσα.

Κουράγιο, θα τα καταφέρεις σίγουρα!

Καλή δύναμη :-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω απελπιστει..εχω την εντυπωση οτι δεν εχω πολυ γαλα.Προσπαθω να θηλασω αποκλειστικα αλλα το μωρο δεν χορταινει, την εχω στο στηθος μου πανω απο μια ωρα την παιρνει ο υπνος κ μετα απο 10 λεπτα αρχιζει κ τρωει τα δαχτυλα της. Της δινω μετα συμπληρωμα κ τρωει 60 ml αρα απο μενα τι τρωει? Επισης οταν παταω το στηθος μου δεν τρεχει το γαλα απλα βγαζω λιγες σταγονες σιγα σιγα..Αυτο μηπως σημαινει οτι δεν εχω αρκετο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. χθες το βραδυ αποφασισα να την ξαναβαλω στο στηθος. στην αρχη παιδευτηκα παρα πολυ γιατι φεροταν λες και δεν το ηθελε καθολου. μετα ομως το επιασε. υστερα απο λιγη ωρα αρχισα να ποναω και να τσουζω πολυ και την εβγαλα και της εδωσα λιγο συμπληρωμα. το ιδιο εγινε και τα ξημερωματα. σημερα το πρωι αντλησα με το θηλαστρο 60ml για να της το δωσω. το θεμα ειναι οτι ποναω πολυ οταν την βαζω στο στηθος και φοβαμαι οτι θα γινουν χειροτερα. ποτε θα επουλωθουν?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.Σε 2 βδομαδες ο δικος μου κλεινει 3 μηνες κ τωρα θηλαζει κανονικα αν κ του δινω κ με το μπιμπερο δικο μου γαλα ειδικα το βραδυ για να βεβαιωθω οτι τρωει καλα.Αυτο που μπορω να σε συμβουλεψω ειναι αυτο που μου ειπε ο γυναικολογοσ μου.Οσο ποναει το στηθος σου κανε συνεχεια αντλησεις για 3-4 μερες (εμενα τουλαχιστον μετα απο μια βδομαδα ειχα συνελθει)καθε 3-4 ωρες για 15-20 λεπτα απο το καθε στηθος ειναι κουραστικο αλλα θα δεις τη ποσοτητα του γαλακτος να αυξανεται κ σιγουρα αξιζει!!θελει υπομονη κ αντοχη για αυτο οσο μπορεις να ξεκουραζεσαι κ να τρως καλα!α κ το κυριοτερο να μην στεναχωριεσαι λειτουργει αρνητικα!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Με ανησυχεί γιατί κοντεύω να κλείσω μήνα και οι πληγές ακόμα να επουλωθούν. Δεν χειροτερεύουν τουλάχιστον και δεν βγάζουν αίμα-γι'αυτό είμαι αισιόδοξη (προσπαθώ!)

Τόσο καιρό κάνει για να στρώσει ο θηλασμός? Ή ακόμα περισσότερο? Στην αρχή πάντως ο πόνος είναι ψιλοαφόρητος τις περισσότερες φορές :(

Φοβάμαι μήπως κάνω λάθος και δεν στρώσει ποτέ :(

 

 

Καλησπερα. Να σου ζησει το μωρακι σου. Εγω γεννησα τον Αυγουστο του 2011. Στις αρχες και ο δικος μου ο μπεμπης δεν επιανε καλα το στηθος με αποτελεσμα να ματωσω και να ποναω. Ρωτησα τον παιδιατρο και μου ειπε να βαζω Propiogenta μετα απο καθε θηλασμο και να την ξεβγαζω καλα πριν απο τον επομενο. Επισης εβαζα και λιγο γαλα απο τις ρωγες μου που ειναι το καλυτερο επουλωτικο. Πραγματι σε 2 ημερες οι θηλες μου ηταν μια χαρα. Μην στενοχωριεσαι θα στρωσει θα μεγαλωσει και το στομα του μωρου θα πιανει καλυτερα την θηλη και ολα θα ειναι καλυτερα. Να προσεχεις να βαζει ολη την θηλη στο στομα οχι μονο την ρωγα. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, να σου ζησει η κορουλα σου! Εγω γεννησα τον Αυγουστο και τις πρωτες μερες ειχα και εγω προβλημα, ματωσαν οι θηλες μου. Μιλησα με τον παιδιατρο μοιυ προτεινε να βαζω μια κρεμα και γαλα και να συνεχισω κανονικα τον θηλασμο και ας ματωνα, το μωρο δεν παθαινει τιποτα. Πραγματι συνεχισα, εβαζα την κρεμα μεταξυ των θηλασμων και την ξεπλενα καλα με το αφρολουτρο του μωρου πριν τον επομενο θηλασμο. Σε δυο μερες ημουν μια χαρα. Το μωρο σιγα σιγα εμαθε να πιανει την θηλη καλα, ολη την θηλη και οχι μονο ρωγα και ολα καλα. Πλενω με νερο το στηθος μου πριν και μετα απο καθε θηλασμο και το σκουπιζω καλα. Υπομονη κανε και ολα θα πανε καλα. Μην αγχωνεσαι και μην απελπιζεσαι σκεψου μονο ποσο καλο κανεις στο μωρο σου. Εμεις κλεισαμε τον εκτο και ακομη θηλαζουμε. Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Τανια, να σου ζησει η κορουλα σου! Εγω γεννησα τον Αυγουστο και τις πρωτες μερες ειχα και εγω προβλημα, ματωσαν οι θηλες μου. Μιλησα με τον παιδιατρο μοιυ προτεινε να βαζω μια κρεμα και γαλα και να συνεχισω κανονικα τον θηλασμο και ας ματωνα, το μωρο δεν παθαινει τιποτα. Πραγματι συνεχισα, εβαζα την κρεμα μεταξυ των θηλασμων και την ξεπλενα καλα με το αφρολουτρο του μωρου πριν τον επομενο θηλασμο. Σε δυο μερες ημουν μια χαρα. Το μωρο σιγα σιγα εμαθε να πιανει την θηλη καλα, ολη την θηλη και οχι μονο ρωγα και ολα καλα. Πλενω με νερο το στηθος μου πριν και μετα απο καθε θηλασμο και το σκουπιζω καλα. Υπομονη κανε και ολα θα πανε καλα. Μην αγχωνεσαι και μην απελπιζεσαι σκεψου μονο ποσο καλο κανεις στο μωρο σου. Εμεις κλεισαμε τον εκτο και ακομη θηλαζουμε. Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω απελπιστει..εχω την εντυπωση οτι δεν εχω πολυ γαλα.Προσπαθω να θηλασω αποκλειστικα αλλα το μωρο δεν χορταινει, την εχω στο στηθος μου πανω απο μια ωρα την παιρνει ο υπνος κ μετα απο 10 λεπτα αρχιζει κ τρωει τα δαχτυλα της. Της δινω μετα συμπληρωμα κ τρωει 60 ml αρα απο μενα τι τρωει? Επισης οταν παταω το στηθος μου δεν τρεχει το γαλα απλα βγαζω λιγες σταγονες σιγα σιγα..Αυτο μηπως σημαινει οτι δεν εχω αρκετο?

 

Τανια πρεπει να ξερεις οτι οσο θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα θα εχεις. Βαλε την μικρη στο στηθος και αν δεις οτι παει να την παρει ο υπνος σκουντησε την να ξυπνησει, μην την κουνας γιατι νανουριζεται, τσιμπησε ελαφρα το μπουτακι, ζουλα το μαγουλακι, ελαφρα παντα οχι να πονεσει γιατι τα μωρακια παντα χουζουρευουν στο στηθος. Επισης μπορεις να προσεξεις λιγο την διατροφη σου, πολλα υγρα, σουπες, χυμους, γαλα και ισως και καμια μπυρα εμενα τουλαχιστον η μπυρα με βοηθησε. Κυριως ομως πολυ θηλασμα, οσο θηλαζεις τοσο παραγεις γαλα, ατην μια ωρα δεν πειραζει. Για αυτο ακριβως λενε οτι ο μητρικος θηλασμος ειναι απεριοριστος γιατι ειναι οποτε θελει, οσο θελει και για οση ωρα θελει. Ελπιζω να σε βοηθησα. Καλη συνεχεια!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Πριν δυο μέρες σαραντησαμε και θηλάζουμε κανονικά σχεδόν αποκλειστικά και λέω σχεδόν γιατί από το απόγευμα και μέτα είναι μέρες , οχι παντα, που φαίνεται να μη του φτάνει το δικό μου και προσπαθώ να τον κρατήσω μέχρι το βράδυ για να μη του δώσω συμπλήρωμα όπου τελικα του δίνω σχεδόν 100 ml και τα ρουφάει σαν αχόρταγο!! Με το θηλασμό δεν έχουμε περιορισμο στα γευματα και στη διαρκεια τους, όποτε θέλει τον βάζω στο στήθος ( σχεδον όλη μέρα) άλλα πόλλες φορές κρατάει περιπου κανα 10 λεπτο και κοιματε μετα, προσπαθω να τον ξυπνησω αλλα δειχνει οτι χορτασε και δε θελει αλλο... Μήπως βαριεται να θηλάζει, μήπως κουράζεται πολύ. Τι να κάνω για να έχω περισσότερη ροή και αν γινεται αυτο δλδ... Μεχρι και τσαι απο τριγωνελα πινω το οποιο μυριζει κιολας..Και θήλαστρο πηρα για να βγαζω όποτε έχω κενο αναμεσα απο τους θηλασμους..(σπανιο πραμα ) Σας ζάλισα εε? Πάντως σιγουρα τρωει καλα γιατι εχει παρει σχεδον 1,5 κιλο σε 40 μερες και η παιδιατρος μου ειπε ολα μια χαρα. Απλα θελω να κοιμαται λιγο περισοτερη ωρα και οχι να ξυπναει καθε 1 με μιση ωρα για μαμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Ήθελα να σας γράψω γιατί πίστευα ότι ο πόνος στις θηλές δεν θα τελείωνε ποτέ! Γουλιά του μωρού και δαγκωνόμουν από τον πόνο. Θα μου πεις άλλες κλαίγανε.. Εκτός από την πληγή που είχα από το ένα στήθος, είχα (ή ακόμα έχω) και καντιντίαση. Οπότε σίγουρα τον πόνο δεν τον γλίτωνα.

 

Νομίζω ότι μου πήρε δύο μήνες για να πω ότι ο θηλασμός έχει γίνει πιο εύκολος. Φοβόμουν ότι θα πονούσα για όλο το διάστημα που θα θήλαζα. Τώρα ο μπέμπης τρώει σε 10-15 λεπτά και μπορεί το επόμενο γεύμα να είναι μετά από 2-3 ώρες. Εμείς που τρώγαμε 30-40 λεπτά και ανά μισή με 1 ώρα κατά τη διάρκεια της μέρας.

 

Αυτός είναι ο λόγος που είπα να γράψω. Να πάρουν κουράγιο μερικές μανούλες! Δεν θα είναι πάντα δύσκολα. Έρχονται καλύτερες μέρες!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...