Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

καλημερα και απο εμενα.θηλαζω το μικρο μου εδω και 3 μηνες.εδω και μια βδομαδα εχω το εξης προβλημα εχω επανω στην θηλαια αλω ενα κοκκινο στεφανι σαν ερεθισμο, αν θα μπορουσα να το χαρακτηρισω, ετσ,ι ιδιαιτερα εντονο στο αριστερο στηθος που εχω την μεγαλυτερη παραγωγη και λιγοτερο στο δεξι και εντονο κνησμο στην θηλη.τι μπορει να ειναι?ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο.ευχαριστω

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας

 

Χρειάζομαι βοήθεια για τον θηλασμό και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος:37

Β. Το φύλο του βρέφους:άρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.:Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 5 μέρες παραμονή στη θερμοκοιτίδα λόγω χαμηλού βάρους γέννησης

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

3/7/2011:2.160

8/7/2011:2.170

14/7/2011:2.420

5/8/2011:3.750

18/8/2011:4.140

2/9/2011:4.560

3/10/2011:5.650

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 5-6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα:90-120 ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) αυτό κυμαίνετε ανάλογα τη μέρα. Από 250 έως 450 ανάλογα πόσες φορές έχω καταφέρει να αντλήσω με το θήλαστρο.

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

SymphonyMedela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο:2-3

7β. ποιες ώρες αντλείτε και: πρωί, μεσημέρι και βράδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση: πρωί και μεσημέρι 15-20 λεπτά το κάθε στήθος και το βράδυ γύρω στα 30 λεπτά το κάθε στήθος

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

6-7

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

1-2 μήνες:1 φορά τη μέρα

3 μήνας:5-6 φορές τη μέρα

4 μήνας:1 φορά στις 3 με 4 μέρες κι αυτό έπειτα από χρήση υπόθετου.

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Ο μικρός μας γεννήθηκε 2.160 και μπήκε κατευθείαν σε θερμοκοιτίδα λόγω του ότι στον 8 μήνα της εγκυμοσύνης μου μου έγινε διάγνωση προεκλαμψίας και υπολειπόμενης ανάπτυξης του εμβρύου εξαιτίας αυτής. Τελικά με μεγάλες προσπάθειες από μέρους μου καταφέραμε να φτάσουμε τις 37 εβδομάδες όπου και ο μικρός αποφάσισε να σκάσει μύτη μια μέρα πριν το ραντεβού μας για καισαρική. Παρέμεινε στη θερμοκοιτίδα για να ανακτήσει βάρος και να τον παρακολουθούν πιο στενά για προληπτικούς λόγους αν και ήταν υγιέστατος.

 

Εγώ μετά τον τοκετό αν και πάλευα 2 μήνες να κρατώ την πίεσή μου σε ασφαλή επίπεδα, εμφάνισα πολύ μεγάλη πίεση με αποτέλεσμα να μου χορηγήσουν αντιυπερτασική αγωγή όλες τις μέρες της παραμονής μου στο μαιευτήριο αλλά και στη συνέχεια στο σπίτι για μια επιπλέον εβδομάδα. Μου ξεκαθάρισαν δε ότι δεν έπρεπε να θηλάσω μέχρι και μια εβδομάδα μετά τη λήψη του τελευταίου χαπιού για την πίεση (πράγμα που αποδείχτηκε λάθος όπως μου εξήγησε η παιδίατρος μας αργότερα). Επιπλέον, το μωρό ήταν πολύ μικρό και δεν μπορούσαμε να το διακινδυνεύσουμε με αποκλειστικό θηλασμό εξαρχής. Ζήτησα θήλαστρο μέσα στο μαιευτήριο όμως με συμβούλευσαν να το χρησιμοποιώ μόνο 3 φορές την ημέρα έτσι γυρίζοντας σπίτι μετά από 5 μέρες δεν είχα παρά μερικές σταγόνες γάλα κάθε φορά. Έψαξα μόνη και νοίκιασα το θήλαστρο που χρησιμοποιούσα και στο μαιευτήριο και αντλούσα κάθε 3 ώρες. Κάποια στιγμή γύρω στον 1,5 μήνα ο μπέμπης μας κατάφερε να πιάσει τη θηλή και να θηλάσει για μισή ώρα από το κάθε στήθος.

 

Μόλις έπιασε τα 3.500 κιλά η παιδίατρος μας είπε να προσπαθήσουμε σιγά σιγά για αποκλειστικό θηλασμό μειώνοντας σταδιακά την πρόσληψη σκόνης. ¨Όμως ο μικρός μου είχε γίνει ήδη πολύ λαίμαργος και δεν του έφτανε ποτέ μόνο το στήθος μου, αν και το πάλευα για ώρες κάθε φορά. Ακόμα και τώρα ποτέ δεν θηλάζουμε γ ια λιγότερο από μια ώρα τη φορά. Με το θήλαστρο αμέσως μετά από θηλασμό βγάζω 20-30 ml το πολύ, ενώ μετά από 3 ώρες βγάζω 50-60 ml συνήθως. Γύρω στον 1,5 μήνα ο μικρός είχε βλέννες στα κόπρανα, φοβηθήκαμε για αλλεργία, πήραμε ειδικό γάλα κι εγώ κάνω από τότε ειδική διατροφή, η οποία είναι εξαιρετικά δύσκολη λόγω του ότι είμαι χορτοφάγος και δε μου μένουν και πολλές τροφές πια οι οποίες επιτρέπονται.

 

Επιπλέον μετά τον πρώτο μήνα άρχισα να παίρνω και fenugreek και εξακολουθώ να το παίρνω. Τι κάνω λάθος και δεν αυξάνετε άλλο το γάλα μου; Μπορώ να κάνω κάτι ακόμα; Θέλω πολύ να κόψουμε το ξένο γάλα, ειδικά για το θέμα της αλλεργίας, όμως όσες φορές έχουμε θηλάσει και μετά δεν του δίνω ξένο, έπειτα από μισή ώρα που προσπαθώ να τον βάλω πάλι στο στήθος κάθεται για 5 λεπτά και μετά αρχίζει τα σπαρακτικά κλάματα. Τον τελευταίο μήνα επίσης ο μικρός έχει γίνει δυσκοίλιος και έχει κενώσεις μόνο με υπόθετα. Δοκιμάσαμε να αλλάξουμε και γάλατα και να προσθέτω και χαμομήλι στο γάλα του αλλά δεν είχαν απότελεσμα.

 

Ίσως θα έπρεπε να σας αναφέρω ότι έχω ινοκυστική μαστοπάθεια και διάφορα αρκετά μεγάλα ινοαδενώματα και κύστες και στους δύο μαστούς και πέρα από τον πόνο κατά το θηλασμό ο οποίος δε με νοιάζει τόσο, δεν ξέρω αν επηρεάζει και την ποσότητα γάλακτος που παράγουν οι μαστοί μου. Ειλικρινά χρειάζομαι βοήθεια. Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

Μέχρι να σας απαντήσουν τα πιο έμπειρα κορίτσια, είπα να πω κι εγώ δυο κουβέντες :)

fotinopsaro, μήπως νιώθεις και πόνο σαν "σουβλιές"

dora.roz, από όσα γράφεις, θέλω να σου πω μπράβο για την επιμονή σου - πιστεύω ότι κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς και γι' αυτό δε χρειάζεται περισσότερο άγχος.

Ισως θα βοηθούσε να έκανες πιο συχνές αντλήσεις για λιγότερη ώρα (αλλά όχι για λιγότερο από 10 λεπτά). Μια λύση - αν και λίγο "ακροβατική" είναι να αντλείς από τη μια όσο θηλάζεις από την άλλη

Επισης, μπορείς μόλις βλέπεις ότι χορταίνει κάπως με το μπιμπερό να του ξαναδίνεις στήθος, δηλαδή να αρχίζεις και να τελειώνεις το γεύμα με θηλασμό.

Θα σου απαντήσουν και οι υπόλοιπες. Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Χρειάζομαι βοήθεια για τον θηλασμό και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος:37

Β. Το φύλο του βρέφους:άρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.:Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 5 μέρες παραμονή στη θερμοκοιτίδα λόγω χαμηλού βάρους γέννησης

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

3/7/2011:2.160

8/7/2011:2.170

14/7/2011:2.420

5/8/2011:3.750

18/8/2011:4.140

2/9/2011:4.560

3/10/2011:5.650

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 5-6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα:90-120 ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) αυτό κυμαίνετε ανάλογα τη μέρα. Από 250 έως 450 ανάλογα πόσες φορές έχω καταφέρει να αντλήσω με το θήλαστρο.

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

SymphonyMedela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο:2-3

7β. ποιες ώρες αντλείτε και: πρωί, μεσημέρι και βράδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση: πρωί και μεσημέρι 15-20 λεπτά το κάθε στήθος και το βράδυ γύρω στα 30 λεπτά το κάθε στήθος

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

6-7

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

1-2 μήνες:1 φορά τη μέρα

3 μήνας:5-6 φορές τη μέρα

4 μήνας:1 φορά στις 3 με 4 μέρες κι αυτό έπειτα από χρήση υπόθετου.

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Ο μικρός μας γεννήθηκε 2.160 και μπήκε κατευθείαν σε θερμοκοιτίδα λόγω του ότι στον 8 μήνα της εγκυμοσύνης μου μου έγινε διάγνωση προεκλαμψίας και υπολειπόμενης ανάπτυξης του εμβρύου εξαιτίας αυτής. Τελικά με μεγάλες προσπάθειες από μέρους μου καταφέραμε να φτάσουμε τις 37 εβδομάδες όπου και ο μικρός αποφάσισε να σκάσει μύτη μια μέρα πριν το ραντεβού μας για καισαρική. Παρέμεινε στη θερμοκοιτίδα για να ανακτήσει βάρος και να τον παρακολουθούν πιο στενά για προληπτικούς λόγους αν και ήταν υγιέστατος.

 

Εγώ μετά τον τοκετό αν και πάλευα 2 μήνες να κρατώ την πίεσή μου σε ασφαλή επίπεδα, εμφάνισα πολύ μεγάλη πίεση με αποτέλεσμα να μου χορηγήσουν αντιυπερτασική αγωγή όλες τις μέρες της παραμονής μου στο μαιευτήριο αλλά και στη συνέχεια στο σπίτι για μια επιπλέον εβδομάδα. Μου ξεκαθάρισαν δε ότι δεν έπρεπε να θηλάσω μέχρι και μια εβδομάδα μετά τη λήψη του τελευταίου χαπιού για την πίεση (πράγμα που αποδείχτηκε λάθος όπως μου εξήγησε η παιδίατρος μας αργότερα). Επιπλέον, το μωρό ήταν πολύ μικρό και δεν μπορούσαμε να το διακινδυνεύσουμε με αποκλειστικό θηλασμό εξαρχής. Ζήτησα θήλαστρο μέσα στο μαιευτήριο όμως με συμβούλευσαν να το χρησιμοποιώ μόνο 3 φορές την ημέρα έτσι γυρίζοντας σπίτι μετά από 5 μέρες δεν είχα παρά μερικές σταγόνες γάλα κάθε φορά. Έψαξα μόνη και νοίκιασα το θήλαστρο που χρησιμοποιούσα και στο μαιευτήριο και αντλούσα κάθε 3 ώρες. Κάποια στιγμή γύρω στον 1,5 μήνα ο μπέμπης μας κατάφερε να πιάσει τη θηλή και να θηλάσει για μισή ώρα από το κάθε στήθος.

 

Μόλις έπιασε τα 3.500 κιλά η παιδίατρος μας είπε να προσπαθήσουμε σιγά σιγά για αποκλειστικό θηλασμό μειώνοντας σταδιακά την πρόσληψη σκόνης. ¨Όμως ο μικρός μου είχε γίνει ήδη πολύ λαίμαργος και δεν του έφτανε ποτέ μόνο το στήθος μου, αν και το πάλευα για ώρες κάθε φορά. Ακόμα και τώρα ποτέ δεν θηλάζουμε γ ια λιγότερο από μια ώρα τη φορά. Με το θήλαστρο αμέσως μετά από θηλασμό βγάζω 20-30 ml το πολύ, ενώ μετά από 3 ώρες βγάζω 50-60 ml συνήθως. Γύρω στον 1,5 μήνα ο μικρός είχε βλέννες στα κόπρανα, φοβηθήκαμε για αλλεργία, πήραμε ειδικό γάλα κι εγώ κάνω από τότε ειδική διατροφή, η οποία είναι εξαιρετικά δύσκολη λόγω του ότι είμαι χορτοφάγος και δε μου μένουν και πολλές τροφές πια οι οποίες επιτρέπονται.

 

Επιπλέον μετά τον πρώτο μήνα άρχισα να παίρνω και fenugreek και εξακολουθώ να το παίρνω. Τι κάνω λάθος και δεν αυξάνετε άλλο το γάλα μου; Μπορώ να κάνω κάτι ακόμα; Θέλω πολύ να κόψουμε το ξένο γάλα, ειδικά για το θέμα της αλλεργίας, όμως όσες φορές έχουμε θηλάσει και μετά δεν του δίνω ξένο, έπειτα από μισή ώρα που προσπαθώ να τον βάλω πάλι στο στήθος κάθεται για 5 λεπτά και μετά αρχίζει τα σπαρακτικά κλάματα. Τον τελευταίο μήνα επίσης ο μικρός έχει γίνει δυσκοίλιος και έχει κενώσεις μόνο με υπόθετα. Δοκιμάσαμε να αλλάξουμε και γάλατα και να προσθέτω και χαμομήλι στο γάλα του αλλά δεν είχαν απότελεσμα.

 

Ίσως θα έπρεπε να σας αναφέρω ότι έχω ινοκυστική μαστοπάθεια και διάφορα αρκετά μεγάλα ινοαδενώματα και κύστες και στους δύο μαστούς και πέρα από τον πόνο κατά το θηλασμό ο οποίος δε με νοιάζει τόσο, δεν ξέρω αν επηρεάζει και την ποσότητα γάλακτος που παράγουν οι μαστοί μου. Ειλικρινά χρειάζομαι βοήθεια. Σας ευχαριστώ πολύ!!!

 

 

Καλησπέρα

δεν είμαι ειδική, αλλά για τις αντλήσεις αυτό που ξέρω είναι πως για να αυξήσεις την παραγωγή σου, πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 8 ημερισίως και η μία απο τις αντλήσεις πρέπει να είναι μεταξύ 12 το βράδυ και 5 το πρωί. Μέσα στη μέρα οι αντλήσεις το ειδανικό είναι να γίνονται ανα 2ωρο. Αρα τάιζε τον μικρό σου και μετά κατευθείαν θήλαστρο για 15 λεπτά ανα μαστό ακόμα και αν βγάζει ελάχιστο.

Για τις κύστες, θα σου πω τη δική μου εμπειρία. Εγω παρουσίασα γαλακτοκοίλες στον δεξί μαστό με το που γέννησα. Η μια ήταν μάλιστα τεράστια με αποτέλεσμα να πρέπει να την παρακεντήσουμε για να αδειάσει. Αυτές οι κύστες λοιπόν δεν μείωσαν το γάλα μου σε καμία περίπτωση.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα.θηλαζω το μικρο μου εδω και 3 μηνες.εδω και μια βδομαδα εχω το εξης προβλημα εχω επανω στην θηλαια αλω ενα κοκκινο στεφανι σαν ερεθισμο, αν θα μπορουσα να το χαρακτηρισω, ετσ,ι ιδιαιτερα εντονο στο αριστερο στηθος που εχω την μεγαλυτερη παραγωγη και λιγοτερο στο δεξι και εντονο κνησμο στην θηλη.τι μπορει να ειναι?ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο.ευχαριστω

 

Πονάει ή όχι εκει που είναι κόκκινο; Νιώθεις μέσα το στήθος σου να πονάει σαν σπασμένα γυαλια; Εχει το μικρό σου μέσα στο στώμα του άσπρα σημάδια;

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πονάει ή όχι εκει που είναι κόκκινο; Νιώθεις μέσα το στήθος σου να πονάει σαν σπασμένα γυαλια; Εχει το μικρό σου μέσα στο στώμα του άσπρα σημάδια;

 

οχι το στοματακι του μικρου ειναι καθαρο το κοιταξα.ουτε πονο νιωθω ουτε αισθηση σπασμενου γυαλιου.ο κνησμος παραμενει εντονος κ το δερμα στην θηλαια αλω παραλληλα με το κοκκινο στεφανι ειναι σαν να χει ελαφρως σκασει.υποψιαζομαο μυκητες.που να αποτανθω σε δερματολογο η στον παιδιατρο μας που ναι κ συμβουλος?ευχαριστω θερμα!

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

κριστινα ειναι κλειδωμενο το θεμα που με παρεπεμψες..δυστυχως ακομα δεν εχει ερθει το γαλα μου τι να κανω;;δεν θελω να τρωει ξενο γαλα το μωρο μου :( :( :(

 

δεν θελω να γραψεις στο θεμα ........

θελω να κανεις copy paste τις ερωτήσεις και να τις απαντήσεις μετά ποσταρεις παλι εδώ.....

Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα .ευχαριστω!

να ρωτησω κατι ασχετο η φιλη μου εχουν αγελαδες που τις εχουν ελευθερας βοσκης πανω στο βουνο κ μου φερνει γαλα καθε φορα ,το βραζω κ το στραγγιζω ακριβως οπως πρεπει για να φυγουν τα μικροβια κ οι μικροοργανισμοι και σκεφτομαι αν σαραντησει κ μετα αντι για τη σκονη αν του δινω τετοιο γαλα κ να το αριαωνω λιγο με νερακι βραστο!εσεις εχετε ακουθσει κατι παρομοιο;

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

και σκεφτομαι αν σαραντησει κ μετα αντι για τη σκονη αν του δινω τετοιο γαλα κ να το αριαωνω λιγο με νερακι βραστο!εσεις εχετε ακουθσει κατι παρομοιο;

 

Σε μωρά μικρότερα των 12 μηνών ΔΕΝ χορηγείται φρεσκο αγελαδινο γάλα.

Το φρεσκο αγελαδινό γάλα μπορεί να είναι ιδιαίτερα επιβλαβές για την υγεία του μωρού.

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!γεννησα 1 του μηνος ,ειχα υσκολη γεννα .το μωρο γεννηθηκε 4100 πρωτη γεννα κ ειμαι κ στενη απο κατω εχω παρα πολλα ραμματα ακομα ποναω κ επισης εχασα 7 μοναδεσ αιμα πλεον εχω 30 αιματοκριτη απο 37 ειμαι αδυναμη ακομα.οσον αφορα το θηλασμο .δεν φτανει το γαλα στο μωρο .για ποιο λογο γινεται αυτο..κ το εχω συνεχεια στο στηθοσ..φυσικα μετα το στηθοσ παιρνει κ συμπληρωμα 120 μλ..στεναχωριεμαι πολυ παντως θελω αποκλειστικο θηλασμο τι να κανω;;;;;;

 

Δυστυχώς, μετά από τέτοια περιπέτεια που πέρασες, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μην έχεις αρκετό γάλα.

Προσπάθησε να διατηρήσεις τη γαλουχία που έχεις και να αναρρώσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται. Όταν βελτιωθεί η κατάστασή σου, ίσως μπορέσεις να αυξήσεις την παραγωγή.

 

Το σώμα σου κάνει "οικονομία" για να αναρρώσει πιο γρήγορα. Θα πρέπει να εστιάσεις στην ανάρρωση για καταφέρεις να τα βγάλεις πέρα όχι μόνο με τη γαλουχία αλλά και με το μεγάλωμα του μωρού που είναι απαιτητικό, ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας...

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

 

Α.41

Β.Αγόρι

Γ.ΦΤ

Δ.Δεν χρησιμοποιήθηκε

Ε.Δεν εμφάνισε

Ε.Όχι

 

1. 27/10/11-4.310

05/11/11-4.540

11/11/11-4.850

 

2. 8-10

 

3. Σε όλα

 

4. Δεν παίρνει καθόλου, θηλάζει αποκλειστικά

 

8. Κάθε φορά που τρώει, δηλαδή 8-10

 

9. Σχεδόν κάθε φορά που τρώει

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι κάθε φορά που θηλάζω οι θηλές μου με πεθαίνουν από τον πόνο...Σε σημείο κάποιες φορές να κλαίω...Έχουν περάσει 19 μέρες από τη μέρα που γεννήθηκε και δεν υπάρχει καμία βελτίωση...Έχω δει άπειρα βίντεο για σωστή τοποθέτηση του μωρού, προσπάθησα να τα εφαρμόσω αλλά τίποτα, καμία διαφορά στον πόνο...Βάζω και μία κρεμούλα ειδική για θηλές αλλά πάλι τίποτα...Τι να κάνω?...Δεν θέλω να γίνει ο αφόρητος πόνος αφορμή κάποια μέρα να σταματήσω τον θηλασμό...Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας...

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

 

Α.41

Β.Αγόρι

Γ.ΦΤ

Δ.Δεν χρησιμοποιήθηκε

Ε.Δεν εμφάνισε

Ε.Όχι

 

1. 27/10/11-4.310

05/11/11-4.540

11/11/11-4.850

 

2. 8-10

 

3. Σε όλα

 

4. Δεν παίρνει καθόλου, θηλάζει αποκλειστικά

 

8. Κάθε φορά που τρώει, δηλαδή 8-10

 

9. Σχεδόν κάθε φορά που τρώει

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι κάθε φορά που θηλάζω οι θηλές μου με πεθαίνουν από τον πόνο...Σε σημείο κάποιες φορές να κλαίω...Έχουν περάσει 19 μέρες από τη μέρα που γεννήθηκε και δεν υπάρχει καμία βελτίωση...Έχω δει άπειρα βίντεο για σωστή τοποθέτηση του μωρού, προσπάθησα να τα εφαρμόσω αλλά τίποτα, καμία διαφορά στον πόνο...Βάζω και μία κρεμούλα ειδική για θηλές αλλά πάλι τίποτα...Τι να κάνω?...Δεν θέλω να γίνει ο αφόρητος πόνος αφορμή κάποια μέρα να σταματήσω τον θηλασμό...Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

 

 

Να σου ζήσει το αγορακι σου!!!

Το βάρος του ειναι απιστευτα καλό!!!

πονάς μόνο στην αρχή?

Πόσες φορές την ημερα βαζεις την κρεμουλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρησιμοποιώ την κρέμα της frezyderm και την βάζω δύο φορές την ημέρα (μου την πρότεινε η φαρμακοποιός μου)...επίσης ο γιατρός μου σύστησε να βάζω κρύες κομπρέσες με χαμομήλι μετά από κάθε θηλασμό, πράγμα το οποίο και έκανα αλλά ούτε έτσι είδα βελτίωση...Πονάω πολύ έντονα στην αρχή και λιγότερο κατά τη διάρκεια...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η κρεμα που σου λεω ειναι καθαρη λανολινη!

Επισης ζεστες κομπρεσες πριν θηλασεις και κρυες μετα!

Δε με λες ...σε πονανε μονο οι θηλες ή και το στηθος?

Γιατι εγω ετσι ημουν πονουσε παρα πολυ το στηθος και εκανα και κομπρεσες ωσπου πηρα θηλαστρο ηλεκτρικο της nuk και ηρεμησα!

Φαντασου οτι ξυπνουσα με πονους το βραδυ αρμεγομουν εβγαζα το γαλα για το μπομπιρα , ψυγειο και μετα κοιμομουν!

Δεν ξερω γιατι, μαλλον το μωρο δεν τραβουσε τοσο πολυ γαλα και αυτο αρχισε να πετρωνει!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την κρέμα της frezyderm και την βάζω δύο φορές την ημέρα (μου την πρότεινε η φαρμακοποιός μου)...επίσης ο γιατρός μου σύστησε να βάζω κρύες κομπρέσες με χαμομήλι μετά από κάθε θηλασμό, πράγμα το οποίο και έκανα αλλά ούτε έτσι είδα βελτίωση...Πονάω πολύ έντονα στην αρχή και λιγότερο κατά τη διάρκεια...

 

Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη κρέμα θα σου έλεγα να παρεις ή την lansinoh ή την purlean της medela...

Θα την βάζεις μια φορά την ημέρα. (αν βάζεις πολλές φορές το δέρμα θα ειναι πολύ μαλακό άρα και πιο ευαίσθητο)

Το στήθος να το πλένεις μια φορά την ημέρα με σαπούνι ουδέτερο (να αποφευγεις δηλ. να ξεραθεί το δέρμα γιατί πληγωνεται πολυ πιο εύκολα, δεν χρειάζεται πιο συχνό πλύσιμο)

Κατα τη διάρκεια της ημέρας προσπάθησε να εχεις το στήθος ελεύθερο (όχι σουτιεν και επιθέματα) όσο γίνεται και αντέχεις ....

Θα αλοίφεις το στήθος με λίγο δικό σου γάλα και θα το αφήνεις να στεγνώσει.

Η υγρασία δεν βοηθαει το δερμα και τα επιθεματα κρατανε την υγρασια.

Πρόσεχε τη στάση του μωρού.

Η στάση που θα βοηθούσε ιδαίτερα ειναι η football hold

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=football%20hold&source=web&cd=2&ved=0CCwQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dxb7FauyMQSg&ei=3ArCTtvqGdLE8QOzrfWxBA&usg=AFQjCNHppsUzvDbqoR9Dh5rqFXqlZjTmZg

Γιατί έτσι το μωρό το ελέγχεις καλύτερα. Στο να πιάσει καλά αρχικά αλλά και να κρατήσει τη σωστή στάση θηλασμού.

Σου ευχομαι καλή συνεχεια ....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι θηλές...Το στήθος με πονάει μόνο όταν είναι γεμάτο αλλά αυτό το αντέχω και μόλις πίνει ο μικρός ηρεμεί...Όσο για τα επιθέματα, κάποιες φορές είναι αναγκαίο κακό γιατί πολλές φορές το γάλα τρέχει σαν ποτάμι (από μόνο του, χωρίς να κάνω τίποτα απολύτως) με αποτέλεσμα οι μπλούζες να γίνονται μούσκεμα...Πάντως θα δοκιμάσω αυτή την κρέμα που μου προτείνατε και ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση...Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας!

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω-σίγουρα θα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις σαν τη δική μου.

Γέννησα πριν 10 μέρες και ήδη από το μαιευτήριο έχω τραυματισμένες θηλές. Βάζω γάλα πάνω, και από χτες βάζω και purelan-νομίζω βελτιώθηκαν κάπως, αλλά ακόμα πονάω όταν αρπάζει τη θηλή και σταδιακά λιγότερο. Υπήρξαν βέβαια και φορές που έκλαιγα από τον πόνο. Θα επουλωθούν με αυτά τα μέτρα?

Μήπως να βάλω θηλές σιλικόνης?

Νομίζω ότι πλέον το βάζω σωστά το μωρό στο στήθος-και ήδη έχει πάρει αρκετό βάρος.

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Α. 41

Β. Αγόρι

Γ. Κ.Τ.

Δ. Ολική

Ε. Όχι

ΣΤ. Όχι

1. 12/12 3500

16/12 3440

19/12 3750

29/12 4250

2. 8-9

3. Σε όλα

4. Όχι

5. Όχι

6. Όχι

7. Όχι

8. Μάλλον 7-8 τουλάχιστον

9. 5-6

 

Βοηθείστε με!

Ακόμα πονάω πολύ όταν πιάνει το στήθος :(

Βάζω γάλα, το αφήνω ανοιχτό όσο μπορώ, βάζω και purelan.

Έχει πέσει πολύ το ηθικό μου :( κάθε φορά που είναι να φάει το μωράκι μου εγώ φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Α. 41

Β. Αγόρι

Γ. Κ.Τ.

Δ. Ολική

Ε. Όχι

ΣΤ. Όχι

1. 12/12 3500

16/12 3440

19/12 3750

29/12 4250

2. 8-9

3. Σε όλα

4. Όχι

5. Όχι

6. Όχι

7. Όχι

8. Μάλλον 7-8 τουλάχιστον

9. 5-6

 

Βοηθείστε με!

Ακόμα πονάω πολύ όταν πιάνει το στήθος :(

Βάζω γάλα, το αφήνω ανοιχτό όσο μπορώ, βάζω και purelan.

Έχει πέσει πολύ το ηθικό μου :( κάθε φορά που είναι να φάει το μωράκι μου εγώ φοβάμαι...

 

Καλή σου μέρα να σου ζήσει καλή χρονια!!!:D

Οι πάνες αλλά και το εξαιρετικό βάρος του μωρού δείχνουν ότι το μωρό πίνει γάλα!!!

Ο πόνος πως είναι??

Ειναι μόνο στην αρχή την ώρα που πιάνει το μωρό και μετά περνάει?

Ειναι πληγωμενες οι θηλές ακόμα?

Σε ποια στάση θηλάζεις το μωρό?

Η θηλή όταν βγαίνει απο το στόμα του μωρού διατηρεί το σχήμα της ή είναι κάπως πατηκωμενη?

Link to comment
Share on other sites

Το θηλάζω στην κλασική στάση. Την άλλη την πλαϊνή τη δοκίμασα αλλά δεν μου βγαίνει. Ναι, οι θηλές είναι ακόμα πληγωμένες, αλλά κάπως καλύτερα. Όταν τη βγάζει από το στόμα του δεν είναι πατικωμένη, το αντίθετο!

Βασικά ο πόνος είναι κατά 90% μόνο στην αρχή.

Έχω πολύ μέλλον με πόνο πώς με βλέπεις???:confused:

Τουλάχιστον τρώει το παιδάκι μου, μην είμαι και αχάριστη :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...