Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα. Να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας

Θα ήθελα και εγω τη βοήθεια σας.

 

Έχω ένα αγοράκι 13 ημερών και παλεύουμε με το θηλασμό.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω εισέχουσες θηλές ειδικά στο ένα στήθος.

Το μωρό από την πρώτη μέρα κατάφερε να πιάσει τη θηλή (είναι μεγάλο και δυνατό μωρό), να την τραβήξει έξω και να θηλάσει κανονικά.

 

Η θηλή έχει πληγωθεί και ματώνει με αποτέλεσμα να πονάει αφόρητα στην αρχή του θηλασμού. Ο πόνος είναι πάρα πολύ έντονος για 1-2 λεπτά ( υποθέτω μέχρι να τραβήξει έξω τη θηλή), που κάνω προσπάθεια να μη μου φύγει το μωρό από τα χέρια. Στην συνέχεια ο θηλασμός είναι εντελώς ανώδυνος όση ώρα και αν θηλάσει.

 

Δοκίμασα να τραβήξω το γάλα με θήλαστρο αλλά νομίζω ότι τα πράγματα έγιναν χειρότερα και η θηλή μάτωνε ακόμα πιο πολύ. Επίσης ο μικρός παρόλο που πίνει το γάλα από μπουκάλι αν δεν μπει στο στήθος δεν ησυχάζει και δεν κοιμάται με τίποτα.

Δοκίμασα τις ψευδοθηλές την medela αλλά ο πόνος είναι πάνω κάτω ο ίδιος και το μωρό δεν τρώει καλά με αυτές.

 

Βάζω purelan και αφήνω το γάλα να στεγνώσει στις θηλές αλλά δεν βλέπω βελτίωση.

Πραγματικά δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό, και το μωράκι πήρε κανονικά βάρος την πρώτη εβδομάδα ενώ είχε φάει μόνο 2-3 φορές συμπλήρωμα ξένου γάλακτος. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξω αυτόν τον πόνο. Τώρα πρέπει να του δώσω το πληγωμένο στήθος και με λούζει κρύος ιδρώτας στην ιδέα και μόνο

Οποιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή είναι πολύτιμη

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα και να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!

οσο μπορεις βαζε τον στο στηθος.εφοσον μαλιστα ο πονος υποχωρει μετα απο 1-2 λεπτα,σφιξε τα δοντια και κρατα τον εκει. εγω εκανα το μεγα λαθος να αντλω και να του το δινω επειδη ειχαν ματωσει και οι δικες μου. ειδαμε και παθαμε μεχρι να ξαναπιασει το παιδι στηθος.

κανε λιγη υπομονη και ολα θα περασουν.οι δικες μου θηλες επουλωθηκαν μεσα σε 10 μερες με 2 βδομαδες περιπου.τωρα που θηλαζει παλι πονανε, αλλα δεν ειναι πια πληγωμενες και καθε φορα ειναι ολο και καλυτερα.συνεχισε να αφηνεις το γαλα να στεγνωνει και να βαζεις πουρελαν.επισης οσο μπορεις αφηνε το στηθος σου ακαλυπτο να παιρνει αερα,μη βαζεις επιθεματα γιατι διατηρουν την περιοχη υγρη και δεν βοηθανε στην επουλωση. το βραδυ προσπαθησε να κοιμασαι χωρις σουτιεν και με μια φαρδια βαμβακερη μπλουζα.αν εχεις διαρροες,στρωσε πετσετα απο κατω για να μην μουσκευει το στρωμα.

ολα καλα θα πανε!μην ανησυχεις!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας

Θα ήθελα και εγω τη βοήθεια σας.

 

Έχω ένα αγοράκι 13 ημερών και παλεύουμε με το θηλασμό.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω εισέχουσες θηλές ειδικά στο ένα στήθος.

Το μωρό από την πρώτη μέρα κατάφερε να πιάσει τη θηλή (είναι μεγάλο και δυνατό μωρό), να την τραβήξει έξω και να θηλάσει κανονικά.

 

Η θηλή έχει πληγωθεί και ματώνει με αποτέλεσμα να πονάει αφόρητα στην αρχή του θηλασμού. Ο πόνος είναι πάρα πολύ έντονος για 1-2 λεπτά ( υποθέτω μέχρι να τραβήξει έξω τη θηλή), που κάνω προσπάθεια να μη μου φύγει το μωρό από τα χέρια. Στην συνέχεια ο θηλασμός είναι εντελώς ανώδυνος όση ώρα και αν θηλάσει.

 

Δοκίμασα να τραβήξω το γάλα με θήλαστρο αλλά νομίζω ότι τα πράγματα έγιναν χειρότερα και η θηλή μάτωνε ακόμα πιο πολύ. Επίσης ο μικρός παρόλο που πίνει το γάλα από μπουκάλι αν δεν μπει στο στήθος δεν ησυχάζει και δεν κοιμάται με τίποτα.

Δοκίμασα τις ψευδοθηλές την medela αλλά ο πόνος είναι πάνω κάτω ο ίδιος και το μωρό δεν τρώει καλά με αυτές.

 

Βάζω purelan και αφήνω το γάλα να στεγνώσει στις θηλές αλλά δεν βλέπω βελτίωση.

Πραγματικά δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό, και το μωράκι πήρε κανονικά βάρος την πρώτη εβδομάδα ενώ είχε φάει μόνο 2-3 φορές συμπλήρωμα ξένου γάλακτος. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξω αυτόν τον πόνο. Τώρα πρέπει να του δώσω το πληγωμένο στήθος και με λούζει κρύος ιδρώτας στην ιδέα και μόνο

Οποιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή είναι πολύτιμη

Ευχαριστώ πολύ

 

καλημερα! Μια φιλη μου ειχε το ιδιο προβλημα, μια μερα το προβλημα ηταν τοσο εντονο που το αιμα ειχε τρξει πανω στο μωρο. Ξερω οτι απευθυνθηκε σε ειδικο θηλασμου και λυθηκε το προβλημα. Δυστυχως δεν ξερω κατα ποσο τετοιο προβλημα πρεπει να το αφησεις αλλο ετσι. Αν μενεις θεσσαλονικη οπως βλεπω υπαρχουν εκει πιστοποιημενοι ειδικοι θηλασμου που κανουν θαυματα! Ριξε μια ματια σε αυτο το link.

http://www.thilasmos.net/leaders.html

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

http://Www.llli.org/greece.html einai o syndesmos mitrikou thilasmou, pagosmios mi kerdoskopikos organismos pou voithaei oles tis manoules pou exoun provlima me ton thilasmo kai oxi mono. Emena me voithisan afantasta poly kai an den htan oi symvouloi thilasmou pou me voithisan den tha thilaza thn mikri mou 6mhnes twra.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα και πάλι.

 

καταρχήν ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας.

επικοινωνησα με μια μαια-συμβουλο θηλασμού, η οποία πάνω κάτω μου είπε τα ιδια με αυτα που γράφετε εδώ. Απλά επιβεβαιώσαμε ότι το παιδί πιάνει σωστά το στήθος και μου έδειξε και κάποιες άλλες στάσεις θηλασμού ώστε να μην επιβαρυνονται συνέχεια τα ίδια σημεία.

 

Για 2-3 μέρες δεν έδινα το πληγωμένο στήθος στο μωρό και έβγαζα κάποιες φορές τη μέρα με θήλαστρο το γάλα και του το έδινα. Στο μεταξύ πολύ purelan, επάλλειψη με το γάλα, κυκλοφορώ μονίμως χωρίς σουτιεν και επιθεματα στο σπίτι. Υπήρξε κάποια επούλωση μεν,

αλλά και μείωση από όσο μπορώ να καταλάβω στο γάλα στο στήθος που δεν έδινα. Παράλληλα άρχισε πόνος και στο άλλο στήθος που τράβηξε όλο το ζορι.

 

Εδω και 3 μέρες θηλάζω κανονικά το μωρό και από τα δυο στήθη, ώστε να μην κοπεί το γάλα. Η πληγωμένη θηλή έχει αρχίσει να ξαναματώνει και ο πόνος σταδιακά να αυξάνει και πάλι. Οπότε ειμαι πάλι πισω στα ίδια.

 

Εντωμεταξύ το παιδί δείχνει να δυσανασχετεί στο συγκεκριμένο στήθος (προφανώς γιατί κουράζεται παραπάνω λόγω της εισέχουσας θηλής). Κάποιες φορές κλαίει την ωρα που θηλάζει. Στο άλλο στήθος δεν μου το κάνει αυτό το πράγμα

Το μωρό κλαίει γενικά πάρα πολύ, ηρεμεί μόνο στο στήθος με αποτέλεσμα μαραθωνιους θηλασμούς στους οποίους την περισσότερη ώρα είτε κοιμάται είτε πιπιλάει χωρίς να καταπίνει. Μόλις τον βγάλω αρχίζει και κλαίει ή κοιμάται για μισή ώρα και μετά πάλι τα ίδια.

Του δίνω 1-2 φορές την ημέρα συμπλήρωμα ( όταν πιστευω πως δεν χορταίνει από το στήθος) και κάποιες φορές ηρεμεί κάποιες όχι.

Ευτυχως μεχρι στιγμης αυτό δεν συμβαίνει τα βραδια και το μωρό κοιμάται ενα 4ωρο συνηθως και στην συνέχεια ένα 2ωρο ή 3ωρο μετά από θηλασμό.

'Εχετε περάσει τα ίδια? και πως το αντιμετωπίσατε ?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα και πάλι.

 

καταρχήν ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας.

επικοινωνησα με μια μαια-συμβουλο θηλασμού, η οποία πάνω κάτω μου είπε τα ιδια με αυτα που γράφετε εδώ. Απλά επιβεβαιώσαμε ότι το παιδί πιάνει σωστά το στήθος και μου έδειξε και κάποιες άλλες στάσεις θηλασμού ώστε να μην επιβαρυνονται συνέχεια τα ίδια σημεία.

 

Για 2-3 μέρες δεν έδινα το πληγωμένο στήθος στο μωρό και έβγαζα κάποιες φορές τη μέρα με θήλαστρο το γάλα και του το έδινα. Στο μεταξύ πολύ purelan, επάλλειψη με το γάλα, κυκλοφορώ μονίμως χωρίς σουτιεν και επιθεματα στο σπίτι. Υπήρξε κάποια επούλωση μεν,

αλλά και μείωση από όσο μπορώ να καταλάβω στο γάλα στο στήθος που δεν έδινα. Παράλληλα άρχισε πόνος και στο άλλο στήθος που τράβηξε όλο το ζορι.

 

Εδω και 3 μέρες θηλάζω κανονικά το μωρό και από τα δυο στήθη, ώστε να μην κοπεί το γάλα. Η πληγωμένη θηλή έχει αρχίσει να ξαναματώνει και ο πόνος σταδιακά να αυξάνει και πάλι. Οπότε ειμαι πάλι πισω στα ίδια.

 

Εντωμεταξύ το παιδί δείχνει να δυσανασχετεί στο συγκεκριμένο στήθος (προφανώς γιατί κουράζεται παραπάνω λόγω της εισέχουσας θηλής). Κάποιες φορές κλαίει την ωρα που θηλάζει. Στο άλλο στήθος δεν μου το κάνει αυτό το πράγμα

Το μωρό κλαίει γενικά πάρα πολύ, ηρεμεί μόνο στο στήθος με αποτέλεσμα μαραθωνιους θηλασμούς στους οποίους την περισσότερη ώρα είτε κοιμάται είτε πιπιλάει χωρίς να καταπίνει. Μόλις τον βγάλω αρχίζει και κλαίει ή κοιμάται για μισή ώρα και μετά πάλι τα ίδια.

Του δίνω 1-2 φορές την ημέρα συμπλήρωμα ( όταν πιστευω πως δεν χορταίνει από το στήθος) και κάποιες φορές ηρεμεί κάποιες όχι.

Ευτυχως μεχρι στιγμης αυτό δεν συμβαίνει τα βραδια και το μωρό κοιμάται ενα 4ωρο συνηθως και στην συνέχεια ένα 2ωρο ή 3ωρο μετά από θηλασμό.

'Εχετε περάσει τα ίδια? και πως το αντιμετωπίσατε ?

 

πολύ πουρλεαν ειναι λάθος (το πολύ δυο φορές την ημέρα) γιατί μαλακωνει πολύ το δερμα.

Το θεμα ειναι αν η μαια - συμβουλος θηλασμου καταφερε να εντοπισει το θεμα σας....ήταν μόνο η στάση το προβλημα ή σου ειπε και κατι αλλο?

Το λεω γιατί ο θηλασμός δεν πρεπει να ποναει κυριως δεν πρεπει να ματωνουν οι θηλές. Όταν υπαρχει πονος και ματωμα σημαινει ότι το μωρό δεν θηλαζει καλα σε αυτό το στήθος.

Στο άλλο στήθος είσαι οκ?

Η θηλή σου "αντιδράει" στο κρυο?

Επίσης σε παρακαλώ να μας γράψεις αναλυτικά τις ζυγίσεις του μωρού με της ημερομηνίες.

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό?

Πόσες πάνες βρέχει? Πόσες κενώσεις έχει και το χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

πολύ πουρλεαν ειναι λάθος (το πολύ δυο φορές την ημέρα) γιατί μαλακωνει πολύ το δερμα.

Το θεμα ειναι αν η μαια - συμβουλος θηλασμου καταφερε να εντοπισει το θεμα σας....ήταν μόνο η στάση το προβλημα ή σου ειπε και κατι αλλο?

 

Όχι δεν μου ειπε κάτι άλλο. Ουτε η στάση ηταν πρόβλημα. Απλά μου πρότεινε κάποιες ακόμα. Εγω το θηλάζω συνηθω στην αγκαλιά κρατώντας το με το χερι από την πλευρά που θηλάζω και καποιες φορές ξαπλωμένη.

 

Το λεω γιατί ο θηλασμός δεν πρεπει να ποναει κυριως δεν πρεπει να ματωνουν οι θηλές. Όταν υπαρχει πονος και ματωμα σημαινει ότι το μωρό δεν θηλαζει καλα σε αυτό το στήθος.

Στο άλλο στήθος είσαι οκ?

 

Η θηλή ειναι εισέχουσα. Πονάει στην αρχή και μετά ο θηλασμός ειναι ανώδυνος. Ματωνει όμως. Εχω δει αίμα στα μάγουλα του μωρού και φυσικά εμετο με αίμα. Δοκίμασα ψευδοθηλή αλλά δεν ειναι καλύτερα και το μωρό δεν τρωει καλά με την ψευδοθηλή.

Το άλλο στηθος έχει αρχίσει να πονάει τις τελευταίες μέρες αλλά δεν ματώνει

 

Η θηλή σου "αντιδράει" στο κρυο?

Τι εννοείς?

 

Επίσης σε παρακαλώ να μας γράψεις αναλυτικά τις ζυγίσεις του μωρού με της ημερομηνίες.

21/9/2011 γεννηθηκε 3920

24/9/2011 βγήκαμε από το μαιετηριο 3730

29/9/2011 3860

4/10/2011 4030

 

μεχρι τοτε δεν πρέπει να ειχα δωσει παραπάνω από 3 μπουκάλια συμπληρωμα.

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό?

γυρω στα 10-12 αν μπορω να υπολογισω σωστα

Κάποιες φορές μπορεί να είναι 10 ή 20 λεπτά στο στηθος και κάποιες άλλες 1.30-2 ωρες. 1 ή δυο το πολύ την τελευταία εβδομάδα είναι συμπλήρωμα

Πόσες πάνες βρέχει? Πόσες κενώσεις έχει και το χρώμα?

Έχουμε τουάχιστον 8 λερωμενες πάνες. Συνηθως στο χρωμα της μουστάρδας αν και κάποιες φορές ειναι πράσινα. Η παιδίατρος είπε απο το σίδηρο που παίρνω εγω μπορεί να ειναι το πράσινο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου ειπε κάτι άλλο. Ουτε η στάση ηταν πρόβλημα. Απλά μου πρότεινε κάποιες ακόμα. Εγω το θηλάζω συνηθω στην αγκαλιά κρατώντας το με το χερι από την πλευρά που θηλάζω και καποιες φορές ξαπλωμένη.

 

 

 

Η θηλή ειναι εισέχουσα. Πονάει στην αρχή και μετά ο θηλασμός ειναι ανώδυνος. Ματωνει όμως. Εχω δει αίμα στα μάγουλα του μωρού και φυσικά εμετο με αίμα. Δοκίμασα ψευδοθηλή αλλά δεν ειναι καλύτερα και το μωρό δεν τρωει καλά με την ψευδοθηλή.

Το άλλο στηθος έχει αρχίσει να πονάει τις τελευταίες μέρες αλλά δεν ματώνει

 

 

Τι εννοείς?

 

 

21/9/2011 γεννηθηκε 3920

24/9/2011 βγήκαμε από το μαιετηριο 3730

29/9/2011 3860

4/10/2011 4030

 

μεχρι τοτε δεν πρέπει να ειχα δωσει παραπάνω από 3 μπουκάλια συμπληρωμα.

 

γυρω στα 10-12 αν μπορω να υπολογισω σωστα

Κάποιες φορές μπορεί να είναι 10 ή 20 λεπτά στο στηθος και κάποιες άλλες 1.30-2 ωρες. 1 ή δυο το πολύ την τελευταία εβδομάδα είναι συμπλήρωμα

 

Έχουμε τουάχιστον 8 λερωμενες πάνες. Συνηθως στο χρωμα της μουστάρδας αν και κάποιες φορές ειναι πράσινα. Η παιδίατρος είπε απο το σίδηρο που παίρνω εγω μπορεί να ειναι το πράσινο χρωμα.

 

 

Το μωρό σου τρεφεται πολυ καλά!!! Αυτό ειναι το ενα σημαντικό κομμάτι.

Τώρα σε ρώτησα αν "αντιδραει στο κρύο" γιατί μπορείς π.χ να βρεξεις τη θηλή σου με κρυο νερό για να βγει προς τα έξω και να μην δυσκολεύεται το μωρό να την βγάλει όταν μπαίνει στο στήθος.

Κάτι ακόμα καλύτερο είναι να βάλεις το θήλαστρο για λίγα λεπτά πριν βάλεις το μωρό και να τραβηξεις τη θηλή προς τα έξω

΄Ετσι θα διευκολύνεις το μωρό στην αρχή του θηλασμού για να ξεκινήσει καλες θηλαστικές κινήσεις.

Κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια του θηλασμού το μωρό σταματά να καταπίνει γάλα και απλά πιπιλάει για μερικά λεπτά για να ξανακατεβει το γάλα.Εκείνη την ώρα ίσως η θηλή πηγαίνει ξανα προς τα μέσα όποτε ίσως να τραυματίζεται εκείνη την ώρα.

Για αυτό παρακολούθα το μωρό την ώρα που θηλάζει ότι κατεβάζει γουλιές (κατεβαίνει το πηγουνι προς τα κάτω) σου βάζω ενα βιντεο

http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood

μόλις αρχίσει να πιπιλαει πολύ χωρίς να βλέπεις γουλιά κάνε breast compression (σου βαζω βιντο παλι)

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CD0QtwIwAw&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DRymUDeCAt18&ei=5vaSTqr6Caik4ATFytixAQ&usg=AFQjCNGoI4JyptE8XedKNVAjI-AfUzKyqA

Έτσι το μωρό θα καταβάλει λιγότερη προσπάθεια και δεν θα "χασει εύκολα τη θηλή"

Μέχρι να επουλωθεί το πονομένο στήθος ξεκίνα όλα τα γεύματα με αυτό που πονάει λιγότερο και προσφέρεις στο τέλος το αλλο έτσι δεν θα θηλάζει τόσο έντονα όπως στην αρχή του γεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολύ.

 

Το ξέρω οτι τρεφεται καλά και λογικά του φτάνει το γάλα μου γι αυτό και δεν θέλω να τα παρατήσω. Θέλω να σταματησει να παίρνει και το συμπλήρωμα το οποίο 9 στις 10 το δινουμε μηπως κοιμηθεί και ηρεμησουμε λιγο και εμεις

 

θα τα δοκιμάσω όλα αυτά μηπως και δω κάποια βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστω πολύ.

 

Το ξέρω οτι τρεφεται καλά και λογικά του φτάνει το γάλα μου γι αυτό και δεν θέλω να τα παρατήσω. Θέλω να σταματησει να παίρνει και το συμπλήρωμα το οποίο 9 στις 10 το δινουμε μηπως κοιμηθεί και ηρεμησουμε λιγο και εμεις

 

θα τα δοκιμάσω όλα αυτά μηπως και δω κάποια βελτιωση.

 

Μην ξεχασεις που σου ειπα για purlean;):D

Επίσης να κρατάς στο στήθος σου και το μωρό καλά δηλ. να μην γλυστραει το μωρό και χανει την καλή σταση θηλασμού.

Ευχομαι να δεις αποτελεσμα γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα newmamaboy. Να σου ζήσει το αγοράκι σου. Κι εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Εχω ένα αγοράκι επίσης και δυσκολεύτηκα πολύ στον θηλασμό. Γέννησα τέλος Δεκέμβρη και το θήλασα μέχρι πριν ένα μήνα παρά τις δυσκολίες.

Εχω κι εγώ εισέχουσες θηλές. Από την αρχή λοιπόν άρχισα να χρησιμοποιώ θήλαστρο, χωρίς ωστόσο να εγκαταλείψω την προσπάθεια του άμεσου θηλασμού. Να σημειώσω ότι στην πόλη μου δεν υπάρχει η πολυτέλεια για σύμβουλο θηλασμού. Οπότε αφού εξάντλησα όλες τις συμβουλές που μου έδωσαν οι μαίες στο μαιευτήριο που γέννησα στην Αθήνα, εξαντλήθηκε και η υπομονή μου! Ηθελα όμως πολύ να θηλάσω το μωράκι μου. Διάβασα και σχετικά θέματα στο forum. Τελικά με το θήλαστρο πέτυχα να αντλώ πάνω από ένα λιτρο την ημέρα. Μέχρι να εδραιωθεί αυτός ο ιδιότυπος θηλασμός έδινα και ξένο γάλα στο μωράκι μου. Το θέμα πάντως είναι ότι αποκλειστικά για πέντε μήνες ήπιε δικό μου γάλα. Και συνολικά μαζί με το ξένο 8,5 μήνες. Χαίρομαι που τα κατάφερα, έστω κι έτσι. Εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλη μία αλοιφή με την ίδια σύσταση της Purelan, δηλαδή 100% καθαρή λανολίνη που δεν χρειάζεται να ξεπλυθεί, ειδική για θηλάζουσες μητέρες. Είναι γερμανική και λέγεται mamilan Brustcreme. 11 Ευρώ και κάτι στα Λητώ και την πήρα επειδή είχε τελειώσει η purelan που ήξερα από την κόρη μου.

 

Απαραίτητη!

Κι εγώ που θήλασα την κόρη μου 14 μήνες και ήξερα πώς να θηλάσω, αυτή τη φορά το δεύτερο κιόλας 24ωρο είχα πληγωμένες θηλές. Την 5η μέρα ήταν πολύ καλύτερα ευτυχώς!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

SOS

καλημερα σε ολες και ολους... θα ηθελα την βοηθεια σας. η κορουλα μου η οποια ειναι 2 και κατι μηνων ειναι αλλεργικη στα αγελαδινα με αποτελεσμα να κανω και εγω αποχη απο τα γαλακτομικα αφου θηλαζουμε... το θεμα μου ειναι πως δεν ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ επιδη δεν εχω αρκετο γαλα εως καθολου θα ελεγα. ο γιατρος μας εδωσε το συμπληρωμα ALFARE ειδικο γαλα και ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ γιατι δεν της αρεσει!!!! το αποτελεσμα ειναι πως δεν κοιμαται οσο θα επρεπε γιατι πειναει και γκρινιαζει συνεχεια!!! οταν θηλαζουμε μετα απο λιγο αρχιζει να ρουφαει με δυναμη και να χτυπιεται... επιδη πολυ απλα δεν βγαινει γαλα...!!! εχω απελπιστει. :(

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

SOS

καλημερα σε ολες και ολους... θα ηθελα την βοηθεια σας. η κορουλα μου η οποια ειναι 2 και κατι μηνων ειναι αλλεργικη στα αγελαδινα με αποτελεσμα να κανω και εγω αποχη απο τα γαλακτομικα αφου θηλαζουμε... το θεμα μου ειναι πως δεν ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ επιδη δεν εχω αρκετο γαλα εως καθολου θα ελεγα. ο γιατρος μας εδωσε το συμπληρωμα ALFARE ειδικο γαλα και ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ γιατι δεν της αρεσει!!!! το αποτελεσμα ειναι πως δεν κοιμαται οσο θα επρεπε γιατι πειναει και γκρινιαζει συνεχεια!!! οταν θηλαζουμε μετα απο λιγο αρχιζει να ρουφαει με δυναμη και να χτυπιεται... επιδη πολυ απλα δεν βγαινει γαλα...!!! εχω απελπιστει. :(

 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να απαντήσεις στις ερωτήσεις εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες!!! εχω ενα προβλημα!!! η κορουλα μου ειναι 2 και κατι μηνων και ειναι αλλεργικη στα γαλακτομικα. κανω και εγω αποχη απο αυτα διοτι θηλαζουμε. το θεμα μου ειναι πως εχω λιγη ποσοτητα γαλακτος εως καθολου!!! και το βλεπω οταν θηλαζουμε. η μικρη μου μετα απο λιγο αρχιζει να ρουφαει δυνατα (και να ποναω και εγω) και να γκρινιαζει και να κλαιει γιατι δεν βγαινει γαλα!!! αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην κοιμαται πολυ διοτι πειναει και να γκρινιαζει επιδη πιναει και επιδη θελει να κοιμηθει!!!!! εχω απελπιστει. ο γιατρος μας εδωσε και ενα υποαλλεργικο γαλα το οποιο ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ γιατι δεν της αρεσει οσο κιαν πιναει το εχω δοκιμασει...... τι να κανω!!!!!???? μπορω να κανω κατι με το γαλα μου?

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να απαντήσεις στις ερωτήσεις εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Α. 40η εβδομαδα

Β. κοριτσακι

Γ. καισαρκη (ΚΤ)

Δ.επισκληριδιο

Ε. δεν ειχε νεογνικο ικτερο

 

1. η τελευταια 05/10/2011 ηταν 4950γρ

2. τωρα πλεον εχουμε μπερδεφτει γιατι ειμαστε πολυ ωρα στην ''προσπαθεια'' θηλασμου.

3.σε ολα τωρα (γιατι το συμπληρωμα δεν το πινει)

4. δεν το πινει προσπαθουμε χωρις αποτελεσμα

5. το πολυ να εχει πιει 30ml και αυτο οταν ειναι κοιμησμενη. με το που καταλαβει τη γευση το φτυνει.

6. λιγες φορες MEDELA no1 choice of hospitals and mothers mini electric

7. 3-4 φορες το εκανα... το πρωι ειχα βγαλει περιπου 90ml και στην πορεια της μερας λιγοτερα ml... (δεν εφτανε το γευμα)

8.δεν ειμαι σιγουρη 6-7-8...

9. τωρα που απεχουμε απο το αγελαδινο 2 κενωσεις το πολυ 4

10. βλεπω πως το παιδι μου δεν χορταινει με αποτελεσμα να κλαιει και δεν κοιμαται επιδη πειναει με αποτελεσμα να κλαιει επιδη και πιναει και θελει να κοιμηθει!!!

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

ανοιγεις το λινκ κανεις copy paste τις ερωτησεις απαντας και ποσταρεις εδώ

αμαν!!!! δυο παραθυρα ανοιξα και απαντησα οπως το βλεπεις... ελπιζω να μην σε κουραζω....:(

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α. 40η εβδομαδα

Β. κοριτσακι

Γ. καισαρκη (ΚΤ)

Δ.επισκληριδιο

Ε. δεν ειχε νεογνικο ικτερο

 

1. η τελευταια 05/10/2011 ηταν 4950γρ

2. τωρα πλεον εχουμε μπερδεφτει γιατι ειμαστε πολυ ωρα στην ''προσπαθεια'' θηλασμου.

3.σε ολα τωρα (γιατι το συμπληρωμα δεν το πινει)

4. δεν το πινει προσπαθουμε χωρις αποτελεσμα

5. το πολυ να εχει πιει 30ml και αυτο οταν ειναι κοιμησμενη. με το που καταλαβει τη γευση το φτυνει.

6. λιγες φορες MEDELA no1 choice of hospitals and mothers mini electric

7. 3-4 φορες το εκανα... το πρωι ειχα βγαλει περιπου 90ml και στην πορεια της μερας λιγοτερα ml... (δεν εφτανε το γευμα)

8.δεν ειμαι σιγουρη 6-7-8...

9. τωρα που απεχουμε απο το αγελαδινο 2 κενωσεις το πολυ 4

10. βλεπω πως το παιδι μου δεν χορταινει με αποτελεσμα να κλαιει και δεν κοιμαται επιδη πειναει με αποτελεσμα να κλαιει επιδη και πιναει και θελει να κοιμηθει!!!

 

Γράψε σε παρακαλώ όλες τις ζυγίσεις με τις ημερομηνίες ..... (ειδικα επειδή διαβασα στις αλλες ενότητες που έγραφες ότι εδινες συμπληρωμα στις ημερομηνίες των ζυγίσεων βαλε και ποτε έκανε μικτή διατροφή και ποτε αποκλειστικο θηλασμο)

Για αρχή να σου πω ότι στην ηλικια σας 6,7,8 βρεγμενες πάνες και 2 και άνω κενώσεις ειναι σαφής ένδειξη ότι το μωρό δεν υποσιτίζεται (δεδομενου παντα ότι δεν λαμβανει αλλα υγρά οπως π.χ χαμομηλι)

Τι χρώμα έχουν οι κενώσεις σας?

Link to comment
Share on other sites

Γράψε σε παρακαλώ όλες τις ζυγίσεις με τις ημερομηνίες ..... (ειδικα επειδή διαβασα στις αλλες ενότητες που έγραφες ότι εδινες συμπληρωμα στις ημερομηνίες των ζυγίσεων βαλε και ποτε έκανε μικτή διατροφή και ποτε αποκλειστικο θηλασμο)

Για αρχή να σου πω ότι στην ηλικια σας 6,7,8 βρεγμενες πάνες και 2 και άνω κενώσεις ειναι σαφής ένδειξη ότι το μωρό δεν υποσιτίζεται (δεδομενου παντα ότι δεν λαμβανει αλλα υγρά οπως π.χ χαμομηλι)

Τι χρώμα έχουν οι κενώσεις σας?

(ουφ.. ενα βαρος εφυγε...) οχι δεν της δινω χαμομηλι. οι κενωσεις της τωρα ειναι νερουλοκρεμοδης σε μουσταρδι χρωμα. ενω πριν ''ανακαλυψουμε την αλλεργια της ηταν βλεννοδης αιματερες κενωσεις... και σε μπορντο χρωμα... λοιπον γεννηθηκε στις 03/10 3kg

10/08/2011----3KG

28/08/2011----4KG

13/09/2011----4250

05/10/2011----4950

στις 10/8 και 28/8 δεν μπορεσα να ξεχωρισω τα γραμματα του γιατρου....

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

(ουφ.. ενα βαρος εφυγε...) οχι δεν της δινω χαμομηλι. οι κενωσεις της τωρα ειναι νερουλοκρεμοδης σε μουσταρδι χρωμα. ενω πριν ''ανακαλυψουμε την αλλεργια της ηταν βλεννοδης αιματερες κενωσεις... και σε μπορντο χρωμα... λοιπον γεννηθηκε στις 03/10 3kg

10/08/2011----3KG

28/08/2011----4KG

13/09/2011----4250

05/10/2011----4950

στις 10/8 και 28/8 δεν μπορεσα να ξεχωρισω τα γραμματα του γιατρου....

 

 

έχεται κάνει υπερηχο για ΓΟΠ? Πολύ συχνά η αλλεργία στα γαλακτοκομικά και η ΓΟΠ πάνε μαζί....

Σε ρωταω γιατί το μωρό ενδεχεται να ποναει και να μην πειναει.

Το βαρος σας πηγαινει παρα πολύ καλά!!

Αν καταλαβαίνω σωστα (απο τα προηγουμενα ποστ σου) θηλάζεις αποκλειστικά απο 24/9 (περιπου) εως σήμερα 17/10/2011.

Οι πάνες σας όπως είπα ειναι παραπανω απο καλές.

Στην ηλικία σας μετράμε 5-6 καλα βρεγμενες πάνες.

Επίσης οι κενώσεις σας δείχνουν μεγάλη βελτίωση.

Με την πλήρης αποχή δική σου απο γαλακτοκομικά (προσοχή στα κρυμμένα να διαβάζεις πολύ καλά τις ετικετές όλων των επεξεργασμένων τροφών οπως φρυγανιες ζαμπον κλπ) ο οργανισμός της θα καθαρίσει απο τις πρωτεινες αγελαδινου σε ένα μήνα......

Θα σου έλεγα να προσέχεις τη στάση θηλασμού.

Να θηλάζεις το μωρό σε πιο όρθια θέση και να μην γέρνεις το βάρος σου προς το μωρό . Καλό ειναι δηλ να θηλάζεις με την πλάτη προς τα πισω και το μωρό πάνω σου.

Ή ξαπολωμένη.

Έτσι το μωρο θα εχει την ευκαιρια να κανονίζει τη ροή μόνο του.

Θα σταματάς για ρέψιμο(μόλις χαλαρώνει το μωρό θα το σηκώνεις και θα το κρατάς να ρευτεί)μετά θα επιστρέφεις στο ίδιο στήθος (πιέζεις λίγο να βγάλει γάλα για να τραβήξεις το ενδιαφέρον του μωρού) αν δεν θέλει αλλο απο αυτή την πλευρά προσφέρεις το δεύτερο στήθος.

Αν το μωρό δεν δείχνει να εχει χορτάσει επιστρέφεις παλι στο πρωτο.

΄οση ώρα θηλάζεις απο τον εναν μαστό ο αλλος παραγει γάλα.

Γενικά όταν βλέπεις ότι το μωρό πιπιλάει χωρίς να κατεβάζει γουλιά (κανει μια παρατεταμενη κίνηση προς τα κάτω το πιγουνι) μπορείς να το βοηθάς με breast compression

Σου βάζω ένα βίντεο να δεις

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CCIQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DRymUDeCAt18&ei=O_6bTpXWEon64QTGt9mfBA&usg=AFQjCNGoI4JyptE8XedKNVAjI-AfUzKyqA

Μπορείς να μας πεις τι εννοείς δεν κοιμάται αρκετά?

Ποίες ώρες γκρινιάζει και θεωρείς ότι δεν χορταίνει?

Link to comment
Share on other sites

έχεται κάνει υπερηχο για ΓΟΠ? Πολύ συχνά η αλλεργία στα γαλακτοκομικά και η ΓΟΠ πάνε μαζί....

Σε ρωταω γιατί το μωρό ενδεχεται να ποναει και να μην πειναει.

Το βαρος σας πηγαινει παρα πολύ καλά!!

Αν καταλαβαίνω σωστα (απο τα προηγουμενα ποστ σου) θηλάζεις αποκλειστικά απο 24/9 (περιπου) εως σήμερα 17/10/2011.

Οι πάνες σας όπως είπα ειναι παραπανω απο καλές.

Στην ηλικία σας μετράμε 5-6 καλα βρεγμενες πάνες.

Επίσης οι κενώσεις σας δείχνουν μεγάλη βελτίωση.

Με την πλήρης αποχή δική σου απο γαλακτοκομικά (προσοχή στα κρυμμένα να διαβάζεις πολύ καλά τις ετικετές όλων των επεξεργασμένων τροφών οπως φρυγανιες ζαμπον κλπ) ο οργανισμός της θα καθαρίσει απο τις πρωτεινες αγελαδινου σε ένα μήνα......

Θα σου έλεγα να προσέχεις τη στάση θηλασμού.

Να θηλάζεις το μωρό σε πιο όρθια θέση και να μην γέρνεις το βάρος σου προς το μωρό . Καλό ειναι δηλ να θηλάζεις με την πλάτη προς τα πισω και το μωρό πάνω σου.

Ή ξαπολωμένη.

Έτσι το μωρο θα εχει την ευκαιρια να κανονίζει τη ροή μόνο του.

Θα σταματάς για ρέψιμο(μόλις χαλαρώνει το μωρό θα το σηκώνεις και θα το κρατάς να ρευτεί)μετά θα επιστρέφεις στο ίδιο στήθος (πιέζεις λίγο να βγάλει γάλα για να τραβήξεις το ενδιαφέρον του μωρού) αν δεν θέλει αλλο απο αυτή την πλευρά προσφέρεις το δεύτερο στήθος.

Αν το μωρό δεν δείχνει να εχει χορτάσει επιστρέφεις παλι στο πρωτο.

΄οση ώρα θηλάζεις απο τον εναν μαστό ο αλλος παραγει γάλα.

Γενικά όταν βλέπεις ότι το μωρό πιπιλάει χωρίς να κατεβάζει γουλιά (κανει μια παρατεταμενη κίνηση προς τα κάτω το πιγουνι) μπορείς να το βοηθάς με breast compression

Σου βάζω ένα βίντεο να δεις

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CCIQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DRymUDeCAt18&ei=O_6bTpXWEon64QTGt9mfBA&usg=AFQjCNGoI4JyptE8XedKNVAjI-AfUzKyqA

Μπορείς να μας πεις τι εννοείς δεν κοιμάται αρκετά?

Ποίες ώρες γκρινιάζει και θεωρείς ότι δεν χορταίνει?

ΓΟΠ δεν εχουμε κανει και η αληθεια ειναι ουτε ξερω τι ειναι... σευχαριστω πολυ που με ενημερωσες... (ειδα και το βιντεο και πονεσα οταν ειδα πως πιεσε το στηθος!:) θα το δοκιμασω...) τωρα οσο για τον υπνο.. βλεπω οτι οταν επινε το ξενο γαλα επινε τα ml που επρεπε και ξερενωταν στον υπνο. θελω να πω οτι κοιμοταν ησηχη... τωρα ομως στον υπνο της ξυπναει αμεσως! ενω βλεπω οτι νυσταζει κλαιει επιδη πιναει. της δινω να θηλασει το αρπαζει και ρουφαει και με το που δεν παιρνει την ποσοτητα που θελει κλαιει. (ενω ηδη εχει πιει απο το στηθος) γιαυτο αναρωτιεμαι μηπως δεν εχω αρκετο γαλα...... γινετε αυτο?

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ότι εκνευρίζεται όταν θηλάζει μπορεί να οφείλεται στο ότι έχει μάθει στην ευκολία του μπιμπερό και όταν είναι κουρασμένη ή νυσταγμένη,δεν έχει όρεξη να θηλάσει γιατί κουράζεται!!Από κολικούς πως πάτε???Επίσης με το αγελαδινό ξερενόταν όπως λες γιατί είναι πολύ βαρύ και δεν χονεύεται έυκολα όπως το μητρικό!Εύχομαι καλή επιτυχία...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...