Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Ευχαριστώ πάρα πολυ για τις πληροφορίες. Κανείς δε μου τα είχε πει αυτά. Δυο ερωτησούλες ακόμα έχω, δηλαδή πώς πρέπει να είναι οι θηλές μετά το θηλασμό?? Και πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω?? Στο μαιευτηριο μου έφερναν το θήλαστρο κάθε 3 ώρες σχεδόν, αλλά εκτός του ότι μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να το κάνω λόγω συνθηκών,(αυπνία, κούραση κ.τ.λ.) δε βγάζει το στήθος μου σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα αντε το πολύ 40-50ml ενω σε 5-6 ώρες και παραπάνω καμιά φορά, βγάζει από 100 μέχρι και 170ml το καθένα.

Και τέλος αυτό με το χαλινό το εξετάζει ο παιδίατρος ή πρέπει κατευθείαν να πάμε σε ΩΡΛ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σας!!!

Διαβαζω τα μηνυματα με τα προβληματα θηλασμου και πραγματικα κοριτσια ανατριχιαζω γιατι θυμαμαι αυτα που περασα και εγω με τον απιστευτο πονο την πρωτη εβδομαδα στον νοσοκομειο και στο τελος του δευτερου μηνα παλι τραυματιστηκε η μια μου θηλη.Στον νοσοκομειο απλά εκανα υπομονη και θηλαζα σφιγγοντας το χερι του αντρα μου ενω τη δευτερη φορα δεν φοβηθηκα να βαλω για 2-3 μερες ψευδοθηλη. Επισης βοηθησε παρα πολύ και η λανολινη.Σταματησα να χρησιμοποιω στην τραυματισμενη θηλη το θηλαστρο γιατι ερεθιζε περισσοτερο τη θηλή.

Το μεγαλυτερο προβλημα μου ήταν πως (νομιζα) δεν χορταινει το παιδι.4 φορες της εδωσα και ξενο.Θηλαζα καθε 2-3 ωρες πρωι βραδυ μεχρι που 2,5 μηνων το μωρουλι αρχισε να κοιμαται τα βραδια και το γαλα αρχισε να φτανει.Στα κιλά της ηταν παντα παρα πολυ ψηλα στις καμπυλες του γιατρου,εβαζε 1 κιλό το μηνα...

Σημερα ειμαι στην εξης φαση: ο παιδιατρος ειναι πολύ προβληματισμενος με τα πολλα κιλά του παιδιου!!!τι ειρωνεια...σε βαθμο που μου προτεινει να δωσουμε πιο νωρις φρουτοκρεμα και ρυζαλευρο τωρα μολις κλεισαμε 4 μηνες,ουσιαστικα δηλαδη μου λεει πως μπορει σε 15 μερες να χρειαστει να περιορισω το θηλασμο σε πρωι,μεσημερι,βραδυ.Κάτι μεσα μου ομως κλοτσαει,εκανα τοσο κοπο να εδραιωσω τον θηλασμο....μπορει η μικρουλα μου να ειναι 4 μηνων και 7,230 κιλα αλλα εγω νομιζα οτι δεν πειραζει αφου παχυνε με μητρικό γαλα, κανω λαθος????

Ξεχασα να αναφερω οτι επειδη απο τον 3 μηνα το παιδι κοιμαται οχταωρο εγω βγάζω γαλα και του δινω δικό μου συμπλήρωμα απογευμα και βραδυ.Τωρα το απογευμα οταν πειναει μετα το θηλασμο της δινω τσαι για να μην παχυνει και άλλο και ας εχω ενα σωρο γαλα στο ψυγειο,Το βραδυ ομως στις 21:00 περιπου της δινω και τα 110 ml οπως εκανα για να κοιμηθει καλά και χορτατη μεχρι τις 07:30 ή 08:00 το πρωι.

Ο παιδιατρος σε γενικες γραμμες ενω ειναι υπερ του θηλασμου τελικά μονο προβληματα μου εφερε,οπως πχ στον 2 μηνα που επεμεινε να δινω στο παιδι μ ο ν ο απο το ενα στηθος, δεν ηθελα και ουσιαστικα με απειλησε οτι αν δινω και απο τα 2 θα τελειωσει το γαλα μου στον 3ο μηνα....βλακεια τελικα το ξερω τωρα....

Μη σας ζαλιζω αλλο με τα δικα μου,πεστε μου σας παρακαλω κανω λαθος για τα κιλά:::

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

τα γεύματα θα μπορούσαν να είναι και περισσότερα καλό είναι τώρα που είναι μικρό (σε ηλικία γιατί σε κιλά δεν το λες μικρό:-D) να το ταίζεις πριν το κλάμα που είναι και η τελευταία ένδειξη πείνας για να είναι πιο συνεργάσιμο. π.χ ανά 2 μαξ 3ώρες την ημέρα (ο χρόνος μετράει απο την αρχή του προηγούμενου γεύματος π.χ αν θήλασες στις 10 προσφέρεις ξανά μεταξύ 12-13) και τη νύχτα ανά 4 ώρες...

έτσι λοιπόν θα μπορείς να χειριστείς το μωρό καλύτερα.

προσπάθησε αν σε βολέψει αυτή η στάση

θα σε βοηθήσει να κρατάς το μωρό πιο σταθερά οπότε και δεν θα χάνεται η στάση θηλασμού.

όταν το μωρό αρχίζει να τραβιέται πίεσε λίγο το στήθος περίπου στη μέση όχι κοντά στην άλω με τον αντίχειρα αν το μωρό δεν πιάνει ξανά το σηκώνεις να ρευτεί και περνάς στο άλλο στήθος

αν θέλει έχει καλώς αν όχι και πάλι οκ.

οι κενώσεις σας (στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον) θα πρέπει να είναι σε όλες τις αποχρώσεις του κίτρινου. (όχι πράσινες)

 

 

καποια στιγμη η μικρή μου ειχε πρασσινες κενωσεις αλλα ο γιατρος ειπε οτι δεν ειναι τιποτα.Τελικά τωρα ειναι παλι μουσταδι,γιατι αυτό?που οφειλονταν οι πρασσινες???

Link to comment
Share on other sites

Και πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω??

τουλάχιστον 8

αλλά εκτός του ότι μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να το κάνω λόγω συνθηκών,(αυπνία, κούραση κ.τ.λ.)

τότε να νοικιάσετε το νοσοκομειακό θήλαστρο που αντλεί σε πολύ λιγότερη ώρα και είναι πολύ περισσότερο αποτελεσματικό

δε βγάζει το στήθος μου σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα αντε το πολύ 40-50ml ενω σε 5-6 ώρες και παραπάνω καμιά φορά, βγάζει από 100 μέχρι και 170ml το καθένα.

αν στο διάστημα των 6 ωρών κανετε 3 αντλήσεις θα αντλήσετε περισσότερο γάλα και επιπλέον ΘΑ ΔΙΕΓΕΙΡΕΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ και μετά από 4-5 μέρες θα έχετε περισσότερο γάλα

 

όταν το γάλα μένει στο στήθος τόσο πολλές ώρες, αυξάνεται ένας παράγοντας που λέγεται αναστολέας γαλουχίας και μετά από 4-5 ημέρες έχετε λιγότερο γάλα

 

Και τέλος αυτό με το χαλινό το εξετάζει ο παιδίατρος ή πρέπει κατευθείαν να πάμε σε ΩΡΛ??

κανονικά το αξιολογεί ο παιδίατρος αλλά στην Ελλάδα οι περισσότεροι παιδίατροι δεν το αξιολογούνε, οπότε καλύτερα πηγαίνετε σε έναν οποιοδήποτε παιδοχειρουργό ή παιδοΩΡΛ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σήμερα μετά από 1 βδομάδα συνεχόμενη με θήλαστρο, δοκίμασα να βάλω το μωρό στο στήθος, πονάει λίγο αλλά προς το παρόν αντέχεται...Προκειμένου να είμαι κάθε 3 ώρες με το θήλαστρο προτιμώ να έχω το μωρό απευθείας, άλλωστε κάθε 2-3 ώρες τρώει κι αυτός, το ίδιο δεν είναι σε σχέση με τη διέγερση της παραγωγής?? Ήθελα να ξερα τί θα κάνω στην περίπτωση που δε θα βγάλει την ποσότητα που χρειάζεται ο μικρός, να δώσω ξένο συμπλήρωμα, ή να επιμείνω μια στο 1 και μια στο άλλο στήθος μέχρι να κατεβάσει? Γενικότερα ποιό είναι το σωστό, να θηλάζω και από τα 2 στήθη ή να αδειάζει τελείως το 1 και αν χρειάζεται κι άλλο το μωρό τότε να το βάζω και στο άλλο??

Δοκίμασα ξανά με τις θηλές σιλικόνης αλλά μου φαίνεται πονάω πιο πολύ κι εκείνος δυσκολεύτηκε αρκετα μέχρι να καταφέρει να πιει τελικά. Μήπως δεν την τοποθετώ σωστά? Εξακολουθει να ισχύει το ίδιο με τη θηλή ότι πρέπει να έχει στο στόμα του και τη θηλαία άλω?? Είναι λίγο δύσκολο μ'όλο αυτό το πλαστικό να το βάλεις στο στόμα του μωρου....Είναι και υγιεινο στην τελική τόσο πλαστικό στο στόμα του??

Aglaia ακουλήθησα και τη συμβουλή σου για τη σύμβουλο θηλασμού, πήρα τηλ. και μάλλον θα με δει την Τρίτη, πόσο θέλω να βγει αποτέλεσμα με όλο αυτό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Παρόμοιο πρόβλημα με τις θηλές μου αντιμετώπίζω κι εγώ. Αρχικά και μόλις βγήκαμε από το μαιευτήριο τα πράγματα ήταν χάλια. Πόνος πολύς, το μωρό προσπαθούσε να πιεί και εκνευριζόταν προφανώς γιατί δεν έπιανε καλά με αποτέλεσμα να έχουμε μαραθώνιους θηλασμούς. Η κατάσταση με το καιρό και με πολύ πολύ λαζινόλ βελτιώθηκε κυρίως από την αριστερή θηλή. Η δεξιά θηλή συνέχιζε να με πονάει πολύ αλλά με πολύ υπομονή και επιμονή το προσπαθούσα όσο πιο πολύ μπορούσα και είδα μια μικρή μικρή βελτίωση. Πάνω που πήρα τα πανω μου λοιπόν και είπα αυτό ήταν τελειώνει το μαρτύριο μου σιγά σιγά και θα μπορώ πια να ευχαριστιέμαι το θηλασμό και από τα 2 στήθη... ξαφνικά κάνω ένα πισογύρισμα και ξανα μανά πληγές. Δε βγάζω αίμα.. απλά είναι ασπρες στην άκρη σα πανιασμένες και σα να έχει φύγει κομάτι. Η αριστερή είναι πάλι καλύτερα και ο ερεθισμός υποχωρεί με τη κρέμα. Επίσης φαίνεται το μωρο ότι τραβάει πιο σωστά από αυτή κι επίσης δείχνει να τη προτιμάει. Εγώ τη βάζω τη μικρή και από τα 2 στήθη το ίδιο για να μη μειωθεί η παραγωγή από το προβληματικό στήθος κι όσο αντέξω. Αν ήταν το ανατομικό θέμα με το χαλινο τότε δε θα ήμουν οκ απο την αριστερη πλευρα, σωστά; Αν ήταν λάθος στάση τότε πάλι θα ήταν λάθος στάση και στα 2 στήθη ... Πόσο λάθος δηλαδή μπορεί να την κρατάω από δεξιά; Συν του ότι έχω δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις στάσεις μπας και ανακουφιστώ. Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω; Φοβάμαι ότι λόγω του ότι δε τραβάει σωστά από τα δεξία θα έχω πρόβλημα στην παραγωγή. Σημειωτέον ότι από εκείνη την πλευρά πονάω καθόλη τη διάρκεια του θηλασμού .. όχι μόνο στην αρχή. Μπορεί να φταίει η κατασκευή της δεξιάς θηλής; Σίγουρα δεν είναι ίδια με την αριστερή κάτι όμως φυσιολογικό δεδομένου ότι τα στήθη μεταξύ τους διαφέρουν ...Κι αν ναι τότε τι κάνουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα σε ολους!

Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας σε ενα προβλημα μου:

Γεννησα πριν δυο εβδομαδες ακριβως και αρχισα κατευθειαν το θηλασμο. Πριν ακομα βγω απο το μαιευτηριο η αριστερη μου θηλη ειχε πληγωθει.Με πολυ κοπο και πονο συνεχισα να θηλαζω.Απο το δεξι στηθος δεν εχω καναενα προβλημα και οταν θηλαζω ειμαι ευτυχισμενη. Δοκιμασα ψευδοθηλες αλλα ο μικρουλης μου δεν τις δεχεται ή εγω δεν ξερω να το κανω σωστα. Σημερα ξεκινησα με το θηλαστρο να βγαζω το γαλα. Το πληγωμενο στηθος βγαζει σταγονα-σταγονα το γαλα ενω το αλλο στηθος παει σφαιρα. θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση:

Το πληγωμενο στηθος βγαζει γαλα τοσο αργα γιατι ειναι πληγωμενο; Αν γινει καλα θα λειτουργει τοσο καλα οσο το αλλο; Υπαρχει περιπτωση απλα το ενα στηθος να μην παραγει τοσο γαλα οσο το αλλο;

Αν υπαρχει καποιο ανατομικο προβλημα (δεν εχω εισεχουσες θηλες) μπορει για αυτο να μου πληγωνει αυτο το στηθος το μωρο;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα σε ολους!

Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας σε ενα προβλημα μου:

Γεννησα πριν δυο εβδομαδες ακριβως και αρχισα κατευθειαν το θηλασμο. Πριν ακομα βγω απο το μαιευτηριο η αριστερη μου θηλη ειχε πληγωθει.Με πολυ κοπο και πονο συνεχισα να θηλαζω.Απο το δεξι στηθος δεν εχω καναενα προβλημα και οταν θηλαζω ειμαι ευτυχισμενη. Δοκιμασα ψευδοθηλες αλλα ο μικρουλης μου δεν τις δεχεται ή εγω δεν ξερω να το κανω σωστα. Σημερα ξεκινησα με το θηλαστρο να βγαζω το γαλα. Το πληγωμενο στηθος βγαζει σταγονα-σταγονα το γαλα ενω το αλλο στηθος παει σφαιρα. θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση:

Το πληγωμενο στηθος βγαζει γαλα τοσο αργα γιατι ειναι πληγωμενο; Αν γινει καλα θα λειτουργει τοσο καλα οσο το αλλο; Υπαρχει περιπτωση απλα το ενα στηθος να μην παραγει τοσο γαλα οσο το αλλο;

Αν υπαρχει καποιο ανατομικο προβλημα (δεν εχω εισεχουσες θηλες) μπορει για αυτο να μου πληγωνει αυτο το στηθος το μωρο;

 

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

 

χρόνια πολλά και να σου ζήσει

και εμένα το αριστερό στήθος πονούσε αλλά αυτό ήταν γιατί απο την αριστερή πλευρά δυσκολεύομουν πολύ να την βάλω σωστά. Αν υπήρχε κάποιο θέμα με το μωρό θα υπήρχε και στα δύο στήθη.

Προσπάθησε να την βάλεις στο αριστερό στήθος με την στάση football hold

http://www.google.gr/url?url=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3Dxb7FauyMQSg&rct=j&sa=X&ei=duC1TY6pEcTusgaC3p26DQ&ved=0CCQQuAIwAQ&q=football+hold&usg=AFQjCNFoiQpkYKCSagytFHBL4LIdW82Z6A

θα ελέγχεις καλύτερα το μωρό έτσι

Το στήθος αυτό μπορεί να έχει λιγότερο γάλα γιατί το μωρό δεν θήλαζε σωστά σε αυτό (για αυτό και πληγώθηκε) οπότε και δεν έχει την απαιούμενη παραγωγή. σιγά σιγά θα την ανακτήσει αν βάζεις το μωρό σωστά. πάντως μια διαφορά στα στήθη είναι φυσιολογική.

Το μωρό θα σου δείξει αν πραγματικά δεν έχει πολύ γάλα΄από αυτήν την πλευρά το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό ειδικά αν κατά την άντληση πονάς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Κριστινα,ηδη το δοκιμασα και με βοηθησε πολυ αυτη η σταση,ειναι και πιο βολικη για μενα.Ελπιζω να παει καλα και να συνεχισουμε ετσι.Χιλια ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης,άρχισε να σκουραίνει η θηλή και να εμφανίζονται σκόυρες κηλίδες,κάποιες από τις οποίες έγιναν σαν ανάγλυφες, κάτι σαν ελιές πάνω στη θηλή.Το θέμα είναι ότι 1-2 πληγώθηκαν και ξεκόλλησαν από τη θηλή,μάτωσαν στην άκρη και κρατιούνται από μια κλωστή δέρματος.Εννοείται ότι με πονάει και πιο πολύ με ανησυχεί μήπως ξεκολλήσει το κομμάτι στο στόμα του μικρού.Θα βάλω purelan, έχω μέρες να το χρησιμοποιήσω,ίσως να βοηθήσει.Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ Η ΚΩΝ/ΝΑ.ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 5 ΜΗΝΩΝ.ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΡΩΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΗΣ MADELA.ΟΥΤΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΡΩΓΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΑΛΑ.ΕΓΩ ΣΩΘΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας...SOS ας με συμβουλέψει κάποια.... Στις 27/2 γεννήθηκε η κορούλα μου!! Στο νοσοκομείο μου την φέρνανε και κοιμόταν πάνω στο στήθος αμέσως.....την 3η μέρα το στήθος μου πρήστηκε αλλά με τη μικρή πάλι τα ίδια. Θυμάμαι που έψαχνε να βρεί τη θηλή, εβρισκε...ρουφούσε λίγο..καταλάβαινε οτι δεν έχει γάλα και εκλαιγε...όλη την ώρα αυτό γινότανε... Αποτέλεσμα; να βγω απο το νοσοκομείο, η μικρή να πίνει ελάχιστο γάλα απο το στήθος (εγω το πατούσα με το χέρι κι έβγαζα με το ζόρι 2-3 σταγόνες). Όταν φτάσαμε σπίτι χρησιμοποίησα θήλαστρο αλλά ίσα ισα που γέμιζε ο πάτος του μπουκαλιού.... συνέχισα λοιπόν να δίνω μετά απο το στήθος και ξένο γάλα σε κάθε γεύμα. Την 6η μέρα ήρθε ο γιατρός στο σπίτι και του είπα πως θέλω να θηλάσω και πώς να κόψω το συμπλήρωμα και η απάντησή του 'ηταν "κόβεται τώρα το συμπλήρωμα;;" Είχε χάσει και 200 γρ η μικρή γιαυτό... γεννήθηκε 2920, βγήκαμε 2710 και όταν ήρθε ο γιατρός ήταν 2820... Επίσης μου είπε να δίνω 1 στήθος τη φορά, το πολύ για 15 λεπτά (γιατι μετά δεν έχει νόημα...) και να παίρνω μαγιά μπύρας. Αποτέλεσμα όλων αυτών;;; Να δίνω στο μωρό μέχρι σήμερα 1 στήθος τη φορα, να πίνει λίγο και μετά να δίνω συμπλήρωμα που τώρα (2,5 μηνών πια) είναι απο 100-160 μλ. Προχθές λοιπόν βάλαμε ιντερνετ και κάθομαι κ διαβάζω το φόρουμ και θεωρώ ότι δεν ξεκινήσαμε σωστά και κάναμε ενα σωρό λάθη..... Η ερώτηση που θέλω να σας κάνω είναι εαν μπορώ τώρα που η μικρή είναι 2,5 μηνών να μειώσω το συμπλήρωμα, να αυξήσω το δικό μου γάλα και γιατί όχι;;να θηλάσω αποκλειστικά...;;; Μπορεί να γίνει;;; εαν όχι με ποιον τρόπο θα καταφέρω να αυξήσω έστω την παραγωγή γάλατος;;; (Εχει και 2 βδομάδες που η μικρή γκρινιάζει πάνω στο στήθος και αρχίζει να μην το θέλει---μήπως επειδή ξεκίνησα να της δίνω πιπίλα;;;;) Βοήθεια pleaseeeee

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα κι εγώ την βοήθειά σας!

Το μωρό μου είναι σχεδόν 2 μηνών και την θηλάζω κάθε 4 ώρες περίπου και της δίνω συμπλήρωμα περίπου 120ml. Όσες φορές σε αυτό το διάστημα έβγαλα γάλα με θήλαστρο, έβγαζα περίπου 50-60ml και από τα δύο. Εδώ και 2 μέρες δεν έχω την μικρή μαζί μου γιατί είμαι άρρωστη (γριππη) και φοβάμαι μην την κολλήσω. Παίρνω και τα Panadol Gold τα οποία δεν πρέπει να τα παίρνεις όταν θηλάζεις. Οπότε αυτές τις μέρες βγάζω το γάλα με θήλαστρο και το πετάω. Το θήλαστρο το χρησιμοποιώ κάθε 2-3 ώρες περίπου και βγάζω πολύ λιγότερο γάλα, περίπου 20-30ml...

Υπάρχει ελπίδα να αυξήσω την παραγωγή?

Λέτε να έχω πρόβλημα με το μωρό όταν γυρίσει στο σπίτι? Η αλήθεια είναι ότι το στήθος της αρέσει και δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα, απλά μετά από 40 λεπτά σε κάθε στήθος, έκλαιγε και δεν χόρταινε οπότε μόνο με το συμπλήρωμα κοιμότανε.

Μήπως αν βγάζω αυτές τις μέρες γάλα με το θήλαστρο ανά μία ώρα αυξηθεί η παραγωγή? Θα ήθελα πάρα πολύ να φτάσω σε σημείο αποκλειστικού θηλασμού, αλλά το βλέπω σαν άπιαστο όνειρο...

Θα σας παρακαλούσα αν έχετε κάτι να μου προτείνετε, να μου το πείτε και θα το εφαρμόσω αμέσως!!!

Κρίμα που δεν είχα διαβάσει νωρίτερα το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!Θηλάζω το 4 μηνών μωράκι μου από την αρχή της γέννησής του χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.Το πρόβλημα άρχισε πριν 2 εβδομάδες που άρχισε να τσούζει η μία θηλή και άρχισε να κοκκινίζει,έβαλα λανολίνη αλλά δεν έκανε κάτι,μετά άρχισε να κοκκινίζει και η άλλη θηλή αλλά χωρίς πόνο,δοκίμασα το σπαθόλαδο και μου φάνηκε πως άρχισε να υποχωρεί η κοκκινίλα αλλά τελικά άρχισε να τσούζει και η άλλη θηλή.Όσο περνάει ο χρόνος,τόσο πιο ανυπόφορος γίνεται ο πόνος και οι θηλές άρχισαν να ξεφλουδίζουν στην βάση τους.Ο πόνος δεν διαρκεί πάρα πολύ,γύρω στα 5 δευτερόλεπτα.Σήμερα δοκίμασα θηλές σιλικόνης αλλά δεν τις θέλει...Τι μπορώ να κάνω???

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη Αννούλα όσο μπορείς να αερίζεις τις θηλές σου! Δοκίμασες κανένα θήλαστρο νοσοκομειακό του τύπου symphony medela! Eγω σώθηκα με αυτό γιατι πέρασα παρόμοια ιστορία και τώρα δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια προληπτικά χρησιμοποιώ ψευδοθηλές σιλικόνης γιατί ο Φανούλης είναι ιδιαίτερα δαγκωνιάρης μην μας μείνει και κανένα τζιτζί στο χέρι!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή φίλη Αννούλα όσο μπορείς να αερίζεις τις θηλές σου! Δοκίμασες κανένα θήλαστρο νοσοκομειακό του τύπου symphony medela! Eγω σώθηκα με αυτό γιατι πέρασα παρόμοια ιστορία και τώρα δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια προληπτικά χρησιμοποιώ ψευδοθηλές σιλικόνης γιατί ο Φανούλης είναι ιδιαίτερα δαγκωνιάρης μην μας μείνει και κανένα τζιτζί στο χέρι!:lol::lol::lol:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!!Που το βρίσκω το νοσοκομειακό θήλαστρο??Κάπου άκουσα ότι τα νοικιάζεις αυτά,ξέρεις τιμές?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

Εμένα πάντως οι θηλές σιλικόνης με έσωσαν.Οι θηλές μου ήταν χάλια, σχεδόν έκλαιγα από τον πόνο, αν δεν είχα τις θηλές και μεγάλη υπομονή θα είχα σταματήσει..στο μαιευτήριο μου είχαν πει για κομπρέσες με αλατόνερο και είχα πάρει και μια κρέμα της medela και με βοήθησε. Αλλά θέλει γενικά κουράγιο, πολύ κουράγιο ! Και όταν περνάει είναι τέλεια !

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο μενα κοριτσια!ειμαι νεα μαμα,εχω μια κορουλα μολις 14 ημερων.το θεμα μου και μενα ειναι οι πληγωμενες θηλες!πολυς πονος απο το μαιευτηριο.υπαρχουν μερες που ειναι υποφερτος και αλλες που κλαιω και γω γιατι δεν αντεχω.σημερα ηρθε πρωτη επισκεψη η παιδιατρος,η μπουμπουκα μου σε 8 μερες εβαλε 540γραμμαρια και χαρηκα πολυ αλλα ο πονος εκει παραμενει.μιλησα με την παιδιατρο η οποια ειδε τις θηλες μου σε κακο χαλι εκαναν ραγαδες και οι 2.μου προτεινε να χρησιμοποιησω ψευδοθηλες για λιγες μερες μεχρι να επουλωθουν λιγακι.πηρα και η μικρη τις δεχτηκε μια χαρα.φοβαμαι ομως μηπως μου μειωσουν την παραγωγη,μπορει να συμβει αυτο?ειμαι συνεχεια με το στηθος γυμνο,βαζω πουρελαν,γαλατακι δικο μου αλλα καμια βελτιωση.εχω δει και τα βιντεο για το σωστο πιασιμο της θηλης και νομιζω πως η μικρη τις πιανει μια χαρα,εχει ανοιχτο στομα,χειλακια προς τα εξω τι να πω δεν ξερω...αρχιζω και σκεφτομαι μηπως το μαξιλαρι θηλασμου που χρησιμοποιω με την μπεμπα κανει κακο στο πιασιμο των θηλων.μηπως πρεπει να την κραταω στα χερια οπως κανετε και εσεις?ειμαι πελαγωμενη και σε λιγο πλησιαζει το επομενο γευμα και εχω τοσο αγχος για τον πονο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Είμαι στα τέλη του 7 μήνα και παρουσιάζω ξεφλούδισμα γύρω στις θηλές. Ο γυναικολόγος μου έχει πει να βάζω με μια γαζα οινόπνευμα να το καθαρίζω εκεί τοπικά αφου βγαίνει και ξεραίνεται πολύ μικρή ποσότητα απο την κίτρινη ουσία μάλλον πρωτόγαλα υποθέτω πως είναι. Προχθές όμως εκεί που το καθάριζα είδα ένα μαυράκι και υπέθεσα ότι είναι κάτι σα βρωμια και το έτριψα και το έβγαλα. Σήμερα όμως είδα ενα ακόμα μεγαλύτερο μαυράκι που δεν εβγαινε και υπέθεσα ότι είναι ξεραμένο αίμα. Να συνεχίσω να βάζω οινόπνευμα? Μηπως είναι χειρότερο? Τι αλλο μπορώ να βάζω για να προετοιμάσω τις θηλές για θηλασμό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Είμαι στα τέλη του 7 μήνα και παρουσιάζω ξεφλούδισμα γύρω στις θηλές. Ο γυναικολόγος μου έχει πει να βάζω με μια γαζα οινόπνευμα να το καθαρίζω εκεί τοπικά αφου βγαίνει και ξεραίνεται πολύ μικρή ποσότητα απο την κίτρινη ουσία μάλλον πρωτόγαλα υποθέτω πως είναι. Προχθές όμως εκεί που το καθάριζα είδα ένα μαυράκι και υπέθεσα ότι είναι κάτι σα βρωμια και το έτριψα και το έβγαλα. Σήμερα όμως είδα ενα ακόμα μεγαλύτερο μαυράκι που δεν εβγαινε και υπέθεσα ότι είναι ξεραμένο αίμα. Να συνεχίσω να βάζω οινόπνευμα? Μηπως είναι χειρότερο? Τι αλλο μπορώ να βάζω για να προετοιμάσω τις θηλές για θηλασμό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα!Με το καλό!!Από όσο ξέρω,απαγορεύεται το οινόπνευμα και σαπούνι ή αφρόλουτρο στις θηλές!Για τον θηλασμό δεν χρειάζεται κάποια προετοιμασία,αν θέλεις,μπορείς να βάζεις σπαθόλαδο ή λανολίνη για το ξεφλούδισμα!Θα τα βρεις στα φαρμακεία.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το προηγουμενο σαββατο γεννησα ενα υγιηεστατο κοριτσακι 3.100 με καισαρικη. αποφασισα να το θηλασω αποκλειστικά.βγαινοντας απο το μαιαυτηριο το μωρο ζυγιζε 2,980.προχτες ηρθε η παιδιατρος και το ζυγιζε 2.920.μετα δυο μερες ειτη σημερα βραδυ το μωρο ζυγιζει 2,82. η παιδιατρος μου ειπε να του δωσω συμπληρωμα και ετσι εκανα, φοβουμενη για αλλη ενδεχομενη απωλεια βαρους. τα στηθη μου παραλληλα μαλακωσαν και υποθετω οτι δεν έχουν ικανη ποσοτητα να χορτασουν το μωρο που ολο διαμαρτυρεται παροτι το ταιζω συνεχεια....τι αλλο μπορω να κανω? επιθυμω τον αποκλειστικο θηλασμο...απο την αλλη? αρκει?

6ePcp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

το προηγουμενο σαββατο γεννησα ενα υγιηεστατο κοριτσακι 3.100 με καισαρικη. αποφασισα να το θηλασω αποκλειστικά.βγαινοντας απο το μαιαυτηριο το μωρο ζυγιζε 2,980.προχτες ηρθε η παιδιατρος και το ζυγιζε 2.920.μετα δυο μερες ειτη σημερα βραδυ το μωρο ζυγιζει 2,82. η παιδιατρος μου ειπε να του δωσω συμπληρωμα και ετσι εκανα, φοβουμενη για αλλη ενδεχομενη απωλεια βαρους. τα στηθη μου παραλληλα μαλακωσαν και υποθετω οτι δεν έχουν ικανη ποσοτητα να χορτασουν το μωρο που ολο διαμαρτυρεται παροτι το ταιζω συνεχεια....τι αλλο μπορω να κανω? επιθυμω τον αποκλειστικο θηλασμο...απο την αλλη? αρκει?

 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!!Ο κανόνας για τον αποκλειστικό θηλασμό είναι να προσφέρουμε στήθος όποτε το θέλει και για όσο θέλει!!Ακόμα κι αν θήλασες πριν 5 λεπτά!!Να την βάζεις να θηλάζει όποτε δείχνει να πεινάει και όταν την βλέπεις να αποκοιμιέται γιατί είναι πολύ μικρή και κουράζεται εύκολα,να της γαργαλάς λίγο το πατουσάκι ή το αυτάκι να ξυπνάει,όταν τελειώσει να θηλάζει,την βάζεις να ρευτεί και προσφέρεις το άλλο στήθος,αν το θέλει καλώς αν όχι σημαίνει ότι χόρτασε.Στον επόμενο θηλασμό προσφέρεις το στήθος που δεν ήπιε ή ήπιε λιγότερο.Μπορεί να χρειαστεί να θηλάζεις ώρες ατελείωτες αλλά αξίζει τον κόπο...Όταν εδραιωθεί η γαλουχία,θα αρχίσετε να μπαίνετε σε ένα πρόγραμμα.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!!Ο κανόνας για τον αποκλειστικό θηλασμό είναι να προσφέρουμε στήθος όποτε το θέλει και για όσο θέλει!!Ακόμα κι αν θήλασες πριν 5 λεπτά!!Να την βάζεις να θηλάζει όποτε δείχνει να πεινάει και όταν την βλέπεις να αποκοιμιέται γιατί είναι πολύ μικρή και κουράζεται εύκολα,να της γαργαλάς λίγο το πατουσάκι ή το αυτάκι να ξυπνάει,όταν τελειώσει να θηλάζει,την βάζεις να ρευτεί και προσφέρεις το άλλο στήθος,αν το θέλει καλώς αν όχι σημαίνει ότι χόρτασε.Στον επόμενο θηλασμό προσφέρεις το στήθος που δεν ήπιε ή ήπιε λιγότερο.Μπορεί να χρειαστεί να θηλάζεις ώρες ατελείωτες αλλά αξίζει τον κόπο...Όταν εδραιωθεί η γαλουχία,θα αρχίσετε να μπαίνετε σε ένα πρόγραμμα.

 

Κορίτσια εγώ δεν έχω γεννήσει ακόμα αλλά πριν λίγο καιρό παρακολούθησα σεμινάριο θηλασμου δωρεάν ΑΠΟ μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμου και ήταν πολύ καλή. Είναι σίγουρο ότι όταν γεννησω θα την τρελλανω στα τηλ. Χαχα. Οποία κοπέλα θέλει την συστηνω ανεπιφύλακτα.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...