Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Αυτό με τη γλώσσα μάλλον δεν πρέπει να παίζει. Την βγάζει αρκετά έξω - ως τα χείλη...

Δοκίμασα χθες και κάτι που είδα, πήρα ένα ντεπόν πριν το θηλάσμό σε συνδυασμό μ' αυτό που είπες κι εσύ, δηλ. ξεκίνησα και την άφησα να θηλάσει λίγη ώρα από το αριστερό πρώτα και μετά την έβαλα στο..."επίπονο" δεξί. Νομίζω ότι πήγαμε πιο καλά, ο πόνος από 10 (με τόνο) έγινε 2-3 και νομίζω οτι οφείλεται κυρίως στην πληγή. Έκανα έτσι 4 θηλασμούς χθες, δυστυχώς, κάθε φορά άνοιγε η πληγή και το βράδυ έτρεξε και αίμα... Παρόλα αυτά νομίζω ότι είναι σε πιο καλό δρόμο. Μετά τους θηλασμούς έβαζα κάθε φορά και purelan + στεγνωμα στον αέρα χωρίς στηθόδεσμο.

Εν ολίγοις, νομίζω ότι βοήθησαν:

1. αυτό που πρότεινες με το να ξεκινάει ο θηλασμός απ' το αριστερό και

2. το παυσίπονο (1 φορά πήρα, την πρώτη φορά) το οποίο βοήθησε να μην πονάω πολύ. Συνειδητοποίησα ότι και μόνο στο φόβο του πόνου, σφιγγόμουν και δεν ήμουν καθόλου χαλαρή οπότε ασυναίσθητα ίσως και ηστάση μου και όλη η κατάσταση να επιδεινόνονταν κάθε φορά.

Τέλος, προσπαθούσα πολύ όλο τον καιρό, να την τοποθετήσω με τη διαδικασία που διάβασα και είδα σε εικόνες (πρώτα ακουμπάει το πηγούνι κ.λπ.) αλλά στην περίπτωσή μας μάλλον πιο σημαντικό ήταν να μπει αρκετά βαθιά στο στόμα (το οποίο δεν κρατάει και για πάρα πολύ ανοιχτό ώστε να έχουμε ευκαιρία να πειραματιστούμε + πόνος κ.λπ.)...

 

Ελπίζω να τα πάμε καλύτερα. Η purelan κάνει δουλειά φαίνεται, ωστόσο, περιορίζω ακόμη κάπως τον αριθμό γευμάτων απ' το δεξί. Δεν νομίζω αυτό να μου δημιουργήσει πρόβλημα με την παραγωγή γάλακτος?

 

 

είναι πού σημαντικό να επουλώσει πρώτα η πηγή για αυτό αν το μωρό δεν παραμένει αρκετή ώρα στο πονεμένο στήθος κάνε άντληση με το χέρι σου βάζω το λινκ για να δεις την τεχνική

http://www.nursingmother.com/helpme/helpme_images_expression.html

φοβάμαι ότι κάποιο ακατάλληλο θήλαστρο θα μπορούσε να επιδεινώσει την πληγή.(αυτό για την παραγωγή όταν επουλώσει η πληγή θα βάζεις το μωρό πιο συχνά)

Κράτα το στήθος πιεσμένο για αρκετή ώρα (σαν σάντουιτς) έστω και αν το μωρό έχει πιάσει την πονεμένη θηλή καλά αρχικά, τόσο ώστε να πάρει εναν ικανοποιητικό ρυθμό και σιγά σιγά αφήνεις.

Μπορεί να σε βολέψει πολύ η στάση football hold

σου βάζω μερικές εικόνες

 

 

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://64.143.176.9/library/healthguide/en-us/images/media/medical/hw/hwkb17_039.jpg&imgrefurl=http://64.143.176.9/library/healthguide/en-us/support/topic.asp%3Fhwid%3Dzm2585&h=300&w=460&sz=25&tbnid=_vg-bdmm4SP5EM:&tbnh=83&tbnw=128&prev=/images%3Fq%3DFOOTBALL%2BHOLD%2BBREASTFEEDING&hl=el&usg=__7V7XvtF7tAUwMO2R1oXsCqFM8S0=&ei=-vEFTO7ED4H20wTZnNmrDA&sa=X&oi=image_result&resnum=5&ct=image&ved=0CC4Q9QEwBA

και αυτό

http://www.google.gr/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3Dxb7FauyMQSg&ei=-vEFTO7ED4H20wTZnNmrDA&sa=X&oi=video_result&resnum=8&ct=thumbnail&cad=14249043334072647976&ved=0CDcQuAIwBw&usg=AFQjCNE0D4cCaY7wCAT3bA2HY9aJ8wYcPQ

εύχομαι περαστικά σύντομα ........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεί να σε βολέψει πολύ η στάση football hold

σου βάζω μερικές εικόνες

Stap να τη δοκιμάσεις οπωσδήποτε αυτή τα στάση

Επειδή με τη διαφορετική στάση το στήθος καταπονείται διαφορετικά -σε άλλα σημεία- συνήθως βοηθαει στην επούλωση της πληγής. Επίσης με τη στάση που προτείνει η Κριστίνα έχεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλύτερο έλεγχο του κεφαλιου του μωρού και το τοποθετείς καλύτερα.

Παθούσα και στα 2 παιδιά μου, το εμπέδωσα:mrgreen:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Stap να τη δοκιμάσεις οπωσδήποτε αυτή τα στάση

Επειδή με τη διαφορετική στάση το στήθος καταπονείται διαφορετικά -σε άλλα σημεία- συνήθως βοηθαει στην επούλωση της πληγής. Επίσης με τη στάση που προτείνει η Κριστίνα έχεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλύτερο έλεγχο του κεφαλιου του μωρού και το τοποθετείς καλύτερα.

Παθούσα και στα 2 παιδιά μου, το εμπέδωσα:mrgreen:

 

:lol: Παθούσα και εγώ όταν αρχίσαμε το δάγκωμα και κάναμε μια ωραιότατη πληγή στη μαμά..........:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

αγλαια ολα αυτα εγιναν στην κορη μου πριν 1,5 χρονο δεν θημαμαι ακριβος ποσο συμληρωμα της εδινα θημαμαι μονο οτι μετα απο καθε θηλασμο επερνε κ 60μλ συμπληρομα περιπου. γενναω σε 2 μηνες κ θελω να θηλασω σωστα αυτη τη φορα συγνωμη που δεν μπορω να απαντησω με ακριβια αλλα δεν θημαμαι

 

Κι εγώ στο γιό μου πριν 20 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα και επειδή περιμένω και άλλο μωράκι σε λίγο καιρό με ενδιαφέρει πολύ να εντοπίσω τυχόν λάθη που έκανα τότε για να μην τα επαναλάβω και να μπορέσω να θηλάσω (και αποκλειστικά αν γίνεται). Πήρα ένα βιβλίο της Πατσούρου που είναι χρήσιμο αλλά και κάθε πρακτική συμβουλή είναι δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

κατ05, επειδή το κάθε μωρό είναι τελείως διαφορετικό, διάβασε το βιβλίο της Πατσούρου, διάβασε και ό,τι μπορείς από εδώ μέσα και όταν με το καλό έρθει το μωράκι σου, αν αντιμετωπίσεις προβλήματα γράψε εδώ και σίγουρα θα λάβεις απαντήσεις. Με το καλό!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τη συμβουλή! Έχω αγχωθεί λίγο, φοβάμαι μήπως τότε χάσω πολύτιμο χρόνο στο ψάξιμο και έτσι προσπαθώ να ... σκεφτώ εκ των προτέρων και να λύσω πιθανά προβλήματα. Μάλλον όμως είναι σοφότερο αυτό που λες και θα το εφαρμόσω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ενημερώσω τελικά τι έγινε με το θέμα μου...

Μία εβδομάδα αργότερα η πληγή έκλεισε!!! :D:D:D:D

Δεν το πίστευα μετά από τόσο πόνο και τόσο καιρό που έμεινε ανοιχτή...

 

Τι έκανα:

Παρόλο που άνοιξε η πληγή και με αίμα όπως έγραψα πιο πάνω, τελικά φαινόταν ότι η πληγή σταδιακά μίκραινε κάθε μέρα λίγο, από την άκρη προς το κέντρο... Ακολούθησα το πρόγραμμα που έγραψα πιο πάνω, δηλαδή θήλαζα κάθε δύο φορές μόνο απ' το δεξί..κάποιες φορές και λίγο πιο αραιά. Μετά από κάθε θηλασμό αλλά και ενδιάμεσα έβαζα παχύ στρώμα purelan. Χωρίς σουτιέν, χωρίς επιθέματα, μόνο ένα t-shirt κι όταν μπορούσα σηκωμένο ώστε να μην ακουμπούν οι θηλές. Μία εβδομάδα και κάτι έκλεισε η πληγή τελείως. Ακόμη και τώρα δεν το πιστεύω...πώς έκλεισε αυτή η πληγή κι εγώ συνεχίζω να θηλάζω...

 

Ο πόνος στο στήθος είναι λίγος μόλις το μωρό πιάνει το στήθος και παραμένει λίγος ακόμη, σε κάποιους θηλασμούς δεν υπάρχει καθόλου πόνος αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω αν γίνεται κάτι διαφορετικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί...Το στόμα του παιδιού δείχνει σωστά τώρα, δηλαδή, τα χειλάκια προς τα έξω, όπως στο αριστερό, όταν βγαίνει το στήθος δείχνει ελαφρώς στο σχήμα κραγιόν χωρίς όμως τον πόνο. Το παιδί φαίνεται ότι τρώει κανονικά και από αυτό το στήθος (το βάρος έφτασε 4900) είναι ικανοποιημένο κλπ. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να ανησυχώ για κάτι. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω κανονική παραγωγή στο δεξί (λόγω της αραίωσης των θηλασμών)?

Τώρα θηλάζω εναλλάξ μία στο ένα μία στο άλλο, ένα στήθος ανά γεύμα. Αν θελήσει κι άλλο δίνω και το άλλο. Την επόμενη φορά ξεκινάω απ' αυτό που έδωσα δεύτερο στο προηγούμενο γεύμα (αν έχω δώσει). Έχει νόημα να δώσω ακόμη πιο συχνά το δεξί? Απ' ό,τι κατάλαβα η λογική είναι αυτη της προσφοράς-ζήτησης, δηλαδή, όσο το μωρό τρώει και από τα δύο τώρα δεν θα παράγει και αυτό όσο χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τη στάση football hold! Τη δοκίμασα αλλά δε με βόλεψε πρέπει να πάρω μαξιλάρι θηλασμού. Θηλάζω συνήθως καθιστή αλλά και ξαπλωμένη στο πλάι. Δοκίμασα όμως κάτι άλλο κι άρεσε πολύ και στη μικρή: θηλασμός με τη μικρή μπρούμυτα επάνω μου. Μια μέρα ειδικά με πονάκια στην κοιλίτσα χαλάρωσε τόσο πολύ.....κι εγώ ξεκουράστηκα

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τελικά τι έγινε με το θέμα μου...

Μία εβδομάδα αργότερα η πληγή έκλεισε!!! :D:D:D:D

Δεν το πίστευα μετά από τόσο πόνο και τόσο καιρό που έμεινε ανοιχτή...

 

Τι έκανα:

Παρόλο που άνοιξε η πληγή και με αίμα όπως έγραψα πιο πάνω, τελικά φαινόταν ότι η πληγή σταδιακά μίκραινε κάθε μέρα λίγο, από την άκρη προς το κέντρο... Ακολούθησα το πρόγραμμα που έγραψα πιο πάνω, δηλαδή θήλαζα κάθε δύο φορές μόνο απ' το δεξί..κάποιες φορές και λίγο πιο αραιά. Μετά από κάθε θηλασμό αλλά και ενδιάμεσα έβαζα παχύ στρώμα purelan. Χωρίς σουτιέν, χωρίς επιθέματα, μόνο ένα t-shirt κι όταν μπορούσα σηκωμένο ώστε να μην ακουμπούν οι θηλές. Μία εβδομάδα και κάτι έκλεισε η πληγή τελείως. Ακόμη και τώρα δεν το πιστεύω...πώς έκλεισε αυτή η πληγή κι εγώ συνεχίζω να θηλάζω...

 

Ο πόνος στο στήθος είναι λίγος μόλις το μωρό πιάνει το στήθος και παραμένει λίγος ακόμη, σε κάποιους θηλασμούς δεν υπάρχει καθόλου πόνος αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω αν γίνεται κάτι διαφορετικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί...Το στόμα του παιδιού δείχνει σωστά τώρα, δηλαδή, τα χειλάκια προς τα έξω, όπως στο αριστερό, όταν βγαίνει το στήθος δείχνει ελαφρώς στο σχήμα κραγιόν χωρίς όμως τον πόνο. Το παιδί φαίνεται ότι τρώει κανονικά και από αυτό το στήθος (το βάρος έφτασε 4900) είναι ικανοποιημένο κλπ. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να ανησυχώ για κάτι. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω κανονική παραγωγή στο δεξί (λόγω της αραίωσης των θηλασμών)?

Τώρα θηλάζω εναλλάξ μία στο ένα μία στο άλλο, ένα στήθος ανά γεύμα. Αν θελήσει κι άλλο δίνω και το άλλο. Την επόμενη φορά ξεκινάω απ' αυτό που έδωσα δεύτερο στο προηγούμενο γεύμα (αν έχω δώσει). Έχει νόημα να δώσω ακόμη πιο συχνά το δεξί? Απ' ό,τι κατάλαβα η λογική είναι αυτη της προσφοράς-ζήτησης, δηλαδή, όσο το μωρό τρώει και από τα δύο τώρα δεν θα παράγει και αυτό όσο χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τη στάση football hold! Τη δοκίμασα αλλά δε με βόλεψε πρέπει να πάρω μαξιλάρι θηλασμού. Θηλάζω συνήθως καθιστή αλλά και ξαπλωμένη στο πλάι. Δοκίμασα όμως κάτι άλλο κι άρεσε πολύ και στη μικρή: θηλασμός με τη μικρή μπρούμυτα επάνω μου. Μια μέρα ειδικά με πονάκια στην κοιλίτσα χαλάρωσε τόσο πολύ.....κι εγώ ξεκουράστηκα

 

Αφού ο τρόπος που ακολουθείς τώρα αποδίδει έχει κλίσει η πληγή το μωρό παίρνει βάρος κλπ. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις κάτι.

Χαίρομαι πολύ που βρήκες την άκρη σου το νόημα του φόρουμ είναι ακριβώς αυτό, να ακουστούν διάφορες ιδέες και εσύ να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.

Όσο μεγαλώνει το μωρό θα θηλάζει όλο και καλύτερα θα το δεις ......:D

Link to comment
Share on other sites

Η κρέμα πurelen που αναφέρεται είναι αυτη που δεν χρειάζεται ξέβγαλμα?? Δεν έχω πληγωθεί (ακόμα!) στις θηλές αλλά κάθε φορά ο θηλασμός είναι μαρτύριο. Πονάω φοβερά. Βάζω στο στόμα του μωρό την θηλή και την γύρω περιοχή όμως δεν τα κρατάει το μωρό. Πάντα καταλήγουμε να έχει μόνο την θηλη και ελάχιστη από την γύρω περιοχη. Τρώει λαίμαργα και με δαγκώνει με τα ούλα του. Θέλω να προλάβω μην πληγωθούν οι θηλές μου. Βάζω και το γάλα μου και τις αφήνω να αερίζονται, όμως επειδή έχω πολύ γάλα το στήθος μου τρέχει συνέχεια και δεν μπορώ να μείνω έτσι πολύ ώρα. Με ενδιαφέρει λοιπόν η κρέμα που βάζουμε και δεν χρειάζεται αν την ξεπλύνουμε πριν θηλάσει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι η purelan της medela...

δεν ξεβγαζεται απλα νομιζω πως το μωρο θα καταλαβαινει καποια διαφορα...οχι οτι δεν θα τρωει ..:rolleyes:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

siderenia, η purelan δεν θα σε βοηθήσει να μην πληγωθείς αν το μωρό δεν πιάνει σωστά. Όταν βλέπεις να χάνει τη σωστή θέση πρέπει να το βγάζεις -βάζοντας το μικρό σου δαχτυλάκι για να ξεβεντουζώσει- και να το ξαναβάζεις σωστά.

Έχεις καταφέρει να θηλάζεις 3 εβδομάδες με το μωρό να μην πιάνει σωστά και δεν έχεις πληγωθεί? Αυτό ακούγεται λίγο περίεργο. Μήπως συμβαίνει κατι άλλο? Για δώσε μερικές πληροφορίες ακόμα για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

eliza δεν έχω πληγωθεί. Απλά τσούζει πολύ η θηλή μουκαι είναι κόκκινη μετά τον θηλασμό. Βάζω γάλα από το στήθος μου και ηρεμούν. δεν πονάω πάντα αλλά τις τελευταίες μέρες είναι πολύ έντονος ο πόνος που δεν αντέχεται. Και χτες δεν μπορούσα να τον θηλάσω από τον πόνο! Και λόγω του ότι τρώει πολύ συχνά και για αρκετή ώρα έχει ενταθεί ο πόνος. Τωρα τι περισσότερο να σου πω δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προλάβω μην πληγωθούν οι θηλές μου. Βάζω και το γάλα μου και τις αφήνω να αερίζονται, όμως επειδή έχω πολύ γάλα το στήθος μου τρέχει συνέχεια και δεν μπορώ να μείνω έτσι πολύ ώρα. Με ενδιαφέρει λοιπόν η κρέμα που βάζουμε και δεν χρειάζεται αν την ξεπλύνουμε πριν θηλάσει το μωρό.

 

Στην δική μου περίπτωση, είχαν ανοίξει οι ρώγες μου εκεί που ουσιαστικά "δάγκωνε" με τα πάνω ούλα τις θηλές μου το μωρό.

Αυτό που με βοήθησε περισσότερο νομίζω ήταν το ότι σταμάτησα να το θηλάζω κανονικά και το θήλαζα στα πλάγια, ώστε τα άνω ούλα του να ερεθίζουν άλλη περιοχή και η πληγωμένη περιοχή να ανακουφίζεται.

Δηλαδή, έστω ότι θηλάζω από το δεξί στήθος. Αντί τα πόδια του μωρού να πηγαίνουν προς το αριστερό στήθος, το έβαζα στα πλάγια, το κορμί του στο δεξί μου πλευρό και τα πόδια του προς την πλάτη μου.

Εβαζα βέβαια και κρέμα (lansinoh μου την έδωσαν στο μαιευτήριο) αλλά νομίζω ότι το γάλα μου μαζί με την αλλαγή στάσης του μωρού στον θηλασμό επέτρεψαν στις πληγές να κλείσουν και να συνεχίσω να θηλάζω μια χαρά.

ycXRp3.png

LVVrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ!! Με την λανολίνη είμαι ηδη καλύτερα!! ξερω ότι κάποιες φορες εν εχω καλή στάση θηλασμου και επειδή ο μικρός τρώει πολύ ώρα ερεθίζονται οι θηλές μου. θα δοκιμάσω και την αλλαγη που λες μπας και βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!!! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙ' ΑΥΤΟ SORRY ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΛΛΟ LINK ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ :?:-?:?:-?:?:-?:?

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΠΜ ΣΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ ΛΙΝΚ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ:(:(:(:(:(:(

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΜΥΞΗ 2 ΑΝΤΛΗΣΕΩΝ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΙΑΒΑΣΑ όταν όλα έχουν πάρει την ίδια θερμοκρασία, μπορείς να τα ενώσεις σε ένα γεύμα και να τα βάλεις στην κατάψυξη. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΓΩΣΟΥΝ ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!!! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙ' ΑΥΤΟ SORRY ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΛΛΟ LINK ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ :?:-?:?:-?:?:-?:?

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΠΜ ΣΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ ΛΙΝΚ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ:(:(:(:(:(:(

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΜΥΞΗ 2 ΑΝΤΛΗΣΕΩΝ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΙΑΒΑΣΑ όταν όλα έχουν πάρει την ίδια θερμοκρασία, μπορείς να τα ενώσεις σε ένα γεύμα και να τα βάλεις στην κατάψυξη. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΓΩΣΟΥΝ ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

 

Κουνάς ελαφρά το μπουκάλι με απαλές κυκλικές κινήσεις (όχι σαν φραπές) το γάλα ομογενοποιείται και τα ενώνεις...........

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία: αν είσαι οριακά στο να απογαλακτίσεις και το μωρό δεν καθεται στο στήθος, παρά μόνο για μερικά δευτερόλεπτα και κάνει τα εξής:τραβάει τη θηλή και την αφήνει συνεχώς, υπάρχει περίπτωση με τόσο λίγο που μένει και με ηλεκτρικό θήλαστρο (αλλά ΟΧΙ νοσοκομειακό), να καταφέρεις τον επαγαλακτισμό;

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία: αν είσαι οριακά στο να απογαλακτίσεις και το μωρό δεν καθεται στο στήθος, παρά μόνο για μερικά δευτερόλεπτα και κάνει τα εξής:τραβάει τη θηλή και την αφήνει συνεχώς, υπάρχει περίπτωση με τόσο λίγο που μένει και με ηλεκτρικό θήλαστρο (αλλά ΟΧΙ νοσοκομειακό), να καταφέρεις τον επαγαλακτισμό;

 

Γιατί να κάνεις τόσο κόπο για ενα οχι πολλά υποσχόμενο αποτέλεσμα………αν έχεις αποφασίσει να κάνεις επαναγαλακτισμό (είδα την απάντηση που σου έδωσε η Αγλαία) γιατί να μην το κάνεις σωστά ???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνεις τόσο κόπο για ενα οχι πολλά υποσχόμενο αποτέλεσμα………αν έχεις αποφασίσει να κάνεις επαναγαλακτισμό (είδα την απάντηση που σου έδωσε η Αγλαία) γιατί να μην το κάνεις σωστά ???

Είναι βέβαιο το αποτέλεσμα με το νοσοκομειακό θήλαστρο στη φάση που βρίσκομαι; Τώρα με ηλεκτρικό θήλαστρο της NUK αντλώ μόνο 20Ml με το ζόρι. Είμαι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση αυτή την περίοδο και έχω μάθει πως δεν είναι και φθηνό να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Κάνω λάθος; Το σίγουρο πάντως με μένα είναι πως δε θέλω να διακόψω το θηλασμό.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο το αποτέλεσμα με το νοσοκομειακό θήλαστρο στη φάση που βρίσκομαι; Τώρα με ηλεκτρικό θήλαστρο της NUK αντλώ μόνο 20Ml με το ζόρι. Είμαι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση αυτή την περίοδο και έχω μάθει πως δεν είναι και φθηνό να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Κάνω λάθος; Το σίγουρο πάντως με μένα είναι πως δε θέλω να διακόψω το θηλασμό.

 

 

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι εγώ ξεκίνησα από το μηδέν (σταμάτησα με χάπια και ξεκίνησα επαναγαλακτισμό 20 μέρες μετά) κατάφερα να θηλάζω τη μικρή 11/2 μήνα μετά αποκλειστικά και θηλάζω ακόμα. Επίσης μπορώ να σου πω ότι το συγκεκριμένο θήλαστρο είναι για πέταμα δεν θα το συνιστούσα ούτε για περιστασιακή χρήση (π.χ να αντλήσεις 1-2 γεύματα του μωρού) σε μαμά που είδη έχει καλή παραγωγή. Είναι επίπονο και δεν κάνει θηλαστικές κινήσεις απλά ρουφάει. Με το συγκεκριμένο δεν μπορούσα να αντλήσω σταγόνα ούτε και σήμερα μπορώ. Ο επαναγαλκτισμός είναι μια απαιτητική διαδικασία από μόνος του αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία είναι πολύ πολύ δύσκολο να καταφέρεις κάτι. Χρειάζεσαι κάτι που να μιμείται όσο το δυνατόν πιο πιστά το μωρό. Σε ότι αφορά το κόστος ναι κοστίζει δεν ξέρω τις σημερινές τιμές αλλά όταν το χρειαζόμουν εγώ είχε για την πρώτη ενοικίαση 90? (ο μήνας ) γιατί αγοράζεις τα εξαρτήματα (χοάνη και μπουκάλια) και από τον δεύτερο μήνα και μετά 60?. αν σκεφτείς πόσα λεφτά θα γλυτώσεις από το ξένο γάλα είναι σίγουρο ότι θα σου κάνει απόσβεση.

Περιμένω ακόμα απάντηση στα προηγούμενα μηνύματα οπότε δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεσαι ακριβώς......

όπως και να έχει αν το ξένο γάλα καλύπτει παραπάνω από το μισό των ημερήσιων αναγκών του παιδιού τότε δεν θα τα καταφέρεις βάζοντας μόνο το παιδί στο στήθος. Είδη το μωρό έχει βολευτεί αρκετά με το μπουκάλι (εύκολη ροή) δεν υπάρχει και κίνητρο (γάλα στο στήθος) πως να κάτσει????

 

συνοψίζω αν θέλεις να θηλάσεις ξανά θα χρειαστείς

δες και εδώ http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=128:inserting-a-lactation-aid&catid=6:video-clips&Itemid=13

 

υπάρχου μαμάδες που τα εχουν καταφέρει μόνο με αυτό....επιπλέον θα σε βοηθήσει να βάλεις το παιδί ξανά στο στήθος και να διατηρήσετε την επαφή σας

  • ή γιατί όχι και τα δυο (όσο πιο πολύ ερέθισμα δίνεις στο στήθος τόσο πιο γρήγορα θα δεις αποτέλεσμα)

επίσης παράλληλα μπορείς να πάρεις fenugreek http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=21:herbal-remedies-for-milk-supply&catid=5:information&Itemid=17

 

 

επειδή τα χάπια κοστίζουν μπορείς πάντα να πάρεις τριγωνέλλα (fenugreek) σε σπόρους (είναι μπαχαρικό) και να φτιάχνεις ρόφημα θέλεις 5 φλιτζάνια την ημέρα

1κουταλάκι τριγωνέλλα για 1 φλιτζάνι βράζεις για 5 λεπτά αφήνεις να κρυώσει και πίνεις

βάλε στην διατροφή σου και το σκόρδο....

 

 

σκέψου τα και αποφασίζεις .........

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι εγώ ξεκίνησα από το μηδέν (σταμάτησα με χάπια και ξεκίνησα επαναγαλακτισμό 20 μέρες μετά) κατάφερα να θηλάζω τη μικρή 11/2 μήνα μετά αποκλειστικά και θηλάζω ακόμα. Επίσης μπορώ να σου πω ότι το συγκεκριμένο θήλαστρο είναι για πέταμα δεν θα το συνιστούσα ούτε για περιστασιακή χρήση (π.χ να αντλήσεις 1-2 γεύματα του μωρού) σε μαμά που είδη έχει καλή παραγωγή. Είναι επίπονο και δεν κάνει θηλαστικές κινήσεις απλά ρουφάει. Με το συγκεκριμένο δεν μπορούσα να αντλήσω σταγόνα ούτε και σήμερα μπορώ. Ο επαναγαλκτισμός είναι μια απαιτητική διαδικασία από μόνος του αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία είναι πολύ πολύ δύσκολο να καταφέρεις κάτι. Χρειάζεσαι κάτι που να μιμείται όσο το δυνατόν πιο πιστά το μωρό. Σε ότι αφορά το κόστος ναι κοστίζει δεν ξέρω τις σημερινές τιμές αλλά όταν το χρειαζόμουν εγώ είχε για την πρώτη ενοικίαση 90? (ο μήνας ) γιατί αγοράζεις τα εξαρτήματα (χοάνη και μπουκάλια) και από τον δεύτερο μήνα και μετά 60?. αν σκεφτείς πόσα λεφτά θα γλυτώσεις από το ξένο γάλα είναι σίγουρο ότι θα σου κάνει απόσβεση.

Περιμένω ακόμα απάντηση στα προηγούμενα μηνύματα οπότε δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεσαι ακριβώς......

όπως και να έχει αν το ξένο γάλα καλύπτει παραπάνω από το μισό των ημερήσιων αναγκών του παιδιού τότε δεν θα τα καταφέρεις βάζοντας μόνο το παιδί στο στήθος. Είδη το μωρό έχει βολευτεί αρκετά με το μπουκάλι (εύκολη ροή) δεν υπάρχει και κίνητρο (γάλα στο στήθος) πως να κάτσει????

 

συνοψίζω αν θέλεις να θηλάσεις ξανά θα χρειαστείς

δες και εδώ http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=128:inserting-a-lactation-aid&catid=6:video-clips&Itemid=13

 

υπάρχου μαμάδες που τα εχουν καταφέρει μόνο με αυτό....επιπλέον θα σε βοηθήσει να βάλεις το παιδί ξανά στο στήθος και να διατηρήσετε την επαφή σας

  • ή γιατί όχι και τα δυο (όσο πιο πολύ ερέθισμα δίνεις στο στήθος τόσο πιο γρήγορα θα δεις αποτέλεσμα)

επίσης παράλληλα μπορείς να πάρεις fenugreek http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=21:herbal-remedies-for-milk-supply&catid=5:information&Itemid=17

 

 

επειδή τα χάπια κοστίζουν μπορείς πάντα να πάρεις τριγωνέλλα (fenugreek) σε σπόρους (είναι μπαχαρικό) και να φτιάχνεις ρόφημα θέλεις 5 φλιτζάνια την ημέρα

1κουταλάκι τριγωνέλλα για 1 φλιτζάνι βράζεις για 5 λεπτά αφήνεις να κρυώσει και πίνεις

βάλε στην διατροφή σου και το σκόρδο....

 

 

 

σκέψου τα και αποφασίζεις .........

 

 

Σε ευχαριστώ Κριστίνα. Είσαι κατατοπιστικότατη. Λέω να αγοράσω σε πρώτη φάση το Σύστημα παροχής πρόσθετου μητρικού γάλακτος SNS, Medela. Μήπως ξέρεις αν πωλείται και σε φαρμακεία; Έχεις ιδέα για το αν είναι εύχρηστο; Διάβασα τα λινκς που με παρέπεμψες, και δεν μπόρεσα να συμπεράνω. Αυτή την τριγωνέλλα, από που την προμηθεύεσαι; Είναι εύγεστη; Μπορείς να βάλεις και ζάχαρη; Σε ποιές ερωτήσεις σου δε σου απάντησα; Μπερδεύτηκα τώρα.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, την βοήθεια σας!

Ο μικρός μου είναι μιας εβδομάδας και λίγων ημερών και θηλάζουμε από την αρχή αποκλειστικά.Τα πάμε μια χαρά από την άποψη ποσότητας γάλακτος, όρεξης και βρεγμένης πάνας.

Από την αρχή είχα ενοχλησούλες στις θηλές ,ανεκτές όμως και κυρίως όταν ξεκινούσε ο μικρός τον θηλασμό κάθε φορά.Το θεώρησα φυσιολογικό μέχρι να σκληρήνουν οι θηλές και τις περισσότερες φορές έβγαζα λίγο γάλα και τις άλειφα(όχι πάντα)

Το πρόβλημα είναι οτι τις τελευταίες μερες η θηλή στο δεξί στήθος πονάει αφόρητα όταν ξεκινάει τον θηλασμό ο μικρός.Δεν βλέπω να έχει κάποια πληγή και δεν νομίζω να είναι λάθος στάση.Υπάρχει επίσης μια άσπρη φουσκαλίτσα στην θηλή(απ οτι διάβασα παραπάνω θα είναι κλεισμένος πόρος).Υπάρχει περίπτωση να συνδέεται με τον όνο ή είναι άσχετο?

Τα ζεστά μπάνια ή οι κομπρέσες θα βοηθήσουν?Πρέπει να κάνω και μαλάξεις στο στήθος?(πως?)

Συνεχίζω να τον θηλάζω κανονικά και από το πονεμένο...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις φραγμένο πόρο ο πόνος λογικά δεν θα είναι μόνο στη θηλή. πάντως σχετικές πληροφορίες έχει εδώ http://www.thilasmos.gr/kompoi%20sklirinsis.htm

 

για μαλάξεις στο στήθος και αποσυμφόρηση εδώ http://www.thilasmos.gr/Marmet.htm

 

αν έχεις πληγωμένες θηλές (είναι πιθανό) μπορείς να φτιάξεις κεραλοιφή http://ariadni144.wordpress.com/2010/06/28/keraloifi/ είναι εύκολη και βοηθάει πολύ.

 

περαστικά και καλή συνέχεια!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...