Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα,

 

άρχισα να σας διαβάζω από τότε που γέννησα τη μικρή μου και γυσρίσαμε σπίτι...όπου αρχίσαν και οι αγωνίες και τα άγχη. Η μικρή μου είναι τώρα 58 ημερών (γεννήθηκε στις 22-03-10).

 

Ένα από τα μόνιμα άγχη μου είναι και ο θηλασμός. Τη θηλάζω αποκλειστικά από τότε που γεννήθηκα αλλά έχω μονίμως το άγχος ότι δεν χορταίνει. Προσπάθησα με θήλαστρο αλλά η μεγαλύτερη ποσότητα που κατόρθωσα να βγάλω είναι 50μλ! Η μικρή μου φαίνεται να είναι καλά και έχει πάρει αρκετό βάρος..γεννήθηκε 2.930 και τώρα είναι περίπου 5 κιλά και κάτι.

 

Το θέμα είναι ότι εδώ και 10 ημέρες περίπου και ενώ θήλαζε ανά 3 περίπου ώρες τώρα μου ζητάει ανά μιάμιση δύο ώρες και μένει κολλημένη στο στήθος για αρκετή ώρα. Επίσης μου ζητάει στήθος για να κοιμηθεί. Το βράδυ τα ωράρια της είναι πιο σταθερά και ξυπνάει κάθε 3 / 3,5 ώρες..άλλες φορές και κάθε τέσσερις. Μπορεί να μην της φτάνει το γάλα μου;

Θα ήθελα πολύ να μιλήσω με κάποια σύμβουλο θηλασμού στη Θεσσαλονίκη..μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

 

ΥΓ. Είμαι νέα στο forum οπότε συγχωρήστε μου ενδεχόμενα λάθη ή άγνοια...:oops:

 

 

Άδικα αγχώνεσαι είστε περίφημα σε όλα σας και μπράβο. :D

Έχεις περάσει το κρίσιμο 40 ήμερο και η γαλουχία έχει εδραιωθεί. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μην έχεις άγχος . Το μωρό σου συμπεριφέρεται φυσιολογικά !!!! μεγαλώνει εκείνο - μεγαλώνουν και οι απαιτήσεις, αυτό ξέρει τι να κάνει, θέλει παραπάνω γάλα – θηλάζει παραπάνω έτσι απλά. Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθείς το παιδί χωρίς άγχος. Να εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου και το μωρό σου. Τα κιλά σας είναι σούπερ δεν έχεις κανένα λόγο να αμφισβητείς αν παρόλα αυτά θέλεις να επιβεβαιωθείς μπορείς να επιλέξεις παιδίατρο και σύμβουλο θηλασμού

δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1473947&highlight=%F3%F5%EC%E2%EF%F5%EB%EF%E9+%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F5+%E8%E5%F3%F3%E1%EB%EF%ED%E9%EA%E7#post1473947

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα μόλις είδα και τις ερωτήσεις στις οποίες θα έπρεπε να έχω απαντήσει...:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 38

Β. Το φύλο του βρέφους : Κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.: Όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.: Δεν νοσηλεύτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες: 22-03-10 (Ημερομηνία γέννησης) 2.930

30/03/10 :2.950

13/04/10: 3.720

18/05/10: περίπου 5.200 (σε συμβατική ζυγαριά και όχι από τον παιδίατρο)

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.: αναλόγως από 8 μέχρι 10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει : στα 7-8

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: δεν παίρνει συμπλήρωμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. : χρησιμοποίησα μία με δύο φορές χωρίς επιτυχία..το ηλεκτρικο με μία ταχυτητα της ΜΕΝΤΕΛΑ

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. : Την αλλάζω πρίν από κάθε θηλασμό και πολλές φορές μετά και κάθε φορά η πάνα είναι βρεγμένη.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: Τρεις με τέσσερις φορές σε μεγάλη ποσότητα και ενδιάμεσα μικρές ποσότητες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη. : όπως έγραψα και στο πρόηγούμενο μου μήνυμα με απασχολεί ότι ξαφνικά άρχισε να ζητά να θηλάζει πιο συχνά. Σημειωτέον ότι περίπου 40 ημερών η μικρή μου κόλλησε γριπούλα και τις τελευταίες μέρες έβγαλε αλλεργικό έκζεμα και κόλλησε στοματίτιδα την οποία και αντιμεωπίζουμε με Daktarin ενώ το έκζεμα με Fenistil.

c:pzzetta

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα και τις ερωτήσεις στις οποίες θα έπρεπε να έχω απαντήσει...:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 38

Β. Το φύλο του βρέφους : Κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.: Όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.: Δεν νοσηλεύτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες: 22-03-10 (Ημερομηνία γέννησης) 2.930

30/03/10 :2.950

13/04/10: 3.720

18/05/10: περίπου 5.200 (σε συμβατική ζυγαριά και όχι από τον παιδίατρο)

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.: αναλόγως από 8 μέχρι 10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει : στα 7-8

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: δεν παίρνει συμπλήρωμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. : χρησιμοποίησα μία με δύο φορές χωρίς επιτυχία..το ηλεκτρικο με μία ταχυτητα της ΜΕΝΤΕΛΑ

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. : Την αλλάζω πρίν από κάθε θηλασμό και πολλές φορές μετά και κάθε φορά η πάνα είναι βρεγμένη.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: Τρεις με τέσσερις φορές σε μεγάλη ποσότητα και ενδιάμεσα μικρές ποσότητες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη. : όπως έγραψα και στο πρόηγούμενο μου μήνυμα με απασχολεί ότι ξαφνικά άρχισε να ζητά να θηλάζει πιο συχνά. Σημειωτέον ότι περίπου 40 ημερών η μικρή μου κόλλησε γριπούλα και τις τελευταίες μέρες έβγαλε αλλεργικό έκζεμα και κόλλησε στοματίτιδα την οποία και αντιμεωπίζουμε με Daktarin ενώ το έκζεμα με Fenistil.

 

όπως έγραψα και πιο πάνω είστε πολύ καλά!!!:D:D ο θηλασμός την ανακουφίζει και όλας για το θέμα της στοματίτιδας. και επειδή αγώθηκες με την ποσότητα που έβγαλες με το θήλαστρο θα σου πω ότι δεν έχει καμία μα καμία σχέση η ποσότητα που μπορείς να αντλήσεις με την ποσότητα που μπορεί να πάρει το μωρό θηλάζοντας. υπάρχουν μαμάδες που θήλαζουν αποκλειστικά τα μωρά τους αλλά δεν μπορούν να αντλήσουν ούτε σταγόνα....

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο αναλυτικά......

Το αναμενόμενο βάρος που πρέπει να πάρει το παιδί στο πρώτο 3μηνο είναι 155-241 γρ την εβδομάδα. Αν πάρω το ανώτατο δηλ. 241 γρ την εβδομάδα είναι 34,43 την ημέρα Χ 58ημέρες είναι 1996 εσείς έχετε πάρει 2270 δηλ. 270 γρ παραπάνω από το ανώτατο αναμενόμενο.....

Οι πάνες σας είναι πάρα πολύ καλές .....

τα υπόλοιπα είναι απλά φυσιολογικά ειδικά αν το παιδί αντιμετωπίζει και κάποια άλλη ενόχληση θα θηλάζει πιο συχνά όχι μόνο γιατί πεινάει αλλά γιατί ανακουφίζεται

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ΚΡΙΣΤΙΝΑ...ειλικρινά με ανακουφίζει πολύ η απάντησή σου...!

Απλά το στήθος μου είναι πολύ μαλακό και δεν δείχνει συχνά γεμάτο (πρέπει να μεσολαβήσει μεγάλο διάστημα για να αισθανθώ ότι είναι πρησμένο) και μένω συνέχεια με την απορία...

 

Από ότι κατάλαβα όμως με τα λεγόμενα σου αυτό είναι άσχετο...εφόσον το μωρό παίρνει βάρος κανονικά...

c:pzzetta

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ ΚΡΙΣΤΙΝΑ...ειλικρινά με ανακουφίζει πολύ η απάντησή σου...!

Απλά το στήθος μου είναι πολύ μαλακό και δεν δείχνει συχνά γεμάτο (πρέπει να μεσολαβήσει μεγάλο διάστημα για να αισθανθώ ότι είναι πρησμένο) και μένω συνέχεια με την απορία...

 

Από ότι κατάλαβα όμως με τα λεγόμενα σου αυτό είναι άσχετο...εφόσον το μωρό παίρνει βάρος κανονικά...

 

το στήθος σταματάει να φουσκώνει γίνεται μαλακό μετά τις 40 μέρες γιατί ρυθμίζεται η παραγωγή. το γάλα παράγεται όταν θηλάζει το μωρό. μην αφήνεις μεγάλα διαστήματα μεταξύ θηλασμών μην αφήνεις δηλ. το στήθος να "γεμίσει" για να θηλάσεις. το πρήξιμο αυτό το σώμα σου θα το εκλάβει ως εντολή για μείωση παραγωγής με την απλή λογική του- πρήζεται το στήθος άρα περισσεύει το γάλα άρα δεν χρειάζεται να παράγω άλλο άρα μειώνω.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες,

ηθελα να σας πω σχετικα με την δικια μου περιπτωση θηλασμου. Η μπεμπα γεννηθηκε πριν 9 μερες στην 36η εβδομαδα 3090 κιλα.Παρολο που την ειχα διπλα μου απο την πρωτη στιγμη και προσπαθησα πολυ να την θηλασω δυστυχως επιασε τη θηλη μονο 2 φορες και για λιγο.Οταν γυρισα στο σπιτι συνεχισα παλι τις προσπαθειες και το παιδι συνεχιζε να μην πιανει θηλη.Νοικιασα λοιπον ενα νοσοκομειακο θηλαστρο γιατι το στηθος μου ηταν φουσκωμενο και πονουσε και ξεκινησα να αντλω.Χτες μαζεψα 120 γρμ και σημερα....μονο 20.

Τι συμβαινει ρε παιδια???Την μικρη την προσπαθω συνεχεια στο στηθος,σημερα επιασε θηλη μια φορα και αμφιβαλλω αν καταφερε να φαει καμια σταγονα!Δεν ειναι οτι δεν ψαχνει να βρει,την πιανει επιφανειακα και ή χαζευει 'η την αφηνει αμεσως κι εκνευριζεται και κλαιει.

Εννοειται οτι το παιδι τρωει γαλα Απταμιλ,γιατι αλλιως την ειχαμε βαψει.

Αλλα δεν ξερω,νιωθω πολυ στεναχωρημενη που δεν τα καταφερνω...ξερω τα οφελη του θηλασμου και λυπαμαι που δεν μπορω να το προσφερω στο παιδακι μου.

Απο την αλλη προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω τι γινεται!Εχετε καμια αποψη γιατι μπορει να συμβαινει αυτο??????

Link to comment
Share on other sites

μανουλες γεια σας εχω μια κορουλα 19 μηνων κ σε 2 μηνες θα κανω και το γιο την μικρη την θηλασα με το ζορι 5 μηνες γιατι μου κοπηκε νομιζα οτι δεν εχω γαλα κ της εδινα κ συμπληρωμα αυτη τη φορα θελω να θηλασω οσο περισσοτερο γινεται εχω ακουσει για την τριγονελα βοηθαει? που μπορω να την βρω?

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες,

 

ερώτηση: η μικρή μου (στην οποία ο γιατρός διέγνωσε στοματίτιδα) από εχθές όποτε θηλάζει σταματάει πολύ συχνα το θηλασμό και μετά ξαναπαίρνει για λίγο το στήθος. Όταν θηλάζει κάνει ένα ήχο σαν να ρουφάει από μπουκάλι και ξαφνικά να το αφήνει..επίσης όταν δεν θηλάζει πλαταγίζει τη γλώσσα της η οποία έχει πρηστεί λιγάκι (ο γιατρος λέει ότι είναι από τη στοματίτιδα)..δεν φαίνεται να δυσφορεί και κοιμάται κανονιικά..κάνει απλά αυτούς τους ήχους και τα σταματήματα την ώρα που θηλάζει..επίσης διαβάζοντας χθές το φόρουμ διάβασα για την καντιτίαση..πως μπορεί κανείς να τη διαχωρίσει από τη στοματίτιδα;

Από τότε που γεννήθηκε και άρχισε να θηλάζει βγάζει "γόυλίτσες σαν γιαουρτάκι και μου αποχρωμάτισε τις θηλές σχεδον αμέσως...να το ψάξω παραπέρα...;

 

Συγνώμη για την άχετη ερώτηση απλά "κολλάει" με τις νέες της συνήθειες στο θηλασμό ...

c:pzzetta

Link to comment
Share on other sites

μανουλες γεια σας εχω μια κορουλα 19 μηνων κ σε 2 μηνες θα κανω και το γιο την μικρη την θηλασα με το ζορι 5 μηνες γιατι μου κοπηκε νομιζα οτι δεν εχω γαλα κ της εδινα κ συμπληρωμα αυτη τη φορα θελω να θηλασω οσο περισσοτερο γινεται εχω ακουσει για την τριγονελα βοηθαει? που μπορω να την βρω?

 

Η τριγωνέλα δεν μπορεί να βοηθήσει στην παραγωγή του γάλακτος. Μπορεί να βοηθήσει στο να αυξηθει λίγο το γάλα ΜΟΝΟ αν υπάρχει επαρκής θηλασμός. Αν ο θηλασμός δεν είναι επαρκής, τότε κανένα συμπλήρωμα δεν μπορεί να βοηθήσει στην αύξηση.

 

Αν θέλεις γράψε αναλυτικά το ιστορικό του προηγούμενου θηλασμού.

Το ιστορικό θα πρέπει να είναι πολύ αναλυτικό με αριθμό και διάρκεια γευμάτων το 24ωρο, τις ζυγίσεις του μωρού με ημερομηνίες, το συμπλήρωμα που έπαιρνε κλπ. Είναι ο μόνος τρόπος για να καταλάβω αν υπήρχε ανεπαρκής γαλουχία, αν αυτή οφείλονταν σε σένα ή στο παιδί (στον τρόπο που θήλαζε).

 

Αν γνωρίζεις ποιο ήταν το πρόβλημα αυξάνεις τις πιθανότητες να καταφέρεις να το αντιμετωπίσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες σας! Γέννησα το αγοράκι μου πριν 22 μέρες και έχω καταφέρει να το θηλάζω αποκλειστικά μέχρι τώρα. Πέρασα διάφορα μέχρι τώρα, από πετρώματα μέχρι άδειο στήθος (το ένα γιατί δεν έβαζα το μωρό για μέρες λόγω πληγής) και τα αντιμετώπισα σταδιακά με τη βοήθεια μιας εξαιρετικής μαίας από το νοσοκομείο Κορίνθου αλλα και με κάποια τηλεφωνήματα σε Συμβούλους Θηλασμού. Πλέον έχει ρυθμιστεί η ροή και στα 2 στήθη (το "κακό" δε φορτώνει τόσο αλλά κοντεύει να γίνει ίδιο σε μέγεθος με το άλλο και το μωρό τρώει), και σιγά σιγά προσπαθώ να καθιερώσω το ένα στήθος σε κάθε γεύμα, σήμερα τα έχω καταφέρει πολύ καλά.

Η απορία μου είναι η εξής (πιο πολύ θέλω να με καθησυχάσετε, ειδικά η Αγλαία). Έχουν καθυστερήσει πολύ να κλεισουν οι ραγάδες στις θηλές? Άλλες κοπέλες μου λένε οτι κράτησαν μόνο λίγες μέρες. Εμένα πονάνε ακόμα (όταν πιάνει το μωρό, μετά σταματάει) και ενώ υπάρχει κάποια βελτίωση στον πόνο, η οπτική βελτίωση όμως είναι πολύ αργή. Την τελευταία εβδομάδα βάζω κηραλοιφή και τις αφήνω όλο το 24ωρο εκτεθειμένες. Πριν έβαζα lansinoh και τις έκλεινα με επιθέματα στο σουτιέν με αποτέλεσμα να παπαριάζουν.

Μόνο αυτό θέλω να μου πείτε: 22 μέρες είναι πολλές? Σε σας πόσο κράτησαν οι ραγάδες και οι πληγές; Κάθε μέρα τρέμω οτι θα γίνει κάτι και θα πρέπει να σταματήσω το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας! Γέννησα το αγοράκι μου πριν 22 μέρες και έχω καταφέρει να το θηλάζω αποκλειστικά μέχρι τώρα. Πέρασα διάφορα μέχρι τώρα, από πετρώματα μέχρι άδειο στήθος (το ένα γιατί δεν έβαζα το μωρό για μέρες λόγω πληγής) και τα αντιμετώπισα σταδιακά με τη βοήθεια μιας εξαιρετικής μαίας από το νοσοκομείο Κορίνθου αλλα και με κάποια τηλεφωνήματα σε Συμβούλους Θηλασμού. Πλέον έχει ρυθμιστεί η ροή και στα 2 στήθη (το "κακό" δε φορτώνει τόσο αλλά κοντεύει να γίνει ίδιο σε μέγεθος με το άλλο και το μωρό τρώει), και σιγά σιγά προσπαθώ να καθιερώσω το ένα στήθος σε κάθε γεύμα, σήμερα τα έχω καταφέρει πολύ καλά.

Η απορία μου είναι η εξής (πιο πολύ θέλω να με καθησυχάσετε, ειδικά η Αγλαία). Έχουν καθυστερήσει πολύ να κλεισουν οι ραγάδες στις θηλές? Άλλες κοπέλες μου λένε οτι κράτησαν μόνο λίγες μέρες. Εμένα πονάνε ακόμα (όταν πιάνει το μωρό, μετά σταματάει) και ενώ υπάρχει κάποια βελτίωση στον πόνο, η οπτική βελτίωση όμως είναι πολύ αργή. Την τελευταία εβδομάδα βάζω κηραλοιφή και τις αφήνω όλο το 24ωρο εκτεθειμένες. Πριν έβαζα lansinoh και τις έκλεινα με επιθέματα στο σουτιέν με αποτέλεσμα να παπαριάζουν.

Μόνο αυτό θέλω να μου πείτε: 22 μέρες είναι πολλές? Σε σας πόσο κράτησαν οι ραγάδες και οι πληγές; Κάθε μέρα τρέμω οτι θα γίνει κάτι και θα πρέπει να σταματήσω το θηλασμό.

 

να σου ζήσει το μωράκι σου!!

για τις ραγάδες δες εδώ

http://www.thilasmos.gr/ragades.htm

αλλά επίσης βοηθάει πάρα πολύ το γάλα σου. να αλείφεις τις θηλές με το γάλα σου και να τις αφήνεις να στεγνώσουν. Μην βάζεις επιθέματα (εκτός και αν είναι ανάγκη να βγεις) και άφηνε το στήθος όσο το δυνατόν πιο εκτεθειμένο. Δεν χρειάζεται το άσκοπο πλύσιμο(π.χ πριν από κάθε θηλασμό μια φορά την ημέρα είναι μια χαρά)και όχι πολλά σαπούνια και αν χρησιμοποιείς κάποιο στο ντουζ φρόντισε να είναι εντελώς ουδέτερο να μη σου ξεραίνει την επιδερμίδα.

γενικά προτίμησε το γάλα σου από τις κρέμες γιατί οι κρέμες μαλακώνουν πολύ το δέρμα και γίνεται πιο ευαίσθητο

εύχομαι να γίνει ο θηλασμός απόλαυση το συντομότερο:D

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι πραγματικη βοηθεια...σημερα μπηκαμε πρωτη μερα σπιτι....ο μικρος μου ειναι 3ημερων κ εχει δοκιμασει μονο στηθος με επιτυχια οπως ελεγαν στο νοσοκομειο.....ομως σημερα στις γουλιτσες του εβγαζε μαζι κ λιγο αιματακι. 3 φορες εγινε.... πηρα τηλ μια παιδιατρο κ μου ειπε οτι φταινε οι πληγωμενες θηλες μου....θα πρεπει λεει να κοψω το θηλασμο μεχρι να επουλουθουν. θα αντλω λεει με θηλαστρο να μην πετρωσει κ για να συνεχιστει η παραγωγη αλλΑ να μην του το δινω γιατι εχει αιμα........

τι να κανω??????????

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι πραγματικη βοηθεια...σημερα μπηκαμε πρωτη μερα σπιτι....ο μικρος μου ειναι 3ημερων κ εχει δοκιμασει μονο στηθος με επιτυχια οπως ελεγαν στο νοσοκομειο.....ομως σημερα στις γουλιτσες του εβγαζε μαζι κ λιγο αιματακι. 3 φορες εγινε.... πηρα τηλ μια παιδιατρο κ μου ειπε οτι φταινε οι πληγωμενες θηλες μου....θα πρεπει λεει να κοψω το θηλασμο μεχρι να επουλουθουν. θα αντλω λεει με θηλαστρο να μην πετρωσει κ για να συνεχιστει η παραγωγη αλλΑ να μην του το δινω γιατι εχει αιμα........

τι να κανω??????????

 

Να σου ζήσει το μικρούλη.

Και σε εμένα είχε συμβεί αυτό τις πρώτες ημέρες. Έκανε γουλίτσες καφέ από το αίμα. Μην ανησυχείς. Δεν παθαίνει τίποτα το μωρό από λίγο αιματάκι. Εσύ πρόσεχε να επουλώσεις γρήγορα τις πληγές. Κάνε καλό αερισμό στο στήθος. Τώρα που έχει και ζέστη, αν μπορείς να κυκλοφορείς με τελείως γυμνό το στήθος. Βάζε και ελαιόλαδο (εμένα με έσωσε). Αυτά θα βοηθήσουν να σκληρύνουν οι θηλές σου. Μην τις πλένεις με νερό και μην βάζεις επιθέματα. Μετά από κάθε θηλασμό άλειφές τις με το γάλα σου γύρω γύρω. Επίσης πρόσεχε να βάζεις σωστά το μωρό στο στήθος γιατί αλλιώς δεν θα επουλωθούν οι πληγές και να αλλάζεις στάσεις για να μην σου πληγώνει συνέχεια το ίδιο σημείο. Να μην πιάνει μόνο τη θηλή έξω έξω αλλά μεγάλο μέρος γύρω από αυτήν.

Αν επιλέξεις αυτό που σου είπε η παιδίατρος (επίφοβο να σου κοπεί το γάλα και μεγάλη ταλαιπωρία) πρέπει να έχεις νοσοκομειακό θήλαστρο και να κάνεις 8-10 αντλήσεις το 24ωρο από 10-15 λεπτά στο κάθε στήθος και μια από αυτές τις αντλήσεις να είναι μεταξύ 12-6 το βράδυ.

Με καλό αερισμό και λάδι εμένα μου πέρασε σε 2-3 μέρες.

Υπομονή και θα περάσει.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η τριγωνέλα δεν μπορεί να βοηθήσει στην παραγωγή του γάλακτος. Μπορεί να βοηθήσει στο να αυξηθει λίγο το γάλα ΜΟΝΟ αν υπάρχει επαρκής θηλασμός. Αν ο θηλασμός δεν είναι επαρκής, τότε κανένα συμπλήρωμα δεν μπορεί να βοηθήσει στην αύξηση.

 

Αν θέλεις γράψε αναλυτικά το ιστορικό του προηγούμενου θηλασμού.

Το ιστορικό θα πρέπει να είναι πολύ αναλυτικό με αριθμό και διάρκεια γευμάτων το 24ωρο, τις ζυγίσεις του μωρού με ημερομηνίες, το συμπλήρωμα που έπαιρνε κλπ. Είναι ο μόνος τρόπος για να καταλάβω αν υπήρχε ανεπαρκής γαλουχία, αν αυτή οφείλονταν σε σένα ή στο παιδί (στον τρόπο που θήλαζε).

 

Αν γνωρίζεις ποιο ήταν το πρόβλημα αυξάνεις τις πιθανότητες να καταφέρεις να το αντιμετωπίσεις.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40W

Β. Το φύλο του βρέφους KOΡΙΤΣΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.ΕΠΙΣΚΛΙΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.ΝΑΙ 9,8% 4 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 24/10/08(ΗΜ ΓΕΝΝΑΣ)3660

28/10/08(ΗΜ ΕΞΟΔΟΥ)3500

5/11/08 3670

8/12/08 4860

7/1/09 5680

10/2/09 6545

10/3/09 7075

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

περιπου 8

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΕΡΝΕ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΗΡΕ 60ΜΛ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΕΙΧΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΙΝΙΤΟ ΤΗΣ ΚΙΚΟ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

ΑΝΤΛΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΜΑΤΩΝΑΝ Κ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ Κ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΑΙΜΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΤΟΣ ΟΥΡΟΥΣΕ ΑΡΚΕΤΑ

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΑ

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη...ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΟΣΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΛΗΝΙΚΙ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΙΟΥΣΑ ΨΕΥΤΟΘΗΛΕΣ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΛΗΠΩΜΑ ΟΠΩΣ ΜΑΓΙΑ ΕΙΧΑ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΤΩΡΑ ΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΙΣΤΗΚΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΓΛΑΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

.

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΗΡΕ 60ΜΛ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω θα πρέπει να ξέρω πόσο συμπλήρωμα παίρνει το 24ωρο. Η αντιμετώπιση είναι εντελώς διαφορετική για μια μητέρα που χρειάζεται 200 ml συνολικό συμπλήρωμα, για μία που χρειάζεται 400 και για μία που χρειάζεται 600 ή περισσότερο.

Θα σε παρακαλούσα να σημειώσεις σε όλα τα γεύματα πόσο ξένο πίνει το μωρό για ένα ολόκληρο 24ωρο, να αθροίσεις τις ποσότητες και μετά θα δούμε ποια αντιμετώπιση είναι καλύτερη για σένα.

 

 

 

ΑΝΤΛΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΜΑΤΩΝΑΝ Κ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ Κ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΑΙΜΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

Ο γιατρός βέβαια, για μια ακομη φορά, έλεγε βλακείες.

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΟΣΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΛΗΝΙΚΙ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΙΟΥΣΑ ΨΕΥΤΟΘΗΛΕΣ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΛΗΠΩΜΑ ΟΠΩΣ ΜΑΓΙΑ ΕΙΧΑ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΤΩΡΑ ΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΙΣΤΗΚΑ

 

Για να ξέρεις για μια επόμενη φορά:

 

Δεν θηλάζουμε όποτε μας αφήνουν από την κλινική. Θηλάζουμε μόλις γεννιέται το μωρό. Το μωρό είναι δικό μας και εμείς κάνουμε κουμάντο. Αυτά για να ξέρεις τι θα κάνεις αν σου ξανατύχει κάτι τέτοιο.

 

Οι επίπεδες θηλές δεν χρειάζονται ψευδοθηλές για να θηλάσει το μωρό. Θα έπρεπε (αν γνώριζαν τα στοιχειώδη για το θηλασμό) να σε βοηθήσουν να τοποθετήσεις σωστά το μωρό στο στήθος.

 

Όταν το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο, δεν πονάς και δεν πληγώνονται οι θηλές. Δυστυχώς αντί να σε βοηθήσουν να μην πληγωθείς σου πρότειναν ψε

 

Αν ξεκινούσες το θηλασμό χωρίς ψευδοθηλές αλλά με σωστή καθοδήγηση, μάλλον τώρα θα θήλαζες μια χαρά χωρίς καμία βοήθεια.

 

Για την ώρα η παραγωγή σου είναι μικρότερη από τις ανάγκες του μωρού, οχι γιατί δεν πήρες συμπλήρωμα αλλά γιατί λόγω του συμπληρώματος το μωρό δεν θηλάζει αρκετά.

 

Όταν υπολογίσεις το συνολικό ξένο γάλα που παίρνει το μωρό, θα σου δώσω οδηγίες για να μπορέσεις να το αυξήσεις και σταδιακά να περιορίσεις το συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω θα πρέπει να ξέρω πόσο συμπλήρωμα παίρνει το 24ωρο. Η αντιμετώπιση είναι εντελώς διαφορετική για μια μητέρα που χρειάζεται 200 ml συνολικό συμπλήρωμα, για μία που χρειάζεται 400 και για μία που χρειάζεται 600 ή περισσότερο.

Θα σε παρακαλούσα να σημειώσεις σε όλα τα γεύματα πόσο ξένο πίνει το μωρό για ένα ολόκληρο 24ωρο, να αθροίσεις τις ποσότητες και μετά θα δούμε ποια αντιμετώπιση είναι καλύτερη για σένα.

 

 

 

 

Ο γιατρός βέβαια, για μια ακομη φορά, έλεγε βλακείες.

 

 

 

Για να ξέρεις για μια επόμενη φορά:

 

Δεν θηλάζουμε όποτε μας αφήνουν από την κλινική. Θηλάζουμε μόλις γεννιέται το μωρό. Το μωρό είναι δικό μας και εμείς κάνουμε κουμάντο. Αυτά για να ξέρεις τι θα κάνεις αν σου ξανατύχει κάτι τέτοιο.

 

Οι επίπεδες θηλές δεν χρειάζονται ψευδοθηλές για να θηλάσει το μωρό. Θα έπρεπε (αν γνώριζαν τα στοιχειώδη για το θηλασμό) να σε βοηθήσουν να τοποθετήσεις σωστά το μωρό στο στήθος.

 

Όταν το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο, δεν πονάς και δεν πληγώνονται οι θηλές. Δυστυχώς αντί να σε βοηθήσουν να μην πληγωθείς σου πρότειναν ψε

 

Αν ξεκινούσες το θηλασμό χωρίς ψευδοθηλές αλλά με σωστή καθοδήγηση, μάλλον τώρα θα θήλαζες μια χαρά χωρίς καμία βοήθεια.

 

Για την ώρα η παραγωγή σου είναι μικρότερη από τις ανάγκες του μωρού, οχι γιατί δεν πήρες συμπλήρωμα αλλά γιατί λόγω του συμπληρώματος το μωρό δεν θηλάζει αρκετά.

 

Όταν υπολογίσεις το συνολικό ξένο γάλα που παίρνει το μωρό, θα σου δώσω οδηγίες για να μπορέσεις να το αυξήσεις και σταδιακά να περιορίσεις το συμπλήρωμα.

αγλαια ολα αυτα εγιναν στην κορη μου πριν 1,5 χρονο δεν θημαμαι ακριβος ποσο συμληρωμα της εδινα θημαμαι μονο οτι μετα απο καθε θηλασμο επερνε κ 60μλ συμπληρομα περιπου. γενναω σε 2 μηνες κ θελω να θηλασω σωστα αυτη τη φορα συγνωμη που δεν μπορω να απαντησω με ακριβια αλλα δεν θημαμαι

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

εχω εδω κ 2 μερες,αυτη ειναι η τριτη που δεν μπορω να θηλασω απο το ενα στηθος...

εχει αιμα κ δεν καταλαβαινω πως θα φυγει...βαζω συνεχεια γαλα και μερα νυχτα το εχω ανοιχτο..αλλα δεν εχω δει καμια βελτιωση...δεν ξερω αν ειναι καποιο φιλμ απο αιμα που εχει μεινει πανω στο στηθος που θα πρεπει να το αφαιρεσω για να θρεψει...

υπαρχει κατι αλλο να κανω? με θηλαστρο δεν μπορω κ ετσι οπως παμε θα μου πληγωσει και το αλλο στηθος...

και δυστυχως παιρνει συμπληρωμα...μες στην ημερα περιπου 200-250ml

2 μερες ειμαστε σπιτι+δεν εχω ακομα καλη εικονα

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

εχω εδω κ 2 μερες,αυτη ειναι η τριτη που δεν μπορω να θηλασω απο το ενα στηθος...

εχει αιμα κ δεν καταλαβαινω πως θα φυγει...βαζω συνεχεια γαλα και μερα νυχτα το εχω ανοιχτο..αλλα δεν εχω δει καμια βελτιωση...δεν ξερω αν ειναι καποιο φιλμ απο αιμα που εχει μεινει πανω στο στηθος που θα πρεπει να το αφαιρεσω για να θρεψει...

υπαρχει κατι αλλο να κανω? με θηλαστρο δεν μπορω κ ετσι οπως παμε θα μου πληγωσει και το αλλο στηθος...

και δυστυχως παιρνει συμπληρωμα...μες στην ημερα περιπου 200-250ml

2 μερες ειμαστε σπιτι+δεν εχω ακομα καλη εικονα

 

 

Φτιάξε κεραλοιφή θα βρεις τη συνταγή εδώ στο μήνυμα της Αγλαΐας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1578977&highlight=%CA%C5%D1%C1%CB%CF%C9%D6%C7#post1578977

........ο πόνος πρέπει να σταματήσει όσο πονάς και πληγώνεται το στήθος σημαίνει ότι το μωρό δεν πιάνει καλά άρα και δεν θα τρέφεται καλά...... μπορείς να δεις κάποια σύμβουλο θηλασμού από κοντά μήπως και εντοπίσει από κοντά που βρίσκεται το πρόβλημα ? Σου βάζω το λινκ http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3432

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε κεραλοιφή θα βρεις τη συνταγή εδώ στο μήνυμα της Αγλαΐας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1578977&highlight=%CA%C5%D1%C1%CB%CF%C9%D6%C7#post1578977

........ο πόνος πρέπει να σταματήσει όσο πονάς και πληγώνεται το στήθος σημαίνει ότι το μωρό δεν πιάνει καλά άρα και δεν θα τρέφεται καλά...... μπορείς να δεις κάποια σύμβουλο θηλασμού από κοντά μήπως και εντοπίσει από κοντά που βρίσκεται το πρόβλημα ? Σου βάζω το λινκ http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3432

 

 

Και αιτιολογώ την παραπομπή μου ....

επειδή το μωράκι έχει ίκτερο είναι πολύ σημαντικό να θηλάζει αποτελεσματικά (όχι ότι για τα άλλα μωρά δεν είναι σημαντικό απλά ένας λόγος παραπάνω) αν σου πληγώνει το στήθος σημαίνει ότι για κάποιο λόγω δεν το κάνει, αυτός ο λόγος μπορεί να είναι θέμα εξάσκησης από την πλευρά σου οπότε αντιμετωπίζεται εύκολα ή μπορεί να οφείλεται στο ίδιο το μωρό π.χ να έχει ταλαιπωρηθεί κατά τη διάρκεια τοκετού και να είναι σφιγμένο οπότε μια επίσκεψη στον οστεοπαθητικό θα μπορούσε να βελτιώσει τη κατάσταση , να έχει κοντό χαλινό κοκ.... επειδή δεν ξέρω αν ο παιδίατρος είναι σε θέση να εντοπίσει το θέμα θεωρώ σημαντικό να αξιολογήσει τον θηλασμό κάποιος που τον κατέχει

Link to comment
Share on other sites

SOS! Έγραψα και πριν μια εβδομάδα για τις πληγωμένες μου θηλές, ο μικρός είναι 28 ημερών σήμερα και ακομα ταλαιπωρούμαι. Ο πόνος είναι (μάλλον) πιο υποφερτός και μόνο στην αρχή του θηλασμού, αφού βέβαια κανω αρκετές προσπάθειες να πιάσει το μωρό σωστά γιατί πέφτει με τα μούτρα. Όμως απο χτες έχω αρχίσει να ματώνω. Πριν λίγο το μωρό έφαγε και όταν τον εβαλα στην κουνια, οπου και εβγαλε λιγο γαλα με αιμα (καφε). Υπαρχει προβλημα να πιει το μωρο το αιμα??? Τρομαξα με τον εμετουλη. Γενικα σπανια εχει αναγωγες.

Το ενα στηθος είναι αυτό που ματώνει περισσότερο αλλά ήδη τον βάζω λιγοτερο εκει γιατι η θηλη ειναι χειροτερα, με αποτελεσμα να εχει λιγοτερο γαλα απο το αλλο. Εχει παντως.

Επισης εδω και αρκετες μερες εχω κοψει και lansinoh και κεραλειφη, γιατι μου φαινεται οτι τοσο καιρο κρατουσαν τις πληγες νωπες. Οντως τελευταια ειναι πιο "ξερες" αλλα τωρα αρχισε το ματωμα που δεν ειχα τοσο καιρο παρα τον αφορητο πονο. Επισης το στηθος μου το εχω σχεδον μονιμα εκτεθειμενο στον αερα.

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα, εχω δοκιμασει τα παντα και βελτιωση δεν υπαρχει.

Θα παρακαλουσα πολυ τη Αγλαία ή οποια κοπέλα γνωρίζει υπευθυνα να απαντησει για το αιμα και αν ειναι βλαβερο για το μωρο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω αποκλειστικά από τη γέννηση της μικρής μας (εκτός από ό,τι μπορεί να της έδωσαν τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο - εγώ κάθε μέρα που παρέμεινα στο νοσοκομείο τη θήλαζα κάθε φορά που μου την έφερναν). Εκτός από τον αρχικό πόνο και πληγές στις θηλές (μέχρι να "σκληραγωγηθούν"), υπήρχε κι ένα πρόβλημα σωστού πιασίματος των θηλών. Με διάβασμα βιβλίων, του φόρουμ, γενικώς στο ίντερνετ, υπομονή και πολλές δοκιμές μάτωσαν, επουλώθηκαν, και φάνηκε ότι όλα πήγαιναν καλά....αλλά μόνο με το αριστερό όχι με το δεξί στήθος.

Αυτή τη στιγμή έχω τον παράδεισο στο αριστερό στήθος και την κόλαση στο δεξί.... Ο θηλασμός στο δεξί πονάει αφόρητα (κι όμως συνεχίζω...), έχει δημιουργηθεί πληγή χωρίς αίμα, αλλά σαν μεγάλο σκίσιμο-ραγάδα που μέσα φαίνεται το δέρμα ωμό. Πάει να κλείσει και κάθε φορά ανοίγει πάλι... Το μωρό νομίζω έχει "καλομάθει" με το αριστερό στήθος που είναι κάπως μικρότερο και η θηλή προεξέχει περισσότερο και πιάνεται πιο εύκολα. Στο δεξί δεν ανοίγει αρκετά το στόμα, κι όταν το ανοίγει νομίζω πάλι σπρώχνει έξω μέρο της θηλαίας άλω με αποτέλεσμα να κρατάει μόνο τη θηλή...Απ' αυτά που διάβασα νομίζω ότι το δεξί η θηλή είναι ψευδοεισέχουσα (προεξέχει όταν ερεθιστεί από κρύο κ.λπ. αλλά φαίνεται πιο πεπλατυσμένη και πιο κοντή από την αριστερή σε αδρανή κατάσταση). Όταν την διεγείρω για να προεξέχει, είναι σκληρή σε σχέση με την αριστερή. Μάλιστα, κάπου διάβασα σε ξένη σελίδα ότι το πρόβλημα λύνεται όταν κάπως μεγαλώσει το μωρό και, συνεπώς, και το στόμα του οπότε θα του είναι ευκολότερο να πιάσει το μεγαλύτερο στήθος...(έστω, κι αν ειναι αυτό η λύση, να ξέρω ότι θα λυθεί κάποια στιγμή....)

Αυτό που φαίνεται όταν βγαίνει το στήθος απ' το στόμα είναι το λεγόμενο lipstick nipple, δηλαδή, η θηλή αποκτά σχήμα καινούργιου κραγιόν, σαν να πιέζεται απ' το παιδί το επάνω μέρος της θηλής (το οποίο και πονάει....σαν να ανοιγοκλείνει κάποιος μανταλάκι επάνω στη θηλή!!!!!!!!!!! και κατά τη διάρκεια του θηλασμού και για κάποια ώρα μετά) . Διάβασα ότι αυτό το σχήμα σημαίνει ότι η θηλή δεν είναι αρκετά βαθιά μέσα στο στόμα του παιδιού. Το "πρόβλημα" όμως, φαίνεται είναι ότι το παιδί καταφέρνει και τρώει με αυτό τον τρόπο οπότε "βολεύεται" και δεν κάνει προσπάθεια να το πιάσει καλύτερα, δεν έχει πρόβλημα (αυτό το συμπεραίνω απ' τη "χορτάτη" έκφραση όταν τελειώνει, , ρεύεται, βγάζει γουλίτσες μετά που φαίνεται έχουν και πηχτό γάλα...) Μένω εγώ με τον πόνο..

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές φορές (αμέτρητες???) να την επανατοποθετήσω σωστά και κάθε φορά τα ίδια. Βέβαια, σε κάθε θηλασμό μετά από έναν αρκετό αριθμό προσπαθειών το μωρό αρχίζει να εκνευρίζεται και να κλαίει οπότε το αφήνω να φάει...

Προσπαθώ να βάλω όσο πιο μέσα στο στόμα του μωρού τη θηλή + κάτω μέρος της θηλαίας άλω αλλά φαίνεται σαν να μην καταφέρνω τίποτα... Για να ανοίξει το στόμα "χαϊδεύω" με τη θηλή το άνω ή/και το κάτω χείλος του μωρού, ανοίγει αρκετά, κάνω γρήγορη κίνηση του παιδιού προς το στήθος για να το πιάσει αλλά πάλι φαίνεται η γωνιά του άνω και κάτω χείλους του στόματος του μωρού να είναι μικρότερη από 90 μοίρες...και τα χείλη όχι γυρισμένα προς τα έξω...Πώς γίνεται στο αριστερό στήθος αυτό να γίνεται σχεδόν αυτόματα και στο δεξί να συμβαίνει όλο αυτό?

Για την επούλωση της πληγής (εκτός από το γάλα επάνω στη θηλή και στέγνωμα στον αέρα) δοκίμασα να θηλάζω κάθε 2η-3η φορά απ' το δεξί (εφαρμόζω το 1 στήθος ανά γεύμα), φοβάμαι μήπως επηρεαστεί η παραγωγή γάλακτος στο δεξί, μπορώ να αφήσω περισσότερες φορές (π.χ. μία μέρα για να αφήσω να επουλωθεί??)

Σκέφτηκα να γράψω εδώ και να ρωτήσω συμβουλές, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....τόσο για την πληγή όσο για το σωστό πιάσημο - τοποθέτηση μωρού... ήθελα από μέρες δεν προλαβαίνω! Μόλις βγηκαμε μάλλον από φάση γρ. ανάπτυξης, με το μωρό διαρκώς στο στήθος για 3 μέρες...

Ακόμη, φαίνονται άσπρα σημάδια στη γλώσσα του μωρού, είναι καντινίαση?? Έχει σχέση με την πληγή?

Έχω δοκιμάσει purelan, φαίνεται να "σφραγίζει" την πληγή αλλά μάλλον για να κλείσει θα πρέπει να μη θηλάζω...το μωρό όμως πεινάει κι εγώ φοβάμαι για μαστίτιδα και να μην μειωθεί το γάλα οπότε το βάζω πάλι και σε αυτό το στήθος που πάλι ανοίγει η πληγή. Θέλω όσο το δυνατόν λιγότερη παρέμβαση (θήλαστρα, φάρμακα)...

Η μικρή είναι 35 ημερών. Τρέφεται καλά, θα ζυγιστούμε αυτή την εβδομάδα που θα πάμε παιδίατρο (στην πρώτη επίσκεψη στο σπίτι δεν τη ζύγισε). Γεννήθηκε 3290, βγήκαμε απ' το νοσοκομείο 3045 κι από μία ψηφιακή ζυγαριά δική μου με ακρίβεια 100 γραμμαρίων (δηλαδή, βγάζει π.χ. 56,7 δηλ. 56 κιλά 700 γρ.) ζυγίζομαι μόνη μου και μετά μαζί με τη μικρή και κάνω την αφαίρεση, φαίνεται ότι έχει φτάσει τα 4200 βάρος. Βρέχει και λερώνει πάνες κανονικά.

Αν δεν υπήρχε ο θηλασμός απ' το αριστερό που είναι κυριολεκτικά ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ δε θα πίστευα ότι είναι δυνατόν να είναι τόσο ευχάριστος ο θηλασμός....Σχεδόν μπορώ να αποκοιμηθώ όταν θηλαζει απ' το αριστερό...Πώς γίνεται το άλλο να είναι τόσο δύσκολο?? Τι να κάνω?

Κι επίσης από την άποψη των γιατρών, ποιος μπορεί να βοηθήσει, ο γυναικολόγος ή ο παιδίατρος? (για την πληγή? αν τελικά χρειαστούν φάρμακα)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια!!! την οποία περιμένω εναγωνίως.

Υ.Γ. Αν κατάλαβα, οι σύμβουλοι θηλασμού (IBCLC) είναι επαγγελματίες, δηλαδή, έρχονται με πληρωμή στο σπίτι, ενώ μέλη της La Leche League εθελόντριες?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωρό σου!!!

 

Υ.Γ. Αν κατάλαβα, οι σύμβουλοι θηλασμού (IBCLC) είναι επαγγελματίες, δηλαδή, έρχονται με πληρωμή στο σπίτι, ενώ μέλη της La Leche League εθελόντριες?

έτσι είναι .......υπάρχει περίπτωση να σας δει κάποιος από κοντά???

το λέω γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση η διαφορά στα δυο στήθη. Το γεγονός ότι θηλάζει διαφορετικά από το ένα και διαφορετικά από το άλλο στήθος μου κάνει εντύπωση. Θεωρώ ότι δεν είναι από τη πλευρά σου το θέμα δηλ. λάθος τοποθέτηση μου φαίνεται ότι έχεις διαβάσει αρκετά και το έχεις παλέψει αρκετά με διαφορετικές στάσεις.....

μήπως το θέμα είναι από την πλευρά του μωρού....

Αυτό που φαίνεται όταν βγαίνει το στήθος απ' το στόμα είναι το λεγόμενο lipstick nipple, δηλαδή, η θηλή αποκτά σχήμα καινούργιου κραγιόν, σαν να πιέζεται απ' το παιδί το επάνω μέρος της θηλής (το οποίο και πονάει....σαν να ανοιγοκλείνει κάποιος μανταλάκι επάνω στη θηλή!!!!!!!!!!! και κατά τη διάρκεια του θηλασμού και για κάποια ώρα μετά) . Διάβασα ότι αυτό το σχήμα σημαίνει ότι η θηλή δεν είναι αρκετά βαθιά μέσα στο στόμα του παιδιού. Το "πρόβλημα" όμως, φαίνεται είναι ότι το παιδί καταφέρνει και τρώει με αυτό τον τρόπο οπότε "βολεύεται" και δεν κάνει προσπάθεια να το πιάσει καλύτερα, δεν έχει πρόβλημα (αυτό το συμπεραίνω απ' τη "χορτάτη" έκφραση όταν τελειώνει, , ρεύεται, βγάζει γουλίτσες μετά που φαίνεται έχουν και πηχτό γάλα...) Μένω εγώ με τον πόνο..

το γεγονός ότι η θηλή είναι παραμορφωμένη οφείλεται στο ότι την πιάνει το μωρό με το σκληρό μέρος της γνάθου ή με τα ούλα ενώ η θηλή θα έπρεπε να βρίσκεται πιο μέσα στο κοίλο σημείο της άνω γνάθου (μαλακή υπερώα). Αν το μωρό πιάνει αρχικά καλά αλλά στην πορεία πετάει το στήθος προς τα έξω σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο θέμα .......

μήπως υπάρχει κοντός χαλινός ? Ανάλογα με το βαθμό του θέματος υπάρχουν και ενδείξεις ίσως το γεγονός ότι η άλλη θηλή είναι μικρότερη βοηθάει το μωρό να θηλάζει καλύτερα παρόλο το ενδεχόμενο πρόβλημα ..

μπορείς να διαβάσεις και εδώ

http://www.breastfeeding-basics.com/html/tonguetie.shtml

θήλαζε πάντα πρώτα από το στήθος που δεν έχει πρόβλημα (μέχρι να επουλώσει η πληγή) και μετά από το άλλο ο θηλασμός αρχικά είναι πιο έντονος μετά το μωρό χαλαρώνει λίγο. Αν το μωρό χορταίνει με το πρώτο και δεν θηλάζει από την άλλη πλευρά μετά μπορείς να αντλήσεις με το χέρι για 1-2 μέρες να επουλώσει λίγο η ραγάδα. Μην πλένεσαι με σαπούνια και όχι πιο πολλές φορές από μια. Μπορείς να βάλεις κεραλοιφή την οποία δεν χρειάζεται να ξεπλύνεις για τη συνταγή δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1578977&highlight=%CA%C5%D1%C1%CB%CF%C9%D6%C7#post1578977

είναι όμως πολύ σημαντικό να εντοπίσεις το θέμα και να σε βοηθήσει κάποιος σε αυτό που θα σας δει από κοντά είναι κρίμα να υποφέρεις μόνη σου αν μπορείς να λάβεις βοήθεια. Φαντάζομαι ότι τα λινκ για επαγγελματίες συμβούλους θηλασμού σου είναι γνωστά αν όχι

http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3432

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!!

Θα ηθελα αν ηξερε καποια κοπελα να μου απαντησει...

Το μωρο μου ειναι 4 μηνων και ειναι αρκετα καλος στο βαρος του! γεννηθηκε 4050 και ειναι 7700:shock:.

Ομως εδω και 3 εβδομαδες, δεν θελει να θηλασει οπ[ως πριν, γιατι μαλλον ζεσταινεται πολυ! Οταν θηλαζει γινομαστε και οι δυο μουσκεμα. Ετσι ξεκινησα να βγαζω γαλα με το θηλαστρο ( της Avent ) και να του δινω για να τρωει λιγο πιο ευχαριστα. Επειδη ομως το γαλα που καταφερνα να βγαζω δεν τον εφτανε ( ηθελα και πολυ ωρα για να το βγαλω ) του εδωσα και λιγο συμπληρωμα . Επινε περιπου 40-80ml συμπληρωμα σε δυο γευματα την ημερα!

Ομως νομιζω πως εχει αρχισει να μειωνεται η ποσοτητα που μπορω να αντλησω, και ο μπεμπης εξακολουθει να θελει να πινει απο μπιμπερο καποιες φορες! Και δεν θελω να αυξησω το συμπληρωμα, αντιθετως θελω να μην του το δινω καθολου! Τι να κανω???????

Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Αυτό με τη γλώσσα μάλλον δεν πρέπει να παίζει. Την βγάζει αρκετά έξω - ως τα χείλη...

Δοκίμασα χθες και κάτι που είδα, πήρα ένα ντεπόν πριν το θηλάσμό σε συνδυασμό μ' αυτό που είπες κι εσύ, δηλ. ξεκίνησα και την άφησα να θηλάσει λίγη ώρα από το αριστερό πρώτα και μετά την έβαλα στο..."επίπονο" δεξί. Νομίζω ότι πήγαμε πιο καλά, ο πόνος από 10 (με τόνο) έγινε 2-3 και νομίζω οτι οφείλεται κυρίως στην πληγή. Έκανα έτσι 4 θηλασμούς χθες, δυστυχώς, κάθε φορά άνοιγε η πληγή και το βράδυ έτρεξε και αίμα... Παρόλα αυτά νομίζω ότι είναι σε πιο καλό δρόμο. Μετά τους θηλασμούς έβαζα κάθε φορά και purelan + στεγνωμα στον αέρα χωρίς στηθόδεσμο.

Εν ολίγοις, νομίζω ότι βοήθησαν:

1. αυτό που πρότεινες με το να ξεκινάει ο θηλασμός απ' το αριστερό και

2. το παυσίπονο (1 φορά πήρα, την πρώτη φορά) το οποίο βοήθησε να μην πονάω πολύ. Συνειδητοποίησα ότι και μόνο στο φόβο του πόνου, σφιγγόμουν και δεν ήμουν καθόλου χαλαρή οπότε ασυναίσθητα ίσως και ηστάση μου και όλη η κατάσταση να επιδεινόνονταν κάθε φορά.

Τέλος, προσπαθούσα πολύ όλο τον καιρό, να την τοποθετήσω με τη διαδικασία που διάβασα και είδα σε εικόνες (πρώτα ακουμπάει το πηγούνι κ.λπ.) αλλά στην περίπτωσή μας μάλλον πιο σημαντικό ήταν να μπει αρκετά βαθιά στο στόμα (το οποίο δεν κρατάει και για πάρα πολύ ανοιχτό ώστε να έχουμε ευκαιρία να πειραματιστούμε + πόνος κ.λπ.)...

 

Ελπίζω να τα πάμε καλύτερα. Η purelan κάνει δουλειά φαίνεται, ωστόσο, περιορίζω ακόμη κάπως τον αριθμό γευμάτων απ' το δεξί. Δεν νομίζω αυτό να μου δημιουργήσει πρόβλημα με την παραγωγή γάλακτος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...