Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Μωρέ ωραία μανούλα είμαι!!!!Η κοράκλα μου δεν γεννήθηκε 3450 kgr αλλά 4350 kgr με φυσιολογικό τοκετό!!!!Και έλεγα κάτι δεν μου κολλάει στο μήνυμά μου!!!!!Για αυτό με ρήμαξε!!!!!Συγνώμη για την παραπληροφόρηση!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζήσει καλή μου!!!! Σε “ρήμαξε” γιατί δεν έμπαινε σωστά στο στήθος..............αφού δεν έμπαινε σωστά (αυτό μπορεί να συμβαίνει όχι μόνο επειδή εσύ κάνεις κάτι λάθος αλλά και απο την πλευρά του μωρού π.χ κοντός χαλινός σφιγμένο μωρό) στο στήθος αδύνατον να θηλάσει αποτελεσματικά άρα και το γάλα να παράγεται. Απάντησε στις ερωτήσεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795 για να ξέρουμε πόσο γάλα πίνει από σένα και πόσο συμπλήρωμα. Αν σε ενδιαφέρει να θηλάσεις αποκλειστικά και το συμπλήρωμα που δίνεις είναι πάνω απο το μισό γάλα που πίνει το μωρό θα χρειαστεί να κάνεις επαναγαλακτισμό...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!

 

Έχω ένα μωράκι 15 ημερών που θηλάζει αποκλειστικά και όλα πάνε καλά με το θηλασμό εκτός από τον πόνο στις θηλές μου... :( Στην κλινική τις πρώτες μέρες ήταν αφόρητη η κατάσταση αλλά ευτυχώς είδα κάποια βελτίωση που πλέον έχει σταματήσει...

Δεν είναι πληγωμένες, πονάνε όμως, ειδικά στην αρχή κάθε θηλασμού, αλλά και κατά τη διάρκειά του... Μέσα στο σπίτι είμαι topless γιατί δεν ανέχομαι κανένα ρούχο επάνω μου και όποτε ντυθώ μετά είμαι χειρότερα. Βάζω purelan μετά από κάθε γέυμα του μωρού και με βοηθάει πολύ. Κάποιες φορές που παρέλειψα είδα επιδείνωση. Προσέχω επίσης πολύ, να πιάσει σωστά ο μπέμπης και να είμαστε κοιλιά με κοιλιά.

Στο στόμα του παρατήρησα 2 άσπρα σπυράκια και σκέφτηκα μήπως έχουμε καντιτίαση και με τον παιδίατρο -που είναι πολύ θετικός στο θηλασμό, στην κλινική με στήριξε πολύ και δεν έδωσα τπτ παρόλο που έκλαιγε πολύ τις 2 πρώτες μέρες- που το συζήτησα μου είπε να μην κάνω κάτι ώσπου να μας δει την Τρίτη και να το επιβεβαιώσει...

Περίμενα ως τώρα να έχει περάσει και έχω κουραστεί με την κατάσταση παρόλο που ήξερα από την αρχή πως ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση... (τα ορμονικά μου δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση... :rolleyes:)

Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει ακόμη; Καμιά συμβουλή εκτός από υπομονή; :confused: (από αυτήν κάνουμε αρκετή!)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!

 

Έχω ένα μωράκι 15 ημερών που θηλάζει αποκλειστικά και όλα πάνε καλά με το θηλασμό εκτός από τον πόνο στις θηλές μου... :( Στην κλινική τις πρώτες μέρες ήταν αφόρητη η κατάσταση αλλά ευτυχώς είδα κάποια βελτίωση που πλέον έχει σταματήσει...

Δεν είναι πληγωμένες, πονάνε όμως, ειδικά στην αρχή κάθε θηλασμού, αλλά και κατά τη διάρκειά του... Μέσα στο σπίτι είμαι topless γιατί δεν ανέχομαι κανένα ρούχο επάνω μου και όποτε ντυθώ μετά είμαι χειρότερα. Βάζω purelan μετά από κάθε γέυμα του μωρού και με βοηθάει πολύ. Κάποιες φορές που παρέλειψα είδα επιδείνωση. Προσέχω επίσης πολύ, να πιάσει σωστά ο μπέμπης και να είμαστε κοιλιά με κοιλιά.

Στο στόμα του παρατήρησα 2 άσπρα σπυράκια και σκέφτηκα μήπως έχουμε καντιτίαση και με τον παιδίατρο -που είναι πολύ θετικός στο θηλασμό, στην κλινική με στήριξε πολύ και δεν έδωσα τπτ παρόλο που έκλαιγε πολύ τις 2 πρώτες μέρες- που το συζήτησα μου είπε να μην κάνω κάτι ώσπου να μας δει την Τρίτη και να το επιβεβαιώσει...

Περίμενα ως τώρα να έχει περάσει και έχω κουραστεί με την κατάσταση παρόλο που ήξερα από την αρχή πως ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση... (τα ορμονικά μου δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση... :rolleyes:)

Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει ακόμη; Καμιά συμβουλή εκτός από υπομονή; :confused: (από αυτήν κάνουμε αρκετή!)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Να σου ζήσει Ιωάννα μου! Το ίδιο πρόβλημα είχα και γώ στην αριστερή θηλή. Αφόρητος πόνος χωρίς να υπάρχει πληγή και αυτό γιατί όπως κατάλαβα αργότερα ήταν γιατί από το συγκεκριμένο στήθος ήταν πολύ μεγαλύτερη η ροή (forceful letdown) και ο μικρός με έπιανε με δυνάμη για να την διαχειριστεί. Όπως και συ έβαζα Purelan μετά από κάθε γεύμα και δεν ανεχόμουν τίποτα επάνω, ούτε το νερό του ντουζ. Μια μέρα μιλώντας με μια φίλη μου είπε να σταματήσω να βάζω συνέχεια την purelan γιατί διατηρεί τις θηλές μαλακές. Αφού είχα ακολουθήσει τα πάντα είπα να δοκιμάσω και αυτό και έβαζα μόνο μετά το μπάνιο. Σε 2-3 μέρες ο πόνος υποχώρησε. Ναι είναι φυσιολογικό να συμβαίνει ακόμη, υπάρχει λόγος που μιλάμε για σαράντες μέρες :cool: Τα όρμονικά σου δεν θα είναι στην καλύτερη κατάσταση και για όσο θηλάζεις (οου γες!) αλλά πίστεψέ με μετά τις σαράντα (για μένα ήταν 52 για να είμαι ακριβής), όλα είναι πιο εύκολα!

Το κλειδί είναι υπομονή :roll: αλλά αξίζει τον κόπο!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Iwanna να σου ζήσει το μωράκι!

Μην ξεχνάς να βάζεις και δικό σου γαλατάκι πάνω στις θηλές. Και θα συμφωβνήσω με τη maria_s ότι εκεί πάνω στο ΄διμηνο αρχίζουν και στρώνουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α και να μην το πλένεις συνέχεια το στήθος! μια φορά τη μέρα είναι αρκετό και μόνο νερό. και το γαλατάκι σου πάνω όπως είπε και η μανούλα reading.

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Τις διάβασα χθες βράδυ, δεν πρόλαβα να απαντήσω αλλά άρχισα να εφαρμόζω τη συμβουλή για την purelan. Ελπίζω να πετύχει!

 

Γάλα από το στήθος μου δεν τρέχει από μόνο του για να βάζω στις θηλές και δεν έχω επιχειρήσει να το πατήσω γιατί πονάει... Όταν όμως ο μπέμπης αφήνει κάπως απότομα και τρέχει λίγο το αλείφω.

 

Τα ορμονικά κρατάνε όσο θηλάζεις;!; :confused: Τέλεια! Τουλάχιστον να μου περάσουν τα σωματικά με θηλές και ράμματα, να πάρω λίγο τα πάνω μου, μήπως και την παλέψω με τα baby blues γιατί σκοπεύω να θηλάσω καιρό!

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ! Να είστε καλά και να χαίρεστε κι εσείς τα μωράκια σας!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Τις διάβασα χθες βράδυ, δεν πρόλαβα να απαντήσω αλλά άρχισα να εφαρμόζω τη συμβουλή για την purelan. Ελπίζω να πετύχει!

 

Γάλα από το στήθος μου δεν τρέχει από μόνο του για να βάζω στις θηλές και δεν έχω επιχειρήσει να το πατήσω γιατί πονάει... Όταν όμως ο μπέμπης αφήνει κάπως απότομα και τρέχει λίγο το αλείφω.

 

Τα ορμονικά κρατάνε όσο θηλάζεις;!; :confused: Τέλεια! Τουλάχιστον να μου περάσουν τα σωματικά με θηλές και ράμματα, να πάρω λίγο τα πάνω μου, μήπως και την παλέψω με τα baby blues γιατί σκοπεύω να θηλάσω καιρό!

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ! Να είστε καλά και να χαίρεστε κι εσείς τα μωράκια σας!

 

Ιωάννα μου καλησπέρα! Το στήθος σου πονάει και αλλού εκτός από την θηλή; Με ειδικό μασάζ (δες εδώ http://www.thilasmos.gr για την μέθοδο marmet) μπορείς να βγάλεις λίγο γάλα να αλείψεις πάνω.

Θα περάσουν αυτές οι μέρες πολύ γρήγορα, θα δεις. Ούτε θα θυμάσαι πότε σταμάτησαν να πονάν τα ράματα, πότε σταμάτησε ο πόνος στις θηλές...ο μικρούλης μου είναι σχεδόν 8 μηνών και ούτε κατάλαβα πως! Απόλαυσε τις αγκαλίτσες σας γιατί σε λίγο θα αναρωτιέσαι που πήγε το βρεφάκι που κρατούσες! :-D:grin::-D

 

Μια χαρά τα πας με τα baby blues καλή μου! :wink:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Χάπια μαγιάς έχω πάρει πάνω από 6 φορές μέχρι τώρα (6 εβδομάδες δηλαδή). Κάθε φορά με την επόμενη να μεσολαβεί μία εβδομάδα χωρίς χάπια.

Τη δοσολογία μου την είπε η κα Πατσούρου Άννα (παιδίατρος - σύμβουλος θηλασμού, συγγραφέας του βιβλίου "θηλασμός - μια υπέροχη σχέση"). Τη δοσολογία τη γράφει και στα βιβλία της.

 

Η δοσολογία που πήρα λοιπόν, είναι: 4 φορές την ημέρα, από 10 χάπια τη φορά για 7 ημέρες, μετά το φαγητό.

 

Κι εγώ μερικές φορές ξυπνούσα αργά (9-10 το πρωί) και τα έπαιρνα μετά. Κανόνιζα να μεσολαβούν τουλάχιστον 3 ώρες ανάμεσα στα χάπια.

 

 

καλησπερα... και εγω προσπαθω να θηλασω τον μικρο μου του δινω ενα ξενο γευμα την ημερα... το πρωι ειναι μια και μιση ωρα στο στηθος και μετα αν τεταρτο μισαωρο μετα κοιμαται .. το απογευμα το ιδιο... δεν μπορω να καταλαβω αν του φτανει το γαλα σου βοηθεια please μου ειπε η ξαδελφη μου για τα χαπια μαγια μπυρας και μου προτεινει 3 φορες την ημερα απο 3 χαπια δεν μου ειπε ομως ανα εβδομαδα να τα κοβω.. λες να μην φτανουν τα χαπια που περνω?

το αλλο μου το ψαράκι ειναι γεννημένο 2/4/2010 αλλα η μαμα του ξεχασε πως μπαινει το tickeraki....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Εχω ενα αγορακι το οποιο γεννηθηκε 15/04/2010 με καισαρικη στην 37 εβδομαδα και βυγιζε 2950gr.Απο το μαιευτηριο πηραμε εξιτηριο και ζυγιζε 2650gr.Απο την πρωτη ημερα ειναι πολυ καλος (φαγανος),επιασε τη θυλη χωρις καμια δυσκολια.Δυσκολια ειχα εγω γιατι ματωσαν οι θυλες και ειχα αφορητους πονους.Δεν το εβαλα κατω ομως και συνεχισα.

Στο σπιτι τα πρωινα ειναι ησυχος,θυλαζω καθε 3-4 ωρες και μετα κοιμαται.Το απογευμα ξεκιναει απο στις 17:00 να τρωει,μετα στις 19:00,στις 21:00 και απο τις 22:00 μεχρι τις 03:00 θυλαζει συνεχεια,γιατι οταν βγαλω το στηθος κλαιει.Στις 03:00 του δινω οτι γαλα εχω βγαλει με το θυλαστρο κατα την διαρκεια της ημερας (περιπου 30ml) και 30ml σκονη,οπου κοιμαται μεχρι τις 06:00.Με λιγα λογια για να μην σας κουραζω,θυλαζω ολα τα γευματα και του δινω μονο το βραδι λιγο ξενο (σκονη).

Την πρωτη εβδομαδα πηρε περιπου 100gr.

Την δευτερη εβδομαδα ηταν ακομα πιο ανυσηχως,θυλαζει κανονικα αλλα τρωει και 200 ml ξενο στην διαρκεια της ημερας.

Οταν βγαζω με το θυλαστρο και απο τα δυο στηθη βγαζω συνολικα 40-60ml την φορα.

Οι πονοι συνεχιζουν να υπαρχουν σαν ξυραφια στις θηλες (απο το μαιευτηριο δεν εχουν ξαναματωσει) αλλα συνεχιζω προσπαθω.Θελω να θυλασω...

Αυτο που με προβληματιζει περα απο τον πονο ειναι οτι παρατηρω να αυξανεται η ποσοτητα του ξενου (σκονη) γαλατος ενω παραμενει η ποσοτητα του στηθους σταθερη40-60ml.Πιστευετε οτι κανω κατι λαθος ή οτι πρεπει να κανω κατι για να αυξησω την ποσοτητα την δικια μου ετσι ωστε να χορτενει ο μικρος μου?

Το βαρος του την δευτερη εβδομαδα ειναι 2950gr πηρε δηλαδη αλλα 200gr

Το θυλαστρο ειναι το Mini electric, Medela και γινεται καθημερινα χρηση 3 φορες για να συλεξω την ποσοτητα που του λειπει τα βραδια

Περιμενω νεα σας...

Σε ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα

ΕΛΕΝΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα,

 

Εχω ενα αγορακι το οποιο γεννηθηκε 15/04/2010 με καισαρικη στην 37 εβδομαδα και βυγιζε 2950gr.Απο το μαιευτηριο πηραμε εξιτηριο και ζυγιζε 2650gr.Απο την πρωτη ημερα ειναι πολυ καλος (φαγανος),επιασε τη θυλη χωρις καμια δυσκολια.Δυσκολια ειχα εγω γιατι ματωσαν οι θυλες και ειχα αφορητους πονους.Δεν το εβαλα κατω ομως και συνεχισα.

Στο σπιτι τα πρωινα ειναι ησυχος,θυλαζω καθε 3-4 ωρες και μετα κοιμαται.Το απογευμα ξεκιναει απο στις 17:00 να τρωει,μετα στις 19:00,στις 21:00 και απο τις 22:00 μεχρι τις 03:00 θυλαζει συνεχεια,γιατι οταν βγαλω το στηθος κλαιει.Στις 03:00 του δινω οτι γαλα εχω βγαλει με το θυλαστρο κατα την διαρκεια της ημερας (περιπου 30ml) και 30ml σκονη,οπου κοιμαται μεχρι τις 06:00.Με λιγα λογια για να μην σας κουραζω,θυλαζω ολα τα γευματα και του δινω μονο το βραδι λιγο ξενο (σκονη).

Την πρωτη εβδομαδα πηρε περιπου 100gr.

Την δευτερη εβδομαδα ηταν ακομα πιο ανυσηχως,θυλαζει κανονικα αλλα τρωει και 200 ml ξενο στην διαρκεια της ημερας.

Οταν βγαζω με το θυλαστρο και απο τα δυο στηθη βγαζω συνολικα 40-60ml την φορα.

Οι πονοι συνεχιζουν να υπαρχουν σαν ξυραφια στις θηλες (απο το μαιευτηριο δεν εχουν ξαναματωσει) αλλα συνεχιζω προσπαθω.Θελω να θυλασω...

Αυτο που με προβληματιζει περα απο τον πονο ειναι οτι παρατηρω να αυξανεται η ποσοτητα του ξενου (σκονη) γαλατος ενω παραμενει η ποσοτητα του στηθους σταθερη40-60ml.Πιστευετε οτι κανω κατι λαθος ή οτι πρεπει να κανω κατι για να αυξησω την ποσοτητα την δικια μου ετσι ωστε να χορτενει ο μικρος μου?

Το βαρος του την δευτερη εβδομαδα ειναι 2950gr πηρε δηλαδη αλλα 200gr

Το θυλαστρο ειναι το Mini electric, Medela και γινεται καθημερινα χρηση 3 φορες για να συλεξω την ποσοτητα που του λειπει τα βραδια

 

 

Περιμενω νεα σας...

Σε ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα

ΕΛΕΝΗ

 

 

να σου ζήσει καλή μου και μπράβο σου που κάνεις την προσπάθεια σου.

νομίζω ότι κάτι δεν σου είπαν καλά ...... δεν γίνεται το μωρό να πιάνει σωστά και να ματώνουν οι θηλές.... ο οξύς πόνος κατά τη διάρκεια θηλασμού είναι ένδειξη ότι το μωρό δεν έχει τοποθετηθεί καλά. Μπορείς να ελέγξεις και τη ρώγα σου αν είναι πατικωμένη σε κάποιο σημείο ή αν υπάρχει κάποια περιοχή στην θηλή που να είναι άσπρη.... για να έχουμε καλύτερη εικόνα απαντάς στις ερωτήσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962 και περιγράφεις όσο πιο αναλυτικά μπορείς τον τρόπου που θηλάζεις ....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

ο πονος υπαρχει και ειναι ιδιος ακομα και με το θυλαστρο.Την θηλη την πιανει ολοκληρη στο στομο με τα χειλη του να ειναι ανοικτα προς τις εξωτερικες μεριες.Πιστευω οτι το κανω σωστα γιατι την πρωτη εβδομαδα το παιδι τρεφοτανε αν κρινω απο το βαρος του και τις πανες...το θεμα ειναι οτι δεν του φτανει και δεν αυξανεται και η ποσοτητα η δικια μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

ο πονος υπαρχει και ειναι ιδιος ακομα και με το θυλαστρο.Την θηλη την πιανει ολοκληρη στο στομο με τα χειλη του να ειναι ανοικτα προς τις εξωτερικες μεριες.Πιστευω οτι το κανω σωστα γιατι την πρωτη εβδομαδα το παιδι τρεφοτανε αν κρινω απο το βαρος του και τις πανες...το θεμα ειναι οτι δεν του φτανει και δεν αυξανεται και η ποσοτητα η δικια μου.

 

 

πρέπει να πιάνει και ένα μεγάλο μέρος από την θηλαία άλω όχι μόνο την θηλή..... αν μπορείς απαντάς και στις άλλες ερωτήσεις να το δούμε λίγο πιο αναλυτικά....δεν πίστεψα ότι δεν τρεφόταν το μωρό απλά όταν ο θηλασμός πονάει είναι μια ένδειξη ότι κάτι δεν παει καλά....αν υπάρχει κάτι που μπορεί να βελτιώσεις θα φανεί στις απαντήσεις που θα δώσεις στις άλλες ερωτήσεις σε σχέση με την παραγωγή σου. δεν μιλάω για εναν ερεθισμό στις θηλές που συνήθως περνάει τις πρώτες μέρες αλλά για οξύ πόνο..... μέχρι να απαντήσεις σου βάζω ένα βίντεο με την σωστή τοποθέτηση για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

Link to comment
Share on other sites

ο πονος που σου λεω ειναι αφορητος στην αρχη αλλα μετα περναει κατα την διαρκεια του θηλασμου.

Να σου πω την αληθεια μεγαλυτερη εννοια και αγχος μου ειναι να ξερω αν κανω κατι με τον θηλασμο ετσι ωστε να αυξηθει η ποσοτητα του γαλατος ή να κανω λιγο υπομονη και θα αυξηθει στην πορεια,γιατι βλεπω το γαλα που παραγω αυξανεται πολυ αργα σε σχεση με το γαλα που πινει σε ξενο.Στην πρωτη εβδομαδα επινε απο στηθος και το βραδι 30ml ξενο (με θηλαστρο ειχα βγαλει μεχρι 30ml και απο τα δυο στηθη).Τωρα στην δευτερη εβδομαδα περνει περιπου 250-300 ml ξενο και το ανωτερο σε γαλα που βγαζω με το θηλαστρο ειναι 60ml και απο τα δυο στηθη.Ενοειτε οτι ο θηλασμος συνεχιζει κανονικα απλως το ξενο ειναι για συμπληρωμα.

Με λιγα λογια βλεπω μια μεγαλη αυξηση στην ποσοτητα του ξενου σε αναλογια με το μητρικο που παραγω...

Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

Υ.Γ.τι απαντησεις θελεις να σου στειλω γιατι δεν καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites

ο πονος που σου λεω ειναι αφορητος στην αρχη αλλα μετα περναει κατα την διαρκεια του θηλασμου.

Να σου πω την αληθεια μεγαλυτερη εννοια και αγχος μου ειναι να ξερω αν κανω κατι με τον θηλασμο ετσι ωστε να αυξηθει η ποσοτητα του γαλατος ή να κανω λιγο υπομονη και θα αυξηθει στην πορεια,γιατι βλεπω το γαλα που παραγω αυξανεται πολυ αργα σε σχεση με το γαλα που πινει σε ξενο.Στην πρωτη εβδομαδα επινε απο στηθος και το βραδι 30ml ξενο (με θηλαστρο ειχα βγαλει μεχρι 30ml και απο τα δυο στηθη).Τωρα στην δευτερη εβδομαδα περνει περιπου 250-300 ml ξενο και το ανωτερο σε γαλα που βγαζω με το θηλαστρο ειναι 60ml και απο τα δυο στηθη.Ενοειτε οτι ο θηλασμος συνεχιζει κανονικα απλως το ξενο ειναι για συμπληρωμα.

Με λιγα λογια βλεπω μια μεγαλη αυξηση στην ποσοτητα του ξενου σε αναλογια με το μητρικο που παραγω...

Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

Υ.Γ.τι απαντησεις θελεις να σου στειλω γιατι δεν καταλαβα?

 

Πατάς (κάνεις κλιικ) πάνω στα μπλε γράμματα θα δεις τις ερωτήσεις κάνεις copy paste και τις απαντάς. Σου βάζω το λινκ ξανά

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Ο μπέμπης μου είναι 40 ημερών και τον θηλάζω αποκλειστικά. Εδω και περίπου 10 μέρες μου έχει πληγώσει πάρα πολύ κυρίως την μια θηλή σε σημείο που ματώνει και κλαίω κάθε φορά που είναι να θηλάσει απο αυτήν. Εδω και 4 μέρες βγάζω το γάλα απο αυτόν τον μαστό με θήλαστρο. Η ποσότητα, μετά απο περίπου 30-40 λεπτά αντλησης είναι 40-50 ml. Του το δίνω με μπιμπερόν αλλα δεν χορταίνει, με αποτέλεσμα να τον βάζω να φάει και απο το άλλο στήθος.

Μπορεί αυτή η τακτική να μειώσει το γάλα μου απο τον έναν ή/και απο τους δυο μαστούς?

Σημειωτέον οτι τρώει ανα περίπου 3 ώρες.

Και κάτι ακόμα βρε κορίτσια. Αν αντικαταστήσω το βραδυνό γευμα με ξένο γάλα μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στην παραγωγή μου??

Περιμένω τις συμβουλές σας με αγωνία !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προέχει είναι για κλείσει η πληγή στο στήθος σου για μπορέσεις να θηλάσεις και πάλι κανονικά το μωρό σου. Αν το θήλαστρο επιβαρύνει την κατάσταση της θηλής σου καλύτερα να βγάζεις το γάλα με το χέρι πάτωντας τη θηλαία άλω. Θα πρέπει να αφήνεις όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες τις θηλές σου χωρίς σουτιέν και γενικά εκτεθιμένες για να κλείσουν όσο τον δυνατόν γρηγορότερα. Μπορείς επίσης να βγάζεις ανα τακτά χρονικά διαστήματα γάλα και να αλείφεις με αυτό τις θηλές σου καθώς περιέχει λιπίδια και πρωτείνες και βοηθούν στην γρήγορη επούλωση των πληγών. Να θυμάσαι ότι αυτό το κολπάκι πιάνει και για το πωπώ του μωρού σε περίπτωση συγκάματος. (Ευχαριστώ την Ιωάννα - Μαία που μου έμαθε όλα αυτά τα κολπάκια και θήλασα χωρίς προβλήματα). Επίσης στα φαρμακεία υπάρχουν ειδικές κρέμες για τέτοιες περιπτώσεις. (Μιας εταιρείας που δεν θα αναφέρω για ευνόητους λόγους κάνει θαύματα!!!).

 

Τώρα όσο αναφορά για την ποσότητα του γάλακτος αν θηλάζεις αποκλειστικά δεν θα μειωθεί. Να ξέρεις είναι πάντα θέμα ζήτησης και προσφοράς. Πρόσεχε όμως να βγάζεις όσο γάλα χρειάζεται απο το πληγωμένο στήθος σου ώστε να μην πομπάρει και καταλήξεις με καποιά μαστίτιδα.

Συμβουλή μου; μην δώσεις ακόμα ξένο γάλα αφού βλέπεις ότι το μητρικό τον κρατάει και τρεις ολόκληρες ώρες τότε είσαι τυχερή, τα δικά μου παιδιά τρώγανε κάθε τρία τέταρτα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως, καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

Σκέψου οτι η θηλή μου έγινε έτσι βάζοντας ήδη γάλα απο την πρώτη μέρα. Θα προσπαθήσω να ξεκουράσω λίγο τον συγκεκριμένο μαστό μήπως και συνεχίσω κανονικά.

Και ο δικός μου έχει λίγες μέρες που τρώει (ευτυχώς) ανα 3 ώρες. Πρίν έτρωγε κάθε μισή με μια ώρα !!!

Απλά έχω εξαντληθεί και θα ήθελα να κοιμηθώ την νύχτα λίγο παραπάνω, γι'αυτό και σκέφτομαι το ξένο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τα μωρά δεν έχουν ωράριο, είναι πρωί; είναι βράδυ; Περίπου από τις 50-60 μέρες μπαίνουν και εκείνα σε ένα πρόγραμμα. Μην απελπίζεσαι αφού κατάφερες και πέτυχες θηλασμό τις πρώτες 40 μέρες που είναι εκ των πραγμάτων δύσκολες και για μαμά και για μωρό δεν βλέπω λόγο να αρχίσεις να κόψεις γεύματα τώρα. Σκέψου ότι τα μωρά προτιμούν καλύτερα το μπιμπερό γιατί δεν καταβάλουν την προσπάθεια που χρειάζεται για να θηλάσουν, επίσης όσο μειώνονται οι θηλασμοί τόσο θα μειώνεται και η ποσότητα γάλακτος, το γάλα παράγεται την ώρα που το μωρό είναι στο στήθος πυροδοτείται ολόκληρος ο μηχανισμός για την παραγωγή του. Το στήθος μας δεν είναι αποθήκη να αποθηκεύει το γάλα για αυτό βγάζεις και μόνο 30 γρ. με το θήλαστρο.

Δώσε λοιπόν λίγο χρόνο στο μωρό να προσαρμοστεί (το να καταφέρεις να ξυπνάει μόνο μια φορά το βράδυ) και θα δεις ότι αργότερα θα αισθάνεται περήφανη που κατάφερες να θηλάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Μπράβο σου που τα κατάφερες μέχρι εδώ.

Το ότι έχει πληγωθεί το στήθος σου, σημαίνει ότι το μωρό δεν πιάνει σωστά.

Η βασική σου προτεραιότητα θα πρέπει να είναι να ελέγχεις το 'πιάσιμο' του μωρού και οποιαδήποτε στιγμή να το διορθώνεις.

Επειδή κι εγώ πληγώθηκα στην αρχή και από τα 2 παιδιά μου μπορώ να σου πω ότι το πληγωμένο στήθος πονά αρκετά στην αρχή του θηλασμου αλλά μόλις αρχίσει η κανονική ροή του γάλακτος δεν πονάει πια. Αν συνεχίζεις να πονα σε όλη τη διάρκεια κάτι γίνεται λάθος.

Το θήλαστρο (αν αντικαθιστά θηλασμούς), μπορεί να σου μειώσει την παραγωγή οπότε θα σου πρότεινα να μην το πολυχρησιμοποιείς. Βέβαια, αν συνεχίζεις το θηλασμό από το άλλο στήθος κάπως τη σώζεις την κατάσταση. Μπορεί όμως να δημιουργηθεί ανισορροπία στην παραγωγή -το ένα να παράγει λίγο και το άλλο πολύ.

Επίσης μαθαίνοντας το μωρό σου το μπουκάλι ξεχνά να πιάνει σωστά το στήθος, οπότε γίνεται φαύλος κύκλος.

Για το ξένο θα σου έλεγα να κάνεις λίγη ακόμα υπομονή. Πάρε το μωρό στο κρεβάτι σου και κοιμηθείτε μαζί και θηλαστε ξαπλωμένοι. Και φυσικά κοιμήσου οποιαδήποτε στιγμή της μέρας κοιμάται το μωρό. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να περιμένουν

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις mommymini να μην πομπαρει το θηλαστρο?Γιατι προχθες εγω εβγαλα με το θηλαστρο καθως μου ειπε η γιατρος μου αφου θηλασω να το βγαζω το υπολοιπο με θηλαστρο και μετα απο λιγο αρχισα να ποναω.Εγινε ενα σημειο του στηθους κοκκινο και σκληρο.Η γιατρος μου ειπε οτι ειναι αρχη μαστιτιδας και μου εδωσε κομπρεσες.Ειναι καλυτερα ομως.Μπορει να μου εκανε το θηλαστρο την ζημια?Το μωρο θηλαζει καθε μια ωρα, οποτε καθε μια ωρα πρεπει να βγαζω με το θηλαστρο.Τι ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

ninia, η γιατρός σου λέει βλακείες. Γιατί να βγάζεις με το θήλστρο μετά το θηλασμό?:confused::shock::shock: Ειδικά με ένα μωρό που θηλάζει συνέχεις. Μην ταλαιπωρείσαι άδικα, θα κουραστείς.

Για τη μαστίτιδα η καλύτερη θεραπεία είναι να θηλάζει το μωρό συχνά. Το βάζεις πάντα πρώτα από το στήθος που πονάει, με το πηγουνάκι του προς τη μεριά που είναι σκληρό το στήθος.

Δεν ξέρω αν αυτό που έπαθες έχει σχέση με το θήλαστρο αλλά σκέψου ότι δίνοντας περισσότερο ερέθισμα στο στήθος (αντλείς πάντα λίγο ακόμα μετά το θηλασμό, αν κατάλαβα) το ωθείς να παράγει περισσότερο γάλα απ' ότι χρειάζεται και αυτό σίγουρα δημιουργεί προβλήματα.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις mommymini να μην πομπαρει το θηλαστρο?

Δεν εννοούσα στο θήλαστρο να αλλά το στήθος σου. Να γεμίσει με γάλα δηλαδή και με αποτέλεσμα ούτε το μωρό να μπορέσει να πιάσει εύκολα τη θηλή σου και εσύ να πονάς στην αρχή του θηλασμού μέχρι να φύγει λίγο γάλα και να μαλακώσει το στήθος σου.

Θα συμφωνήσω απολύτα με τη Eliza.

Να θυμάσαι οτι η μητρική διαίσθηση είναι πάνω από γιατρούς και από όλα. Αν το θες πραγματικά να θηλάσεις θα το καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου διαβαζοντας τις συμβουλες σου εχω τρομοκρατηθει οτι θα με παραπληροφορησουν και δεν θα μπορω να θηλασω.

Γενναω σε λιγες μερες και θελω αποκλειστικο θηλασμο...Ποσο ευκολα απαιτειται απο το νοσοκομειο ωστε να μην του δωσουν ζαχαρονερο και ξεωο γαλα χωρις να το ξερω?

 

Επισης το ωραριο της δουλειας μου το καθοριζω μονη μου και σκεφτηκα να εχω θηλαστρο για τις στιγμες που θα πρεπει να βρισκομαι εξω.Κατι το οποιο δεν θα συμβαινει απαραιτητα και καθε μερα.Μπορω δηλαδη να φροντισω να λειψω την στιγμη που θα κοιμαται.

Ειναι λαθος να το ταισει καποιος με μπιμπερο και το γαλα μου ?Θα το μπερδεψει η θηλη και θα δυσκολευτω μετα?

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,

 

άρχισα να σας διαβάζω από τότε που γέννησα τη μικρή μου και γυσρίσαμε σπίτι...όπου αρχίσαν και οι αγωνίες και τα άγχη. Η μικρή μου είναι τώρα 58 ημερών (γεννήθηκε στις 22-03-10).

 

Ένα από τα μόνιμα άγχη μου είναι και ο θηλασμός. Τη θηλάζω αποκλειστικά από τότε που γεννήθηκα αλλά έχω μονίμως το άγχος ότι δεν χορταίνει. Προσπάθησα με θήλαστρο αλλά η μεγαλύτερη ποσότητα που κατόρθωσα να βγάλω είναι 50μλ! Η μικρή μου φαίνεται να είναι καλά και έχει πάρει αρκετό βάρος..γεννήθηκε 2.930 και τώρα είναι περίπου 5 κιλά και κάτι.

 

Το θέμα είναι ότι εδώ και 10 ημέρες περίπου και ενώ θήλαζε ανά 3 περίπου ώρες τώρα μου ζητάει ανά μιάμιση δύο ώρες και μένει κολλημένη στο στήθος για αρκετή ώρα. Επίσης μου ζητάει στήθος για να κοιμηθεί. Το βράδυ τα ωράρια της είναι πιο σταθερά και ξυπνάει κάθε 3 / 3,5 ώρες..άλλες φορές και κάθε τέσσερις. Μπορεί να μην της φτάνει το γάλα μου;

Θα ήθελα πολύ να μιλήσω με κάποια σύμβουλο θηλασμού στη Θεσσαλονίκη..μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

 

ΥΓ. Είμαι νέα στο forum οπότε συγχωρήστε μου ενδεχόμενα λάθη ή άγνοια...:oops:

c:pzzetta

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...