Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝΤΑΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΚΑΝΩ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΑΛΑΤΟΝΕΡΟ ΚΑΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΝΩ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΑΛΑΤΟΝΕΡΟ ΚΑΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.....

 

Μην αμελείς να τα αφήνεις στον αέρα όσο πιο πολύ μπορείς, είναι το καλύτερο γιατρικό, πίστεψε με!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Koritsia euxaristo poly gia tis apadiseis sas! Ousiastika katalava oti kalo einai na min xrisimopoio to thylastro gia ton 1o mina giati mono agxos tha mou prosferei. Oson afora to varos tou morou, exei arxisei na pernei tis teleutaies meres. Ousiastika gennithike 3300, vgikame 3150, tin idia mera sto spiti tin zigisame 3070 (ara ipirxe apoklisi apo tin zygaria tou maieutiriou) kai xtes itan 3180 ara exei arxisei na pernei apla den xero ean einai arketo auto pou pernei...? Rotisa tin paidiatro kai mou eipe oti ean mexri to savato den parei alla 100gr. tha prepei na tin doso kai boukali giati allios tha arxisei na peftei i aisthisi tis peinas tis... pragmatika den thelo na doso xeno galo sto paidaki mou. Eseis ti lete gia ola auta? Epipleon exo kai tin mana mou i opoia mou leei oti to paidi peinaei k gia auto den koimatai poly to vrady k klaiei klp... Oloi exoun apopsi se auti ti fasi k exoun valthei na taiso to paidi k me boukali... AMAN. Koritsia voithia!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και την δική μου εμπειρία θηλασμού

η οποία ήταν αρκετά δύσκολη

με ενα μωρό που "τεμπέλιαζε" αλλά πείναγε κιόλας!

 

Είχα αναγκαστεί να βγάζω με θήλαστρο το γάλα μου ακριβώς λίγο πρίν θηλάσω (γιατι το θήλαστρο μου τράβαγε μόνο το "επιφανειακό" γάλα)

 

και μετά έβαζα το μωρό στο στήθος μου

το οποίο για τα πρώτα 5-10 λεπτά θηλάζε κανονικά,

αλλα μετά σταμάταγε και αποκοιμιόταν πάνω μου...

 

Οπότε τότε της έδινα με το μπιμπερό αυτό που είχα βγάλει με το θήλαστρο

(που ήταν πιό ξεκούραστο για εκείνη)

και έτσι χόρταινε.

 

Τώρα,

επειδή όλη αυτή η διαδικασία ήταν πολύ δύσκολη για τις θηλές μου

αυτά που με βοήθησαν πολύ ήταν τα εξής

 

-1- να απλώνω το γάλα μου και να το αφήνω να στεγνώνει πάνω μου

-2- να χρησιμοποιώ αποστειρωμένες γαζούλες αντί για επιθέματα

(τα οποία δεν αφήνουν το δέρμα να αναπνέει)

-3- να βάζω και λίγες σταγόνες ελαιόλαδο

 

Η αλήθεια ήταν οτι είχα κουραστεί πολύ με όλη αυτή τη διαδικασία

(του θήλαστρου)

αλλά ήταν τόσο μεγάλη η θέλησή μου

που δεν το έβαλα κάτω...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ BABYSTAR! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ! ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ!ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ (ΚΑΤΑΧΑΡΗΚΑ ΕΓΩ!!!) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ. 50ML KAI AN... ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ...ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

 

 

Αγαπητή Κατερίνα,

καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου!! Στεναχωρήθηκα να σου πω την αλήθεια με τα μηνύματά σου και θέλησα να σου γράψω. Στην αρχή, το πρώτο διάστημα είναι και το πιο δύσκολο... κούραση, άγχος, ερωτηματικά για το πως θα τα καταφέρουμε. Κορίτσι μου δεν φταις εσύ για το αν γέννησες με καισαρική. Δεν ορίζουμε το σώμα μας ούτε τα όποια προβλήματα προκύπτουν και χρήζουν καισαρικής. Μπράβο σου που έχεις πεισμώσει και παρά τις δυσκολίες δεν το βάζεις κάτω.

Αυτό που με τρελλαίνει όμως είναι ότι ενώ οι μαμάδες έχουν τη θέληση να θηλάσουν οι γιατροί τις αποτρέπουν από το να κάνουν την πιο φυσιολογική πράξη. Τι να πω... όταν σου λέω ο γιατρός θα κουραστείς δώσε συμπλήρωμα. Αλλο να το αποφασίσεις εσύ για τον εαυτό και το μωρό σου κι άλλο να στο προτείνει ο γιατρός.

 

1) Πρώτον, προσπάθησε να κόψεις τις επισκέψεις, κοίτα να είσαι ξεκούραστη, να τρως σωστά και να πίνεις πολλά υγρά και να επικεντρωθείς στο θηλασμό. Η κούραση και το άγχος επηρεάζουν την κατάσταση. Δεν πειράζει θα δουν αργότερα το μωρουλίνι σου. Σημασία έχει τώρα να προσπαθήσεις γι'αυτό που επιθυμείς

2) Οσο πιο πολύ θηλάζεις, τόσο μεγαλώνει η παραγωγή γάλακτος. Βάζε το μωρό στο στήθος πιο συχνά για να μπορέσεις να το ενεργοποιήσεις και μην χρησιμοποιείς θήλαστρο. Μπορείς να ζητήσεις τη γνώμη της ΑγλαΊας, που είναι ειδική στο θέμα του θηλασμού. Φυσικά τσεκάρεις και το βάρος του για να μην υποσιτίζεται.

3) Εζησα την εμπειρία της μαστιίτιδας και μάλιστα με πυρετό σχεδόν 40 και αφόρητο πόνο και πρήξιμο σο στήθος τόσο που νόμιζα ότι θα σπάσει. Χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση amoxil 500 για περίπου 10 μέρες και μάλιστα η πρώτη δόση ήταν 2 κάψουλες των 500=1000 γιατί το φοβήθηκε η μαία μου εφόσον ήμουν σε αυτή την κατάσταση. Ρώτησα φυσικά τον παιδίατρο αν επιτρέπεται ο θηλασμός εφόσον έπρεπε να πάρω την αντιβίωση και μου είπε κανένα πρόβλημα ακόμα και για την πρώτη διπλή δόση. Τόσο ο παιδίατρος όσο και η μαία επέβαλλαν να συνεχίσω το θηλασμό για να αποσυμφορηθεί το στήθος. Αυτό με έσωσε. Εγώ ούτως ή άλλως θήλαζα το μωρό κάθε φορά από ένα στήθος. Για τις επόμενες μέρες, τον έβαζα ανά 1 1/2 ώρα σε κάθε στήθος για να τρώει και στο ενδιάμεσο για να μην μένει το στήθος γεμάτο, έβαζα πάνω του μία πετσέτα που είχα ρίξει καυτό νερό και την είχα στραγγίσει για να μαλακώσει το στήθος και έκανα μαλάξεις για να το αδειάσω λίγο. Μπορεί να ήταν λίγο οδυνηρό γιατί ένιωθα το στήθος πρησμένο αλλά ο θηλασμός πιστεύω ήταν σωτήριος γιατί ο μικρός άδειαζε το στήθος και ένιωθα μεγάλη ανακούφιση. Πρέπει να τσεκάρεις και με τους δυο γιατρούς σχετικά με την αντιβίωση που επιτρέπεται. Εγώ γράφω τη δική μου περίπτωση, όπου χρησιμοποιησα amoxil και με παρότρυναν να θηλάσω οπωσδήποτε

4) είχα πρόβλημα με πληγωμένες θηλές όπως λες που νόμιζα ότι θα κοπούν στα δύο από τον πόνο. Σου γράφω αυτό που με έσωσε και μακάρι να το έκανα από την πρώτη στιγμή. Οταν τελειώνεις με το θηλασμό, θα βάζεις λίγο γάλα στη θηλή σου και όση ώρα έχεις το μωρό στον ώμο σου να ρευτεί άσε την ελεύθερη να στεγνώσει. Μετά έβαζα πάνω της καθαρό οινόπνευμα και την άφηνα πάλι να στεγνώσει.(συμβουλή της μαίας μου) Αυτό κάθε φορά. Γι'αυτό χρειάζεσαι χρόνο και να μην έχεις επισκέψεις, πιο σημαντική είναι η υγεία σου. Νομίζεις ότι θα είναι ο πόνος αφόρητος με το οινόπνευμα αλλά καμία σχέση. Πιο πολύ πονάς τώρα κορίτσι μου. Εγώ θήλαζα κι έκλαιγα παράλληλα από τον πόνο γι'αυτό λέω ότι μέ έσωσε και συνέχισα να το κάνω για κανα δυο μήνες καλού κακού. Μην χρησιμοποιείς επιθέματα και επίσης οι κρέμες δεν βοηθούν την κατάσταση. Θα σου πάρεις μερικές μέρες μέχρι να κλείσουν οι πληγές μην απογοητευθείς.

5) Κολικούς παθαίνουν πολλά μωρά δεν έχει να κάνει με το αν θηλάζεις ή όχι. Δες το αντίστοιχο θέμα

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, αν χρειαστείς κάτι πες μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koritsia euxaristo poly gia tis apadiseis sas! Ousiastika katalava oti kalo einai na min xrisimopoio to thylastro gia ton 1o mina giati mono agxos tha mou prosferei. Oson afora to varos tou morou, exei arxisei na pernei tis teleutaies meres. Ousiastika gennithike 3300, vgikame 3150, tin idia mera sto spiti tin zigisame 3070 (ara ipirxe apoklisi apo tin zygaria tou maieutiriou) kai xtes itan 3180 ara exei arxisei na pernei apla den xero ean einai arketo auto pou pernei...? Rotisa tin paidiatro kai mou eipe oti ean mexri to savato den parei alla 100gr. tha prepei na tin doso kai boukali giati allios tha arxisei na peftei i aisthisi tis peinas tis... pragmatika den thelo na doso xeno galo sto paidaki mou. Eseis ti lete gia ola auta? Epipleon exo kai tin mana mou i opoia mou leei oti to paidi peinaei k gia auto den koimatai poly to vrady k klaiei klp... Oloi exoun apopsi se auti ti fasi k exoun valthei na taiso to paidi k me boukali... AMAN. Koritsia voithia!

 

Νομίζω πρέπει να πετάξεις και τη ζυγαριά, για λίγες μέρες τουλάχιστον..!Μην τον ζυγίζεις κάθε μέρα, θα αγχώνεσαι και δε θα βλέπεις αποτέλεσμα!

 

Μην δώσεις ξένο...όλοι θα έχουν τις απόψεις σου, αλλά εσύ είσαι μανούλα και εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα...Για αυτό που λέει ο γιατρός...Φυσικά δεν μπορώ να φέρω αντίρρηση, γιατρός σου είναι και είναι υπεύθυνος για τα λεγόμενα του, αλλά τι θα γίνει αν δεν πάρει 100γρ και πάρει 90?80?Πάλι θα του δώσεις ξένο...??Εμένα προσωπικά για κάτι τέτοιο δε θα με έπειθε, με 3 βδομάδες θηλασμό...Τη γλυκιά σου μανούλα και γιαγιά, θα της πεις με αγάπη, ότι το 2 εβδομάδων μωρό είναι πολύ φυσιολογικό να ΜΗΝ κοιμάται το βράδυ και να κλαίει και να θέλει να φάει!Μάλλον τα ξέχασε από τότε που ήταν μανούλα...Εμπιστεύσου το ένστικτο σου και όλα θα πάνε καλά...Έχε πίστη, επιμονή και υπομονή και σιγά σιγά θα εδραιωθεί η γαλουχία και η παραγωγή...Ξαναλέω...Είναι ΠΟΛΥ νωρίς ακόμα...Αφού δεν έχεις άλλα προβλήματα (πόνο στο στήθος, να τρέχει αίμα κτλ), μη σε ανησυχεί τίποτα άλλο.Απόλαυσε αυτόν τον ανεπανάληπτο πρώτο καιρό και σύντομα θα θυμάσαι αυτή την περίοδο και θα λες "τι χαζή ήμουν που αγχωνόμουν τότε!"...Αυτά τα λίγα από μένα, που είχα κι εγώ τα ίδια άγχη με σένα, απλά δεν άκουγα κανέναν!!!!!Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι το γάλα μου δε θα φτάνει για να παίρνει βάρος το παιδί και το αποτέλεσμα ήταν όταν σαράντησε, να έχει πάρει 1,5 κιλό από τη γέννα (και γεννήθηκε μεγάλο 3700)!Αλλά κάθε παιδί έχει του δικούς του ρυθμούς...Φίλη μου θήλαζε, το παιδί δεν έπαιρνε βάρος, κάθε μήνα ο γιατρός έλεγε δώσε ξένο, η φίλη δεν έδινε και τελικά το παιδί είναι 2 χρονών και είναι τέτοιο το σκαρί της που δεν παίρνει ακόμα και τώρα βάρος...Για αυτό, εμπιστεύσου το ένστικτο σου....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με όσα σου έγραψε η mommy natassa!Απόλυτα όμως!!!(μόνο που δεν έχω δοκιμάσει το οινόπνευμα και δεν ξέρω επί τούτου!!!!-σου είπα τι έκανα εγώ...)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Koritsia euxaristo poly gia tis apadiseis sas! Ousiastika katalava oti kalo einai na min xrisimopoio to thylastro gia ton 1o mina giati mono agxos tha mou prosferei. Oson afora to varos tou morou, exei arxisei na pernei tis teleutaies meres. Ousiastika gennithike 3300, vgikame 3150, tin idia mera sto spiti tin zigisame 3070 (ara ipirxe apoklisi apo tin zygaria tou maieutiriou) kai xtes itan 3180 ara exei arxisei na pernei apla den xero ean einai arketo auto pou pernei...? Rotisa tin paidiatro kai mou eipe oti ean mexri to savato den parei alla 100gr. tha prepei na tin doso kai boukali giati allios tha arxisei na peftei i aisthisi tis peinas tis... pragmatika den thelo na doso xeno galo sto paidaki mou. Eseis ti lete gia ola auta? Epipleon exo kai tin mana mou i opoia mou leei oti to paidi peinaei k gia auto den koimatai poly to vrady k klaiei klp... Oloi exoun apopsi se auti ti fasi k exoun valthei na taiso to paidi k me boukali... AMAN. Koritsia voithia!

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανένα μωράκι που από τη γέννησή του να μην ξυπνάει πολλές φορές τη νύχτα, να μην κλαίει και να μην πεινάει. Μπορεί να θέλει να φάει ανά μία ώρα, ανά δίωρο, ανά τρίωρο, άλλες φορές κάθεται στο στήθος 10 λεπτά,άλλες 20 άλλες 40 λεπτά. Κάνει ότι θέλει, είναι απολύτως φυσιολογικό. Κι εγώ θήλαζα, μπορεί να ξύπναγε το βράδυ από 2-5 φο΄ρες όσες θέλει, μωρό είναι, μετά το τρίμηνο αρχίζει κάπως η κατάσταση να σταθεροποιείται, μην περιμένεις όμως και θαύματα. Προσπάθησε να μην έχεις άγχος γιατί αυτό μεταδίδεται στο παιδί σου. Ηρέμησε, κάθησε στο κρεββάτι σου, πάρε το χρόνο σου με το μωρό. Βρες αυτά που σας αρέσουν, τι στάσεις σας βολεύουν, χάζεψέ το την ώρα που τρώει και πάρε δύναμη και κουράγιο από το ίδιο. Το πρώτο διάστημα καταρρέουμε από κούραση και γι αυτό θέλει δύναμη και υπομονή.

Εγώ θυμάμαι σε ένα σεμινάριο που παρακολούθησα στο ΜΗΤΕΡΑ έλεγε η μαία ότι το παιδί θέλει ηρεμία για να θηλάσει κι όντως κάθε φορά που είχα κόσμο και βιαζόμουν ή δεν ήμουν καλά έβλεπα ότι ο μικρός εκνευριζόταν.

Τώρα για το θήλαστρο βρε κορίτσια, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος εγώ δεν είμαι υπέρ το να βγάζεις γάλα και ειδικά όταν προσπαθείτε να εδραιώσετε το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Se eyxaristo poly babystar, pragmatika me voithises me ta logia sou!

Χαίρομαι ειλικρινά αν το κατάφερα αυτό...Για μένα ο θηλασμός ήταν απερίγραπτο συναίσθημα και μακάρι όλες οι μανούλες να το βιώσουν...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2) Οσο πιο πολύ θηλάζεις, τόσο μεγαλώνει η παραγωγή γάλακτος. Βάζε το μωρό στο στήθος πιο συχνά για να μπορέσεις να το ενεργοποιήσεις

 

Ναι!! Το είχα διαπιστώσει κι εγώ αυτό!

Όσο το μωρό μου "τεμπέλιαζε"

και δεν υπήρχε η "κατανάλωση" δεν υπήρχε και "παραγωγή"!!!

 

 

..........................................και μην χρησιμοποιείς θήλαστρο.

 

Η αλήθεια είναι οτι πολλές γυναίκες είναι κατά του θήλαστρου...

Δεν έχουν και άδικο...

Όμως θα πρέπει κάποιος να εξετάζει την κάθε περίπτωση ξεχωριστά χωρίς κανόνες.

Στην δική μου κόρη ας πούμε,

το θήλαστρο (σε συνδυασμό συγχρόνως και με το "άμεσο θήλασμα") ήταν σωτήριο...

γιατί αφενός με γλίτωσε απο μαστίτιδα

(επειδή το παιδί δεν μου τράβαγε το γάλα, είχα κάνει πυρετό με αφόρητους πόνους στο στήθος)

και αφετέρου

μόνο έτσι είχα καταφέρει να μην της δώσω καθόλου ξένο γάλα...

 

Η γνώμη μου είναι να ακούσεις τον δικό σου παιδίατρο

(ή τέλοσπάντων κάποιον ειδικό)

στον οποίο θα περιγράψεις αναλυτικά τη συμπεριφορά του δικού σου παιδιού...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι πολλές γυναίκες είναι κατά του θήλαστρου...

Δεν έχουν και άδικο...

Όμως θα πρέπει κάποιος να εξετάζει την κάθε περίπτωση ξεχωριστά χωρίς κανόνες.

Στην δική μου κόρη ας πούμε,

το θήλαστρο (σε συνδυασμό συγχρόνως και με το "άμεσο θήλασμα") ήταν σωτήριο...

γιατί αφενός με γλίτωσε απο μαστίτιδα

(επειδή το παιδί δεν μου τράβαγε το γάλα, είχα κάνει πυρετό με αφόρητους πόνους στο στήθος)

και αφετέρου

μόνο έτσι είχα καταφέρει να μην της δώσω καθόλου ξένο γάλα...

 

Η γνώμη μου είναι να ακούσεις τον δικό σου παιδίατρο

(ή τέλοσπάντων κάποιον ειδικό)

στον οποίο θα περιγράψεις αναλυτικά τη συμπεριφορά του δικού σου παιδιού...

Νομίζω ότι ηmommy natassa έθεσε το θέμα για άλλο λόγο. Πολλές γυναίκες που προσπαθούν να αντλήσουν, επειδή δεν βγάζουν μια ικανοποιητική ποσότητα γάλακτος νομίζουν, εσφαλμένα, ότι δεν έχουν γάλα. Κάτι τέτοιο βέβαια, δεν ισχύει, αλλά καταλήγουν να αγχώνονται χωρίς λόγο.

Όντως, το θήλαστρο εμένα με βοήθησε τις πρώτες μέρες να ανακουφίζομαι απ' το πρωινό πρησμένο στήθος κι έτσι μπορούσε το μωρό να πιάσει καλύτερα και να θηλάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μανουλες καλησπερα σας.Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου απαντησετε σε καποιες αποριες. Ειμαι μαμα 2 παιδιων και εγκυος στο τριτο. Το 1ο το θηλασα για 6 μηνες και ολα ηταν υπεροχα. Το 2ο προσπαθησα αλλα τις πρωτες 25 ημερες θηλασμου δεν ειχε φτασει ουτε στα κιλα της γεννησης του, για αυτο και του εδωσα ξενο ,μετα απο παροτρηνση της παιδιατρου, με αποτελεσμα ο θηλασμος σε αυτο το παιδι να σταματησει εκει.Να σας πω οτι λιγω πριν μεινω εγκυος στο 2ο εκανα μια επεμβαση στο στηθος για να αφαιρεσω καποιους οζους,η τομη εγινε περιμετρικα της αλως.Επειδη θελω παρα πολυ να θηλασω το 3ο παιδι , αναρωτιεμαι μηπως αυτη η επεμβαση επαιξε καποιο ρολο και δεν μπορεσα να θηλασω το2οπαιδι ή αν συμβαινει κατι αλλο?Περιμενω απαντηση με ανυπομονησια!!!1

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όσες έχετε πρόβλημα με πληγωμένες θηλές, βάλτε πάνω τους Lipton τσάι, το κίτρινο κουτάκι (μαύρο τσάι δηλαδή) μαζί εννοείται με το φακελάκι και καλύψτε τες με επιθέματα στήθους. Βοηθάει πάρα πολύ!

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες καλησπερα σας.Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου απαντησετε σε καποιες αποριες. Ειμαι μαμα 2 παιδιων και εγκυος στο τριτο. Το 1ο το θηλασα για 6 μηνες και ολα ηταν υπεροχα. Το 2ο προσπαθησα αλλα τις πρωτες 25 ημερες θηλασμου δεν ειχε φτασει ουτε στα κιλα της γεννησης του, για αυτο και του εδωσα ξενο ,μετα απο παροτρηνση της παιδιατρου, με αποτελεσμα ο θηλασμος σε αυτο το παιδι να σταματησει εκει.Να σας πω οτι λιγω πριν μεινω εγκυος στο 2ο εκανα μια επεμβαση στο στηθος για να αφαιρεσω καποιους οζους,η τομη εγινε περιμετρικα της αλως.Επειδη θελω παρα πολυ να θηλασω το 3ο παιδι , αναρωτιεμαι μηπως αυτη η επεμβαση επαιξε καποιο ρολο και δεν μπορεσα να θηλασω το2οπαιδι ή αν συμβαινει κατι αλλο?Περιμενω απαντηση με ανυπομονησια!!!1

Καταρχήν να σου ζήσουν τα παιδάκια και με το καλό να υποδεχθείς το καινούργιο σου μωράκι.

Η περίπτωσή σου απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις, γι' αυτό θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με κάποια σύμβουλο θηλασμού που είναι και η πλέον αρμόδια για να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dhmhtrianna+ θα σου ελεγα να απευθυνθεις στην αγλαια ειναι συμβουλος μητρικου θηλασμου για περισσοτερες πληροφοριες... πανε στο θεμα αποκλειστικος θηλασμος και βαρος μωρου η ανοιξε καινουργιο θεμα.... ευχομαι ολα να σου πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

dhmhtrianna+ θα σου ελεγα να απευθυνθεις στην αγλαια ειναι συμβουλος μητρικου θηλασμου για περισσοτερες πληροφοριες... πανε στο θεμα αποκλειστικος θηλασμος και βαρος μωρου η ανοιξε καινουργιο θεμα.... ευχομαι ολα να σου πανε καλα...

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ.Χαιρομαι που βρισκω τοση βοηθεια και ανταποκριση στο προβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

sonar ευχαριστω για το ενδιαφερον και τισ ευχες.Μηπως ξερεις πως θα μπορουσα να επικοινωνησω με καποιον ειδικο?:rolleyes:

Στο http://www.llli.org/Greece.html θα βρεις 2 αρχεία. Το πρώτο είναι τα τηλέφωνα των συμβούλων και το δεύτερο οι συναντήσεις που διοργανώνουν αυτήν την εποχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

θα ήθελα την βοήθειά σας!

Εχω ένα μωρό 26 ημερών. Τις πρώτες 19 ημέρες νοσηλεύτηκε στην ΜΕΝΝ και εγώ αντλούσα γάλα με το θήλαστρο και έτσι ταιζόταν. Τώρα εδώ και 6 ημέρες που είναι σπίτι τον θηλάζω αποκλεστικά 9 φορές την ημέρα από 25 έως 35 λεπτά από ένα στήθος την φορά.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Εχω εξαιρετικά λευκό δέρμα σε σημείο που η θηλαία άλως να μην ξεχωρίζει χρωματικά σχεδόν από το υπόλοιπο στήθος ενω μόνο η θηλή μου έχει ένα ανοιχτό ροζ χρώμα. Προσέχω πολύ πως τοποθετώ το μωρο στο στήθος ωστε να μην μου το πληγώσει και μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργηθεί κανονική πληγή. Εχουν όμως ερεθιστεί οι θηλές μου μου τόσο ώστε να να μην μπορώ να φορέσω ούτε ένα Tshirt. Βάζω λάχανο, μητρικό γάλα, purelan πανω στις θηλες και συνεχίζω τους θηλασμούς...

Η ερώτησή μόυ είναι η εξής. Θα σκληρούν σε κάποια στιγμή οι θηλές μου ή θα είναι πάντα ερεθισμένες και θα πονάνε? Και πότε θα γίνει αυτό? Επαναλαμβάνω ότι έχω εξαιρετικά λευκό δέρμα, σε σημείο να πρέπει να παρατηρώ προσεχτικά που τελειώνει η θηλαία άλως μου για να δω τί έχει το μωρό στο στόμα...

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την βοήθειά σας!

Εχω ένα μωρό 26 ημερών. Τις πρώτες 19 ημέρες νοσηλεύτηκε στην ΜΕΝΝ και εγώ αντλούσα γάλα με το θήλαστρο και έτσι ταιζόταν. Τώρα εδώ και 6 ημέρες που είναι σπίτι τον θηλάζω αποκλεστικά 9 φορές την ημέρα από 25 έως 35 λεπτά από ένα στήθος την φορά.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Εχω εξαιρετικά λευκό δέρμα σε σημείο που η θηλαία άλως να μην ξεχωρίζει χρωματικά σχεδόν από το υπόλοιπο στήθος ενω μόνο η θηλή μου έχει ένα ανοιχτό ροζ χρώμα. Προσέχω πολύ πως τοποθετώ το μωρο στο στήθος ωστε να μην μου το πληγώσει και μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργηθεί κανονική πληγή. Εχουν όμως ερεθιστεί οι θηλές μου μου τόσο ώστε να να μην μπορώ να φορέσω ούτε ένα Tshirt. Βάζω λάχανο, μητρικό γάλα, purelan πανω στις θηλες και συνεχίζω τους θηλασμούς...

Η ερώτησή μόυ είναι η εξής. Θα σκληρούν σε κάποια στιγμή οι θηλές μου ή θα είναι πάντα ερεθισμένες και θα πονάνε? Και πότε θα γίνει αυτό? Επαναλαμβάνω ότι έχω εξαιρετικά λευκό δέρμα, σε σημείο να πρέπει να παρατηρώ προσεχτικά που τελειώνει η θηλαία άλως μου για να δω τί έχει το μωρό στο στόμα...

 

Να σου ζήσει Αντιγόνη μου. Από εμπειρία να σου πω ότι σχεδόν τους 2 πρώτους μήνες, ο ερεθισμός ήταν τόσο μεγάλος που δεν ανεχόμουν πάνω στις θηλές ούτε το νερό του ντουζ :(

Είδα βελτίωση όταν σταμάτησα να χρησιμοποιώ καθημερινά την purelan μετά από συμβουλή μιας φίλης. Κατά τα φαινόμενα, η καθημερινή χρήση κρατούσε μαλακές τις θηλές, με αποτέλεσμα να ερεθίζονται συνεχώς. Μετά την αραίωση της χρήσης, οι θηλές σιγά σιγά σκλήρυναν και ο ερεθισμός υποχώρησε μέσα σε λίγες μέρες (πόσες να σου πω δεν θυμάμαι, από την έλλειψη ύπνου δεν τα είχα καλά με τον χρόνο :lol:). Πλενόμουν μόνο με νερό στο στήθος και μια φορά τη μέρα μόνο. Μετά από κάθε θηλασμό έβαζα λίγο από το γάλα μου και τις άφηνα να στεγνώσουν. Επιθέματα φορούσα μόνο όταν έβγαινα έξω για να αναπνέουν.

Κάνε υπομονή, ο ερεθισμός σίγουρα υποχωρεί και μετά οι στιγμές σας θα γίνουν ακόμα πιο μοναδικές :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση Maria s και τις συμβουλές! Αν και με τρόμαξες λίγο!

Ο πόνος περνάει σε 2 μήνες?

Μαμά μου...!

 

αχ κοριτσάρα μου, δεν μιλούσα για τον πόνο αλλά για την ευαισθησία που είχαν αποκτήσει οι θηλές λόγω των συχνών θηλασμών μέχρι να συνηθίσουν!

Πόνο βίωσα λίγες μέρες (αλλά χειρότερο και από της γέννας ήταν!) λόγω του ότι το μωρό έπιανε με δύναμη τη θηλή και εντέλει την πλήγωσε γιατί από το ένα στήθος είχα πολύ μεγάλη ροή και προσπαθούσε να την διαχειριστεί ο πεισματάρης δαγκώνοντάς με!

 

Αν νιώθεις πόνο όταν βάζεις το μωρό στο στήθος, τότε πιθανότατα δεν πιάνει σωστά.

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα νέα μανούλα

 

Να σου ζήσει η κορούλα σου και υπομονή! Το πρώτο διάστημα είναι πολύ δύσκολο, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί αποτελώ ολόιδια περίπτωση. Κι εγώ δυσκολεύτηκα πολύ με τον θηλασμό και θεωρώ ακόμα όπως κι εσύ ότι δεν είχα αρκετό γάλα κι αρκετό κουράγιο για να τον πετύχω και σταμάτησα να θηλάζω στους 2 μήνες, κατά τους οποίους ακολουθούσα μικτό πρόγραμμα, δηλ. και συμπλήρωμα. Ο γιος μου είναι τώρα 2 ετών και πολύ γερό παιδάκι παρόλο που δεν πολυθήλασε. Πάντως αν θες να πετύχεις με το θέμα θηλασμός, η γνώμη μου είναι καθόλου συμπλήρωμα και πολύ στήθος! Φυσικά χρειάζεται γερό νευρικό σύστημα, το οποίο καταρρέει όταν ακούς άλλες τυχερές μαμάδες να έχουν τόσο γάλα που να το πετάν και τα μωρά τους να θηλάζουν για μισή ώρίτσα κάθε 3 ώρες! Το τέλειο! Μην ξεχνάς πάνω απ'όλα ότι το μωρό θα είναι καλά εφόσον κι η μαμά του είναι καλά. Καλή συνέχεια και προπαντώς, όχι τύψεις!

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ,ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ,ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΡΩΕΙ 120 ΜL ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ 5 ΩΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΘΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΜΕΤΡΗΘΩ ΜΕ 120 ΜL ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?

Εγγραφή: 03-05-2009

Μηνύματα: 4

 

 

icon1.gif

Καλησπέρα νέα μανούλα

 

Να σου ζήσει η κορούλα σου και υπομονή! Το πρώτο διάστημα είναι πολύ δύσκολο, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί αποτελώ ολόιδια περίπτωση. Κι εγώ δυσκολεύτηκα πολύ με τον θηλασμό και θεωρώ ακόμα όπως κι εσύ ότι δεν είχα αρκετό γάλα κι αρκετό κουράγιο για να τον πετύχω και σταμάτησα να θηλάζω στους 2 μήνες, κατά τους οποίους ακολουθούσα μικτό πρόγραμμα, δηλ. και συμπλήρωμα. Ο γιος μου είναι τώρα 2 ετών και πολύ γερό παιδάκι παρόλο που δεν πολυθήλασε. Πάντως αν θες να πετύχεις με το θέμα θηλασμός, η γνώμη μου είναι καθόλου συμπλήρωμα και πολύ στήθος! Φυσικά χρειάζεται γερό νευρικό σύστημα, το οποίο καταρρέει όταν ακούς άλλες τυχερές μαμάδες να έχουν τόσο γάλα που να το πετάν και τα μωρά τους να θηλάζουν για μισή ώρίτσα κάθε 3 ώρες! Το τέλειο! Μην ξεχνάς πάνω απ'όλα ότι το μωρό θα είναι καλά εφόσον κι η μαμά του είναι καλά. Καλή συνέχεια και προπαντώς, όχι τύψεις!

Εγγραφή: 03-05-2009

Μηνύματα: 4

 

 

icon1.gif

Καλησπέρα νέα μανούλα

 

Να σου ζήσει η κορούλα σου και υπομονή! Το πρώτο διάστημα είναι πολύ δύσκολο, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί αποτελώ ολόιδια περίπτωση. Κι εγώ δυσκολεύτηκα πολύ με τον θηλασμό και θεωρώ ακόμα όπως κι εσύ ότι δεν είχα αρκετό γάλα κι αρκετό κουράγιο για να τον πετύχω και σταμάτησα να θηλάζω στους 2 μήνες, κατά τους οποίους ακολουθούσα μικτό πρόγραμμα, δηλ. και συμπλήρωμα. Ο γιος μου είναι τώρα 2 ετών και πολύ γερό παιδάκι παρόλο που δεν πολυθήλασε. Πάντως αν θες να πετύχεις με το θέμα θηλασμός, η γνώμη μου είναι καθόλου συμπλήρωμα και πολύ στήθος! Φυσικά χρειάζεται γερό νευρικό σύστημα, το οποίο καταρρέει όταν ακούς άλλες τυχερές μαμάδες να έχουν τόσο γάλα που να το πετάν και τα μωρά τους να θηλάζουν για μισή ώρίτσα κάθε 3 ώρες! Το τέλειο! Μην ξεχνάς πάνω απ'όλα ότι το μωρό θα είναι καλά εφόσον κι η μαμά του είναι καλά. Καλή συνέχεια και προπαντώς, όχι τύψεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...