Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Το έχουμε ξαναπει ότι όσο πυρετό κι αν κάνει η μαμά, δεν σταματάει να θηλάζει. Η μαία σου δικαιολόγησε το γιατί δεν πρέπει να θηλάσεις πάνω από το 38; Μήπως ξινίζει το γάλα; Το ντεπόν επίσης είναι φάρμακο που παίρνει κι ένα μωρό οπότε είναι συμβατό με το θηλασμό.

 

Το πιθανότερο είναι να έχεις μαστίτιδα αλλά θα πρέπει να σε δει κάποιος γιατρός ώστε να σου δώσει κάποια αντιβίωση συμβατή με το θηλασμό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορει να εχω παθει μαστιτιδα μονο απο το ενα στηθος?παντως κοκκινο δεν ειναι,κ οταν βαζω το μωρο να πιει ποναει πολυ,η μαια μου μου ειπε να μην του δινω απο αυτο το στηθος καθολου γαλα,κ οταν εχω πυρετο να βαζω θηλαστρο κ να το πεταω.Της ειπα μηπως ειναι μαστιτιδα κ μου ειπε οχι,αλλα εαν θελω να παρω προληπτικα ceclor 3φορες την ημερα.Παντως υποφερω κ δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορεί να πάθει μαστίτιδα μόνο το ένα στήθος. Ο πόνος είναι λογικό να υπάρχει όταν θηλάζει το παιδί. Μόνο ο συχνός θηλασμός από το πονεμένο στήθος κι ίσως κάποια αντιβίωση θεραπεύουν την μαστίτιδα. Μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις μαία ή να μην την συμβουλεύεσαι σε θέματα θηλασμού.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου,θελω μονο να σε ρωτησω κατι τελευταιο γιατι η μαια μου,μου ειπε οτι μαλλον δεν ειναι μαστιτιδα απο την στιγμη που δεν ειναι κοκκινο κ πρησμενο,αυτο ισχυει?παντως αρχισα την αντιβιωση εβαλα θηλαστρο κ εβγαλα μονο 60γρ. συνεχιζω να ποναω πολυ,με εχει ριξει κ ο πυρετος

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γλυκά καλημέρα... τη βοήθεια σας παρακαλώ. Πριν τέσσερις μέρες την ώρα που θήλαζα με δάγκωσε η μικρούλα μου (περνάμε κρίση με τα δόντια μας) – δάκρυσα απο τον πόνο αλλά δεν έβγαλα άχνα .... από τότε μέχρι σήμερα κάθε φορά που την θηλάζω πονάω πολύ -ρόγα αλλά και μέσα στη θηλαία άλω. Εξωτερικά δεν υπάρχει κάποια πληγή ούτε κοκκινίλα απλά αν πιέσω τη ρόγα προς τα μέσα πονάω φρικτά επίσης και όταν γεμίζει το στήθος. Έκανα υπομονή αυτές τις μέρες και παρ' όλο τον πόνο θηλάζω από το πονεμένο στήθος αλλά πιστεύω πως θα έπρεπε να είχε περάσει μέχρι τώρα... μήπως πρέπει να το κοιτάξω ή να κάνω λίγο υπομονή ακόμα? Μήπως είναι άσχετο με το δάγκωμα και πρέπει να ανησυχώ...γιατί σήμερα πονάει πιο πολυ ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως εχει αυξηθει και η παραγωγη σου (τυπος υπερπαραγωγης) και τωρα με το δαγκωμα οταν γεμιζει το στηθος νοιωθεις την πιεση?δηλαδη το αισθημα το πονου?

 

παντως για οσες εχουν πληγωμενη θηλη να συστησω τακτικους καθαρισμους με φυσιολογικο ορο..εμενα αυτος με εχει γλιτωσει απο πολλους τετοιους ερεθισμους αλλα και τη μικρη τωρα με τα συγκαματα της.

Link to comment
Share on other sites

Ο πόνος συνεχίζεται και σήμερα – η διαφορά είναι ότι πλεον η ρόγα έχει τρομερή ευαισθησία στην αλλαγή θερμοκρασίας και το σουτιέν που ακουμπάει με κάνει και ανατριχιάζω λες και εχω γδαρθεί στο σημείο αυτό.....όταν ξεκινάμε θηλασμό νομίζω απο τον πόνο ότι ξεριζώνεται...prosperous η υπερπαραγωγή παίζει γιατί η μικρή με τα δόντια της την τελευταία εβδομάδα έχει εντείνει τους θηλασμούς ειδικά το βράδυ. Με μπερδεύει το γεγονός ότι δεν πονάει το στήθος μου μέσα καθόλου παρά μόνο το σημείο της ρόγας...Λέτε να είναι καντινίαση???Διάβασα λίγο το σχετικό τόπικ αλλά το μόνο σύμπτωμα κοινό είναι ο πόνος στη ρόγα δεν υπάρχουν ούτε σημάδια ούτε τσιμπήματα στο στήθος. Θα ξεκινήσω διατροφή όπως λέει το τόπικ, λέτε να πάρω και τα χάπια που λέει η Χλόη??? Το πολύ αν δεν είναι αυτό να μη δω αποτέλεσμα έτσι δεν είναι?? Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα μωράκι 3 μηνών και του δίνω μητρικό γάλα αντλώντας το με το θήλαστρο.

 

Αυτόν τον καιρό χρειάζεται να κάνω εντατικές αντλήσεις (10 φορές τη μέρα) και, σαν αποτέλεσμα αυτού, έχω αναπτύξει οίδημα (πρήξιμο) στις θηλές μου.

 

Μου έχουν πει ότι η αλοιφή betnovate βοηθάει στο να μειωθεί το οίδημα, αλλά θα προτιμούσα να μη βάζω φάρμακα στο στήθος μου.

 

Υπάρχει κάποια φυσική μέθοδος για να ανακουφιστεί η περιοχή αυτή;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

geia sas ki apo mena. me lene kosta kai molis prin 12 meres apektisa ena ugiestato antraki. mexri na katevei to gala sth gunaika mou tou diname kseno. edo kai merikes meres arxise na thilazei apo th mama tou alla merikes fores den tou ftanei kai tou diname simplirwma. duo meres omos twra pou phge apo thn arxh na tou dwsei kseno giati den eixe to stithos den pianei thn pipila tou mpimpero me tipota. ti mporoume na kanoume etsi oste otan xreiazete na tou dinoume kseno na min exoume provlima??? kai kati akomh h gunaika mou ponaei polh apo ta ramata mprei na parei kapoio pausipono???

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε γιατι δεινετε ξενο γαλα?θα της σταματησει το μητρικο γαλα της γυναικας αν συνεχισετε...ΜΗ δινετε ξενο γαλα.οσο δινετε ξενο τοσο μειωνετε το μητρικο.να θηλαζει συνεχεια ακομα κ οταν το μωρο θελει καθε μιση ωρα.οπως εχουμε πει κ αλλου,η προσφορα ειναι οση κ η ζητηση.οσο δινεις ξενο ο οργανισμος επαναπαυεται γιατι ''ξερει'' πως υπαρχει κιαλος τροπος να ταισεις το παιδι σου.ετσι παραγει συνεχως λιγοτερο γαλα.οσο θηλαζεις ο οργανισμος ειναι σε εγρηγορση να παραγει γαλα γιατι ειναι το μονο που εχει για να τραφει το μωρο.τις πρωτες 40 μερες η γυναικα σου θα ειναι συνεχεια με ενα μωρο στο στηθος.θα το ζηταει συνεχως.πρεπει να το θηλασει.με τιποτα ξενο γαλα.κ για να καταλαβεις αν το γαλα ειναι επαρκες.αν το μωρο βρεχει πανω απο 6-7 πανες κ κανει πανω απο 3 φορες κακα τη μερα τοτε μια χαρα χορταστικο γαλα εχει η γυναικα σου.να πινει πολλα υγρα γιατι βοηθουν στην παραγωγη κ κυριως να θηλαζει οποτε ζηταει το μωρο.τις νυχτες ειδικα μπορει να θελει κ καθε μια ωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου κάτι πάει λάθος απο εχθές. Θηλάζω τον μικρούλη εδώ και 2.5 μήνες περίπου. Πρίν 2 μέρες ξεκίνησαν να με πονάνε οι θηλές μου και απο εχθές νιώθω ότι έχω λιγότερο γάλα.

Αρχίζει και μειώνεται η παραγωγή μου???

Κλασσικά έχω αγχωθεί:|

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

geia sas ki apo mena. me lene kosta kai molis prin 12 meres apektisa ena ugiestato antraki. mexri na katevei to gala sth gunaika mou tou diname kseno. edo kai merikes meres arxise na thilazei apo th mama tou alla merikes fores den tou ftanei kai tou diname simplirwma. duo meres omos twra pou phge apo thn arxh na tou dwsei kseno giati den eixe to stithos den pianei thn pipila tou mpimpero me tipota. ti mporoume na kanoume etsi oste otan xreiazete na tou dinoume kseno na min exoume provlima??? kai kati akomh h gunaika mou ponaei polh apo ta ramata mprei na parei kapoio pausipono???

 

Να σας ζήσει το αντράκι σας.:)

Με συγκινεί πολύ που το μήνυμα για βοήθεια το στέλνει μπαμπάς- μπράβο σου – δεν είναι πολύ που ασχολούνται. Να σου πω να εμπιστεύεστε το μωρό σας, προτιμάει τη μαμά του και αυτό είναι πολύ θετικό.;) Αν θέλετε να κάνετε αποκλειστικό θηλασμό και το εύχομαι, το μπουκάλι θα πρέπει να βγεί από το πλάνο τουλάχιστον τις πρώτες 40μέρες που χρειάζεται να εδραιωθεί η γαλουχία εκτός και αν είναι απολύτως απαραίτητο για να μην υποσιτίζεται. Για να μην λέμε πράγματα χωρίς να ξέρουμε θα σου ήταν εύκολο να μας γράψεις

πόσα γεύματα κάνει το παιδί

σε πόσα από αυτά θηλάζει

πόσο συμπλήρωμα παίρνει στο γεύμα και πόσο συνολικά στο 24ώρο

πόσες πάνες βρέχει και πόσες κενώσεις κάνει

να κάνω και δυο σχόλια, αν το μωρό δεν μπει στο στήθος δεν ξέρουμε αν έχει γάλα ή όχι οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξεκινάει με το μπουκάλι και τέλος ναι μπορεί να πάρει παυσίπονο αλλά να συμβουλευτεί και τον γιατρό της πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

θηλάζω 20 μηνες!

απο το πρωι νοιωθω πονο στο μισο στηθος προς τα κατω και στη θηλη!

με πονα ακομα και το σουτιεν θηλασμου!

δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη στην θηλη επανω ουτε στο στομα του μωρου!

ειναι πρωτη μερα περιοδου σημερα(εχω περιοδο απο τον 2ο μηνα)

θηλαζω κανονικα, δεν φαινεται να δυσανασχετει, αλλαξα στασεις θηλασμου αλλα δεν βελτιωθηκε η κατασταση!

κανω γυρω στα 5 γευματα θηλασμου την ημερα!

θηλαστρο χρησιμοποιω 4 φορες την εβδομαδα! εχω το swing.

κατα την διαρκεια του θηλασμου δεν ποναω τοσο πολυ αλλα αν το αγγιξω υποφερω!

βοηθεια, βοηθεια βοηθεια....................

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο πονος σημερ ειναι στο κατ εσω τεταρτημοριο του στηθους!

πωπω που το θυμηθικα αυτο!

μονο ανασκελα μπορω να κοιμηθω!

βοηθεια!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ουτε ζεστο ουτε κοκκινο σε καποιο σημειο!

δεν ξερω τι να υποθεσω!

για αρχη εκοψα γλυκα και αμυλουχα και βλεπουμε!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pixie γραφεις πληγωμενες θηλες,αν συμβαινει αυτο θα βοηθουσε να βγαλεις λιγο γαλατακι και να το αλειψεις στις θηλες.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

μικρή ποσότητα γάλακτος

 

Έχω μια μικρή 2 μηνών και εδώ και μια εβδομάδα περίπου κάνω προσπάθεια για να αυξηθεί το γάλα μου και να προχωρήσω σε αποκλειστικό θηλασμό. Όμως ενώ από το δεξί στήθος η ροή συνεχώς αυξάνεται (ξεκίνησα με 25 γραμ. από το θήλαστρο και τώρα αντλώ 40) το αριστερό έχει μείνει στάσιμο στα 20. Τι να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή και στο αριστερό στήθος;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλησπερα η μικρη μου ειναι 5 μιση μηνων περιπου και νομιζω πως αρχιζει και μου σταματαει το γαλα..την βαζω αποκλειστικα στο στηθος..τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 35 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΝΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ. ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΕΤΡΩΜΑ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΩ ΑΝ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΚΑΙ ΜΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ. ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΕ, ΕΒΓΑΖΑ ΓΑΛΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ MEDELA, ΕΧΑΣΑ ΤΗ ΡΟΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ. ΣΗΚΩΣΑ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ-39 ΚΑΙ ...-ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ, ΔΗΛΑΔΗ 4 ΜΕΡΕΣ. ΟΤΙ ΓΑΛΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΟΥΣΑ. Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΕΔΙΝΑ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΨΕΥΤΟΘΗΛΕΣ, ΕΒΑΖΑ ΛΑΝΟΛΙΝΗ, ΕΚΑΝΑ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ,ΕΠΙΝΑ ΜΠΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΛΚΟΟΛ, ΕΤΡΩΓΑ ΣΟΥΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΞΑΝΑΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΜΕ DEPON ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΜΑΤΩΝΑΝ, Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΥΝΑΤΟΣ, Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ.

ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΕΙΧΑ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ (ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ) ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ, Η ΠΙΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΥΞΗΜΕΝΗ, ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΕΠΑΘΑ ΟΞΕΙΑ ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ (Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΥΓΡΟ) ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΩ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΜΠΡΙΚΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΛΕΙΠΕΙ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΝΙΚΑΝΗ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΝΑ ΑΝΤΕΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ. ΤΟ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΕΙΣΜΑΤΑΡΑ, ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 35 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΝΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ. ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΕΤΡΩΜΑ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΩ ΑΝ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΚΑΙ ΜΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ. ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΕ, ΕΒΓΑΖΑ ΓΑΛΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ MEDELA, ΕΧΑΣΑ ΤΗ ΡΟΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ. ΣΗΚΩΣΑ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ-39 ΚΑΙ ...-ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ, ΔΗΛΑΔΗ 4 ΜΕΡΕΣ. ΟΤΙ ΓΑΛΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΟΥΣΑ. Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΕΔΙΝΑ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΨΕΥΤΟΘΗΛΕΣ, ΕΒΑΖΑ ΛΑΝΟΛΙΝΗ, ΕΚΑΝΑ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ,ΕΠΙΝΑ ΜΠΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΛΚΟΟΛ, ΕΤΡΩΓΑ ΣΟΥΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΞΑΝΑΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΜΕ DEPON ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΜΑΤΩΝΑΝ, Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΥΝΑΤΟΣ, Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ.

ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΕΙΧΑ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ (ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ) ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ, Η ΠΙΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΥΞΗΜΕΝΗ, ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΕΠΑΘΑ ΟΞΕΙΑ ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ (Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΥΓΡΟ) ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΩ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΜΠΡΙΚΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΛΕΙΠΕΙ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΝΙΚΑΝΗ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΝΑ ΑΝΤΕΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ. ΤΟ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΕΙΣΜΑΤΑΡΑ, ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ!!!

 

 

Να σου ζήσει το αγγελούδι σου!!! θεωρώ την παιδίατρο σου απαράδεκτη και συγχώρεσε με δεν συνηθίζω να κάνω τέτοιου είδους επιθέσεις αλλά πως θα μπορούσε να γίνει η ζωή σου ευκολότερη έχοντας να πλένεις και να αποστειρώνεις μπουκάλια, χώρια το να φτιάξεις το γάλα (ειδικά τη νύχτα) και επιπλέον να έχεις το θήλαστρο για να αντλήσεις το γάλα που τελικά δεν πίρε το μωρό:confused:. Μπορεί να είχε καλές προθέσεις δεν ξέρω αλλά αυτό μου φαίνεται πολύπλοκο. Όσο για την μαστίτιδα που ακολούθησε πάλι τι να πω δες και εδώ

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1410057&highlight=%EC%E1%F3%F4%E9%F4%E9%E4%E1#post1410057

 

 

 

 

http://www.thilasmos.gr/mastitida.htm

 

 

γενικά στο forum θα βρεις μαμάδες που αντιμετώπισαν το θέμα με επιτυχία χωρίς φυσικά διακοπή θηλασμού. Αν σε πονάνε και ματώνουν οι θηλές σου σημαίνει ότι το μωρό δεν πιάνει καλά το στήθος έλεγξε την θηλή σου όταν την βγάζεις από το στόμα του μωρού αν έχει πατικωθεί από κάποια πλευρά περισσότερο σημαίνει ότι ακουμπάει στο μπροστινό τμήμα του ουρανίσκου ενώ θα έπρεπε να βρίσκεται πιο μέσα στο κοίλο μέρος. Θα πρέπει να κοιτάς το μωρό να πιάνει και την θηλαία άλω. Σου βάζω τα πιο κάτω λινκ

http://www.thilasmos.gr/topothetisi.htm

 

 

 

 

http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp

 

 

μπήκες σε περιπέτειες από λάθος οδηγίες της παιδιάτρου και λυπάμαι για αυτό καθώς όπως βλέπω έχεις και άλλα θέματα να αντιμετωπίσεις, αλλά όλα μπορεί να φτιάξουν και αφού είσαι και αποφασισμένη να το παλέψεις νομίζω ότι θα το πετύχεις. Για αύξηση γάλακτος θα μιλήσουμε στην ενότητα του επαναγαλακτισμού στο παρακάτω λινκ

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

 

 

όπου αν θέλεις απαντάς στις ερωτήσεις που θα σου βάλω στο λινκ για να έχουμε καλύτερη εικόνα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

 

Μπράβο σου που το παλεύεις !!! Να ξέρεις μόνο ότι καμία μαμά δεν θα κριθεί από τον τρόπο που έφερε στον κόσμο το μωράκι της ούτε από το αν το θηλάσε ή όχι μην είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου δεν πρέπει....

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΝΑΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (Η ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ). ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΧΙΣΤΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!! ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΠΟΝΑΩ.ΕΒΑΛΑ ΠΑΝΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΛΑΝΟΛΙΝΗ. ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ?ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΘΩ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ. ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΚΟΨΩ. Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΓΩ ΕΠΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΜΑΣΤΙΤΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΔΙΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ....ΚΑΤΕΡΙΝΑ Τ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...