Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα Χρυσα , συνεχιζεις ακάθεκτη !!

 

Τώρα το είδα Λαμπρινή μου σε ευχαριστώ!!:-D

Σήμερα έχω άλλο θέμα!Ανακάλυψα μια διαφανή φουσκαλίτσα, να το πω;, στο δεξί στήθος.Προς το παρόν δεν με πονάει.Έχει να κάνει το οτι αύξησα τις αντλήσεις απο εχθές;(όχι οτι θα τις μειώσω , απλά να ξέρω! :wink: )Θυμάμαι οτι είχα διαβάσει κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ αλλά δεν μπορώ να το βρώ.:oops:

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φραγμένος πόρος.

 

Είχα την εντύπωση οτι στην περίπτωση φραγμένου πόρου η φουσκάλα ήταν άσπρη.Εμένα είναι διαφανής σαν ...απο κάψιμο.Οπότε δεν κάνω τίποτα, έτσι;Ευχαριστώ Pipi :wink:

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιπη σε ευχαα;ριστω πολυ περασε το φραξιμο αν ηταν τετοιο καιπαρολο που το ασπρακι το εχει ακομα τρεχει κανονικα το στηθος και το μωρο τρωει μια χαρα και ειμαστε ολοι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι κάτι άλλο. Δεν σε πονάει; Πώς τη νιώθεις;

Αν δεν σε ενοχλεί, άσε την 1-2 μέρες να δούμε πως θα πάει.

 

Προς το παρών δεν με πονάει, όχι.Απλά φοβάμαι μην επιδεινωθεί και έχω πρόβλημα με τις αντλήσεις.Αν βάλω purelan θα βοηθήσει ,λες, καθόλου;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,για βοηθήστε με ....

Από το πρω ,έχω πόνο στο δεξί στήθος,δεν είναι "τσίμπημα",σαν να κατεβάζω γάλα,είναι πόνος σαν να έχω φάει μπουνιά!Κ πονάει περισσότερο στο επάνω μέρος του στήθους....

Βάζω το μωρό να θηλασει από εκεί κ περνάει προσωρινά ο πόνος....

Τι μπορεί να είναι;;;;;;

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεννησα κι εγω! -επιτελους δηλ.! γιατι απο την υπολογιζομενη πητ πηραμε δωρο μια εβδομαδα επιπλεον και τελικα μπηκαμε με ραντεβουδακι και πονους.... τεσπα, τελος καλο ολα καλα!-

ναι ανηκω κι εγω στο κλαμπ των μαμαδων που

1ον δεν θηλασαν το 1ο μωρο -για βλακεια τελικα- και

2ον πληγιασαν και οι 2 θηλες απο το μαιευτηριο κιολας!

ουπς ο μικρος ξυπνησε -και κατι μυριζει στον οριζοντα!-

θα επανελθω με περισσοτερα σχολια και ερωτησεις συντομα -ελπιζω-...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα

 

η μικρη μου ειναι μολις 13 ημερων και θηλαζει αποκλειστικα

απο την πρωτη μερα στο μαιευτηριο επιασε πολυ ευκολα την δεξια μου θηλη ενω την αριστερη με τιποτα(ειναι λιγο επιπεδη οχι σε τραγικο βαθμο ομως)

με αποτελέσμα για ενα ολοκληρο 48ωρο να τρωει μονο απο το ενα στηθος αυτο να πληγωθει και να ματωσει και ετσι με τις μαιες εκει καταληξαμε στις θηλες σιλικονης

(η αλλη λυση ηταν συμπληρωμα- κατι το οποιο αρνηθηκα- καθως ηταν ενα μικρο μωρακι 2600γρ και επρεπε να παρει βαρος και μην χανει γευματα)

το μωρο τις δεχτηκε αμεσως και θηλαζει με αυτες χωρις κανενα προβλημα εως και σημερα

 

αποψε το βραδυ βλεποντας και τις δυο θηλες μου πλεον να εξεχουν αρκετα και το στηθος μου να εχει μαλακωσει πια ειπα να δοκιμασω να δωσω στηθος χωρις ψευδοθηλες

το αποτελεσμα ηταν η μπεμπα να πιασει αμεσως το στηθος αρκετα ευκολα αλλα να δυσανασχετει μολις ξεκινησε να θηλαζει και να πεταει το στηθος και να κλαιει

προσπαθησα περιπου 10 λεπτα αλλα τιποτα νευριασε πολυ και εκλαιγε ασταματητα μεχρι που εβαλα τη θηλη σιλικονης και ξεκινησε να τρωει

τι να κανω υπαρχει τροπος να πιασει τις δικες μου θηλες ή πρεπει να συνεχισω να θηλαζω με τις ψευτικες?

μηπως πρεπει να εδραιωθει η γαλουχια πρωτα και πως θα το καταλαβω?

αν καποια απο εσας ειχε αναλογο προβλημα ας με βοηθησει σας παρακαλωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας!Είμαι και εγω μια καινουγια πλην απελπισμενη μαμα,και θα ηθελα τη βοηθεια σας!Γεννησα πριν απο 18 μερες τον μπεμπη μου και αν και το προσπαθησαμε πολυ για φυσιολογικο τοκετο(9 ωρες με πονους)καταλήξαμε στην καισαρικη λογω του μπερδεμενου λωρου.Δεν ξέρω αν φταίει αυτο αλλά μέχρι και την 10η μέρα δεν είχα καθόλου γάλα και έτσι έδινα στο παιδί συμπληρωμα.Η μαια στο νοσοκομείο μου είπε να μην στεναχωριέμαι και οτι ήταν σίγουρη πως θα κατέβαινετο γάλα.Σιγά σιγά απο την 11η μέρα ξεκίνησα να έχω λίγο γάλα.Προσπαθώ πάρα πολύ και αν και τον πόνο στις θηλές τον αντιμετώπισα(τροπος του λέγειν)με τις ψευδοθηλες το αποτέλεσμα έχει ως εξης.Ο κάθε θηλασμός να κρατάει περίπου 2 ώρες και στο τέλος το παιδι να κλαιει πιπιλιζοντας τα χέρια του και έτσι του αναγκάζομαι μετά απο 2 ή 3 ώρες θηλασμού να δίνω συμπλήρωμα.Επιχείρησα να βγάλω με το θήλαστρο αλλα το πιο πολύ που έχω καταφέρει να αντλησω είναι 60ml ύστερα απο περίπου 2 ώρες.Πήρα και το συμπλήρωμα με ην μαγια μπύρας(7χαπακια τον 300 3 φορές την ημέρα) αλλα δεν είδα αξιόλογη βελτίωση(μόνο το πρωί δεν χρειάζεται συμπλήρωμα).Το θέμα είναι οτι απο την ώρα που ξεκίνησα να προσπαθώ τον αποκλειστικό θηλασμό το παιδί έχει χάσει και 30gr απο την τελευταία ζύγιση της παιδιάτρου.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Σας ικετεύω τα φώτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι και εγώ μια νέα μανούλα. Η μικρή μου είναι 4,5 εβδομάδων και θηλάζουμε αποκλειστικά. σάυτό συνέβαλε σημαντικά το φόρουμ και ειδικά αυτή η ενότητα για το θηλασμό. δυστυχώς δεν αποφύγαμε ούτε εμείς τα προβλήματα και έτσι ζητάμε τη βοήθειά σας.:)

Από την πρώτη φορά που θηλάσα έκανα πληγές στις θηλές. Αυτές οι πρώτες πληγές, φύγανε μετά από λίγες ημέρες αλλά εκεί που πήγα να χαρώ μας παρουσιιάστηκαν άλλα προβλήματα. Κάτι κίτρινες ξερές περιοχές πάνω στη θηλή (όπως πληγές που πάνε να επουλωθούν) οι οποίες μετά το θηλασμό φουσκώνουν και ασπρίζουν σαν πετσούλες. Ανά διαστήματα φεύγουν και μετά δημιουργούνται άλλες. Εν τω μεταξύ όταν η μικρή θηλάζει νιώθω στην πλευρά κυριώς που είναι το σαγονάκι της σαν να έχει δοντάκια και να με δαγκώνει. Μετά το θηλασμό, ξεκινάει ένα κάψιμο, όχι απαραίτητα αμέσως μετά, μπορεί να ξεκινήσει και ένα τέτατο μετά. όταν φεύγει αυτό νιώθω πόνο στο άγγιγμα σε σημείο να μην μπορώ να πάρω τη μικρή αγκαλιά γιατί δεν αντέχω να ακουμπάει πάνω μου και ανά διαστήματα τσιμπηματάκια μες στο στήθος. έκοψα τη ζάχαρη (τρώω λίγα φρουτα και λίγο μέλι) αλλά δεν είδα σημαντική διαφορά. κάποια κοπέλα είχε δώσει αυτό το λινκ: http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipple-blanching.html και αναρωτιόμουν μήπως είναι κάτι τέτοιο αφού οι θηλες μου παρουσιάζουν και ευαισθησία στο κρύο και αλλάζουν χρώμα στην κορυφή τους όταν κρυώνω.

τέλος, μάλλον έχουμε και ένα θέμα με το πιάσιμο γιατί όταν αφήνει το στήθος, η θηλή είναι κάπως συμπιεσμένη και όχι στρογγυλή όπως διάβασα ότι θα'πρεπε να είναι. μάλιστα εκεί που είναι συμπιεσμένη η θηλή είναι το σημείο που βγαίνουν αυτές οι άσπρες πετσούλες. δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. έχω δει μπόλικα βίντεο, διαβασα οδηγίες για σωστό πιάσιμο, προσέχω να ανοίγει το στόμα της αρκετά, να πιάνει τμήμα από τη θηλιαία άλω και να μη στρίβει το κεφαλάκι της. παρ'όλα αυτά προφανώς κάτι δεν κάνουμε καλά

από την εμπειρία σας τι νομίζετε πως είναι και τι μπορώ να κάνω; οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη. είμαι αποφασισμένη να θηλάσω όσο γίνεται περισσότερο αλλά έχω αρχίσει να απελπίζομαι όχι από τις δυσκολίες αλλά επεεδή δεν ξέρω πως να τις αντιμετωπίσω..:( ήδη έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό να πονάω συνέχεια ...:roll:

δεν υπάρχει και σύμβουλος θηλασμού στην περιοχή μου ή κάπου κοντά και δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ. είστε η τελευταία μου ελπίδα...

συγγνώμη για το μεγάλο ποστ, ελπίζω να μην σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια

Η ωρα εινναι 5μιση και μετα απο αλλο ενα επιπονο θηλασμο ψαχνω με αγωνια λυση στο προβλημαμου. Εδω και μερικες μερες το μωρακι μου10μιση μηνων με δακγωνει μερικες φορες οταν τρωει και εχω παρατηρησει οτι το κανει επιτηδες.Δηλ στην αρχη το εκανε 2-3 φορες οταν τελειωνε και δεν ηθελε αλλο και εγω τον ξαναεβαζα να φαει μηπως θελει και με δαγκωνε οποτε σταματουσα. Μετα διαβασα οτιπρεπει να του το πεις με αυστηρο υφος για να καταλααβει οτι πονας και απο τοτε θυμωνει πολυ οταν το κανω μαλλον , με κοιταει στα ματια οταν τελειωνει το θηλασμο και με δαγκωνει πολυ δυνατα με αποτελεσμα να ποναει τοσο πολυ το ενα στηθος που να μη μπορω να το ακουμπησω και καθε φορα που θηλαζει να υποφερω και να σφιγκωμαι και να μη μπορω πλεον να απολαυσω το θηλασμο.Σταματησα να του το λεω αυστηρα πλεον αλλα απλα περιμενω με αγωνια ποτε θα το κανει για να βγαλω το στηθος απο το στομα του οσο πιο γρηγορα μπορω μπας καιπρολαβω το δαγκωμα αλλα δεν τα κταφερνω παντα. Το απιστευτο ειναι οτι οταννευριαζει με κοιταει πρωτα και μετα με δαγκωνει με νευρα και μετα αν του φωναξω λιγο κλαιει αν οχι συνεχιζει να τρωει ή δεν τρωει καθολου. Τι να κανω?Βοηθηστε με σας παρακαλω.Να βαλω λανολινη στο πονμενο στηθος?Δε μπορω ουτε εσωρουχο να βαλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμιά ιδέα;;;

αααχ να δω τι θα κάνω...:-(

χθες πάντως έφαγα μερικά γλυκάκια και σήμερα πονάω περισσότερο και η αριστερή θηλή έκανε κόκκινες πληγούλες...

μήπως τελικά είναι όλα μαζί; και καντιντίαση και το κρύο και το κακό πιάσιμο;;;

πω πω ολόκληρη επιστήμη ο θηλασμός αλλά αξίζει για τα παιδάκια μας

 

Κλαίρη δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ελπίζω να δει το μήνυμά σου κάποια έμπειρη μανούλα και να σου δώσει τα φώτα της. Σου στέλνω τη συμπαράσταση μου. Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ πονάω πολύυυ και το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Zaharini, το πιο πιθανό είναι να έχεις καντιντίαση. Διάβασες το σχετικό τοπικ που υπάρχει;

 

Κλαίρη, το ίδιο έκανε κι εμένα. Όταν του έλεγα μη έβαζε τα κλάματα. Τελικά από τα πολλά έκανα άλλο κόλπο. Όταν πάω να του δώσω το στήθος κοιτάζω πώς πάει να το πιάσει. Αν βάλει τη γλώσσα πάνω από τα κάτω δόντια (δηλαδή τον τρόπο που θηλάζει) καταλαβαίνω ότι θέλει να θηλάσει, αν όχι σίγουρα δαγκώνει. Αφού δεν πιάνει τίποτα άλλο, δοκιμασε να κάνεις κάτι τέτοιο ή κάτι που να λειτουργήσει με σας.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μαία μου έφτιαξε μία αλοιφή και ήταν η μοναδική που με βοήθησε στις πληγωμένες θηλές σε συνδυασμό με το σωστό πιάσιμο της θηλής: περ.1 κουτ. γλυκού φυσικό κερί μέλισσας, 150 ml ελαιόλαδο. Τα λιώνεις σε ένα κατσαρολάκι και αφήνεις να κρυώσει το μείγμα. Δεν χρειάζεται πλύσιμο πριν το θηλασμό και καλύτερα να είναι βιολογικά τα προϊόντα. Τη βάζω και στο σύγκαμα της πάνας.

Link to comment
Share on other sites

Pipi σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι το διάβασα και το τόπικ για την καντιντίαση και αυτό εδώ. Γι'αυτό μείωσα και τη ζάχαρη γιατί έτρωγα αρκετά γλυκά πριν. Άρχισα να βάζω και ξυδόνερο (το συστήνει η Πατσούρου στο βιβλίο της) για να δω αν θα γίνει κάτι.

Μήπως ξέρεις αν το ότι όταν αφήνει τη θηλή είναι κάπως συμπιεσμένη και υπάρχει μια μυτερή γραμμή, παράλληλη με το σαγονάκι της, που προεξέχει, οφείλεται στο ότι δεν πιάνει κάλα ή μπορεί να οφείλεται στην καντιντίαση;

Link to comment
Share on other sites

Για τις πληγωμένες θηλές εμένα με βοήθησε πολύ το ελαιόλαδο, έβαζα σε μια γάζα στο κάθε στήθος και από πάνω τα επιθέματα και είδα απίστευτη βελτίωση, να σημειώσω ότι ούτε η Purelan ούτε η Lansinoh έκαναν δουλειά σε εμένα τουλάχιστον.

jeOhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι το διάβασα και το τόπικ για την καντιντίαση και αυτό εδώ. Γι'αυτό μείωσα και τη ζάχαρη γιατί έτρωγα αρκετά γλυκά πριν. Άρχισα να βάζω και ξυδόνερο (το συστήνει η Πατσούρου στο βιβλίο της) για να δω αν θα γίνει κάτι.

Μήπως ξέρεις αν το ότι όταν αφήνει τη θηλή είναι κάπως συμπιεσμένη και υπάρχει μια μυτερή γραμμή, παράλληλη με το σαγονάκι της, που προεξέχει, οφείλεται στο ότι δεν πιάνει κάλα ή μπορεί να οφείλεται στην καντιντίαση;

 

Λοιπόν εδώ λέει τρόπους να ανακουφιστείς

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipple-blanching.html

νομίζω το έχεις διαβάσει.

Πιστεύω θα βοηθούσε πολύ ένα επίθεμα θηλασμού σαν κι αυτά http://www.comfort-wear.com/catalog.asp?galleryID=2

που κρατούν το στήθος ζεστό ώστε να αποφεύγονται οι σπασμοί.

Όπως λέει και στο κέλλυμαμ, κόψε καφέδες κλπ και να κρατάς ζεστό το στήθος σου και το σώμα σου όσο μπορείς. Μόλις αφήσει το μωρό το στήθος να το καλύπτεις αμέσως και να το κρατάς ζεστό. Επίσης λέει και για διάφορα συμπληρώματα αλλά καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον γιατρό που να ξέρει και να υποστηρίζει το θηλασμό (δύσκολο το ξέρω) γι 'αυτά.

 

Ίσως η Αγλαΐα ή κάποια άλλη πιο έμπειρη να έχει να προτείνει κάτι παραπάνω. Ελπίζω να βοηθησα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες τα ξημερωματα ποναω στο ενα μου στηθος χωρις να ειναι πρησμενο,εβγαλα με το θηλαστρο εβαλα τον μικρο να θηλασει,κ συνεχιζω να ποναω πολυ χωρις να ειναι πετρωμενο,Ωστοσο εχω κανει κ πυρετο κ φτανει μεχρι 37,5.Πηρα την μαια μου δεν ηξερε να μου πει,μου ειπε να το αφησουμε να δουμε τι μπορει να ειναι κ να πινω βολταρεν.Μηπως το εχει παθει καποια κοπελα να μου πει τι ειναι?κανει να ταιζω τον μπεμπη η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Pipi σε ξαναευχαριστώ. Εννοείται ότι βοήθησες. Και μόνο που ενδιαφέρθηκες και έψαξες είναι σημαντικό. Άσε που αν δεν είχα μελετήσει την ενότητα αυτή του θηλασμού με τις εμπειρίες και τις γνώσεις σας πριν γεννήσω μάλλον θα τα είχα παρατήσει από την πρώτη μέρα:D

Το επίθεμα που λες δεν το είχα σκεφτεί. Νομίζω ότι θα βοηθήσει σημαντικά. Προσπαθώ να βελτιώσω και τον τρόπο που πιάνει τη θηλή αφού απ'ότι είδα είναι επιβαρυντικός παράγοντας, αν και δεν βοηθάει πολύ το ότι η μικρή είναι συνέχεια κολλημένη πάνω μου και πιπιλίζει και μερικές φορές τραβάει και τη θηλή ειδικά τα απογεύματα που μειώνεται η ροη...

Η αλήθεια είναι ότι χθες ψάχνοντας λίγο παραπάνω στο ίντερνετ πήρα μια ψυχρολουσία. Σε συζητήσεις από μαμάδες στο εξωτερικό που είχαν το ίδιο πρόβλημα λέγανε ότι ουσιαστικά το πρόβλημα παραμένει όσο και ο θηλασμός και απλά μπορεί να μειωθεί παίρνοντας κάποια μέτρα. Πήρα όμως και κουράγιο από μια μαμά που συνέχιζε να θηλάζει το παιδάκι της παρά το πρόβλημα για ένα χρόνο. Το ωραίο είναι πως αυτό το φαινόμενο, το Reynaud's, μου συμβαίνει και στα δάχτυλα το χειμώνα (φυσικά δεν είχα ιδέα ότο λεγεται έτσι:-P)

Συνεχίζουμε λοιπόν με αρκετή υπομονή. Γιατρό δυστυχώς δεν νομίζω να βρω που να μπορεί να με βοηθήσει. Στο τέλος της εβδομάδας θα πάω στο γυναικολόγο και θα τον ρωτήσω και γι'αυτό αλλά δεν μου έχει δώσει την εντύπωση ότι θα ξέρει και πολλά περί του θέματος...:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...