Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Γεια σας κι από εμένα!

Γέννησα τελικά την προηγούμενη Τετάρτη 8/4/09

Με ΚΤ+επισκληρίδιο

Η μικρή μου θήλασε πρώτη φορά το ίδιο απόγευμα με πολύ μεγάλη προθυμία. Φυσικά ειχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι όσο και αν τους κυνήγησα, όλο και κάτι της δίνανε γκρρρρρ!!!

Παρόλη την προηγούμενη εμπειρία μου δεν κατάφερα να γλιτώσω τελείως να πληγωθούν οι θηλές μου -είναι σχεδόν επίπεδες.

Η αριστερή πληγώθηκε πολύ λίγο, μπροστά, στην κορυφή και τώρα έχει σχεδόν περάσει αλλά είναι πολύ-πολύ ευαισθητη και ξεραίνεται και γενικά την πρωτη στιγμή που βάζω τη Σοφία πονάει.

Η δεξιά πληγώθηκε περισσότερο, πάλι μπροστα, στην κορυφή, αλλά και περιμετρικά στο πάνω-έξω μισό, μοιάζει σαν να ξεκολλάει η θηλή από την άλω. Στο ίδιο σημείο είχα ουλή από τις πληγές που μου είχε κάνει ο Κωστής.

Προσπαθώ όσο γίνεται να την τοποθετώ σωστά, αλλά με δυσκολεύει αρκετά....Δεν ανοίγει πολύ καλά το στόμα της. Το κόλπο με το ΑΑΑΑ, δεν πιάνει, γιατί τις περισσότερες φορές έχει κλειστά τα μάτια. Επιπλέον, συνήθως όταν ανοιγει καλά το στόμα ή στρίβει τελείως το κεφάλι, ή χώνει μέσα τα χέρια της.

Για να με αποτελειώσει, έχει αποφασίσει να θηλάζει όλο το βράδυ, από τις 10-11 μέχρι τις 5 με μικρά διαλλείματα. Προσπάθησα να θηλάσω ξαπλωτή αλλά δεν πιάνει το στήθος με τίποτα. Το μόνο που κατάφερα για να μην τη βγάζω όλη νύχτα καθιστή είναι να τη βάλω μπρούμητα επάνω μου.

Γενικά, θηλάζω εναλλάξ -1 στήθος σε κάθε θηλασμό. Το βράδυ την αλλάζω στήθος κάθε φορά που κάνει διάλλειμα έχοντας συνήθως θηλάσει ~30-45΄

Χρησιμοποιώ κρέμα purelan -πόσο συχνά να βάζω?

Επίσης φοράω τις περισσότερες ώρες της ημέρες τα κοχύλια θηλασμού, τα οποία εκτός από τον αερισμό της θηλής με βοηθούν και κάπως να τις διατηρώ λίγο προτεταμένες ώστε να πιάνει πιο εύκολα . Το βράδυ,που φοράω μόνο το νυχτικό μου, από κάποια ώρα και μετά ακόμα και η επαφή με αυτό με ενοχλεί.

Μετά το θηλασμό η ευαισθησία στις θηλές μου είναι τέτοια που μου προκαλεί ρίγος.

Καμιά ιδέα? Συμβουλή?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To μωρό είναι σίγουρα λάθος τοποθετημένο. Θα χρειαστείς τη βοήθεια κάποιου από κοντά. Αναζήτησε με τη βοήθεια των μαμάδων κάποια σύμβουλο που μπορεί να σε επισκευθεί.

 

Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας παρακαλώ θέλω τα φώτα σας!

Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου, αλλά έχουμε πρόβλημα με το βάρος του. Γεννήθηκε στις 2-3 με κ.τ. και ολικη νάρκωση 3040κιλά. Εγώ είχα επιπλοκή μετά τον τοκετό, αμμοραγία, και το μωρό έμεινε στα πρώορα για 2 24ωρα, και γιατί είχα ανεβάσει σάκχαρο στην εγκυμοσύνη, για παρακολούθηση. Όπως καταλαβαίνετε αργησαμε να ξεκινήσουμε. Άπό τη μέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο και για 6 μέρες έτρωγε ένα γεύμα τη μέρα ξένο, για να κοιμηθώ εγώ, και από τότε αποκλειστικά μητρικό. Όταν ήταν ο μπέμπης 33ημερών μπήκαμε στο νοσοκομείο με ουρολοίμωξη και μείναμε 2 βδομάδες. Μάλλον το μικρόβιο το είχε από το μαιευτήριο και μας είπε η παιδίατρος ότι γι αυτό δεν ειχε πάρει βάρος, μόνο 300γραμ. Μέσα στο νοσοκομείο πήρε άλλα 350 και από τη Μ.Παρασκευή πρέπει να έχει πάρει περίπου60-70.Δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί το ζυγίσαμε με δύο ζυγαριές, αυτή του νοσοκομείου και τη δική μας, οπότε μπορεί να υπάρχει απόκλιση. Η γιατρός μας είπε ότι μπορεί να μη του φτάνει το γάλα μου και από βδομάδα αν δεν έχει πάρει βάρος θα ξεκινήσουμε και συμπλήρωμα...Από λερωμένες και βρεγμένες πάνες δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και το βράδυ κοιμάται στην αρχή ένα πεντάωρο και μετά 2ωρα με 3ωρα. Τη μέρα τρώει πιο συχνά, μπορεί και κάθε ώρα.Τι λέτε να φταίει και έχει πάρει συνολικά 700γραμ από τότε που γεννήθηκε. Λέτε όντως να μη του φτάνει το γάλα μου???Τι μπορώ να κάνω??Α χθες το απόγευμα για πρώτη φορά έβγαλα με το swing της Medela μετά βίας 40ml και από τα δύο στήθη, αφού όμως είχε από το θηλάσει το μωρό.Δεν είναι λίγο???

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ

.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα!

Γέννησα τελικά την προηγούμενη Τετάρτη 8/4/09

Με ΚΤ+επισκληρίδιο

Η μικρή μου θήλασε πρώτη φορά το ίδιο απόγευμα με πολύ μεγάλη προθυμία. Φυσικά ειχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι όσο και αν τους κυνήγησα, όλο και κάτι της δίνανε γκρρρρρ!!!

Παρόλη την προηγούμενη εμπειρία μου δεν κατάφερα να γλιτώσω τελείως να πληγωθούν οι θηλές μου -είναι σχεδόν επίπεδες.

Η αριστερή πληγώθηκε πολύ λίγο, μπροστά, στην κορυφή και τώρα έχει σχεδόν περάσει αλλά είναι πολύ-πολύ ευαισθητη και ξεραίνεται και γενικά την πρωτη στιγμή που βάζω τη Σοφία πονάει.

Η δεξιά πληγώθηκε περισσότερο, πάλι μπροστα, στην κορυφή, αλλά και περιμετρικά στο πάνω-έξω μισό, μοιάζει σαν να ξεκολλάει η θηλή από την άλω. Στο ίδιο σημείο είχα ουλή από τις πληγές που μου είχε κάνει ο Κωστής.

Προσπαθώ όσο γίνεται να την τοποθετώ σωστά, αλλά με δυσκολεύει αρκετά....Δεν ανοίγει πολύ καλά το στόμα της. Το κόλπο με το ΑΑΑΑ, δεν πιάνει, γιατί τις περισσότερες φορές έχει κλειστά τα μάτια. Επιπλέον, συνήθως όταν ανοιγει καλά το στόμα ή στρίβει τελείως το κεφάλι, ή χώνει μέσα τα χέρια της.

Για να με αποτελειώσει, έχει αποφασίσει να θηλάζει όλο το βράδυ, από τις 10-11 μέχρι τις 5 με μικρά διαλλείματα. Προσπάθησα να θηλάσω ξαπλωτή αλλά δεν πιάνει το στήθος με τίποτα. Το μόνο που κατάφερα για να μην τη βγάζω όλη νύχτα καθιστή είναι να τη βάλω μπρούμητα επάνω μου.

Γενικά, θηλάζω εναλλάξ -1 στήθος σε κάθε θηλασμό. Το βράδυ την αλλάζω στήθος κάθε φορά που κάνει διάλλειμα έχοντας συνήθως θηλάσει ~30-45΄

Χρησιμοποιώ κρέμα purelan -πόσο συχνά να βάζω?

Επίσης φοράω τις περισσότερες ώρες της ημέρες τα κοχύλια θηλασμού, τα οποία εκτός από τον αερισμό της θηλής με βοηθούν και κάπως να τις διατηρώ λίγο προτεταμένες ώστε να πιάνει πιο εύκολα . Το βράδυ,που φοράω μόνο το νυχτικό μου, από κάποια ώρα και μετά ακόμα και η επαφή με αυτό με ενοχλεί.

Μετά το θηλασμό η ευαισθησία στις θηλές μου είναι τέτοια που μου προκαλεί ρίγος.

Καμιά ιδέα? Συμβουλή?

 

 

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τις πληγωμένες θηλές και των 11 ημερών μπεμπούλη μου. Ειδικά στην αριστερή πλευρά είναι σαν να μου έχει φύγει κομμάτι ενώ στην δεξιά πλευρά έχει δημιουργηθεί μια χαρακιά. Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι στο πιάσιμο της θηλής. Προσπαθώ να βρω τη σωστή θέση και έχω την εντύπωση ότι μερικές φορές τα καταφέρνω. Άλλες φορές είναι σαν να μην μπορεί το μωράκι μου να ανοίξει αρκετά το στόμα του. Επίσης, αναρωτιέμαι εάν είναι δυνατόν με τη σωστή θέση θηλασμού να μην πονάει καθόλου το στήθος ακόμη και όταν είναι τόσο πολύ πληγωμένο...Όταν θηλάζει 20-30 λεπτά κάποια στιγμή αρχίζει και πονάει, λογικό δεν είναι;

Πού θα μπορούσα να βρω βοήθεια; Κάποια που να μπορεί να έρθει σπίτι μου ή να πάω να τη βρω εγώ για να μου δείξει τι κάνω λάθος;

Εκλιπαρώ για βοήθεια...Θέλω τόσο πολύ να συνεχίσω το θηλασμό και να ρχίσω κάποια τσιγμή να τον απολαμβάνω. Προς το παρόν το μόνο που νιώθω είναι άγχος, πανικός και τύψεις...

tcyDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ! Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι υπομονή. Στο πρώτο παιδί -που είχα πληγωθεί πολύ περισσότερο- μου πήρε 40 μέρες να συνέλθω.

Οταν το μωρό πιάνει σωστά, σε μένα τουλάχιστον, πονάει η πρώτη 'δαγκωνιά' και μετά αν υπάρχει ενόχληση είναι απολύτως υποφερτή. Βέβαια μετά από 20-30 λεπτά μπορεί να γίνει λίγο μεγαλύτερη, αλλά δεν ΠΟΝΑΕΙ, απλά πονάει λίγο. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι μήπως αποκοιμιέται και χάνει το σωστό κράτημα, οπότε σε ξανατραυματίζει. Υποθέτω ότι όταν αρχίζει να σε πονάει,είναι καλύτερα να βγάλεις το μωρό και να το ξανατοποθετήσεις, στο ίδιο ή στο άλλο στήθος.

Επίσης, μπορείς να βάλεις το μωρό να θηλάζει σε άλλη στάση πχ κάτω από τη μασχάλη ή στην ξαπλωτή στάση,οπότε πιάνει το στήθος με άλλη φορά και δεν το καταπονεί στα ίδια σημεία που είναι πληγωμένο -ειδικά το σχίσιμο, μόνο έτσι κατάφερα να το φέρω σε λογαριασμό.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε παραπέμψω κάπου για βοήθεια στο σπίτι, δες όμως αυτά τα βιντεάκια που αναφέρονται στο τόπικ "σωστό πιάσιμο της θηλής", εμένα με βοήθησαν.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.. έχω μεγάλο πρόβλημα..

Εδώ και 3 μέρες περίπου νιώθω το στήθος μου αρκετά άδειο.

έχω ένα χειροκίνητο θήλαστρο της avent με το οποίο όμως δεν κάνω δουλειά..

σπάνια θα βγάλω εύκολα γάλα, τις περισσότερες φορές παλεύω μπορεί και επί 1 ώρα κια το αποτέλεσμα με το ζόρι φτάνει τα 100 μλ..

τελευταία φορά που προσπάθησα μόνο 40 μλ..

δεν ξέρω αν οφείλεται στο θήλαστρο το οποίο μου προκαλεί μεγάλη δυσφορία και με κουράζει..

σήμερα νοίκιασα το symphony, από αύριο θα το έχω, δεν ξέρω αν έκανα καλά..

τις προάλλες επίσης πήγα την μπουμπού στον γιατρό και εκείνος παρατήρησε ότι είναι πεσμένο το στήιθος μου..

μου είπε να πίνω πολλά υγρά, και να τρώω σούπες..

 

λέτε να μου κοπεί το γάλα από τώρα? τί δεν κάνω καλά?

το μωρό θέλω να το θηλάσω τουλάχιστον 6 μήνες..

 

εν τω μεταξύ, δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς αν πεινάει..

την βάζω και αρκετά στο στήθος για να ενεργοποιώ ακόμα πιο πολύ την γαλουχία, αλλά το στήθος ακόμη μου φαίνεται άδειο..

το παιδί δεν μου φαίνεται πεινασμένο.. βέβαια τις τελευταίες μέρες έχει αλλάξει το πρόγραμμά της, μπορεί να κοιμάται και 12 ώρες σερί και τις πρώτες μέρες το εκμεταλλεύτηκα αρκετά, την άφηνα δηλ και αναρωτιέμαι μήπως και αυτός είναι ο λόγος της μείωσης???

οι πάνες της ως επί το πλείστον κανονικές μου φαίνονται, εννοώ κάνει κακά και τσίσα τακτικά..

 

λέτε απλώς να μου κοπεί το γαλα??

 

αγλαία????

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πονάω σκέφτηκα ότι ανήκω σ' αυτό το τόπικ...

Σας παραθέτω ό,τι έγραψα πριν από λίγες μέρες και συνεχίζω με το πρόβλημα...

 

 

 

24.04.

Παρόλο που έχω διαβάσει τα περισσότερα θέματα όσον αφορά τον θηλασμό δεν μπορώ να βρω βοήθεια στο πρόβλημά μου.

Γέννησα στις 04.03. τη κόρη μου, 2η καισαρική, 3.150 και τώρα είναι 4.760. Επειδή στο πρώτο παιδί και λόγω άγνοιας δε κατάφερα να θηλάσω πέρα των 2 μηνών ήμουν αποφασισμένη να τα καταφέρω στο 2ο παιδί. Με πολύ πείσμα η μικρή θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά (δίνω extra γάλα 100 ml περίπου) και την θηλάζω 7-8 φορές το 24ωρο. Θα το έκανα πιο συχνά πρώτον αν η μικρή ήταν πιο απαιτητική (είναι υπναρού από την αρχή και δε ξυπνάει για να φάει) και δεύτερον και πιο σημαντικό αν δεν πονούσα υπερβολικά κάθε φορά που πιάνει το στήθος. Είναι όπως την 1η φορά, σχεδόν με ηλεκτρίζει τα πρώτα λεπτά, μετά συνηθίζω και πονάει η θηλή ακόμα και όταν δεν θηλάζει. Έχω νοικιάσει το Symphony και για το αριστερό στήθος (που πονάει πιο πολύ) κάνω αντλήσεις. Το θέμα είναι ότι το στήθος είναι ερεθισμένο μονίμως. Ήλπιζα ότι στον μήνα θα διορθωθεί αλλά δε το βλέπω... Και τώρα που το παιδί θέλει περισσότερο να πιει εγώ υποφέρω ακόμη πιο πολύ, το οποίο και ψυχολογικά δε βοηθάει.

Έχετε κάποια συμβουλή? Η μαία μου και ο γυναικολόγος δεν έχουν πια να μου πουν κάτι πιο πρακτικό... όσο πάει μου λένε, αλλά έχω αρχίσει να χάνω το κουράγιο μου...

Δεν είναι ότι με πιάνει το παιδί λάθος ή ότι έχει πληγωθεί.. είναι ευαίσθητες οι θηλές, πολύ μαλακές ακόμη, νιώθω ότι είναι σαν τσιγαρόχαρτο!

Συγγνώμη για την μακρυγορία, αλλά δεν περιγράφεται αλλιώς...

 

 

Επιστρεφω λοιπόν στο θέμα πόνος!!!

Από χθες το βράδυ οι αδένες στο αριστερό στήθος είναι πρησμένοι και πονάνε τρομερά!!!

Η μικρή θηλάζει περιμετρικά το στήθος, την αλλάζω θέσεις για να αδειάζει ομοιόμορφα και να μην πονάει στο ίδιο σημείο... Το Symphony δεν πιστεύω ότι μπορεί και να ερέθισε τους αδένες... Είναι σαν πετρωμένο, αλλά δεν είναι γιατί κάθε 3 ώρες θήλαζα χθες...

 

Να τον εγκαταλείψω τον θηλασμό??? Από την αρχή δεν ήταν καμιά απόλαυση, αλλά τώρα είναι ακόμη χειρότερο... Τί να κάνω???????? Το κουράγιο έχει χαθεί εδώ και καιρό, απλά συνεχίζω επειδή είναι καλό για το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!!

διάβασα τα τελευταία μηνυματα που έχετε γράψει και ομολογώ ότι μου ξυπνήσατε μνήμες......... εγώ έχω 2 παιδάκια. ο γιος μου είναι 3ων και η μικρή μου 14 μηνών. τα θήλασα και τα δύο με πολύ πόνο και υπομονή φυσικά......

 

επειδή κι εγώ στο πρώτο υπέφερα φοβερά προσπάθησα στο δεύτερο να εφαρμόσω διαφορετική τακτική. όχι ότι δεν πόναγα απλά νομίζω ήταν πιο ελεγχόμενο. καταρχάς κι εγώ είχα γεύμα και στήθος. βέβαια όχι από την αρχή αλλά στις 20 μέρες το έιχα ρυθμίσει.΄με αυτό τον τρόπο είχα κάποιες ώρες να 'ξεκουραστεί" το ένα στήθος. εκτός αυτού έδινα και συμπλήρωμα. δηλ. την τάιζα το πολύ 15λεπτά από το ένα στήθος και μετά της έφτιαχνα και συμπλήρωμα. κάποιες φορές το έπινε κάποιες όχι, ανάλογα πόσο είχε πιει δικό μου. με αυτό τον τρόπο αφενός χόρταινε το παιδί και δεν ζητούσε θηλασμό πάλι στην επόμενη ώρα και αφετέρου ξεκουραζόταν (όπως είπα και πριν) ο άλλος μαστός. επίσης έβαζα και μια κρέμα που μου είχαν δώσει στο μαιευτήριο (στο ιασώ γέννησα). δεν θυμάμαι πως τη λένε αλλά αν κάποια την ενδιαφέρει να κοιτάξω και θα σας πω.

 

προσωπικά γύρω στους 2 μήνες δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα. εγώ τα θήλασα μέχρι 12μηνών σχεδόν. δεν είμαι ειδικός βέβαια αλλά εγώ έτσι 'πάλεψα τον πόνο μου'. μην το βάζετε κάτω και θα δείτε αργότερα τα αποτελέσματα κορίτσια. αν μπορέσω να βοηθήσω σε κάτι άλλο πες τε μου. ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mamilein μήπως τίθεται θέμα "μαστίτιδας". δεν είμαι ούτε γιατρός βέβαια ούτε μαία αλλά μήπως να πάρεις και δεύτερη γνώμη από κάποιον ειδικό?? έχεις επισκευτεί το γυναικολόγο σου ή από το τηλέφωνο σου δίνει συμβουλές???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πονάω σκέφτηκα ότι ανήκω σ' αυτό το τόπικ...

Σας παραθέτω ό,τι έγραψα πριν από λίγες μέρες και συνεχίζω με το πρόβλημα...

 

 

 

24.04.

Παρόλο που έχω διαβάσει τα περισσότερα θέματα όσον αφορά τον θηλασμό δεν μπορώ να βρω βοήθεια στο πρόβλημά μου.

Γέννησα στις 04.03. τη κόρη μου, 2η καισαρική, 3.150 και τώρα είναι 4.760. Επειδή στο πρώτο παιδί και λόγω άγνοιας δε κατάφερα να θηλάσω πέρα των 2 μηνών ήμουν αποφασισμένη να τα καταφέρω στο 2ο παιδί. Με πολύ πείσμα η μικρή θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά (δίνω extra γάλα 100 ml περίπου) και την θηλάζω 7-8 φορές το 24ωρο. Θα το έκανα πιο συχνά πρώτον αν η μικρή ήταν πιο απαιτητική (είναι υπναρού από την αρχή και δε ξυπνάει για να φάει) και δεύτερον και πιο σημαντικό αν δεν πονούσα υπερβολικά κάθε φορά που πιάνει το στήθος. Είναι όπως την 1η φορά, σχεδόν με ηλεκτρίζει τα πρώτα λεπτά, μετά συνηθίζω και πονάει η θηλή ακόμα και όταν δεν θηλάζει. Έχω νοικιάσει το Symphony και για το αριστερό στήθος (που πονάει πιο πολύ) κάνω αντλήσεις. Το θέμα είναι ότι το στήθος είναι ερεθισμένο μονίμως. Ήλπιζα ότι στον μήνα θα διορθωθεί αλλά δε το βλέπω... Και τώρα που το παιδί θέλει περισσότερο να πιει εγώ υποφέρω ακόμη πιο πολύ, το οποίο και ψυχολογικά δε βοηθάει.

Έχετε κάποια συμβουλή? Η μαία μου και ο γυναικολόγος δεν έχουν πια να μου πουν κάτι πιο πρακτικό... όσο πάει μου λένε, αλλά έχω αρχίσει να χάνω το κουράγιο μου...

Δεν είναι ότι με πιάνει το παιδί λάθος ή ότι έχει πληγωθεί.. είναι ευαίσθητες οι θηλές, πολύ μαλακές ακόμη, νιώθω ότι είναι σαν τσιγαρόχαρτο!

Συγγνώμη για την μακρυγορία, αλλά δεν περιγράφεται αλλιώς...

 

 

Επιστρεφω λοιπόν στο θέμα πόνος!!!

Από χθες το βράδυ οι αδένες στο αριστερό στήθος είναι πρησμένοι και πονάνε τρομερά!!!

Η μικρή θηλάζει περιμετρικά το στήθος, την αλλάζω θέσεις για να αδειάζει ομοιόμορφα και να μην πονάει στο ίδιο σημείο... Το Symphony δεν πιστεύω ότι μπορεί και να ερέθισε τους αδένες... Είναι σαν πετρωμένο, αλλά δεν είναι γιατί κάθε 3 ώρες θήλαζα χθες...

 

Να τον εγκαταλείψω τον θηλασμό??? Από την αρχή δεν ήταν καμιά απόλαυση, αλλά τώρα είναι ακόμη χειρότερο... Τί να κάνω???????? Το κουράγιο έχει χαθεί εδώ και καιρό, απλά συνεχίζω επειδή είναι καλό για το μωρό...

 

Mamilein, οι θηλές σου είναι κόκκινες; Το στήθος είναι κόκκινο σε κάποιο σημείο; Έκανες πυρετό; Πως θα περιέγραφες τον πόνο; Είναι μόνο στις θηλές ή και σε όλο το στήθος;

 

Στην αρχή κι εγώ πονούσα σε κάθε θηλασμό. Δεν ήταν συνηθισμένες οι θηλές, ήταν μαλακές. Σιγά σιγά σκλήρυναν. Μετά από κάθε θηλασμό να βάζεις στις θηλές σου λίγο από το γάλα σου και να τις αφήνεις να παίρνουν αέρα. Καλύτερα να σταματήσεις τις αντλήσεις και να βάζεις το μωρό να θηλάζει μόνο.

 

Μην το βάζεις κάτω. Είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις για το μωρό σου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκτός αυτού έδινα και συμπλήρωμα. δηλ. την τάιζα το πολύ 15λεπτά από το ένα στήθος και μετά της έφτιαχνα και συμπλήρωμα. κάποιες φορές το έπινε κάποιες όχι, ανάλογα πόσο είχε πιει δικό μου. με αυτό τον τρόπο αφενός χόρταινε το παιδί και δεν ζητούσε θηλασμό πάλι στην επόμενη ώρα και αφετέρου ξεκουραζόταν (όπως είπα και πριν) ο άλλος μαστός.

 

Να σου ζήσουν τα παιδιά σου Δέσποινα.

 

Αυτό που αναφέρεις είναι πολύ λάθος τακτική και το λέω για να μην μπερδεύονται οι μαμάδες που θα τη διαβάσουν και τη θεωρήσουν σωστή.

 

Θηλάζουμε το μωρό από το ένα στήθος μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του κι ύστερα προσφέρουμε το άλλο. Αν δεν το θέλει τότε το αφήνουμε. Συμπλήρωμα δεν δίνουμε αν δεν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος. Δίνοντας συμπλήρωμα, το στομάχι του μωρού βαραίνει (είναι πολύ δύσπεπτο το ξένο γάλα) και αργεί να ξαναπεινάσει με αποτέλεσμα να μειώνεται ο χρόνος που κάθεται στο στήθος και κατά συνέπεια το γάλα. Η χορήγηση ξένου γάλακτος (χωρίς σοβαρό λόγο) τις πρώτες 6-8 εβδομάδες ζωής του μωρού, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην εδραίωση της παραγωγής και μπορεί και αποθηλασμό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Mamilein κι εγω στην ιδια ακριβώς φαση..πόνος και καμμια απόλαυση. βγάζω γάλα με το Medela Swing κάθε 3-4 ώρες και του το δίνω. Το θέμα είναι οτι τρωει πολύ και του δίνω και συμπλήρωμα. Πάντα τρώει όμως πιο πολύ δικό μου. Το αριστερό με πονάει και μενα πάρα πολύ και πετρώνει συχνα. Η μαια μου ειπε να τον θηλάσω αλλα το σοκ που παθαίνω οταν τον βάζω δε ξεπερνιεται..χτυπιεμαι και τρεμω απο το πόνο. Δεν εχω και θηλη κια δυσκολευεται να πιασει. Για μια βδομαδα αντεξα αλλα περα απο κει τιποτα. Κι εγω ειμαι χαλια ψυχολογικά που δε μπορω να θηλασω και γενικώς αισθανομαι αχρηστη..διοτι υπάρχουν και οι αναισθητοι ανθρωποι που σου λενε "πρεπει να τον θηλασεις πρεπει να τον θηλασεις" χωρις να ξερουν τους πόνους. Ε. δε γίνεται να μπορουν όλοι. Ειμαι ενα βήμα πριν πάρω το χαπι αλλα κρατιεμαι πρωτα για το παιδι και μετα για το καλο το δικο μου. Δε ξερω που θα πάει η αντληση ..οσο παει.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου , αντλω, 5 μηνες.... η αντληση οταν γινετε σωστα , μπορει να κρατησει οσο κ ο θηλασμος!!!

 

το swing ειναι το καλυτερο μικρο-οικιακο θηλαστρο, αλλα φοβαμε οτι, δεν θα κρατησει το γαλα σου για πολυ καιρο!!!

καλυτερα να νοικιασεις ενα symphony!!!

& οι αντλισεις σου θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 8 ημερεσιως....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. έχω μεγάλο πρόβλημα..

Εδώ και 3 μέρες περίπου νιώθω το στήθος μου αρκετά άδειο.

έχω ένα χειροκίνητο θήλαστρο της avent με το οποίο όμως δεν κάνω δουλειά..

σπάνια θα βγάλω εύκολα γάλα, τις περισσότερες φορές παλεύω μπορεί και επί 1 ώρα κια το αποτέλεσμα με το ζόρι φτάνει τα 100 μλ..

τελευταία φορά που προσπάθησα μόνο 40 μλ..

δεν ξέρω αν οφείλεται στο θήλαστρο το οποίο μου προκαλεί μεγάλη δυσφορία και με κουράζει..

σήμερα νοίκιασα το symphony, από αύριο θα το έχω, δεν ξέρω αν έκανα καλά..

τις προάλλες επίσης πήγα την μπουμπού στον γιατρό και εκείνος παρατήρησε ότι είναι πεσμένο το στήιθος μου..

μου είπε να πίνω πολλά υγρά, και να τρώω σούπες..

 

λέτε να μου κοπεί το γάλα από τώρα? τί δεν κάνω καλά?

το μωρό θέλω να το θηλάσω τουλάχιστον 6 μήνες..

 

εν τω μεταξύ, δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς αν πεινάει..

την βάζω και αρκετά στο στήθος για να ενεργοποιώ ακόμα πιο πολύ την γαλουχία, αλλά το στήθος ακόμη μου φαίνεται άδειο..

το παιδί δεν μου φαίνεται πεινασμένο.. βέβαια τις τελευταίες μέρες έχει αλλάξει το πρόγραμμά της, μπορεί να κοιμάται και 12 ώρες σερί και τις πρώτες μέρες το εκμεταλλεύτηκα αρκετά, την άφηνα δηλ και αναρωτιέμαι μήπως και αυτός είναι ο λόγος της μείωσης???

οι πάνες της ως επί το πλείστον κανονικές μου φαίνονται, εννοώ κάνει κακά και τσίσα τακτικά..

 

λέτε απλώς να μου κοπεί το γαλα??

 

αγλαία????

 

Το θήλαστρο που είχες ήταν καβουρδιστήρι. Καλύτερα που νοίκιασες το symphony, θα δεις ότι θα βγάζεις περισσότερο γάλα τώρα. Το στήθος δεν θα είναι πρησμένο. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα. Είναι αδένας που παράγει γάλα την ώρα που θηλάζει το μωρό. Δεν αποθηκεύει.

 

Ο γιατρός σου λέει χαζομάρες. Δεν ξέρει από θηλασμό, καλύτερα να μην τον συμβουλεύεσαι γι' αυτό το θέμα.

 

Ακολούθα το πρόγραμμα που φτιάχνει το μωρό σου. Καλύτερα θα ήταν βέβαια να την θήλαζες το βράδυ κοιμησμένη για να διατηρείς τη παραγωγή σου. Μέτρα τις πάνες και μην ανησυχείς. Το μωρό σου σε οδηγεί αρκεί να το ακολουθήσεις. Καλή συνέχεια!!!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας παρακαλώ θέλω τα φώτα σας!

Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου, αλλά έχουμε πρόβλημα με το βάρος του. Γεννήθηκε στις 2-3 με κ.τ. και ολικη νάρκωση 3040κιλά. Εγώ είχα επιπλοκή μετά τον τοκετό, αμμοραγία, και το μωρό έμεινε στα πρώορα για 2 24ωρα, και γιατί είχα ανεβάσει σάκχαρο στην εγκυμοσύνη, για παρακολούθηση. Όπως καταλαβαίνετε αργησαμε να ξεκινήσουμε. Άπό τη μέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο και για 6 μέρες έτρωγε ένα γεύμα τη μέρα ξένο, για να κοιμηθώ εγώ, και από τότε αποκλειστικά μητρικό. Όταν ήταν ο μπέμπης 33ημερών μπήκαμε στο νοσοκομείο με ουρολοίμωξη και μείναμε 2 βδομάδες. Μάλλον το μικρόβιο το είχε από το μαιευτήριο και μας είπε η παιδίατρος ότι γι αυτό δεν ειχε πάρει βάρος, μόνο 300γραμ. Μέσα στο νοσοκομείο πήρε άλλα 350 και από τη Μ.Παρασκευή πρέπει να έχει πάρει περίπου60-70.Δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί το ζυγίσαμε με δύο ζυγαριές, αυτή του νοσοκομείου και τη δική μας, οπότε μπορεί να υπάρχει απόκλιση. Η γιατρός μας είπε ότι μπορεί να μη του φτάνει το γάλα μου και από βδομάδα αν δεν έχει πάρει βάρος θα ξεκινήσουμε και συμπλήρωμα...Από λερωμένες και βρεγμένες πάνες δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και το βράδυ κοιμάται στην αρχή ένα πεντάωρο και μετά 2ωρα με 3ωρα. Τη μέρα τρώει πιο συχνά, μπορεί και κάθε ώρα.Τι λέτε να φταίει και έχει πάρει συνολικά 700γραμ από τότε που γεννήθηκε. Λέτε όντως να μη του φτάνει το γάλα μου???Τι μπορώ να κάνω??Α χθες το απόγευμα για πρώτη φορά έβγαλα με το swing της Medela μετά βίας 40ml και από τα δύο στήθη, αφού όμως είχε από το θηλάσει το μωρό.Δεν είναι λίγο???

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ

 

Καλησπέρα Κωσταντία!Να σου ζήσει το μωράκι!θα σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω.Καταρχήν 700 γραμμάρια σε 26 ημέρες είναι πολύ καλά, αν υπολογίσεις και την ενδιάμεση ασθένεια!Σημαίνει οτι παίρνει 27 γρ. την ημέρα.Είσαι μέσα στα όρια.τώρα όσον αφορά το θήλαστρο, πρέπει να κάνεις συστηματικές αντλήσεις για να συνηθίσει το στήθος σου και να βγάζει μεγαλύτερη ποσότητα αλλά ακόμα και τότε μπορεί απλά να μην ανταποκρίνεται στο θήλαστρο.Όπως είχε πει κάποτε μια σοφή συμφορουμίτισσα "είμαστε φτιαγμένες για να θηλάζουμε μωρά, όχι θήλαστρα!".Δεν χρειάζεται να δώσεις συμπλήρωμα εφόσον μάλιστα κρίνεις οτι οι πάνες του είναι οκ.Αυτά απο μένα, περίμενε και τα πιο έμπειρα κορίτσια.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντία, μήπως μπορείς να γράψεις αναλυτικα τις ζυγίσεις με τις ημερομηνίες;

Αν θέλεις απάντησε σε όλες αυτές τις ερωτήσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, επειδή είχα κι εγώ καιρό να μπω, βλέπω ότι πολλές ταλαιπωρήστε με τις πονεμένες θηλές. Στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα ξεκινάει από τη λάθος τοποθέτηση του μωρού στο στήθος. Το μωρό πρέπει να έχει στο στόμα του τη θηλαία άλω (δηλαδή τη σκουρόχρωμη περιοχή) και όχι μόνο τη θηλή. Το στοματάκι πρέπει να είναι καλά ανοιχτό (σχεδόν σε 180 μοίρες) και τα χειλάκια να κλίνουν προς τα έξω.Επίσης, πρόβλημα στις θηλές δημιουργείται από τον κοντό χαλινό της γλώσσας καθώς και από ένα "προβληματάκι" της κάτω γνάθου, πράγμα που θα το αξιολογήσει γιατρός. Συνεχίστε τον αγώνα, γιατί κάθε σταγόνα είναι πολύτιμη.

Επίσης, το θήλαστρο (το Symphony ειναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή) θα πρέπει να το χρησιμοποιήσετε αρκετές φορές, ώστε να συνηθίσει το στήθος (τουλάχιστον 12 φορές αν θυμάμαι καλά) και περισσότερο από 15 λεπτά (ακόμα κι αν δε βγάζετε γάλα, το ερέθισμα για αύξηση της παραγωγής δίνεται στον εγκέφαλο)

Απευθυνθείτε στις μητέρες της La Leche ή σε πιστοποιημένους συμβούλους γαλουχίας.

Συγγνώμη που τα γράφω έτσι γενικά, αλλά δεν προλαβαίνω. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια. Μπράβο που φτάσατε ως εδώ και μπορείτε να τα καταφέρετε ακόμα καλύτερα με τη σωστή υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

pipi ευχαριστώ για την απάντηση.. από 'αυριο θα δείξει τελικά. ελπίζω όλα να πάνε καλά με το νέο θήλαστρο..

 

Απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις αφού τις αντιγράψεις.

 

Γράψε και το λόγο για τον οποίο χρησιμοποιείς θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις αφού τις αντιγράψεις.

 

Γράψε και το λόγο για τον οποίο χρησιμοποιείς θήλαστρο.

 

αγλαία με συγχωρείς αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις.

το θηκαστρο το χρησιμοποιω οταν θελω να αφησω το παιδι στην πεθερα μου να βγω για δουλειες συν οτι πλεον επεστρεψα στη δουλεια παρτ ταιμ και πρεπει να εχω αφησει γαλα πισω μου..

 

χθες χρησιμοποιησα το sypnhony πρωτη φορα και στο 1 μονο στθηος και αντλησα 80ml. ομολογω οτι περιμενα να βγαλω περισσοτερο και σε λιγοτερη ωρα.. επισης και παλι δεν εχω ροή πολύ..

 

σημερα πρωι πρωι ξεκινησα την αντληση και στα 2 στηθη..

μετα απο 20 λεπτά σταματησα το 1 στηθος απο το οποιο αντλησα περιπου 10ml και μετα απο 1 ωρα σταματησα και το 2ο στηθος απο το οποιο αντλησα περιπου 30ml..

 

ίσως οφειλεται στο οτι ειχα ταισει την μπεμπα λιγη ωρα νωριτερα..

 

εχω απελπιστει..

χωρια που το παιδι δεν πρεπει να χορταινει.

καθεται πανω στο στηθος πολυ ωρα, στην αρχη την ακουω που τρωει και μετα καθεται, κουνιεται νευρικα, σα να θελει να τραβηξει και δεν βγαίνιε..

 

δεν ξερω τι να πω, δεν ξερω τι γίνεται..

δεν θελω να δωσω συμπληρωμα αλλα αν πειναει το παιδι??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!

Καλή συνέχεια σε όλες ,στον θηλασμό.Θηλάστε κάθε φορά που ζητάει το μωρό ,ζητήστε βοήθεια από ειδικούς,μην δίνετε συμπλήρωμα και σίγουρα όλα θα πάνε καλά!!!

 

Ας έρθω όμως στο δικό μου πρόβλημα.Όταν σου είχα στείλει πμ Aglaia μου,ήταν λίγες ώρες πριν κάνω πυρετό 39,4 λ'ογω μαστίτιδας.Φοβεροί πόνοι ,αλλά συνέχιζα τον θηλασμό.Ο γυναικολόγος μου ,μου ειπε να πάρω 1 depon kαι να δούμε πως θα πάει.Ο πυρετός έπεσε μετά το depon,αλλά έκανα μια φουσκίτσα στην θηλή με πύον.Είχα και άλλη μια φουσκίτσα που ήταν άσπρη (κλεισμένος πόρος?).Το μωρό μου θήλαζε κανονικά και εξαφανίστηκαν οι φουσκίτσες κι ο πόνος.Χθες όμως,παρατήρησα ότι στο ίδιο στήθος αισθάνομαι λίγο πόνο και έχω πάλι στο ίδιο σημείο την άσπρη φουσκίτσα.Τί πρέπει να κάνω Aglaia μου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντία, μήπως μπορείς να γράψεις αναλυτικα τις ζυγίσεις με τις ημερομηνίες;

Αν θέλεις απάντησε σε όλες αυτές τις ερωτήσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 40

Β. Το φύλο του βρέφους: Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 9-12 αν θυμάμαι καλά

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Την 33 ημέρα μπήκαμε στο νοσοκομείο με ουρολοίμωξη για 15 μέρες.Μας είπαν ότι το μικρόβιο το έιχε μάλλον από το μαιευτήριο

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

2/3 3040

7/3 2960

20/3 3100 περίπου

4/4 3300 Η μέρα που μπήκαμε στο νοσοκομείο

8/4 3500

11/4 3600

17/4 3650 Η μέρα που βγήκαμε από το νοσοκομείο

21/4 3700

28/4 3820

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8-9

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Όχι

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Swing Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:Όχι

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

Δυστυχώς mama xrysa τα 700 γραμ τα πήρε σε 50 περίπου μέρες.

Την τελευταία βδομάδα νομίζω πήγαμε καλύτερα, περίπου 160γραμ

.png
Link to comment
Share on other sites

spacebaby, έχεις απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις κάπου;

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962 (αυτές εννοεί η Αγλαΐα - τις είχα βάλει λίγο παραπάνω

__________________

 

ααα! ευχαριστώ για την διευκρίνηση..

λοιπόν οι απαντήσεις παρακάτω..

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος την 38

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) καισαρικη

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. εμφανισε την 4η μερα, η μεγαλυτερη τιμη 14,5 οπως το γραφει στο βιβλιαριο της.. η μικροτερη μαλλον 10,6 (δεν θυμαμαι καλα :( )

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γεννηθηκε 5/2 με βαρος 3010

στις 11/2... 2980 γραμμ

23/2 3580 γραμμ

14/3 4300 γραμμ

7/4 5150 γραμμ

24/4 5450 γραμμ

 

αυτα και παλι απο το βιβλιαριο της..

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

η μικρη ακομη δεν εχει καποιο προγραμμα που σημαινει πως μπορει να φαει και ανα ωρα αλλα και 2ωρο ή 3ωρο...

τις τελευταιες μαλιστα μερες κοιμαται το βραδυ περιπου και 8 ωρες.

κατα προσεγγιση 7-8 φορές το 24ωρο...

 

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα

 

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

δεν παιρνει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

δεν παιρνει

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

τωρα το symphony medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: μολις ξεκινησα να το χρησιμοποιω, δηλ απο χθες βραδυ 1 φορα και σημερα το πρωι.. εχω ηδη αναφερθει σε προηγουμενο ποστ

 

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

το παιδι δειχνει να μην χορταινει..

χαρακτηριστικο ειναι πως εχθες ειχα βγαλει 125 ml γαλα και οταν την ταισε η γιαγια της το ειπιε ολο και μονορουφι και μετα επεσε σε βαθυ υπνο!! οταν την θηλαζω πια το παιδι ειναι ανησυχο για πολλες ωρες και γι'αυτο και θηλαζουμε συνεχεια γιατι δεν χορταινει...

αυτα! ελπιζω να ημουν κατατοπιστικη αρκετα! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...