Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

stella-alex

Όλες οι γυναίκες έχουνε καλή μου γάλα...όλες...θήλασαν ακόμα και γυναίκες που υιθέτησαν...για να κατεβάσει γάλα μια γυναίκα αρκεί να βάλεις ένα μωρό να την θηλάσει και θα χει γάλα όσο θέλει.....!!!!

 

και εγώ την πάτησα με τον πρώτο μου ως άπειρη τότε και το έκοψα γιατί μου παν ότι δεν χορταίνει το μωρό και να το δώσω ξένο γάλα για να χορτάσει και να μεγαλώσει...ενώ το μωράκι μου απλά ήθελε να αυξήσει την παραγωγή και να μου κατεβάσει γάλα....

 

Είναι πολύ χρήσιμο αυτό το forum και θα μάθεις πολλά πράγματα..να σαι σίγουρη γι αυτό...όσο για τις απαντήσεις σου θα σε απαντήσουν οι ειδικοί!!!! :wink:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ειχα ιδεα...και φυσικα τοσοι γιατροι κανεις δεν εκατσε να μου εξηγησει πως εχουν τα πραγματα!εχω ξενερωσει απιστευτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:( Όσο για τους γιατρούς που αναφέρεις....χμ...εμένα παιδίατρος με είπε όταν ξεκίνησαν οι μαραθώνιοι θηλασμοί ότι δεν χορταίνει και με έδωσε μετά χαράς κουτιά με ξένο γάλα για να ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ το παιδί μου όπως μου πε τότε....

 

Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο και μην ανυσηχείς όλα θα πάνε καλά.... :D

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

διαβασα καπου που ελεγε για θηλασμο παλι και καποια ΑΓΛΑ'Ι'Α που ειναι ειδικη σε αυτο το θεμα εδεινε πολυ ωραιες συμβουλες!!!

ΑΓΛΑ'Ι'Α ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΗΝ ΑΓΛΑ'Ι'Α??????

ΑΣΧΕΤΗ ΕΝΤΕΛΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

 

Διαλέγεις έναν τίτλο από τα ήδη υπάρχοντα τόπικ που να είναι σχετικός μ' αυτό που θέλεις να γράψεις- ρωτήσεις και γράφεις εκεί. Αν δεν υπάρχει κάτι σχετικό, ανοίγεις καινούριο θέμα.

Αν πάλι δεν θες να γράψεις κάτι δημόσια, μπορείς να της στείλεις pm

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ!!!ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟΣΗ ΩΡΑ!!!ΤΩΡΑ Η' ΘΑ ΔΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ Η' ΚΑΝΩ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ!!!ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΕΛΕΙ ΚΑΤΙ!!!!!!!!!!!!

:lol::lol::shock::!:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ!!!ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟΣΗ ΩΡΑ!!!ΤΩΡΑ Η' ΘΑ ΔΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ Η' ΚΑΝΩ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ!!!ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΕΛΕΙ ΚΑΤΙ!!!!!!!!!!!!

:lol::lol::shock::!:

 

Αν δεν το έχει διαβάσει ακόμα, θα είναι στα εξερχόμενά σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

[quote name="stella-alex"

διαβαζω καθετι που γραφεται κι εχω μεινει αφωνη!!!Εγω σταματησα τον θηλασμο γιατι οι θηλες μου ειχαν πληγωθει πολυ και νομιζα οτι απλα ειμαι απο τις ατυχες που δεν εχουν γαλα!!

Δηλαδη: ολες οι γυναικες κατεβαζουν γαλα?

επρεπε να ταιζω πρωτα το μωρο με συμπληρωμα για να μην πειναει πολυ και τραβαει με δυναμη και με πληγωνει?

Αν συνεχιζα να τον βαζω λιγο λιγο θα κατεβαζα κι εγω γαλα?

*Δυστηχως δεν ενημερωθηκα καθολου για τον θηλασμο!!!περιμενα να μαθω λεπτομεριες στην κλινικη αλλα τιποτα!!!Δεν ειχα ιδεα και τι να ρωτησω!!! ειμαι απο θεσ/νικη!Αν υπαρχει καποιος ιδικος στο θεμα θηλασμου θα ηθελα να με ενημερωσετε να ειμαι προετοιμασμενη οταν με το καλο ερθει το 2ο!Να παω καπου να παρακολουθησω μαθηματα θηλασμου...κτλ

ευχαριστω...αναμενω την απαντηση σας!!![/quote]

 

 

Λίγο πιο πριν, είχε δώσει η lst τα λινκ για το πού μπορείς να πληροφορηθείς:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=482275#482275

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο σχετική με το θέμα είναι η απορρία μου, όμως θα τη γράψω γιατί με έχει προβληματίσει και με έχει υποψιάσει... :?:

 

Έζησα στο εξωτερικό (στην πατρίδα του άντρα μου) δύο χρόνια κι εκεί ήταν αυτονόητο ότι οι γυναίκες θηλάζουν τα παιδιά τους :shock: Στην Ελλάδα από την άλλη μεριά είναι αυτονόητο ότι οι περισσότερες γυναίκες δε θηλάζουν τα παιδιά τους γιατί... δεν έχουν γάλα :shock:

 

Ως εδώ καλά. Αυτό που με απασχολεί είναι το γιατί οι αλλοδαπές γυναίκες που ζούνε στην Ελλάδα έχουν αρχίζει να στερεύουν:?:?:

 

(Ενώ πριν λίγα χρόνια θήλαζαν όλες τα παιδιά τους, τώρα κι εκείνες έχουν αρχίσει να μην έχουν γάλα σε μεγάλό ποσοστό!!!)

 

Βρε μπας κι έχει τίποτα το νερό; :?::?::?:

 

Τελικά οι ερωτήσεις μου είναι δύο και είναι ρητορικές :!:

 

:idea: όποια θέλει ας απαντήσει :!:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ως εδώ καλά. Αυτό που με απασχολεί είναι το γιατί οι αλλοδαπές γυναίκες που ζούνε στην Ελλάδα έχουν αρχίζει να στερεύουν:?:?:

Γιατί οι εταιρίες που πουλάνε σκόνη γάλα έχουν αρχίσει και πληθαίνουν (αν όχι σε αριθμό, σίγουρα σε χρήμα);

 

Βρε μπας κι έχει τίποτα το νερό; :?::?::?:

Βρες μπας κι έχει τίποτα το σύστημα υγείας και η κοινωνία γενικότερα;

Link to comment
Share on other sites

Αν και καθιστές ορθά ομιλείτε!!! :shock::D:):?:cool::o:lol::cry::wink::P

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ist Καλησπέρα!!!

 

Γιατί οι εταιρίες που πουλάνε σκόνη γάλα έχουν αρχίσει και πληθαίνουν (αν όχι σε αριθμό, σίγουρα σε χρήμα);

 

Και γιατί αυτές οι εταιρίες δεν πάνε να τα οικονομήσουν σε καμιά άλλη χώρα πιο μεγάλη; :?::?::?:

 

Βρες μπας κι έχει τίποτα το σύστημα υγείας και η κοινωνία γενικότερα;

 

Εμένα πάντως όταν ξεκίνησα να θηλάζω μου έλεγαν πως έχω μικρό στήθος και μήπως δε θα κάνει πολύ γάλα... :(

Όταν στη συνέχεια άρχισε να τρέχει το γάλα απ' το στήθος μήπως το γάλα είναι νερό και δε μεγαλώσει σωστά το παιδί... :?

Όταν εδραιώθηκε ο θηλασμός και το γάλα σταμάτησε να τρέχει, μήπως το παιδί έχει μεγαλώσει πολύ και δεν του αρκεί το γάλα μου και το γαλοκάψω!!! :lol:

 

Αντέχω ακόμα μάτια μου

Αντέεεεεχωωω!!!

 

Έχετε κι εσείς ακούσει τέτοια σχόλια ή εγώ περιτριγυρίζομαι από ufo; :roll:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε, έχουμε!! Πήγαινε στο "τι άλλο θα ακούσω" και θα διαβάσεις και χειρότερα! Μια φίλη μου, ελεύθερη ακόμα, όταν της είπα ότι θηλάζω παραξενεύτηκε γιατί λέει είμαι πολύ αδύνατη, ενώ όλες που θηλάζουν παχαίνουν... :lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από το απόγευμα και μετά με πονά το δεξί στήθος από την έξω πλευρά. Δεν έχει κόκκινο, τίποτα δε φαίνεται από έξω. Είχα 36,9, ένιωθα και κομάρες. Τώρα μου πέρασαν οι κομάρες αλλά ο πόνος εξακολουθεί. Στο διάστημα αυτό θήλασε το μωρό. Μπορεί να χειροτερέψει;

Link to comment
Share on other sites

 

Έχετε κι εσείς ακούσει τέτοια σχόλια ή εγώ περιτριγυρίζομαι από ufo; :roll:

 

Η Άνδρος φημίζονταν για τις πολύ παραγωγικές παραμένες! :D

 

Έλα μου ντε!! Αυτό λέω κι εγώ μόνο που πλέον αποτελεί αρχαία ελληνική ιστορία! Να φανταστείς εχτές που πέρασα με τη μικρή από το περίπτερο μου λέει η περιπτερού:

 

"Έμαθα πως της δίνεις ακόμη το γάλα σου, αληθεύει;..."

 

φαντάσου, έχει γίνει θέμα συζήτησης στη γειτονιά πως εγώ θηλάζω τη μπέμπα. :shock: Είναι κρίμα αλλά εδώ γύρω, ενώ υπάρχουν πολλές καινούριες μανούλες, ελάχιστες γνωρίζω πως θηλάζουν τα μωρά τους και οι περισσότερες είναι αλλοδαπές!!! :?

 

Μια φίλη μου, ελεύθερη ακόμα, όταν της είπα ότι θηλάζω παραξενεύτηκε γιατί λέει είμαι πολύ αδύνατη, ενώ όλες που θηλάζουν παχαίνουν...

 

Να σου εξομολογηθώ την αμαρτία μου κι εγώ πάχυνα με το θηλασμό. Δε φταίει όμως το ότι θηλάζω αλλά το ξερό μου το κεφάλι :oops: Είχα βρει η δικιά σου δικαιολογία για να σαβουρώνω ασυστόλως αλλά πλέον τέλος οι βλακείες... Το διάλειμμα τελείωσε... τα κεφάλια μέσα! :idea:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Από χτες αισθάνομαι συνεχώς τσιμπήματα στο ένα στήθος, αυτό που δεν χρησιμοποιώ για θηλασμό πλέον....(εδώ και 3 μήνες περίπου θηλάζουμε κανονικά μόνο από τον αριστερό μαστό γιατί απλά αυτό μας βολεύει και τις δύο..)Πιέζω τη θηλή στο δεξί αλλά δεν βγάζει κανένα υγρό, ενώ από το αριστερό φυσικά πετάγεται γάλα.

Να σημειώσω ότι περιμένω περίοδο σε μια βδομάδα περίπου και σκέφτηκα μήπως τα τσιμπήματα έχουν να κάνουν με αυτό...αλλά από τότε που γέννησα και μου ξαναήρθε η περίοδος ποτέ δεν είχα αντίστοιχο σύμπτωμα,ούτε πόνο ούτε πρήξιμο στο στήθος όπως είχα παλαιότερα πριν τον τοκετό.Κι αν είχε να κάνει με την περίοδο δεν θα το ένοιωθα και στα δύο στήθη?

Καμμιά γνώμη?Δεν σας κρύβω πως ψιλοανησυχώ.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει μπλοκάρει κάποιος αγωγός (milk duct), ή να είναι μαστίτιδα.

Θήλαζε το μωρό πρώτα απ'το πονεμένο στήθος.

Σόρυ, πρέπει να φύγω και δεν προλαβαίνω να πω παραπάνω. Θα προσπαθήσω να ξαναμπώ σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

χτες το απόγευμα ενώ είχα 36,9, το βράδυ είχα 38,3, πήρα ένα ντεπόν και σήμερα δεν έχω πυρετό ούτε δέκατα. ο πόνος όμως εξακολουθεί αλλά δεν είναι αφόρητος. Το μωρό το βάζω και θηλάζει κανονικά από συτό το στήθος. Πάντως δεν είναι κόκκινη η περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το μωρό ανάσκελα κι εσύ από πάνω στα τέσσερα και θήλασε το έτσι. Το σαγονάκι του να είναι προς τη μεριά που σε πονάει. Δοκίμασε μασαζάκι στο στήθος σ' εκείνο το σημείο και μπανάκι με ζεστό νερό να τρέχει στο στήθος. Αν είναι μπλοκαρισμένος αδένας θα περάσει, αν είναι μαστίτιδα μπορεί να χρειαστείς αντιβίωση και θα πρέπει να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι η μόνη που πάχυνε...έτερον εκάτερον!! Εγώ σαβουριάζω τρελά, αλλά δεν παίρνω γραμμάριο...με έχει ξεζουμίσει το μικρό μου...!!! :lol:

 

H παιδίατρος μου είπε ότι είναι θέμα ορμονών. Όταν λέει σταματήσω να θήλάζω θα ξεφουσκώσω... Καλά κρασιά δηλαδή. Άμα περιμένω να σταματήσω να θηλάζω και δεν πάρω τα μέτρα μου, θα περνάω με δυσκολία από τις πόρτες! :!::!::!::!::!::!:

Και αυτό δεν το θέλω με τίποτα!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι η μόνη που πάχυνε...έτερον εκάτερον!! Εγώ σαβουριάζω τρελά, αλλά δεν παίρνω γραμμάριο...με έχει ξεζουμίσει το μικρό μου...!!! :lol:

 

H παιδίατρος μου είπε ότι είναι θέμα ορμονών. Όταν λέει σταματήσω να θήλάζω θα ξεφουσκώσω... Καλά κρασιά δηλαδή. Άμα περιμένω να σταματήσω να θηλάζω και δεν πάρω τα μέτρα μου, θα περνάω με δυσκολία από τις πόρτες! :!::!::!::!::!::!:

Και αυτό δεν το θέλω με τίποτα!

 

Καλά, ό,τι πεις, γιατρέ! :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...