Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Επίσης κάνει μια γκριμάτσα σα να θέλει να κάνει εμετό. Από το αριστερό, που έχει καλύτερη ροή, θηλάζει 5-7 λεπτά και σταματάει. (η γκριμάτσα που κάνει με ανησυχεί: μήπως δεν είναι καλό το γάλα, από εκείνο στο στήθος?).

 

1. H γκριμάτσα αυτή δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό το γάλα σου...μπορεί κάτι άλλο να του φταίει, να έχει μεγάλη ροη για παράδειγμα...

 

2. Γιατί να μην είναι καλό το γάλα στο ένα στήθος και στο άλλο να είναι...? Χάλασε το μηχάνημα..? (πλάκα σου κάνω για να προβληματιστής λιγάκι...καλοπροαίρετα... :wink: )

 

3.Ο παιδίατρος είναι άσχετος!!!

 

4. Μην επιχειρήσεις να στρώσεις τον ύπνο ενός μωρού...Δεν γίνεται και το κυριότερο δεν πρέπει!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

hercules, αρχικά να σου ζήσει το μωράκι σου!

Συνεχίζοντας, θα ήθελα να επισημανω ότι το στήθος δεν είναι "αποθήκη" γάλακτος για να γεμίζει, αλλά "εργοστάσιο" που παράγει την ώρα που θηλαζει το μωρό σου. Ο μόνος λόγος για τον οποίο "μειώθηκε" το γάλα σου είναι ότι έδωσες συμπλήρωμα και αν συνεχίζεις να δίνεις θα μειωθεί τελειως. όπως, όμως μειώθηκε μπορεί και να αυξηθεί το γάλα σου, θηλάζοντας περισσότερο και πιο σωστά (σωστή θέση του μωρου)

Σε αυτό το σημείο, εσύ αποφασίζεις τι θέλεις να κάνεις.

Φαντάζομαι θα έχεις ακούσεις/διαβάσει για τα οφέλη του θηλασμού και πόσο "θετικοί" είναι όλοι οι παιδιατροι. Όμως, όπως θα έχεις ήδη καταλάβει, οι παιδίατροι (οι περισσότεροι) δίνουν οδηγίες αποθηλασμού ή δεν μπορόύν να αντιμετωπίσουν καταστάσεις που σχετίζονται με παιδιά που θηλάζουν.

Εδώ πάντως μπορείς να βρεις βοήθεια και απαντήσεις σε θέματα θηλασμού ή αποθηλασμου. Η Αγλαΐα θα σε βοηθήσει, όπως και όλες μας στην απόφασή σου. Αρκεί να είσαι πλήρως ενημερωμένη πριν πάρεις την απόφασή σου.

Εγώ απλά λέω για να κλείσω, ότι μητέρες που υιοθέτησαν και δε γέννησαν παιδάκια, κατάφεραν να τα θηλάσουν αποκλειστικά

Link to comment
Share on other sites

hercules, μάλλον άρχισες να δίνεις το συμπλήρωμα στη φάση που το μωρό σου περνούσε άλμα ανάπτυξης και χρειαζόταν να θηλάζει πολύ περισσότερο για λίγες μέρες. Τότε (δυστυχώς) πείστηκες ότι το γάλα σου δεν φτάνει.

 

Το μωρό χρειάζεται μόνο το γάλα σου για τους πρώτους 6 μήνες της ζωής του, ούτε χαμομήλια, ούτε συμπληρώματα. Το μωρό χρειάζεται να θηλάζει τουλάχιστον 8-12 φορές την ημέρα, για να παίρνει από την μανούλα του αυτά που του είναι απαραίτητα. Χρειάζεται να θηλάζει ανεμπόδιστα, κάθε φορά που δυσφορεί ή δείχνει σημάδια πείνας. Το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας.

 

Τα μωρά είναι φτιαγμένα για να θηλάζουν συχνά. Το μητρικό γάλα είναι η πιο εύπεπτη τροφή για ένα μωράκι με ανώριμο πεπτικό σύστημα και χωνεύει περίπου σε 1.5 ώρα. Αν σκεφτείς ότι το στομαχάκι τους είναι πολύ μικρό, δικαιολογείται η συχνότητα με την οποία πρέπει να θηλάζει το μωρό μέρα ΚΑΙ νύχτα.

 

Αν θέλεις να κόψεις το συμπλήρωμα, πρέπει να το κάνεις σταδιακά, ανάλογα με την ποσότητα ξένου που παίρνει το μωρό. Αν θέλεις να σε βοηθήσουμε με αυτό, απάντησε στις τυπικές ερωτήσεις στο παρακάτω λινκ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

Το στήθος δεν είναι ούτε δεξαμενή, για να μαζεύει γάλα, ούτε τρόμπα, για να βγάζει αέρα!!!! :shock: Ο γιατρός σου είναι απαράδεκτος!!!! Το γάλα παράγεται τη στιγμή που θηλάζεις. Όσο πιο πολύ θηλάζεις, τόσο πιο πολύ γάλα θα έχεις για περισσότερο καιρό. Τα χάπια για να γυρίσει το γάλα είναι επικίνδυνα για την υγεία σου και τα συμπληρώματα είναι επικίνδυνα για την υγεία του μωρού σου!

 

Αποφασίζεις και πράττεις! Αλλά ενημερώσου σωστά!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θέλω πολύ να συνεχίσω να το θηλάζω, γιατί πριν γεννήσω μου είπε ο γυναικολόγος μου ότι με αυτό τον τρόπο, του δίνω αντισώματα. Τώρα περιμένω να ξυπνήσει και θα αρχίσω να το θηλάζω συνέχεια, αφού όπως μου είπατε, το στήθος είναι εργοστάσιο παραγωγής και όχι αποθήκη! :D

Μέχρι πριν λίγες εβδομάδες δεν είχα καταλάβει πόσο όμορφα είναι να θηλάζεις, αλλά μια μέρα, την ώρα που τον θήλαζα, έστρεψε το βλεμα του, με κοίταξε κατάματα και μου χαμογέλασε. Ήταν μια από τις ωραιότερες και αξέχαστες στιγμές που μου έχει προσφέρει από τη μέρα που γεννήθηκε!

σας ευχαριστώ και πάλι :P

41edmjsc19uufwl5.pngkk3v7ypawchpdiff.png
Link to comment
Share on other sites

hercules, είναι πραγματικά ωραίο να θηλάζεις!

Αλλά πρόσεξε αυτό που είπα παραπάνω: Αν η ποσότητα του ξένου γάλακτος που παίρνει το μωρό είναι πολύ μεγάλη, πρέπει να κάνεις συγκεκριμένα βήματα, για να ανεβάσεις την παραγωγή σου, ενώ δεν κόβεις απότομα το ξένο αλλά το μειώνεις σταδιακά. Αλλιώς μπορεί το μωράκι σου να μην χορταίνει και να έχεις λάθος εντύπωση για το γάλα που μπορείς να παράγεις. Το να ανεβάσεις την παραγωγή σου χρειάζεται χρόνο και τρόπο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

amaretto το μωράκι μου

Α. γεννήθηκε την 40η εβδομάδα

Β. είναι αγόρι

Γ. με ΦΤ

Δ δεν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία

Ε. έκανε ίκτερο με μέγιστη τιμή 12,5 και ελάχιστη 11,4.

Ε. Δεν έχει νοσηλευτεί από τη μέρα που φύγαμε από το νοσοκομέιο.

1. στις 27/9 που γεννήθηκε ζύγιζε 2.690 και δεν έχασε γραμμάριο τις πρώτες ημέρες. Οι υπόλοιπες ζυγίσεις είναι: 6 Οκτωβρίου 3 kg. 3 Νοεμβρίου 4.060 kg. 2 Δεκεμβρίου 4.800 kg.

2. Τα γεύματά του είναι 10 το 24ωρο

3. μέσα σε 24 ώρες θηλάζει στα δυο από τα 10 (αφού λανθασμένα "περίμενα να γεμίσει"!!) κάθε πρωί και απόγευμα

4. Το συμπλήρωμα που παίρνει είναι 90 ml

5. συνολικά 720 ml το 24ωρο

6. Το θήλαστρο είναι της Chicco 0m+

7. Αντλήσεις δεν κάνω πλέον, μόνο τον πρωτο καιρό έκανα που είχα αρκετό γάλα και το μωράκι μου δεν έπινε πολύ και μου είπαν από το νοσοκομείο να το βγάζω, για να μην "πετρώσει" το στήθος.

41edmjsc19uufwl5.pngkk3v7ypawchpdiff.png
Link to comment
Share on other sites

hercules, περιληπτικά να σου πω ότι μια χαρά τα πηγαίνατε με το βάρος πριν αρχίσεις το συμπλήρωμα! Θυμώνω πάρα πολύ με αυτόν τον γιατρό! Το θήλαστρο που έχεις είναι ακατάλληλο.

Προς το παρόν, πρώτα θήλαζε το μωράκι σου όσο συχνότερα μπορείς, για όσο κάθεται στο στήθος και μετά δίνε του το συμπλήρωμα. Σημείωνε πόσο συμπλήρωμα παίρνει κάθε φορά. Αν αρνείται το στήθος, μην πτοείσαι, δοκίμασε αργότερα. Δοκίμαζε το στήθος, όταν δεν είναι πολύ πεινασμένο, ώστε να έχει περισσότερη υπομονή.

 

Δεν θα σου δώσω οδηγίες για τις απαραίτητες αντλήσεις κτλ, γιατί οι άλλες κοπέλες τα ξέρουν καλύτερα.

Διάβασε εδώ πέρα περίπου πώς θα κινηθείς από εδώ και πέρα για τον επαναγαλακτισμό:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Συζητάμε εδώ τις απορίες σου και προχωράς και να είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις.

Καλή αρχή!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

hercules, το θήλαστρο που χρησιμοποίησες είναι παντελώς ακατάλληλο- δεν αυξάνει την παραγωγή τη μειώνει. Θα πρέπει να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό (το Symphony είναι το καλύτερο που κυκλοφορεί) διπλής άντλησης. Όλες οι πληροφορίες είναι στο λινκ που παρεθεσε η αμαρεττο.

Εγώ έχω να σου προτείνω όταν με το καλό ξεκινήσεις (το δυνατόν συντομότερα εύχομαι και σύμφωνα με τις οδηγίες της Αγλαΐας στο παραπάνω λινκ), κάποια πράγματα που κάνω κι εγώ.

Επειδή η μικρή δεν ξεκολλάει από πάνω μου κάποιες φορές και δεν μένει χρόνος, βάζω στο άλλο στήθος την αντλία, όσο το μωρό θηλάζει από τη μια μεριά.

Και όταν δίνεις το μπιμπερό, προσπάθησε προς το τέλος του γεύματος να ξαναβάλεις το μωρό στο στήθος, δηλαδή όταν έχει χορτάσει και δεν γκρινιάζει, βγάλε το μπουκάλι και βάλε το μωρό στο στήθος, αν πιάσει καλώς, αν όχι συνέχισε με το μπιμπερό

Παράτα όλες τις δουλειές και ασχολήσου μόνο με το μωρό και τις αντλήσεις - αν μπορείς να βοηθηθείς από κάποιον μη διστάσεις να του το ζητήσεις

Πίνε πολύ νερό και γενικά πολλά υγρά (όχι όμως πολύ γάλα, γιατί μπορεί να πειραζει το μωρό σου)

Πάρε οπωσδήποτε συμπληρώματα που αυξάνουν το γάλα (δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12110)

Κοιμηθείτε μαζί θηλάζοντας

και οπωσδήποτε Βρες έναν αλλο παιδίατρο που να μπορεί να σε βοηθήσει με το θηλασμό (εγώ δεν κατάφερα να θηλάσω τα 2πρώτα παιδιά μου όπως ήθελα, από τις σούπερ ηλίθιες οδηγίες του 10λεπτου - περίμενα κι έγώ να γεμίσει το στήθος, στην ίδια ηλικία με το δικό σου θήλαζα πρωι βράδυ και τελικά το έκοψα εντελώς και τώρα το παλεύουμε με την τρίτη και είμαι απολύτως σίγουρη όταν θα τα πάμε μια χαρά, γιατί έχουμε ουσιαστική βοήθεια)

Ό,τι θέλεις, ρώτα μας

Καλή επιτυχία, αν και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις (Τι Ηρακλής είσαι - έκανες 12 άθλους, σε έναν επαναγαλακτισμό θα κολλήσεις; :D )

 

Κι αν η παιδίατρος σου αρχίσει τα χαζά, δες στο τι άλλο θα ακούσω για να έχεις έτοιμες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1. στις 27/9 που γεννήθηκε ζύγιζε 2.690 και δεν έχασε γραμμάριο τις πρώτες ημέρες. Οι υπόλοιπες ζυγίσεις είναι: 6 Οκτωβρίου 3 kg. 3 Νοεμβρίου 4.060 kg. 2 Δεκεμβρίου 4.800 kg.

 

Το βάρος του μωρού ήταν εξαιρετικό, σημάδι ότι εδραίωσες πολύ καλά τη γαλουχία.

 

2. Τα γεύματά του είναι 10 το 24ωρο

3. μέσα σε 24 ώρες θηλάζει στα δυο από τα 10 (αφού λανθασμένα "περίμενα να γεμίσει"!!) κάθε πρωί και απόγευμα

Να θυμάσαι πάντα ότι σε αυτό το σημείο έφτασες εξαιτίας των ηλίθιων συμβουλών που σου έδωσε ένα παιδίατρος όχι γιατί δεν ήξερε, αλλά γιατί ήθελε να σε οδηγήσει στον αποθηλασμό.

 

Τις βλακείες που σου είπε για γεμίσματα και για αέρα δεν τις έχει διδαχθεί πουθενά και δεν τις έχει διαβάσει σε καμία παιδιατρική. Να σου το πω εντελώς απλά: σε κοροϊδεύει και γελάει πίσω από την πλάτη σου που τα κατάφερε τόσο καλά.

 

Είναι ανήθικος και δεν σέβεται το πτυχίο του (υπόψη ότι τα γράφω επώνυμα και δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα τυπώσεις και να του τα δείξεις). :twisted: Μαζί με το εικονίδιο.

 

4. Το συμπλήρωμα που παίρνει είναι 90 ml

5. συνολικά 720 ml το 24ωρο

Το συμπλήρωμα που παίρνει είναι πολύ και το μωρό τρέφεται σχεδόν αποκλειστικά με ξένο γάλα για την ώρα αλλά είμαι σίγουρη ότι αυτό μπορεί να αλλάξει.

 

Αν βάζεις το μωρό σε κάθε γεύμα στο στήθος σύντομα θα δεις το συμπλήρωμα να ελατώνεται. Θα βλέπεις μια αισθητή ελάτωση κάθε 4 μέρες περίπου. Με ασφάλεια μπορείς να το μειώνεις κατά 120 ml κάθε 4-7 μέρες.

 

Πάρε επειγόντως τα συμπληρώματα, παρήγγειλέ τα στο φαρμακοποιό σου, τα έχει η εταιρεία solgar για να ξέρει που να τα ψάξει.

 

6. Το θήλαστρο είναι της Chicco 0m+

δεν σου προσφέρει τίποτα

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Να λοιπόν που βρήκα μία εντελώς ίδια περίπτωση με τη δικιά μου σε ότι αφορά το γιο μου πρίν από σχεδόν 5 χρόνια.

Ακολουθώντας το πρόγραμμα της hercules κατα γράμμα όμως και με τις απαραίτητες προτροπές(μ@λ@κίες συγγνώμη) παιδιάτρου κατάφερα να αποθηλάσω σε μόλις 40 ημέρες!!!! :twisted::twisted:

Και φυσικά υπήρχε και σιγγοτάρισμα από την ίδια μου τη μητέρα και την αδερφή μου!!!! :evil::evil:

Στην κόρη μου τώρα έχουμε περάσει αμέτρητες ώρες θηλαζοντας με τις οδηγίες από την Αγλαία και συνολικά με τις εμπειρίες των υπολοίπων θηλαζουσών μαμάδων και τώρα υπερήφανα παρουσιάζουμε τις 50 ημέρες αποκλειστικού θηλασμού και την εδραίωση της γαλουχίας!!!

Ο παιδίατρος δεν άλλαξε αλλά δεν τον άφησα να μου μιλήσει για το πως θα θρέψω το παιδί μου.Όταν είδε τη μπουμπού 30 ημερών το μόνο που μπορούσε να πει ήταν "Μπράβο την έχεις καλοθρεμμένη".

Η μαμά μου διώχθηκε άρον άρον από το σπίτι τις πρώτες 4 ημέρες προκειμένου να μη συνεχίσει τις ανοησίες της και η αδερφή μου αρκείται στο να στρίβει τη μούρη της γιατί κάθε φορά που τη βλέπω αρχίζω να θηλάζω επιδεικτικά μπροστά της!!!

 

 

Για το μόνο που στεναχωριέμαι πια είναι για το γιόκα μου που δεν τα κατάφερα!!!!!Τώρα αυτός με βοηθάει με τη μπέμπα!Δεν διαμαρτυρήθηκε ποτέ για τις ατέλειωτες ώρες που ήμασταν σπίτι μόνοι μας κι εγώ συνέχεια θήλαζα!!Σε όλους λέει υπερήφανα πως δεν έχουμε μπουκάλια για τη μπέμπα μας γιατί η μαμά έχει γάλα στο μπιζάκι της!!!Και στη μπέμπα λέει να μην κλαίει γιατί τώρα η μαμά θα σου δώσει το μπιζάκι και θα φας όσο θες!!!!

hercules μην κάνεις τα ίδια.Το πιθανότερο είναι να το μετανιώσεις αργότερα.Μην αφήσεις να συμβεί αυτό στο παιδί σου και κυρίως στον εαυτό σου.Αν η θέληση σου λέει ναι στο θηλασμό, τότε σίγουρα μπορείς να το πετύχεις!!!!!!!!!

 

hercules Διαβάζοντας το post σου νευρίασα αφάνταστα με αυτά που έγραφες,αλλά η αλήθεια είναι ότι τα ίδια θα έγραφα κι εγώ πριν από 4 1/2 χρόνια!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα στις 24/12 ένα αγοράκι, που προσπάθησα να το θηλάσω από την πρώτη στιγμή, που μου το έφεραν στο μαιευτήριο, αλλά οι προσπάθειές μας στάθηκαν ανεπιτυχείς τις τρεις πρώτες ημέρες λόγω του ότι οι θηλές μου ήταν επίπεδες και δεν μπορούσε να τις πιάσει καθόλου. Την τέταρτη ημέρα έβαλα ψευδοθηλές και από τότε θηλάζουμε κανονικά. Είναι όμως, δυο μέρες τώρα που το μωρό πιέζει πολύ τις θηλές μου και με πονάει, όταν θηλάζουμε. Δεν έχω κάνει πληγές ακόμη, αλλά φοβάμαι ότι, αν συνεχίσει να με πονάει έτσι, θα κάνω και θέλω να το αποφύγω. Θηλάζω αρκετά συχνά, δηλαδή κάθε δυο-τρεις ώρες και μετά το θηλασμό βάζω συνήθως την purelan της medela. Tι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Η αλλαγή της στάσης θηλασμού θα βοηθούσε; Δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη στάση εκτός από τη συνηθισμένη της αγκαλιάς.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου και καλή χρονιά.

 

Ακριβώς αυτό που περιγράφεις έπαθα κι εγώ. Επίπεδες θηλές, ανεπιτυχείς προσπάθειες για θηλασμό και τέλος ψευδοθηλές. Στην αρχή με τις ψευδοθηλές ο μπέμπης κατάφερε να μου ματώσει την αριστερή. Ήταν η λάθος τοποθέτηση του στόματος του μωρού. Παρόλο που χρησιμοποιείς ψευδοθηλές, το μωρό πρέπει να θηλάζει όχι μόνο το μέρος που εξέχει η ψευδοθηλή αλλά και το πλαστικό που ακουμπάει στο στήθος σου. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Τα χείλη του πρέπει να ακουμπάνε στο σημείο που είναι η θηλέα άλω σου (το καφέ γύρω απο τη ρώγα) και να είναι γυρισμένα προς τα έξω. Στάση πάρε όποια σε βολεύει ώστε να μην κουράζεται η μέση κι η πλάτη σου.

 

Προσπάθησε να το θηλάσεις χωρίς την ψευδοθηλή τώρα που είναι μικρό ακόμα και μπορεί να μάθει. Κι εγώ επίπεδες θηλές έχω αλλά με έναν εξωλκέα θηλής και λίγη επιμονή κι υπομονή τα κατάφερα και θηλάζει κατευθείαν.

 

Διάβασε εδώ αν θες για το πως θα τις κοψεις: http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/wean-shield.html

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

μελισσα, να σου ζήσει!

Θα σου απαντήσουν και οι πιο εμπειρες - ειδικά αυτές που έχουν χρησιμοποιήσει ψευδοθηλές

Σίγουρα η αλλαγή στάση βοηθάει, αλλά να προσέξεις και στη στάση που είσαι, γιατί ξαφνικά άρχισε να σε πονάει; έχει τμήμα από τη θηλαία άλω στο στόμα του;

 

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το λέω για σορρυ σορρύ, αλλά να μη φαίνεται σ' όποιον διαβάζει ότι λέω κάτι παραπάνω από σενα και μπερδεύεται ο κόσμος, γι' αυτό το γράφω

Μη βαλάς, ντε

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να το θηλάσεις χωρίς την ψευδοθηλή τώρα που είναι μικρό ακόμα και μπορεί να μάθει. Κι εγώ επίπεδες θηλές έχω αλλά με έναν εξωλκέα θηλής και λίγη επιμονή κι υπομονή τα κατάφερα και θηλάζει κατευθείαν.

 

Pipi και Ist ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όσες φορές έχω προσπαθήσει να το βάλω χωρίς ψευδοθηλή, δε μπορεί να πιάσει καθόλου τη δική μου θηλή και κλαίει, όπως τις πρώτες ημέρες. Νόμιζα ότι μετά πό κάποιο διάστημα με ψευδοθηλές θα έβγαιναν κάπως έξω οι δικές μου θηλές με το συνεχή ερεθισμό από το θηλασμό, αλλά δε γίνεται τίποτα. Τι ακριβώς είναι ο εξωλκέας θηλών και πού μπορώ να τον βρω; Μάλλον το πρόβλημα, που με κάνει τελικά να πονάω, απ' ό,τι κατάλαβα, είναι ότι το μωρό δεν ανοίγει αρκετά το στόμα του, για να βάλει μέσα και μέρος του γύρω πλαστικού της ψευδοθηλής, που καλύπτει τη θηλαία άλω. Δεν ήξερα ότι αυτό ισχύει και για τις ψευδοθηλές, γιατί στη θηλή της ψευδοθηλής μπαίνει και λίγη θηλαία άλως και νόμιζα ότι αυτό είναι αρκετό (μάλιστα ακριβώς αυτό το μέρος της θηλαίας άλους που μπαίνει μέσα στη θηλή της ψευδοθηλής με πονάει κι όχι η ίδια η θηλή). Το δύσκολο τώρα είναι να μάθω στο μωρό να πιάνει διαφορετικά τη θηλή. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που παλεύουμε ενα μήνα τώρα δεν ανοιγει με τίποτα το στόμα του....την τραβάει την θηλη πιπιλίζοντας μέσα οπότε πονάει ακόμα.

Τουλάχιστον βάζω λιγα δευτερόλεπτα την ψευδοθηλη της chicco (σιλικόνης...τις καουτσούκ δεν τις θέλει καθολου) και μαλακώνει λίγο το δάγκωμα οπότε μετά την βγάζω και ειναι καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα, το μωρό στην ηλικία που είναι μαθαίνει γρήγορα. Τώρα μπορείς να το εκμεταλλευτείς αυτό. Όσο μεγαλώνουν μαθαίνουν στην ευκολία της ψευδοθηλής και αρνούνται να κουραστούν στο απευθείας πιάσιμο. Λοιπόν θα σου πω τι κόλπα έκανα κι ίσως σε βοηθήσουν.

 

Ξεκινούσα να θηλάζω με την ψευδοθηλή και κάποια στιγμή την έβγαζα και του έδινα έτσι. Στην αρχή δεν πετύχαινε αλλά σιγά σιγά έπιανε για λίγο. Και το λίγο έγινε περισσότερο κ.ο.κ. Μια μέρα τα πήρα και λέω δεν θα σου δώσω με τη ψευδοθηλή. Αν πεινάς θα φας έτσι. Κι αυτό ήταν, έπιασε.

 

Άκου τώρα το κόλπο το οποίο κάνω ακόμα. Τσιμπάω τη θηλή με τον δείκτη και τον αντίχειρα του κάθε χεριού από αριστερά και δεξιά της ρώγας. Έτσι βγαίνει λίγο η θηλή ώστε να την βάλω στο στόμα του μωρού και να την τοποθετήσει σωστά ανάμεσα στη γλώσσα και στον ουρανίσκο και να νιώσω να ρουφάει. Ύστερα την αφήνω κι αυτός συνεχίζει κανονικά. Στην αρχή του έφευγε συχνά, τώρα δεν την αφήνει καθόλου και στρίβει και το κεφάλι με τη θηλή στο στόμα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις πως το περιγράφω. Αν δεν καταλαβαίνεις μπορώ να το τραβήξω βίντεο και να στο στείλω. :lol:

 

Οι θηλές σου θα βγουν με τον συνεχή θηλασμό μόνο αν θηλάζει κατευθείαν το μωρό. Κι οι δικές μου τώρα άρχισαν να στρώνουν λίγο (μην φανταστείς τίποτα το τρομερό, ίσα ίσα που εξέχει λίγο). Εξωλκέα βρήκα στο Λητώ (το πολυκατάστημα). Εγώ πήρα της chicco αλλά είχε κι άλλες μάρκες.

 

Για το πως να βάλεις το μωρό να θηλάσει σωστά με την ψευδοθηλή απλά θα σπρώχνεις λίγο τα χειλάκια του να πιάσουν περισσότερο μέρος απ' τη ψευδοθηλή.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά!

Aglaia Amaretto Ist ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.

Σχεδόν δέκα μέρες μετά τις απαντήσεις σας, έχω δει αρκετή βελτίωση στο θέμα του θηλασμού!

Βάζοντας το μωράκι μου σε κάθε γεύμα στο στήθος, περίφανα

:D λέω ότι θηλάζουμε για 20 λεπτά και το συμπλήρωμα έχει κατέβει στα 70ml!!!

Επίσης, άλλαξα παιδίατρο, και η καινούργια μου είπε να θηλάζω όσο πιο πολύ μπορώ, γιατί τα αντισώματα που του δίνω έτσι, δεν τα παίρνει από το συμπλήρωμα.

Τώρα περνάμε μια μικρή ίωση, αλλά πιστεύω ότι με συνεχή θηλασμό και φισιολογικό ορό στη μυτούλα, θα το ξεπεράσουμε, χωρίς να χρειαστούμε μάσκες κλπ φάρμακα.

41edmjsc19uufwl5.pngkk3v7ypawchpdiff.png
Link to comment
Share on other sites

Χτες το πρωι ξύπνησα με πρησμένο στηθος και πετρωμένο και πονούσα πάρα πολυ. Έφαγε το μωρακι απο εκεί και ενώ άδειασε σχετικά δε σταματησε ο πόνος. Νόμιζα πως θα περάσει κάποια στιγμη και δεν έδωσα πολυ σημασια. Όμως χτεσ το απογευμα είχα 38.2 πυρετό και ενώ το στήθος δεν ήταν πετρωμένο πονούσε και χωρίς να το αγγίζω και όταν τρώει το μωρό παιθαίνω στους πόνους. Ο πόνος είναι εντοπισμένος σε ένα σημείο κυρίως. Ήπια depon και έπεσε ο πυρετός αλλά το ΄βράδυ ξαναείχα και σήμερα το πρωί έχω 38.4 πάλι. Δεν ξέρω αν συνδεεται ο πυρέτός με το στήθος ή έχω καμια ίωση αλλα πονάω αφόρητα και δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίζω να θηλάζω απο αυτό το στήθος ή τι πρέπει να κάνω. Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ειναι στα σκληρα σημεία κάνουμε απαλα μασαζακι σαν να θέλουμε να σπάσουμε το γρομπαλάκι (με πολυ ήπιες κινήσεις). Ξεκινάμε απο την μασχάλη και κατευθυνόμαστε προς τις θηλες γιατι απο εκει ξεκινάνε οι γαλακτοφόροι αδένες.

Τα παραπάνω μου τα ειπε η γυναικολογος μου και με σώσανε!

Επίσης ζεστό νεράκι στο ντουζ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...