Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?Μπορεί και να έχει απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να πω ότι διάβασα και όλο το θέμα. Συγχωρέστε με λοιπόν αν επαναλαμβάνω!

Από το μαιευτήριο κι όλας ερεθίστηκαν οι θηλές και η αριστερή από τότε έχει μονίμως ΄ενα τραύμα μπροστά.Τώρα 10 ημέρες μετά θηλάζω αποκλειστικά(δεν το πιστεύω που μπορώ και γράφω τέτοιο πράγμα).Το πρόβλημα είναι πως πάντα όταν βάζω τη μικρή στο στήθος πονάω πολύ για μερικά δεπτερόλεπτα και μετά χαλαρώνω και δεν υπάρχει πρόβλημα.Αυτά τα πρώτα δεύτερα βέβαια είναι μαρτυρικά κάθε φορά και δεν ξέρω τι να κάνω.Απλά το υπομένω.Λέω ο πόνος δεν είναι δα και πιο πολύς από της γέννας!

Δεν ήξερα βέβαια ότι δεν πλένεις το στήθος πριν θηλάσεις.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω: Σε τι γιατρό απευθύνεσαι για το στήθος σε περίοδο θηλασμού στον παιδίατρο ή στο γυναικολόγο? :?:?:?:?:?:?:?:?:?:?

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτόν τον πόνο που λες ΛΕΝΑΝΕΚ το έχω κι εγώ όταν ξεκινάει το θηλασμό από κάθε στήθος. Κι εμένα είχε τραυματιστεί η αριστερή θηλή για αρκετές μέρες και το μωρό έπινε γάλα με αίμα. Είναι μέχρι να πιάσει καλά τη θηλή και την άλω και να ξεκινήσει να ρουφάει. Δαγκώνομαι κι εγώ λίγο αλλά μετά περνάει. Σιγά σιγά θα σκληρήνουν οι θηλές σου και δεν θα καταλαβαίνεις.

 

Για το στήθος απευθύνεσαι στον γυναικολόγο σου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΑΝΕΚ να βαζεις στις θηλες αλοιφη purelan ή lansinoh (λανολινη) και να αφηνεις το στηθος ακαλυπτο μεσα στην ημερα οσο μπορεις. Οι αλοιφες αυτες δεν χρειαζονται ξεβγαλμα για να φαει το μωρο.

 

οι θηλες θα σκληρηνουν και δεν θα καταλαβαινειςτιποτα σε λιγο καιρο.

 

κι εγω στην αρχη ημουν ετσι, κρατουσα την αναπνοη μου καθε φορα που επαιρνε το αριστερο στηθος, για να μην τσιριξω απο τον πονο..σε καταλαβαινω αλλα ειναι περαστικο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρατε τι χαρά μου δίνετε!!Στην επόμενη φορά θα πονάω και θα γελάω και θα σκέφτομαι πως όλα είναι κοντά να φύγουν, να τελειώσουν.

Αλλά και πόσες τύψεις έχω που δεν σας είχα και όταν γεννήθηκε ο γιος μου!!! Θα θήλαζα το αγγελούδι μου όσο πιο πολύ μπορούσα.Θηλάζω τη μικρή και σκέφτομαι το γιο μου!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ τα ίδια Λενάκι μου. Θηλάζω το γιο και σκέφτομαι την κόρη που την θήλασα μόνο ένα μήνα κι αυτό όχι αποκλειστικά και χρησιμοποιώντας το lactina της medela για να βγάζω το γάλα μου. Τώρα με ρωτάει όταν με βλέπει να θηλάζω τον μικρό "μαμά κι εμένα έτσι με θήλαζες"; Τι να της πω; Ότι η μαμά ήταν χαζή κι άκουσε όλους τους άλλους γύρω της και δεν τα κατάφερε ή ότι η μαμά φταίει που η μικρή είχε πολύ δυνατούς κολικούς μέχρι τον 5ο μήνα και την είχαμε με φάρμακα γιατί δεν κατάφερε να της δώσει μητρικό γάλα που δεν θα την πείραζε τόσο όσο η σκόνη; Άστα αυτά σκέφτομαι και πικραίνομαι περισσότερο. Ευτυχώς όλα πάνε καλά με τον μικρό κι αυτό με παρηγορεί αφάνταστα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε κορίτσια, να μπω και εγώ στο κλάμπ των μαμάδων με τύψεις για τα μεγαλύτερα; Μια από τα ίδια για τους δύο μεγάλους - 3,5 αι 4,5 μήνες με ξένο μαζί και κλάμα, γιατί "δεν είχα γάλα".Πώς να έχω που έκανα ό,τι έλεγε στο οδηγίες προς αποφυγή..Αλλά και τωρα δυσκολευόμαστε...Δεν παίρνουμε βάρος. Τέλοσπάντων, μη γεμίζω και το τόπικ...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που τρώμε μόνο 6 φορές την ημέρα (πολύ σπάνια 7), ήμασταν 2740 στις 30/10 και σήμερα είμαστε 4 κιλά :shock::shock: . Έτσι και πάω στον παιδίατρο θα με ξεχέ..ει. Ο άντρας μου μου λέει "σταμάτα να μπουκώνεις το παιδί".

 

Αλλά πέρα από αυτά, ακούστε και πείτε μου τι έπαθα γιατί πέθανα από τον πόνο μέχρι να ηρεμήσω. Στο αριστερό στήθος (όλα το αριστερό τα παθαίνει τελικά) είχα στο πάνω μέρος κάτι σκληρά σημεία από το πρωί και με πονούσαν όταν τα πίεζα. Έβαλα τον μικρό να φάει από αυτό το στήθος και μετά από 1 ώρα θηλασμού (τον μπούκωσα για τα καλά) τα είχα ακόμα ενώ το υπόλοιπο στήθος είχε μαλακώσει. Έκανα μαλάξεις με ζεστό νερό κι ύστερα με ζεστή κομπρέσα έβγαλα γύρω στα 70ml με το lactina. Τι ήταν αυτό; Πέτρωμα, φραγμένοι αδένες; Με πέθαναν μέχρι να τα βγάλω αλλά τώρα νιώθω πολύ ανάλαφρη.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς που τρώμε μόνο 6 φορές την ημέρα (πολύ σπάνια 7), ήμασταν 2740 στις 30/10 και σήμερα είμαστε 4 κιλά :shock::shock: . Έτσι και πάω στον παιδίατρο θα με ξεχέ..ει. Ο άντρας μου μου λέει "σταμάτα να μπουκώνεις το παιδί"

 

Με την ίδια ζυγαριά; Όπως και να'χει, το παιδί χαζό δεν είναι, ξέρει τι κάνει. Δεν μπορείς να ταΐσεις υπερβολικά ένα παιδί που θηλάζει.

Θα το θυμηθεί ο άντρας σου, όταν θα μπουν οι στερεές και ίσως το παιδί δεν τις θέλει (για λόγους ανεξάρτητους από το θηλασμό), αν, ω μη γενοιτο, αρρωστήσει και χάσει λίγο βάρος ή επιβραδύνει λίγο (που έτσι κι αλλιώς επιβραδύνουν μετά)

και όταν το παιδί αρχίσει να κινείται, που θα τα χάσει όλα και θα αναρωτιέστε μήπως το παιδί υποσιτίζεται.

 

Η κόρη μου έβαζε πάνω από 1,5 κιλό τους πρώτους μήνες και άκουγα τα ίδια. Άλλαξα και παιδίατρο, γιατί όταν τον τρίτο μήνα ζύγισε το μωρό, έκανε μια κίνηση του τύπου "ωχ το μάτι μου" και μετά άρχισε να μου λέει ότι και καλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω πότε το παιδί θέλει να θηλάσει από τότε που το ενοχλεί κάτι άλλο και την βάζω στο στήθος με το παραμικρό. Όταν είδε ότι δεν πτοούμαι, άρχισε να μου λέει ότι θα κάνω ραγάδες. Οπότε κι εγώ έκανα ... ράγες και άλλαξα δρόμο :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια ζυγαριά;

 

Ναι με την ίδια.

 

Όπως και να'χει, το παιδί χαζό δεν είναι, ξέρει τι κάνει. Δεν μπορείς να ταΐσεις υπερβολικά ένα παιδί που θηλάζει.

Θα το θυμηθεί ο άντρας σου, όταν θα μπουν οι στερεές και ίσως το παιδί δεν τις θέλει (για λόγους ανεξάρτητους από το θηλασμό), αν, ω μη γενοιτο, αρρωστήσει και χάσει λίγο βάρος ή επιβραδύνει λίγο (που έτσι κι αλλιώς επιβραδύνουν μετά)

και όταν το παιδί αρχίσει να κινείται, που θα τα χάσει όλα και θα αναρωτιέστε μήπως το παιδί υποσιτίζεται.

 

Αυτά λέω κι εγώ του άντρα μου. "Δεν το μπουκώνω, όταν δεν θέλει άλλο βγάζει την θηλή και την διώχνει με τη γλώσσα" & "Όταν τους επόμενους μήνες δεν θα πάρει ούτε γραμμάριο, μην μου πεις ότι δεν του φτάνει το γάλα μου και πηγαίνεις και του φτιάχνεις τον μπούκαλο". Το βουλώνει μετά και δεν μου ξαναλέει τίποτα. Γενικώς δεν μου πηγαίνει κόντρα (ευτυχώς, για το καλό του). Αντίθετα μας κοιτάζει με ένα πολύ γλυκό βλέμμα όταν θηλάζουμε. :)

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΕΝΑΝΕΚ να βαζεις στις θηλες αλοιφη purelan ή lansinoh (λανολινη) και να αφηνεις το στηθος ακαλυπτο μεσα στην ημερα οσο μπορεις. Οι αλοιφες αυτες δεν χρειαζονται ξεβγαλμα για να φαει το μωρο.

 

οι θηλες θα σκληρηνουν και δεν θα καταλαβαινειςτιποτα σε λιγο καιρο.

 

κι εγω στην αρχη ημουν ετσι, κρατουσα την αναπνοη μου καθε φορα που επαιρνε το αριστερο στηθος, για να μην τσιριξω απο τον πονο..σε καταλαβαινω αλλα ειναι περαστικο! :lol:

 

Να ρωτήσω και εγω κάτι?? Θέλω να πάρω και εγω κρέμα για τις θηλές ( ελπίζω να καταφέρω να θηλάσω) και εχω διαβάσει διάφορες απόψεις..Για αμυγδαλελαιο, για την purelan την lansinoh... τελικά ποια πιστευετε ότι είναι η καλυτερη?? Και επίσης πότε τη βάζουμε?? Πριν ή μετά το θηλασμό??Την ξεπλένουμε?? (μου φαινεται περιεργο που λες οτι δεν χρειάζεται ξεβγαλμα). Και από πότε την ξεκινήσατε (καπου διαβασα παλι ότι πρεπει να τις ξεκινάς κανα μήνα πριν τη γεννα). Συγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι ασχετη σε ότι αφορά το θηλασμό

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετά τον θηλασμό, περνάμε με μερικές σταγόνες γάλα μητρικό τις θηλές και αφήνουμε να στεγνώσουν(αυτό από μόνο του είναι το καλύτερο)

 

Οταν στεγνώσουν αν είναι ερεθισμένες μπορείς να απλώσεις ενα λεπτό φιλμ από λανολινη και το αφηνεις μεχρι τον επομενο θηλασμο(δεν το ξεβγάζεις)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος είπε για ελαιόλαδο...η Χλόη? Νομίζω...

Και το ελαιόλαδο δε θέλει ξέβγαλμα? Και μένα οι θηλές μου και ειδικά η δεξιά είναι χάλια...ξηροδερμία...δαγκωνιές...πόνος...αλλά ας μην κλαίγομαι άλλο... :wink::lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άστα, Χλόη μου...Έχουμε ξαναμιλήσει αν θυμάσαι.. Εδώ και κάνα μήνα περίπου κοκκίνησε στο δεξί μου στήθος η άλως κάτω από τη θηλή. Σιγά σιγά άρχισε η ξηροδερμία. Δεν είχα πόνο. Είπαμε με Αγλαια μήπως είναι κατνιντίαση, αλλά έκοψα τα γλυκά δεν είδα καμιά διαφορά και πόνο δεν είχα, ούτε άλλο σύμπτωμα. Μετά συνειδητοποίησα ότι το κοκκίνισμα έγινε συγχρόνως με την εμφάνιση των πρώτων 2 κάτω δοντιών του μικρού. Το άφησα, λοιπόν, έβαζα λανσινοχ και κάπως καλυτέρευσε. Από το Σάββατο έχει αρχίσει ο μικρός και με δαγκώνει! Και όσο περνάνε οι μέρες χειροτερέυει και το στήθος και το δάγκωμα! :shock: Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι πολύ η ξηροδερμία, αρκετός ο πόνος μετά το δάγκωμα για αρκετή ώρα και να πονάω και την ώρα που θηλάζει και στα 2 στήθη πλέον (γιατί και τα 2 έχουν φάει τις δαγκωνιές τους!) ειδικά στην αρχή του θηλασμού. Νιώθω λες και με γρατζουννανε τα δοντάκια του στην αρχή...και είναι πολυ κοφτερα τα άτιμα!!Αυτά!

Συνεχίζω με λανσινοχ,ευτυχώς μείωσα και πολύ τις αντλήσεις που επιβαρύνανε την κατάσταση, μου είπε και η Αγλαία μια συνταγή με ελαιόλαδο και κερί μέλισσας (πρέπει να βρω) και βλέποντας! Αν δεν σταματήσει το χαβά με τα δαγκώματα θα καταλήξω στις ψευτοθηλές, γιατί έχω αρχίσει να τρομάζω στη σκέψη ότι θα φάει!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άστα, Χλόη μου...Έχουμε ξαναμιλήσει αν θυμάσαι.. Εδώ και κάνα μήνα περίπου κοκκίνησε στο δεξί μου στήθος η άλως κάτω από τη θηλή. Σιγά σιγά άρχισε η ξηροδερμία. Δεν είχα πόνο. Είπαμε με Αγλαια μήπως είναι κατνιντίαση, αλλά έκοψα τα γλυκά δεν είδα καμιά διαφορά και πόνο δεν είχα, ούτε άλλο σύμπτωμα. Μετά συνειδητοποίησα ότι το κοκκίνισμα έγινε συγχρόνως με την εμφάνιση των πρώτων 2 κάτω δοντιών του μικρού. Το άφησα, λοιπόν, έβαζα λανσινοχ και κάπως καλυτέρευσε. Από το Σάββατο έχει αρχίσει ο μικρός και με δαγκώνει! Και όσο περνάνε οι μέρες χειροτερέυει και το στήθος και το δάγκωμα! :shock: Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι πολύ η ξηροδερμία, αρκετός ο πόνος μετά το δάγκωμα για αρκετή ώρα και να πονάω και την ώρα που θηλάζει και στα 2 στήθη πλέον (γιατί και τα 2 έχουν φάει τις δαγκωνιές τους!) ειδικά στην αρχή του θηλασμού. Νιώθω λες και με γρατζουννανε τα δοντάκια του στην αρχή...και είναι πολυ κοφτερα τα άτιμα!!Αυτά!

Συνεχίζω με λανσινοχ,ευτυχώς μείωσα και πολύ τις αντλήσεις που επιβαρύνανε την κατάσταση, μου είπε και η Αγλαία μια συνταγή με ελαιόλαδο και κερί μέλισσας (πρέπει να βρω) και βλέποντας! Αν δεν σταματήσει το χαβά με τα δαγκώματα θα καταλήξω στις ψευτοθηλές, γιατί έχω αρχίσει να τρομάζω στη σκέψη ότι θα φάει!

Γεια σε ολες! Κι εγω θηλαζω την μικρη μου εδω και 7 περιπου μηνες αλλα δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα. παρακολουθησα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης {ανωδυνος}.Η μαια που μας εκανε τα μαθηματα μας ειπε να μην πλενουμε το στηθος πανω απο 2 φορες την ημερα,να βαζουμε κονιακ (ναι καλα διαβασες) καθε βραδυ στις θηλες και την αλοιφη της propoline (βαλσαμο για τις θηλες) που δεν χρειαζεται να πλενεις το στηθος πριν το θηλασμο, μονο να το σκουπιζεις με μια βρεγμενη γαζουλα αποστειρωμενη. Ελπιζω να φανουν χρησιμες οι συμβουλες μου! Θελω να σε παρακαλεσω να μην σταματησεις τον θηλασμο,δεν ξερεις τι θα χασεις!!!!!! http://lilypie.com/pic/081120/DTNu.jpg
Link to comment
Share on other sites

bessy, το κονιάκ είναι εντελώς λάθος. Συνήθως προτείνουν οινόπνευμα στις θηλές, αλλά το κονιάκ πρώτη φορά το ακούω :lol: σίγουρα πάντως το είπε, για το αλκοόλ (=οινόπνευμα) που περιέχει.

Το αποτέλεσμα θα είναι ξηρές θηλές, και συνεπώς περισσότερος πόνος και μη γρήγορη επούλωση των πληγών (αν υπάρχουν).

Η θηλή θα πρέπει να αφήνεται με την φυσική της υγρασία και το μόνο "πλύσιμο" που της γίνεται, είναι αυτό του νερού/σαμπουάν/αφροντούς που τρέχει, όταν η μαμά κάνει μπάνιο.

 

Τη κρέμα της propoline δεν την ξέρω. Σε περιπτώσεις πληγών συστήνεται η λανολίνη.

Link to comment
Share on other sites

Ροζαλίτα μου, πρέπει οπωσδήποτε να μην τον αφήνεις να σε δαγκώνει.

Όταν θηλάζει κανονικά, δε μπορεί να δαγκώσει. Όταν βλέπεις ότι αρχίζει να βαριέται, ή είναι έτοιμος να τον πάρει ο ύπνος, να είσαι σε επιφυλακή, και με το που πάει να δαγκώσει να τον βγάζεις αμέσως.

 

Εκτός απ'την ξηροδερμία, έχει κάνει και πληγη το στήθος απ'το δάγκωμα?

 

Αυτά που περιγράφεις πάντως, μου μοιάζουν για καντιντίαση.

Δες μήπως βρεις τις ταμπλέτες GSE. Κόψε τελείως τα γλυκά, το άσπρο ψωμί, και τη μαγειά. Είναι δύσκολο το ξέρω, αλλά πραγματικά είναι το μόνο που με βοήθησε. Ό,τι άλλο κι αν κάνω, αν δεν κάνω αυστηρή διατροφή, η καντιντίαση επιστρέφει :roll: . Και τώρα για άλλη μια φορά, υποφέρω γιατί το είχα ρίξει πολύ έξω τελευταία. :( Είναι φριχτό το yeast beast! :evil:

 

Εύχομαι περαστικά. Πραγματικά σε νοιώθω.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ'την ξηροδερμία, έχει κάνει και πληγη το στήθος απ'το δάγκωμα?

 

Αυτά που περιγράφεις πάντως, μου μοιάζουν για καντιντίαση.

 

Έχει κάνει πληγή. Το πρωί την είδα. Είναι μια γραμμή για την ακρίβεια! Και γι'αυτό πονάω στην αρχή του θηλασμού... Στο αριστερό πονάω ελάχιστα πλέον, που και εκεί με έχει δαγκώσει. Για την πληγή πρέπει να προσέξω κάτι? Υπάρχει κίνδυνος για μόλυνση?

 

Και όσο για καντιντίαση, γιατί στο θυμίζει? Δεν έχω πόνους εσωτερικούς και δεν μπορεί να είναι σύμπτωση ότι ξεκίνησε το πρόβλημα με την εμφάνισει των πρώτων δοντιών...Θα προσπαθήσω πάντως να κόψω τα γλυκά...(μόλις πριν πέντε λεπτά τσάκισα μια πάστα) αν και με έχει πιάσει ένα πράμα...πνίγω τον καημό μου στη ζάχαρη!! (με πρήζει βασικά ο Γιάννης και εκνευρίζομαι και ξεσπάω εκεί)

Παρατήρησα και κάτι άλλο. Στο στήθος αυτό πόυ έχω το έντονο πρόβλημα λίγο πιο κάτω από την πληγή, στην άλω πάνω, είναι σαν ..πως να το περιγράψω...ελιά , μάλλον κρεατοελίτσα, κάτι τελος πάντων προεξέχει πολύ μικρό...να το έγδαρε το δόντι του...δεν ξέρω...Πάντως και αυτό πονάει λίγο όταν το πιέζω...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ροζαλιτα αυτα που περιγραφεις μου θυμιζουν αυτα που περνουσα τον προηγουμενο μηνα

μου εκανε την πληγουλα 2 φορες σε ενα μηνα κ πονουσα πολυ ειδικα στην αρχη

δεν εκανα κατι για να περασει απλα σταματησε να με δαγκωνει

δηλαδη ετρωγε πιο ηρεμα και περασε

παντως ειναι οντως πολυ επωδυνο

Link to comment
Share on other sites

Είπα οτι μου θυμίζει καντιντίαση γιατί όταν έχεις, αισθάνεσαι τα δόντια κοφτερά κι ας μη δαγκώνουν.

 

Αν όμως έχες πληγές, τότε αλάζει. Και η πληγή όμως θα περάσει, αν φροντίσεις να πιάνει σωστά το στήθος και να μη δαγκώνει. Να προσφέρεις πρώτα το στήθος που πονάει λιγότερο.

Δεν υπάρχει φόβος για μόλυνση νομίζω. Μπορείς απλά να βάλεις πάνω λίγο γάλα και να το αφήσεις. Θα περάσουν οι πληγές. Πρέπει όμως να μην τον αφήνεις καθόλου να σε δαγκώνει.

Link to comment
Share on other sites

bessy, το κονιάκ είναι εντελώς λάθος. Συνήθως προτείνουν οινόπνευμα στις θηλές, αλλά το κονιάκ πρώτη φορά το ακούω :lol: σίγουρα πάντως το είπε, για το αλκοόλ (=οινόπνευμα) που περιέχει.

Το αποτέλεσμα θα είναι ξηρές θηλές, και συνεπώς περισσότερος πόνος και μη γρήγορη επούλωση των πληγών (αν υπάρχουν).

Η θηλή θα πρέπει να αφήνεται με την φυσική της υγρασία και το μόνο "πλύσιμο" που της γίνεται, είναι αυτό του νερού/σαμπουάν/αφροντούς που τρέχει, όταν η μαμά κάνει μπάνιο.

 

Τη κρέμα της propoline δεν την ξέρω. Σε περιπτώσεις πληγών συστήνεται η λανολίνη.

 

 

dooo μου, κι εγω οταν το ακουσα παραξενευτικα λιγακι! Οταν ρωτησα γιατι?η μαια μου απαντησε οτι επουλωνει τις πληγες των θηλων γιατι εχει ζαχαρη.Το αλκοολ εξατμιζεται και δεν ειναι προβλημα ουτε για το μωρο! Η κρεμουλα της propoline που σου ειπα ειναι πολυ καλη γιατι δεν εχει καθολου χημικα.Επισης δεν μυριζει! Κοστιζει περιπου 8,50 ευρω και την βρισκεις στα φαρμακεια και στα Notos Galeries.Oλα αυτα τα εχω δοκιμασει και εχουν αποτελεσμα!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Tα καταφέραμε 2η μέρα χωρίς δάγκωμα!!! Φτύστε με μη με ματιάσω!!! Παντως ο πόνος πόνος!!! Ελπίζω να περάσει σύντομα. Τοσο πόνο μ΄νο στην αρχή!!! (καλά στην αρχή μέχρι και ανάσες τοκετού έκανα για να ξεχαστώ...! :shock: )

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...