Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και οδοντίατρος


melina_m

Recommended Posts

Αγλαία και εγώ έκανα ένεση αλλά βάλαμε πολύ λίγο γιατι και μένα ο γιατρός μου ήταν λίγο διστακτικός. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι το εξής. Θέλω να κάνω λεύκανση η οποία κρατάει καμιά δεκαπενταριά μέρες. Πιστεύεις ότι μπορώ να την κάνω. Αν κατάλαβα καλά, μπαίνει κάποιο ζελ σε θήκες στα δοντια το βράδυ. Τί λες; Να το προχωρήσω;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 months later...

Βρε κοριτσια,γιατι τοσος πανικος με τον οδοντιατρο??????

 

ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΓΑΛΟΥΧΙΑΣ!

 

Το μονο προβλημα ειναι ο ΦΟΒΟΣ που εχετε οταν ερχεστε σε εμας! Αυτος και μονο αυτος(ο φοβος) μπορει να προκαλεσει το οτιδηποτε,γι'αυτο και αποφευγεται οποιαδηποτε εργασια κατα την περιοδο αυτη.

Το αναισθητικο,μεταβολιζεται παρα πολυ γρηγορα και δεν παει καν στο περιφερικο αιμα γιατι απαγορευεται να γινει η εγχυση του σε αρτηρια!Δηλαδη,πρωτα δοκιμαζουμε αν ειμαστε μακρια απο αρτηρια και μετα κανουμε την ενεση τοπικα!

Το υλικο του σφραγισματος χρησιμοποιειται αποκλειστικα στις επιφανειες του δοντιου.Δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει σε επαφη με το αιμα γιατι τοτε ειναι αχρηστο!Δεν "κολλαει" στην επιφανεια του δοντιου!

Το υλικο της απονευρωσης χρησιμοποιειται στο εσωτερικο της ριζας του δοντιου και επισης δεν ερχεται σε καμια επαφη με το αιμα!

Αυτα που πρεπει να αποφευγονται ειναι τα αντιβιωτικα και τα παυσιπονα που εχει ηδη απαγορεψει ο γυναικολογος εξ αρχης.

Ποσες γυναικες καπνιζουν?

Ποσες γυναικες ακολουθουν αγωγη για καποια συγκεκριμενη αρρωστια με σοβαροτερες για την υγεια του εμβρυου επιπλοκες?

Και ομως.....ολα καλα στο τελος!

 

Φανταστειτε οτι πηγα σε ενα συναδελφο να μου κανει ενα καθαρισμο και δεν ηθελε.Μονο στα ποδια του δεν επεσα,φοβηθηκε λεει μη τυχον φοβηθω και προκληθουν τιποτα συσπασεις!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χθες μετά από μια έντονη κρίση πονόδοντου επισκέφτηκα τον οδοντίατρο. Το δόντι που είχε χαλάσει ήταν ήδη σφραγισμένο από τη μία μεριά, οπότε έβγαλε το παλιό σφράγισμα για να το ξανασφραγίσει.

Του είπα ότι θηλάζω αλλά μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ωστόσο όταν γύρισα στο σπίτι μου, το έψαξα και είδα ότι τα ασημί σφραγίσματα είναι επικίνδυνο να αφαιρούνται κατά τη διάρκεια του θηλασμού λόγω κινδύνου δηλητηρίασης με υδράργυρο.

Ο οδοντίατρος δεν πήρε κάποια συγκεκριμένο διαφορετικό μέτρο για τις εργασίες που έκανε όταν βγάλαμε το σφράγισμα πέραν του να σταματά τακτικά και να μου λέει να ξεπλένω την περιοχή.

Τώρα τι κάνω; Θηλάζω το παιδί κανονικά; Αντλώ το γάλα για μια περίοδο και το πετάω και δίνω στο μωρό φόρμουλα; Και ως πότε;

Ήδη θήλασα το μωρό όταν επέστρεψα απο τον οδοντίατρο αλλά δε νομίζω να είχε προλάβει να περάσει κάτι στο γάλα αμέσως.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι πρεπει να ασχοληθεις τοσο........οτι εγινε εγινε....δεν ξερεις αν καταπιες καποιο κομματι, κατα πασα πιθανοτητα δεν συνεβει κατι τετοιο ....δεν προκειται για καποιο φαρμακο που απλα δεν θηλαζεις για καποιες ωρες......το αμαγαλμα θα μεινει στον οργανισμο για πολυ καιρο μαλλον.........κι εμενα αναγκαστηκε να μου αλλαξει ενα παλιο σφραγισμα καποια στιγμη πριν μηνες και σαν τσομπανος που ειναι δεν προσεξε καθολου.........ενδεχομενως να καταπια κομματακια........δεν ασχοληθηκα περαιτερω με το θεμα, ποσο να σκασω πια.....αλλαξα οδοντιατρο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομιζω οτι πρεπει να ασχοληθεις τοσο........οτι εγινε εγινε....δεν ξερεις αν καταπιες καποιο κομματι, κατα πασα πιθανοτητα δεν συνεβει κατι τετοιο ....δεν προκειται για καποιο φαρμακο που απλα δεν θηλαζεις για καποιες ωρες......το αμαγαλμα θα μεινει στον οργανισμο για πολυ καιρο μαλλον.........κι εμενα αναγκαστηκε να μου αλλαξει ενα παλιο σφραγισμα καποια στιγμη πριν μηνες και σαν τσομπανος που ειναι δεν προσεξε καθολου.........ενδεχομενως να καταπια κομματακια........δεν ασχοληθηκα περαιτερω με το θεμα, ποσο να σκασω πια.....αλλαξα οδοντιατρο.

 

Αχ έχω κουραστεί πια μ' αυτή την κατάσταση. Σε λίγο πρέπει να επισκέπτομαι όλους τους γιατρούς με το laptop παραμάσχαλα, για να ψάχνω στο google πριν κάνω οποιαδήποτε επέμβαση.

Πάντως τηλεφώνησα σήμερα στον οδοντίατρό μου για να τον ρωτήσω γι' αυτά που διάβασα και μου είπε να μην ανησυχώ γιατί περισσότερο υδράργυρο θα πάρω στον οργανισμό μου τρώγοντας μια κονσέρβα τόνου παρά λόγω της αφαίρεσης του σφραγίσματος. :shock:

 

Και ψάχνοντάς το στο Internet και αυτό διαπίστωσα ότι ένα δίκιο το είχε. Δηλαδή σαφώς είναι επικίνδυνο να βγάζεις τα μαύρα σφραγίσματα ενώ είσαι έγκυος ή θηλάζεις αλλά το ίδιο επικίνδυνο είναι να τρως τόνους, ξιφίες, σολωμούς, κλπ.

 

Με λίγα λόγια αλλάζω και οδοντίατρο αλλά κόβω και τις κονσέρβες τόνου. :cool:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα μεγαλα ψαρια ειναι πλεον υπερβολικα μολυσμενα σε βαρεα μεταλλα........επιλεγουμε να τρωμε μονο τα μικρα, οπως οι σαρδελες. Αν διαβασεις το σαιτ του mercola.com εχει πολλα ενδιαφεροντα αρθρα πανω σε αυτο το θεμα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

έχω μια φλεγμονή που με ταλαιπωρεί σε ένα δόντι εδώ και αρκετούς μήνες (έχει πύον). Ο παιδίατρός μας είπε ότι αυτό δεν προκαλεί πρόβλημα στο θηλασμό (η Αναστασία μου είναι 8,5 μηνών και συνεχίζω να τη θηλάζω).

Σε μια προσπάθεια να απαλλαγώ από τη φλεγμονή και να βγάλω το δόντι ο οδοντίατρος μου είπε ότι θα χρειαστεί να κάνω οστική ανάπλαση - με κολλαγόνο και βόειο μόσχευμα. Φοβούμενη ότι αυτό μπορεί να είναι χειρότερο για το θηλασμό - δεν μπόρεσα να βρω μια εμπεριστατωμένη απάντηση, για το αν επηρεάζει ή όχι - εγκατέλειψα την ιδέα περιμένοντας να κλείσει το μωρό μου τουλάχιστον 12 μήνες. Ποια είναι η γνώμη σας;

Το δόντι έχει υποστεί κάταγμα στη μια του ρίζα, αλλά είναι κλειστό δεν τίθεται δηλ. ζήτημα μόλυνσης

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εχω κι εγω αποστημα στο δοντι και δεν μπορω να κανω σπουδαια πραγματα οσο ειμαι εγκυος, αναγκαστικα κανω συντηρηση και περιμενω........ξερω οτι μπορεις να παρεις amoxil, ειναι συμβατο, μπορεις να κανεις τοπικη αναισθησια, δεν ξερω τι γινεται με το κολαγονο.....πρεπει να σου απαντησει καποιος ειδικος......ρωτησες γυναικολογο?

 

Νομιζω παντως οτι ειναι χειροτερη τετοια κατασταση οταν εισαι εγκυος, στο θηλασμο ισως να μην πειραζει τοσο πολυ, αντε να βγαζεις το γαλα για μερικες μερες οσο γινεται η επεμβαση.....δεν ξερω να σε βοηθησω ειναι πολυ εξειδικευμενο το προβλημα......ψαξε το λιγο, στειλε ισως μειλ στα ξενα σαιτ που ειδικευονται στο θηλασμο να σου πουν.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτα για την φιλη μου maradnik που ειχε αποριες για τον υδραργυρο, απο τον mercola, εντελως δωρεαν...δεν χρειαζεται να αγορασει τιποτα...

 

Insider Reveals How FDA Demolished “Safe” Mercury Levels

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/01/27/insider-reveals-how-fda-demolished-safe-mercury-levels.aspx

 

The Ultimate Payback for Culprits Responsible for Sneaking Mercury into Your Mouth? Put Them OUT OF BUSINESS!

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/12/05/The-Ultimate-Payback-for-Culprits-Responsible-for-Sneaking-Mercury-into-Your-Mouth-Put-Them-OUT-OF-BUSINESS.aspx

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτα για την φιλη μου maradnik που ειχε αποριες για τον υδραργυρο, απο τον mercola, εντελως δωρεαν...δεν χρειαζεται να αγορασει τιποτα...

 

Insider Reveals How FDA Demolished “Safe” Mercury Levels

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/01/27/insider-reveals-how-fda-demolished-safe-mercury-levels.aspx

 

The Ultimate Payback for Culprits Responsible for Sneaking Mercury into Your Mouth? Put Them OUT OF BUSINESS!

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/12/05/The-Ultimate-Payback-for-Culprits-Responsible-for-Sneaking-Mercury-into-Your-Mouth-Put-Them-OUT-OF-BUSINESS.aspx

 

Σ' ευχαριστώ για το πρώτο άρθρο...

Το δεύτερο μου το είχε στείλει ήδη ο Dr Mercola μαζί με τρεις προτάσεις αγοράς: Πολυβιταμίνες, ενισχυτικό ανοσοποιητικού συστήματος και καλλυντικά (Όπως είπε και ο ίδιος ο δόκτορας: "Good news! Here's the new healthful, USDA certified organic skin care solution that will have people talking about how young and vibrant you look.").

 

Θα μου πεις "γιατί εγγράφηκες κι εσύ στο newsletter του Mercola".... Βλέπεις για να μπορέσω να διαβάσω τα links στο site του που έχουν παραθέσει διάφορα μέλη του φόρουμ, έβγαινε ένα παραθυράκι που αν δεν έβαζα ένα email δεν με άφηνε να διαβάσω το άρθρο.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλα, αν ισχυε οτι βλαπτει η επισκεψη στον οδοντιατρο το μωρο, θα την ειχα βαψει!!!

Δεν ξερω τι λενε τα βιβλια και οι γιατροι, εγω απο τοτε που γεννησα, και θηλαζω αποκλειστικα, εχω χρυσωσει τον οδοντιατρο!!!!!!!! Σε ολη την εγκυμοσυνη επαιρνα ασβεστιο και ετρωγα παρα μα παρα πολλα γαλακτοκομικα. Μετα τη γεννα μου ειπαν να μην παρω αλλα συμπληρωματα. Μετα απο 30 μερες, διεγνωσαν παλινδρομηση στο μωρο και μου εκοψαν το αγελαδινο γαλα-ευτυχως που δεν ακουσα μια παιδιατρο να κοψω ΟΛΑ τα γαλακτοκομικα, ευχαριστω την Αγλαια και αλλες κοπελες εδω για τη συμβουλη να κοψω αρχικα μονο το αγελαδινο.

Εδω και 5 μηνες, λοιπον, θηλαζω και τους 4 απο αυτους εκοψα -μονο το αγελαδινο- γαλα. Το αποτελεσμα παρολα αυτα?? Κρατηθειτε.....4 σφραγισματα σε 3 μηνες, 2 δοντια παιζουν γι απονευρωση και σημερα που μιλαω με πονανε ολα μου τα δοντια με κρυο νερο ή ζεστο ροφημα. Και ρωταω, τετοια συμπτωση? Και να φανταστειτε οτι παλια ελειπα ολη μερα απο το σπιτι λογω εργασιας και τα βουρτσιζα μονο πρωι-βραδυ ενω ετρωγα ενα σωρο βλακειες. Δε λεω οτι δεν πηγαινα στον οδοντιατρο ποτε, αλλα οχι κι αυτο το πραγμα!

Προφανως δεν επρεπε να ακουσω τον γυναικολογο και να κοψω το ασβεστιο, ουτε να πιστεψω οτι ο θηλασμος δεν βλαπτει τα δοντια. Συμβουλη να συνεχισετε να παιρνετε συμπληρωματα και να μην κοψετε τα γαλακτοκομικα, αντιθετα, πινετε πολυ πολυ γαλα!!!! Καποιες απο εμας, ειμαστε πιο ευαισθητες φαινεται....

ΥΓ οποια γνωριζει καλο οδοντιατρο κοντα στο Χαλανδρι ας μου πει με πμ, γιατι μεσα σε ολα ειμαι υποχρεωμενη τοσο καιρο να πηγαινω στον οδοντιατρο που ηξερα απο παλια που εμενα Πατησια και ειναι μακρια....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρες!!!

 

το πρόβλημα έχει ως εξής: πονάει πολύ ένα δόντι.... και θηλάζω... το μωρό χτες έκλεισε τους 6 μήνες!!!

πραγμα που σημαίνει ότι: πρέπει να πάω οδοντίατρο και να πάρω κάποια φάρμακα για να το φτιάξει... ή να κάνει ένεση αναισθησίας....

η οδοντίατρος μου, έχει πει πως θα πρέπει για μερικές μέρες να κόψω το θηλασμό....

 

άρα πρέπει να δώσω ξένο γάλα.... τι γάλα να δώσω;;; σκόνη ή εβαπορέ;;;

 

αυτές τις μέρες θα αντλώ με το θήλαστρο για να μη κοπεί το γάλα....

και το παιδί μου τι θα κάνει που είναι βυζάκιας;;;;

 

σας έχει τύχει;;; και τι κάνατε;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν οι ενέσεις των οδοντιάτρων είναι συμβατές ή όχι, αλλά κι εγώ όταν χρειάστηκε να κάνω 1 σφράγισμα, μου το έκανε χωρίς αναισθησία λόγω θηλασμού. Ήταν αρκετά επιφανειακό και μπόρεσε και μου το έκανε (γιατί συνήθως ζητάω αναισθησία και για τον καθαρισμό :D). Αν έχεις αυτή την επιλογή, ίσως μπορέσεις να το κάνεις κι έτσι και να μην διακόψεις το θηλασμό. Περίμενε όμως να σου πουν και οι πιο σχετικές κοπέλες τι παίζει.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν οι ενέσεις των οδοντιάτρων είναι συμβατές ή όχι, αλλά κι εγώ όταν χρειάστηκε να κάνω 1 σφράγισμα, μου το έκανε χωρίς αναισθησία λόγω θηλασμού. Ήταν αρκετά επιφανειακό και μπόρεσε και μου το έκανε (γιατί συνήθως ζητάω αναισθησία και για τον καθαρισμό :D). Αν έχεις αυτή την επιλογή, ίσως μπορέσεις να το κάνεις κι έτσι και να μην διακόψεις το θηλασμό. Περίμενε όμως να σου πουν και οι πιο σχετικές κοπέλες τι παίζει.

 

μωρέ κι εγώ όταν χρειάστηκε να φτιάξω ένα παλιό σφράγισμα δεν έκανα ένεση... οκ πόνεσε λίγο αλλά παλευότανε....

τώρα νομίζω είναι φρονιμίτης.....:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί δε ρωτάς τη γιατρό σου τι ουσία θα πρέπει να πάρεις και να την ψάξεις στο http://www.e-lactancia.org/ ? δε νομίζω να μην μπορεί να σου δώσει κάτι συμβατό με το θηλασμό. είναι κρίμα να διακόψεις, έστω και προσωρινά, ενώ υπάρχει επιλογή. Η Αγλαία έχει πει πολλές φορές (και έχω διαπιστώσει και μόνη μου) ότι οι γιατροί τις περισσότερες φορές δε γνωρίζουν και συστήνουν με το παραμικρό αποχή από το θηλασμό.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Αγλαία έχει πει πολλές φορές (και έχω διαπιστώσει και μόνη μου) ότι οι γιατροί τις περισσότερες φορές δε γνωρίζουν και συστήνουν με το παραμικρό αποχή από το θηλασμό.

 

αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια......

 

έχεις δίκιο, θα ρωτήσω για την ουσία και θα το ψάξω.....

Link to comment
Share on other sites

την περασμένη εβδομάδα σφράγισα, με τοπική νάρκωση το δόντι μου και μετά θήλασα κανονικότατα!!!!!!!!!

 

Για ρώτα την οδοντιάτρο σου όταν είναι να γεννήσεις και σου κάνουν επισκληρίδιο ή ολική νάρκωση και το μωρό βρίσκεται μέσα σου τι θα έπρεπε να πάθει, αν είναι να το επιρρεάζει η νάρκωση για το μούδιασμα του δοντιού????????

 

Με λίγα λόγια παίρνει την δοσάρα του όταν γεννιέται, το τσιμπηματάτι στο δόντι τι θα του γαργαλίσει?????????????? (για να μη πω τίποτα άλλο και φάω κάρτα)

 

όσο για την αντιβίωση, πχ η αμοξίλ που είχα πάρει εγώ όταν έβγαλα και τους 4 φρονιμήτες στον γναθοχειρούργο (τον καιρό των πάγων) είναι συμβατή με τον θηλασμό!!!!!!!!!

 

αν δεις στο λιγνκ που στου δίνει η νανα παραπάνω οι περισσότερες αντιβιώσεις είναι συμβατές, συν αυτό που είπε και η Αγλαΐα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

underage.....

με άγχωσε που μου είπε να κόψω το θηλασμό για μερικές μέρες....

κι έχω μπει στη διαδικασία να σκέφτομαι όλα τα συναφή.... ξένο γάλα, θήλαστρα κτλ κτλ.....

 

άλλωστε το ότι υπάρχει παντού ενημέρωση για το θηλασμό είναι γνωστό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα της πεις να στο δώσει γραμμένο και υπογεγραμμένο με την δική της υπογραφή και την σφραγίδα της και θα πας να την καταγγείλεις!!!!!!!!!!

 

Που δεν υπάρχει περίπτωση να στο δώσει ούτε μια στο εκατομμύριο!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ εδώ και 3 μήνες είμαι σε διαδικασία απονεύρωσης και στην αρχή που πρήστηκε το δόντι χρειάστηκε να πάρω και αντιβίωση...Ούτε η οδοντίατρος ούτε η παιδίατρος μου είπαν να κόψω τον θηλασμό...Ακόμα και η ένεση που είναι ξυλοκαΐνη, δεν βλάπτει στο θηλασμό, άρα νομίζω άδικα αγχώνεσαι...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα η σενιόρα οδοντίατρος μου είπε να κάνω ακτινογραφία στο δόντι να δούμε τι ακριβώς παίζει....

αλλά λέει είναι πολύ επικίνδυνο για το θηλασμό.....

τώρα αυτό ισχύει;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

σήμερα η σενιόρα οδοντίατρος μου είπε να κάνω ακτινογραφία στο δόντι να δούμε τι ακριβώς παίζει....

αλλά λέει είναι πολύ επικίνδυνο για το θηλασμό.....

τώρα αυτό ισχύει;;;;;;;

 

χαχαχα καλα πεστης οτι ειναι ασχετη!!!!εδω εκανε η κορη μου οταν ηταν 3 μηνων ακτινογραφια στη λεκανη της...αμα κανω εγω στη γναθο μου θα πειραξει το θηλασμο καλα εντελως ασχετη!!!!!!!!

αχ θεε μου τι γιατροι υπαρχουν!!εγω γεννησα με ολικη καΙ καισαρικη η αντιβιοση μου ηταν αμοξιλ 1000 2 με 3 την ημερα δεν θυμαμαι καλα!!τοτε που ηταν και νεογεννητο ουτε η ολικη ουτε η αντιβιοση που ηταν βαρβατη δεν κοψαμε τον θηλασμο!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

η οδοντίατρος μου, έχει πει πως θα πρέπει για μερικές μέρες να κόψω το θηλασμό....

 

σας έχει τύχει;;; και τι κάνατε;;;

 

Μας έχει τύχει άπειρες φορές!

Είναι πολύ λυπηρό αυτό που κάνουν. Αντί να πούνε υπεύθυνα ότι δεν γνωρίζουν και θα το ψάξουν ή να σου πούνε να το ψάξεις εσύ, λένε ότι τους κατέβει.

 

Οτιδήποτε και να κάνεις στον οδοντίατρο δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Ζήτησε από την οδοντίατρο να σου γράψει αναλυτικά σε ένα χαρτάκι το γιατί συστήνει διακοπή θηλασμού (πρέπει να αναφέρει τα φάρμακα που θα χρησιμοποιήσει) να το σφραγίσει με τη σφραγίδα της και να το υπογράψει.

Link to comment
Share on other sites

αλλά λέει είναι πολύ επικίνδυνο για το θηλασμό.....

τώρα αυτό ισχύει;;;;;;;

 

Ξανά: ζήτησέ της να το γράψει, να το σφραγίσει και να το υπογράψει.

 

Χρειάζεσαι το χαρτί για να το δείξεις στον παιδίατρο κι επειδή εσύ μπορεί να τα μεταφέρεις λάθος, καλά είναι να τα έχεις αναλυτικά γραμμένα, πάντα με σφραγίδα και υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...