Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Ο δικός μου πνιγόταν με όλα μέχρι 11,5 μηνών, αλλά παρόλα αυτά ήθελε να τα δοκιμάζει (οπότε πνιγόταν, έκανε εμετό και φτου και από την αρχή). Τώρα τελευταία έχει αρχίσει και καταπίνει με ευκολία και του δίνουμε σιγά σιγά κανονικό φαγητό λιωμένο με το πηρούνι. Παίρνει και μεγάλο πηρούνι μεταλλικό (δεν του αρέσουν τα παιδικά) και τρώει μόνος του αρκετές μπουκιές και μετά βαριέται και επιστρατεύει τα δάχτυλα! :)

Υποθέτω ότι κάθε μωρό έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης και σε αυτόν τον τομέα!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην κόρη μου έδινα κομματάκια μαλακής τροφής από μικρή, αλλά τα έφτυνε με έκφραση αηδίας, βήχοντας. Δεν μπορούσε να μασήσει μέχρι περίπου 15 μηνών. Ξαφνικά έβγαλε τους 4 τραπεζίτες μεζεμένους, αρνήθηκε εντελώς τα αλεσμένα και άρχισε να τρώει κομματάκια κρέας μασώντας!

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το baby led weaning είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά δεν ταιριάζει σε όλα τα μωρά. Πρέπει να βλέπουμε το μωρό και να το αφήνουμε να μας καθοδηγεί αυτό

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου έδινα κομματάκια μαλακής τροφής από μικρή, αλλά τα έφτυνε με έκφραση αηδίας, βήχοντας. Δεν μπορούσε να μασήσει μέχρι περίπου 15 μηνών. Ξαφνικά έβγαλε τους 4 τραπεζίτες μεζεμένους, αρνήθηκε εντελώς τα αλεσμένα και άρχισε να τρώει κομματάκια κρέας μασώντας!

 

Ίσως απλά να μην της άρεσαν αυτά που της έδινες.

Αυτό που περιγράφεις το κάνει ακριβώς η κόρη μου με την μπανάνα, έτσι δεν της τη δίνω.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα όμως με το μήλο και το αγγουράκι. Για την ώρα δεν δοκίμασα τίποτα άλλο γιατί είναι πολύ μικρή ακόμη, αλλά σίγουρα θα της ξαναδώσω μπανάνα αργότερα.

 

Παλαιότερα οι γιαγιάδες/προγιαγιάδες μας που δεν είχανε μπλεντεράκια κτλ μασούσανε οι ίδιες τις τροφές πριν τις δώσουνε στα μικρά τους, έτσι δεν υπήρχε η έλλειψη στοματικών ενζύμων όπως υπάρχει με τις αλεσμένες τροφές.

Αυτό ακόμη γίνεται σε πολλές παραδοσιακές κοινωνίες.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ίσως απλά να μην της άρεσαν αυτά που της έδινες.

Αυτό που περιγράφεις το κάνει ακριβώς η κόρη μου με την μπανάνα, έτσι δεν της τη δίνω.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα όμως με το μήλο και το αγγουράκι. Για την ώρα δεν δοκίμασα τίποτα άλλο γιατί είναι πολύ μικρή ακόμη, αλλά σίγουρα θα της ξαναδώσω μπανάνα αργότερα.

 

Παλαιότερα οι γιαγιάδες/προγιαγιάδες μας που δεν είχανε μπλεντεράκια κτλ μασούσανε οι ίδιες τις τροφές πριν τις δώσουνε στα μικρά τους, έτσι δεν υπήρχε η έλλειψη στοματικών ενζύμων όπως υπάρχει με τις αλεσμένες τροφές.

Αυτό ακόμη γίνεται σε πολλές παραδοσιακές κοινωνίες.

Της έδωσα αρκετά πράγματα, και πατάτα, γενικά σχεδόν τα πάντα από αυτά που έτρωγα κι εγώ, και κατέληξα στο ότι απλά δεν μπορούσε να μασήσει. Αμέσως μόλις έβγαλε τους τραπεζίτες τα κατάφερε, οπότε το συσχετίζω με την ύπαρξη δοντιών και ίσως με ωρίμανση του μυικού ή νευρικού συστήματος.

 

Σχετικά με το μάσημα των τροφών από ενήλικες, το θεωρώ αρκετά επικίνδυνο λόγω των πολλών μικροβίων και την αυξημένη πιθανότητα να πάθει το μωρό τερηδόνα με αυτόν τον τρόπο

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω δεν χρειάζονται τα μωρά τραπεζίτες για να μασήσουν σε αυτή την ηλικία το κάνουν με τα ούλα. Νομίζω είναι θέμα συνήθειας. Η κόρη μου δεν ήθελε να μασήσει τίποτα μέχρι 12 μηνών. Ούτε μπισκότα, ούτε φρούτα, ούτε ψωμάκι. Μόλις της δίναμε κάτι που δεν ήταν πουρές έβαζε το χεράκι της στο στόμα, το έπιανε και το πέταγε στο πάτωμα. Κάποια στιγμή από μόνη της άρχισε να ζητάει φαγητό από τα πιάτα μας ή να το αρπάζει άμα μπορούσε και τώρα μασάει τα πάντα ακόμα και κρέας, δεν μπορεί να το δαγκώσει και να το κόψει αλλά το μασάει μια χαρά. Και έχει μόνο 6 δόντια 4 επάνω και 2 κάτω. Θα πρότινα να μην την πιέζεις, όλα τα παιδία έχουν τα δικά τους milestones που δεν ταυτίζονται απαραίτητα με αυτά που διαβάζουμε στα βιβλία.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην κόρη μου έδινα κομματάκια μαλακής τροφής από μικρή, αλλά τα έφτυνε με έκφραση αηδίας, βήχοντας. Δεν μπορούσε να μασήσει μέχρι περίπου 15 μηνών. Ξαφνικά έβγαλε τους 4 τραπεζίτες μεζεμένους, αρνήθηκε εντελώς τα αλεσμένα και άρχισε να τρώει κομματάκια κρέας μασώντας!

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το baby led weaning είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά δεν ταιριάζει σε όλα τα μωρά. Πρέπει να βλέπουμε το μωρό και να το αφήνουμε να μας καθοδηγεί αυτό

 

Μα, εξ ορισμού, το BLW είναι αυτό που ταιριάζει σε κάθε συγκεκριμένο μωρό!

Το αντίθετο είναι να το πιέζεις να κάνει κάτι που δεν μπορεί ή δεν θέλει να κάνει :)

Άρα, κι εσύ στο γκρουπ! :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα οι γιαγιάδες/προγιαγιάδες μας που δεν είχανε μπλεντεράκια κτλ μασούσανε οι ίδιες τις τροφές πριν τις δώσουνε στα μικρά τους, έτσι δεν υπήρχε η έλλειψη στοματικών ενζύμων όπως υπάρχει με τις αλεσμένες τροφές.

Αυτό ακόμη γίνεται σε πολλές παραδοσιακές κοινωνίες.

:shock::shock:

 

Κι εμεις θ'αρχίσουμε τώρα με φρουτάκια και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το blw θα το ψάξω κι εγώ, δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα των αλεσμένων.. :?

Κορίτσια το βιβλίο του Σ. Παπαβέντση για την προσχολική διατροφή είναι εξαιρετικό και τα λέει όλα με λεπτομέρειες για το πως να προχωρήσουμε με την διατροφή των μικρών μας

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μια πρώτη προσπάθεια να της δώσω αχλάδι...Με διάφορους τρόπους.

Το έβαλα σε εκείνο το εξάρτημα που είναι σαν πιπίλα με τρύπες και το πιπιλάει μόνη της, κάτι λίγο δοκίμασε...

Το έλιωσα με το πιρούνι, ούτε να το δει!

Της έδωσα ένα κομματι να το πιάσει στο χέρι και ενώ ό,τι πιάσει καταλήγει στο στόμα της, το αχλάδι ούτε καν το πλησίασε!!!

Γενικά έδειξε να την ξενίζει πολύ η γεύση ή η ιδέα, δεν ξέρω τι από τα δυο. Δεν ενδιαφέρεται πάντως. Λέτε να δοκιμάσω με καμια μπανάνα αυριο που είναι πιο γλυκια;;; Ή να κάνω διάλειμμα για λίγες μέρες και βλέπουμε το ΣΚ;

Δεν θέλω να την πιέσω εννοείται. Μην το πάρει και στραβα και δεν τρώει μετα.

 

souzi201 βλέπω είμαστε πολύ κοντα ηλικιακά, μαζί θα τα λέμε :wink:. Άντε να ανταλλάσσουμε ιδέες.

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε διαφορα κι οτι φαει... παντως επειδη ειναι αρχη τα περισσοτερα κατω θα καταλληγουν αλλα οσο φαινεται να ευχαριστιεται η μικρη τη διαδικασια, χαλαρα!

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock:

 

Κι εμεις θ'αρχίσουμε τώρα με φρουτάκια και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το blw θα το ψάξω κι εγώ, δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα των αλεσμένων.. :?

Κορίτσια το βιβλίο του Σ. Παπαβέντση για την προσχολική διατροφή είναι εξαιρετικό και τα λέει όλα με λεπτομέρειες για το πως να προχωρήσουμε με την διατροφή των μικρών μας

 

Σουζι, το πηρα κι εγω το βιβλιο. Αψογο ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιρρεάστηκα και εγω απο την συζήτηση μας και σημερα αφου μου αρνήθηκε τα αλεσμένα και τον χυμό επίσης , ειπα να δοκιμάσω με κομματάκια .

Είχα ώριμο αχλαδάκι . Ενω λοιπον η κυρία της άρεσε πάρα πολυ να το εχει στο στόμα της , με το παραμικρό τοσοδούλικο κομματάκι που εμενε στο στομα της έβηχε και εκανε σα να πνίγεται . Αρα μάλλον δεν είναι έτοιμη για τέτοιες δοκιμές . Τι λέτε ?

Αν βρω πάντως το διχτάκι θα το χτυπήσω .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επιρρεάστηκα και εγω απο την συζήτηση μας και σημερα αφου μου αρνήθηκε τα αλεσμένα και τον χυμό επίσης , ειπα να δοκιμάσω με κομματάκια .

Είχα ώριμο αχλαδάκι . Ενω λοιπον η κυρία της άρεσε πάρα πολυ να το εχει στο στόμα της , με το παραμικρό τοσοδούλικο κομματάκι που εμενε στο στομα της έβηχε και εκανε σα να πνίγεται . Αρα μάλλον δεν είναι έτοιμη για τέτοιες δοκιμές . Τι λέτε ?

Αν βρω πάντως το διχτάκι θα το χτυπήσω .

 

Κλειω, καπου διαβασα οτι οταν επιχειρουμε δοκιμες τετοιου τυπου, ειναι βασικο να μη δειχνουμε στο παιδι οτι τρομαζουμε γιατι την επομενη φορα θα διστασει και το ιδιο του και γενικα θα αργησει να δεχτει τα μη αλεσμενα. Φιλικη συμβουλη αυτο ετσι; Δε γνωριζω πως αντεδρασες εσυ..;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εκδόσεις είναι βρε κορίτσια; Τίτλος; Προσχολική διατροφή;

 

Τιτλος:Προικισμενα μωρα, εμπνευσμενοι γονεις. Για μια αλλη προσχολικη διατροφη

Εκδοσεις: Πατακη (νομιζω)

Συγγραφεας: Στελιος Παπαβεντσης

Link to comment
Share on other sites

Αρα μάλλον δεν είναι έτοιμη για τέτοιες δοκιμές . Τι λέτε ?

.

 

Εγω νομιζω οτι αν το παιδι ειναι ετοιμο για στερεες τοτε ειναι ετοιμο και για κομματακι. Ισως να δοκιμασεις με ωριμη μπανανα ή αβοκαντο. Κι οδικος μου ετσι εκανε στην αρχη.Θελε4ι και αυτο το χρονο του. Keep trying;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλειω, καπου διαβασα οτι οταν επιχειρουμε δοκιμες τετοιου τυπου, ειναι βασικο να μη δειχνουμε στο παιδι οτι τρομαζουμε γιατι την επομενη φορα θα διστασει και το ιδιο του και γενικα θα αργησει να δεχτει τα μη αλεσμενα. Φιλικη συμβουλη αυτο ετσι; Δε γνωριζω πως αντεδρασες εσυ..;)

 

Πολυ ψυχραιμα αντέδρασα . Κανει λες και θέλει να κάνει εμετό και στα αλεσμένα φρούτα , οποτε το εχω συνηθήσει . Γιατι ομως έτσι ? Είναι συνηθισμένο ?

 

Εγω νομιζω οτι αν το παιδι ειναι ετοιμο για στερεες τοτε ειναι ετοιμο και για κομματακι. Ισως να δοκιμασεις με ωριμη μπανανα ή αβοκαντο. Κι οδικος μου ετσι εκανε στην αρχη.Θελε4ι και αυτο το χρονο του. Keep trying;)

 

Θα δοκιμάσω και την μπανάνα . Αβοκάντο δεν της εχω δώσει ακόμα . Αλλα σήμερα είναι αρρωστούλα και ειχε και πυρετούλη . Οποτε δεν την πιέζω . Να φανταστείτε ούτε φαγητο ήθελε και την εβγαλε μόνο με θηλασμό ολη μέρα .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ζήλεψα, θα πάω να πάρω κι εγώ το βιβλίο! Έχω διαβάσει το άλλο του βιβλίο, το "Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολική ηλικία" και μου άρεσε πολύ! Αν και θα ήθελα να ήταν λίγο πιο μεγάλο και αναλυτικό.

 

Εμείς επιτέλους φάγαμε μήλο, κομμένο σε λεπτές φλούδες και του άρεσε!!! Το είχα μεγάλο άγχος που δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου φρούτα!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το blw...κ πως δεν πνιγετε το παιδι ???μπορει να με φωτίσει καποιος?

επισης η δικια μου οταν βρει 1 μικρο κομματακι μεσα στη μπουχλουμου κανει εμετο.

δεν μπορω να φανταστω να καταπινει κομματι χωρις να πνιγει η να κανει εμετο..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το blw...κ πως δεν πνιγετε το παιδι ???μπορει να με φωτίσει καποιος?

επισης η δικια μου οταν βρει 1 μικρο κομματακι μεσα στη μπουχλουμου κανει εμετο.

δεν μπορω να φανταστω να καταπινει κομματι χωρις να πνιγει η να κανει εμετο..

 

αυτο ειναι επειδη δεν περιμενει να βρει κομματι, εχει μαθει μονο να καταπινει και τα πεταει ολα κατευθειαν στο πισω μερος του στοματος χωρις διεργασια στο στομα. Δεν εχει ελεγχο ουτε της υφης ουτε της ποσοτητας της τροφης.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα εν τάχει το θέμα.

Η μικρή μου είναι 4 μηνών, και σε 1 εβδομάδα επιστρέφω στη δουλειά. Τη θηλάζω αποκλειστικά.

Λοιπόν....

Τις προάλλες πήγα στον παιδίατρό μας για να τον ρωτήσω σχετικά με τις στερεές τροφές. Αρχικά μου είπε ότι κατά τον 5ο με 5 1/2 μήνα, της δίνω ριζάλευρο - βανίλια (τις κλασικές του εμπορίου). Φρούτο, μου είπε να της δώσω μήλο, αλλά σε.... σκόνη!!!:shock::shock::shock: της Humana

Μου έκανε φοβερή εντύπωση, να της δώσω μήλο σε σκόνη. Και τον ρώτησα κιόλας, και μου απάντησε ότι είναι υποαλλεργικό και καλύτερο για το παιδί.

Να προσθέσω ότι με ρωτάει επίμονα για το αν και για πόσο θα συνεχίσω τον θηλασμό. Δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω το θηλασμό βέβαια....!!!

Τι πιο καλύτερο από το φρέσκο μηλαράκι?? Είναι και της εποχής...:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα εν τάχει το θέμα.

Η μικρή μου είναι 4 μηνών, και σε 1 εβδομάδα επιστρέφω στη δουλειά. Τη θηλάζω αποκλειστικά.

Λοιπόν....

Τις προάλλες πήγα στον παιδίατρό μας για να τον ρωτήσω σχετικά με τις στερεές τροφές. Αρχικά μου είπε ότι κατά τον 5ο με 5 1/2 μήνα, της δίνω ριζάλευρο - βανίλια (τις κλασικές του εμπορίου). Φρούτο, μου είπε να της δώσω μήλο, αλλά σε.... σκόνη!!!:shock::shock::shock: της Humana

Μου έκανε φοβερή εντύπωση, να της δώσω μήλο σε σκόνη. Και τον ρώτησα κιόλας, και μου απάντησε ότι είναι υποαλλεργικό και καλύτερο για το παιδί.

Να προσθέσω ότι με ρωτάει επίμονα για το αν και για πόσο θα συνεχίσω τον θηλασμό. Δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω το θηλασμό βέβαια....!!!

Τι πιο καλύτερο από το φρέσκο μηλαράκι?? Είναι και της εποχής...:confused::confused:

 

:evil::evil::evil:

Αγνοησε τον και ενημερωσου απο πιο εγκυρες πηγες. Το ιντερνετ τι το'χουμε;

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι επειδη δεν περιμενει να βρει κομματι, εχει μαθει μονο να καταπινει και τα πεταει ολα κατευθειαν στο πισω μερος του στοματος χωρις διεργασια στο στομα. Δεν εχει ελεγχο ουτε της υφης ουτε της ποσοτητας της τροφης.

 

ωραια..και υπαρχει περίπτωση την δικια μου να τη μυήσω στο blw?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ιντιε σοβαρά σου είπε τέτοιο πράγμα?μου κάνει φοβερή εντύπωση!εσύ ξέρεις τι θα δώσεις στο παιδάκι σου..αλλά και γω είμαι της άποψης ότι το φρέσκο το μηλαράκι δεν συγκρίνεται!εγώ την ξεκίνησα με μηλαράκι - αχλαδάκι!καλή αρχή!φτάνουν οι μέρες!ελπίζω να τρώει και να μη σε ταλαιπωρήσει!λίγο λίγο ε?λίγες κουταλίτσες τις πρώτες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

ιντιε σοβαρά σου είπε τέτοιο πράγμα?μου κάνει φοβερή εντύπωση!εσύ ξέρεις τι θα δώσεις στο παιδάκι σου..αλλά και γω είμαι της άποψης ότι το φρέσκο το μηλαράκι δεν συγκρίνεται!εγώ την ξεκίνησα με μηλαράκι - αχλαδάκι!καλή αρχή!φτάνουν οι μέρες!ελπίζω να τρώει και να μη σε ταλαιπωρήσει!λίγο λίγο ε?λίγες κουταλίτσες τις πρώτες μέρες!

Σκέφτομαι τη Πρωτοχρονιά να της δώσω μήλο. Θα είναι 5 1/2 μηνών. Ελπίζω μέχρι τότε να τα καταφέρω με τις αντλήσεις....:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου έδινα κομματάκια μαλακής τροφής από μικρή, αλλά τα έφτυνε με έκφραση αηδίας, βήχοντας. Δεν μπορούσε να μασήσει μέχρι περίπου 15 μηνών. Ξαφνικά έβγαλε τους 4 τραπεζίτες μεζεμένους, αρνήθηκε εντελώς τα αλεσμένα και άρχισε να τρώει κομματάκια κρέας μασώντας!

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το baby led weaning είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά δεν ταιριάζει σε όλα τα μωρά. Πρέπει να βλέπουμε το μωρό και να το αφήνουμε να μας καθοδηγεί αυτό

 

Ακριβώς όπως η Palladin και η δική μου. Την Κυριακή που μας πέρασε έφτυσα αίμα για να την ταΐσω όμως (ενώ γενικά δεν έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα). Είχαμε μακαρόνια με κιμά για μας... Απηύδησα και σταμάτησα. Όταν είδε τα μακαρόνια μας άρχισε τα μμμμ μμμ και τα έδειχνε... Ξεκίνησα να της δίνω κι έτσι από Δευτέρα έδωσα οδηγία στον παιιδκό να κόψουμε τα αλεσμένα και ως δια μαγείας άρχισε να τρώει ξανά. Έτσι τώρα είμαστε στη φάση λιώσιμο με το πηρούνι σε πολύ μικρά κομματάκια και ό,τι μπορεί να πιάσει στο χέρι για να το φάει μόνη της.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...