Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Εμείς ξεκινήσαμε με τις κρέμες τις Χολ αλλά ο μικρός είχε άλλη γνώμη. Δεν του άρεσαν καθόλου παρόλο που τις έφτιαχνα κυρίως με δικό μου γάλα. Μετά έμαθα ό,τι τέτοιου είδους κρέμες δεν έχουν περάσει από τους απαραίτητους ελέγχους και έπαψα να είμαι τόσο φανατική.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ούτε ο δικός μου τις τρώει σκέτες, ούτε με γάλα, ούτε και ανάμικτες με κρέμα του εμπορίου! Μάλλον θα τις φάνε τα περιστέρια. Αλλά δεν τον αδικώ, είναι λες και τρως χώμα. Απορώ με τόσα μωράκια που διαβάζω εδώ ότι τις τρώνε. Από την άλλη, του σούπερ μάρκετ είναι σκέτο πετιμέζι και ούτε αυτές του αρέσουν του μπέμπη. Περιμένω εναγωνίως το οκ για το γιαούρτι ή τον τραχανά ή κάτι τέλος πάντων, μήπως και βάλει μπουκιά στο στόμα του το απόγευμα...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

πολύ νόστιμο βιολογικό ρυζάλευρο βανίλια (χωρίς ζάχαρη ή γάλα) έχει η Babynat.

Τι να πω, δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου, αλλά εμένα μου μυρίζει πολύ ωραία.

Για την κρέμα της μικρής βάζω μία κουταλιά από αυτό και μία από το baby muesli και η μικρή το τσακίζει.

 

ΣΤΕΓΙΑ μούσλι να μην δώσεις ακόμα, είναι πολύ νωρίς γιατί έχει γλουτένη.

Αν θέλεις να δώσεις δημητριακά (εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις από 6 μηνών με φρούτα ή χορτόσουπα) ξεκίνα από ρυζάλευρο ή κεχρί. Γλουτένη από 8 μηνών

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και της babynut είχαμε πάρει αλλά αυτή περιέχει ζάχαρη.

αυτό;;; http://www.babynat.co.uk/cereals_vanilla.html

 

έχω το κουτί μπροστά μου και γράφει τα συστατικά που γράφει και στο σάιτ, δηλ. αλεύρι ρυζιού, αλεύρι κινόας, φυσικό άρωμα βανίλιας και θειαμίνη

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

χμ, όντως, έχει συμβεί να ανακληθούν πολλά γάλατα κατά καιρούς, βιολογικά ή μη.

εγώ δεν το προτιμώ έναντι των άλλων κρεμών τόσο επειδή είναι βιολογικό, όσο επειδή δεν έχει αγελαδινό γάλα και ζάχαρη. Αυτό που λες για την ζάχαρη από ζαχαροκάλαμο δεν την έχει η συγκεκριμένη κρέμα, στο κουτί γράφει ακριβώς τα συστατικά που έγραψα πιο πάνω

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πάντως. Εγώ θυμάμαι ό,τι το έγραφε γιατί στην αρχή έδινα και εγώ στον μικρό αυτή την κρέμα.

Όσο για το άρθρο το παρέθεσα όχι για να θίξω την εταιρία αλλά για να πω απλά ό,τι κάθετί βιολογικό δεν είναι απαραίτητα και άκρως ελεγχμένο και υγιεινό.

Μόνο το γαλατάκι της μαμάς είναι υγιεινό 100%.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δεν μπορείς να εμπιστευτείς τίποτα και κανέναν!

Αυτή την babynat με την κινόα την έχω πάρει κι εγώ αλλά δεν την έχω ανοίξει ακόμα. Στα συστατικά δεν αναφέρει για ζάχαρη. Μάλλον εγώ θα τη φάω! :)

 

Εμένα ο παιδίατρος μου είπε γιαούρτι μετά το χρόνο (!) και για τραχανά δεν έχω ρωτήσει.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω κοριτσια τησ babynat δινω αυτη με την κινοα και δεν εχει σιγουρα ζαχαρη

και αραισει πολυ στο μωρο τρωει σε 180 γρ νερο με μεγαλη ευκολια ενω τησ holle που χα παρει για αρχη δεν την ηθελε με τπτ.

τωρα ομωσ αποφασισα να μην ξαναδωσω τρο φη σε "κουτι" και μιας και μπενει η χορτοσουπα θα αντικαταστησω αυτη αντι του ρυζαλευρου και γαλατακι της μαμας βεβαιως ...βεβαιως...:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια,τραχανα αγοραζετε απο μαγαζια με βιολογικα προιοντα?

Πως τον φτιαχνετε? Και με τι συνδιασμους??

 

Περιμενα να χρονισει για να της ξεκινησω τροφες που περιεχουν σιταρι,πρωτη φορα της εδωσα ζυμαρικα το σαββατο που μας περασε.

Βασικα ειναι και στρουμπουλουλα (14κιλα) και επειδη υπαρχει προδιαθεση παχυσαρκιας απο το σοι του αντρα μου,ειμαι πολυ προσεκτικη με τα παχηντικα φαγητα.:roll:

 

Αυγο,χοιρινο,ξηροι καρποι,διαφορα ψαρια και θαλλασινα ποτε τα εισαγουμε στη διατροφη τους??

Οχι οτι βιαζομαι να της δωσω τα παραπανω,αλλα θελω να ξερω μην κανει καμια γκαφα η μαμα μου καμια ωρα:roll:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βοηθησω σχετικα με τον τραχανα γιατι αν και δινω στα παιδια μου δεν ξερω να φτιαχνω, μιας και τον βρισκω ετοιμο, αφου φτιαχνουν η πεθερα και η γιαγια μου. Τωρα σχετικα με τις τροφες που αναφερεις ακολουθησα τις συμβουλες του γιατρου οι οποιες ειχαν ως εξης. Ψαρι στον 9ο μηνα, αυγο στον χρονο, χοιρινο δεν εχω δωσει ακομη (η κορη μου ειναι 2.5 ετων). Σχετικα με τους ξηρους καρπους αυτο που γνωριζω ειναι πως ολοκληρους τους δινουμε μετα τα 5 καθως υπαρχει κινδυνος πνιγμου. Εγω δεν εχω δωσει μεχρι τωρα.

sYSBp3.pngR9zap3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω για την απαντηση.

Χοιρινο πως και δεν εχετε δωσει ακομη φοβοσαστε για αλλεργια?

Εννοειτε πως ξηρους καρπους θα δωσω και 'γω στην πενταετια και οχι νωριτερα,εκτος ομως απο τον κινδυνο πνιγμου,καθυστερουμε να τους δωσουμε και για αλλεργια?

πχ φυστικι που ειναι αλλεργιογονο,ποτε ειναι ασφαλες να φαει,εστω και αλεσμενο που λεει ο λογος.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

Δεν πήρατε θέση για το Φαριν Λακτε. Δεν γίνεται! Κάποια μαμά θα έχει άποψη.

Αγλαΐα εσύ θα ξέρεις σίγουρα.

Επαναλαμβάνω…

Η μικρή είναι 7 μηνών και η παιδίατρος σύστησε εισαγωγή στη γλουτένη. Πρότεινε Φαριν Λακτε για αρχή, επειδή είναι λέει ο ασφαλέστερος τρόπος εισαγωγής στη γλουτένη που πολλές φορές έχει αποδειχτεί αλλεργιογόνα. Εγώ προτιμώ να αποφύγω

τα εμπορικά . Τι εισηγείστε σε φυσικό προϊόν και πόσο συχνά?

Διάβασα κάπου ότι η γλουτένη πρέπει να προσφερθεί μεταξύ 5 με 7 μήνα αφού έτσι είναι μικρότερες οι πιθανότητες εκδήλωση αλλεργίας. Ισχύει?

Αν κάποια μαμά έχει άποψη θα παρακαλούσα να μου απαντήσει σήμερα μιας και το απόγευμα θα πάω για ψώνια να ξέρω τι να πάρω.

Φιλάκια!

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

Δεν πήρατε θέση για το Φαριν Λακτε. Δεν γίνεται! Κάποια μαμά θα έχει άποψη.

 

Αγλαΐα εσύ θα ξέρεις σίγουρα.

 

Επαναλαμβάνω…

Η μικρή είναι 7 μηνών και η παιδίατρος σύστησε εισαγωγή στη γλουτένη. Πρότεινε Φαριν Λακτε για αρχή, επειδή είναι λέει ο ασφαλέστερος τρόπος εισαγωγής στη γλουτένη που πολλές φορές έχει αποδειχτεί αλλεργιογόνα. Εγώ προτιμώ να αποφύγω

τα εμπορικά . Τι εισηγείστε σε φυσικό προϊόν και πόσο συχνά?

 

Διάβασα κάπου ότι η γλουτένη πρέπει να προσφερθεί μεταξύ 5 με 7 μήνα αφού έτσι είναι μικρότερες οι πιθανότητες εκδήλωση αλλεργίας. Ισχύει?

 

Αν κάποια μαμά έχει άποψη θα παρακαλούσα να μου απαντήσει σήμερα μιας και το απόγευμα θα πάω για ψώνια να ξέρω τι να πάρω.

 

Φιλάκια!

αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τα πρώτα 4-5 ποστ αυτού του θέματος θα πάρεις τις απαντήσεις σου

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin διάβασα αλλά μπερδέυτικα!

Τα πρώτα ποστ εισηγούνται να δώσουμε σιτάρι (φαντάζομαι εννοούν μακαρόνια) μαζί με άλλες τροφές όμως λίγο πιο κάτω οι μαμάδες στις συζητήσεις τους προτείνουν να αποφέυγεται η γλουτένη τον πρώτο χρόνο.

Ποιό απο τα δυο ισχύει?

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Palladin διάβασα αλλά μπερδέυτικα!

Τα πρώτα ποστ εισηγούνται να δώσουμε σιτάρι (φαντάζομαι εννοούν μακαρόνια) μαζί με άλλες τροφές όμως λίγο πιο κάτω οι μαμάδες στις συζητήσεις τους προτείνουν να αποφέυγεται η γλουτένη τον πρώτο χρόνο.

Ποιό απο τα δυο ισχύει?

 

Αναφέρεσαι σε αυτό το απόσπασμα;

 

Τροφές ζωικής προέλευσης (κρέας, πουλερικά, ψάρι ή αυγό). Εάν όχι κάθε ημέρα, τότε όσο συχνά γίνεται ακόμα και αν οι ποσότητες είναι μικρές - προστιθέμενες στην κύρια τροφή.

Φυτά/Όσπρια (φασόλια, μπιζέλια, φακές κ.α.) Πάστα φιστικιού, ιδιαίτερα σημαντική για φυτοφάγους ή όταν δεν είναι δυνατόν να δώσουμε ζωικές τροφές.

Γαλακτοκομικά (γιαούρτι, τυρί).

Λαχανικά με τα περισσότερα γεύματα. Τα χρωματισμένα λαχανικά περιέχουν περισσότερα θρεπτικά στοιχεία από τα άλλα.

Φρούτα σαν κολατσιό ή και με τα γεύματα. Τα χρωματισμένα φρούτα περιέχουν περισσότερα θρεπτικά στοιχεία από τα άλλα.

Οποιαδήποτε κύρια τροφή τρώει η οικογένεια, όπως ρύζι, καλαμπόκι, πατάτες, σιτάριe κ.α. μαζί με κάποια από τις παραπάνω τροφές.

 

Αυτό αναφέρει γενικά τι τροφές εισάγουμε 6-24 μηνών. Κάθε τροφή περιμένει το δικό της χρόνο. Κάποιες είναι πιο δύσπεπτες, κάποιες συνδέονται με αλλεργίες και τις καθυστερούμε. Συζητάμε με τον γιατρό μας ποια τροφή εισάγεται σε ποιον μήνα και λαμβάνουμε υπόψη και την πρόοδο του μωρού στο θέμα. Στα λινκς (νομίζω στο wholesomebabyfood) έχει ενδεικτικούς πίνακες για το πότε εισάγεται κάθε τροφή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αρχισεις κατευθειαν με φρουτα και να αποφυγεις ρυζι κ δημητριακα που ειναι λιγοτερο θρεπτικα στη φαση αυτη που βρισκεστε. Επισης, μηπως να περιμενες να κλεισετε τον 6ο και μετα να αρχισετε; Εκτος αν εσυ βλεπεις οτι το παιδι δειχνει μεγαλο ενδιαφερον για τις τροφες.

Τωρα, αν επιμενεις να αρχισεις με Ηολε, σιγουρα ειναι καλυτερες απο του σουπερμαρκετ.Στις οδηγιες λεει να τις φτιαχνεις με γαλα, αλλα αν το παιδι θηλαζει οποτε θελει, δεν υπαρχει λογος να αντλεις για να τη φταχνεις. Φτιαξτην με νερο.Και η Πατσουρου ετσι λεει στο διαιτολογιο της.

Φιλια!

 

πολύ νόστιμο βιολογικό ρυζάλευρο βανίλια (χωρίς ζάχαρη ή γάλα) έχει η Babynat.

Τι να πω, δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου, αλλά εμένα μου μυρίζει πολύ ωραία.

Για την κρέμα της μικρής βάζω μία κουταλιά από αυτό και μία από το baby muesli και η μικρή το τσακίζει.

 

ΣΤΕΓΙΑ μούσλι να μην δώσεις ακόμα, είναι πολύ νωρίς γιατί έχει γλουτένη.

Αν θέλεις να δώσεις δημητριακά (εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις από 6 μηνών με φρούτα ή χορτόσουπα) ξεκίνα από ρυζάλευρο ή κεχρί. Γλουτένη από 8 μηνών

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΟΥΛΗ ΜΑΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ 6 ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΜΕ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ!!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!!!!!

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΓΛΥΦΕΙ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΗ ΓΕΥΣΗ.....

Link to comment
Share on other sites

Στα λινκς (νομίζω στο wholesomebabyfood) έχει ενδεικτικούς πίνακες για το πότε εισάγεται κάθε τροφή.

 

Amaretto σε ευχαριστώ πολύ. Είχα δει όλα τα links εκτός από αυτό και το επόμενο που τελικά είναι πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμα.

 

Φιλάκια

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

πηγαμε σε εναν παιδιατρο οαση οσον αφορα τη στηριξη του στο θηλασμο.... :D απλα μου ειπε μονο κατι που λιγο με μπερδεψε απο αυτα που εχω διαβασει και ηθελα να μου πειτε τη γνώμη σας.... το μωρακι μας ειναι 7 μηνων και δινω λαχανικα (την τριλογια πατατα-καροτο-κολοκυθι) για μεσημεριανο (σπανια βεβαια) και ακομα πιο σπανια τρωει φρουτακι για 10 τιανο (γλυφει λιγη μπανανα ουσιαστικα)... ο γιατρος μας μας συστησε να βαζω οποιο λαχανικο θελω στο μεσημεριανο και οποιο φρουτε θελω (εποχης , οπως καρπουζι, βερικοκο, ροδακινο, φραουλα κλπ., ανα βδομαδα) στο 10τιανο... με προσοχη βεβαια οχι πιεση αν το μωρο δε θελει γιατι το ιδιο γνωριζει αν του προκαλλει αλλεργια... τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

ναι, γιατί όχι;

 

εγώ 7 μηνών άρχισα μπρόκολο, κολοκύθα, γλυκοπατάτα, όσπρια, κοτόπουλο, μοσχάρι.

Γενικά ό,τι ήταν τότε εποχής. Απλά κράτα λίγες μέρες απόσταση σε κάθε νέα τροφή,ώστε αν εμφανιστεί αλλεργία να ξέρεις τι την προκάλεσε.

 

Οι φράουλες, τα ακτινίδια, το πορτοκάλι και η ντομάτα αν θυμάμαι καλά καλό είναι να καθυστερήσουν λίγο ακόμα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...