Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Κορίτσια να ρωτησω και κάτι άλλο; Την κρέμα (Humana χωρίς γάλα) την φτιάχνω βάζοντας κατευθείαν νερό από τη βρύση. Καλά κάνω; Ή μήπως θα ήθελε το νερό πρώτα ζέσταμα;...:? Και σε περίπτωση που τη φτιάξω με το γάλα το δικό μου, πρέπει να το ζεστάνω πρώτα ή αρκεί να ξεπαγώσει και να είναι σε θερμοκρασία δωματίου; Την πρώτη φορά το ζέστανα σε μπαιν-μαρί, ίσα να γίνει χλιαρό, μετά έφτιαχνα την κρέμα με νερό, αλλά έχω καποιες μερίδες γάλα στην κατάψυξη τις οποίες λέω να αξιοποιήσω μην πάνε χαμένες.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κι απο 'μενα!

Εμεις ακομα δεν ξεκινησαμε στερεες αλλα εχω καποιες αποριες που δεν μου λυθηκαν διαβαζοντας και τα λινκ που κανατε.

Πρωτ' απ' ολα οι θηλασμοι δεν θα ελλατωθουν οταν θα εχει μπει και το τριτο γευμα? Δηλαδη, καπου στο φορουμ ειχα διαβασει οτι το πρωτο 6μηνο το μωρο πρεπει να κανει 8-12 θηλασμους (εμενα ο σαρδαναπαλος κανει 11 με 12!:cool: ) Οταν θα τρωει 3 γευματα ποσους θηλασμους πρεπει να κανει για να διατηρηθει ο θηλασμος?:confused:

 

Και δευτερον, ποτε μπαινει το δευτερο και ποτε το τριτο γευμα? Στη σελιδα του Παπαβεντση λεει το δευτερο οτι το εισαγεις μετα απο μια βδομαδα. Δεν ειναι λιγο νωρις? Το ξερω οτι ειναι ενδεικτικο σχεδιο αλλα γενικα, τοσο συντομα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω ξαναγράψει σχετικά αλλά μάλλον κάνατε όλες διακοπές και δεν έλαβα ουσιαστικά απάντηση. Ελπίζω τώρα να διαβάσετε το ποστ μου και να με βοηθήσετε αν μπορείτε!

Έχω μπερδευτεί πάρα πάρα πολύ. Διαβάζω σχετικά θέματα στο φόρουμ αλλά και πάλι δεν έχω καταλήξει κάπου συγκεκριμένα.

Ο μπέμπης μου είναι σχεδόν 6 μηνών, 7.100 κιλά (από 2750 βάρος γέννησης). Μέχρι τον 5ο τον θήλαζα αποκλειστικά. Στους 5+1 άρχισα να προσπαθώ να του δώσω στερεές, χωρίς μεγάλη επιτυχία. Ξεκίνησα με κουάκερ αλεσμένο, ρυζάλευρο Holle, τώρα δοκιμάζουμε και το κεχρί. Επίσης έχω δώσει πεπόνι, καρπούζι, μήλο.

Με τα φρούτα τα πάμε αρκετά καλά. Τα δημητριακά αδύνατον να καταπιεί πάνω από 1 το πολύ 2 κουταλιές σούπας. Προφανώς τα βρίσκει άνοστα.

Δε θέλω με τίποτα να δώσω κρέμες σκόνη του εμπορίου.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα που μου είχε δώσει η παιδίατρος, θα έπρεπε τώρα να ξεκινάγαμε κοτόπουλο! Αλλά εμείς δεν έχουμε καταφέρει να εμπεδώσουμε ούτε τα βασικά. Δεν έχει αντικαταστήσει κανένα θηλασμό με γεύμα στερεών (πράγμα που ομολογώ πως με κουράζει πια, ιδίως μετά το μεσημέρι νιώθω να έχω στερέψει). Τρώει ελάχιστα ή πιο πολύ και μετά θέλει και γάλα. Κάνουμε 6 τουλάχιστον θηλασμούς ημερησίως κατά μέσο όρο.

Η παιδίατρος με κατσάδιασε γιατί δεν τηρώ το πρόγραμμα (θα έχει λέει διατροφικές ελλείψεις, το γάλα μου αλλάζει σύσταση με τον καιρό και δεν αρκεί) και γιατί δε δίνω κρέμα βανίλια και βασανίζω το παιδί δίνοντάς του άνοστα πράγματα.

Πώς με συμβουλεύετε να χειριστώ την κατάσταση; Πώς μπορώ να καταλάβω αν παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται; Υπάρχουν τρόποι να νοστιμίσω τα δημητριακά του (μη μου πείτε να αντλήσω, αδύνατο σε καθημερινή βάση!); Πρέπει να συνεχίσω με χορτόσουπες ή κρεατόσουπες όταν δεν τρώει δημητριακά; Πώς υπολογίζω τις ποσότητες που πρέπει να του δίνω σε κάθε γεύμα για να είναι πλήρες χωρίς θηλασμό;

Δεν έχω υπόψη μου αν έχει κάποια αλλεργία. Όσο θηλάζαμε είχε πολλή ΓΟΠ και μερικές φορές κακά πράσινα βλέννωδη ή με ίχνη αίματος. Τον τελευταίο μήνα αυτά σχεδόν εξαφανίστηκαν.

Ενώ δείχνει ενδιαφέρον για εμάς που τρώμε και πίνουμε, πιάνει και το κουτάλι ή κάποιες τροφές και τις βάζει στο στόμα, δεν τα καταφέρνει και πολύ καλά να χειριστεί την τροφή στο στόμα του (τη βγάζει προς τα έξω).

Επίσης δεν ξέρω τι να κάνω με το νερό. Μπιμπερό σχεδόν δεν έχει πιει ποτέ. Του δίνω τώρα λίγο κύπελλο να μαθαίνει και τα πάει σχετικά καλά. Όμως δεν ξέρω πόσο, αν και πότε πρέπει να δίνω.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναγράψει σχετικά αλλά μάλλον κάνατε όλες διακοπές και δεν έλαβα ουσιαστικά απάντηση. Ελπίζω τώρα να διαβάσετε το ποστ μου και να με βοηθήσετε αν μπορείτε!

Έχω μπερδευτεί πάρα πάρα πολύ. Διαβάζω σχετικά θέματα στο φόρουμ αλλά και πάλι δεν έχω καταλήξει κάπου συγκεκριμένα.

Ο μπέμπης μου είναι σχεδόν 6 μηνών, 7.100 κιλά (από 2750 βάρος γέννησης). Μέχρι τον 5ο τον θήλαζα αποκλειστικά. Στους 5+1 άρχισα να προσπαθώ να του δώσω στερεές, χωρίς μεγάλη επιτυχία. Ξεκίνησα με κουάκερ αλεσμένο, ρυζάλευρο Holle, τώρα δοκιμάζουμε και το κεχρί. Επίσης έχω δώσει πεπόνι, καρπούζι, μήλο.

Με τα φρούτα τα πάμε αρκετά καλά. Τα δημητριακά αδύνατον να καταπιεί πάνω από 1 το πολύ 2 κουταλιές σούπας. Προφανώς τα βρίσκει άνοστα.

Δε θέλω με τίποτα να δώσω κρέμες σκόνη του εμπορίου.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα που μου είχε δώσει η παιδίατρος, θα έπρεπε τώρα να ξεκινάγαμε κοτόπουλο! Αλλά εμείς δεν έχουμε καταφέρει να εμπεδώσουμε ούτε τα βασικά. Δεν έχει αντικαταστήσει κανένα θηλασμό με γεύμα στερεών (πράγμα που ομολογώ πως με κουράζει πια, ιδίως μετά το μεσημέρι νιώθω να έχω στερέψει). Τρώει ελάχιστα ή πιο πολύ και μετά θέλει και γάλα. Κάνουμε 6 τουλάχιστον θηλασμούς ημερησίως κατά μέσο όρο.

Η παιδίατρος με κατσάδιασε γιατί δεν τηρώ το πρόγραμμα (θα έχει λέει διατροφικές ελλείψεις, το γάλα μου αλλάζει σύσταση με τον καιρό και δεν αρκεί) και γιατί δε δίνω κρέμα βανίλια και βασανίζω το παιδί δίνοντάς του άνοστα πράγματα.

Πώς με συμβουλεύετε να χειριστώ την κατάσταση; Πώς μπορώ να καταλάβω αν παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται; Υπάρχουν τρόποι να νοστιμίσω τα δημητριακά του (μη μου πείτε να αντλήσω, αδύνατο σε καθημερινή βάση!); Πρέπει να συνεχίσω με χορτόσουπες ή κρεατόσουπες όταν δεν τρώει δημητριακά; Πώς υπολογίζω τις ποσότητες που πρέπει να του δίνω σε κάθε γεύμα για να είναι πλήρες χωρίς θηλασμό;

Δεν έχω υπόψη μου αν έχει κάποια αλλεργία. Όσο θηλάζαμε είχε πολλή ΓΟΠ και μερικές φορές κακά πράσινα βλέννωδη ή με ίχνη αίματος. Τον τελευταίο μήνα αυτά σχεδόν εξαφανίστηκαν.

Ενώ δείχνει ενδιαφέρον για εμάς που τρώμε και πίνουμε, πιάνει και το κουτάλι ή κάποιες τροφές και τις βάζει στο στόμα, δεν τα καταφέρνει και πολύ καλά να χειριστεί την τροφή στο στόμα του (τη βγάζει προς τα έξω).

Επίσης δεν ξέρω τι να κάνω με το νερό. Μπιμπερό σχεδόν δεν έχει πιει ποτέ. Του δίνω τώρα λίγο κύπελλο να μαθαίνει και τα πάει σχετικά καλά. Όμως δεν ξέρω πόσο, αν και πότε πρέπει να δίνω.

 

Είναι λογικό να έχεις μπερδευτεί, η γιατρός είναι απαράδεκτη. Το μωρό σου ξεκίνησε νωρίς τις στερεές και από όσο καταλαβαίνω, δεν είναι έτοιμο για στερεές. Θέλεις να αποθηλάσεις και ζητάς να αντικαταστήσεις θηλασμούς;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto με προλαβες! οντως ξεκινησες πολυ νωρις οι οδηγιες λενε οτι πρεπει να ξεκινανε οι στερεες τροφες αφου κλεισουν οι 6 μηνες. μην αγχωνεσαι σιγα σιγα θα τα καταφερεις. εμενα ειναι σχεδον 7 κ επειδη περασε μια ασχημη ιωση με διαρροια σταματησαμε εντελως τις στερεες κ τωρα ξανααρχισαμε.. τρωει φρουτοκρεμα κανονικα αλλα λαχανικα ακομα παιδευομαι να του δωσω,δεν εχουμε φτασει καν στο κρεας. βεβαια ειναι 9 κιλα.. αληθεια γιατι δε θες καθολου τις λρεμες του εμποριου?

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγω συμφωνω με τα κοριτσια...η γιατρος ειναι απαραδεκτη!!!Καθε παιδι εχει τους ρυθμους του...αλλο τρωει νωρις αλλο αργα..αλλο περπαταει νωρις αλλο αργα...Μπορει το παιδι να μην ειναι ετοιμο κ λογικο γιατι ειναι νωρις!!!Αν δεις η εισαγωγη στερεων γινεται 7 κ πανω.Εγω ξεκινησα απο 6 γιατι ηθελε ο ιδιος,τραβαγε τα κουταλια μας κ.λ.π. κ παλι δειλα....λιγο βιολογικη κρεμα σκετη με νερο,μολις μπηκαμε στον 7ο του εδωσα λιγο μηλο ,μπανανα ,λιγο κουταλια κουταλια..οσο ηθελε."Αλλα¨" στο πρωτο χρονο ζωης το παιδι ειτε οχι "βασικη τροφη "του ειναι το γαλα....δεν στουπωνουμε το παιδι στερεες ωστε να μη πιει γαλα,ειναι λαθος! Τις στερεες,σαν λογικη,τις δινουμε ψστε σιγα σιγα να γνωρισει κ κατι αλλο...Μονο του θα αποφασισει ποτε θα τις φαει κ ποσο...εμεις δοκιμαζουμε...

 

Βγαλε το ανχος σου,κ πηγαινε με τα νερα του "παιδιου".Δηλαδη η παιδιατρος αν ειχες ενα παιδακι 16 μηνων που δε περπαταει γιατι βαριεται θα σου ελεγε να το ζοριζεις να στεκεται ορθιο για να μαθει να περπεταει?

 

Αργοτερα οταν βαλετε κ το μοσχαρι,θα σε συμβουλευα να κοιτας να θηλαζεις καμια ωριτσα πριν του δωσεις μοσχαρι η μια ωρα μετα,ωστε να γινεται καλη αποροφηση του σιδηρου,Αυτο πληροφοριακα!

 

 

Εγω αλλαξα 4 παιδιατρους κ ο τελευταιος ειναι ο καλυτερος,δε με ανχωνε κ στο θεμα φαγητου μου ελεγε...καθε παιδι ειναι διαφορετικο...σου δινω εαυτες τις οδηγειες ωστε να ξερεις στο πειρπου πως να κινησε.Δεν τις τειρεις κατα γραμμα αν δεις οτι κατι δε θελει το παιδι,δοκιμαζεις κ αλλα που εσυ ξερεις.Η μανα ειναι υπευθυνη κ ξερεις τι αρεσει στο παιδι της,εμεις ειμαστε εδω για ιατρικα θεματα κ οχι για το αν θα φαει κολοκυθακι η μηλο κ ποσο".Εχει δικιο...κ ετσι πορευομαι ,παρα τις δυσκολιες που αντιμετοπησαμε με καποια φαγητο κ πλεον τα τρωει ολα!

 

Θα τα καταφερεις σιγουρα...βρες τι του αρεσει....κ μη ξεχνας ειναι νινι ακομα..δε θελει πιεση.....θα φαει καποια στιγμη!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απλώς αν βασίζομαι στο ένστικτό μου για το μωρό έχω και τις αμφιβολίες μου, πρώτη φορά μεγαλώνω μωρό ή έχω οποιαδήποτε σχέση με μωρό και θα χρειαζόμουν μια υποστήριξη. Αν η παιδίατρος με τρομάζει ότι το παιδί δεν τρέφεται σωστά, οπωσδήποτε χάνω το κουράγιο μου.

Δε θέλω να αποθηλάσω τελείως, θέλω να συνεχίσω όσο πάει μέχρι 1 έτους, μόνο να περιορίσω λίγο τους θηλασμούς, ιδανικά να αντικαταστήσω 1-2 γεύματα όπου θα τρώει στερεές (η παιδίατρος μου είπε να θηλάζει μόνο πρωί-βράδυ, πράγμα που δεν πρόκειται να ακολουθήσω βέβαια). Προφανώς είναι νωρίς ακόμη.

Είναι απαραίτητο να φάει δημητριακά; Πολλές μαμάδες βλέπω πως τα παραλείπουν. Να αγοράσω γάλα βρεφικό για να τα αναμείξω;

Chrifilli, οι κρέμες που κυκλοφορούν ευρέως έχουν όλες γλυκαντικές ουσίες (και διάφορα άλλα) και θέλω να αποφύγω τον εθισμό του μωρού στη ζάχαρη.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απλώς αν βασίζομαι στο ένστικτό μου για το μωρό έχω και τις αμφιβολίες μου, πρώτη φορά μεγαλώνω μωρό ή έχω οποιαδήποτε σχέση με μωρό και θα χρειαζόμουν μια υποστήριξη. Αν η παιδίατρος με τρομάζει ότι το παιδί δεν τρέφεται σωστά, οπωσδήποτε χάνω το κουράγιο μου.

Δε θέλω να αποθηλάσω τελείως, θέλω να συνεχίσω όσο πάει μέχρι 1 έτους, μόνο να περιορίσω λίγο τους θηλασμούς, ιδανικά να αντικαταστήσω 1-2 γεύματα όπου θα τρώει στερεές (η παιδίατρος μου είπε να θηλάζει μόνο πρωί-βράδυ, πράγμα που δεν πρόκειται να ακολουθήσω βέβαια). Προφανώς είναι νωρίς ακόμη.

Είναι απαραίτητο να φάει δημητριακά; Πολλές μαμάδες βλέπω πως τα παραλείπουν. Να αγοράσω γάλα βρεφικό για να τα αναμείξω;

Chrifilli, οι κρέμες που κυκλοφορούν ευρέως έχουν όλες γλυκαντικές ουσίες (και διάφορα άλλα) και θέλω να αποφύγω τον εθισμό του μωρού στη ζάχαρη.

 

Δεν χρειάζεται να φάει δημητριακά, είναι αμφίβολο αν έχουν να προσφέρουν τίποτε εκτός από θερμίδες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο 'μενα!

Εμεις ακομα δεν ξεκινησαμε στερεες αλλα εχω καποιες αποριες που δεν μου λυθηκαν διαβαζοντας και τα λινκ που κανατε.

Πρωτ' απ' ολα οι θηλασμοι δεν θα ελλατωθουν οταν θα εχει μπει και το τριτο γευμα? Δηλαδη, καπου στο φορουμ ειχα διαβασει οτι το πρωτο 6μηνο το μωρο πρεπει να κανει 8-12 θηλασμους (εμενα ο σαρδαναπαλος κανει 11 με 12!:cool: ) Οταν θα τρωει 3 γευματα ποσους θηλασμους πρεπει να κανει για να διατηρηθει ο θηλασμος?:confused:

 

Και δευτερον, ποτε μπαινει το δευτερο και ποτε το τριτο γευμα? Στη σελιδα του Παπαβεντση λεει το δευτερο οτι το εισαγεις μετα απο μια βδομαδα. Δεν ειναι λιγο νωρις? Το ξερω οτι ειναι ενδεικτικο σχεδιο αλλα γενικα, τοσο συντομα?

 

Ρε κοριτσια μια ιδεα και για μενα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια μια ιδεα και για μενα...

 

Το δεύτερο γεύμα είναι καλό να μπεί αφού έχει ήδη εξοικιωθεί το παιδί με το πρώτο γεύμα. Ο χρόνος προσαρμωγής είναι διαφορετικός για κάθε παιδί όμως. Μπορεί ένα παιδάκι σε μια εβδομάδα να έχει εξοικιωθεί με το πρώτο γεύμα (πολύ αμφίβολο μου φαίνεται βέβαια) και να μπεί στο δεύτερο. Συνήθως όμως απ ότι ξέρω, θέλει τουλάχιστον 2-3 βδομάδες για να εξοικιωθεί ένα απιδάκι με το πρώτο γεύμα. Από προσωπική εμπειρία θα πώ πως ο μικρός μου έφαγε ένα γεύμα την ημέρα για ένα μήνα, μετά μπήκε το δεύτερο και πολύ αργότερα το τρίτο γεύμα.

 

Σχετικά με τον αριθμό των θηλασμών και τη διατήριση της γαλουχίας και πάλι τα πράγματα εξαρτώνται απο τον οργανισμό της μητέρας. Σε γενικές γραμμές όμως, αν το παιδί τρώει ένα- δυο γεύμα στερεών και κατα τα άλλα θηλάζεις, δεν προκειται να σου κοπεί το γάλα. Απ ότι έχω αντιληφθεί, με 5-6 θηλασμούς ανα 24ωρο και ειδικά αν τουλάχιστον ένας είναι νυχτερινός, δεν υπάρχει πρόβλημα διατηρισης της γαλουχίας.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δεύτερο γεύμα είναι καλό να μπεί αφού έχει ήδη εξοικιωθεί το παιδί με το πρώτο γεύμα. Ο χρόνος προσαρμωγής είναι διαφορετικός για κάθε παιδί όμως. Μπορεί ένα παιδάκι σε μια εβδομάδα να έχει εξοικιωθεί με το πρώτο γεύμα (πολύ αμφίβολο μου φαίνεται βέβαια) και να μπεί στο δεύτερο. Συνήθως όμως απ ότι ξέρω, θέλει τουλάχιστον 2-3 βδομάδες για να εξοικιωθεί ένα απιδάκι με το πρώτο γεύμα. Από προσωπική εμπειρία θα πώ πως ο μικρός μου έφαγε ένα γεύμα την ημέρα για ένα μήνα, μετά μπήκε το δεύτερο και πολύ αργότερα το τρίτο γεύμα.

 

Σχετικά με τον αριθμό των θηλασμών και τη διατήριση της γαλουχίας και πάλι τα πράγματα εξαρτώνται απο τον οργανισμό της μητέρας. Σε γενικές γραμμές όμως, αν το παιδί τρώει ένα- δυο γεύμα στερεών και κατα τα άλλα θηλάζεις, δεν προκειται να σου κοπεί το γάλα. Απ ότι έχω αντιληφθεί, με 5-6 θηλασμούς ανα 24ωρο και ειδικά αν τουλάχιστον ένας είναι νυχτερινός, δεν υπάρχει πρόβλημα διατηρισης της γαλουχίας.

 

Ευχαριστω πολυ Ευα μου! Αν ηξερα οτι ηξερες να μου απαντησεις θα σε ρωτουσα κατευθειαν στο καφε...;) Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Chrifilli, οι κρέμες που κυκλοφορούν ευρέως έχουν όλες γλυκαντικές ουσίες (και διάφορα άλλα) και θέλω να αποφύγω τον εθισμό του μωρού στη ζάχαρη.

Και τι του δινεις αντι για κρεμα? Για πες μου κ μενα το χω ακουσει αυτο για τη ζαχαρη κ σιγουρα εχεις δικιο. Αμα μπορουσα να του δινω κατι αλλο ευχαριστως θα το εκανα.

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και τι του δινεις αντι για κρεμα? Για πες μου κ μενα το χω ακουσει αυτο για τη ζαχαρη κ σιγουρα εχεις δικιο. Αμα μπορουσα να του δινω κατι αλλο ευχαριστως θα το εκανα.

 

 

Μέχρι 8- 10 μηνών, ένα γεύμα φρουτόκρεμα και ένα λαχανικά + κρέας είναι αρκετά για το μωρό αν θηλάζει απο εκεί και πέρα ελεύθερα. Τωρα αν θες να εισάγεις και το τρίτο γεύμα, μετά τον 10ο μήνα μπορεί να φάει για απογευματινό τραχανά, ρυζάκι βραστό (αλεσμένο στο μουλτι). Υπάρχει ένα εξαιρετικό σάιτ με συνταγές http://www.homemade-baby-food-recipes.com/index.html

Ρηξε μια ματιά γιατι αξίζει τον κόπο

 

δειτε και το chart σε αυτη τη σελίδα που είναι κατατοπιστικό

 

http://www.homemade-baby-food-recipes.com/baby-food-chart.html

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 8- 10 μηνών, ένα γεύμα φρουτόκρεμα και ένα λαχανικά + κρέας είναι αρκετά για το μωρό αν θηλάζει απο εκεί και πέρα ελεύθερα. Τωρα αν θες να εισάγεις και το τρίτο γεύμα, μετά τον 10ο μήνα μπορεί να φάει για απογευματινό τραχανά, ρυζάκι βραστό (αλεσμένο στο μουλτι). Υπάρχει ένα εξαιρετικό σάιτ με συνταγές http://www.homemade-baby-food-recipes.com/index.html

Ρηξε μια ματιά γιατι αξίζει τον κόπο

 

δειτε και το chart σε αυτη τη σελίδα που είναι κατατοπιστικό

 

http://www.homemade-baby-food-recipes.com/baby-food-chart.html

Σ ευχαριστω πολυ!

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στη μικρή μου αρέσει να μασουλάει κομματάκια ψίχας ψωμιού με τα ουλάκια της. Δόντι δεν έχει κανένα. Με τι μπορώ να της αλείψω το ψωμάκι; Το ταχίνι από πότε επιτρέπεται; Είναι και δύσκολη στα γούστα της.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι του δινεις αντι για κρεμα? Για πες μου κ μενα το χω ακουσει αυτο για τη ζαχαρη κ σιγουρα εχεις δικιο. Αμα μπορουσα να του δινω κατι αλλο ευχαριστως θα το εκανα.

 

Υπάρχει η εναλλακτική των κρεμών της Holle ή Hipp ή πιθανόν και άλλες μάρκες βιολογικές χωρίς ζάχαρη. Μου έχουν πει επίσης ότι το ρυζάλευρο ολικής της Frezylac είναι σχετικά απαλλαγμένο από διάφορα. Και επίσης μπορείς απλώς να βράσεις ρύζι ή κουάκερ και να τα αλέσεις μετά σε κρέμα.

Το πρόβλημα είναι ότι ο δικός μου δεν τις δέχεται με τίποτα, δεν του αρέσουν όσο κι αν το παλεύω. Απλώς σκέφτομαι αν είναι απαραίτητο να τις φάει να δοκιμάσω να βάλω μέσα και γάλα σκόνη.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Απλώς σκέφτομαι αν είναι απαραίτητο να τις φάει να δοκιμάσω να βάλω μέσα και γάλα σκόνη.

 

Δεν είναι απαραίτητο, το αντίθετο. Αυτά τα προϊόντα ίσως δημιουργούν πρόβλημα στο πεπτικό του μωρού και το μωρό προσπαθεί να προστατευθεί από κάτι που είναι επιβλαβές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εναλλακτική των κρεμών της Holle ή Hipp ή πιθανόν και άλλες μάρκες βιολογικές χωρίς ζάχαρη. Μου έχουν πει επίσης ότι το ρυζάλευρο ολικής της Frezylac είναι σχετικά απαλλαγμένο από διάφορα. Και επίσης μπορείς απλώς να βράσεις ρύζι ή κουάκερ και να τα αλέσεις μετά σε κρέμα.

Το πρόβλημα είναι ότι ο δικός μου δεν τις δέχεται με τίποτα, δεν του αρέσουν όσο κι αν το παλεύω. Απλώς σκέφτομαι αν είναι απαραίτητο να τις φάει να δοκιμάσω να βάλω μέσα και γάλα σκόνη.

 

Σ ευχαριστώ! Σταμάτησα να του δίνω οπως ειπε η EvaBar, οντως δε χρειάζεται.. Και ισως να τον πιεσα τον καημενούλη! Θα δοκιμασω να φτιάχνω μόνη μου οταν χρειαστεί και το 3ο γεύμα.

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και εδώ γιατί σε άλλο θέμα δεν πήρα απάντηση.

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η μικρή στις 1/6 ήταν 8 μηνών και 8,500 με ζύγιση παιδιάτρου. Στις 24/7 την ζύγισα σπίτι έδειξε 8,860. Φύγαμε για έναν μήνα εκτός Ελλάδος και χθες που γύρισα ήταν 8,900!!!!!

 

Ύψος έχει πάρει όσο κατάφερα να την μετρήσω γύρω στους 6 πόντους.Ήταν 67,5 και την βγάζω 74

 

Θηλάζει συχνά μέρα και νύχτα απλά δεν κάθεται πολύ και άμα της τραβήξει κάτι την προσοχή έφυγε όποτε είναι να θηλάσουμε επικρατεί απόλυτη ακινησία!!!!

 

Από στερεές λίγα πράγματα έχουμε κόψει τα αλεσμένα από δική της επιλογή αλλά δεν τρώει πολύ παρόλο που τρώμε όλοι μαζί στο τραπέζι.ψωμί και ρυζογκοφρέτες τα μόνα που τσακίζει.

 

Σκέφτομαι μήπως φταίνε τα δόντια (βγάζει κυνόδοντες) είχε και 2 μέρες πυρετό.....

Γεννήθηκε 3580 ξέρω ότι δεν τριπλασιάζουμε το βάρος αλλά έτσι όπως πάμε ούτε στο 2 1/2 δεν το βλέπω. Στον παιδίατρο θα πάω όταν χρονίσει δηλαδή τέλος Σεπτέμβρη.

 

Τι να κάνω? Να πάω να την δει νωρίτερα? Μήπως φταίει το ότι δεν τρώει καλά τις στερεές? να έχει κάτι και να μην το αντιλαμβάνομαι?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έγιναν σωστά οι μετρήσεις; Πήρε σε ένα μήνα 6 πόντους και 40 γραμμάρια; Δε νομίζω να γίνεται αυτό! Πήγαινε να τη μετρήσεις στον παιδίατρο καλύτερα, σε σχέση με το 8,500, και να σου πει τη γνώμη του. Αφού προβληματίζεσαι, μην το καθυστερείς θα έλεγα.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έγιναν σωστά οι μετρήσεις; Πήρε σε ένα μήνα 6 πόντους και 40 γραμμάρια; Δε νομίζω να γίνεται αυτό! Πήγαινε να τη μετρήσεις στον παιδίατρο καλύτερα, σε σχέση με το 8,500, και να σου πει τη γνώμη του. Αφού προβληματίζεσαι, μην το καθυστερείς θα έλεγα.

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. τους 6 πόντους τους έβαλε σε 3 μήνες 1/6 ήταν 67,5. Σήμερα που την ζύγισα για να έχω ακριβώς 3 μήνες είναι 9 κιλά

 

Και στο κεφάλι την βγάζω 45 εκ ήταν στις 1/6 43,5 βέβαια η περίμετρος και το ύψος στο περίπου γιατί κουνιέται απλά κάνω 2 3 επαναλήψεις

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Η κορούλα μου είναι 8,5 μηνών και το μόνο που συμπαθεί από τις στερεές τροφές είναι η φρουτόκρεμα. Την κρεατόσουπα (είτε με μοσχάρι, είτε με κοτόπουλο ή κουνελάκι) δεν την συμπαθεί καθόλου.Ούτε τα λαχανικά σκέτα. Όσπρια δεν της έχω δώσει ακόμα.Είναι καιρός? Με το που βλέπει το κουτάλι σφραγίζει το στόμα, μετά το μυρίζει μάλλον και το πλησιάζει σιγά σιγά..το στοματάκι της ανοίγει μόνο για τα φρούτα. Από τις άλλες τροφές το πολύ να κατεβαίνουν 4 κουταλίτσες.Ομολογώ πως πλέον έχω αγχωθεί αρκετά..Θηλάζει ελευθερα μέρα και νύχτα...αλλά στο τέλος αυτού του μήνα θα γυρίσω και πάλι στη δουλειά..τι μπορώ να κάνω για να τη βοηθήσω με τις στερεές? Ξέρετε καμία ιστοσελίδα που θα μπορούσα να επισκεφθώ με ιδέες ή συνταγές?

Το φαγητό της το πολτοποιώ..υπάρχει περίπτωση να της ήταν πιο εύκολο με κάποιον άλλο τρόπο? Ουφ!

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες υγιεινές συνταγές εδώ http://wholesomebabyfood.momtastic.com/ και στο βιβλίο "Τάισέ με".

 

Ψάξε λίγο το baby led weaning που προτείνει τρόπους για να μην πολτοποιείς αν δε αρέσει στο μωρό. Εμάς για αρκετό καιρό μας βοήθησε και αυτό http://www.2morefeettolove.com/servlet/the-56/Nuby-Nibbler-Fresh-Food/Detail στα ελληνικά λέγεται και ασφαλής τροφοδότης. Ο δικός μας διακόπτης για τις στερεές πάντως άνοιξε στους 11 μήνες. Κι εμείς μόνο φρούτα τρώγαμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki σε ευχαριστώ πολύ για τις διευθύνσεις..

ο ασφαλής τροφοδότης μου φαίνεται τρελό gadgetάκι...

και μπράβο σου(αν και δεν χρειάζεται να το ακούσεις από μένα) για τον θηλασμό!! όταν μπαίνω εδώ, καμμιά φορά μου αρκεί να δω τα τικερακια μερικών από σας για να πω: άντε πάμε λίγο ακόμα..υπάρχουν κάποιες άγνωστες μαμάδες που έχουν περάσει από εδώ που είμαι κι εγώ κι όμως συνεχίζουν..!!

ευχαριστώ και πάλι.. καληνύχτα!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

ίσως η απορία μου είναι κάπου εδώ μέσα απαντημένη, αλλά επειδή δεν έχω χρόνο να διαβάσω παντού θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Η μικρή μου θηλάζει αποκλειστικά και είναι 22 εβδομάδων (5 μηνών και 11 ημερών). Εδώ και αρκετό καιρό όχι μόνο δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό, αλλά τώρα τελευταία απλώνει και το χεράκι της να πιάσει, σε σημείο που δεν τρώμε μπροστά της γιατί την λυπόμαστε. Πάντως δε φαίνεται να μη χορταίνει με το γάλα μου, γιατί δε ζητάει πριν τις 3-3.30 ώρες, μπορεί και περισσότερο και μέχρι τώρα έβαζε ικανοποιητικό βάρος. Η γιατρός μου λέει να δοκιμάσω στους 5μιση μήνες με μήλο ή μπανάνα. Τι πρέπει να κάνω; Αλλεργίες δεν έχει παρουσιάσει ευτυχώς, αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να περιμένω λίγο ακόμα.

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...