Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! αν και μάλλον ήταν λαθοσ συναγερμόσ, είχα λίγο αίμα μόνο χτεσ το απόγευμα και μετά τίποτα!

 

 

Ειναι τα λόχεια ακόμα! Θα σου πάρει λίγο καιρό μέχρι να καθαρίσεις εντελώς.. εγώ μετά τις 40 μέρες έβλεπα ανα 5ήμερο λίγο αίμα μέχρι που ήρθε κανονικά η περίοδος στο τρίμηνο..

Οπως και να'χει ο θηλασμός δεν μπορεί να επιρρεαστεί απο την περίοδο σου!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας , το μωρο μου ειναι 8 ημερων , ηθελα να ρωτησω ποση ωρα ειναι λογικο να θυλαζει? εμενα θυλαζει ενα 20 λεπτο μονο και μετα κοιμαται για 3 ωρες σηγουρα.. δεν ειναι πολυ λιγο ? τωρα την εχω παρει απο το νοσοκομειο και δεν εχουμε βρει ακομα τους ρυθμους μας, και φοβαμαι πολυ μηπως μου μειωθηκε η παραγωγη απο το ανχος μου γιατι ειχαμε κατι θεματα! υσχιει οτι μειωνεται με τη στεναχωρια? πως θα το καταλαβω? η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι το ιδιο βαρυ το στηθος μου, η μικρη δεν μου γκρινιαζει αλλα φοβαμαι μηπως εχει υπνηλια λογω ικτερου και γι αυτο δεν γκρινιαζει! πως θα καταλαβω οτι χορταινει? ευχαρηστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα αλλά θέλω επειγόντως την συμβουλή σας. Την κόρη μου δεν κατάφερα να την θηλάσω κι αυτό μου στοίχισε πολύ. Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν. Η ευθύνη όλη δική μου που δεν ενημερώθηκα σωστά στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάτι που έχω προσπαθήσει τώρα. Όσο πλησιάζει ο καιρός να γεννήσω λιγάκι αγχώνομαι μήπως δεν τα καταφέρω πάλι. Λοιπόν η απορία μου: τις πρώτες μέρες του μαιευτηρίου κάθε πότε να βάζω το μωρό; Πρέπει να το ξυπνάω; Και αν πίνει για πολύ λίγο και αποκοιμιέται στο στήθος, το ξυπνάω για να συνεχίσει να τρώει; Καλό είναι τις πρώτες μέρες να το βάζω όποτε το βλέπω ξύπνιο; Γενικά τι πρέπει να κάνω για να έρθει κανονικά το γάλα ;

Καλησπερα! Δε θελει αγχος!Θα βαζεις το μωρο στο στηθος οποτε βλεπεις τα σημαδια πεινας δλδ να γινεται ανησυχο κ να ψαχνει με το στομα. Αυτο μπορει να γινει στα 5 λεπτα, στη 1 ωρα στις 2 ωρες...Αν κοιμαται θα το ξυπνας-μην το αμελεις για να μην ανεβασει ικτερο-στις 2 ωρες απο την αρχη του προηγουμενου θηλασμου την ημερα κ στις 3 την νυχτα. Οταν ανακτησει το βαρος γεννησης σταματας να το ξυπνας τη νυχτα. Γενικα να σε προετοιμασω οτι ο πρωτος καιρος ίσως(γιατι υπαρχουν κ μωρα που τρωνε κ κοιμουνται) ειναι λιγο ζορικος Παιζει να εισαι με το μωρο στο στηθος κ το βυζι απ εξω 18 ωρες το 24ωρο γιατι μολις θα το αφηνεις κατω θα κλαιει. Μιας κ εχεις κι αλλο παιδι θα σε βολευε ενα σλινκ για να εχεις το μωρο πανω σου να θηλαζει ή να νανουριζεται κ τα χερια ελευθερα για να κανεις κατι αλλο.

Τελος εχε στο μυαλο σου οτι δεν θα θελει το στηθος μονο για φαϊ αλλα και για παρηγορια κ για υπνο. Ασε το μωρο να σε καθοδηγησει και θα τα πας μια χαρα.Αυτο οταν θα θελει στηθος θα το δειχνει!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας , το μωρο μου ειναι 8 ημερων , ηθελα να ρωτησω ποση ωρα ειναι λογικο να θυλαζει? εμενα θυλαζει ενα 20 λεπτο μονο και μετα κοιμαται για 3 ωρες σηγουρα.. δεν ειναι πολυ λιγο ? τωρα την εχω παρει απο το νοσοκομειο και δεν εχουμε βρει ακομα τους ρυθμους μας, και φοβαμαι πολυ μηπως μου μειωθηκε η παραγωγη απο το ανχος μου γιατι ειχαμε κατι θεματα! υσχιει οτι μειωνεται με τη στεναχωρια? πως θα το καταλαβω? η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι το ιδιο βαρυ το στηθος μου, η μικρη δεν μου γκρινιαζει αλλα φοβαμαι μηπως εχει υπνηλια λογω ικτερου και γι αυτο δεν γκρινιαζει! πως θα καταλαβω οτι χορταινει? ευχαρηστω!!

 

vasoulagal δεν υπαρχει κανονας!!!Ειναι ανθρωπος κι οχι ρομποτ!Αλλες φορες θα θηλαζει 5 λεπτα αλλες 10 αλλες μιση ωρα. Το να μειωθει η παραγωγη απο στεναχωρια δεν ειναι τοσο συχνο κ ευκολο να γινει.Το στηθος σου θα αρχισει σιγα σιγα να ξεπρηζεται κ θα σου φαινεται αδειο γιατι θα εδραιωθει η γαλουχια δλδ θα ισορροπησει η παραγωγη με τις αναγκες του μωρου.Θα καταλαβεις οτι τρωει επαρκως απο τις πανες της.Πρεπει να εχει 6 με 8 βρεγμενες πανες το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σασ και πάλι! ήρθα με άλλη μια απορία! η μπεμπα μου, αυτό το καλό παιδί, τισ τελευταιεσ μερεσ κοιμάται σαν πουλάκι το βράδυ. για να καταλάβετε, αυτή τη στιγμή κλείνει 6μίση ωρεσ ύπνο! φτου φτου να μην την ματιασω! το θέμα είναι, το στήθοσ ήρθε και τιγκαρισε και τα επιθεματα δεν κάνουν τίποτα. τι να κάνω? υπάρχει περίπτωση να πάθω μαστήτιδα η και να μειωθεί η παραγωγή αρκετά??

Link to comment
Share on other sites

γειά σασ και πάλι! ήρθα με άλλη μια απορία! η μπεμπα μου, αυτό το καλό παιδί, τισ τελευταιεσ μερεσ κοιμάται σαν πουλάκι το βράδυ. για να καταλάβετε, αυτή τη στιγμή κλείνει 6μίση ωρεσ ύπνο! φτου φτου να μην την ματιασω! το θέμα είναι, το στήθοσ ήρθε και τιγκαρισε και τα επιθεματα δεν κάνουν τίποτα. τι να κάνω? υπάρχει περίπτωση να πάθω μαστήτιδα η και να μειωθεί η παραγωγή αρκετά??

 

Και δε χαίρεσαι;;:P Απόλαυσε το όσο κρατήσει γιατί οι συνήθειες ύπνου έχουν να αλλάξουν πολλές φορές ακόμα λόγω άλματος ανάπτυξης,δοντιών κτλ.Αν το στήθος πρήζεται κ σε ενοχλεί βγάζε λίγο γάλα με το χέρι για να το αποσυμφορήσεις. Για την παραγωγή μην αγχώνεσαι. Το στήθος παράγει όσο γάλα χρειάζεται το μωρό αρκεί να το βάζεις στο στήθος όποτε το ζητάει και δεν το ξεγελάς με άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφφ κορίτσια παλι χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Υπάρχουν πολλα πραγματα που δεν εχω καταλάβει για την αποθήκευση του γάλακτος. Λοιπον ερωτώ. Κανω την άντληση και αν θέλω να τον Ταισω στην επόμενη μια ωρα τι κανω; Το βάζω στο ψυγείο η εκτός; Αν θέλησω να το βάλω στο ψυγείο θα πρεπει να το αφήσω λιγο εκτος να κρυωσει η το βάζω κατευθείαν; Οταν θέλω να το βάλω στην κατάψυξη το βάζω πρωτα στο ψυγείο να κρυωσει; Κι οταν θέλω να το δώσω στο μωρο το βγάζω απο κατάψυξη-ψυγείο και κατευθείαν μπεν μαρι η ξεπαγωνει μονο του; Αν η θερμοκρασία ειναι υψηλότερη απ όσο πρεπει πως τη ρίχνω; Αν δεν γνωρίζω σε πόση ωρα θα θελήσει να φάει τι πρεπει να κανω; Να το ετοιμασω με την πρώτη ένδειξη/κλάμα η μπορω βα το ετοιμασω νωρίτερα και να το ζεστανω λιγο οταν θελήσει να φάει;;

 

Συγνώμη για τις πάμπολλες ερωτήσεις μου αλλα δεν το εχω ξανακάνει και φοβάμαι μήπως κανω λάθος και τον αφήσω νηστικο!

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφφ κορίτσια παλι χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Υπάρχουν πολλα πραγματα που δεν εχω καταλάβει για την αποθήκευση του γάλακτος. Λοιπον ερωτώ. Κανω την άντληση και αν θέλω να τον Ταισω στην επόμενη μια ωρα τι κανω; Το βάζω στο ψυγείο η εκτός; Αν θέλησω να το βάλω στο ψυγείο θα πρεπει να το αφήσω λιγο εκτος να κρυωσει η το βάζω κατευθείαν; Οταν θέλω να το βάλω στην κατάψυξη το βάζω πρωτα στο ψυγείο να κρυωσει; Κι οταν θέλω να το δώσω στο μωρο το βγάζω απο κατάψυξη-ψυγείο και κατευθείαν μπεν μαρι η ξεπαγωνει μονο του; Αν η θερμοκρασία ειναι υψηλότερη απ όσο πρεπει πως τη ρίχνω; Αν δεν γνωρίζω σε πόση ωρα θα θελήσει να φάει τι πρεπει να κανω; Να το ετοιμασω με την πρώτη ένδειξη/κλάμα η μπορω βα το ετοιμασω νωρίτερα και να το ζεστανω λιγο οταν θελήσει να φάει;;

 

 

 

 

Συγνώμη για τις πάμπολλες ερωτήσεις μου αλλα δεν το εχω ξανακάνει και φοβάμαι μήπως κανω λάθος και τον αφήσω νηστικο!

 

Το μητρικο γαλα σε θερμοκρασια δωματιου διαρκει 10 ωρες..Στο ψυγειο 8 ημερες..Στην κατάψυξη, όταν αυτή βρίσκεται μέσα στο ψυγείο 2 εβδομαδες..Στην κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα 3 με 4 μηνες..Σε καταψύκτη υψηλής ψύξης τουλαχιστον 6 μηνες...

Καταψυγμένο γάλα που έχει αποψυχθεί μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο μέχρι και 24 ώρες. Αποψυγμένο γάλα δεν μπορεί να ξανακαταψυχθεί.

 

Βάλε μόνο 60-120ml γάλακτος μέσα σε κάθε δοχείο, την ποσότητα δηλαδή που πιθανότατα θα θέλει να πάρει το μωρό σου σε κάθε γεύμα. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις το «πέταγμα»..

 

Μπορείς να προσθέσεις φρέσκο γάλα σε ένα δοχείο κατεψυγμένου γάλακτος, αρκεί η ποσότητα του φρέσκου γάλακτος αν είναι μικρότερη από αυτήν του κατεψυγμένου. Πρώτα, πάγωσε το φρέσκο γάλα για 30 λεπτά στο ψυγείο και μετά πρόσθεσέ το στο κατεψυγμένο..

 

Το μητρικό γάλα όταν αποθηκεύεται χωρίζεται σε στρώματα γάλακτος και κρέμας. Αυτό είναι το φυσιολογικό του. Πριν το δώσεις στο μωρό, ανακαίνησέ το ελαφριά για να ανακατευτεί.

Το μητρικό γάλα θα πρέπει να αποψύχεται και να ζεσταίνεται με προσοχή. Όπως η κατάψυξη καταστρέφει κάποια από τα ανοσοποιητικά στοιχεία, το ίδιο ισχύει και με την υψηλή θερμοκρασία, η οποία επηρεάζει αρνητικά τις ευεργετικές ιδιότητες του γάλακτος.

Κατεψυγμένο γάλα: Τα δοχεία θα πρέπει να αποψυχθούν κάτω από το κρύο νερό της βρύσης και σταδιακά η θερμοκρασία του νερού να αυξηθεί, μέχρι να ζεσταθεί το γάλα στην επιθυμητή θερμοκρασία για να ταϊστεί το μωρό. Ένας άλλος τρόπος είναι να τοποθετηθεί το δοχείο μέσα σε μια κατσαρόλα με ζεσταμένο νερό. Αν χρειαστεί, μπορείς να βγάλεις το γάλα και να ξαναζεστάνεις το νερό. Το γάλα δεν θα πρέπει να ζεσταθεί απευθείας πάνω στο μάτι της κουζίνας.

Παγωμένο γάλα: Ζέστανε το γάλα για αρκετά λεπτά αφήνοντάς το κάτω από το ζεστό νερό της βρύσης. Διαφορετικά μπορείς να τοποθετήσεις το δοχείο μέσα σε μια κατσαρόλα με ζεσταμένο νερό. Μην ζεστάνεις το γάλα απευθείας πάνω στη φωτιά.

Μην χρησιμοποιήσεις φούρνο μικροκυμάτων για να ζεστάνεις μητρικό γάλα. Όταν το γάλα παραζεσταθεί, αρκετές από τις ευεργετικές του ιδιότητες καταστρέφονται. Γενικά το γάλα του μωρό δεν θα πρέπει να ζεσταίνεται μέσα σε φούρνο μικροκυμάτων. Τα μικροκύματα ζεσταίνουν ανομοιόμορφα ένα υγρό, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται «καυτές περιοχές» μέσα σʼαυτό, κάτι που μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο για ένα μωρό.

 

Ελπιζω να βοηθησα...:) :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω τη γνωμη και τις συμβουλες σας..Εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων..Γεννησα με καισαρικη και δεν με αφηναν να την βαλω στο στηθος για 3 μερες..Ετσι ακομα και σημερα δεν εχω καταφερει τον αποκλειστικο θηλασμο..Καθε φορα που πειναει λοιπον την βαζω πρωτα στο στηθος..Μετα αλλες φορες δεν πινει καθολου ξενο και αλλες φορες πινει 10-40ml...Ειναι λαθος που της δινω ξενο ακομα?Ειναι αργα για να καταφερω αποκλειστικο θηλασμο?Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια θελω τη γνωμη και τις συμβουλες σας..Εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων..Γεννησα με καισαρικη και δεν με αφηναν να την βαλω στο στηθος για 3 μερες..Ετσι ακομα και σημερα δεν εχω καταφερει τον αποκλειστικο θηλασμο..Καθε φορα που πειναει λοιπον την βαζω πρωτα στο στηθος..Μετα αλλες φορες δεν πινει καθολου ξενο και αλλες φορες πινει 10-40ml...Ειναι λαθος που της δινω ξενο ακομα?Ειναι αργα για να καταφερω αποκλειστικο θηλασμο?Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

 

 

Να σου ζησει το μωράκι σου!!! Ποτέ δεν είναι αργά για να τα καταφέρεις. Φαντάζομαι ότι έχεις αρκετή ποσότητα γάλακτος εφόσον προσφέρεις στήθος σε κάθε γεύμα. Δοκίμασε να μη δώσεις καθόλου ξένο για μία μέρα, θα καταλάβεις αν δεν χορταίνει (από το κλάμα χα χα). Αν λερώνει 6-8 πάνες και δεν γκρινιάζει όλα καλά Άσε το μωρό σου να σε οδηγήσει και θα δεις ότι θα τα καταφέρεις. Εγώ γέννησα φυσιολογικά και είχα γάλα από την πρώτη μέρα αλλά μια φοβερή επιστήμονας παιδίατρος μου πρότεινε να δίνω και συμπλήρωμα 60ml μετά από κάθε θηλασμό για να δω αν χορταίνει. Εγώ προσπάθησα μόνο με θηλασμό και το αποτέλεσμα? Είμαστε στα ανώτερα όρια ανάπτυξης και η τωρινή μου γιατρός γελάει κάθε φορά που πηγαίνουμε!!! Η φύση έχει προβλέψει για όλα, μην ανησυχείς θα δεις που όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω τη γνωμη και τις συμβουλες σας..Εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων..Γεννησα με καισαρικη και δεν με αφηναν να την βαλω στο στηθος για 3 μερες..Ετσι ακομα και σημερα δεν εχω καταφερει τον αποκλειστικο θηλασμο..Καθε φορα που πειναει λοιπον την βαζω πρωτα στο στηθος..Μετα αλλες φορες δεν πινει καθολου ξενο και αλλες φορες πινει 10-40ml...Ειναι λαθος που της δινω ξενο ακομα?Ειναι αργα για να καταφερω αποκλειστικο θηλασμο?Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Γεια σου Ειρήνη και να σου ζήσει το μωράκι!

Βασικά είσαι πολύ κοντά στον αποκλειστικό θηλασμό, ευτυχώς είναι πολύ λίγο το συμπλήρωμα που δίνεις και πολύ ενθαρρυντικό το ότι μερικές φορές δεν πίνει καθόλου. Προφανώς έχεις γάλα απλώς θα πρέπει να αυξηθεί λίγο ακόμα η παραγωγή σου. Όπως είπε και η Victori@, σταμάτα να δίνεις συμπλήρωμα μετά τον θηλασμό. Πιθανόν να χρειαστεί να βάζεις πιο συχνά το μωρό στο στήθος ή θα κάθεται στο στήθος περισσότερη ώρα. Αυτά για 1-2 μέρες, μετά θα έχει παρει το μήνυμα ο οργανισμός σου να αυξήσει το γάλα. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωράκι σου!!! Ποτέ δεν είναι αργά για να τα καταφέρεις. Φαντάζομαι ότι έχεις αρκετή ποσότητα γάλακτος εφόσον προσφέρεις στήθος σε κάθε γεύμα. Δοκίμασε να μη δώσεις καθόλου ξένο για μία μέρα, θα καταλάβεις αν δεν χορταίνει (από το κλάμα χα χα). Αν λερώνει 6-8 πάνες και δεν γκρινιάζει όλα καλά Άσε το μωρό σου να σε οδηγήσει και θα δεις ότι θα τα καταφέρεις. Εγώ γέννησα φυσιολογικά και είχα γάλα από την πρώτη μέρα αλλά μια φοβερή επιστήμονας παιδίατρος μου πρότεινε να δίνω και συμπλήρωμα 60ml μετά από κάθε θηλασμό για να δω αν χορταίνει. Εγώ προσπάθησα μόνο με θηλασμό και το αποτέλεσμα? Είμαστε στα ανώτερα όρια ανάπτυξης και η τωρινή μου γιατρός γελάει κάθε φορά που πηγαίνουμε!!! Η φύση έχει προβλέψει για όλα, μην ανησυχείς θα δεις που όλα θα πάνε καλά.

 

Ευχαριστω πολυ Victori@..Θα δοκιμασω αυτο που μου λες και ελπιζω να χορταινει γιατι να σου πω την αληθεια εχω και ενα ανχος...Μακαρι να τα καταφερω..Να σου ζησει το παιδακι σου και να το χαιρεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ειρήνη και να σου ζήσει το μωράκι!

Βασικά είσαι πολύ κοντά στον αποκλειστικό θηλασμό, ευτυχώς είναι πολύ λίγο το συμπλήρωμα που δίνεις και πολύ ενθαρρυντικό το ότι μερικές φορές δεν πίνει καθόλου. Προφανώς έχεις γάλα απλώς θα πρέπει να αυξηθεί λίγο ακόμα η παραγωγή σου. Όπως είπε και η Victori@, σταμάτα να δίνεις συμπλήρωμα μετά τον θηλασμό. Πιθανόν να χρειαστεί να βάζεις πιο συχνά το μωρό στο στήθος ή θα κάθεται στο στήθος περισσότερη ώρα. Αυτά για 1-2 μέρες, μετά θα έχει παρει το μήνυμα ο οργανισμός σου να αυξήσει το γάλα. Καλή συνέχεια!

 

Καλημερα vivien9..Με εχεις ενθαρρυνει πολυ που μου ειπες οτι ειμαι πολυ κοντα..Οπως ειπα και στην Victori@ θα το δοκιμασω..Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..Απλα θελω να ρωτησω κατι ακομα..Συνηθως η μικρη μου θηλαζει 5-7 λεπτα στο καθε στηθος και κοιμαται..Πρεπει να την ξυπναω για να της δινω και αλλο ή απλα να την βαζω να ρευτει κι μετα στο κρεβατι..??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα vivien9..Με εχεις ενθαρρυνει πολυ που μου ειπες οτι ειμαι πολυ κοντα..Οπως ειπα και στην Victori@ θα το δοκιμασω..Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..Απλα θελω να ρωτησω κατι ακομα..Συνηθως η μικρη μου θηλαζει 5-7 λεπτα στο καθε στηθος και κοιμαται..Πρεπει να την ξυπναω για να της δινω και αλλο ή απλα να την βαζω να ρευτει κι μετα στο κρεβατι..??

Δεν χρειάζεται να την ζοριζεις να φάει περισσοτερο.Μαλλον θα εχεις καλή ροή και χορταινει με αυτα τα λεπτά.επισης καλο ειναι να μην την αλλάζεις στηθος παρα μονο οταν χάσει απο μονη της το ενδιαφέρων για να περνει και το λιπαρό γάλα. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια να μην δώσεις αλλο συμπλήρωμα απλα να θηλασεις λίγες μερες περισσοτερο η συχνότερα και θα αυξηθεί η παραγώγη σου Να είσαι σίγουρη! Το συμπλήρωμα που δίνεις ειναι ελαχιςτο! Τα εχεις παει πολυ καλα και να μην αγχωνεσαι..αν βρέχει πανες είστε μια χαρά! Να σου ζήσει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα vivien9..Με εχεις ενθαρρυνει πολυ που μου ειπες οτι ειμαι πολυ κοντα..Οπως ειπα και στην Victori@ θα το δοκιμασω..Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..Απλα θελω να ρωτησω κατι ακομα..Συνηθως η μικρη μου θηλαζει 5-7 λεπτα στο καθε στηθος και κοιμαται..Πρεπει να την ξυπναω για να της δινω και αλλο ή απλα να την βαζω να ρευτει κι μετα στο κρεβατι..??

Για να σε ενθαρρύνω κι άλλο, εγώ του έδινα 50 μλ μετά από κάθε θηλασμό (από λάθος οδηγίες παιδιάτρου, κλασικά). Η τωρινή μου παιδίατρος μου είχε πει να προσπαθήσω να μειώνω σιγα σιγα το συμπλήρωμα, αλλά δεν μπορούσα γιατί το παιδί είχε μάθει να περιμένει το συμπλήρωμα και έκλαιγε. Έτσι το έκοψα μια μέρα μαχαίρι, γκρίνιαξε για 2 μέρες και από τότε θηλάσαμε αποκλειστικά! Εσένα που δεν περιμένει καν το συμπλήρωμα αφου δεν το πίνει μερικές φορές, έχω την εντύπωση ότι χορταινει μια χαρά με το γάλα σου ;)

Όχι να μην την ξυπνας, για να κοιμάται έχει χορτάσει, ρέψιμο και ύπνος. Απλώς αααν γκρινιάζει πιο συχνά, ε τότε βάζε την στο στήθος. Αν και είναι πιθανόν να μην δεις και μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά της.

Link to comment
Share on other sites

..Συνηθως η μικρη μου θηλαζει 5-7 λεπτα στο καθε στηθος και κοιμαται..Πρεπει να την ξυπναω για να της δινω και αλλο ή απλα να την βαζω να ρευτει κι μετα στο κρεβατι..??

 

 

Εάν χορταίνει σε τόσο λίγη ώρα είσαι πολύ τυχερή κούκλα μου, άλλα μωρά τρώνε πάνω από μισάωρο!!! Καλό είναι να μην την ξυπνάς εκείνη όταν πεινάσει πάλι θα σε ειδοποιήσει. Και να ξέρεις ότι το ρέψιμο δεν είναι απαραίτητο στα θηλάζοντα βρεφη επειδή δεν παίρνουν πολύ αέρα στο στήθος, όπως γίνεται με το μπιμπερό. Καλή επιτυχία!!!:D

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω ποσες ωρες κανει ο καφες να φυγει απο τον οργανισμο. απο την ωρα που θα πιω σε ποση ωρα περναει στο γαλα μεσω του θηλασμου? ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να την ζοριζεις να φάει περισσοτερο.Μαλλον θα εχεις καλή ροή και χορταινει με αυτα τα λεπτά.επισης καλο ειναι να μην την αλλάζεις στηθος παρα μονο οταν χάσει απο μονη της το ενδιαφέρων για να περνει και το λιπαρό γάλα. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια να μην δώσεις αλλο συμπλήρωμα απλα να θηλασεις λίγες μερες περισσοτερο η συχνότερα και θα αυξηθεί η παραγώγη σου Να είσαι σίγουρη! Το συμπλήρωμα που δίνεις ειναι ελαχιςτο! Τα εχεις παει πολυ καλα και να μην αγχωνεσαι..αν βρέχει πανες είστε μια χαρά! Να σου ζήσει!!

 

Ευχαριστω Alexia..Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα και ελπιζω να μην γινομαι κουραστικη...Μονο οταν κοιμαται ειναι ενδειξη οτι χορταινει?Γιατι για παραδειγμα σημερα εφαγε 9.00πμ για 6λεπτα στο ενα στηθος αλλα δεν κοιμηθηκε..Ειχε λιγο γκρινια αλλα δεν δεχοταν να φαει αλλο..Και ετσι ξαναεφαγε στις 11.30πμ παλι για 6 λεπτα απο το αλλο στηθος και παλι τα ιδια..Μετα στις 1.00μμ τα ιδια λεπτα και παλι στις 2.40 τα ιδια λεπτα...εχω μπερδευτει..Βεβαια δεν ειναι και παιδι που κοιμαται πολυ..Δεν ξερω τι να κανω..

Link to comment
Share on other sites

Για να σε ενθαρρύνω κι άλλο, εγώ του έδινα 50 μλ μετά από κάθε θηλασμό (από λάθος οδηγίες παιδιάτρου, κλασικά). Η τωρινή μου παιδίατρος μου είχε πει να προσπαθήσω να μειώνω σιγα σιγα το συμπλήρωμα, αλλά δεν μπορούσα γιατί το παιδί είχε μάθει να περιμένει το συμπλήρωμα και έκλαιγε. Έτσι το έκοψα μια μέρα μαχαίρι, γκρίνιαξε για 2 μέρες και από τότε θηλάσαμε αποκλειστικά! Εσένα που δεν περιμένει καν το συμπλήρωμα αφου δεν το πίνει μερικές φορές, έχω την εντύπωση ότι χορταινει μια χαρά με το γάλα σου ;)

Όχι να μην την ξυπνας, για να κοιμάται έχει χορτάσει, ρέψιμο και ύπνος. Απλώς αααν γκρινιάζει πιο συχνά, ε τότε βάζε την στο στήθος. Αν και είναι πιθανόν να μην δεις και μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά της.

 

Vivien ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια γιατι πραγματικα μου δινουν ελπιδες αυτα που μου λες..Ελπιζω να μην δω διαφορα..Και μακαρι να χορταινει..θα ηθελα βεβαια και την δικη σου γνωμη για αυτα που εγραψα και στην Alexia..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Alexia..Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα και ελπιζω να μην γινομαι κουραστικη...Μονο οταν κοιμαται ειναι ενδειξη οτι χορταινει?Γιατι για παραδειγμα σημερα εφαγε 9.00πμ για 6λεπτα στο ενα στηθος αλλα δεν κοιμηθηκε..Ειχε λιγο γκρινια αλλα δεν δεχοταν να φαει αλλο..Και ετσι ξαναεφαγε στις 11.30πμ παλι για 6 λεπτα απο το αλλο στηθος και παλι τα ιδια..Μετα στις 1.00μμ τα ιδια λεπτα και παλι στις 2.40 τα ιδια λεπτα...εχω μπερδευτει..Βεβαια δεν ειναι και παιδι που κοιμαται πολυ..Δεν ξερω τι να κανω..

συγνωμη δεν εχω παρακολουθησει ολα τα μηνυματα σου αλλα η μονη ενδειξη οτι χορταινει ενα μωρο ειναι ποσες φορες ουρει μεσα στο 24ωρο: χρειαζεσαι 6 βρεγμενες πανες πριν σαραντησεις και 5βρεγμενες πανες αφου σαραντησεις και μετα.

Ενα μωρο μπορει να ειναι ανησυχο ή να μην κοιμαται για πολλους λογους εκτος απο το γαλα.

Φροντησε να κανεις τουλαχιστον 8 θηλασμους/24ωρο (οι δυο να ειναι το βραδυ).

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα που τα διαβασα εχω να σου το εξης:

κοριτσακι μου μη φοβασαι τιποτα

μωρακι 2 μηνων που πινει μονο 10-40μλ συμπληρωμα ειναι σα να μην συμπληρωνει τιποτα, το μωρο σου βασιζεται αποκλειστικα στο στηθος σου.Φαντασου οτι, αναλογως το μωρο, αν κανεις τουλαχιστον 8 θηλασμους το 24ωρο πινει απο σενα κοντα 1λιτρο γαλα, τι να του πουν τα 10-40μλ, τσαμπα κανεις τον κοπο.

Ο χρονος και η συχνοτητα θηλασμου που περιγραφεις ειναι φυσιολογικη, αν εχει γρινα πιθανοτατα κατι αλλο το ενοχλει.

Πετα τα ρολογια , το μωρο να θηλαζει οσο και οποτε θελει, προσφερε και το αλλο στηθος στο τελος κι αν δεν θελει ας μην το παρει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη δεν εχω παρακολουθησει ολα τα μηνυματα σου αλλα η μονη ενδειξη οτι χορταινει ενα μωρο ειναι ποσες φορες ουρει μεσα στο 24ωρο: χρειαζεσαι 6 βρεγμενες πανες πριν σαραντησεις και 5βρεγμενες πανες αφου σαραντησεις και μετα.

Ενα μωρο μπορει να ειναι ανησυχο ή να μην κοιμαται για πολλους λογους εκτος απο το γαλα.

Φροντησε να κανεις τουλαχιστον 8 θηλασμους/24ωρο (οι δυο να ειναι το βραδυ).

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..Οι βρεγμανες πανες ειναι μεσω ορο 5-7 την ημερα..Και πανω κατω την θηλαζω 13-15 φορες το 24ωρο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...