Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας! Συγνώμη για την απουσία μου αλλα ξέρετε καλα πως ειναι! Συνέβη το απίστευτο! Ο γιοκας μου κοιμάται κατα τη διάρκεια της μέρας!! Βέβαια στην αγκαλια μου και οταν τον αφήνω στη κούνια ξυπνάει μετα απο πεντε λεπτα αλλα κατι ειναι κι αυτο!! Θα προσπαθήσω να τον κοιμησω στο κρεβάτι να δω ποσο αντέχει! Δεν ξερω αν εχει να κανει μα τον περιβοητο σαραντισμο και την εδραιωση τησ γαλουχιασ αλλα ηδη νιωθω καλυτερα και πλεον πιστευω πωσ θα τα καταφερουμε! Σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας αλεξια, Χριστινα, μαργαριτα, βικτορια, νοβακ ( ελπίζω να μη ξεχναω καποια κι αν το κανω ας με συγχωρέσει γιατι ειμαι ακομη στα χαμένα) ευχαριστω για το κουράγιο. Να χαιρόμαστε τα θαύματα μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσαρες,μια ερωτηση.....μετα απο ενα μηνα θηλασμου,μειωνετε το γαλα ???????δηλ.στης αρχες ετρεχε ρυακι...τωρα που μπαινουμε με τον μικρο σε προγραμμα.δεν τρεχει τοσο?Στην αρχη του πρωτου μηνα ηταν κ πολυ σκληρο.το στηθος,τωρα μαλακοσε.να ανυσηχο?:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες,μια ερωτηση.....μετα απο ενα μηνα θηλασμου,μειωνετε το γαλα ???????δηλ.στης αρχες ετρεχε ρυακι...τωρα που μπαινουμε με τον μικρο σε προγραμμα.δεν τρεχει τοσο?Στην αρχη του πρωτου μηνα ηταν κ πολυ σκληρο.το στηθος,τωρα μαλακοσε.να ανυσηχο?:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Συγχαρητήρια για την εδραίωση της γαλουχιας!!ειναι φυσιολογικό αυτο που σου συμβαίνει μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

εδραίωση της γαλουχιας?τι εννοεις?σορρυ αλλα δεν το καταλαβα!

Εχει προσαρμοστεί το στηθος στις ανάγκες του μωρού!εχει πάντα γάλα και μπορει και να το νιώθεις να "κατεβαίνει" οσο θηλαζεις!!συμβενει σε όλες κάποια στιγμή! Σε άλλες μετα απο 1 μηνα σε άλλες μετα απο 3-4 αλλα ειναι αναμενόμενο!ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημαίνει ότι το στήθος σου έχει συντονιστεί με τις ανάγκες του μωρού και δεν παράγει πια περισσότερο γάλα απ’ όσο χρειάζεται ώστε να τρέχει και να πρήζεται το στήθος.

Απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες,μια ερωτηση.....μετα απο ενα μηνα θηλασμου,μειωνετε το γαλα ???????δηλ.στης αρχες ετρεχε ρυακι...τωρα που μπαινουμε με τον μικρο σε προγραμμα.δεν τρεχει τοσο?Στην αρχη του πρωτου μηνα ηταν κ πολυ σκληρο.το στηθος,τωρα μαλακοσε.να ανυσηχο?:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Ειναι φυσιολογικο, απλα να μετράς τις πανες που βρέχει το μωρο για να εισαι σιγουρη οτι πίνει αρκετό γαλα:μέχρι να σαραντησει θέλεις 6-8 βρεγμενες πανες και στη συνέχεια τουλαχιστον 5.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι η μαμά ενός απαιτητικού μπεμπίνου 4 μηνών όπου και θηλάζουμε αποκλειστικά! Σε ένα μήνα θα χρειαστεί να λείπω απ΄τον μπέμπη μου για 5 μέρες από 9 ώρες την ημέρα. Θα φτιάξω τράπεζα γάλακτος για να πίνει το γαλατάκι του αλλά φοβάμαι τι θα γίνει με τις ώρες που δεν θηλάζω, δηλ. το στήθος σίγουρα θα τουμπανιάσει αλλά θα πάρει και μήνυμα να περιορίσει την παραγωγή. Οι συνθήκες αλλά και κανόνες υγιεινής στο χώρο που θα βρίσκομαι δεν γνωρίζω αν θα βοηθήσουν να αποσυμφορήσω το στήθος μου με θήλαστρο και να το πετάω το γάλα. Τι με συμβουλεύεται?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!

Έχω την εξής απορία σχετικά με τα μωράκια που θηλάζουν, μπορεί να ειναι και εντελώς χαζή αλλά θα την πω! Η ποσότητα που τρώνε τα μωράκια είναι ίδια σε κάθε γεύμα;; Έχω ένα κοριτσάκι 23 ημερών και εδώ και 10 μέρες θηλάζουμε αποκλειστικά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ενώ σε ένα γεύμα θηλάζει για 15 λεπτά και μετα κοιμάται του καλού καιρού, σε άλλο μπορεί να τρώει για κανα μισάωρο και. Και το νιώθω οτι τρώει περισσότερο κάποιες φορές. Επίσης δεν έχουμε καταφέρει ακόμη να τρώμε μόνο από το ένα στηθος, είναι νωρίς ακόμα ή πρεπει να της δινω μονο το ενα στηθος σε κάθε θηλασμό;;; Κι αν πεινάει κι άλλο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

didiblomκαι ο δικος μου ειναι 2 μηνων!κ τρωει ενα γευμα απο το ενα ,το αλλο γευμα απο το αλλο!τα παιδια που θηλαζουν δεν πρεπει να περνουν συμπληρωμα!!!να το ξες!!!!!!!!!!!το πρωτο μηνα του ετρωγε λιγο κ συναιχεια!με το βυζι απ εξω ημουν !και καλα εκανα μου ειπαν !το δευτερο μηνα!τωρα τρωει ανα 2.5 με τρεις ωρες!και ειναι καλα !οταν σου ζηταει να της δινεις!εμενα ο παιδιατρος μου λεγε οτι δεν φτανει το γαλα μου κ πιναει κ να του δοσω ξενο γαλα!αλλα εγω εκανα το αντιθετο !!!κ το μωρακι μου εχει καλα κιλακι!μαλλον παρα πολυ καλα!απο οτι μου παν εμπειρες μανουλες!τα παιδια που θηλαζουν ειναι παντα περισσοτερα κιλακια απο τα αλλα που πινουν ξενο γαλα....τους 3 με 4 μηνες!και μετα λιγοτερα!αυτα απο μενα!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!

Έχω την εξής απορία σχετικά με τα μωράκια που θηλάζουν, μπορεί να ειναι και εντελώς χαζή αλλά θα την πω! Η ποσότητα που τρώνε τα μωράκια είναι ίδια σε κάθε γεύμα;; Έχω ένα κοριτσάκι 23 ημερών και εδώ και 10 μέρες θηλάζουμε αποκλειστικά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ενώ σε ένα γεύμα θηλάζει για 15 λεπτά και μετα κοιμάται του καλού καιρού, σε άλλο μπορεί να τρώει για κανα μισάωρο και. Και το νιώθω οτι τρώει περισσότερο κάποιες φορές. Επίσης δεν έχουμε καταφέρει ακόμη να τρώμε μόνο από το ένα στηθος, είναι νωρίς ακόμα ή πρεπει να της δινω μονο το ενα στηθος σε κάθε θηλασμό;;; Κι αν πεινάει κι άλλο;;

 

Ειναι φυσιολογικο να μην ειναι την ίδια ωρα στο στηθος. Εξαρταται απο την πείνα του κι απο τη ροη που εχει το στηθος.

Δε χρειαζεται να καταφέρεις να θηλαζεις απο το ενα στηθος. Αν το μωρο θελει και τα δυο τοτε ολα καλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι η μαμά ενός απαιτητικού μπεμπίνου 4 μηνών όπου και θηλάζουμε αποκλειστικά! Σε ένα μήνα θα χρειαστεί να λείπω απ΄τον μπέμπη μου για 5 μέρες από 9 ώρες την ημέρα. Θα φτιάξω τράπεζα γάλακτος για να πίνει το γαλατάκι του αλλά φοβάμαι τι θα γίνει με τις ώρες που δεν θηλάζω, δηλ. το στήθος σίγουρα θα τουμπανιάσει αλλά θα πάρει και μήνυμα να περιορίσει την παραγωγή. Οι συνθήκες αλλά και κανόνες υγιεινής στο χώρο που θα βρίσκομαι δεν γνωρίζω αν θα βοηθήσουν να αποσυμφορήσω το στήθος μου με θήλαστρο και να το πετάω το γάλα. Τι με συμβουλεύεται?

 

Καλύτερα να εχεις το θηλαστρο μαζι μήπως χρειαστεί να αποσυμφορησεις το στηθος. Αλλιώς βγάζε με το χερι σου κάθε φορα που σε ενοχλεί.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να εχεις το θηλαστρο μαζι μήπως χρειαστεί να αποσυμφορησεις το στηθος. Αλλιώς βγάζε με το χερι σου κάθε φορα που σε ενοχλεί.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι να μην σαμποτάρω την γαλουχία και "γυρίσει το γάλα πίσω" και οδηγηθούμε σε αποθηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι να μην σαμποτάρω την γαλουχία και "γυρίσει το γάλα πίσω" και οδηγηθούμε σε αποθηλασμό.

 

Οταν γυρνάς σπιτι εκείνες τις μερες κανε μια αντληση το βραδυ μεταξυ 12-6πμ ή βαζε το μωρο να θηλαζει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τισ απαντήσεισ σασ! αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ πριν κάποιες μερεσ το γάλα έτρεχε και ένοιωθα το στήθοσ μου πρησμενο, τώρα δεν είναι έτσι. σαν να έχει μειωθεί το γάλα.. επίσησ να πω ότι η μπεμπα τρώει πλέον κάθε 3,5 ωρεσ περίπου και από τα δύο στήθη. μηπωσ πρέπει να την ξυπνάω νωρίτερα κατά τη διάρκεια τησ μέρασ τουλάχιστον? κάποιες φορεσ την ημέρα τρώει τρώει και μετά από λίγο δείχνει ότι πεινάει πάλι, τρώει τα χέρια και γκρινιάζει κ την βάζω πάλι στο στήθοσ κι αυτό μπορεί να κρατήσει και τρεισ ωρεσ.. μηπωσ δε χορταίνει??

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τισ απαντήσεισ σασ! αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ πριν κάποιες μερεσ το γάλα έτρεχε και ένοιωθα το στήθοσ μου πρησμενο, τώρα δεν είναι έτσι. σαν να έχει μειωθεί το γάλα.. επίσησ να πω ότι η μπεμπα τρώει πλέον κάθε 3,5 ωρεσ περίπου και από τα δύο στήθη. μηπωσ πρέπει να την ξυπνάω νωρίτερα κατά τη διάρκεια τησ μέρασ τουλάχιστον? κάποιες φορεσ την ημέρα τρώει τρώει και μετά από λίγο δείχνει ότι πεινάει πάλι, τρώει τα χέρια και γκρινιάζει κ την βάζω πάλι στο στήθοσ κι αυτό μπορεί να κρατήσει και τρεισ ωρεσ.. μηπωσ δε χορταίνει??

Ακολούθησε το μωρακι σου κάτι ξερει παραπάνω!ισως περνάτε αλμα ανάπτυξης και θα θηλασει κάποιες μερες λιγο περισσοτερο,να μην σε ανησυχεί ειναι φυσιολογικό.Η παραγωγή σου θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού τις επόμενες μερες.Να το βάζεις στο στηθος κι ας έχουν περασει μόλις 5 λεπτά,,ειναι οκ. Την ημερα προσπάθησε να της δίνεις ανα τρεις ώρες εκτός αν κοιμαται τότε δεν πειράζει να φάει και σε 3,5 η 4.

Link to comment
Share on other sites

Βάρος εξόδου απο το μαιευτήριο;

 

Πρόσφερε στηθος πριν το 3ωρο γιατι σε αυτήν την ηλικια τα μωρακια ειναι πολυ αποσχολημενα γνωρίζοντας τον κόσμο και λαμβάνοντας ερεθίσματα που ξεχνούν να ζητήσουν να θηλάσουν. Καλο ειναι να προσφέρεις εσυ.

Την μαγια δε τη χρειάζεσαι. Για να πίνει γαλα 3 μηνες απο εσένα σημαίνει οτι υπαρχει επαρκής παραγωγη.

 

Συγνώμη που άργησα να γράψω αλλά προσπαθούσα ......

Λοιπόν από το μαιευτήριο βγήκαμε 2920kgr και χθες που την ζύγισα ήταν 5145kgr. Διαπίστωσα λοιπόν ότι μου παίρνει την ημέρα το πολύ 15gr. Το θέμα μου όμως είναι ότι μέχρι το μεσημέρι καλά με το γάλα και από το απόγευμα και μετά και από τα δύο στήθη χωρίς να την βλέπω να χορταίνει !!! ουφ τι να κάνω ??? Σαν παιδί δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά !!! Δεν παίρνει που δεν παίρνει πολύ βάρος να τρώει και πιο λίγο το βράδυ ??? Και κάτι άλλο, προχθές ήθελα να φύγω να πάω σε μία δουλειά και έβγαλα με το ζόρι μόνο από το ένα στήθος 60ml, μόλις είχε φάει από το άλλο κ δεν έβγαλα σταγόνα !!!! Και να θέλω να πάρω μαγιά για να έχω γάλα .... (είδα την δοσολογία της μαγιάς) δεν θα κάθεται ένα τέταρτο για θηλασμό και χλωμό το κόβω και 8 φορές την ημέρα, κάθεται ή 6 φορές ή 7 !!!! Τι να κάνω βρε κορίτσια ???:?::?::?::?:

Οι δύο κόρες μου είναι δώρο Θεού !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να γράψω αλλά προσπαθούσα ......

Λοιπόν από το μαιευτήριο βγήκαμε 2920kgr και χθες που την ζύγισα ήταν 5145kgr. Διαπίστωσα λοιπόν ότι μου παίρνει την ημέρα το πολύ 15gr. Το θέμα μου όμως είναι ότι μέχρι το μεσημέρι καλά με το γάλα και από το απόγευμα και μετά και από τα δύο στήθη χωρίς να την βλέπω να χορταίνει !!! ουφ τι να κάνω ??? Σαν παιδί δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά !!! Δεν παίρνει που δεν παίρνει πολύ βάρος να τρώει και πιο λίγο το βράδυ ??? Και κάτι άλλο, προχθές ήθελα να φύγω να πάω σε μία δουλειά και έβγαλα με το ζόρι μόνο από το ένα στήθος 60ml, μόλις είχε φάει από το άλλο κ δεν έβγαλα σταγόνα !!!! Και να θέλω να πάρω μαγιά για να έχω γάλα .... (είδα την δοσολογία της μαγιάς) δεν θα κάθεται ένα τέταρτο για θηλασμό και χλωμό το κόβω και 8 φορές την ημέρα, κάθεται ή 6 φορές ή 7 !!!! Τι να κάνω βρε κορίτσια ???:?::?::?::?:

Γιατι δεν την θηλαζεις στον υπνο της κατα τις 12 η 11 πρην την πέσεις εσυ; Το θηλαστρο μην το εμπιστεύεσαι δεν ειναι ένδειξη για το πόσο τρωει το μωρο ...πίστεψε με τρωει περισσοτερο.. και το βράδυ ειναι λογικό να ειναι πιο άδειο το στηθος σου απο το πρωι αλλα η μικρη βρίσκει γάλα μην ανησυχείς,ίσα ίσα που ειναι και πιο λιπαρό και χορταινει με μικρότερη ποσοτητα! Εσυ συνέχισε να προσφέρεις το στηθος σου οπότε στο ζητήσει χωρις ρολόγια και ημερολόγια ακόμα κι αν θηλασε πρην απο 5 λεπτά και ολα θα πανε καλα..αφού τα κατάφερες μεχρι τωρα δεν υπαρχει λόγος να ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να γράψω αλλά προσπαθούσα ......

Λοιπόν από το μαιευτήριο βγήκαμε 2920kgr και χθες που την ζύγισα ήταν 5145kgr. Διαπίστωσα λοιπόν ότι μου παίρνει την ημέρα το πολύ 15gr. Το θέμα μου όμως είναι ότι μέχρι το μεσημέρι καλά με το γάλα και από το απόγευμα και μετά και από τα δύο στήθη χωρίς να την βλέπω να χορταίνει !!! ουφ τι να κάνω ??? Σαν παιδί δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά !!! Δεν παίρνει που δεν παίρνει πολύ βάρος να τρώει και πιο λίγο το βράδυ ??? Και κάτι άλλο, προχθές ήθελα να φύγω να πάω σε μία δουλειά και έβγαλα με το ζόρι μόνο από το ένα στήθος 60ml, μόλις είχε φάει από το άλλο κ δεν έβγαλα σταγόνα !!!! Και να θέλω να πάρω μαγιά για να έχω γάλα .... (είδα την δοσολογία της μαγιάς) δεν θα κάθεται ένα τέταρτο για θηλασμό και χλωμό το κόβω και 8 φορές την ημέρα, κάθεται ή 6 φορές ή 7 !!!! Τι να κάνω βρε κορίτσια ???:?::?::?::?:

 

Να ξεαγχωθεις και να μην πιέζεις το μωρο να θηλαζει. Θα προσφέρεις στήθος κάθε 2-3 ωρες κι οσο πιει.

Το θηλαστρο ειδικα οταν χρησιμοποιείται περιστασιακά δεν ειναι καθόλου αντιπροσωπευτικό του ποσού γαλακτος εχεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα αλλά θέλω επειγόντως την συμβουλή σας. Την κόρη μου δεν κατάφερα να την θηλάσω κι αυτό μου στοίχισε πολύ. Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν. Η ευθύνη όλη δική μου που δεν ενημερώθηκα σωστά στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάτι που έχω προσπαθήσει τώρα. Όσο πλησιάζει ο καιρός να γεννήσω λιγάκι αγχώνομαι μήπως δεν τα καταφέρω πάλι. Λοιπόν η απορία μου: τις πρώτες μέρες του μαιευτηρίου κάθε πότε να βάζω το μωρό; Πρέπει να το ξυπνάω; Και αν πίνει για πολύ λίγο και αποκοιμιέται στο στήθος, το ξυπνάω για να συνεχίσει να τρώει; Καλό είναι τις πρώτες μέρες να το βάζω όποτε το βλέπω ξύπνιο; Γενικά τι πρέπει να κάνω για να έρθει κανονικά το γάλα ;

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο που διαθέσατε για μ΄ένα !!!!

Έχετε δίκιο, αφού βλέπω ότι τρώει, λερώνει κανονικά τις πάνες τις και μεγαλώνει σημαίνει ότι χορταίνει και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οπότε πρέπει να σταματήσω να αγχώνομαι !!!!!!

Οι δύο κόρες μου είναι δώρο Θεού !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σασ και πάλι! σασ έλειψα?! λοιπόν σήμερα, που δεν έχουμε ακόμα καν σαραντησει, μου ήρθε περίοδοσ. θέλω να ρωτήσω, θα υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό? εχω ακούσει διαφορά και αγχωνομαι.. θηλαζουμε αποκλειστικά και η μπεμπα αναπτύσεται πάρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

γειά σασ και πάλι! σασ έλειψα?! λοιπόν σήμερα, που δεν έχουμε ακόμα καν σαραντησει, μου ήρθε περίοδοσ. θέλω να ρωτήσω, θα υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό? εχω ακούσει διαφορά και αγχωνομαι.. θηλαζουμε αποκλειστικά και η μπεμπα αναπτύσεται πάρα πολύ καλά.

Δεν εχεις κανένα πρόβλημα μην ανησυχείς! Το μονο ΙΣΩΣ, δεν ειναι κανόνας ,να αισθανθείς λιγο λιγότερο το γάλα σου λογο ορμονών και θα θελει να θηλασει λιγο περισσοτερο η μικρη αλλα ξαναλέω δεν ειναι κανόνας!! Καλή συνεχεια και άντε και αδέρφακι....:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...